LEIDSCH DAGBLAD Nog geen gratis openbaar vervoer voor studenten 7 I 8 TUIN Verdachte Heijn houdt vol: ontvoering alleen gedaan FÜUHet Motorhuis UUBEIEli OP ONS KUNT U REKENEN. WAALWUK HEEFTTALLEMAAL Huishoudens doen zich tekort Doden bij bestorming VS-ambassade Honduras VRIJDAG 8 APRIL 1988 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 38594 Auto geparkeerd op rijksweg... NIEUW-VENNEP - Een auto mobiliste heeft gistermorgen voor een levensgevaarlijke ver keerssituatie gezorgd op de snelweg Wassenaar-Amster dam ter hoogte van Nieuw- Vennep. De vrouw kreeg met haar auto pech, maar in plaats van de wagen op de vlucht strook te zetten, liet zij de auto op de rechterrijbaan staan. Het achterop komende verkeer kon de stilstaande auto maar net ontwijken. Pas na een kwartier verwijderde de vrouw op last van de politie de auto (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR - Rijkswaterstaat heeft naar aanleiding van het ern stige ongeluk van gisteren, waarbij vijf doden vielen, besloten om op een klein gedeelte van de Rijks straatweg in Wassenaar de maxi mumsnelheid terug te brengen van 70 naar 50 km. Het betreft een stuk van ongeveer een kilometer ter hoogte van het zogeheten witte via duct. Burgemeester P.H. Schoute van Wassenaar heeft direct na het onge luk bij Rijkswaterstaat aangedron gen op ingrijpende maatregelen om de veiligheid van de weg te ver beteren. Hij wil op de gehele route door zijn gemeente een maximum snelheid van 50 kilometer per uur. Op klein gedeelte Rijksstraatweg wordt maximumsnelheid 50 Ion Daarnaast moeten andere maatre gelen worden genomen. Katte- ogen op de middenstreep zijn toch wel het minste, waaraan wordt ge dacht. De huidige maximumsnelheid wordt regelmatig overschreden. Bij de drie snelheidscontroles die de politie wekelijks houdt, rijdt het merendeel van de automobiMdsten tussen de 120 en 140 kilometer. De eerste burger hoopt op het effect dat mensen "straks niet zodanig veel te hard willen rijden". De veroorzaker van de aanrij ding, een 20-jarige Rijnsburger, heeft zich gisteravond vrijwillig ge meld bij de politie in zijn woon plaats. Hij was na het ongeluk doorgereden. De politiekorpsen van Aalsmeer en Rijnsburg waren een uitgebreid onderzoek begon nen naar de door getuigen om schreven bloemenwagen. Volgens de Wassenaarse politie was er geen drank in het spel, maar reed de man erg hard. Op het mo ment dat hij een personenauto met vier inzittenden sneed, aan de Was- kant van het viaduct, moet hij een snelheid van 100 kilo meter per uur hebben gehad. Na het afleggen van een verklaring, is de chauffeur naar huis terugge keerd. Zodra de getuigenverklarin gen zijn verwerkt, wordt beslist voor welke strafbare feiten hij zal worden vervolgd. De door het ongeluk omgeko men inzittenden van de personen auto zijn de bestuurder A.C. van der Krogt (32), P. Steffens (23). F. Gernaerd (39) en S. Hofstede (20), allen afkomstig uit Den Haag. De bestuurder van de bestelbus die in tegengestelde richting reed en door de botsing uit de wagen werd geslingerd, is de 49-jarige P.J. Roosen uit Lisse. Hij was op slag dood. DEN HAAG (GPD/ANP) - Studenten met een beurs hoeven er niet op te rekenen dat ze met ingang van het nieuwe studiejaar al kun nen beschikken over de gra tis jaarkaart voor het open baar vervoer. Het ministerie van onderwijs en weten schappen zegt de uitwer king van de hele operatie niet op 1 augustus rond te hebben. Gesproken wordt over invoering per 1 januari 1989, of zoveel eerder als mogelijk. Het plan van minister Deetman