TAD LEIDEN Erica en Albert Heijn over Marcagarage eens Klachten over Leidse koffieshops slaan werkelijk geheel nergens op LEIDSCH DAGBLAD Uitbater voormalig Happy gelooft niet in sluiting Gouden speld voor Leidse commandant Bart Mark Wachten is nog op gemeente Informatie folder over inenting kinderen Speciale markt over pleegzorg in De Waag Brandweer organiseert derde peurbakkentoeht s ZATERDAG 9 APRIL I LEIDEN - "Ik denk eerlijk ge zegd niet dat het tot een sluiting komt". Gradus - "m'n achter naam zeg ik liever niet, want de laatste tijd word ik al genoeg aan m'n kop gezeurd over deze toe stand" - is werkzaam in koffie shop No Name, tot voor kort nog Happy geheten, aan het Noord- einde. Hij lijkt niet wakker te lig gen van het advies dat hoofd commissaris Mostert van de Leidse politie onlangs aan burge meester Goekoop gaf om tot tij delijke sluiting over te gaan van dit etablissement. Er bestaan eveneens plannen om ook koffie shop High Time aan de Beschuit steeg te sluiten. door Herman Joustra In beide zaken trof de politie eer der dit jaar tot twee keer toe een voor de handel bestemde partij soft-drugs aan. Bovendien had een aantal omwonenden volgens Mostert klachten over de over last die de bezoekers van de twee horecazaken zouden veroorza ken. Fietsen en auto's zouden slordig worden neergezet en voorbijgangers zouden worden lastiggevallen Op grond van de Algemeen Plaatselijke Verorde ning kan de gemeente besluiten tot een tijdelijke sluiting van ho recagelegenheden. Zover komt het volgens Gradus dus niet. "Nee, want die klachten slaan nergens op. De sfeer is hier altijd heel gemoedelijk. Het is hier een soort opvangruimte voor allerlei mensen. Ze komen hier langs om een praatje te maken en om een bakkie koffie te drinken. Ja, en ze roken hier stuff. We verkopen het zelf niet, maar we staan wel toe dat er gedeald wordt. Alleen niet aan jongeren onder de zes tien. En we zien er op toe dat er geen rotzooi in zit. De stuff moet zuiver zijn. Zo heb je controle op de handel. En hasj is zo langza merhand toch maatschappelijk aanvaard?" Hij zegt het dan ook vreemd te vinden dat de politie een paar keer is binnengevallen. Te meer omdat naar zijn zeggen mensen die in de koffieshop hard-drugs willen dealen of gebruiken wor den geweerd. Gradus: "Tegen die mensen treden we heel hard op. We zetten ze gewoon buiten de deur. De politiefunctionaris sen geven zelf toe dat ze geen tijd hebben de handel in hard-drugs aan te pakken. Daarom zoeken ze het maar in de soft-drugs". De klachten van de buurtbe woners over de overlast die de bezoekers zouden veroorzaken noemt hij overtrokken. Het zou niet erger zijn dan bij andere ho recagelegenheden. "Nee, kijk maar naar een stel cafés hier in de buurt. Daar staan nog veel meer fietsen en auto's voor de deur. En onze klanten zijn niet lastig. Bij ons is ook nooit een buurtbewoner komen klagen. Ja, één keer. Er was toen een fiets door een ruit van de overburen gegooid. Het was helemaal niet zeker dat dat door een van onze klanten was gedaan, maar we hebben de schade toch maar ver goed. Van bedreigingen heb ik nog nooit wat gemerkt. Mis schien dat het mensen waren die we uit de zaak hadden gezet". Volgens Gradus zou een slui ting ook niets oplossen. De han del in soft-drugs zou dan elders worden voortgezet. "Er zijn zo veel mensen die een jointje wil len roken. Dat kun je toch niet te genhouden. Gebeurt de handel op straat dan is