'Schnabbelen politiemensen zorgwekkend' Schoenen met vlechtwerk voor vrouwen en mannen EXTRA op maandag Bij bewakingsdiensten Schippersbonden gaan in op voorstel minister UNIEKE VEILING MAANDAG 11 APRIL 1988 PAGINA 11 Sandalet keert terug in modebeeld Het is moeilijk in Nederland een écht zomerse schoenmode te brengen. Wij kennen geen weken waarin de zon onafgebroken stralend aan de hemel staat. Met steeds weer regenwolken ben je blij dat je een paar laarzen en dichte schoenen in de kast hebt staan. Van die leuke sandaaltjes, die maar uit een paar riempjes bestaan, draag je eigenlijk hoofdzakelijk in de vakantie. Ook als je met linnen schoenen van huis gaat, moetje bedenken dat het 's middags weieens zou kunnen ho zen, dus een paar extra schoenen mee. Bovendien heeft ook de schoenenbranche te maken met ra ges. De ene dag wil iedereen er mee lopen, een week later heeft het mo dieuze volk zich alweer op iets an ders gestort. Geen wonder dat de schoenenzaken voorzichtig zijn met "hoogzomer-schoeisel". Vlechtwerk Maar gelukkig laten schoen-ont werpers zich niet zo gauw ontmoe digen. Voor het voorjaar en de zo mer komen ze weer met veel leuke ideeën. Waar niemand, vrouw noch man, onderuit kan, is de schoen met vlechtwerk. Dat vlechtwerk is zowel open als dicht. De dames schoen heeft vaak een kleine blok of sleehak, maar er zijn ook heel elegante hakken tot wel 7 centime ter hoog. De wat plattere schoen heeft soms een vetersluiting. Dit soort schoenen is natuurlijk ideaal om te dragen onder een pantalon. Voor wat de kleuren betreft: natu rel en bruintinten vormen het leeu- wedeel. Naast dat vlechtwerk zijn de ont werpers druk in de weer geweest met de hak. Wie tippelt op trends moet maar een zoeken naar schoe- Wat voorbeelden van platte schoenen en een futuristische hak. nen met "gebeeldhouwde" hakken die zijn, naast de diabolohak en de plateauzool, dit seizoen zeker te vinden. Veel modeschoenen zijn vrij hoog opgesneden en hebben een ronde of carré (vierkante), aan de voorkant iets afgeplatte leest. Voor het totstandkomen van deze mode-lijn hebben de vormgevers alle registers van hun creativiteit opengetrokken. Alles kan en mag hier: nieuwe vormen, kleuren en materialen, als het maar anders is. Sommige van die nu gelanceerde ideeën zullen hun uitwerking op het toekomstige modebeeld niet missen. En als de voortekenen ons niet bedriegen, wordt de schoen de komende winter weer kloek en stoer. Wellicht iets om rekening mee te houden? Sandalet Een schoen die helemaal terug is in het modebeeld, is de sandalet. Bij sandalet moeten worden gedacht aan een verfijnde, opengewerkte zomerschoen, gemaakt van fijne riempjes of andere dunne, openge werkte materialen. Deze schoen heeft een dunne zool en lichte hak. Die hak kan hoog of laag zijn. De sandaal heeft een hele ont wikkeling doorgemaakt. Als schoen-ontwerpers over een san daal spreken, bedoelen ze niet meer uitsluitend die geijkte spor tieve open stapper. De sandaal van deze zomer is vaak een hoogopge- sneden schoen, die door vele ope ningen luchtig is gemaakt. Deze schoen zie je met een lichte zool maar ook met een dikke plateau zool van kunststof. Een niet meer weg te denken mo del uit de schoenmode is de pump. Een klassieke schoen, die toch heel goed aangepast is aan de mode van vandaag. Wie een goede pump koopt, heeft zeker geen eendags vlieg in de kast staan. Voor dit type schoen is de openhiel weer favo riet. De versieringen zijn simpel: een vetertje, een sierlijke elastiek sluiting en op de voorpartij een gesp, strik