Dood Heijn werd al lang aangenomen 'Bloed nooit helemaal aids-vrij' Gerrit Jan Heijn leefde altijd in schaduw van broer Albert 1 Postbode na diefstal van geldcassette gearresteerd Hilversumse krant zweeg wekenlang over uitgifte losgeld in hoofdstad Levenslang geëist voor moord op Chinees gezin De Vries: kamerlid Duyn kan ook na veroordeling blijven VdicibP DONDERDAG 7 APRIL 1988 PAGINA 3 hen erop te attenderen, dat er on der meer via de bankwereld te veel werd gekletst over de premie van de bank. het in omloop zijn van los geld en de mogelijkheid, of er nog meer losgeld zou worden aange troffen. Ook anderen dan het bank personeel bleken hierover in een aantal gevallen al geïnformeerd. Eind maart overwoog de politie serieus om summiere informatie te verstrekken over de tien biljetten, die tot dan toe waren aangetroffen. De publiciteit zou dan moeten sa menvallen met het symposium over de verhouding tussen pers, politie en justitie, dat op zaterdag 26 maart in de Hilversumse AVRO- studio werd gehouden. Op het laatste moment werd echter beslo ten om toch te blijven zwijgen. Op nieuw werd door het opsporings team op deze krant een dringend beroep gedaan om niets te publice ren. Immers, de politie meende het net rond de ontvoerders spoedig te kunnen sluiten. Twee weken later werd inderdaad succes geboekt. In Landsmeer, vlakbij Amsterdam. De plaats waar Heijn werd begra ven ligt in omgeving van de plaats waar eind november een deel van het losgeld werd overhandigd. Het lijk lag 1,60 meter onder de bos grond. Of de Landsmeerder het 'graf al klaar had, toen hij daar 9 september vorig jaar met de ont voerde arriveerde, kon mr. Bot niet zeggen. Op de 1 miljoen gulden beloning, die Ahold en de familie Heijn had den uitgeloofd voor een gouden tip, heeft niemand recht. De oplos sing van de zaak is volgens het Openbaar Ministerie niet het ge volg van een gouden tip, maar het gevolg van goed recherchewerk. Advertenties De 56-jarige Gerrit Jan Heijn, topman bij Ahold, verdween op RODEN (GPD) Op verdenking van diefstal van een geldkist met bijna 29.000 gulden is een 27-jarige postbode uit Roden aangehouden. De cassette werd op 17 maart ont vreemd uit een afgesloten ruimte in het postverdeelpunt in Roden. De postbode drong daar volgens de postale recherche binnen met een valse sleutel. Hij werd, naar nu pas bekend werd, op 25 maart gearres teerd. Het geld is inmiddels weer bo ven water. Het werd deels in plastic verpakt opgedregd uit twee vennen bij Roden. De bank biljetten bleken al aangetast door vocht. Een woordvoerder van de postale recherche vermoedt dat de man het geld in de meertjes heeft gedumpt, omdat hij bang was voor ontdekking. Een klein deel van de buit werd teruggevonden in de wo ning van de man. Hij is met onmid dellijke ingang geschorst. Condoomkoerier De condoom-koerier bestaat niet meer. Drie maanden geleden zette Amsterdammer Richard Arp met veel bombarie als eerste in Neder land een condoom-koeriersdienst op. Het idee daarvoor haalde hij uit een Amerikaans weekblad. De be hoefte aan condooms bleek echter niet groot. Arp kwam niet verder dan twintig bezorgopdrachten per week met. een gemiddelde op brengst van een tientje. Boter in sloot Na een ongeval is gisteren in Oir- schot een vrachtwagen met 20 ton boter in de sloot terecht gekomen. De vrachtauto reed op.de vlucht strook achterop een personenauto die daar met pech stond. Het onge luk gebeurde doordat de bestuur der van de vrachtauto verblind door de zon een file te laat opmerk te. Om de file te ontwijken stuurde de chauffeur zijn vrachtauto de vluchtstrook op. Het verkeer on dervond nauwelijks hinder van het ongeval. Centennota Centen vormen geen wettig