Buitenlandse priesters toch 'vreemde eend' Schuilplaats voor mensen in noocT PAGINA 2 ZATERDAG 9 APRIL 1988 BORNE/UTRECHT (GPD) - Het grootste probleem is eigenlijk nog steeds de taal. De Nederlandse woorden kennen ze wel. maar welk gevoel daar precies achter zit is vaak giswerk. Dat leer je niet in taallessen. Nguyen Van Thong kwam acht jaar geleden naar Nederland. Cle ment Mokoka zit hier alweer tien jaar. De Vietnamees werkt nu als kapelaan in de Stefanus-parochie in het Overijsselse Borne, de Zuid afrikaan is pastor in de parochie van de Blijde Boodschap in de Utrechtse wijk Overvecht. Echt opgenomen in de samenle ving voelen ze zich niet. Mokoka heeft zich erbij neergelegd dat er in het Utrechtse diverse priesterclubs zijn waar hij maar heel moeilijk binnen komt. En Nguyen Van Thong mist de contacten met Viet namese landgenoten erg. In feite zijn ze allebei nogal eenzaam, al is Mokoka daar wat laconieker over dan Van Thong. Nguyen Van Thong, nu 33, was ruim acht jaar geleden priesterstu dent aan het Groot Seminarie in Saigon. De komst van het nieuwe regime betekende voor hem een sterke inperking van zijn vrijheid; hij zag niet langer een mogelijk heid om priester te worden. Het maken van eigen keuzes viel na de overwinning van de revolutie weg en Van Thong besloot te vluchten. Met 36 anderen dobberde hij vier dagen en nachten rond in een bootje op de Zuidchinese zee, tot dat ze werden opgepikt door een Nederlands schip. Een half jaar woonde hij in een opvangcentrum bij Apeldoorn. Als priesterstudent kwam hij zo onder het bisdom Utrecht te vallen. Een van de docenten aan het Saigonse Groot Seminarie was inmiddels ook gevlucht en in Rome terecht gekomen. Met toestemming van de Utrechtse bisschop ging Van Thong voor vier jaar naar de Itali aanse hoofdstad om daar zijn pries terstudie af te maken. Daarna verbleef hij twee jaar in het Utrechtse Ariënskonvikt, een opleidingsinstituut voor priesters, waar hij kennismaakte met de Ne derlandse kerk, samenleving en taal. Na een stage van één jaar in Zevenaar kwam hij vorig jaar in Borne. Pastoor Bosch, die veel in de Derde Wereld had gereisd, vond het aantrekken van een buiten landse priester een goede zaak. Alles verloren In juli 1987 werd Van Thong in de Stefanuskerk priester gewijd. Sindsdien is hij actief als priester, voor halve dagen weliswaar, want de rest van de tijd gebruikt hij om zich nog beter in de Nederlandse situatie in te werken. Binnenkort gaat hij de pastorale zorg van Viet- namezen in Zuid-Nederland op zich nemen. Daar kijkt hij met ver langen naar uit. Hij mist de contac ten met landgenoten. Hij vindt het moeilijk over zijn gevoelens te praten:; Nederlanders helpen hem waar zij kunnen, maar dat blijft toch vaak beperkt tot praktische zaken. Zich in zijn posi tie invoelen kunnen ze niet. „Ik heb alles verloren, alles waar ik aan gehecht was achter me gelaten. Ik kan niet meer terugvallen op de steun van familie. Andere Vietna- mezen zijn de enigen die begrijpen hoe ik mij voel. De eenzaamheid. Het isolement. Het gemis van je ei gen cultuur. De behoefte aan steun en troost. Gelukkig heb ik mijn ge loof; als ik dat niet had, was ik wel verloren". Clement Mokoka (47) werkte als priester in een zwarte krottenwijk in Zuid-Afrika. Samen met studen ten zette hij een alfabetiseringscur sus voor volwassenen op. Dat zin- de de blanke overheid niet en Mo koka verdween in de Modderbay- gevangenis. Zonder proces werd hij later weer vrijgelaten. Inmid- Enige weken geleden liet kardinaal Simonis weten dat hij drie Poolse priesters naar Nederland wil halen om tijdelijk te voorzien in het priestertekort. Binnen het aartsbisdom bestaat er nogal wat kritiek op dit plan. De priesters zouden geïsoleerd in de gemeenschap komen te staan. Bovendien zouden zij, komend uit een totaal andere kerk, maar moeilijk in de typisch Nederlandse situatie kunnen werken. De buitenlandse pastor is in een aantal Nederlandse parochies al lang geen