Voorscliotense WD is het 'getreuzel' zat Haaswijkers vissen achter net Meeste bewoners Papeweg blijven grondwater drinken Zuinigheid loont niet ZATERDAG 9 APRIL 1988 'Wethouders en ambtenaren overdreven voorzichtig met privatiseren' VOORSCHOTEN - De Voorschotense WD is het zat. Twee jaar nadat de college-partijen afspraken dat er een notitie komt over beperking van gemeentelijke taken en vroegen om een halfjaarlijkse rapportage, is er slechts een grote stilte. Bij de privatisering in de sport geldt hetzelfde liedje. De twee privatiseringswerkgroepen werkten volgens VVD-fractievoorzitter H.J. Willemsen "zeer langzaam" en waren wat stuurloos. Nadat ze hun voorzichtige nota's uit brachten over het afstoten van sportieve taken, verdween het onderwerp uit het oog van de gemeenteraad en hebben ambtelijke kringen "lang getreuzeld" met de moeilijke ma terie. door Paul van der Kooij De een na grootste college-partij heeft er begrip voor dat er weer standen leven tegen privatisering en de gemeente alle juridische as pecten op een rijtje wil zetten. In Voorschoten constateert hij echter "een overdreven voorzichtigheid", bij ambtenaren en bij de verant woordelijke wethouders. Is J. Vis ser (PvdA/PPR) verantwoordelijk voor de gewone privatisering, wel zijnswethouder L.L. Marselis (CDA) krijgt de meeste kritiek. In zijn sportportefeuille ziet Willem sen de privatiseringsmogelijkhe den voor het oprapen liggen en stoort hij zich des te harder aan ge treuzel. Traineren Willemsen: "Van Marselis wordt gezegd dat hij een goed bestuurder is. Dat mag zo zijn, maar hij doet pas wat wanneer iedereen het er gens over eens is". Marselis trai neert de zaak, noemde vice-fractie- voorzitter mevrouw M.C. van der Kloes dat een jaar geleden. Willem sen zegt het iets eufemistischer: "De wethouder is niet erg vlot, ik vind dat hij veel meer het voortouw moet nemen". Nadat de wethouder begin 1983 de sportclubs nog liet weten dat ze niet ontkomen aan wat extra werk, liet hij het daarna "veelal afweten". Het zou van alles te maken hebben met zijn CDA, "die niet zo'n voor stander lijkt te zijn van privatise ring". Volgens de WD maakt de college-genoot zich zorgen maakt over de positie van de clubs en lijkt ze "een wanhopige poging te doen een sociaal gezicht te krijgen". De derde college-partner, Pvd A/PPR, staat al evenmin te sprin gen. Terwijl de grote collegebroe ders in hun beleidsplan stelden dat "het gemeentebestuur in principe bereid is medewerking te verlenen aan de plannen van sportpark Ade- geest", behield de partij "een defi nitief standpunt voor". Ook ambte naren kunnen wel leukere dingen bedenken. Willemsen: "Als je chef bent en de helft van jouw afdeling veg moet, dan is de sjeu er al snel af'. De WD betreurt het oponthoud i veel opzichten. Privatering zou de doelmatigheid bevorderen en ideologisch gezien past het de WD als een maatpak. Liefkozend heeft Willemsen het over "een te rugtredende overheid" en stelt hij dat "een democratische overheid alleen goed kan functioneren als de macht in de samenleving verdeeld is". Hoeveel het afstoten de ge meente kan opleveren, weet de po liticus niet. Hij houdt het erop "dat alle bezuinigingen helpen: Veel voorzieningen zijn aangelegd in een tijd dat er veel kon, de gemeen te op grote voet leefde. Nu het wat minder gaat, is dit alles moeilijk op te brengen". Hockey De gebruikers van sportpark Adegeest, twee voetbalclubs en een hockeyvereniging, rekenden jaren geleden al uit dat de gemeen te op termijn tonnen per jaar be spaart wanneer zij de sporters twee extra kunstgrasvelden en een sporthal laat aanleggen en er ruim te komt voor tennisbanen en par keerplaatsen. Het plan zweefde lange tijd boven de tafel en ambte naren legden een grote bemoei- en bedilzucht aan de dag, vindt de li beraal: "Verenigingen moesten voorzieningen treffen om er zeker van te zijn dat ze over een x aantal jaren in staat zijn nieuwe investe ringen te plegen. Zo ver moet een gemeente