PORT 'Kampioen' PSV op zoek naar versterking Van de hel in de zevende hemel SPCÏÏTV Utrecht sceptisch Spelers belaagd Topkanoër beschoten Fraudeurs bestraft Dirk Demol sluipt naar verrassende zege in Paiijs-Roubaix Profs inde Sovjetunie MAANDAG 11 APRIL 1988 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 |RIO DE JANEIRO (Reuter) - Spelers van de Braziliaanse voet balclub Botafogo hebben tijdens |de training slaande ruzie gekre gen met treiterende toeschou- flwers. Verdediger Ronaldo liep («tijdens de vechtpartij steekwon- gden op. Zijn rechterarm moest |op vijf plaatsen worden gehecht. [I Tijdens de training werden de j voetballers uitgescholden door de tot de eigen aanhang behoren- de omstanders. Op gegeven mo- liment kreeg aanvaller Claudio Adao daar genoeg van en daagde het publiek uit. Daarop onstond een groot handgemeen. Ronaldo jjmoest het daarbij het meest ont gelden. „Toen ik een van die lui |te pakken nam, werd ik door een j lander aangevallen met een mes. Uit een reflex hield ik mijn arm ivoor mijn hoofd. Dat is mijn red- pding geweest", verklaarde de verdediger. De politie verrichtte ■geen arrestaties. Het publiek keert zich de 'laatste tijd steeds meer tegen j Botafogo. De club uit Rio de Ja- Ineiro, voor het laatst kampioen Jin 1968, heeft slechts drie van de [jtot dusver gespeelde twaalf wed strijden gewonnen en staat zesde Hop de ranglijst. Enkele weken ge bieden werd een bom op het veld («geworpen. Daarbij raakte de re- Jserve-doelman gewond. Kort «daarna raakte Eder, een van de ■vedetten tijdens de wereldtitel strijd van 1982, licht gewond na- dat hij door een bezoeker was ge slagen met een krik. DUNAVARSANY - De Hon- gaarse topkanoër Gabor Kolozs- Ivari zal door een vreemsoortig P incident mpgelijk niet kunnen deelnemen 'aan de Olympische Zomerspelen in Seoul. Tijdens de training op de Donau bij de ;!stad Dunavarsany werd hij be schoten door een sportvisser. Kolozsvari liep daarbij een oog- wond op. Kolozsvari voer met een trai ningspartner in een tweemans kano langs een visstek. Volgens de politie voelde de visser zich dermate verstoord, dat hij zijn geweer pakte en de sportlieden beschoot. Kolozvari, die zeker leek van een start in Seoul, raak te slechts licht gewond. Zijn col lega bleef ongedeerd. De visser werd gearresteerd. l ;ROME Met het ontslag van al- Hle verantwoordelijken voor de I fraude is zaterdag een einde ge- j I komen aan de affaire Evangelis- I ti. De Italiaanse verspringer I kreeg bij de wereldkampioen- schappen atletiek in Rome bij I Izijn laatste poging een sprong van 8.38 meter toebedeeld. Die ■prestatie was goed voor de bron- I ijzen medaille. In werkelijkheid j haalde Evangelisti niet eens acht j meter. i Het Italiaanse Olympisch Co- jmité heeft de zaak tot de bodem juitgezocht. Zaterdag accepteer- j jde de federale raad, onder voor- 1 jzitterschap van Primo Nebiolo, jjdie ook leider is van de Interna- j Htionale Amateur Federatie, het j j ontslag van secretaris-generaal Italiaanse atletiekbond Luciano j Barra, technisch commissaris j jEnzo Rossi, de directeur van or- iganisatie en de vier juryleden, j' j Barra werd bovendien uit het E I Italiaanse Olympisch Comité ge il stoten. Gebleken is dat hij initia- i |tiefnemer voor de frauduleuze j handeling is geweest. Aandewiel op non-actief KATWIJK Middenvelder Gert j' I Aandewiel van Quick Boys is P j voorlopig vier weken uitgescha- 5 keld. Na afloop van het duel te- 1 gen DSVP (2-1 verlies voor de koploper) bleek bij onderzoek in het ziekenhuis dat de knieban- [I den van Aandewiel waren ge scheurd. De blessure liep hij op j na een harde charge van DSVPer Leo Post. Arbiter gaat tegen de vlakte MIAMI De Mexicaanse bokser Gilberto Roman heeft de wereld- j titel in het super-vlieggewicht i volgens de