De behoedzame omarming van kunstenaar en kapitaal Een cadeautje van de firma Meeste ondernemers staan nog niet te dringen met sponsorgeld De gulle wereld van relatiegeschenken en promotie-artikelen ZATERDAG 9 APRIL 1988 PAGINA 21 Kunst en kapitaal hebben el kaar jarenlang niet gelegen. De kunst had het kapitaal niet nodig, want de overheid gaf nog met gulle hand. Maar de tij den veranderen. Onderne mend Nederland trok vorig jaar ruim 25 miljoen gulden uit ter ondersteuning van kunstzinni ge manifestaties. Vooralsnog lijkt dat een zaak van grote in dustriëlen. De meeste onder nemers staan zeker nog niet te dringen om een wit voetje te halen als kunstsponsor, zo leert rondvraag bij een aantal bedrijven. door Bart Jungmann Op dertigjarige leeftijd zette J.R. Abbing een punt achter zijn carrière als econoom en besloot voortaan als beeldend kunstenaar door het leven te gaan. In zijn boek 'Economie en cultuur' (uitgegeven in 1978) zette hij zijn verschillende ervaringen op een rijtje en kwam daarbij onder meer tot de ontdekking dat kunst vrijwel ongemerkt in de handels geest is opgenomen. 'Op dit moment zit ik in een derde klas hotel in Londen', aldus begint Abbing de beschrijving van een persoonlijke erva ring. 'Het kleedje dat over het tafeltje ligt waaraan ik zit te schrijven, is opgedeeld in afwisselend naturalistische en ab stracte blokjes. De eerste geven een bloemmotief weer dat rechtstreeks is ontleend aan de Japanse bloemschilder- kunst; de tweede doen met een beetje goede wil denken aan Braque'. 'Voor me hangt een gordijn met een blokpatroon van verrassende simpel heid; het is een exacte kopie van een schilderij van Vasarely. Voor me liggen twee blocnoten. Het ene draagt op het omslag een Mondriaan-motief. Op het omslag van de andere prijkt een dubbele, oneindig doorlopende afbeelding; de in spirator is ongetwijfeld Escher. Uit de ra dio komt een Cola-reclame; de onder steunende muziek wordt voortgebracht door een synthesizer en heeft een onder toon die sterk doet denken aan de Duitse groep Kraftwerk'. Zo gaat Abbing nog eventjes door, daarmee een uitspraak van de Ameri kaanse econoom John Kenneth Gal- braith onderstrepend: een arme samen leving vraagt om een goed en degelijk produkt, een rijke samenleving zal ver langen dat het produkt ook fraai is vorm gegeven, zo luidt zijn stelling. 'In de vroe ge fase van industrialisatie is de inge nieur het belangrijkst. Later maakt hij plaats voor de kunstenaar'. Uitgaande van die theorie gaat het kennelijk zo slecht nog niet in Neder land. De bijna spreekwoordelijke aarze ling tussen kunstenaar en kapitalist is verdwenen. Nu de overheid de beurs ge sloten houdt, stapt de kunstwereld met steeds minder schroom naar het bedrijfs leven, dat op zijn beurt moderne kunst niet langer afdoet als experimentele flau wekul. Niet alleen als vormgever, maar ook als reclame-object staat de kunstenaar in de belangstelling. Geen kunstmanifesta tie kan zo langzamerhand de revue pas seren of die wordt besloten met een be dankje aan de goedgeefse ondernemer. Kunstsponsoring lijkt het trefwoord ge worden. Vorig jaar werd daaraan maar liefst 25 miljoen gulden gespendeerd. Zes jaar geleden was dat, voor zover te achterhalen, niet meer dan drie a vier miljoen gulden. Uit het oog In het boekje 'Kunst, beeldvorming en bedrijf, uitgegeven door de Stichting Maatschappij en Onderneming, wordt uit de doeken gedaan hoe het zo ver heeft kunnen komen. In een terugblik komen de schrijvers J.S.. Fransman en C.W. Schouten tot de conclusie dat kunst en kapitaal elkaar na de Tweéde Wereldoor log lange tijd uit het oog zijn verloren. Tot 1940 bestond die relatie wel, zij het indirect: de gegoede burgerij zat in aller lei instanties die de kunsten een warm hart toedroegen. Na de oorlog was het echter de