nieuw fenomeen meer. In de regio waar bisschop Gijssen de scepter zwaait werken nogal wat - recht in de Roermondse leer zijnde - Duitsers en Oostenrijkers. In het aartsbisdom Utrecht zijn drie Vietnamese en één Zuidafrikaanse pastor actief. Niet echt uit vrije wil overigens, want de vier zijn hun vaderland ontvlucht. Een gesprek met twee van hen. dels hadden studenten van de gere formeerde Theologische Hoge school in Kampen een actie voor hem op touw gezet en geld voor een vliegticket ingezameld. Zakelijk In 1987 arriveerde Mokoka als vluchteling in Kampen. Via 'Pax Christi' kreeg hij een studiebeurs. Hij ging in Utrecht theologie stude ren en promoveerde in 1984 in Nijmegen op een proefschrift over bevrijdingstheologie. Het bisdom Utrecht, waar hij onder ressorteer de, vroeg hem in de weekeinden bij te springen in kerken in de Utrechtse wijken Lunetten, Hoog raven en Tolsteeg. Sinds mei vorig jaar werkt hij in Overvecht. Mokoka is de enige Zuidafri kaanse priester in Nederland, maar heeft veel contacten met andere ge vluchte Zuidafrikanen. Hij geeft ook lezingen op scholen over de toestand in Zuidafrika. Werk ge noeg dus. Daarom voelt Clement Mokoka zich niet eenzaam. Hij heeft zich bij zijn situatie neerge legd. Als hij over zijn gevoelens spreekt, bagatelliseert hij die enigszins. "Maar in Zuidafrika stonden de priesters meer midden in de ge meenschap, hadden ook onderling intensief contact. Hier zie je toch een scheiding tussen gelovigen en priesters. De pastores hebben ook onderling allemaal clubjes en daar kom je niet tussen. Zakelijk ga ik wel met ze om, maar daar blijft het bij. Ik vind dat wel jammer en voel me soms geïsoleerd, maar het is niet anders. Ik ga niet vragen om opgenomen te worden, het moet spontaan komen, anders werkt het toch niet. Dat is wel een van de grote verschillen tussen de Zuid afrikaanse en Nederlandse cultuur. Als ik - vanuit mijn achtergrond - een vreemde ontmoet, stel ik mij helemaal open, wil hem of haar le ren kennen. Maar in Nederland re ageren de mensen juist gesloten bij een eerste contact; hier kijken ze eerst de kat uit de boom". Beide priesters komen uit een to taal andere kerkelijke samenleving dan de Nederlandse. Dat is wel wennen. Maar in het omgaan met die verschillen zijn Nguyen Van Thong en Clement Mokoka heel anders. Waarden Van Thong wil zijn manier van omgaan met de dingen inbrengen, zijn Vietnamese identiteit bewa ren. "Dat is ook voor de kerk een verrijking. Want de katholieke kerk is natuurlijk universeel, blijft niet beperkt tot deze parochie in Borne. We kunnen veel van elkaar leren. We moeten beiden ons aan passen en open staan voor elkaar". Als hij praat over 'eigen identi teit bewaren' en de kerk daarmee verrijken lijkt dat vooral te slaan op het overbrengen van iets van Viet namese waarden en normen, waar de familie een centrale plaats in neemt, vanuit de onderlinge liefde concessies worden gedaan en eer priesters meer onderling contact zouden hebben. Ze zouden steun hebben aan elkaar". Steun. Het is dé voorwaarde om een buitenlandse priester hier goed in kerk en samenleving te laten functioneren. bied is voor ouderen. De verscher ping van tegenstellingen binnen de Nederlandse kerk bijvoorbeeld is iets wat hij maar moeilijk kan ver werken. Hij is er wel gelukkig mee dat gelovigen hier actief zijn. In Vietnam was passiviteit troef. Niet verwonderlijk voor een kerk die niet in de eigen Aziatische cultuur is geworteld, maar haar aanhang heeft gekregen door de missie. In het Westen is de kerk zeer bepalend geweest voor de cul tuur. Zijn eigen situatie in Neder land heeft hem begrip bijgebracht voor waar de missionarissen vroe ger in terecht kwamen. Ze hadden een boodschap, maar wisten niets van de plaatselijke zeden en ge woontes. Als Van Thong zijn eigen situatie Clement Mokoka kort beschrijft, komt hij maar op (47) is de enige één woord: „Ik ben een missiona- Zuidafrikaanse ris"- priester in Neder land, maar hij Panier