'PTT heeft een goeie aan mij' Volgens artsen zit er nog muziek in de stem van Koos Alberts Bioscopen streven naar beter imago Gevarieerd Nadieh: oorspronkelijk Sterke teksten Ramses en Bram Doorbraak voor Robert Strating Freiheit: smaak van water Persconferentie zaak-Heijn Bedankt Miljard kijkers 'Oscarregen' ZATERDAG 9 APRIL 1988 KUNST PAGINA 33 Over een voortzet ting van zijn car rière als zanger wil Koos Alberts nog niet praten. Nationale bioscoopdag GRONINGEN (GPD) Een Natio nale Bioscoopdag, een kwaliteits controle en een landelijke promo tiecampagne gaan deel uitmaken van een uitgebreide actie van de Nederlandse Bond van Bioscoop en Filmondernemingen (NBB) om het imago van de bioscoop te ver beteren. Dit offensief is niet van vandaag of gisteren, deze maatregelen zijn een uitvloeisel van een twee jaar geleden gepresenteerd rapport van de Nederlandse Herstructurerings Maatschappij (Nehem), dat be doeld was om de Nederlandse bio scoopwereld uit een door dalende bezoekcijfers en teruglopende ser vice gekenmerkt slop te halen. Voor de filmliefhebbers is de Na tionale Bioscoopdag het meest in het oog lopende onderdeel van de actie. Hans Tijssen, de algemeen secretaris van de NBB. weet te mel den dat men op donderdag 16 juni in heel Nederland voor een rijks daalder per voorstelling naar de film kan. De bioscopen zullen die dag van één uur 's middags tot mid dernacht geopend zijn. De Bio- scoopdag is een initiatief in het ka der van het Europese jaar van de film, en wordt in de meeste Eu ropese landen georganiseerd. In Frankrijk is men er vorig jaar mee begonnen en de Franse exploitan ten zijn volgens Hans Tijssen zeer enthousiast over het resultaat. Of de dag een traditie wordt is op dit moment nog onduidelijk, dat is ook afhankelijk van het eventuele succes. Half juni is het Europees kampioenschap voetbal in volle gang, maar tot opluchting van de NBB is 16 juni een rustdag in het toernooi. Hans Tijssen hoopt dat de Bioscoopdag vooral ook men sen die zelden meer naar de film gaan zal bereiken. Op die groep is ook de grote promotiecampagne gericht, die in het najaar de Neder landers ervan zal proberen te door dringen dat er maar één plek is waar je werkelijk van een film kan genieten. Los van de promotiecampagne en de bioscoopdag wordt er ook achter de schermen bij de Bond hard gewerkt aan de verbetering van het imago. Trainingen om het personeel een meer klantgerichte houding bij te brengen zijn net af gesloten. Er komt een handboek vol nuttige tips en adviezen voor bedrijfsleiders en met hulp van het Ministerie van Sociale Zaken wordt de opleiding van operateurs op een betere leest geschoeid. Ver der wordt er gestudeerd op een plan om de kwaliteit van de filmko- pieén te verbeteren en een systeem om bioscopen door te lichten op hun kwaliteit i ENSCHEDE(GPD) - Koos Alberts, de zanger van het levenslied, reed in een okto bernacht na een optreden terug naar zijn huis in Hier- de, vlakbij Harderwijk. 'Wat er toen is gebeurd weet ik nog niet. Of ik ben in slaap gevallen of ik heb een black out gehad. Van het ongeluk kan ik me in elk ge val niets meer herinneren en van de eerste twee weken op intensive care ook niet. Een geluk bij een ongeluk, wantzo'n lolletje is het niet'. door Dirk Willem Rosie Wat Alberts zich ook niet meer kan herinneren - hij weet het alleen om dat zijn vrouw Joke het hem heeft verteld - is dat hij direct na het on geluk heeft gezegd dat hij nooit meer zou kunnen lopen. In een Zwols ziekenhuis werd inderdaad een dwarslaesie en dus een blijven de verlamming aan de benen ge constateerd. Koos verblijft nu alweer ruim drie maanden in het Enschedese revalidatiecentrum 't Roessingh om van de gevolgen van het auto ongeluk te herstellen en om zich voor te bereiden op een leven in een rolstoel. Hij weet zich daarbij gesteund door een even trouw als talrijk legioen fans dat al het via de PTT verstuurbare reeds verstuur de, in totaal meer dan 25.000 blij ken van sympathie. En nóg komen er elke dag 100 kaarten en brieven. Alleen Koos Alberts ligt alleen op een ruime kamer. In een hoek een rek gevuld met stapels brieven en kaarten. 