versie van de WBC heroverd op de Colombiaan Jes us „Sugar Baby" Rojas. Tijdens (dat gevecht ging arbiter John Thomas tegen de vlakte, doordat hij te weinig afstand had geno men bij een slagenwisseling. De scheidsrechter bleef ongedeerd. EINDHOVEN (GPD) Nagelbijtend hielden zes koks vanuit de feestzaal van het Eindhovense Co- cagne-hotel de gekleurde teletekstpagina's in de gaten. PSV-AZ stond nog steeds 0-0, terwijl het koud en warm buffet klaar stond. Een week voorbereiding dreigde in de containers te belanden, om dat AZ taaie kost bleek. Totdat Wim Kieft in de allerlaatste minuut het verlossende knikje gaf: 1-0. Sören Lerby schudt de champagne schap van PSV PSV was voor de derde keer in suc cessie en voor tiende keer in zijn geschiedenis kampioen. Weliswaar officieus, maar het feest ging in elk geval door. „Maar goed ook, dat die titel binnen is", vond Guus Hid- dink. „Nu kunnen we in elk geval in alle rust naar de return tegen Re- al toeleven. En er zijn nu al heel wat spelers die hun rust hard nodig hebben. Van Aerie, Nielsen, Gerets spelen allen op zeventig of tachtig procent van hun vermogen. Ze zijn geblesseerd maar kunnen niet ge mist worden. Toch zullen ze moe ten herstellen voor de wedstrijd te gen Real". In alle rust naar Real toeleven houdt in dat er aanstaande woens dag tegen RBC nog om een halve fi naleplaats in de KNVB-beker I wordt gestreden en aanstaande e fles. Willy van de Kerkhof en Wim Kieft hebben schik in het kampioen- zondag Roda JC uit op het pro- doto anp) gramma prijkt. Daar ook zal het dag FC UTRECHT (ANP) Voor zitter Aalbers van FC Utrecht acht de kans dat Johan Cruijff, gesteund door een groep za kenmensen onder wie de Britse uitgever Robert Maxwell, vol gend seizoen een topclub in Utrecht gaat neerzetten, klei ner dan vijftig procent. Cruijff heeft samen met het organisa tiebureau McKinsey ideeën voor een nieuwe topclub in Ne derland op papier gezet en daarbij is het oog gevallen op het goed gestructureerde FC Utrecht. Als Cruijff voor FC Utrecht zou kiezen, trekt hij ongeveer tien miljoen gulden uit de zakenwereld aan. Het probleem is dat weinig tijd rest voor overleg, want Cruijff wil uiterlijk woensdag beslissen waar hij volgend seizoen gaat werken. Beslist de Vinkevener voor een van de andere gega digden, Barcelona of Derby County, dan gaan de Utrechtse plannen de ijskast in. Aalbers en de rest van het Utrecht-bestuur zijn in princi pe voorstander van de plannen. De voorzitter: „Ik zie het wel zitten, topvoetbal in Utrecht. Bovendien is Cruijff de enige trainer die tien miljoen mee neemt. Hij heeft charisma, net als de paus". Anderzijds weigert het be stuur het lot van de club in han den van zakenlui te leggen zon der dat daar garanties tegen over staan. „We gaan de club niet verkopen", zegt Aalbers. „Als de sponsors zich om wat voor reden dan ook terug trek ken, mag de boel niet in elkaar donderen. We willen keiharde bankgaranties. Het is niet de bedoeling dat we een tweede AZ worden. Vijf jaar succes en dan terug naar af". Trainer Han Berger, die na dit seizoen nog voor drie jaar onder contract staat bij FC Utrecht, vindt dat binnen een redelijke termijn knopen door gehakt moeten worden. „Cruijff komt op zijn eigen ini tiatief bij mijn club binnen, zet de boel hier op stelten en dade lijk gaat het niet door. Geluk kig hebben de resultaten niet onder de onrust geleden, maar de huidige spelers hebben pu blicaties gelezen met wel 25 namen van nieuwe spelers". Berger is overigens niet van plan bij een eventuele komst van Cruijff op het tweede plan te gaan werken. „Ik ben dertien jaar hoofdtrainer en ga geen pilonnen op het veld zetten. Als het moet, vind ik wel een nieuw clubje". KNVB-bestuur officieel de kam- pioensschaal overhandigen, omdat de officials het gisteren