heeveel contac* «prei ten met andere ge- Clement Mokoka mist de ge- vluchte Zuidafri- meenschapszin. kanen. Hij werkte „Het ontvangen van de sacra- als priester in een menten is iets waar de hele kerkge- zwarte krotten- meenschap bij betrokken moet wijk. zijn, maar hier zie je bij doop of be grafenis alleen de naaste familie komen. Wat mij ook verwondert, is het gebrek aan spontaniteit. Ne- lovigen een priester om te komen derlanders moeten altijd alles op en als hij na verloop van tijd niet papier hebben, alles moet geregeld bevalt, stappen ze naar de bis- worden. Zelfs als ze een priester schop. In Nederland gaat dat pre- nodig hebben, moeten er eerst sol- cies andersom", licitatiegesprekken worden ge- Makoka moet erom lachen, voerd. In Zuidafrika vragen de ge- Erom lachen kan Nguyen Van Thong (nog) niet. De Nederlandse samenleving, de kerk, alles eigen lijk verwart hem nog. Hij geeft rui terlijk toe dat hij met zijn eigen in tegratie nog niet zo ver is als hij wel zou willen. "Alles zou misschien sneller gaan, als buitenlandse "Wanneer binnen de kerkelijke gemeente een relatie tussen twee mensen stuk loopt, komt het erop aan dat je als gemeente betrouw baar bent en niet de grote afwezige of afwijzende. Ruimte geven aan gevoelens van schuld, zó dat er ook ruimte ontstaat voor vergeving, ruimte om verder te leven". - In het hervormde blad 'Woord en Dienst' gaan de predikanten M. E. van Asbeck-van Leeuwen en A. H. Sneep-Lietaert Peerbolte in op de vraag hoe een kerk omgaat met mislukte relaties. "Aanwezig-zijn in scheidingssi tuaties wil niet zeggen, dat de waar de van een duurzame relatie als het huwelijk devalueert, dat je alles moet goedpraten, laat staan ideali seren. Wél dat we als gemeente een schuilplaats zijn voor mensen in nood, niet kritiekloos, wel be trouwbaar, juist op momenten dat de gebrokenheid in wereld en kerk een diepe gebrokenheid, die heel het leven doortrekt aan het licht komt. God laat je niet vallen. Ons tekortschieten heeft niet het laatste woord". "In de eerste plaats kunnen we persoonlijk aanwezig zijn. Zwij gend of praktisch handelend. Soms hebben twee mensen de be hoefte hun huwelijk liturgisch af te ronden. Waar wij als gemeente staan om een bruidspaar, zouden we des'te meer moeten staan rond mensen die verdriet hebben ên in een isolement dreigen te raken om dat zij in hun falen, bijvoorbeeld ten aanzien van hun huwelijk, niet worden geaccepteerd". "Waar een kerk de trouwbelofte, gegeven in het midden van de ge meente, serieus neemt, dient zij er voor te waken dat bij een scheiding deze belofte niet in de lucht blijft hangen. De opdracht elkaar trouw te blijven is bij een scheiding niet automatisch ongedaan gemaakt. De diepe behoefte kan er zijn juist deze opdracht terug te geven. Dit heeft alles te maken met schuld en vergeving". De twee predikanten vinden een liturgieviering in een huiskamer ook denkbaar. "Het hoeft niet al tijd tijdens de zondagse eredienst". Uit hun pastorale praktijk blijkt een groeiende behoefte bij mensen aan zichtbare riten en symbolen. Maar zij willen zo'n liturgische afronding van de scheiding ook weer niet aanprijzen. "Er zijn situa ties waarin van een dergelijke afronding geen sprake kan zijn. Ook zijn er vragen ten aanzien van eventuele kinderen". De predikan ten Van Asbeck en Sneep zien deze vorm'slechts' als een mogelijk heid. Voordat Maria Postma (43) doopsgezind predikant werd in het noorden van Friesland (Hallum, Holwerd, Blija en Ternaard), ver bleef zij enkele jaren in de rooms- katholieke leef- en werkgemeen schap 'De Hooge Berkt' in Bergeyk (Noord-Brabant) en Thorn (Lim burg). Die gemeenschap begon in 1967 met vier volwassenen van zeer verschillende komaf en is nu ge groeid tot zo'n 150 leden, verspreid over allerlei huizen en gebouwen in genoemde plaatsen, terwijl een ge lijk aantal vrienden en belangstel lenden door middel van 'terugkom- dagen' en een contactblad met de gemeenschap verbonden blijft. Maria