er veel minder controle mogelijk. Ik ben wel voorstander van een keuringsre geling wat betreft de soft-drugs. Want er moet geen rotzooi in zit ten". Gradus is van mening dat het optreden van de politie voort komt uit een verkeerd beeld dat men zou hebben van soft-drugs. "De overheid, en daardoor nog veel meer mensen, denkt nog steeds datje van soft- zo op hard drugs overstapt. Dat is onzin. El ke alcoholist heeft ook ooit melk gedronken. En stuff is gezonder dan alcohol of nicotine. Ik kan er al twaalf jaar prima mee functio neren. Het wordt tijd dat er een goede voorlichting over komt". Woordvoerder Jan - ook hij wil zijn achternaam niet kwijt - van High Time toont zich wat minder spraakzaam wanneer hij wordt gevraagd naar zijn visie op het advies van Mostert. "Ik heb geen behoefte om me te verdedigen te gen de beschuldigingen. We heb ben niets fout gedaan, maar ik heb het gevoel dat er op dit mo ment een soort lastercampagne tegen ons wordt gevoerd". Koffieshop No Name - tot voor kort Happy geheten - Mostert van de politie moet worden gesloten. Inmiddels heeft burgemeester Goekoop aan hoofdcommissaris Mostert laten weten geen besluit te nemen over het al dan niet sluiten van de twee etablisse menten alvorens de overlast na der wordt gespecificeerd. Zo vraagt hij zich onder meer af of er sprake is van vernielingen of be schadigingen door de bezoekers, en of de buurtbewoners daad werkelijk worden bedreigd. LEIDEN Commandant van de Leidse brandweer Bart Mark kreeg gistermiddag van burgemeester Goekoop de gouden speld van de gemeente Leiden opgespeld. Mark is dit jaar 35 jaar bij de Leidse Brandweer in dienst. Hij schonk tijdens zijn officiële huldiging een buiten dienst gestelde landrover aan de werkgroep Remedi. Mark werd behalve door Goe koop ook door burgemeester Paats van Alphen aan den Rijn toege sproken. Beiden sprake grote waardering uit voor het werk van de zeer populaire Mark die in 1983 de leiding over het Leidse korps kreeg. De receptie werd onder an deren bijgewoond door vertegen- woordigers van de 23 gemeenten uit de regio Rijnland. De landrover die Remedi kreeg gaat gebruikt worden voor het op zetten van de eerstelijns-gezond heidszorg in het district Wenchi in Ghana. Volgens vertegenwoordi ger Walter Schrader is dit voertuig uitermate geschikt om de buiten posten te bereiken. Het gebied is immens groot en de wegverbinin- gen minimaal. Veel medische pos ten kunnen door gewone ambulan ces niet worden bereikt. Goekoop kreeg van Schrader een traditionele koningsstoel aan geboden die afkomstig is van de koning uit het gebied van Wenchi. Volgens Schrader is de stoel een cadeau voor de 'koning van Lei den' en een teken van dank voor de gegeven steun. Vorig jaar werd uit de opbrengst van een actie van Re medi een oude ambulance inge richt als hospitaal, de zogenaamde mobile clinic. LEIDEN - Projectontwikke laar Erica heeft met Albert Heijn definitief overeenstem ming over de vestiging van een supermarkt in de Marcagarage op het Ir. Driessenplein. Direc teur Swaak van Erica liet gis termiddag weten de gemeente één dezer dagen te zullen vra gen medewerking aan deze plannen te verlenen. Voor de komst van een supermarkt moet het bestemmingsplan ge wijzigd en het erfpachtcontract worden herzien. Albert Heijn wil op het Ir. LEIDEN - De basisgezondheids dienst heeft een folder gemaakt over het wel en wee rondom de inenting met het vaccin tegen de