overheid die voor de financiële zekerheid zorgde. Efficiency was in die periode in de kwartaire sector een onge bruikt begrip. Het rijk, de provincie of gemeente knoopten de eindjes wel aan elkaar. De ondernemers waren op hun beurt alleen maar geïnteresseerd in de produk- ten die ze maakten. Nederland was een land in opbouw, aan zoiets als beeldvor ming of goodwill werd niet gedacht. Ne derland verkeerde in feite nog in een eer ste stadium van industrialisatie, zoals omschreven door Galbraith. Wim Crouwel, directeur van het muse um Boymans-Van Beuningen: "Als het gaat om een expositie van moderne kunst krijg je niemand in beweging". (foto GPD) In de jaren dat de welvaartstaat echt gestalte kreeg, werd Nederland over spoeld door de democratiseringsgolf. De gevestigde orde werd aan het wankelen gebracht en met de acties Tomaat en No tenkraker lag het establishment ook op cultureel gebied in de vuurlinie. Winst maken was een vies woord en een kun stenaar die' geld kreeg van een onderne mer zoiets als een collaborateur. En daartoe bestond in de jaren zestig en zeventig ook geen noodzaak. De over heid gaf immers nog met gulle hand en hoedde zich er in dit tijdperk van vrij heid-blijheid wel voor lastige vragen te stellen. Daarin kwam pas dit decennium verandering. Het geld raakte op, werd anders verdeeld (pop, jazz en film eisten ook hun deel) en de sfeer veranderde: in plaats van polarisatie (bestaat dat woord nog?) wordt nu naar toenadering ge streefd. Zo konden twee verschillende werelden elkaar treffen. Amerika Zoals zo vaak vond deze ontwikkeling haar oorsprong in de Verenigde Staten. Daar heeft de geslaagde ondernemer al tijd met verve de rol gespeeld van begun stiger van geleerden en kunstenaars. Mr. ir. F.C. Rauwenhoff, topman bij Philips, heeft becijferd dat het overgrote deel van de musea die in de afgelopen honderd jaar in de VS werden opgericht, met pri- vé-gelden mogelijk werden. Het Ameri kaanse belastingstelsel maakt een derge lijke onvoorwaardelijke begunstiging ook aantrekkelijk. Maar in Nederland vallen de bijdragen voor kunst voornamelijk onder de noe mer 'voor wat hoort wat'. Vandaar ook dat Wim Crouwel, direc teur van het museum Boymans-Van Beuningen niet onverdeeld enthousiast reageert op die ontwikkeling. 'Voor een Rembrandt-tentoonstelling doet men al- KLM-directeur De Soet: 'Kunstsponso ring iè voor ons een plicht'. (foto pri les', zo wordt hij in het boekje van Frans man en Schouten geciteerd. 'Als het gaat om een expositie van moderne kunst, waarvoor weinig belangstelling bestaat maar die noodzakelijk is uit oogpunt van vernieuwing, dan krijgt men niemand in beweging'. Nood breekt echter wetten, en daarom kloppen de musea toch bij het bedrijfsleven aan, en doen ze misschien ook wel eens een concessie. De terughoudendheid bij het bedrijfs leven lijkt een stuk minder groot. Het zwaartepunt in sponsoring ligt nog bij de sport, maar ook aan andere zaken wordt nu financiële steun verleend. Volgens Fransman en Schouten moeten de onder nemers ook wel. De produkten zijn zo zeer geperfectioneerd en ontlopen elkaar zo weinig meer (banken, auto's en verze keringen worden daarbij als voorbeeld genoemd) dat het imago van het bedrijf als lokkertje voor de consument wordt gebruikt. Beeldvorming Er moet volgens hen een ontvankelijk klimaat worden gecreëerd voor de com merciële boodschappen van het bedrijf. Beeldvorming en goodwill zijn daarbij de trefwoorden. Ook intern en bij de wer- Met de professionalisering van de branche rond relatiegeschenken is het taalgebruik er niet echt helder der op geworden. Sprak men tien jaar geleden nog openlijk over klan tenlokkertjes en weggevertjes te genwoordig zijn dat soort termen not-done. 