niet gaan. Dat is de eigen verantwoordelijkheid". Voor ver loedering vreest hij geen moment: "We kunnen immers in het con tract opnemen dat gebruikers het park in goede staat van onderhoud moeten houden en de gemeente het eventueel te zijner tijd kan te rugvragen". De hockeyers van Adegeest, ver enigd in Forescate, kozen eieren voor hun geld en gooiden alles op het tweede en derde kunstgras veld. Ze hebben daar zelf het mees te profijt van, het geeft voetballers en honkballers de kans op enige veldwinst en is niet te ingewikkeld van opzet. In haar nieuwste nota stelt de vereniging dat de kunststof pr kan komen zodra de gemeente 350.000 gulden geeft, garant staat voor een lening en genoegen neemt met een huur "die in overeenstem ming is met de lagere kosten". On derhoud en beheer komen in han den van de vereniging, die ook nu al het een en ander doet. «Ug£fc! Met het principe is de WD-frac- tie het eens, over de precieze uit werking wil ze nog wat debatteren. Dat er enig risico aan de construc tie kleeft, hoeft geen bezwaar te zijn: "Niets is zonder risico in het leven", zegt Willemsen. "Toen we tien jaar geleden een zwembad neerzetten, wisten we ook niet dat het jaarlijks tekort zo fors zou uit pakken". Gelukkig bespeurt hij bij de hoc keyers "een goed bestuurlijk ver mogen", zoals dat ook bij de al ge privatiseerde tennissport aanwezig bleek. De privatisering van het ten nispark noemt Willemsen dan ook "een goede zet". Hij vreest dat wan neer de gemeente nog langer wacht, de hockeyvereniging haar beloftes niet langer waar kan ma ken; garanties hun waarde verlie zen: "Zo ging het ook bij sport school Goederaad, die jaren gele den een aantrekkelijk plan voor een tennishal had". Willemsen vindt dat jammer en "zeer onfatsoenlijk richting Fores cate". Men is jaren aan het stude ren en rekenen en er gebeurt nog steeds niets. Ondertussen "daalt de kwaliteit van de velden drastisch" en worden de velden steeds vaker afgekeurd. "Als we niets doen, dreigt de club leeg te lopen en is het geld hoe dan ook weggegooid", stelt Willemsen. Na de privatisering van het hoc- keygebeuren, wil hij geleidelijk verder gaan. "Zodra zichtbaar WASSENAAR - De enige bewoner van de Papeweg in Wassenaar die aangesloten wil worden op het gas- en waterdistributie-net van de ge meente, is de aanvrager van die aansluiting. De andere bewoners zien ervan af nadat ze een raming van de kosten hebben gemaakt. "Wij drinken al tientallen jaren grondwater en we zijn er oud mee geworden, dus we hopen dat nog even zo te houden", aldus een van de bewoners. De woningen aan de Papeweg waar het allemaal om draait, liggen aan de rand van de gemeente Was senaar. De water- en gasleidingen zijn nooit doorgetrokken tot aan de gemeentegrens en daardoor zijn deze huishoudingen al sinds jaar en dag op hun eigen bron aangewe- zen."De meeste mensen hebben een pomp die het grondwater van 20 meter diepte omhoog pompt. Sommige mensen koken het water voordat ze het gebruiken, anderen gebruiken het meteen.", zo vertelt de heer Smal van het Gemeentelijk Energie- en Waterbedrijf (GEW) uit Wassenaar. Maar het grondwater is van slechte kwaliteit; het bevat te veel ijzer en te weinig zuurstof. Me vrouw Mook, die sinds twee jaar aan de Papeweg woont, kwam hier achter nadat ze het water had laten onderzoeken door de Duinwater leidingmaatschappij. "Ik kreeg tel kens roestvlekken in de witte was en ik kreeg last van mijn darmen. Toen moest ik een tijd lang Spa-rei ne gebruiken omdat ik het water niet kon drinken. Op den duur wen je er aan, want nu gebruik ik het grondwater ook gewoon". Maar de ontdekking van de slechte waterkwaliteit deed me vrouw Mook toch besluiten een WASSENAAR - Zuinigheid loont niet altijd. Twee jaar nadat Wasse naar voor een zeer eenvoudig en goedkoop ventilatiesysteem in buurtcentrum. Kerkehout koos, waarbij de binnengekomen lucht niet verwarmd wordt, blijven veel ouderen in de winter weg. 