za* overleven. Swaak: "Als hij zijn LEIDEN Ministersvrouw Jan- neke Brinkman zette gistermiddag de zaag in het restant van de brui ne beuk in de Hortus. De Zoeter- woudse 'technische probleemoplos ser' Louis van der Meer heeft het plan opgevat van de boomstronk een tafel te maken en vond de mi nistersvrouw bereid hem daarbij te helpen. Wanneer de stronk over en kele maanden is uitgegraven, denkt Van der Meer uit de wortels ook nog een stoel te kunnen zagen. Zo blijft er bijna splintertje van de voormalige bruine beuk onge bruikt. De trots van de Hortus moest na een slepende ziekte enkele maanden geleden worden gekapt. De 150 jaar oude boom werdvervol- gens in schijven gezaagd die wer den verkocht. De Leidse kunste naar Frans de Wit kreeg de stain toebedeeld om er een kunstwerk voor de Hortus van te maken. Van der Meer was één van de ve len die had ingeschreven voor een schijf van de boom. Toen hij werd uitgeloot, rijpte het plan om de ver zonken boomstronk te bewerken. Een plaatselijke meubelhandel fi nanciert het project ('van beuke- boom tot Leidsche tafel') en mag het meubelstuk in ruil daarvoor in sep tember ten toon stellen op de Leida- to. Overigens zal de bruine beuk nooit helemaal uit de Hortus ver dwijnen. De Wit heeft opdracht ge kregen van de boomstronk een bronzen afgietsel te maken die de herinnering aan de beuk levend moet houden. <foto anpi bof, mazelen en rode hond. Ko mende woensdag heeft er weer een inentingsronde plaats met dit BMR-vaccin en gebleken is dat er onder de ouders van de kinderen die ingeënt moeten worden veel vragen leven over deze vaccinatie. Tot kort werden kinderen de categorie Al vestigen. Dit is de meest gesorteerde klasse super markt die Albert Heijn in Neder land voert. De nieuwe supermarkt krijgt een oppervlakte van circa 950 vierkante meter. Volgens Swaak heeft een onderzoek uitge wezen dat de komst van een super markt op deze plaats een positieve uitstraling heeft op de Leidse bin- nentad. Swaak: "Er is sprake van een koppelverkoop. Niemand komt met de auto naar de Marcaga rage om alleen boodschappen bij Albert Heijn te gaan doen". De gemeente heeft echter nogal wat vraagtekens bij de komst van de supermarkt. Zo is het ambte naar Van Iersel van economische zaken nog niet duidelijk welk be slag de bezoekers van de super markt op de parkeerruimte in de garage leggen. "Wanneer alleen al door de aanwezigheid van Marca en Albert Heijn de supermarkt steeds vol staat, zullen andere be zoekers aan de binnenstad hun au to in de buurt moeten zetten. Dan krijgen we de buurtbewoners te gen ons", aldus van Iersel. Een andere vraag voor de ge meente is wat het gevolg van de komst van de supermarkt op de winkels in de omgeving is. Recht tegenover de toekomstige Albert Heijn bevindt zich de kleine super markt van Bavelaar die de concur rentieslag met zijn toekomstige overbuurman vermoedelijk niet assortiment niet verandert, verliest Bavelaar van Albert Heijn. Maar als hij slim is, kan hij profiteren van de grote stroom mensen die voor zijn deur langs komt en verdient hij een betere boterham dan nu het geval is. Dat is in vergelijkbare gevallen wel bewezen". Overigens heeft Ba velaar al diverse aanbiedingen van gegaan", aldus Van Iersel. Een net zo belangrijk aspect is volgens hem wat de gevolgen zijn voor de kleine buurtcentra buiten de binnenstad. Het onderzoek dat het bureau Van Heesewijk naar de gevolgen van de komst van de supermarkt heeft