Postma koos hiervoor "om het ideaal dat zij had van een chris telijke gemeente als werkelijke ge meenschap aan den lijve te erva ren". "De praktijk van het samen leven als leerschool. Een proces van bevrijding van individualis me". In gesprek met het Algemeen Doopsgezind Weekblad: "Stuk voor stuk kunnen Wé allemaal wel bazen wezen, directeuren en direc trices, maar de kunst is, dat al die bazen ook samen iets gaan doen, als mens. Dan worden al die dingen als rivaliteit en prestatiezucht ont maskerd". Centraal in 'De Hooge Berkt' staan de gezamenlijke maaltijden en de samenkomsten in de kapel, beide driemaal daags. Om op gezag van een ander iets te doen vond Maria Postma echt moeilijk. "Om te kiezen voor iets waarvan iemand anders, die jou heeft gezien, zegt: dat is goed voor je. Maar anderen zagen ook goed wat bij mij past en wie ik ben. Daarom vertrouwde ik". Zij bleef zich bij dit alles bewust van haar band met de doopsgezin den. "Ik heb altijd gedacht: ik ben hier niet alleen voor mezelf, maar ook voor hén, om ervaring op te doen in een dergelijk gemeente zijn". Als predikante doet zij nu veel aan huisbezoek. "Als ik dat niet doe, weet ik niet wat ik moet op zondag". Zij probeert boven te brengen wat binnen bij mensen leeft, "waarvan ik geloof dat het er is, maar .waarover nooit gesproken wordt omdat men dat niet gewend is". Zelf heeft zij daarvoor meer ge voel gekregen. Vroeger was dat voor haar een pijnlijk gemis. "Dan waren we bezig met acties en zo, en dan voelde ik: er wordt wat overge slagen. Daardoor ontbrak de blijd schap. Je was nooit tevreden. Er moest altijd meer. Daarmee zag ik ook niet wat er wél was. De moge lijkheid om voller en meer mens te zijn". LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Kra mer, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. v. Campen, Woerden; Mara- nathak. (L. Morsweg) 10 ds. M. v.d. Velden; Oecumenische geloofsgemeenschap De Re genboog (Merenwijk) 9.30 en 1115 pastoor v. Well; Bethlehemkerk (Driftstr.) zie Petrakerk; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Mackaay, Leiden; Vredesk. (Burggra- venl.) 10 ds. Nauta, mmv kinderkoor; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 M. Spindler. Wijk 'Ste venshof' (geb. 'Dijkhof') 10 kand. C. Blok. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bo venberg. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10,30 ds. v. Achterberg. Ende geest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Spruyt, A.dam, gez. opendeurdienst; Oude Vest 10 drs. P. de Bruyn, O.geest; Mara- nathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Veg- ter, O.geest. Voor dovendienst zie Alphen aan den Rijn. Merenwijk zie herv, gemeente. Ge ref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 leesdienst. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. A. B. v.d. Heiden, Doetinchem. Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. De Mey-Meulendijk (herv.). Doopsgez.-Re- monstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. Kolff-Vos, Den Haag. Baptistenge meente 10 ds. Agtereek (in Bethl.kerk Drift str.), 7 dienst met belangstellenden, ds. Agte reek, mmv gospelgroep 'Hls Revelation' (in Petrakerk Surinamestr.). Evang. Gemeen schap (Middelstegr. 3) 9 evang. L. Sussen- bach, 10.30 evang. J. Faber. Evangeliecen- trum-Pinkslerbew. (Bethlehemskerk Lammer markt) zo. 10 evang. Zijlstra, wo. 8 bijbel avond. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 zr. J. van Wieringen. Leger des Heils (hoek Ves- testr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24)9.30 en 4, wo. 8. Zevende dag-adventisten ('De Ontmoeting', Noordhof land V.schoten)elke zat. 10 tot 11 bijbelstu die, 11 tot 12 predikatie. Christelijke Weten schap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. 'De Christengemeenschap' 9.45 mensenwijdingsdienst in oud-kath. k. Zoeterw,singel. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zat. 7.30 nam. gez. oud-kath.