De mafia is geraakt, maar niet dodelijk J^^^^BULAG^A^iE^EIDSCH/ALPHEN^AGBLAD Opsluiten van 342 verdachten lijkt weinig invloed te hebben op voortbestaan van vele clans ZATERDAG 9 APRIL 1988 EXTRA PAGINA 19 Het 'proces van de eeuw' heeft de Italiaanse mafia vorig jaar een gevoelige slag toegebracht, maar haar niet vernietigd. De misdaadorganisatie is historisch zo sterk geworteld in de Zuiditaliaanse cultuur dat ze onuitroeibaar schijnt. Een blik in de bloedige geschiedenis, die leert dat de thans uitgedeelde 2665 jaar gevangenisstraf aan in totaal 342 verdachten weinig invloed lijkt te hebben op het voortbestaan van de vele clans. Dolgelukkig reed Antonio Ciulla die avond naar huis. Hij was één van de vrijgesproken verdachten in het proces tegen 456 mafiosi, dat 16 december vorig jaar eindig de. door Marten de Jongh Om zijn vrijlating met familie te kunnen vieren kocht Ciulla bij de bakker een doos gebak. Bijna thuis werd hem de pas afgesneden door mafia-schutters. Doorzeefd met ko gels vond zijn familie hem op de stoep van zijn huis. Een duidelijk teken dat de Siciliaanse mafia ondanks het massa-proces nog steeds springle vend is. Sinds de moord op Ciulla zijn er in Italië zeker alweer zes mensen door de mafia doodgeschoten. De mis daad-organisatie mag onder de be kentenissen van top-mafiosi als To- masso Buscetta op haar grondvesten hebben geschud, van vernietiging is geen sprake. De afgelopen decennia dacht men herhaaldelijk de mafia definitief op de knieën te hebben gebracht, maar de organisatie bleek telkens weer in staat zichzelf te vernieuwen. De Zui ditaliaanse cultuur en de mafia zijn van oudsher volledig met elkaar ver weven. De mafia als een gestructu reerd systeem, gespecialiseerd in de georganiseerde misdaad, is al vele eeuwen oud. De mafioso-mentaliteit is nog ouder. Arm De mensen in Zuid-Italië werden gevormd door een leven in een arme, agrarische, semi-feodale maatschap pij. Cultureel gezien richtte Zuid-Ita- lië zich op het Middelandse Zee-ge bied. Het had historische banden met Griekenland en Albanië. Nog steeds vormt het zuiden een scherp contrast met het rijke, op Europa gerichte en sterk geïndustrialiseerde noorden van Italië. Binnen de zuidelijke cultuur was, anders dan in het noorden, het ver werven van rijkdom op zich niet be langrijk. Voor een zuiderling was rijk dom slechts een middel om respect af te dwingen. De grootste beloning die een man ten deel kon vallen was het respect van zijn omgeving. Een auto ritaire vader stond en staat binnen de Zuiditaliaanse katholieke familie cen traal. Hij belichaamt de status van de familie naar buiten toe. De code waarmee de families intern en onderling trachtten de orde in de gemeenschap te handhaven was de omerta. Volgens de omerta is de per soonlijkheid van een man onafschei delijk verbonden met zijn eer. Verne dering of verraad moet gewroken worden. Niet alleen het individu dat de regel schendt maar ook zijn fami lieleden kunnen het slachtoffer wor den van de bloedwraak, de vendetta. Als een man een vernedering onge wroken laat wordt hij door de ge meenschap en zijn familie verstoten. Zo is er het verhaal van de Siciliaan die als militair in de Tweede Wereld oorlog moest vechten. Hij nam af scheid van zijn vrouw en bleef een paar jaar weg. Toen hij terugkwam bleek zijn vrouw een verhouding te hebben met een dienstweigeraar. De militair kon zich er niet toe zetten wraak te nemen op zijn vrouw en haar minnaar. Hij liet de situatie voor wat die was. Het gevolg was dat zijn fami lie hem niet langer meer zag als een uomo rispettato, een gerespecteerd man. Het leven werd hem zo moeilijk gemaakt dat hij na een paar jaar emi greerde naar Amerika. De omerta is ook de oorzaak van de 'niets horen, niets zien en zwijgen' houding van de Zuiditaliaan wanneer op klaarlichte