gedaan, geeft te weinig infor matie om een beslissing te nemen, vindt de gemeente. Van Heesewijk is daarom gevraagd een aantal za ken nog eens nader te onderzoe ken. Dat aanvullend onderzoek is inmiddels afgerond, de gemeente krijgt volgende week de resultaten. Van Iersel: "Het is de verant woordelijkheid van Erica en Albert Heijn om het college er van te over tuigen dat de komst van de super markt een goeie zaak is voor de ge meente. Dat betekent ook dat zij de argumenten zullen moeten aanle veren die de bezwaren vanuit de buurt kunnen wegnemen". LEIDEN In gebouw De Waag aan de Aalmarkt wordt op zaterdag 16 april van 13.30 tot 15.30 uur een pleegzorg-in- formatiemarkt gehouden. De markt is bedoeld om de pleeg zorg onder de aandacht te bren gen. Er bestaat een tekort aan pleegadressen voor jonge kin deren. Daarom houdt de Cen trale voor Pleegzorg in samen werking met een aantal andere belangenorganisaties dit voor jaar een speciale actie in de re gio Leiden en de Bollenstreek om de situatie van deze kinde ren onder de aandacht te bren gen. De markt kan als een on derdeel van deze actie worden gezien. Er staat een groot aantal kraampjes waar inlichtingen worden verstrekt over onder meer de financiële regelingen bij pleegzorg, de rechten en plichten van de pleegouders, de pleegzorg voor gehandicap te kinderen en de therapeuti sche pleegzorg. Tijdens de markt is tevens de tentoonstel ling 'ouders, pleegkinderen, pleegouders' te zien. LEIDEN De Leidse brandweer houdt op 7 juli voor de derde keer een peurbakkentoeht in het kader van de Leidse Lakenfeesten. De tocht die door een aantal Leidse grachten en singels voert trok vorig jaar naar schatting 25.000 toeschouwers. Een jury zal na afloop van het evenement prijzen uitreiken voor de mooiste, de origineelste en de meest pechvolle peurbak. Inschrijfformulieren voor de peurbakkentoeht zijn tot 1 juni te verkrijgen bij de Leidse brandweer aan de Gooimeerlaan. namelijk tegen alle drie de ziekten Albert Heijn gehad. streden. De BMR-vaccinatie heeft Albert Heijn tot een vergelijk kun- twee maal plaats: wanneer de kin deren 14 maanden zijn en wanneer zij 9 jaar worden. De folder is ver krijgbaar bij de basisgezondheids dienst aan de Roodenburgerstraat la, tel. 146341. komen, zou dat de beslissing voor de gemeente vereenvoudigen, denkt Van Iersel. "Wij willen voor komen dat wij een schadeclaim krijgen van een ondernemer die mede door onze opstelling failliet is Burgerlijke Stand LEIDEN - Overleden: H.G. Zaalberg (1901) vrl., G. van Duijn (1914) man, J.M.W. van Kampen (1916) vrl. geh. gew. met J. de Graaf, H.A. Janssen (1905) man, E.H.G. Wouters (1910) man, A.D. Visbeen (1915) man, C. Devi- lee (1911) vrl. geh. gew. met J.C. Wijn- ands, A. Henderson (1906) man, P.J.J.M. Vasterman (1948) man, W.T. Vissers (1922) man, W. Munch (1905) vrl. geh. gew. met A H. Kamps, J.T.M. Hogenboom (1904) vrl. geh. gew. met A L. Schrijvers, P.J. van Rijn (1914) man, G. Onderwater (1903) vrl. geh. gew. met W.H. van Schie, E. Jungerius (1905) vrl. echtg. van J. Nagtegaal, P.J. Heemskerk (1910) man, T.J.M. van Tiem (1962) vrl., C. Wolthaus (1904) man, C. Imthorn (1922) vrl., H.W. Heijn (1911) man, J. van Soest (1905) vrl. geh. gew. met P.J. van Leeuwen, G. Tolsma (1926) man, P. Pikaar (1910) man, C. Blansjaar (1903) man. G. Schaap (1917) man. C.M. van den Heu vel (1919) vrl. geh. gew. met P.A. Sosniok, P. van der Marei (1923) man, J.N. Sugden (1955) man, R.J.J. Brons geest (1910) man, H. Bouwman (1913) vrl. echtg. van J. van Kooperen. Expositie In de periode van dinsdag 12 tot en met zaterdag 23 april stelt beeldend kunstenaar Renzo Boekhoudt zijn werk, bestaande uit tekeningen, schilderijen en aquarellen, ten toon in clubhuis Matilo, Zaanstraat 126. Het werk is te bezichtigen op dinsdag van 9.00 tot 13.00 uur, woensdag tot en met vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur, zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Oud papier De inzameling voor de interkerkelijke oud-papieractie in de Professoren en Burgemeesterswijk wordt in ver band met afgelopen Pasen verscho ven naar maandag 11 en dinsdag 12 april. De container staat op de Zee manlaan. Seksueel geweld Het Samenwerkingsverband tegen Seksueel geweld in Leiden wil moe-, ders van slachtoffers van incest of seksueel geweld hulp bieden bij het verwerken van hun eigen emoties en ervaringen. Maandagochtend 11 april begint op het bureau van Fiom Leiden een ge spreksgroep, begeleid door Ineke Jonker en Fredy Slotboom. Voor meer informatie: Fiom Leiden, Langegracht 61, telefoon 144715 of 146237, vragen naar Fredy Slot boom. Reünie De B.D. Arentshorstschool aan de Ter Haarkade bestaat dit jaar 20 jaar en ter gelegenheid daarvan wordt op 11 juni een reünie gehouden. Alle oud-leerlingen, oud-leerkrachten en oud-medewerk(st)ers zijn die dag van harte welkom. De feestelijkheden beginnen overi gens al op maandag 11 april, want dan wordt-'s ochtends een feestelijke bijeenkomst van bestuur, ouderraad, medezeggenschapsraad, team, leer lingen en genodigden gehouden. Postzegels Op maandag 11 april wordt in restau rant 'Posthof' aan de Wassenaarse- weg 1 de maandelijkse ruil-contact- en veilingavond van de Postzegel vrienden gehouden, vanaf 19.30 uur is de zaal geopend, waarna er gele genheid is tot het bezichtigen van de kavels. Voor inlichtingen betreffende het lidmaatschap van de vereniging kan men terecht bij A. Vermond, Titus Brandsmalaan 36, Leiden, telefoon 765828. Erasmuscollege Prof.dr. J.W. Schulte Nordholt zal op 11 april een lezing houden in het ka der van de Erasmuscolleges 1988 met als thema 'Zwart zijn in de Vere nigde Staten'. Zijn lezing heeft als titel 'Booker T. Washington en W.E.B. DuBois: integratie versus segrega tie". Washington en DuBois waren twee bekende negerleiders in de VS, wier visies op de posities van de zwarten ver uiteenliepen. De lezing wordt gegeven in zaal 011 van het Centraal Faciliteitengebouw, Cleveringaplaats 1Leiden, en is toe gankelijk voor alle belangstellenden. Aanvang: 18.45 uur. Volksgezondheid De afdeling Leiden van de FNV orga niseert op woensdag 13 april om 20.00 uur in 'De Klinker', Berlage- straat 2. een thema/forum-avond over het onderwerp 'Zorgen om de volksgezondheid'. Na vier korte inlei dingen door de directeur van de Ba sisgezondheidsdienst Zuid-Holland Noord, een arts en twee kamerleden (VVD en PvdA), die beiden in de vas te kamercommissie voor de volksge zondheid zitten, kunnen aanwezigen hun vragen indienen. Vervolgens zul len de inleiders in een forum onder leiding van Henk Muller, lid van het FNV-federatiebestuur, de vragen be antwoorden. Onder meer komen aan de orde het plan-Dekker en de gevol gen voor de volksgezondheid door de sociaal-economische ongelijkheid. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN" STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9