of roos. Naast de pump zien we schoenen met een of meer riempjes over de wreef of met een vetersluiting. Ket voordeel hiervan is dat je op zulke schoenen, ook al is de hak wat ho ger, toch een "klein sprintje kunt trekken" om de trein te halen want Gebeeldhouwde hakken en veel bandjes deze zomer. je kunt ze niet verhezen. Het voor jaarskarakter komt hier tot uit drukking in grote openingen of een inzet van 'mesh' (een grof of fijn opengewerkt nylonweefsel). De hak van dit type schoen is wat ho ger geworden dan vorig jaar en de leest wat slanker. Vrije tijd Omdat de vrije tijd steeds belang rijker wordt, is er een royaal aan bod van leuke sportieve schoenen. De tijd dat je om sportief bezig te zijn alleen echte sportschoenen droeg, is wel voorbij. Als het weer het een beetje toelaat, gaat linnen hoge ogen gooien. De zoolrand van de linnen schoen is dikker gewor den dan vorig seizoen. Hierdoor is de weg vrijgekomen voor versie ringen als vlaggen en vignetten op die rand. Die sportieve schoen, van basketball- tot ballerinamodel, is er in zowel pasteltinten als in felle (Olympische) kleuren. De prijs is vaak heel redelijk en dat maakt het mogelijk om er grapjes mee uit te halen. In de kleding speel je vaak met kleuren. Waarom aan de ene voet geen lila schoentje en aan de andere een mintgroen als dat bij de kleding zo uitkomt? Mannen Bij de mannenschoen zijn de i den of de bovenkanten van vlechtwerk. Instappers en mo cassins zijn ruim vertegenwoor digd, maar voor de liefhebbers zijn er ook stijlvolle broque-types en klassieke veterschoenen. Naast de klassieke mannenkleuren zoals na turel, bruin en zwart is er nu ook "sangria" een warme, bruinrode tint. In de vrije tijd zijn er voor mannen natuurlijk ook 'gympen' in allerlei kleuren. Leuk zijn de exemplaren met een opdruk van wilde dieren en oerwoudmotieven of schoenen met golfdetails. (Informatie: Modecentrum voor schoenen- en lederbranche, C&A) DEN HAAG (GPD) - Er moet een einde komen aan het schnabbelwerk dat politiemensen voor particuliere bewa kingsdiensten verrichten. Dat stelde het CDA-Tweede-Ka- merlid Van der Heijden gisteren voor de NCRV-radio. Vol gens Van der Heijden komt het te vaak voor dat politie mensen in hun vrije tijd werkzaam zijn voor particuliere beveiligingsdiensten. DEN HAAG (ANP) - Een lijst met zogeheten E-nummers van stoffen die als schadelijk of kankerverwekkend worden be stempeld, heeft geleid tot een golf van telefoontjes van ver ontruste consumenten bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag. In een zaterdag uitgegeven verklaring waarschuwt het bureau na drukkelijk voor deze lijst, die volgens het bureau paniek zaait zonder dat daartoe een reden is. De herkomst van de lijst met E-nummers - die staan voor stoffen die aan de voeding wor den toegevoegd, zogeheten ad ditieven of hulpstoffen zoals Ongerustheid over stoffen in voeding veermiddelen of kleur stoffen - is vooralsnog onduide lijk. Er staan pertinente on waarheden in, zo zegt het voe dingsbureau. Zo wordt bij voorbeeld het nummer E 330 „bijzonder kankerverwek kend" genoemd. E 330 is echter het onschadelijke citroenzuur, een van nature voorkomend zuur in vooral citroenen en an dere citrusvruchten. Alleen bij extreem hoog gebruik kan ci troenzuur soms het gebit aan tasten en plaatselijke irritatie veroorzaken, aldus het bureau. In Nederland is de vermel ding van E-nummers op de ver pakking van voedingsmidde len nog niet verplicht. Het voor lichtingsbureau is hier wel voorstander van. De consu ment kan op die manier zien of