'De post vanaf februari', licht Joke Alberts toe. In de ven sterbank een stapel die een vent met een hand zo groot als een ko lenschop net tussen duim en vin ger zou kunnen houden. Koos kijkt uit op een bloemenwinkel aan het voeteneinde en daarboven aller hande voetbalattributen. Zoals de bal die zijn werk op 21 februari bij FC Twente - Ajax heeft gedaan. Met daarop de handtekening van alle spelers en de inscriptie 'FC Twente - Ajax 1-1'. Met dat laatste zal de Ajax-fan Alberts echter niet zo erg blij zijn geweest. 'Nou ja, dat kan gebeuren hé. Maar Twente heeft een lekker ploegje. Jonge spelers en twee heel goede trainers'. Naast de wedstrijdbal van FC Twente - Ajax hangt een bal met de handtekeningen van de Volendam- spelers en het pronkstuk is het oranjeshirt dat Kees van Kooten (aanvaller van onder meer Go Bram van Leeuwen bijdragen: Willem Schrama 'Company of fools' - Nadieh (Polydor). In het doorgaans niet al te in drukwekkende circuit van Neer- lands lichte muze is zowaar ie mand opgestaan die. ons iets te vertellen heeft. Haar debuut-lp 'Land of Ta'- mocht er vorig jaar al in menig opzicht zijn, maar de tweede vormt.pas echt het be wijs dat Nadieh het heilige vuur in zich heeft dat we bij zovele an deren vaak moeten missen. Om maar meteen met de deur in huis te vallen: 'Company of fools' is een uiting van zeer oor spronkelijke muzikaliteit en al leen om die reden al een tijdloos album. Meteen na het uitbrengen van 'Land of Ta' begon ze eraan te schrijven, en dat resulteerde uiteindelijk in maar liefst 17 stukken, waarvan er 12 voor de lp zijn geselecteerd en 14 voor de cd. Een dergelijke produktiviteit, gepaard aan een zo constante kwaliteit, is in de popmuziek slechts weggelegd voor een en keling. Vandaar wellicht dat pla tenmaatschappij Polydor dit ta lent koestert en er een paar cen ten voor over heeft om het verder te ontwikkelen. In elk geval zijn kosten noch moeite gespaard om van deze plaat iets moois te ma ken. Nadieh kon beschikken over een zesmans/tweevrouws studio-band die, getuige de hoes informatie, de meeste stukken direct en gezamenlijk op tape in speelde. vandaag de dag een klein i Des te meer is het verbazing wekkend dat deze kwaliteit eruit is gerold. Bijna alles wat lichte muziek mooi maakt is in ruime mate aanwezig: fluwelen zang te gen een constant decor van door dachte vocale harmonieën, intel ligente arrangementen, getructe modulaties, en dat alles verpakt in een smaakvolle instrumentale begeleiding. Het enige punt van kritiek ligt hierin dat Nadieh in haar totale repertoirekeus hier en daar nog iets té eigenzinnig is. Een stuk als 'Passione' doet aan als een uit de hand gelopen stu dio-grap en belaagt enigzins de volwassenheid' waarmee ze zich in tal van andere songs manifes teert. Maar dit is grutterstaal. ik besef het. Nadieh Het zou me niet verbazen als 'Company of fools' internatio naal aan de weg gaat timmeren. Op bescheiden schaal weliswaar, want Nadieh's muziek laat zich niet als fast-food consumeren. Zelfs het geoefende oor heeft tijd nodig om de fraaie contouren er van één voor één te ontwaren. Niet