'Aan verbetering van het sys teem valt dan ook niet te ontko men', vinden B en W en zij vragen de gemeenteraad 22.000 gulden op zij te leggen voor zo'n verbetering. Toen de gemeente in 1984 voor het 'De noodzaak tot bezuinigingen bleef echter prevaleren', schrijven de dagelijks bestuurders. 'Wel werd tegenover de buurtvereni ging de mogelijkheid opengehou den, dat alsnog maatregelen zou den worden getroffen als dit nood zakelijk mocht blijven'. Inmiddels is het dus zover. Het geld moet uit het algemeen investeringsfonds komen. verzoek in te dienen bij de gemeen te om aangesloten te worden op het gemeentelijk waterdistributienet. De kosten die deze aansluiting met zich meebrengt, zijn aanzienlijk. De aanleg van de hoofdleidingen worden geraamd op 195.000 gul den. In de commissievergadering van 18 april zal besproken worden of er een verzoek ingediend wordt bij de gemeenteraad om deze kos ten te laten dekken door het egali satiefonds Nutsvoorzieningen van het Energie- en Waterbedrijf. De kosten van de aansluitleidin- gen van de weg naar de woningen worden aan de mensen zelf doorbe rekend. En die kosten kunnen nogal verschillen. Als de leiding door een sloot moet worden aange legd, dan lopen de kosten op. Een van de bewoners: "Het is natuur lijk een mooi verzoek, maar het is gewoon te duur. Het begint al met de aansluitkosten. Die zijn voor ons hoog omdat ze door een sloot heen moeten, maar daarnaast moet alles in de woning veranderd wor den: waterleidingen en kranen en zo. Dan verdubbelen de kosten nog eens". Meerdere bewoners van de Pape weg kampen met dit probleem- ."Wij hebben een laan die naar het huis leidt. Dat zijn allemaal meters die je moet betalen. Het kan wel op lopen tot 20.000 gulden. Nee, dan houden wij maar gewoon onze pomp". Alleen de familie Mook blijft bij haar verzoek: "Ja, het is even een smak geld maar dat heb ik er wel voor over. Want nu moet ik alsmaar een wit tafellaken met bruine vlekken op tafel leggen en dat is ook niets". wordt dat het goed gaat, kan dat jaar samenvoegde een stimulans zijn voor andere, grote clubs en instellingen". Om dat wethouder Marselis binnen- en buitensport gelijk wil behandelen en B en W de plannen rond Ade geest en een tweede sporthal vorig vaag rap port, lijkt een nieuwe stap voor de hand te liggen. Sportverenigingen hebben zelf al aangegeven dat ze, wanneer er een tweede hal naast de huidige sporthal komt, het beheer in eigen hand willen VVD-fractielei- der H.J. Willem sen: "Wethouders en ambtenaren overdreven voor zichtig met priva tiseren". 'Oek Zuyder- denken het goedkoper te kunnen doen dan de gemeente en Willem sen gunt ze graag het voordeel. Het doet de vraag opkomen hoe de WD gemeentelijk beheer en onderhoud beoordeelt. Doet de ge meente te veel, doet ze het oneco nomisch, rekent ze te veel door? De fractieleider durft daar geen stelli ge uitspraken over te doen, maar wijst wel op het kritische Sport fondsen-rapport over recreatiebad Het Wedde. De bv onderzocht doelmatigheid en kostenbeheersing en ontdekte communicatiestoornissen, een ge brek aan visie en directe leiding. Als de VVD'er een bezoekje aan het bad brengt, ziet hij met eigen, lede ogen dat het onderhoud van het gemeentebad te wensen over laat. "De schrootjes zitten eeuwig los en aan de problemen met che micaliën is volgens mij nog steeds niets gedaan". Belangrijk is wel dat de gemeen te niet te snel van stapel loopt bij het afstoten en een sociaal beleid voorop stelt: "Je kunt je personeel niet zomaar afdanken en moet dan bovendien bedrijven betalen". Vol gens Willemsen is "in principe heel een zeer groot deel van de zaken die de gemeente zelf doet, uit te be steden" en dat is dus wat concreter dan de beleids-uitgangspunten van B en W. Die benadrukken dat 'de omvang van het gemeentelijk ap paraat moet zijn afgestemd op de reële uitvoerende taken van de ge meente'. Willemsen: "Niet tornen moeten we aan de klassieke taken, zoals brandweer- en politietaken en het ophalen van (gevaarlijk) zieken- huisafval". Aan de andere kant wil len zijn liberalen het afstoten van groenonderhoud serieus onderzoe ken. Kunnen particulieren dat goedkoper doen? Helemaal uit handen geven hoeft niet: de ge meente moet de know-how in huis houden alles te kunnen controle ren. Het opstellen van bestem mingsplannen is al even privati- seerbaar, zoals Willemsen dat noemt. De bewoners van de Oegstgees- ter nieuwbouwwijk Haaswijk hebben alle reden om zich be kocht te voelen door én de bou wer van hun huizen, het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten én de gemeente. Uit het afspra- kenlijstje behorend bij de grond exploitatie van de wijk per 1 ja nuari van dit jaar blijkt dat Bouwfonds en gemeente nieuwe overeenkomsten hebben geslo ten die volstrekt indruisen tegen de afspraken zoals die zijn vast gelegd in het contract tussen bei de partijen, bij de aanvang van de bouw. De nieuwe deal, waarover bij na tien maanden achter de scher men is gediscussieerd, is vooral voor het Bouwfonds erg gunstig want dat deelt nu gewoon mee in de Haaswijkwinst. De gemeente heeft de poot niet stijf gehouden, is bezweken onder het onderhan- delingsgeweld van het Bouw fonds. En als klap op de vuurpijl hebben B en W nu zelfs de euvele moed om het lager uitgevallen onderhandelingsresultaat ten al gemene nutte aan te wenden én niet aan Haaswijk. Aan de gemeenteraad de taak om deze grove ontsporing onge daan te maken en wel tijdens de komende debatten over de grondexploitatie. Vermoedelijk zal de gemeenteraad niet in staat zijn om de door B en W aan de on derhandelingstafel opgelopen schade nog te herstellen. Het Bouwfonds heeft nu ook een dik ke vinger in de Haaswijkpap ge kregen en het zal die niet terug trekken. Wat de raad nog wel kan doen is ervoor zorgen dat het flink geslonken Oegstgeester aandeel in de winst terecht komt bij de mensen die er recht op hebben, bij de Haaswijkers. En dus niet in de gemeentespaarpot. B en W stellen dat de slechte fi nanciële positie van de gemeente versterking behoeft en willen drie van de 3,5 miljoen gulden die het Bouwfonds op uiterlijk 1 mei aan de gemeente moet uitke ren in de algemene reserves stop pen. Met de rente daarvan moet nota bene het tekort op de kosten van de vuilverwerking worden betaald. Alle wensen van de Haaswij kers, zoals een extra brug naar het recreatiegebied, scholen, etc. leggen B en W gewoon naast zich Al in juni vorig jaar kondigde al dit onheil zich aan. B en W slaagden er toen niet langer in een conflict met het Bouwfonds achter de schermen te houden. De raad keurde toen op aandrin gen van B en W zelfs de grondex ploitatie van 1987 af. Dat conflict ging over rente percentages. Daarover was in het contract - gek genoeg - niets gere geld. Oegstgeest wilde de volle zeven procent uitgekeerd krij gen over de boekwaarde aan het einde van elk jaar. Die boekwaar de was erg hoog doordat de in komsten van grondverkopen en dergelijke ver vooruit liepen op de kosten. De koper van een huis moet nu eenmaal eerder met geld op tafel komen (inkomsten) dan er straten (uitgaven) zijn aan gelegd. Het Bouwfonds ging die zeven veel te ver, dat wilde niet verder dan 4,5 gaan. In geld om gerekend kwam dat wat 1987 be treft neer op 5,5 ton. Burgemeester Scheenstra en CDA-wethouder Van Veen (fi nanciën) kwamen toen met stoe re praat. De een (Scheenstra) had het over een voltooide missie in Hoevelaken. Hij had "op niveau" gepraat met de BoUVvfondsdirec- tie "en 5,5 ton verdiend voor de gemeente"; het zou allemaal voor de bakker komen. Of de pers even het begrip "conflict" wilde rectificeren. Ook wethou der van Veen hield voet bij stuk. Hij wees er - overigens terecht - op dat het Bouwfonds net zo goed zeven procent in rekening zou hebben gebracht bij de ge meente als de cijfers op de grondexploitatie rood van kleur waren geweest. Aan beide kan- ten van het lijntje moest een ze ven staan, vond Van Veen. Afgesproken in het contract was al dat