dag iemand door de mafia wordt neergeschoten. Deze mentaliteit is een belangrijk element in het succesverhaal van de mafia. Bakermat Het eiland Sicilië, dat in het verle den werd overheerst door de Arabie ren en de Spanjaarden, is de baker mat van de mafia. Rond 1800 moet het een kale aanblik hebben gegeven. Slechts hier en daar een boom, struik of boerderij tussen de eindeloze vel den. Eeuwenlang was het in handen van vreemde overheersers, die zich weinig bekommerden om het dorre eiland. Omdat het wettige gezag er nauwelijks zijn gezicht liet zien waren de Sicilianen genoodzaakt zelf een il legaal systeem van recht en orde te scheppen. Gedurende de 18de eeuw was Sici lië in handen van de Fransen. Adellij ke grootgrondbezitters verdedigden met een privé-leger hun land, de fami lie en hun overheersende positie. Zijn landerijen verpachtte de adellijke heer aan de grootpachters. Deze ga ven de gronden weer in leen aan klei ne boertjes. Het privé-leger moest er op toezien dat de boeren hun ver plichtingen ten aanzien van de heer nakwamen. Als dat niet zo was werd de boer van zijn land gegooid. De eni ge manier waarop hij dan nog zijn brood kon verdienen was dienst te ne men in het privé-leger van de groot grondbezitter. In 1812 werd het feodale systeem af geschaft. Overal raakten de adellijke heren hun grondbezit kwijt aan de bourgeoisie. Op Sicilië was dit niet zo. Daar was de gegoede burgerij meer geïnteresseerd in de talrijke bezittin gen van de 'dode hand' die nu vrij kwamen, zoals voormalige gemeen- schapsgronden, staatsdomeinen en kerkgoederen. De adellijke heren konden hun eigendommen gewoon behouden. Samen met de adel vorm de de bourgeoisie één front naar de boeren toe. Het privé-leger van de adellijke heer veranderde van naam, maar hield dezelfde functie. Het moest de pachtverdragen garande- De oude baronale rechtspraak die vóór de afschaffing van de feodaliteit de rechten en plichten van de onder danen van de landheer garandeerde, bleef illegaal voortbestaan. Een boer toonde zijn respect aan de heer door een gedeelte van zijn oogst af te staan aan de privé-legers (de mafia). De ma fia had de bemiddelende rol tussen heer en boer. Als een boer geen res pect toonde voor een maatschappij waarin adel en bourgeoisie het voor het zeggen hadden, kon hij niet op be scherming van de mafia rekenen. Dan werd gewoon zijn vee gestolen of de oogst in brand gestoken. Heroverd Halverwege de 19de eeuw werd Si cilië op de Fransen heroverd. Italië werd een eenheid, onder aanvoering van koning Victor Emanuel II. Zijn regering maakte handig gebruik van het mafia-apparaat om de orde in het zuiden te kunnen handhaven. De komst van een legale overheid vernie tigde de mafia niet. Mafiosi infiltreer den in het politieapparaat en gingen in de politiek. Gedurende de periode 1860-1925 groeide het mafia-systeem gestaag uit. In de vroege jaren '20 diende de eerste grote mafia-leider zich aan. On der het regime van Don Vito Cascio Ferro werd de mafia omgesmeed tot een goed geoliede misdaadorganisa tie. Hij was de eerste baas die alle 'clans' onder zich wist te verenigen. In 1925 wilde Mussolini een bezoek brengen aan Piano dei Greci, een klein gehucht in de omgeving van Pa lermo, de belangrijkste stad op Sici lië. Tot zijn verbazing werd hem aan geraden eerst toestemming te vragen aan Don Vito, om een incident te voorkomen. De mafia-baas ging ak koord. Hij liet de burgemeester van het gehucht meerijden in de auto van 'II Duce'. Deze liet de dictator fijntjes weten dat hij niet bevreesd hoefde te zijn omdat hij onder zijn bescherming stond. Mussolini voelde de macht van de mafia en wilde deze vernietigen. De jaren van het fascisme waren dan ook r Het massaproces in Palermo: sindsdien bestaat er een beter inzicht een slechte tijd voor de mafia. De