er in een voedingsmiddel een bepaalde stof zit die hij wegens overgevoeligheid bij voorbeeld niet kan of mag gebruiken. Ook de voorzitter van de Algemene Christelijke Politiebond, Koffe- man, liet zich dit weekeinde in die zin uit. Koffeman zei dat er een grijs circuit tussen de politie en particuliere bewakingsdiensten gaat ontstaan. Hij merkte overi gens op het wel te kunnen begrij pen dat politiemensen, gezien de salarissen die ze verdienen, wat willen bijverdienen, maar deed een beroep op de politici om aan deze ontwikkeling een halt toe te roe pen. Volgens het kamerlid Van der Heijden begrijpt de burger er niets meer van wanneer hij de politie man de ene keer in het ene uniform Verschuivingen leiding in Praag PRAAG (AP) - Aan het eind van een tweedaagse vergadering van het centraal comité van de Tsjechi sche Communistische Partij is een aantal wijzigingen in de samenstel ling van het Politburo van de partij bekend gemaakt. Het Politburo is het hoogste beleidsorgaan van de partij. Jan Fojtik, die zich de laatste tijd herhaaldelijk openlijk heeft uitgesproken over ideologische kwesties, is bevorderd tot volwaar dig lid van het Politburo, waarvan hij al sinds 1982 kandidaat-lid was. De 65-jarige Antonin Kapek, de lei der van de Praagse afdeling van de partij, is uit het Politburo gezet. Naar verluidt heeft Kape}t partijlei der Milos Jakes voor het hoofd ge stoten omdat nij zijn invloed als plaatselijk partijleider zou hebben gebruikt om de economische her vormingen te bespoedigen. en de andere keer in een ander uni form ziet. "Het is in Nederland toch al een probleem om de mensen het verschil duidelijk te maken tussen bewakings- en beveiligingsambte naren en de echte, officiële politie mensen. Ambtenaren kunnen van hun baas toestemming krijgen om een kleine nevenfunctie te vervul len, maar om dat uitgerekend in de zelfde branche toe te laten, lijkt me absoluut verkeerd". Volgens het CDA-kamerlid zou den de korpsleidingen veel duide lijker aan moeten geven wat ze toe laten en wat niet. Van der Heijden pleitte ook voor een nieuwe wet op de weerkorpsen, waar de particu liere bewakingsdiensten onder val len. In de aangepaste wet zou pre cies moeten worden omschreven welke de taken en bevoegdheden van de beveiligingsdiensten zijn. „En dan kan ook worden aangege ven hoe hun taken zich verhouden tot de taken van de echte politie". Minister Korthals Altes van justi tie heeft al laten weten dat een aan passing van de wet op de weer korpsen geen hoge prioriteit heeft. Van der Heijden: „Ik blijf erop ha meren: het publiek moet weten wat het kan verwachten van mensen die wel uniformen dragen maar die niet tot de politie behoren". Volgens het CDA-kamerlid Smits, die tijdens het Paasreces van de Tweede Kamer stage liep bij een particulier beveiligingsbedrijf, kunnen dit soort bedrijven best een aantal taken van de politie overnemen. Als voorbeeld noemde hij de controle op snelheidsover tredingen. Het opleggen van de boete zou wel tot de politietaken moeten blijven behoren, aldus Smits. NIJKERK - De veiling van 120 Arabisch volbloed paarden van de failliete stoeterij Liberty Arabians BV in Nijkerk heeft naar schatting 1,2 miljoen gulden op gebracht. Dat heeft woordvoerder D. Bouland van de Amsterdamse veilinghuis Troostwijk meegedeeld. De opbrengst is - hoewel niet tegenvallend - bij lange na niet voldoende om de schulden van de stoeterijdie in de vijf miljoen lopen, te dekken, aldus curator mr. C. van Zalingen. Er kwamen rond de 3.000 belangstellenden op de vei ling af, zo