er geen winst op Kaas- wijk zou worden gemaakt; dat al het Haaswijkgeld in Haaswijk zou worden gestopt. Zou er ver lies worden geleden, dan hoefde de gemeente daar niet voor op te draaien maar hét Bouwfonds. Tijdens de bouw van Haaswijk komt er veel sneller geld binnen dan er moet worden uitgegeven doordat huizen eerder worden opgeleverd dan er straten worden aangelegd, zoals hier in de Menno ter Braaklaan. De winst die daardoor wordt geboekt gaat echter aan de neus van de Haaswijkers voorbij. (foto wim Dijkman) Dat contract werd opgesteld in een tijd dat het in de bouw cen ten schrapen was. Niemand re kende toen op grote overschot ten. Nu, vier jaar voor het einde van de werkzaamheden, blijkt Haaswijk een goudmijn van je welste. Frank Dane van de Vere niging Haaswijk kwam in zijn berekeningen uit op zes miljoen winst in 1992 als de wijk klaar is. Dat is zo'n groot bedrag dat het niet eens meer in Haaswijk zou kunnen worden opgemaakt als het laatste huis klaar is. Vandaar dat de VH er bij voortduring voor pleitte om nog tijdens de bouw wat kwistiger te zijn. Bij voor beeld door de wijken wat ruimer op te zetten, de bouw van zo fel begeerde scholen te versnellen en een brug naar de Put van Men- ten te slaan. In plaats daarvan moesten Haaswijkers steeds lan ger op bestrating wachten en kregen ze van wethouder Kohl- beck (PvdA, openbare werken) de wind van voren toen ze hem er in een brief op wezen dat er af spraken waren gemaakt over hoe lang bewoners uiterlijk op een betegelde straat moeten wach ten. Dane werd uitgelachen. "De man van zes miljoen", noemde de spottende wethouder van Veen hem. Maar Dane is hele maal zo gek nog niet. Alleen de 3,5 miljoen al, waarmee B en W zich nu door het Bouwfonds heb ben laten afschepen, zijn met de rente tot 1992 erbij gerekend te gen de tijd dat de wijk klaar is, al bijna vijf miljoen waard. Kun je nagaan hoe dicht Dane's zes mil joen waren benaderd als het Bouwfonds de onderhandelin gen over die rentepercentages niet had gewonnen. Het is allemaal nog wat mistig (de grondexploitatie is geen openbaar stuk) maar overeind staat dat Bouwfonds en gemeen te het principe 'Haaswijks geld voor Haaswijk' hebben laten va ren. Het nieuwe akkoord komt erop neer dat de gemeente nu al vast 3,5 miljoen krijgt van het uit eindelijke positieve eindsaldo. Dat is nu nog niet vast te stellen maar zal met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid veel hoger zijn dan 3,5 miljoen gul den. Gemeente en Bouwfonds heb ben echter afgesproken dat alle winst die nog boven die 3,5 mil joen worden geboekt op fifty-fif- ty basis worden verdeeld onder Bouwfonds en gemeente. Dat is wel heel andere taal dan die in het contract te lezen staat. De nieuwsgierigheid naar wat er toch achter die onderhandelings tafel is gebeurd, groeit enorm. Eén ding staat vast en dat is dat er veel te weinig aan de Haaswij kers is gedacht en de gemeente liters water bij de wijn heeft moe ten doen. WIM KOEVOET Mededelingen Gemeentebestuur Commissievergaderingen Algemene en Bestuurlijke-Aangele genheden: maandag 11 april a.s. Cultuur, Volksgezondheid en Groen voorzieningen: woensdag 13 april a.s. Financiën, Personeel en Organisatie: donderdag 14 april a.s. Overige vergaderingen Werkgroep Hogewoerd: woensdag 13 april a.s. Commissie voor de Beroep- en Be zwaarschriften: donderdag 14 en vrij dag 15 april. Verkeersmaatregelen Diverse verkeersmaatregelen. Diversen Inschrijving voor een volkstuin in Lei den. Inspraakbijeenkomst "Bouwen in be staande Leidse wijken" voor de wijken Houtkwartier, Poelgeest en Vogelwijk. Grof-/huisvuilophaaldienst Grofhuisvuilophaalschema voor vol gende week. Bouwplannen Verlening diverse bouwvergunningen. Milieu Verzoeken voor een aantal vergunnin- U kunt de gemeentelijke mededelin gen ook elke zondag beluisteren via Omroep Rijnland op 88,1 FM via de kabel en 105,7 FM via de ether! Uit zending: 10.30-11.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10