be taalmiddel meer, maar de gemeen te Sittard rekent nog altijd met dit ingetrokken muntstuk. Dit hebben enkele duizenden abonnees van de Cai moeten ervaren. Zij hebben aanmaningen ontvangen om be dragen van twee, drie en zeven cent te betalen in verband met eindafre kening van hun abonnementen. Gemeenteraadslid J. van Hegel- som heeft al schriftelijke vragen gesteld over deze "belachelijke ambtenarij". Westerling De militairen die aan het einde van de jaren veertig dienst deden tijdens de politiële acties in Neder- landsch-Indië, willen een - borst beeld oprichten voor kapitein Wes terling. Westerling, die eind vorig jaar overleed, wordt door prof. Lou de Jong afgeschilderd als een bruut, die de dood van duizenden inlanders op zijn geweten heeft. Het initiatief voor het borstbeeld is afkomstig van de Amsterdammer Düster, destijds hoofd van de in lichtingendienst in Batavia. Pitbull-show De gemeente Zaanstad heeft de honk- en softbalvereniging Odiz Frogs verboden een show van pit bull-terriërs op het sportveld van de club te houden. De gemeente beroept zich daarbij op het ge meentereglement waarin staat dat dieren niet op een sportveld mogen worden toegelaten. Dat het nu om pitbull-terriërs gaat is volgens een gemeentewoordvoerder een bij komstigheid. (vervolg pagina 1) LANDSMEER (ANP/GPD) - De verdachte ingenieur en diens slachtoffer Gerrit Jan Heijn kenden elkaar niet, ook niet zakelijk, aldus vandaag de Haarlemse persofficier van justitie mr. Th. Bot in een toelichting. LANDSMEER - Wie dacht, dat ruim een half jaar na de kidnap ping van Ahold-topman Gerrit-Jan Heijn het speciale rechercheteam slechts de dagen aftelde tot het team ontbonden zou worden, heeft het mis. door Wim Meiners en Peter Contant Woordvoerder Geelof deed re cent nog voorkomen, dat de veertig rechercheurs tot voor Pasen zo'n driehonderd omvangrijke en ge compliceerde tips moesten natrek ken. Daarna zou het team inge krompen kunnen worden. Het ge beurde echter niet. De waarheid is, dat het onderzoek zich al bijna twee maanden nagenoeg geheel richtte op door de ontvoerders in omloop gebracht losgeld. Sinds februari werden er rond Amsterdam al gedeelten uitgege ven van het losgeld, dat op 27 no vember nabij Wolfheze was afgege ven. De nummers van de biljetten werden aan banken verstrekt. De oproep aan banken om alle biljet ten op die nummers te controleren werd enkele weken terug nog eens herhaald, toen bleek dat er daad werkelijk geld opdook. In een filiaal van de AMRO-bank werd voor het eerst een biljet ont dekt. In het diepste geheim werd vervolgens aan het baliepersoneel van alle AMRO-filialen toegezegd, dat ze van elk aangetroffen losgeld biljet een premie van tien procent zouden ontvangen. Een motivatie premie om de ogen extra open te houden en alert te zijn op briefjes van tweehonderdvijftig gulden. Een tientje of vijfentwintig gul den per biljet als premie. Dat was een daad. die tot grote verbazing leidde in de Nederlandse bankiers- wereld. Secretaris Oord van het ge zamenlijk College van de Neder landse banken, belast met onder meer de sector beveiliging, was to taal niet op de hoogte van de stap van de AMRO-bank. "Een histo risch gezien unieke situatie." aldus Oord. die daarvoor nog had gemeld dat het uitkijken naar het Heijn- losgeld voor bankpersoneel een "normale maatschappelijke taak" was. En ook op het hoofdkantoor van de RABO-bank in Utrecht schudden hoge functionarissen het hoofd, toen ze kennis de strategie van de AMRO. De AMRO-bank zelf, die door het dagblad De Gooi en Eemlander op 1 maart werd benaderd voor com mentaar op deze opvallende stap, verwees prompt door naar het spe ciale rechercheteam. Daar was woordvoerder