Panama zakt steeds dieper weg in crisis WHO strijdt tegen roken op jubileum Justitie mag verdachte niet zo maar publiekelijk beschuldigen Informaticaproject helpt veel schoolverlaters aan een baan Reportage Delegatie van IKV week in de Sovjetunie PAGINA 2 DONDERDAG 7 APRIL 1988 Van dollarcultuur naar stenen tijdperk Panama zal nooit meer zijn wat het kortgeleden nog was: een bron van welvaart, weelde en luxe, waar de rest van La- tijns-Amerika tegenop keek: een stukje Verenigde Staten, verdwaald op het sub-continent, zo leek het wel. In een paar weken tijd zijn de steunpilaren van het Pana mese model als plumpuddingen in elkaar gezakt. Het fi nanciële centrum, dat samen met Zürich, Tokio, Hong kong en Singapore tot de grootste geldmarkten van de we reld behoorde, is op sterven na dood. Ook de commerciële vrijhaven, waar de laatste technologische snufjes uit Japan vaak voor lagere prijzen werden verkocht dan in New York, lijkt zijn definitieve ein- de nabij. En Washington, de vroe gere bondgenoot en peetvader, is in doorslaggevende mate de oor zaak voor al het onheil. door Rob Sprenkels De Panamese samenleving is to taal ontwricht. Veelzeggend is de sluiting van de paardenrenbaan, het 'hipodromo', waar een paar we ken geleden op een avond nog tien duizenden dollars over de toon bank gingen. De vijfduizend werk nemers zijn ontslagen. En zij zijn niet de enigen die op straat zijn ko men te staan. Bijna al het bankpersoneel is naar huis gestuurd. Zo'n 30.000 bouwvakkers zitten al twee weken zonder werk. Kleine en middelgro te bedrijven hebben een kwart van hun personeel moeten ontslaan, de rest is werktijdverkorting opge legd. Verlof Ook in restaurants en hotels is het raak. Tientallen vestigingen zijn voor onbepaalde tijd gesloten. In andere wordt slechts twee da gen per week gewerkt. Behalve het Marriott Hotel, waar bijna de hele internationale pers is samenge stroomd, moet de luxe hotelwereld het zonder gasten stellen. De op commerciële basis opere rende televisie heeft z'n reclame opbrengsten met meer dan negen tig procent zien teruglopen. De da gelijkse programmering is geredu ceerd van bijna 24 uur naar amper vijf uur. Verschillende radiozen ders hebben hun nieuwsbulletins geschrapt. De verslaggevers zijn met onbetaald verlof gestuurd. Afgaande op een nog in Panama wonende Zwitserse bankier zal het minstens tien jaar duren voordat de internationale zakenwereld weer enigszins vertrouwen in Pa nama zal krijgen. De meeste bui tenlandse banken, 103 in totaal, be reiden hun verhuizing voor. Ook elders in het Caribische gebied zijn belastingparadijzen te vinden. En je moet wel gek zijn om nu nog een cent in Panama achter te laten. Van een typische dollarcultuur terug naar het stenen, Latijnsame- rikaanse tijdperk. Hoe is het zover gekomen? De huidige crisis begon eigenlijk al vorig jaar juni. Gene raal Noriega stuurde zijn tweede man, kolonel Roberto Diaz, met pensioen. Bij wijze van represaille maatregel beschuldigde deze de generaal van moord, verkiezings fraude en corruptie. Panama stond op z'n kop. Hand in hand met de katholieke kerk en de Amerikaanse ambassa de probeerde de conservatieve op positie zich aan het hoofd te nes telen van de spontane protesten op straat. Maar tevergeefs. „Het gaat om een in Washington uitgedokterde samenzwering", zo verkondigde Noriega, „de Ameri kanen willen hun heerschappij over het Panama-kanaal behou den". Het traangas en de wapen stokken deden de rest. Na twee maanden leek de rust hersteld. Maar achter de schermen bleef het rommelen. Volgens Noriega zou de Ameri kaanse regering hem nooit hebben vergeven dat hij begin 1985 weiger de Panama voor het karretje van een invasie tegen het Sandinisti- sche Nicaragua te spannen. Tot die tijd stond de generaal op de loon lijst van de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA. Maar hij was tege lijkertijd bevriend met de San dinisten, met het Cuba van Fidel Castro en met de Colombiaanse drugsmafia. Zaken waarvan de Amerikanen maar al te goed op de hoogte waren. Drugs Eind vorig jaar kwam het con flict tussen Washington en Noriega opnieuw boven drijven. In alle stil te zou zijn afgesproken dat Noriega stilletjes zou verdwijnen. Maar toen hij tijdens de Kerst een privé- bezoek bracht aan de Dominicaan se Republiek, riep Washington de generaal op niet meer naar Panama terug te keren. „Verraad", zo schreeuwde Noriega aan wie het maar wilde horen. Het pact was ge broken. Ook de Amerikaanse regering voelde zich op z'n tenen getrapt. Noriega werd in Miami (Florida) of ficieel beschuldigd van directe be trokkenheid bij de internationale handel in verdovende middelen. Opnieuw werd Panama