lieten afwe ten in Eindhoven. PSV vierde weliswaar, maar de theorie leert dat Ajax nog kampioen kon wor den. PSV zou dan alle wedstrijden moeten verliezen, terwijl de Am sterdammers de volle buit plus een doelpuntentekort van 48 in de res terende wedstrijden hebben te overbruggen. Rekenwerk dat za terdagavond in de lichtstad niet telde. Terwijl een moegestreden AZ in stilte met de bus richting Alkmaar reed, begon PSV aan de feestelijke rondrit met bestem ming stadhuis. Als het aan Guus Hiddink en het grootste gedeelte van de spelers groep ligt, versterkt PSV zich voor komend seizoen met drie spelers. Ronald Koeman noemde ze zater- afloop van de wedstrijd te gen AZ in volgorde van belangrijk heid: „Hendrie Krüzen, Stan Valckx en Juul Ellerman". De clubleiding is inmiddels druk doende genoemde spelers een con tract aan te bieden. Guus Hiddink ging niet zover om de namen van de aanvulling voor zijn selectie prijs te geven, maar sprak ook over drie spelers. „In elk linie zeker In de race om Hendrie Krüzen lijkt PSV ten opzichte van Feijen- oord en Ajax (ook geïnteresseerd) voorsprong te hebben. Ondanks het feit dat belangenbehartiger, Ger Lagendijk, zaterdagmiddag een gesprek met Ajax over Krüzen had. FC Den Bosch, dat de 23-jari- ge Tukker een contract aanbood, heeft inmiddels de hoop laten va ren zijn spelverdeler nog een sei zoen aan zich te kunnen binden. Coach Theo de Jong: „Hij heeft zulke goede aanbiedingen op zak. ROUBAIX (GPD) Als de favorieten hun verantwoorde lijkheid ontlopen is het voor de kleintjes kermis in 'de he'l. Dat bleek gisteren maar weer eens toen de Belg Dirk De mol uitgerekend in de mooiste Franse wielerklassieker uit de anonimiteit trad, waarin hij als beroepsrenner al zo'n zes jaar een vaste plaats had. Dat moest eigenlijk zo blijven, want de capaciteiten van de 28-jarige zijn ternauwernood voldoende om cirkelend rond de Vlaamse kerktorens een jaarsalarisje bij elkaar te scharrelen. Een renner die goed genoeg is om af en toe de laatste plaats van het team in te nemen. Zo werd hij twaalf dagen voor Parijs-Roubaix tot zijn verbazing gevraagd om ziëh op die wedstrijd voor te bereiden. Demol was in de zevende hemel met dat verzoek van ploegleider José de Cauwer. Want zoals zoveel gestrande profs teert hij op successen uit het verle den en de renner uit Kuurne mag nog graag in het supporterslokaal verhalen van Parijs-Roubaix voor amateurs in 1980, toen hij tweede werd achter Stephen Roche. Dat stampen op de kasseien ligt hem dus wel, dus hij moest in staat zijn voor zijn kopmannen werk te ver zetten. Met die nederige instelling sloop hij ook mee in een vlucht die 44 kilometer na het vertrek in Com- piègne ontstond. Meer dan hon derd kilometer gaf hij geen trap te veel, in de laatste meters had hij daardoor reserves genoeg om de Zwitser Thomas Wegmüller, met wie hij van de dertien aanvankelij ke vluchters aan kop was overge bleven, in de sprint te verslaan. De hoge heren van het wielerpe- loton kwamen een paar minuten la ter aanzetten. Nog fris genoeg om de devaluatie van de koninginne- klassieker te verklaren. Laurent Fignon, Sean Kelly en Nederlands kampioen Adrie van der Poel had den een bijna eensluidende versie. Het peloton bleef te groot en in het zog van de vedetten reed een te gro te groep outsiders mee. De vrees dat derden van hun inspanningen zouden profiteren, weerhield ze er van tot op de bodem te gaan. Ze hadden in Roubaix dan ook nog re serves over, de mee-rijders stonden met lege handen net als de favorie ten. Stapvoets Terwijl een verzorger een bloeden de schouderwond depte en zijn oor de duidelijke sporen vertoonde van een flinke smak op de kas seienpaden, kon Sean Kelly nog precies het moment aangeven waar het mis ging met de 86e editie van Parijs-Roubaix. „Ik