om door middel van een studenten OV-kaart de talloze reiskostende claraties tegen te gaan en gelijktij- TAIPEI - In het Taiwanese parlement gaat het er temperamentvol aan toe. Oppositieleider Chu Kao-Cheng wond. zich zo op over parlementsvoor zitter Liu Kuo-Tsai, dat hij op diens tafel sprong en hem een vuistslag toe diende. Het incident had plaats tijdens stemmingen over de begroting. (foto ANP) Internationale prijs Annie M.G. Schmidt BOLOGNA (GPD) - Annie M.G. Schmidt is de winnaar geworden van de belangrijkste internatio nale prijs voor kinderboeken, de Hans Christiaan Andersen Prijs. - gisteren op de internatio- Italiaanse Bologna bekend ge maakt. Het is de eerste keer dat deze prijs wordt toegekend aan een Nederlandse auteur. Annie Schmidt krijgt de prijs haar hele oeuvre op het ge- nale Kinderboekenbeurs in het bied van jeugdliteratuur. SUPER CRACKS I leder sport/vrijetijdsschoen in wit met blauwe garnering. Mt. 36-46 Adviespr. 79.95 alléén vandaag en morgen Kinderen vrijgelaten - echtgenote nog vast HAARLEM (ANP/GPD) - De hoofdverdachte in de zaak-Heijn, een 45-jarige ingenieur uit Lands meer, houdt vol dat hij de ontvoe ring en moord op de Ahold-topman alleen op touw heeft gezet. Zijn eveneens aangehouden echtgeno te, zoon, dochter en een vriend van een van beide kinderen, hebben er volgens hem niets mee te maken. Heeft u de mooiste - kollektie at ontdekt? tuinstoelen, tafels en ligbedden kussens en parasols in meer dan 1 200 dessins WEBER-barbecues volop keus voor elk budget 4 uw aankoop GRATIS thuisbezorgd!^ Alle grote merken in huis: J ^KETTIER. HERLAG, ALLIBERT, KURZ J ROVERGARDEN. PALMC01LECT, GROSFILLEX. HARTMAN enz. Dageliiks geopend van j 9 tol 6 uur, vrijdag koopavond. den Haan Rijnsburg Vliet Zuidzijde 24, Rijnsburg s Vrij koud Perioden met zon en droog. Minimum temperatuur ongeveer 2 graden. Hier en daar vorst bij de grond. Middag- temperatuur omstreeks 9 graden. Zwakke tot matige, noordwesten De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtcm- peratuur ongeveer 11 graden. Gedu rende enkele nachten mogelijk vorst aan de grond. Saterdag 9 april zon op: 06.56 uur, zon onder: 20.27 uur; maan op: 04.09 uur, maan onder: 10.43 water: 04.15 en 16.24 i Het openbaar ministerie in Haar lem heeft inmiddels besloten de kinderen van het echtpaar en hun vriend in vrijheid te stellen. Zij we ten inderdaad nergens van, aldus politiewoordvoerder Geelof. De echtgenote van de ingénieur blijft in hechtenis. Het onderzoek tegen haar is nog niet afgerond. "Het is bepaald nog niet zo dat we haar als verdachte hebben afgeschreven", aldus de Haarlemse officier van justitie mr. Bot. Inmiddels heeft sectie uitgewe zen dat Gerrit Jan Heijn inderdaad door het hoofd is geschoten. De ko gel wordt nog onderzocht. Volgens mr. Bot is de Ahold-topman met een geweer gedood. Dit vuurwa pen is op aanwijzing van de ver dachte in een sloot achter diens woning teruggevonden. Over de motieven van de man be staat nog steeds onduidelijkheid. Inmiddels heeft hij toegegeven al langer van plan te zijn geweest ie mand te ontvoeren. Waarom en wanneer de keuze op Heijn is ge vallen, heeft hij nog niet verteld. Volgens mr. Bot heeft de ver dachte bij de ontvoering en de moord 'heel rationeel' gehandeld. Ook tijdens het politieverhoor maakt de man een heldere indruk. "Het lijkt erop dat we te maken hebben met een man, die in zijn vak mislukt is, althans niet aan de slag is gekomen, en zakelijk nogal Akkoord over Afghanistan GENÈVE (Rtr/AFP) - Het ak- koord dat voorziet in de terug