het toneel van rellen. Washington wist presi dent Delvalle zover te krijgen No riega met ontslag te sturen. Maar met de grondwet in de hand en de geweerloop van Noriega in de rug stuurde het Panamese parlement in plaats van de generaal, de presi dent zelf naar huis. Washington kreeg op die manier een prima excuus voor economi sche repressailles. De Amerikaan se regering bleef Delvalle erken nen als de enige wettige president van Panama. Zo'n zeventig miljoen aan Panamese dollars konden daarom in de Verenigde Staten worden bevroren. Dat betekende de nekslag voor de Panamese eco nomie. Het bewind van Noriega heeft de afgelopen weken alle restjes bijel- kaar moeten schrapen om z'n werknemers en soldaten te kunnen betalen. Ondernemers en inves teerders proberen hun centen op het droge te krijgen voordat het te laat is. De hele samenleving is ont wricht. Wat er gebeurt, gebeurt er, maar Panama zal nooit meer zijn wat het is geweest. j wordt in de hele wereld de eerste 'Niet-roken dag' gehou den. Het is een initiatief van de VN- wereldgezondheidsorganisatie WHO, die hiermee haar 40ste ver jaardag viert. Bewustwording in plaats van feest is het motto van het jubileum, en roken staat daarbij centraal. De WHO startte al eerder een Europese kankervoorlich tingscampagne en blijft de bevol king oproepen tot 'gezond leven'. Roken is de voornaamste oorzaak van onnodig overlijden. door Kees Cornelisse De WHO is een organisatie van de Verenigde Naties. Binnen de or ganisatie zetten de 166 lidstaten zich in voor de campagne 'Gezond heid voor iedereen'. Dit streven is voor een groot deel - vooral in de westerse landen - gebaseerd op zelfwerkzaamheid. Mensen kun nen veel bijdragen, als ze dat wil len, aan de eigen gezondheid. En, zo stellen de WHO-landen, gezondheid is het hoogste goed voor alle mensen. Bij onder zoeken naar wat mensen het be langrijkst vinden in het leven scoort een goede gezondheid overal wel een plaatsje in de top drie. Gezondheid is wezenlijk voor de vooruitgang van de mensheid. Zij vertegenwoordigt niet alleen een economische waarde, maar is ook een zaak van sociale gerechtigheid. "In het belang van de mensheid moet er gezondheid voor iedereen zijn en moeten allen zich samen in zetten voor gezondheid", aldus WHO-directeur-generaal Halfdan Mahler in een verklaring ter gele genheid van het komende jubile- De WHO voegt daaraan toe dat tegenwoordig algemeen wordt in gezien dat individuele beslissingen ten aanzien van de leefwijze - eetge woonten, lichaamsbeweging, het gebruik van tabakswaren, alcohol en verdovende middelen - van doorslaggevend belang zijn voor de gezondheid. Het gebruik van ta bakswaren is onomstotelijk de be langrijkste onnodige oorzaak van voortijdig overlijden en van handi caps in de hele wereld. Longkanker Er zijn veel rapporten waaruit deze levensbedreiging duidelijk spreekt. De WHO noemt een Brits voorbeeld: van de 1000 jonge vol wassen mannen in Engeland en Wales zal er gemiddeld ëén worden vermoord, zes zullen omkomen in het verkeer en 250 overlijden voor tijdig aan rokersziekten. En: 90 procent van alle gevallen van long kanker wordt veroorzaakt door ta bak. "Het is het perfecte voorbeeld van een gezwel, dat onnodig is, kan worden vermeden, zijn oorzaak vindt in het eigen gedrag. Met an dere woorden: is te voorkomen", aldus Jan Stjernsward, hoofd van het WHO-kankerprogramma. Vol gens voorspellingen van de organi satie zal binnenkort niet meer maagkanker, maar longkanker in de hele wereld de voornaamste vorm van kanker zijn. In eigen land mag de verscherp ing van de reclamecode voor siga retten en shag, die dezer dagen (vrijwillig) werd overeengekomen een belangrijke 'opsteker' zijn voor de anti-roken-ijveraars, voldoende is dat niet. Want ook de stichting Volksgezondheid en Roken is met de WHO van mening dat het terug dringen van de rookgewoonte zelf op termijn de grootste bijdrage le vert aan een betere volksgezond heid. De stichting haakt in op de WHO-campagne met de oproep aan alle rokers op 7 april de sigaret ten, sigaren en pijpen te laten staan. Zo kan 7 april 1988 voor hen de eerste stap zijn op weg naar een gezonder leven (en voor hun omge ving uiteraard). Verder is het de be doeling dat de media deze dag geen tabaksadvertenties plaatsen. Daar voor in de plaats krijgen ze op 6 en 7 april advertenties tegen het roken van de stichting. De stichting vraagt ook politici, medici, leerkrachten, werkgevers en andere mensen in 'voorbeeld functies' aandacht te schenken aan het streven van de WHO en het goe de voorbeeld te geven. Ze wijst er op dat tabaksgebruik in Nederland verantwoordelijk is voor 18.000 (vroegtijdige) sterfgevallen