schatte Bouland. Onder hen waren een Indi sche vorst en de ambassadeur van Iraq. De laatste kocht naar verluidt vier volbloedhengsten voor een be drag van ongeveer 40.000 gulden. Andere kopers kwa- DE ZAAK HEIJN Met de ontvoeringszaak van Heijn lijkt het erop of de misdaad in Nederland nu definitief een volwassen gezicht gaat krijgen. Of 'gezicht', laten we liever zeggen: tronie. Het is echter opmerkelijk dat dit niet op rekening komt te staan van wat de politie zo mooi de 'georganiseerde' misdaad heeft genoemd, maar dat wij dit - naar het schijnt - te danken hebben aan een soort criminele Willy Wortel die met kille perfectie zijn plan ten uitvoer heeft gebracht. Nu het gevaar dus vanuit alle hoeken naar ons burgers begint te loeren, is het zaak een 'volwassen', maar vooral 'intelligente' politiemacht te creëren. Want ondanks alle respect voor het feit dat men de zaak toch uiteindelijk heeft opgelost, één grote misser is er toch geweest. Ik was tenminste verbijsterd toen ik hoorde dat de vrouw van de verdachte haar man op de dag van de ontvoering als 'vermist' had opgegeven en dat geen agent of rechercheur iets met die wetenschap heeft gedaan. Akkoord, zulke vermissingsgevallen schijnen in Nederland aan de lopende band voor te komen en vaak lijkt het niet de moeite om er op in te gaan. Maar als een onderzoek zich bevindt in een hopeloos stadium, dan ga je toch naar alle opsporingsmogelijkheden zoeken die voorhanden zijn. Voor een misdaad heeft een dader tijd nodig. Zo'n daad veroorzaakt een verandering in zijn leefpatroon. Was het nu zo gek geweest eens na te gaan of al die vermisten wel een goed alibi hadden voor hun afwezigheid? Hoeveel zullen het er zijn geweest op de dag van het misdrijf? Honderd, tweehonderd, driehonderd? Dat moet voor de politie toch te behappen zijn. Men heeft immers ook duizenden waardeloze tips nagetrokken. Een en ander maakt weer eens duidelijk dat er bij de Nederlandse politie nog steeds geen Hercule Poirots of Miss Marples rondlopen. Toch sprak de Haarlemse politiecommissaris gisteren tijdens de persconferentie over 'voldoening'. Hij wees op een 'belangrijke ontdekking' die men had gedaan, een ontdekking waardoor het onderzoek in een stroomversnelling geraakte. Daarmee doelde hij op de vermissing. Dat is natuurlijk allemaal wel erg aardig, maar hierbij moet niet vergeten worden dat die ontdekking pas was gedaan, nadat eerst het AMRO-bankpersoneel de politie al op het spoor van de dader had gezet. Ik hoor het u zeggen: de beste stuurlui staan aan wal. Maar enige kritiek op het optreden van justitie en politie is hier toch op zijn plaats. Neem de uitlatingen van onze minister van justitie, de heer Korthals Altes. Terecht noemde advocaat Sprong deze man in het programma 'Het Capitool' 'een ramp voor de strafrechtspleging'. Een minister die hogere straffen voor dit soort zaken eist omdat ze zo'n schok veroorzaken bij de bevolking, mag nauwelijks als competent worden beschouwd. Hij baseert zijn politiek op het zogenaamde 'gesundes Volksempfinden' en we weten nu langzamerhand allemaal wel waartoe dit kan leiden. Maak het volk rechter en wij krijgen taferelen zoals in Ierland, waar twee Engelse soldaten, misdadigers in de ogen van de begrafenisgangers, uit hun auto worden gesleurd en doorzeefd met kogels. Natuurlijk moet heer Ferdy E., als hij schuldig is, behoorlijk worden gestraft, maar dit móet en mag alleen een zaak zijn van de rechter. Ja maar, zegt de - zichzelf onophoudelijk complimentjes uitdelende - hoofdredacteur van de Gooi en Eemlander: "Dit is wel een zaak die bij alle mensen zwaar en diep heeft geleefd". Zwaar en diep. Hoort daar ook het massatoerisme bij naar de plek waar de verdachte zijn slachtoffer heeft begraven en het zondagse uitstapje naar het huis van de verdachte? Ze hebben hem dus, de verdachte. 