trekking van Sovjettroepen uit Afghanistan is definitief rond en zal voor 14 april worden gete kend. Dit heeft de bemiddelaar van de Verenigde Naties, Cor- doves, vandaag in Genève bekend gemaakt. Cordoves bevestigde voor het eerst dat het akkoord vier punten bevat: niet-inmenging en non-in terventie, terugkeer van de Af ghaanse vluchtelingen, interna tionale garanties en terugtrek king van de Sovjettroepen. (zie verder pagina 5) wat problemen heeft gekend", al dus mr. Bot. Het openbaar ministerie over weegt de tipgevers van de overhan diging van het losgeld in de Heijn- zaak, vorig jaar september, te ver volgen. Zendamateurs hadden de politiecommunicatie afgeluisterd en wisten zodoende dat in Wolfhe- ze geld en diamanten werden over gedragen. Journalisten van een aantal kranten konden hierdoor verslag doen van de actie. Volgens de Haarlemse officier van justitie Th. Bot, die dit heeft verklaard, hebben deze tipgevers zich volgens hem schuldig ge maakt aan het doorspelen van ver trouwelijke informatie. Dit is straf baar en kan hen op een geldboete komen te staan. (Zie verder pagina 2) Kuwayts toestel stijgt met nog 55 passagiers op NICOSIA (AP) - Het gekaapte Kuwaytse vliegtuig, dat in het Iraanse Mashhad was geland, is vanmiddag vertrokken. Er zijn nog 55 passagiers aan boord. Dit heeft het Iraanse persagent schap IRNA gemeld. Werkne mers op het vliegveld verwij derden eerst de obstakels op de startbaan. Iraanse functionaris sen hebben de kapers echter gewaarschuwd dat elk vlieg veld op de wereld voor hen ge sloten zal zijn. Eerder meldde IRNA dat de kapers voordat ze opstegen een passagier hadden geslagen en daarna een man bovenaan de vliegtuigtrap neergezet en drie waarschuwingsschoten gelost. Verdere bijzonderheden over het incident werden niet be kendgemaakt. Het was tevens niet duidelijk of de mishandel de man dezelfde was die later op de vliegtuigtrap werd ge toond. 't Is niet waar. Een OK-sion is niet duur. Stap daarvoor wel naar Het Motorhuis. Want dan koopt u 100% zekerheid. Opel Kadett. 3 deurs. 12S/LS. Rood. 01-'85. 58.000 Km. 15.950,- Opel Ascona. 2 deurs, 16N. Rood. 02-'82. 57.000 Km. 9.500,- Opel Rekord. 4 deurs. 20S. Blauw. 05-84. 71.000 Km. 13.950,- Austin Mini Metro. 3 deurs. Groen. 11-81. 64.000 Km. 4.900,- Bjj 12 mnd. garantie wassen we uw OK-sion lOx gratis. Proefrit mogelijk. Paspoort met oude rekeningen ter inzage. ANWB-Wegenwacht gratis. Hoge inruilwaarde. 250 OK-sions start klaar. Gegarandeerde KM-stand. Minimaal 3 mnd. garantie. 12 Maan den APK gekeurd. IOK-SIONJ Vondellaan 80,2332 AH Leiden. Tel. 071 - 76 9313 dig te korten op de basisbeurs, ligt nu nog bij de Raad van State. Vol gens een woordvoerster van het ministerie van onderwijs is 1 au gustus nooit als datum van invoe ring door het ministerie bepaald. "Het voorstel moet eerst nog door het parlement worden goedge keurd". Het verlagen van de basisbeurs is gekoppeld aan de invoering van de vervoerkaart, zodat die verla ging (ruim zestig gulden voor uit wonenden en 40 gulden voor thuis wonende studenten) gelijktijdig met uitgifte van de kaart ingaat. Wie nu van plan is een NS-jaar- kaart aan te schaffen kan dat doen, zonder het risico te lopen straks met twee abonnementen te zitten. NS werkt namelijk aan een rege ling die het mogelijk maakt over te stappen naar de studentenkaart. Het gaat daarbij om de jongeren- kaart, de dalurenkaart, de NS-kor- tingkaart en de NS/openbaar ver voer jaarkaart. Maasstad overweegt afkopen van erfpacht ROTTERDAM (ANP) - De gemeen te Rotterdam wil