-anglicaanse dienst. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 10.30; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11Rijn dijk (Leiden-Stevenshof) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30,10,11.30,6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 10.30 en 12.15; Meren wijk zie herv, gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwou- de). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Staat, Uithoorn. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. Bo- gers, Alphen, 7 ds. De Graaff, Nieuwveen. Geref. Kerk 10 ds. v. Wijngaarden, 6.30 ds. Boer.- Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. Steenbergen, Den Haag-Rijswijk, 6.30 ds. H. de Graaf, Dro- geham. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Ad- ventskerk 10 ds. Lapré, Koudekerk, 5 ds. J. W. v.d. Gronden, met gehandicapten; Kruiskerk 10 ds. v, Driel, Aarl.veen; Opstandingskerk 10 ds. F. J. Boer, 6.30 ds. Ommering; G. Herder kerk 10 ds. Moll, ha, 7 ds. Taselaar, ha; De Bron 9.15 ds. Taselaar, ha, 10.30 ds. Nieu- wenhuis, ha, 6.30 ds. Moll, ha; Ashram (Mars diep) 10 ds. Hoogendijk, ha; Oudshoornse kerk 10 ds. N. C. Smits, Beverwijk; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Trouwborst, Vlaardin- gen, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Lamme, Delft, met doven, 6.30 vicaris mevr. Lourens; Salv.kerk 10 ds. Ommering, zie andere kerken. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 br. W. Fröling, 4.30 ds. M. de Jong. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molen- werfstr. 110 ds. P. J. Mietes, 6.30 ds. F. Tuin der. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw, 62) 10 ds. A. v.d. Berg, 6.30 hr. N. v. Gemeren. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. W. van Putten. Pinkstergem. 'Het Licht' (Morgenstersch. Briljantstr. 1) zo. 10. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bet hel', hoek Emmalaan) zo. 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) geen dienst. Rk Kerk: Bo- nifaciusk, zat. 7. zo. 9.45 en 11.30: Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11 BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Den Dikken, Oldebroek. Geref./Herv. Gem. (geb. 'De Hoeksteen', Schweitzerstr.-Bernhardstr.) 10 drs. H. C. v.d. Sar, Zoetermeer. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 10 ds. Terlouw, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 10 ds. Wieman, 6.30 ds. H. Jansen, Heukelum. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. K. Wigboldus. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 ds. Simpelaar. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. W. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 ds. De Graaf, H.woude, jeugd dienst; De Stek 9.30 ds. v. 't Hoff. Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong, 5 ds. v. 't Hoff. Chr. Geref. Kerk 9,30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 3 ds. Bac. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. De Graaf, 6.30 ds. Stam, Ter Aar. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Huisman, ha. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOfvh Herv. Gem. 10 ds. Rothfusz. Ge ref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Hofland, 7 ds. Rothfusz. Chr. Geref. Kerk 10 dienst, 5 ds. Steenbergen, Rijswijk. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boonstra. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Koldewijn. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 prof. dr. v.d. Beek, 6 ds. A. Mak- kenze, Voorhout; Ontm.kerk 10 ds. Aarents, 6.30 ds. Christ, Katwijk aan Zee, interk. evang.dienst. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. v. Breevoort, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds, Christ, 6 ds. Visser; O. Kerk 10 dr. Hoek, Veenendaal, 6 ds. Sjollema; Ichthusk. 10 kand. A. Kagchelland, Kamerik, 5 ds. Drieber gen, Pniëlk. 