'Klein-media met een hoge impact' is dan niet alleen een vrien delijker begrip. Het vestigt ook de il lusie dat er een filosofie achter steekt. door Sjoerd van der Meulen Nu is dat laatste mischien wat overdre ven, er in elk geval wel over nagedacht. Zo hoefje bij de klant uit de jaren tachtig niet meer aan te komen met allerlei func tieloze prullaria. Hoe klein het nut ook is, je moet er wat mee kunnen doen. In dat kader heeft de firma Legerstee alle ver trouwen in de werking van zijn rolletjes pepermunt, bedrukt met firmanaam. Op die manier denkt de klant op zondag morgen nog eens aan zijn leverancier. Al wat duurder om weg te geven is de Rol-lens die Promotion Products in zijn assortiment heeft. „A new concept in Eye Sun Wear," roept de folder over dit uit zichzelf oprollende stukje kunststof dat zich laat gebruiken als futuristische zon nebril, uiteraard voorzien van firma naam. „Dit is de beste plek voor reclame, precies op ooghoogte", legt een verte genwoordiger van de Wapenveldse firma uit. Het is niet de enige nieuwigheid in zijn pakket dat als topper een computer tje heeft ter grootte van een redelijke agenda. Het apparaat dat duidelijk be doeld is voor het onderhouden van zeer kostbare relaties kost ook wel even iets meer dan de f 3,95 (bij afname van 5000 stuks) die de Rol-Lens moet opbrengen. ving op de arbeidsmarkt is imagebuil ding van steeds groter belang geworden. Een viertal top-ondernemers wordt daarover in 'Kunst, beeldvorming en be drijf aan de tand gevoeld. DSM-baas Van Liemt wijst op de speciale plaats die zijn bedrijf, zeker ten tijde van de mijn bouw, in Limburg had. DSM was meer dan een werkgever, zorgde voor ont spanning, sociale zorg èn een dak boven het hoofd. In de periode dat het bedrijf zich ont wikkelde tot chemisch concern zijn de banden losser geworden, maar zijn rol in het maatschappelijk verkeer is nog zeker niet uitgespeeld. Op het gebied van kunstsponsoring stelt DSM zich echter wat terughoudend op. 'We willen de in druk vermijden dat kunst wordt ge bruikt om de milieu- en veiligheids aspecten van het concern weg te was- De Amro-bank kent die problemen niet en klopt zichzelf bij monde van be stuurslid Loudon op de borst als beharti ger van kunstbelangen. De bank heeft een collectie van zevenduizend kunst werken en zal bijvoorbeeld dit jaar de manifestatie 'Rotterdam 1988, de stad als podium' financieel ondersteunen. Met de sponsoring van moderne kunst wil de Voor zover er een trend waarneembaar is bij de relatiegeschenken dan is het wel dat in de duurdere prijsklasse design en high-tech hoog scoren, waarbij het direc te nut soms wel op de tweede plaats komt. Wat bijvoorbeeld te zeggen van de fluitketel T42, eigenlijk uit te spreken als Tea for two. Waar een gewone ketel niet verder komt dan een wat verkouden ge neuzel of een schril fluitje kwinkeleert de T42 de evergreen Tea for two. Het wonder zit in een miniatuur stoommachientje vlak onder het deksel. Of de prestaties van dit apparaat daar mee nog niet groot genoeg zijn is er ook op alle manieren naar gestreefd van de ketel een absolute schoonheid te maken. „De T42 is in vormgeving een voorbeeld hoe de vorm de funktie volgt, waarbij niettemin een driedimensionale vorm ontstaat die op zichzelfstaand is", legt importeur International Design Import uit Alkmaar. Het zal nu duidelijk zijn dat de ketel honderden guldens kost. bank zich profileren als vooruitstrevend en vernieuwend. Voor de KLM maakt kunst deel uit van Holland Promotie, waarmee de vlieg maatschappij haar identiteit in het bui tenland uitdraagt. 