Rotterdamse be drijven en bewoners die in de toe komst een erfpachtcontract afslui ten in staat stellen de erfpachtsom af te kopen voor de duur van 99 jaar. Deze mogelijkheid is een aan beveling in de nota 'Vernieuwing van Rotterdam' om het voor toe komstige bewoners en bedrijven aantrekkelijk te maken zich in de Maasstad te vestigen. Bij afkoop kan de erfpachtcanon niet meer jaarlijks worden aangepast en elke tien jaar worden her- Persofficier Bot over zaak Heijn: 'Verdachte schreef alles in agenda op'. PAGINA 2 Rechter verbiedt onder zoek naar inkomens medi sche specialisten. PAGINA 3 Blank ANC-lid slachtof fer van bomaanslag. PAGINA 5 Aantal klachten over rommelende makelaars neemt sterk toe. PAGINA 7 Ploegleider Jan Raas zet wielrenners na teleur stellende resultaten onder druk. PAGINA 17 Hermans en Campert zijn nog kanshebbers voor AKO-literatuurprijs. PAGINA 21 Joods meisje wellicht gedood door kogel van begeleiders JERUZALEM (GPD) - Het 15-ja- rige Israëlische meisje Tirza Porat dat eergisteren omkwam tijdens een ernstig treffen tussen Pales tijnse bewoners van het dorp Bita op de Westelijke Jordaanoever en een groep Israëlische jongeren, is waarschijnlijk getroffen door een kogel uit het geweer van één van haar begeleiders. Dit in tegenstel ling tot aanvankelijke berichten die de dood van het meisje toe schreven aan een door Palestijnen gegooide steen. Uit het gisteravond door de Is raëlische televisie gemelde onder zoek van het leger is verder geble ken dat tijdens het incident geen schoten zijn gelost uit andere wa pens dan die welke de twee Israëli sche begeleiders bij zich droegen. De magazijnen van de door de Is raëli's gebruikte geweren bleken al leeg te zijn toen de wapens door de Palestijnen werden afgenomen. De Israëlische legerwoordvoerder in Tel Aviv wilde de conclusies van het iegeronderzoek gisteravond bevestigen noch ontkennen. Tijdens de begrafenis van het Is raëlische meisje die werd bijge woond door duizenden kolonisten, zei premier Shamir gisteren: "Aan de rand van dit verse graf beloof ik dat God haar dood zal wreken". Shamirs rede werd verschillende malen onderbroken door emotio nele kreten van omstanders, die wraakacties eisten. Een groep kolonisten van de ne derzetting Elon Moreh, de woon plaats van de door de Palestijnen aangevallen joodse jongeren, drong gisteravond het nabijgele gen Palestijnse dorp Dir el Hatab binnen. De kolonisten hebben schoten gelost en probeerden één van de woonhuizen in brand te ste ken. Het leger heeft de kolonisten uit het dorp verdreven. APRIL tot 10 uur APRIL totlOuür APRIL j APRIL tot 10 uur tot 9 uur Vier meubel-actiedagen van 10-10 uur. PIET KLERKX ©IPiTOL (OSY hartje Brabant Waalwijk-Tïlburg^ Tien procent krijgt niet volledig minimumbedrag RIJSWIJK (ANP) - Een op de tien huishoudens in Nederland krijgt niet het volledige minimumbedrag waarop het wettelijk recht heeft. De uitkering die deze huishoudens ontvangen zit twintig procent on der het minimum-inkomen. Dit komt omdat zij onvoldoende ge bruik maken van hun rechten, uit angst een stempel opgedrukt te krijgen. Ook is men niet op de hoogte van bepaalde regelingen of wordt men niet wijs uit de bureau cratische regels. Dit blijkt uit voorlopig onder zoek naar armoede en bestaanson- zekerheid dat de Tilburgse hoogle raar prof. dr. J. Berghman en drie medewerkers hebben verricht in opdracht van de Nationale Raad voor maatschappelijk welzijn. De resultaten ervan werden gisteren gepresenteerd op een congres ter gelegenheid van het tachtigjarige bestaan van