te snel afhaken dus. W.S. Sterven van geluk - Ramses Shaffy - Polydor Rode wijn - Bram Vermeulen - Emergo Twee platen van ervaren Ne derlandse theaterartiesten waar op naast de muziek vooral de tek sten een voorname rol spelen. Voor Bram Vermeulen, die 12 jaar een duo vormde met de ko miek Freek de Jonge is het zijn vijfde. Voor 'troubadour' Boude- wijn de Groot, de eerste ^waarbij hij voor de produktie tekende. Bram Vermeulen presenteert zijn teksten over alledaagse za ken tegen een achtergrond van muziekstijlen die uiteenlopen van tango en wals tot ballad. Zijn wat nasale stem doet het uitste kend in nummers als Wat is lief de, Schaam me, De Steen en de erg sterke titelsong. Voor 'Sterven van geluk schreef Rames Shaffy zelf negen nummers. De elpee wordt ge completeerd met een vertaling van Gilbert Becauds l'Indiffe- rence. Lieg niet tegen mij en Sa men in zee, een duet dat hij zingt met de onafscheidelijke Lies- beth List. De nummers zijn merendeels afkomstig uit zijn solo-program ma dat hij in het seizoen 1985- 1986 bracht en uit 'Kussen', het zangprogramma van het afgelo pen seizoen met Liesbeth List. Uit de plaat spreekt zoals op de meeste voorgaande weer een grote vitaliteit en zeggings kracht. Dat vergoedt ruim schoots de beperktheden die zijn stem kent. B.v.L. De naam Robert Strating zal op dit ogenblik nog weinig mu ziekliefhebbers iets zeggen. Maar dat gaat binnenkort veran deren. Na het beluisteren van de plaat 'Image' ben ik ervan over tuigd dat een definitieve door braak van de Nederlandse pia nist/componist aanstaande is. En dat komt zeker niet alleen door dat op de elpee de herkennings- Centrum West' staat. 'Image' bevat een dozijn lek ker in het gehoor liggende num mers. Die worden niet alleen door Robert op een digitale pia no gespeeld, maar zijn ook ont sproten aan zijn muzikale brein. Daarom vind ik de titel, de Ne derlandse Richard Clayderman, die hem wordt toegedicht te be scheiden. Immers de Fransman heeft compositorisch nooit pot ten kunnen breken. Dat kan van Robert Strating niet worden gezegd. Als 26-jarige selfmade-musicus maakte hij de tune voor 'Ter land ter zee en in de lucht' en nummers voor diver se populaire Nederlandse arties ten. Strating brengt melodieuze easy-listening-muziek in ver schillende tempi. Hij legde daar voor de basis in zijn eigen studio in Hollandsche Rading en dook later de studio's van Phonogram in, waarbij Hans Hollestelle voor de arrangementen tekende. Nummers als Mystery, Vision en Alouette springen er nog eens extra uit. De enige kritiek die ik heb is dat bij de mixing het pia nospel van Strating soms te wei nig boven de achtergrondklan ken uittorent. Voor de rest niets dan lof. B.v.L. Even, heel even maar, leek de Münchener formatie Freiheit zich een plaatsje te verwerven in de schaduw van de Beatles. Het nog steeds met stip stijgende hitje 'Play it cool' heeft op het eerste gehoor ook iets indruk wekkends: mooie meerstemmi ge zang, en de compositielijnen van Lennon/McCartney zijn er zowaar enigszins in terug te vin den. Maar wie het vijfmaal heeft gehoord spuugt het uit. En wie de bijbehorende lp beluistert constateert nog iets ergers: Frei heit is een waterige formatie wier verrichtingen overduidelijk ge fundeerd zijn op een al even sma keloze schlager-cultuur. Het eni ge opmerkelijke eraan is dat de stemmen van deze vijf heren zich heel goed laten mengen. Voor de rest is het tobben. W.S. Operatie Vier weken geleden werd het re- validatieproces onderbroken door een operatie aan een open wond in het gebied rond het stuitje en de bil, die noodzakelijk was geworden ten gevolge van doorliggingsver- schijnselen. Koos ligt nu al vier we ken op zijn buik en zijn zij. 