fas cisten waren zelf meesters in het handhaven van de macht door middel van geweld en hadden een grote aan hang op Sicilië. De verovering van Sicilië geduren de de Tweede Wereldoorlog door de geallieerden bracht de mafia weer in het zadel. Dit was mede een gevolg van de steun die de mafia aan de geal lieerden zou hebben gegeven bij de verovering van Sicilië. Bij deze ver overing zouden de geallieerden ge bruik gemaakt hebben van Ameri kaanse topgangsters van Siciliaanse afkomst, zoals 'Lucky Luciano'. Tal loze ooggetuigen weten te vertellen hoe Amerikaanse tanks door de stra ten van Palermo reden om mafia-ba- zen op te halen voor overleg met geal lieerde officiers. De bevrijding leidde tot de vrijla ting van alle politieke gevangenen, waartoe ook de mafiosi werden gere kend. In heel Sicilië werden mafiosi benoemd in politieke en bestuurlijke sleutelposities. De organisatie ging banden aanknopen met de christen democraten om de Siciliaanse af scheidingsbeweging de mond te Blind Tot ver in de 20ste eeuw vond de mafia zijn bestaansgrond in de land bouw. Pas in de jaren '50 begon de Si ciliaanse mafia langzaam van karak ter te veranderen. Door landhervor mingen raakten grote landerijen ver snipperd en de centrale overheid be gon zich te bemoeien met de lokale Een klassieke wraakneming van de mafia. In een kapsalon in Pa lermo is een slachtoffer tijdens het scheren in het hoofd geschoten. landbouw. De oogsten werden ver handeld via de overheid. De bemidde lende rol van de mafia tussen boer en grootgrondbezitter verdween. De ma fia moest dus andere activiteiten gaan zoeken. De eerste grote vertegenwoordiger van deze stroming was Doctor Michè- le Navarra. Hij was hoofd van de Cor- leonese mafia, totdat hij werd ver moord in 1958. Navarra dwong de art sen in zijn district enige tijd voor ver kiezingen verklaringen af te geven dat vrouwen uit omliggende dorpen blind waren. Zijn handlangers hiel pen deze vrouwen dan in het stem hokje op zijn partij te stemmen. Ie mand die tegen deze praktijken pro testeerde werd enige dagen later in een kalkput gevonden. Navarra oefende verschillende praktijken uit. Hij was medisch toe zichthouder voor het district, consul tant voor verzekeringsmaatschappij en, regionaal gezondheidsinspecteur en president van de christen-demo craten. Ondanks een meedogenloos schrikbewind werd Navarra nog steeds beschouwd als uomo d'onore, als man van eer. Dat lag anders met zijn rivaal Lucia no Liggio. Hij was leider van de be langrijkste 'clan' van Corleone, een dorp 20 kilometer ten zuiden van Pa lermo, de hoofdstad van Sicilië. Lig gio begon zijn carrière als een mafioso oude stijl. In het begin verdiende hij zijn brood als veedief en 'beschermer' van boeren. Conflict Op een gegeven moment kwam hij in conflict met Navarra. Deze dwong Liggio te verhuizen van Corleone naar Palermo, omdat Liggio zich met veediefstal bezig hield op het terrein van een mafioso onder bescherming van Navarra. De ruzie werd op de spits gedreven door een meningsver schil over de constructie van de dam in Piano della Scala. Liggio wilde dat deze dam er kwam. Hij had namelijk het contract voor het transport van de materialen in de wacht gesleept en dacht dat de dam de waarde van zijn eigen landerijen ten goede zou ko- De 'oude mafia' was tegen het voor stel. Betere irrigatie zou de positie van de kleine boertjes verbeteren en daar door zou de macht van de mafia on dermijnd worden. De oorlog die tus sen de clans uitbrak resulteerde in een mislukte moordaanslag op Lig gio. Deze antwoordde met de succes volle moordaanslag op Navarra. Luciano Liggio was nu de belang rijkste clan-leider van Sicilië. Een man zonder scrupules. Hij heeft de naam de eerste mafia-baas te zijn ge weest die zich specialiseerde in het spoorloos laten verdwijnen van zijn