'En dan ben je ook ver plicht ertoe bij te dragen dat dat pakket op peil blijft', beseft mr. De Soet, presi dent-directeur van KLM. Nationale Nederlanden draagt daartoe eveneens zijn steentje bij. Drs. Braak man namens de verzekeringsmaatschap pij: 'Het mag niet zo zijn dat als er bij de overheid weer voldoende geld is, het be drijfsleven weer terugkeert in het isole ment van de jaren zeventig'. Te elitair Informatie bij (middel)grote bedrijven in de regio leert dat niet iedere onderne ming een wit voetje wil halen met kunst sponsoring. Sommige beschouwen het als te elitair. Misschien is het daarom dat kunstsponsoring nu nog voornamelijk is voorbehouden aan de elite van onderne mend Nederland. Nissan Nederland, dat in Lisse is gevestigd, geeft bijvoorbeeld de voorkeur aan voetbal (FC Utrecht) en voelt vooralsnog niets voor culturele bij stand. "Dat is meer iets voor BMW", laat een medewerkster van de afdeling pu- Eveneens in de rubriek High Tech valt de beeldtelefoon die IDHH-General Tra ding heeft als geheim wapen voor de re latievorming. „De eerste telefoon waar mee je je gesprekspartner op een inge bouwd beeldscherm recht in de ogen kunt kijken ié eindelijk een feit gewor den", meldt een begeleidend schrijven. Vergeten wordt dat het wel zaak is die dierbare relatie gelijk een half dozijn van die apparaten te overhandigen omdat hij anders niemand heeft om mee te beeldte- lefoneren, Wat dat betreft is er meer te zeggen voor een wekker van Braun die al zwijgt wanneer je er naar wuift. Een tweede voorzichtige trend die zich aftekent bij de relatiegeschenken vor men de capsules voor medische gege vens of herkenningsplaatjes. Vroeger stond al dat soort nuttige informatie voor nabestaanden in de agenda's van de zaak maar de planmasters die ervoor in de blic relations daar een tikkeltje bits op volgen. Maar het is beslist niet alleen sport wat de klok slaat. Een paar weken geleden wierp het kledingbedrijf Marca zich op als reddende engel van de Leidse Laken- feesten, een zomerfestijn dat in ernstige nood verkeerde. Voorlichter Hoogstra ten van Marca: "Wij zijn een vrij jong be drijf dat bij elke nieuwe vestiging zoekt naar een sympathiek doel waarmee ook publiciteit kan worden gehaald. Daarom hebben we de opening van ons 28ste fili aal laten samenvallen met de medede ling dat we de Leidse Lakenfeesten voor twintigduizend gulden sponsoren. De 29ste vestiging hebben we inmiddels in Veldhoven geopend en ter gelegenheid daarvan heeft de EHBO een reanimatie- pop ontvangen". Zo krijgt iedere plaats wat haar toekomt. Aan kunstsponsoring denkt Marca niet. "wij zijn een budget winkel voor een breed publiek en kunst is in de regel niet voor zo'n grote groep". Naamsbekendheid speelt een belang rijke rol bij de beslissing al of niet spon soren. Vandaar dat de Leidse Onderwijs Instellingen zich wat op de vlakte hou den. We zijn bekend genoeg, meent voor lichter Smittenaar. Voor kledingfabrikant Mexx, die de laatste jaren zo aan de weg timmert, is wat dat betreft nog wel wat terreinwinst te boeken. "We doen wel iets aan sponso ring, maar dat is tot nu toe meer een kwestie van een besluit achteraf. We zijn ons nog aan het oriënteren, maar ik denk dat we in het najaar concrete plannen zullen hebben", aldus een zegsman. Aanleiding Voor de Zanussi-vestiging in Alphen aan den Rijn geldt iets soortgelijks. Sport heeft onder de naam van een paar dochterondernemingen vooralsnog de voorkeur. AZ speelt zijn wedstrijden met Electrolux op de borst en een club wiele- ramateurs snelt voort onder de naam Zanker. "Kunstsponsoring is nog een vrij nieuw verschijnsel", peinst een woordvoerder van Zanussi hardop "Daarvoor moetje bovendien toch eerst een bepaalde aanleiding vinden en aan gezien het budget al ruim van tevoren is vastgesteld, ontbreekt op dit moment de mogelijkheid iets in die richting te doen". Die aanleiding hebben Sikkens (Sas- senheim) en 3M (Zoeterwoude) al wel ge vonden. Het laatste bedrijf heeft interna tionaal zijn naam verbonden aan de Olympische Spelen en dat zal nationaal mede z'n uitwerking hebben. Maar ook op cultureel gebied wordt