'Ontzettend jammer dat dat er nou bij is gekomen. Koos was net zo goed bezig met revalideren in de rolstoel', zegt Joke Alberts. 'Ze leren je hier van alles om je weer zelfstandig door het leven te laten gaan. Ik ben tevreden over 't Roessingh, al heb ik geen idee hoe het ergens anders is. Ik was nog nooit in een ziekenhuis geweest', voegt Koos eraan toe. Over een voortzetting van zijn carrière als zanger wil Koos Al berts nog niet praten. 'Ik moet eerst maar een zien dat ik weer kan zingen. Voorlopig is mijn stem nog niet goed. De dok ters hebben wel gezegd dat er mu ziek in zit, maar dat moet ik eerst nog eens zien. Ik heb zeven weken aan de beademing gelegen. Die pij pen hebben tweeënhalve week tus sen mijn stembanden gezeten en daarna zijn ze in mijn keel aange bracht. Anders hadden mijn stem banden definitieve schade opgelo pen. Dat is speciaal gedaan omdat ik zanger ben. Voor ieder ander had het niet zo veel uitgemaakt, maar voor mijn beroep was het na tuurlijk belangrijk dat mijn stem hetzelfde bleef. Levenslied Na een eventuele hervatting van zijn carrière zal er in het repertoire van Koos niet veel veranderen. Ook niet na de stormachtige reac ties van zijn fans. 'Dingen als elkaar helpen en zo hebben altijd al in mijn liedjes ge zeten. Kijk, als ik na optredens veertig bossen bloemen krijgt, elk weekeinde weer, is dat toch een te ken dat de mensen van me houden. Dat is altijd zo geweest. En wat zou ik nu voor andere nummers moe ten gaan brengen? Ik kan geen En gels zingen, ik zou het ook niet wil len. Dus pak ik gewoon mijn reper toire weer op, natuurlijk met nieu we nummers erbij. Als ik althans weer zal kunnen gaan zingen'. 'Ik zing het levenslied. Daarin gebeurt alles wat mensen van tach tig,, veertig en twintig meemaken. Dat trekken ze zich aan', mijmert Koos in een poging zijn populari teit te verklaren. Joke: 'Koos heeft fans van vier en negentig. Hele gezinnen kwa men naar zijn optredens'. 'En ze komen helemaal uit Zaan dam om hier iets af te geven', vult Koos aan. 'Maar er wordt niemand binnengelaten. Dat zou ik dolgraag willen en op zichzelf staat het je na tuurlijk tegen om mensen zeg maar weg te sturen, maar het kan ge woon niet. Als we dat zouden doen staan er hier in één klap duizend man voor mijn bed. Ik krijg trouw elke week bloemen van die jongen van het pompstation hier vlak in de buurt. Een schat van een jongen. Ook lid van mijn fanclub. Maar hoe graag ik het ook zou willen, ik kan hem toch niet boven laten, ik wil niemand bevoordelen'. Dankbaar Koos Alberts is altijd al een dankbaar onderwerp voor de al dan niet serieus te nemen bladen geweest en dat werd na het auto ongeluk niet minder. In een regionale krant stond kort na Koos' aankomst in 't Roessingh dat iemand van het revalidatiecen trum had gezegd dat hij over een paar weken weer platen zcu gaan promoten. Joke: 'Nou, daar is hij nu zelfs nog niet aan toe. Ergens anders stond dat de beste fans op bezoek mochten komen. Prompt kregen we brieven in de trant van: ik behoor toch ook bij de beste fans'. Elders stond, dat Koos al zou zwemmen. Koos: 'Ik heb nog geen zwembad gezien. Ach, ze hebben altijd over me geschreven. Van de tien keer dat er wat in kwam had ik ze zes keer niet eens gesproken. Dan schrijven ze maar wat. Maar dat was ook voor het ongeluk zo, dus dat houd je. Daar zitten we ook niet mee. Dat hoort bij het vak'. Glimlachend: 'Ze hebben altijd goed geschreven, want er was over mij niets te vertellen' Scepsis Na een aanvankelijk behoorlijk goed verlopende periode van reva lidatie heeft Koos Alberts het op dit moment moeilijker door de operatie. Ook de stem is nog niet in orde, die klinkt nog zwak. Daar voor krijgt Koos twee keer per dag logopedische hulp. Hoe komt hij nu zo'n dag door? 