'Verdachte' - ik schrijf het hier nog maar een keer. Want iemand die nog niet is veroordeeld of volledig heeft bekend een 'dader' noemen die is opgetreden met 'een ongehoorde gemeenheid en een perversheid', zoals het tweede kamerlid Gualthérie van Weezei in 'Het Capitool' onophoudelijk deed, dat geeft natuurlijk geen pas. Laat ik afsluiten met een suggestie. Deze ontvoeringszaak zal ongetwijfeld door een handige jongen te boek worden gesteld, net zoals dat is gebeurd met andere grote misdaden uit de geschiedenis. Ik schat dat dat boek uiterlijk aan het eind van de volgende maand in de boekhandels ligt. En enkele maanden daarna ook in de openbare bibliotheken. Het lijkt mij nu, dat iemand die een dergelijke ontvoering van plan is, eerst daarover wat literatuur bij elkaar probeert te krijgen. Hij zal die boeken niet zelf in zijn bezit willen hebben of kopen, maar gaan lenen. Bij de eerstvolgende ontvoering dus eerst eens de openbare bibliotheken langs om te kijken wie er dit soort boeken hebben geleend. Ze schijnen daar al een tijdje computers te hebben waarmee dit makkelijk is na te gaan. ANGELA PINNEBERG men, behalve uit Nederland, onder meer uit Groot-Brit- tannië, de Bondsrepubliek, België en Italië. De negen jaar oude merrie Plomba bracht het hoog ste bedrag op tijdens de veiling: 40.000 gulden. Zij werd op de voet gevolgd door de wereldkampioen Kom- plekt, een hengst die voor 35.000 gulden van eigenaar verwisselde. Een twee jaar oud merrie uit eigen fokke rij leverde 15.000 gulden op. Hoewel dat flinke bedra gen zijn. is het toch niets vergeleken bij de som, die bij voorbeeld voor de wereldkampioen Abdullah enkele ja ren geleden werd neergeteld, namelijk bijna 10 miljoen gulden. De hengst Komplekt, die nu dus voor 35.000 gul den werd verkocht, was volgens kenners van hetzelfde kaliber (foto anpi ROTTERDAM (ANP) - De schip persbonden ONS en ASV gaan in op het voorstel van minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) om het overleg met de verladers over het binnenvaartconfiict te hervat ten. Ongeveer 350 particuliere bin nenschippers hebben zaterdag op een vergadering in Rotterdam het bestuur van de bonden toestem ming gegeven opnieuw te gaan pra ten. Basis voor het overleg zijn de conclusies, zoals die in januari zijn neergelegd in het zogenaamde Van der Doef-akkoord en een door de minister toegezegd document, dat vandaag wordt verwacht, waarin de hele problematiek van de bin nenvaart aan de orde zal komen. De schippers gaan ervan uit dat de minister zich aan haar belofte zal houden, dat zolang er construc tief wordt overlegd, zij geen ver gunning voor het vervoer met ei gen duwbakken zal verstrekken aan het Rotterdamse veevoederbe drijf Granaria. Bovendien mag tij dens het overleg de omvang van het eigen vervoer en de beurtvaart niet groter worden, aldus het aan genomen voorstel. Tijdens de vergadering bleek dat de schippers zich het mes op de keel gezet voelen door de bewinds vrouw, die heeft gedreigd Granaria alsnog een vergunning te geven, als de schippers niet tot overleg bereid zijn. Een beslissing over de aan vraag van Granaria werd overigens tot groot ongenoegen van de schip persbonden keer op keer uitge steld door de minister. Afgelopen vrijdag bepaalde het College