Geelof duidelijk in verlegenheid gebracht met de wei nig tactische zet van de afdeling publiciteit van de bank. Hij deed een dringend beroep om voorlopig te zwijgen. Aan de bel De Gooi en Eemlander, die op verzoek van het team bleef zwij gen, trok divers© malen aan de bel bij de Nederlandsche Bank. justitie en het speciale opsporingsteam om ROTTERDAM (GPD) - Levenslang eiste de officier van justitie mr. G.P. Van de Beek gisteren voor de Rotterdamse rechtbank tegen de twee verdachten van de gerucht makende viervoudige moord op het Chinese gezin Tang. Zij worden ervan verdacht in de nacht van 10 op 11 september vorig jaar een bloedbad te hebben aangericht in het woonhuis van het gezin. Hoewel de officier zei te beschik ken over voldoende en ook af doend bewijsmateriaal, ontkenden de verdachten elke betrokkenheid. Ze verblikten noch verbloosden bij het uitspreken van de eis. Het was voor het eerst na 1945 dat er voor de Rotterdamse rechtbank 'levens lang' werd gevraagd. Waarschijnlijk zal nooit precies worden opgehelderd wat er zich in de avond en nacht van 10 septem ber 1987 in de woning van 'afhaal chinees' Mei Wah Tang afspeelde. De 34-jarige Tang werd met 52 mes steken omgebracht. Zijn twee jaar jongere vrouw. Chung Sau Mey Tang, kreeg 41 messteken. Hun 5- jarige dochter Ka Yan werd aange troffen met een doorgesneden keel. Hetzelfde lot onderging het jongste kind, het zeven weken oude zoon tje Wim-Yan. De door de verdachten afgelegde -verklaringen over de toedracht ver schillen. De een, een man (29) uit Harderwijk, ontkent elke betrok kenheid. Hij zou op de bewuste dag niet in Rotterdam zijn geweest. Volgens zijn advocaat, mr. R.W.F. Heijmeriks kon de officier ook niet zonneklaar bewijzen dat de man wel in de Maasstad was. De andere verdachte, een inwoner (29) van Al- mere, bekende wel tijdens de moordpartij in de woning van het gezin te zijn geweest, maar zei niet aan het bloedbad te hebben deelge- De twee verdachten hadden gro te gokschulden gehad. Gebleken is, dat het duo diverse plannen had uitgebroed voor overvallen, waar onder een op Tang. Een eerste po ging liep spaak. Volgens de officier belde een van de mannen op de fa tale avond zijn ex-werkgever Mei Wah Tang, met de boodschap dat. hij langs zou komen. Dat was niet ongewoon. Hij maakte deel uit van het gezelschap dat regelmatig bij Tang een gokspel speelde. Hij had ook bij Tang ingewoond. Gegokt werd er die avond echter niet. Samen met het echtpaar be keek de verdachte een videofilm. Daarna ging mevrouw Tang naar bed. Haar echtgenoot gaf de ver dachte toestemming in in zijn huis te blijven overnachten. Terwijl Tang sliep, ging de man volgens de officier naar buiten en liet hij zijn in de auto wachtende maat bin nen. Daarop werd het gezin ver moord. Een van de verdachten heeft in totaal 27 verschillende verklarin gen afgelegd over wat is gebeurd. Volgens een daarvan hebben twee mannen zijn medewerking hadden gevraagd om de woning van Tang binnen te dringen. Ze wilden hem overvallen en beroven. Voor twee honderd gulden moest hij de deur openen, zodra Tang sliep. Een getuige, die 's nacht zijn hond uitliet, zegt twee mannen de woning van Tang te hebben zien verlaten. De signalementen van die twee kloppen echter niet met die van de twee verdachten. Er zou ie mand met lang, vettig haar bij zijn geweest. Bovendien was de ene man zeker 15 cm kleiner dan de an der. De twee verdachten zijn echter even lang. Voor de raadsman van T. reden om aan te voeren dat er een tweede duo in het spel moet zijn geweest. Uitspraak 20 april. ALKMAAR (ANP/GPD) - CDA-fractievoorzitter De Vries meent dat de CDA-politicus Duyn kan aanblijven als Tweede-Kamerlid. Hij vindt niet