de raad. Als studenten, die het bestaans minimum door hun lage studietoe lage niet halen, buiten de analyse blijven, heeft nog altijd tien pro cent minder te besteden dan het minimumbedrag. Behalve door geen gebruik van hun rechten te maken, zien huishoudens hun in komen ook dalen onder het be staansminimum door bij voor beeld een strafkorting of wegens een schuldsanering. Berghman vindt dat de strijd te gen het niet gebruiken van de soci ale zekerheid ten minste even be langrijk is als de strijd tegen mis bruik van uitkeringen. Overbodige administratieve drempels moeten worden weggenomen. De wetge ver doet er goed aan eenvoudige wetten te maken. Uit buitenlands onderzoek blijkt dat gedetailleerde wetgeving eerder het niet gebruik maken van mogelijkheden bevor dert dan misbruik tegi gens de onderzoekers. De Tilburgse hoogleraar gaat bij het bepalen van wie in armoede leeft uit van drie grenzen. De eerste is de wettelijk bepaalde hoogte van de uitkeringen, een objectieve grens. Daarbij hanteert Berghman een subjectieve grens, het minima le inkomen dat nodig is om rond te komen. Tenslotte probeert hij ook te meten wat het gevolg is van een minimum-inkomen voor een huis houden, niet alleen in materiële zin, maar ook in sociaal opzicht. MEXICO (GPD) - Meer dan dui zend woedende jongeren zijn van nacht de Amerikaanse ambassade in de Hondurese hoofdstad Tegu cigalpa binnengedrongen. Eén van de gebouwen op het ambassadeter rein is in brand gestoken. Bij de rel len zijn ministens vier mensen om het leven gekomen. Aanleiding tot de anti-Amerikaanse rellen is de uitlevering van een Hondurese drugshandelaar aan de VS. Lokale radiostations meldden dat de op wacht staande mariniers van het Amerikaanse leger de de monstranten eerst met traangas probeerden te verspreiden. Maar de woedende menigte ramde de ijzeren toegangsdeur en stormde, gewapend met stenen en stokken, het ambassadeterrein op. De mari niers grepen naar hun geweren en probeerden de mensenmassa met kogels tot de terugtocht te dwin gen. Volgens de laatste berichten heeft de speciale oproerpolitie van het Hondurese leger inmiddels de rust weten te herstellen. Brand- vanmorgen weerlieden koortsachtig brand te blussen. Het waren vooral jongeren, studenten en scholieren die protesteerden tegen de uitleve ring van de Hondurese drugsko ning Ramon Matta Ballesteros. Matta, die nauwe contacten on derhoudt met de beruchte drugsmafla uit Colombia, werd dinsdag door het Hondurese leger gearresteerd. Vervolgens werd hij op een vliegtuig naar de Domini caanse Republiek gezet en van daaruit onmiddellijk uitgewezen naar de Verenigde Staten. Matta moet zich daar onder meer verant woorden voor de moord op een Amerikaanse politiefunctionaris van de narcoticabrigade in Mexico. In de ogen van de demonstran ten bewijst het geval Matta op nieuw dat de Amerikanen het in Honduras voor het zeggen hebben. Volgens de Hondurese grondwet kan de Hondurese regering name lijk geen eigen staatsburgers uit wijzen. De anti-Amerikaanse gevoelens in Honduras werden vorige maand al aangewakkerd door de komst van 3200 Amerikaanse militairen. President Azcona riep toen de hulp van de VS in omdat het Sandinisti- sche leger uit het naburige Nicara gua de grens met Honduras zou hebben overschreden. Veel Hon- durezen geloven echter dat Azcona door de Amerikaanse president werd gedwongen om om militaire bijstand te vragen. Het geval van Matta, de drugskoning, was de druppel die de emmer deed overlo pen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1