kreeg een lek ke band in het bos van Wallers. Alle ploegleiderswagens reden voorbij en ik ben op een lege band verder gefietst. Net buiten het bos kreeg ik een reservewiel van een suppor ter van me. Ik zette een achtervol ging in en iedereen die ik voorbij ging pikte aan. Dat was funest, want in het bos reed een sterke groep van zo'n vijftien man weg. Dat was een ideaal gezelschap om de jacht op de koplopers te organi seren. Nu waren we ineens met te veel. Dat blokkeerde de hele koers". Laurent Fignon, die luttele kilo meters voor de finish zijn sumblie- me vorm van dit ogenblik etaleer de met een prachtige achtervolging die hem uiteindelijk nog de derde plaats opleverde, sloot zich aan bij de woorden van Kelly. „Het kader van mijn fiets brak in het bos van Wallers en ik zag hoe alle profiteurs van mijn achtervolging gebruik maakten om terug te komen uit kansloze positie". De omvangrijke groep van zestig renners kwam niet op snelheid. Peter Post wist na afloop te vertellen: „Er waren mo menten dat ze stapvoets gingen". En Adrie van der Poel betoogde: „Er werd wel gedemarreerd maar niemand wilde tempo maken. Van- deraerden niet, Fignon niet en Planckaert niet". Merkwaardig Lek rijden en vallen, in Parijs-Rou baix doorgaans fataal voor de kan sen, waren dit jaar niet desastreus. Eric Vanderaerden uit de equipe van Peter Post kon een aantal ke ren eenvoudigweg aansluiten, Kel ly - die dertig kilometer voor het slot spectaculair over de kop sloeg - al evenzeer. De figuranten, met de ondankbare opdracht op pad ge stuurd om een uitzichtsloze vlucht zo lang mogelijk te rekken om hun kopmannen het alibi te verschaf fen niet mee te werken in de achter volging, begonnen steeds nadruk kelijker te beseffen dat aan het eind van 'de hel' een onverwachte roem gloorde. Kermiskoerser Dirk de Mol pakt zijn eerste echte overwinning. Handen omhoog (foto ap> Van het dertiental dat aanvanke lijk aan de leiding reed was een flink deel (onder wie Eddy Schurer en Michel Cornelisse) door uiteen lopende oorzaken teruggeslagen, in de cruciale fase resteerden er toch nog vijf renners, die bij het ontwaken nooit hadden durven denken dat zij dit nog mochten be leven. Daarbij Corné van Rijen (vo rig jaar tweede in de amateureditie van 'de hel van het Noorden', ach ter de Fransman Franck Boucan- ville, die in eerste instantie ook van de vluchtgroep deel uitmaakte) en Gerard Veldscholten. Ze schoten te kort toen Wegmül ler op de laatste kasseienstrook het tempo versnelde en met Demol aan de haal ging. De wanhoopspogin gen van de Belg Mare Sergeant en - indrukwekkender- Fignon kwa men te laat. Demol was toen al zo zeker van zijn zaak dat hij niet eens demarreerde toen Wegmüller de neutrale materiaalwagen bij zich riep om een stuk papier uit zijn ver snellingsapparaat te laten halen. Een bijzondere gestq op e waardige dag. MOSKOU (Reuter) - De wingen onder regeringsleider Gorbatsjov in de Sovjetunie wor den binnenkort ook in de sport doorgevoerd. Eind deze maand komt een rapport uit, op grond het professionalisme ichtig zijn intrede zal doen. De overheid zal de nieuwe regels het eerst toepassen op voetbal en ijshockey. Vjatsleslav Koloskov, topfunc tionaris van het sportcomité, heeft de plannen uiteengezet in het dagblad Molodesj Estonja. De voetbalclubs krijgen meer vrij heid op bestuurlijk en financieel gebied. In de huidige opzet zijn de clubs in de hoogste klassen ver bonden aan grote organisaties als het leger, vakorganisaties of fabrieken. Club en speler zullen voortaan een contract sluiten. De voetballers krijgen een salaris voor hun sportprestaties en ko men bij de club op de loonlijst. Aan de plannen tot professio nalisering zijn jarenlange dis cussies vooraf gegaan over de or ganisatie van de sport in de Sov jetunie. De