slachtoffers. Mensen werden in mu Schending ren gemetseld, in baden met allesver- terend zuur gegooid, of domweg voor de wilde varkens geworpen. Hij was ook de eerste peetvader die inzag hoe winstgevend de handel in heroïne kon zijn. Daarmee begaf hij zich in de ogen van de oude mafia op het terrein van de 'niet mannelijke misdaad'. Hij verlaagde zich tot ordinaire, op Ame rikaanse leest geschoeide, georgani seerde misdaad. In Siciliaanse ogen was hij geen uomo d'onore meer. Zijn invloed binnen de mafia was niet ge baseerd op respect. Gevreesd Liggio was nog enigszins in staat de schijn van een traditionele mafioso op te houden doordat hij met zijn geld werk verschafte in de fabrieken, die hij met drugshandel financierde. Toch werd hij vooral gevreesd als moordenaar. Hij werd niet gerespec teerd. Liggio maakte van zijn platte- landsmafia een stadsbende. De han del in heroïne werd al snel zijn voor naamste bron van inkomsten. Zijn clan had de bemiddelende rol die ei gen is aan het karakter van mafia. Zijn organisatie zorgde voor het versche pen van drugs die vanuit het Midden- Oosten via Marseille in Sicilië terecht kwamen. Het was de taak van de ma fiosi de drugs van daaruit naar de Ver enigde Staten te smokkelen. De echte opdrachtgevers bleven buiten schot. Nog steeds concentreert de politie zich bij de bestrijding van de georga niseerde misdaad vooral op het oprol len van de diverse mafia-clans. Pas sinds beginjaren '70 is men zich ervan bewust dat dit dweilen met de kraan open is. De echte opdrachtgevers, het zogenaamde derde niveau van de ma fia (politici, gerespecteerde groot-in dustriëlen en hoge ambtenaren) blij ven buiten schot. Eind jaren '60 raakte de Corleonese clan van Liggio verstrikt in een bloed ige mafia-oorlog. Ditmaal ging het om de hegemonie in de heroïnehandel. Liggio moest zich onder andere me ten met de clan uit Palermo van peet vader Tomasso Buscetta. De heren pakten het niet zachtzinnig aan. Ge middeld vielen er in deze jaren in Zuid-Italië drie doden per dag. Bus cetta zelf verloor 14 familieleden. Ze ven van hen waren afkomstig uit zijn naaste familie. Zijn vader, een broer, twee zonen, een schoonvader en schoonzoon moesten de machtsstrijd met de dood bekopen. Ternauwernood kon Buscetta's dochter ontkomen aan een moord aanslag in een pizzeria in Palermo. De kogels van Liggio's bende troffen geen doel, maar de traditionele regel dat een moordaanslag op een vrouw niet kon, was nu gebroken. Zo'n schending van de omerta, een man van eer onwaardig, kwam maar hoogst zelden voor. Het was een daad die Buscetta's vertrouwen in de tradi tionele waarden van de mafia onder mijnde. Hij was aan de verliezende hand. Op een gegeven moment werd hem de grond te heet onder de voeten. Hij beging de fout van zijn leven. Niet alleen liet hij zijn mannen in de steek door uit te wijken naar Brazilië, maar hij verliet ook zijn eerste, Siciliaanse vrouw. Een doodzonde in de ogen van de Zuiditalianen. In Brazilië begon Buscetta een nieuw leven. Twee plastisch chirur gen veranderden zijn uiterlijk. Hij nam een andere naam en trad in het huwelijk met een rijke Braziliaanse. Onder andere met het geld van zijn vrouw kon hij in Zuid-Amerika een florerende handel in verdovende mid delen beginnen. Daarbij was hij ech ter afhankelijk van de Amerikaanse tak van de Siciliaanse mafia en zijn in Sicilië achtergebleven kameraden. De 'Cosa Nostra' (de Amerikaanse mafia) kwam op een gegeven moment tot de conclusie dat Buscetta te wei nig vat had op de thuisbasis Sicilië De 'MOB' liet Buscetta vallen en maakte dit duidelijk door zijn schoon zoon dood te schieten. Buscetta was een vogelvrij verklaard man. Toen hij op een gegeven moment door de Braziliaanse politie in de kraag werd gevat besloot hij uit angst voor het lot van zijn vrouw en