'Liggend, he', antwoordt hij met een flauw glimlachje. De ironie en de scpesis zijn voortdurend aanwe zig als Koos over zijn verblijf in 't Roessingh en zijn herstel praat. 'Voor lezen ben ik te suf. Ik krijgt extra tabletten voor de pijn. Bo vendien kan niet niet rechtop zit ten, dus moet ik in een heel ver- HILVERSUM (ANP) - Zondag zal de NOS-televisie op Nederland 3 in een extra uitzending het recht streekse verslag geven van de pers conferentie van politie en justitie over de zaak Heijn. De NOS zendt om 14.30 uur live vanuit Haarlem moeiende stand lezen. Nou, en als ik dan die stapel zie liggen (hij wijst op de dagopbrengst in de venster bank), ga daar maar eens aan staan..'. Maar hij baalt van die bedrust: 'Als ik met zoveel medicijnen kreeg was ik niet te houden. Je wordt gewoon gek, niet in de eerste plaats van de pijn maar van dat lig gen. Behalve 's nachts had ik nog nooit geleden. Ga maar eens een week ziek in bed liggen, dan weet je het wel. Ik kijk naar voetbal op de televisie, maar de hele avond naar series kijken is er niet bij. Dat deed ik thuis ook niet. Daar heb ik geen geduld voor en het is ook niet zoveel soeps'. Na zingen is voetbal Koos' groot ste hobby. Toen hij in St. Pancras bij Alkmaar nog een snackbar dreef had hij al een eigen zaalvoet balteam: 'De bikker', genoemd naar zijn snackbar. Nu heet het 'Het Koos Alberts Promotie Team'. 'Daar speelde ik ook heel vaak in mee. Voordat ik moest optreden ef- fe een lekker uurtje voetballen'. Joke: 'Als hij 's avonds om twaalf uur ergens moest optreden ging hij vanuit Hierde eerst even naar Alk maar om te voetballen en daarna ging hij dan weg om te werken. De jongens van het team hebben het er ook moeilijk mee. Het was een hele slag voor hen, net zo goed als het voor Koos' fans moeilijk is'. Risico Wat hem is overkomen be schouwt Koos Alberts als een nor maal risico. Het 's nachts werken en slaaptekort maken het artiesten- vak volgens hem nog niet tot een riskant beroep. 'Ik heb ook in de bouw gezeten. Daar viel er eentje van de steiger. Wat dat betreft is het risico overal hetzelfde. Wij hebben ook nooit wat gehad. We rijden al twintig jaar schadevrij, er gebeurde nooit iets. En nou rijd ik alleen en val ik in slaap. Of heb ik een black out ge had'. Joke: 'Moet je nagaan dat ik nor maal gesproken altijd meeging. En net die ene keer wat ik er niet bij'. Hoewel zingen zijn grootste hob by is houdt Koos zich niet bezig met een eventueel vervolg van zijn carrière: 'Het enige waarmee ik be zig ben is het feit dat ik hier lig. Aan andere dingen denk ik niet'. Joke: 'Hij heeft last van heimee Hij wil ontzettend graag naar huis. Maar dat heeft iedereen natuurlijk onder zulke omstandigheden'. Intussen helpen de brieven, kaarten en bloemen hem om de moed erin te houden. Zoals de brief van een Enschedese snackbarhou der die schreef: 'Als je zin in een na sibal hebt geef je maar een gil'. Koos: Dat is niet nodig, want el ke zondagavond neemt een vriend een kroket en een nasibal voor me mee. Ze zeggen wel eens dat je dat soort dingen niet meer lekker vindt als je in de snackbar hebt gestaan, maar dat is niet waar hoor. Ik vind ze nog steeds heerlijk'. Eén van de 25.000 brieven was geadresseerd aan: 'Koos Alberts, Bekende Zanger, (meneer van de PTT: u weet hem wel te vinden hè? Ze vonden hem. Koos: 'De PTT heeft een goeie aan mij, net als de bloemenzaken in Enschade. Ach, dat moet je een beetje verdelen. Eerst de bloemis ten van Zwolle, dan die van En schede. En over een poosje die van Hierde..'