9.30 ds. Sjollema, 6 ds. v. Slied- regt, Scherpenzeel, Maranathakerk (Rijnsoe ver) 10 ds. Hovius, 6 ds. Schuurman. Over- duin 2.15 hr. E. J. Bergman. Hen/. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederik- dreef 15) 10 ds. A. Polhuis, R.dam. Geref. Kerk Vr.kerk 10 en 5 ds. Koster, ha; Triumfa- tork. 10 en 5 ds. Kersten, ha. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4 ds. Heida, Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 ds. A. v.d. Heuvel, 7 ds. Zwarts. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. G. Pro- cee. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 leesdienst. Geref. Gem. in Ned. (Louwesfr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 hr. S. v. Groningen, Kudelstaart. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. W. E. den Hertog, Den Haag, 7 ds. Mak, Westzaan. Geref. Kerk 10 ds. Mak, Westzaan, 7 zie hen/, gemeente. LEIDERDORP: Herv Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Doesburg, 3 ds. Bovenberg, met gehandicapten, 6.30 ds. v.d. Born; Hoofd- str. 10 ds. Knorth; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v.d. Born, ha. Leythenrode 10 pater F®oel- ma. Elis.-ziekenhuis 10 rector Vijftigschild, Bapt.gem. (wijkgeb, Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries, 7 evang.dienst. Rk Kerk zat. 7, zo, 10 en 11.30, LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Vree. Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. v.d. Kooi, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv, Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gel der; Pauluskerk 10 en 7 ds. 't Hooft. Geref. Kerk 10 ds. Boswijk, 5 ds. Elgersma, Noord- wijk. Geref. K. Vrijg. (Prinsessestr. 1) 9,30 leesdienst, 3 ds. E. A. de Boer. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. J. v. Dijken, gecomb. met chr. geref. kerk, 5 kand. J. van Es, Rijsen- hbut. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer. Evangelie gemeente (Heereweg 52a) 9.45 hr. N. Asber- gen. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 10.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 10.30. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 hr. J. Goed hart, 6.30 hr, N. Stam, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 ds. L. J. Delhaas. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. W. v. Benthem, Genemuiden. Remonstr. Gem. 10 ds. N. v. Gelder. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 kand. A. La gendijk, Leiden, 6.30 kand. J. Tramper, Zeist. Geref. Kerk 9.30 hr. L. Broek, O.geest, 7 mevr. ds. v.d. Kooi-Dijkstra, Leimuiden. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Bergsma, Lekkerkerk, 7 ds. Ten Voorde. Ge ref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. A. Boon, Kamerik, 7 ds. C. Verboom, Ooltgensplaat. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 ds. Den Braber, Vries, 7 ds. G. de Jong, Boskoop. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 ds. J. Blom, Ridderkerk; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keuning, 5 ds. Elgersma; De Rank (Golfbaan) 10 ds. L. Roetman, Ermelo. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Warner, Hengelo; Vinkenl. (Binnen) 10 ds.-Elgersma, 7 ds. v.d. Lee, ves per. Kapel W. v.d. Bergh-stichting 11 ds. G. Bac, A.dam. 'Sole Mio' 9 ds. Bach. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) geen dienst. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Streefland, Nijkerk. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Wiil- .kerk 10 ds. M. B. Blom; Pauluskerk 10 ds. J. J. van Lienden; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 mevr. E. Hagen. 7 ds. C. Visch-Tons- beek, themadienst. Geref. Kerk 10 dr. v.d. Zwaan. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school) 9.30 en 4.30 ds. C. Bijl, Zwolle. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 (ha) ds. G. v.d. Brink, R.dam. Van Wijckerslooth 4 ds. H. Rijksen. Endegeest 10 ds. Friederich. Vol- le-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte, Diemen. Geref. K. 9.30 en 6.30 ds. Zijl, ha. Remonstr. Gem. geen dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.15 en 11. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 7 ds. Geuze. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Beekhuis, R.dam. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentiuskerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds.Smaling; Bethelkerk 9.30 ds. Smaling. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Snel, 7 ds. Ribberink, ha; Immanuelkerk 9 en 10.30 ds. Cziria, 5 ds, Snel; Maranathakerk 9.30 ds. Ribberink, 5 ds. Cziria. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. J. v. Duin, Noordwijk. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Hen/. Gem. 9 en 10.30 ds. Germans, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk 9.30 ds. G. W. Rijksen, 7 ds. Westra, Beilen, open deurdienst, mmv mannenkoor 'Die Rhijnse Sanghers' uit Bodegraven. Chr. Geref. K. (in De Schutse) 10 en 5 ds. Aarnoudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) geen dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 dr. Haitsma, Bos koop, 6.30 ds. Gall, Den Haag, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. De Reus. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Wagter, Rijn§burg, 6.30 ds. v. Achterberg, Leiden. Ge ref. Kerk 9.30 ds-. J. Eerbeek, Den Haag, 6,30 ds. P. Wamelink, Noordwijk. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 5.30 ds. Heida. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkgemeen schap 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Zeeuw; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. Blanken, 7 ds. v.d. Grijp, Voorburg, jeugddienst. Hulp en Heil-kerk (Schaken- bosch) 10 ds. Verheule. Herv. evang. op ge ref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoekkade) 9.30 ds. Poort, Oister- wijk, 4.30 ds. Siebelink, Linschoten. Geref. Kerk 10 ds. v.ds. Schoot, 7 zie De Ontmoe ting. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10.15 en 4.30 ds. Boxman. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11 M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Enge land (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Goossen, 6,30 ds. Vermaat, Maassluis, Hoek steen 9.30 kand. K. v. Vliet, 3 ds. Schipaan- boord, aangepaste dienst, 6.30 ds. Schipaan- boord; Bethelk. 9.30 ds. Oosterom, Kampen, 5 ds. Marchand, Harderwijk; Imm.kerk 9.30 ds. K. van Middendorp-Sonneveld. Reeuwijk, 7 ds. Onstein. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 hr. A. van Veen, 5 ds. Veldhuijzen, Schoonhoven; Ontm.kerk 9.30 ds. Bongers. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 en 2.45 ds. Sliggers, Amers foort. WARMOND: Herv. Gem. 10ds. Mackaay, Lei den. Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. WASSENAAR; Herv. Gem. Dorpsk, 10 prof. dr. Beker, Bilthoven, 4.30 ds. Abma, Gouda; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. J. Visser; Messiask. 10 ds. v.d. Beid, Katwijk; Dorpscen trum 9.30 ds. De Fijter, Wagenborgen. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. J. v. Leeuwen, Maassluis, 7 ds. Janse de Jonge. Ned. Prot. Bond (Kerk- dam) 10.30 prof. dr. Leertouwer, Leiden. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. Koele- wijn, Krimpen a.d. IJssel, 6.30 prof. dr. v.d. Beek, Valkenburg. Geref. Kerk 9.30 ds. De Reus, 6.30 ds. Aalders. Ned. Prot. Bond (De Wijk, Schoolstr. 20) 10.30 ds, Fockema An- dreae, Wassenaar. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. J. de Haan. Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. Dronkert, Gouda. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 drs. A. Wijl- huizen. Rk Kerk St. Jan zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Rijn dijk zat. 7, zo. 9.30 en 11 ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Eijsen- ga, 6.30 ds. v. Deventer, Houten, gez. jeugd dienst. Geref. Kerk 10 drs. N. Scheps, Heer len, 6.30 zie herv. gemeente.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2