van Beroep voor het Bedrijfsleven in een door Granaria aangespannen procedure, dat de Rijksverkeersin spectie uiterlijk volgende week vrijdag een beslissing over de ver gunning-aanvraag moet nemen. De schippers lieten er zaterdag geen twijfel over bestaan dat als de vergunning aan Granaria vrijdag alsnog wordt verleend elk overleg van de baan is. Dan zal volgende week zaterdag opnieuw een verga dering worden gehouden. Aange zien de bonden zich door gerechte lijke uitspraken moeten onthou den van het organiseren van acties, zal de leiding van die vergadering worden overgenomen door indivi- SINGAPORE (GPD) - De Fili- pijnse president Aquino is niet van plan haar voorgenomen bezoek aan China af te gelasten ondanks een mogelijke dreiging van een staatsgreep door de voortvluchtige ex-kolonel Gregorio Honasan. Me- Aquino naar China vrouw Aquino vertrekt donderdag voor een vierdaags bezoek aan Chi na en Hongkong. Woordvoerder Benigno verklaarde, dat Aquino er van overtuigd is dat ex-kolonel Ho nasan, die een mislukte staats greep tegen haar leidde vorig jaar augustus en op paaszaterdag met veertien bewakers van een schip voor de Baai van Manila wist te ont snappen, weinig steun zal vinden in het leger voor een nieuwe coup. MEISJE VERDRONKEN - De 2.5- jarige Wendy Miranda Stoverink is gistermiddag in een brede sloot op enkele tientallen meters van haar woonhuis verdronken. Volgens de politie liep het meisje in een onbe waakt ogenblik weg uit een zand bak waar zij onder toezicht van haar moeder met andere kinderen aan het spelen was (ANP). duele schippers, die dan zoals al eerder gebeurde terug zullen tre den in de anonimiteit door allen de naam Jansen aan te nemen. Eind vorig jaar voerden de schip pers langdurig actie tegen het ei gen vervoer door bedrijven. De schippers zien zich door het ver voer buiten de beurzen om in hun broodwinning bedreigd. Door be middeling van burgemeester Van der Doef van Vlissingen kwam er tussen schippersbonden en verla dersorganisatie EVO een principe- akkoord tot stand, dat ook genade vond in de ogen van de schippers. De bonden weigerden echter ver der te praten, zolang er geen beslis sing over Granaria was genomen. Nu dit vrijdag gaat gebeuren, zien de schippers zich voor het blok ge- Politie België arresteert frauderende douaniers BRUSSEL (ANP) De gerechte lijke politie van Brussel heeft een einde gemaakt aan een reeks van frauduleuze handelingen, welke de laatste jaren zijn gepleegd op de in ternationale luchthaven Za- ventem. In totaal zijn er 16 mensen gearresteerd, onder wie negen dou aniers. Zes van de gearresteerden zijn Zaïrezen. Ten slotte is er een admi nistrateur van een Belgisch bedrijf aangehouden. De frauduleuze han delingen werden gepleegd over een periode van ongeveer twee jaar. Ze hebben de Belgische staat miljoenen guldens gekost. Er werd op de luchthaven Za- ventem vooral gefraudeerd via een fictieve im- en export van luxe goe deren zoals hifi-apparatuur, dure huishoudelijke apparaten, kleding en schoenen. Men knoeide met de BTW op die fictief in- en uitgevoer de goederen en dat werd mogelijk door de medewerking van corrupte douaniers. Zij vervalsten docu menten. Ze streken voor hun dien sten bedragen op die varieerden van enkele tientjes tot soms wel ruim 300 gulden per document. En passant werden ook luchtvaart maatschappijen als Sabena, Air Zaire en Belgavia nog opgelicht. Enkelen van de Zaïrezen die bij de zaak betrokken zijn leefden in België van de bijstand.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11