vier kinderen te praten met de politie. Hij doorbrak de omerta. In zijn ogen was de mafia niet langer de Onorata Socie- ta. Zijn rivalen waren te ver gegaan, van een eerlijke krachtmeting was geen sprake meer. Buscetta noemde namen en adres sen van gangsters, verraadde misda den en zette uiteen hoe de structuur van de mafia in elkaar zat. In de dagen dat Buscetta in een Braziliaanse ge vangenis wachtte op zijn uitlevering aan Italië, brandde in Sicilië een nieu we mafia-oorlog los. De Corleonese clan van Liggio vocht met als inzet de heerschappij over alle 13 clans in Sici lië. De oorlog kostte in de vier maan den tussen eind '82 en begin '83 aan 200 mensen het leven. De Siciliaanse lijkenhuizen moeten het er druk mee hebben gehad. Overwinnaar Luciano Liggio kwam als overwin naar uit de strijd. Lang kon hij er niet van genieten. De bekentenissen van Buscetta stelden de Italiaanse politie in staat de 'St. Michaëlsnacht' te orga niseren. Bij deze razzia, in de nacht van 29 op 30 september 1984, werden zeker 450 mafiosi van hun bed gelicht en gearresteerd. In wilde paniek schoot de mafia in de daarop volgen de dagen op iedereen die van verraad werd verdacht. Zo dunden de clans de eigen gelederen uit. Uiteindelijk was de politie in staat ook Luciano Liggio en zijn collega peetvader Michèle ('De Paus') Greco op te pakken. Greco was naast Liggio de andere belangrijke peetvader uit Corleone. In het kielzog van Buscetta besloten steeds meer mafiosi hun zonden op te biechten. Begin 1986 wa ren er genoeg bewijzen verzameld om 'het proces van de eeuw' te beginnen. Voor eens en voor altijd zou met de mafia afgerekend kunnen worden. 456 mafiosi moesten in Palermo on der extreme veiligheidsmaatregelen terechtstaan. In de 22 maanden die het proces duurde leefden rechters en verdachten in zwaarbewaakte bun kers. Gedurende het proces kreeg justitie een steeds beter inzicht in het functio neren van de mafia. Iedere Siciliaanse provincie kent zijn eigen 'commissie', behalve Messina en Syracuse. De commissies samen vormen de top van de piramide, het tweede niveau. Een overkoepelende commissie, waarvan de chefs van de tien commissies deel uitmaken, bepaalt de strategie van de mafia. Het is een multinationale top die de lijnen overzee uitzet. Binnen deze top oefenden Liggio en Greco, de leiders van de clans uit Corleone, de macht uit. Ondanks alle kennis die justitie wist te vergaren over de Siciliaanse mafia, bleef het derde niveau buiten schot. De wildste geruchten doen nog steeds de ronde over de opdrachtge vers van de mafia. Een voormalig pre mier van Italië, Andreotti, zou banden hebben gehad met de mafia. Een groot aantal regeringsfunctionaris sen, vooral van christen-democrati sche origine, zou contacten hebben onderhouden met de mafia. Maar be wijzen zijn er niet gevonden. In nevelen Het derde niveau blijft in nevelen gehuld. Dat zal de voornaamste reden zijn voor het feit dat de veroordeling van 342 gevangen tot in totaal 2665 jaar gevangenisstraf weinig invloed lijkt te hebben op het voortbestaan van de mafia. Het proces was nog niet afgelopen of de mafia schoot eén van de vrijgesproken verdachten dood. Nog geen week later was de ex-burge- meester van Palermo. Giu seppe Insalaco, aan de beurt. Op klaarlichte dag werd hij in Palermo doodgeschoten. De omstanders had den niets gezien, niets gehoord en zwegen. Nog vier andere moorden volgden. Luciano Liggio en Greco zitten le venslang achter slot en grendel, maar wie hun opvolgers zijn kan de politie alleen maar raden. Gevreesd moet worden dat zolang de Italiaanse rege ring te weinig doet om de economi sche problemen van het straatarme Zuid-Italië op te lossen, de mafia een weliswaar slechte, maar onmisbare werkgever blijft in dit land.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19