dat Duyn zijn kamerlidmaatschap moet neerleggen, nu hij is veroordeeld tot een geldboete wegens rijden onder invloed. De Alkmaarse politierechter F. Veenhof legde Duijn gistermiddag een geldboete van 500 gulden op en een voorwaardelijke rijontzegging van zes maanden. Het kamerlid trok in de nacht van 1 op 2 oktober 1987 de aandacht van de politie. Duijn zou in Purmerend met groot licht hebben gereden en niet op knippersignalen hebben gereageerd. Nadat de politi cus was aangehouden constateerde de politie dat hij een alcohol-promil lage van 1.71 in zijn bloed had. Het wettelijk maximum is vastgesteld op 0,5. Duyn verklaarde gisteren dat hij op smalle, gevaarlijke wegen in zijn woonomgeving meestal met groot licht rijdt. Op een receptie in Volen- dam had hij die avond twee glazen witte wijn en drie pilsjes gedronken. Hij trachtte driemaal door een opengedraaid raam uit de surveillancewa gen te klimmen, urineerde tegen een balie in het politiebureau en kreeg een rijverbod van 8 uur. Raadsman mr. J. Rammelt vroeg aan het begin van de zitting het ka merlid niet te vervolgen. Volgens de advocaat veroorzaakte justitie des tijds de golf van negatieve publiciteit, die Duyn het woordvoerderschap van de CDA-fractie over verkeerszaken kostte. In die functie had hij kort tevoren de invoering van adem-analyseapparatuur bepleit. Politierechter Veenhof stelde met de officier vast, dat de publiciteit rond het delict te betreuren is. Anderzijds meenden beiden dat Duyn zich als kamerlid bewust behoorde te zijn van de extra belangstelling voor zijn persoon en handelen. Het kamerlid kwam eerder in opspraak, toen hij werd vervolgd wegens het gebruik van een geboortekrik, en toen korte tijd na zijn aanhouding in Purmerend zijn auto werd weggesleept in Utrecht omdat hij die op een parkeerplaats voor invaliden had gezet. GEBOUWD MET RUIMTEVAARTTECHNIEK. GEEN WONDER DAT IE HEMELS LOOPT. woensdag 9 september 1987. Bijna zeven maanden later, 211 dagen om precies te zijn, verrichtte het spe ciale rechercheteam uit Haarlem in Landsmeer vijf arrestaties. Van ochtend werd het lichaam van Ger rit Jan Heijn gevonden in het bos bij Renkum. Er was al niemand meer die nog geloofde in de behouden thuis komst van Heijn. Al sinds begin de cember was niets meer vernomen van de ontvoerders. Eind decem ber sprak minister Korthals Altes via een brief aan de Tweede Kamer zijn medeleven uit met het "ver lies" van de familie. Heijn verdween op 9 september. Begin oktober lagen de onderhan delingen tussen ontvoerders en fa milie "op straat", omdat een och tendblad had ontdekt dat de com municatie tussen beide partijen via korte advertenties in dagbladen verliep. Via deze advertenties werd uiteindelijk tot twee keer toe een levensteken van Heijn gevraagd. Naar pas in november bekend werd had de familie even hiervoor de pink van Heijn gekregen. Daar van kon niet worden vastgesteld of die van een dode of een levende Gerrit Jan Heijn afkomstig was. Een bevredigend levensteken bleef uit, maar desondanks ging de familie toch tot de overdracht van losgeld over. De overdracht mis lukte gedeeltelijk maar de ontvoer ders kregen toch zo'n 450.000 gul den-en ruim 1.200 kleine diaman ten in handen. Enkele dagen hierna deed me vrouw Heijn via het NOS-journaal een beroep op de ontvoerders iets van zich te laten horen. Zij lieten weten belangstelling te hebben voor de rest van het losgeld. Daar na kwam er niets meer. Eind december stelde de familie een ultimatum. Als de ontvoerders Heijn niet vrij zouden laten voor 27 december, zou het onderzoek ge heel in handen van de politie wor den gegeven, wat wil zeggen dat de nadruk zou komen te liggen op de aanhouding van de