gesponsord, en wel via de Stichting '3M Muziek Lau reaat'. Voorlichter Van Erk: "Wij geven daarmee ondersteuning aan net doorge broken talent. Het past in de filosofie van ons eigen bedrijf, waarin we talent ook alle kans willen geven". Sikkens heeft ook een culturele prijs die elk jaar aan een gevestigde kunste naar wordt uitgereikt. De manier waarop kleur wordt gebruikt, is door de verffa- briek tot belangrijk criterium verheven. "Maar dat is eigenlijk een betrekkelijk klein initiatief', aldus woordvoerder Barnard. "Grote tentoonstellingen heb ben wij tot op heden niet gesponsord en echte plannen in die richting hebben we ook niet". Dat laatste geldt zelfs voor Heineken. zeker niet zuinig als het gaat om sponso ren. "Ons budget voor sponsoring is de laatste jaren ook alleen maar toegeno men. Aan de andere kant worden we ook steeds vaker benaderd. Dus moeten er nog altijd een hoop mensen worden te leurgesteld", aldus voorlichtster Marion van Dam. Groot publiek Kunstenaars of mensen die een kunst zinnige manifestatie organiseren vallen in de laatste categorie. "In principe doen we op dat gebied niets", zegt mevrouw Van Dam. Tot de selectie-criteria van Heineken behoren onder meer sympa thiek doel en wat zien we ervoor terug. "We hebben onze naam verbonden aan een aantal manifestaties zoals de Amstel Gold Race, de Heineken Roei-vierkamp. het Heineken Jazz-festival in Rotterdam en de Amsterdamse Uitmarkt". De twee laatste gebeurtenissen heb ben toch een cultureel tintje. "Maar dat is niet de reden voor onze sponsoring", ont zenuwt zij mogelijk voorbarig optimis me over een steeds hechtere relatie tus sen kunstenaar en ondernemer. "Dat ge beurt alleen omdat het evenementen voor een groot publiek zijn". plaats zijn gekomen bieden geen ruimte meer voor dit soort gegevens. Zo heeft Promotion Products een 'Black Box'. een plastic casette die groot genoeg oogt om naast het medisch verleden ook een compleet testament te bevatten. En zo vinden we bij E. L. C. Brinkers Produc tions de Lock i.d, een elegant kettinkje met daaraan een kokertje dat op een spe ciaal formuliertje ons totale medische hebben en houden kan herbergen. Het is te hopen voor je klanten dat ze het nooit echt nodig hebben maar nuttig is het wel, zeker wanneer ze kleine kinderen heb ben die in penibele omstandigheden niet meer zo best aanspreekbaar zijn. En mocht er onder de premiums een prijs uitgaan naar de zachtste verleider dan is dat wel de pluchen Heart to heart- beer die Chosun Europe in het program- ma heeft. Speelgoed-importeur Otto Si mon bracht twee jaar geleden de grote broer van dit knuffeldier op de markt. Volgens D. R. Bok, die zelf overigens ook geruime tijd bij de Almelose speelgoed- importeur heeft gewerkt, gaat deze klei ne uitvoering met zijn zachtkloppende hart in het zakenleven alle harten week maken. „Pluche is een volwassen middel ge worden dat zich uitstekend leent voor de inzet bij allerlei promotionele acties. Pluche dat méér heeft te bieden dan al leen maar zachtheid," meldt zijn persbe richt waarmee wij weer terug zijn in de harde werkelijkheid achter al deze vrien delijke cadeautjes. De tijd dat het Snoepje van de Week net zo'n begrip was als de tien procent die grootgrutter Piet de Gruyter zijn klanten gunde ligt al jaren achter ons. Wat is gebleven is de wetenschap dat kleine geschenken de vriendschap onderhouden. Of het nu het plakje worst bij de slager is, de fles wijn uit het kerstpakket of dat verzorgde weekeindje, het zijn allemaal middelen om de banden tussen begunstiger en begunstigde inniger te maken. Rond relatiegeschenk en promotie-artikel is een complete bedrijfstak ontstaan met eigen beurzen, symposia en als het enigszins kan een eigen lobby bij de overheid.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21