. Koos en Joke Alberts wilen graag alle fans via de krant be danken, want 25.00 brieven be antwoorden kan niet. Koos: 'Schrijf maar dat ik ge lukkig ben met mijn fans. Dat ik hoop dat ik weer voor ze kan zingen en dat ik hoop dat ze al lemaal gezond blijven. Want ik ken de medaille nu ook van de andere kant'. Joke Alberts voegt er aan toe dat ze in het bijzonder de men sen uit Enschede wil bedanken die haar onderdak hebben aan geboden voor de periode dat Koos in 't Roessingh verblijft. 'Wildvreemde mensen die schrijven: ik heb een kamertje over, kom maar gerust en als je honden hebt neem die dan ook maar mee. Hartstikke lief, maar het is niet nodig. Onze dochter van 19 is het huis uit, maar onze zoon van 17 woont nog thuis. Dus ga ik elke avond terug naar huis'. Paul Newman heeft vorig jaar voor deze rol in de film 'The color of mo ney' een Oscar als Beste Acteur gewonnen. In zijn lange carrière was dit de eerste Oscar die Newman is toegekend. (foto anp> LOS ANGELES (UPI/RTR) - De Oscarregen die maandag (vroege ochtend van dinsdag bij ons) voor de zestigste keer - zolang bestaat dit jaar de Amerikaanse 'Academy of Motion Picture Arts and Scien ces' - neerdaalt, zal naar verwach ting een internationaal publiek van 1 miljard mensen hebben. Dat is een groter gehoor dan ooit in de ge schiedenis van de televisie. Althans op 11 april zullen, zeker de Amerikanen, meer aandacht hebben voor actrice Olympia Du kakis dan voor gouverneur Mi chael Dukakis. De nicht van de De mocratische gouverneur van Mas sachusetts die kandidaat is voor het presidentschap, is voor een Os car voorgedragen voor haar bijrol in 'Moonstruck' - een film die op zijn beurt is voorgedragen voor de Oscar van Beste Film. Bovendien zou de hoofdrolspeelster, Cher, kunnen gaan strijken met het beeldje voor Beste Actrice, waar voor zij wordt aanbevolen. Dat de prijs voor Beste Regis seur zal gaan naar de Italiaan Ber nardo Bertolucci en zijn spectacu laire kijkje in de geschiedenis van China onder de titel 'The Last Em peror' - het lijdt weinig twijfel en als het hem meezit sleept hij nog acht andere Oscars in de wacht. Zijn film is voorgedragen voor ne gen onderscheidingen. Het zou wel eens kunnen zijn dat William Hurt en Holly Hunter uit Broadcast News', herhalen wat Clark Gable en Claudette Colbert in 1934 voor het eerst klaarspeel den: Beste Acteur- en Beste Actri ce worden voor hun optreden in één en dezelfde film. Dit feit is daarna nog herhaald door Jack Nicholson en Louise Fletcher in 'One flew over de cuckoo's nest' in 1975; wijlen Peter Finch en Faye Dunaway in 'Net work' in 1976; Jon Voight en Jane Fonda in 'Coming home' in 1978 en Henry Fonda en Katharine Hep burn in 'On golden pond' in 1981. De uitreiking van de Oscars van 1988 heeft plaats in het Shrine Au ditorium in Los Angeles, waar die van 1947 en 1948 ook werden ge houden. Overigens wordt de uitrei king in '53 pas een belangrijk eve nement: toen kwam voor het eerst de televisie er aan te pas. 'From he re to eternity' is dan de Beste Film, wijlen William Holden Beste Ac teur (in Stalag 17) en Audrey Hep burn Beste Actrice (in Roman Holi day). Katharine Hepburn - die vier Os cars heeft voor Beste Actrice - is het meeste voor een Oscar voorge dragen, twaalf keer. Bette Davis, net 80 jaar geworden, heeft er twee en werd tien keer voorgedragen. Zij deelt dit laatste aantal met Lau rence Olivier - de Lord Olivier van het Britse toneel.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 33