ontvoerders. En inderdaad trad de politie naar buiten op 28 december. De infor matiestop werd opgeheven en tot dan toe geheim gehouden gege vens werden bekendgemaakt. Zo werd onder andere een band vrij gegeven met de stem van één van de ontvoerders. Al vrij snel werd iemand aange houden, maar na een week bleek dat hij niets te maken had met de ontvoering. Hij werd weer vrijgela ten. In januari werden nog twee an dere mannen aangehouden die er van werden verdacht de familie Heijn te hebben willen oplichten. Beiden beloofden in ruil voor geld inlichtingen over de ontvoerders, maar bleken van niets te weten. Daarna werd het stil rond de ont voering van Gerrit Jan Heijn. In to taal kreeg de politie zo'n 12.000 tips, maar het leek of het onder zoek op een dood spoor zat. Het re chercheteam werd kleiner en eige- lijk verwachtte iedereen dat het wel snel helemaal opgeheven zou worden. r de arrestatie bekend was, stroomden buurtbewoners toe naar het huis van de aangehou- LEIDEN (ANP) - De bloedvoorzie- ning in ons land is niet 100 procent veilig. Het valt nooit helemaal uit te sluiten dat er met aids besmet bloed in omloop komt, omdat een aids-infectie niet onmiddelijk zichtbaar wordt bij bloedonder zoek. Er zitten enkele maanden tussen de besmetting en het mo ment dat deze met een test aan te tonen is, ongelukken kunnen daar door niet uitblijven. Dat zegt de scheidende medisch directeur van de bloedbank in Leiden, dr. J. Eer- nisse, in een interview met het blad Cicero van het Academisch Zie kenhuis Leiden. Eernisse gelooft niet dat alle bloeddonoren met een verhoogd aids-risico zich vrijwillig hebben teruggetrokken. Hij denkt zelfs dat juist mensen uit de risicogroepen zich bij bloedbanken laten inschrij ven, omdat zij dan bij iedere dona tie standaard op aids worden ge test. "De bloedbank wordt door veel mensen gebruikt als de goed koopste en gemakkelijkste manier om er achter te komen of ze inder daad besmet zijn", aldus Eernisse. De oproep aan mensen uit de ri sicogroepen om zich terug te trek ken als donor is volgens hem dan ook alles behalve afdoende. "Het liefst zou ik zien dat mensen met een verhoogd risico die zich niet te rugtrekken strafbaar gesteld wor den, want ze brengen anderen in groot gevaar. Misschien werkt dat wel afschrikwekkend", aldus Eer nisse in Cicero. Dr. R.A. Coutinho van de Am sterdamse GG en GD zei in een re actie op de uitspraken van Eernis se, dat het klopt dat een aids-test voor bloeddonoren niet 100 pro cent waterdicht kan zijn, vanwege de periode tussen besmetting en de vorming van anti-stoffen in het bloed. Volgens Coutinho zouden hierdoor in ons land theoretisch twee tot drie transfusiepatiënten per jaar met het virus besmet kun nen raken. De kans op zo'n besmetting is 1 op de 100.000 tot 200.000. "Dat risi co is zo klein, het speelt eigenlijk geen rol. Zeker als je kijkt naar de situaties waarin bloedtransfusies gegeven worden. Bloed is vaak le vensreddend. Maar net zo min als het gebruik van medicijnen is een bloedtransfusie helemaal zonder risico", aldus Coutinho. Coutinho zei gisteren dat de bloedbanken binnenkort alle man nen die sinds 1980 homoseksuele contacten hebben gehad zullen verzoeken geen bloed meer te ge ven. Coutinho ontkent dat juist uit de risicogroepen zich ZAANDAM (GPD) Gerrit Jan Heijn, de 'schaduw' van zijn broer Albert, is 56 jaar oud geworden. Nooit heeft de vice-voorzitter van de raad van bestuur bij Ahold naar buiten toe een opvallende rol ge speeld. Die was weggelegd voor de vier jaar oudere Albert. Gerrit Jan, ooit in een interview: "Mijn broer bemoeit zich veel met de externe betrekkingen. Ik ben meer de huis mus die altijd in Zaandam op kan toor zit". Gerrit