sporters zijn eigenlijk alleen in naam amateur. Voor aanstaande personen als coach Lobanovski van het Russische voetbalelftal en wereldkampioen schaken Kasparov pleitten on langs voor een andere aanpak. Volgens Koloskov is het denk baar dat buitenlandse spelers voor clubs in de Sovjetunie zullen uitkomen. De overheid zal echter een uittocht van Russische spe lers naar het Westen voorkomen. Alleen voetballers met een lange staat van dienst, die over hun hoogtepunt heen zijn, mogen ver trekken. Zo maakte Oleg Blochin vorige maand zijn debuut in de Oostenrijkse competitie. dat hij voor ons niet te houden is. We hebben het uiterste gepro beerd, maar financieel zijn we kansloos tegen topclubs als PSV. Misschien dat we hem moeten ver kopen met de mogelijkheid dat de koper hem nog een jaar in Den Bosch laat spelen". PSV-manager Kees Ploegsma bevestigde de Eindhovense inte resse, maar hield vooralsnog een slag om de arm. „We zijn serieus ge ïnteresseerd, maar Krüzen zal zelf uiteindelijk bepalen wat hij doet. Er zijn meer clubs voor hem in de markt. Ik sluit zijn komst naar PSV zeker niet uit". Voorkeur Krüzen zelf zegt geen specifieke voorkeur voor een van de drie clubs te hebben. „Lagendijk regelt de afspraken en heeft me verze kerd het beste voor me uit het vuur te slepen. Of dat Feijenoord, Ajax of PSV wordt, daar kan ik nu niets op zeggen. Iedereen wil graag bij Ajax spelen, terwijl Feijenoord be zig is zich danig te versterken. Dat spelen bij PSV eveneens een uitda ging is, geldt voor elke speler. Als ik nu een voorkeur noem, prijs ik me misschien bij de andere twee uit de markt". Wat er ook gebeurt, Guus Hid dink is in elk geval niet van plan een speler te kopen om hem vervol gens een jaar te verhuren. „We heb ben een te smalle selectie", aldus Hiddink. „Dat we het dit jaar met deze groep hebben gered is pure mazzel, maar komend seizoen lukt ons dat zeker niet meer. Door de hogere waarde die PSV dit jaar heeft gekregen, zijn we veel ge vraagd voor vriendschappelijke wedstrijden en toernooien. Dat houdt in dat we komend seizoen zestig tot zeventig wedstrijden hebben te spelen. Voor zo'n opgave moet ik altijd veertien of vijftien veldspelers hebben die weinig voor elkaar onderdoen. Aleen al om zaken als blessures en vorm verlies op te vangen". Naast Hendrie Krüzen is Hid dink gecharmeerd van Spartaan Juul Ellerman. „Hy zou de speler kunnen zijn, die in de buurt van Wim Kieft opereert". Ronald Koeman breekt een lans voor VW-speler Stan Valckx. „Die jon gen is inderdaad stilaan aan het grote werk toe. Het is een complete voetballer, die je met elke opdracht het veld in kunt sturen. Ik geloof dat ze alledrie goed voor PSV zou den kunnen zijn". De 24-jarige Valckx voelt veel voor een overstap naar PSV, maar heeft nog geen rechtstreeks con tact met de Eindhovenaren gehad. VW heeft zijn nog doorlopende contract inmiddels flink opgewaar deerd. Inmiddels heeft PSV Edward Linskens een sterk verbeterd twee jarig contract aangeboden. De 19- jarige Limburger, die jongstleden woensdag met een doelpunt debu teerde in Europees verband, houdt vooralsnog de boot af. Tb MAANDAG 11.00-12.00 SCH: Assigment Adventure Duneriders: reportage over motorrijden in de woestijn. 19.25-20.00 Ned 2: Sportpanorama: met het WK onderwaterhockey in Amersfoort, een portret van René van der Gijp en het doelpunt van de week. 20.15-20.50 BRT 2 Extra Time. 20.30-21.00 Did 3 Sport-Platz: portret van de oud-voetballer Horst Szymaniak. 22.35-23.35 SCH: Super Sport: voetbal. 00.30-01.00 SKY Motorsport News 01.00-01.57 SKY: Spaans competitie voetbal. 10.30-11.00 SCH: Sporting Chance: be kende personen nemen een spoedcur sus in een willekeurige sport. 14.30-15.00 SKY: Motorsports News.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13