Jan, die in huis bij Ahold steevast G.J. werd genoemd, is daarmee altijd de man achter de schermen geweest. Hij heeft daar van nooit een probleem gemaakt. Albert zat nou eenmaal anders in elkaar dan hij, was ook ouder. De broers hebben elkaar altijd goed aangevuld. Na de HBS, Nijenrode en de Ber keley University in de Verenigde Staten kwam Gerrit Jan in 1954 in het bedrijf van zijn vader terecht. Om het concern te leren kennen, werd hij eerst naar verschillende fi lialen gestuurd waar hij ook achter de toonbank terecht kwam. "Daar heb ik geleerd een kilozak rijst dicht te vouwen en geloof me, dat is het moeilijkste dat er is", zei Hij eens. Samen met Albert trad Gerrit Jan in 1962 toe tot de raad van be stuur van het bedrijf. Vader Heijn trad bij die gelegenheid terug. On der leiding van de broers groeide het concern, dat in 1973 de naam Ahold aannam, in hoog tempo. Gerrit Jan heeft steeds, ondanks zijn drukke bestaan op het kantoor bij de bloedbanken zouden mel den: "Nederland heeft van alle Eu ropese landen het laagste aantal seropositieve bloeddonoren. Vorig jaar bij voorbeeld zijn er maar vijf tien seropositieven ontdekt op een totaal van 500.000 bloeddonaties". J. van Wijngaarden van het bu reau van de Nationale Commissie voor Aidsbestrijding zei gisteren dat de bloedbanken de bloedvoor- ziening maximaal beveiligd heb ben, maar dat 100 procent veilig heid technisch onmogelijk is: "Het risico is echter tot zeer aanvaardba re proporties teruggebracht. Een bloedtransfusie is altijd een ingrij pende medische ingreep, waar nu eenmaal risico's aan verbonden zijn. Het minimale risico van een aids-besmetting is er daar een Kruisigingsactie AMSTERDAM (GPD/ANP) - DISK (Dienst in de Industriële Sa menleving vanwege de Kerken) Amsterdam betreurt het dat chris tenen zijn gekwetst door de wijze van actievoeren op 1 april voor het huis van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) in Naarden. Deson danks blijft het bestuur van DISK Amsterdam achter de gevoerde ac tie staan, aldus een verklaring. Tij dens de actie bootste een jongere de kruisiging van Jezus na. Herman Bode, landelijk voorzit ter van DISK, betreurt de actie, omdat er misbruik wordt gemaakt van symbolen die voor gelovigen een grote betekenis hebben. Wel staat hij achter het doel van het protest: "het onchristelijke gesol met de jongeren". Albert Heijn en zijn broer Gerrit Jan achter de kassa in betere tijden. in Zaandam, contact gehouden met de 'basis'. Een aantal dagen per jaar hield hij vrij voor bezoeken aan de filialen van Ahold. "Als je in de raad van bestuur zit, heb je dat gewoon nodig. Voeling met de praktijk houden is van levensbe lang. Ik heb dan ook de smoor in als ik niet alles kan bezoeken wat ik op mijn verlanglijstje heb staan. De mensen in de winkels zitten eigen lijk aan het front. Het is logisch dat de generaal af en toe zijn neus laat Dat contact met het personeel was kenmerkend voor Gerrit-Jan. Een van de vele filiaalhouders: "Soms kwam hij langs. Vroeg hoe het met je was. En als je dan wat mankeerde, voelde hij zich schul dig. Alsof hij te veel van je had ge vraagd. Heel vriendelijk. Maar o wee, als hij, al lopend door de win kel, iemand bijvoorbeeld in zijn neus zag peuteren. Daar zei hij ge garandeerd wat van. Kwam hij la ter naar je toe en zei hij gniffelend: 'die heb ik even te pakken gehad'." Over het privéleven van Gerrit Jan Heijn, die in Bloemendaal aan de Saksenburgerlaan woonde, is niet meer bekend dan dat hij een rustig gezinsleven leidde. Hij was getrouwd en had vier volwassen kinderen. /oKHawii.A LUOCKCOItTj ROCKPORT BUILDS A BETTER SHOE* GE;ienop»G

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3