per jaar (in Europa een half miljoen). We reldwijd zijn de aan tabak gerela teerde ziekten oorzaak van 2,5 mil joen doden per jaar. Roken is dan ook de meest ver mijdbare oorzaak van ziekte en vroegtijdig overlijden, zegt de stichting. Als op 7 april de 4 mil joen Nederlandse rokers geen ta bak gebruiken, hoeven de meer dan 10 miljoen niet-rokers die dag niet mee te roken. Op die dag zou den zowel rokers als niet-rokers zich bewust moeten worden van al le negatieve aspecten die aan de rookgewoonte zijn verbonden. Doelstelling van de WHO en ook de Nederlandse overheid is dat in 1995 het tabaksgebruik met de helft is gedaald, zodat nog maar eenvijfde van de bevokking dan Wie meer wil weten kan brochures aanvragen als 'Stoppen met roken' of 'Passief roken' bij de stichting: per briefkaart aanvragen bij de stichting Volksgezondheid en Ro ken, Frederik Hendriklaan 34a, 2582 BC Den Haag. De officier van justitie was voor journalisten jarenlang onbereik baar. Pas op het moment dat een verdachte voor de rechtbank ver scheen, bleek de officier bereid om zijn mening over het misdrijf te ge ven. Zolang het onderzoek naar de rol van de verdachte in een straf zaak niet was afgerond, hield de of ficier stipt zijn mond, vaak tot machteloze woede van de journa list die voor het begin van het pro ces uitvoerig over het delict wilde berichten. door Jos Heymans Misdrijven, en zeker zware mis drijven als moord en ontvoering, kunnen de samenleving ernstig ontwrichten. Het publiek hoort er van en heeft er recht op te weten wat de overheid doet om de daders op te sporen en te berechten. Het duurt soms maanden, .voordat een onderzoek naar een misdrijf kan worden voltooid. Als politie en jus titie in die periode geen informatie over het verloop van het onderzoek verstrekken, blijft de rechtsorde geschokt. Het is in het algemeen belang dat het publiek wordt geïn formeerd over de voortgang van het onderzoek. De noodzaak tot openheid van het Openbaar Ministerie wordt pas sinds een paar jaar door de over heid erkend. Op uitdrukkelijk ver zoek van journalisten in het bij zonder de Kring van Justitie ver slaggevers heeft zich daarvoor sterk gemaakt is in elk arrondis sement een officier van justitie, de zogenaamde 'persofficier', belast met het verstrekken van inlichtin gen aan journalisten over gerechte lijke (voor)onderzoeken en rechts zaken. Hoever een officier mag gaan in het geven van informatie, is niet duidelijk. Richtlijnen zijn er niet. De persofficier moet het alge meen belang van de informatie voortdurend afwegen tegen het recht op privacy van de verdachte. De keus is niet altijd even geluk kig. Bij een politie-inval in een van de Rotterdamse filialen van Sla- venburgs Bank werd de pers uit voerig geïnformeerd over de han del in zwart geld. waaraan de in stelling zich schuldig zou hebben gemaakt. De top van het bedrijf werd door het Openbaar Ministerie op voorhand beschuldigd van frau de. Toen de rechtbank tot een oor deel kwam, werd een aantal ver dachten dat door de openheid van de justitie inmiddels publieke lijk aan de schandpaal was gena geld vrijgesproken. Ook bij de arrestatie van een twintigtal verdachten in de ontvoe ringszaak van biermagnaat Heine- ken was de justitie in haar informa tieverschaffing op z'n minst voor barig. Het merendeel van de ver dachten, familieleden van de uit eindelijke daders, moest binnen enkele uren wegens gebleken on schuld worden vrijgelaten. De publieke beschuldiging van de justitie aan het adres van een woongroep die kinderen seksueel zou hebben misbruikt, moest ach teraf worden ingetrokken. Maar één van de grootste blunders maakte de Rotterdamse politie bij de ontknoping van de ontvoering van een bankmedewerker in Ca- pelle. Tijdens de persconferentie verspreidde de politie een foto van een (vermeende) voortvluchtige verdachte. De man zag zijn foto 's avonds in het NOS-journaal en meldde zich terstond bij de politie. Hij bleek met de ontvoering niets te maken te hebben. De zoveelste ongenuanceerde verdachtmaking leidde tot een ge zamenlijke actie van de Orde en de Nederlandse Vereniging van Rechtspraak, de club van rechters en officieren. In een rapport, dat in 1986 gereedkwam, stelden zij vast dat de voorlichting over strafzaken gegeven dient te worden door de politie onder verantwoordelijk heid van het Openbaar Ministerie. En officieren en advocaten zouden elkaar op de hoogte moeten stellen, zodra de pers wordt ingelicht. Van die goede voornemens is in de praktijk weinig terecht gekomen. Nog steeds worden door de justitie beschuldigingen geuit, die ach teraf niet kunnen worden waarge maakt. Deze week sprak de Nationale Ombudsman zich uit over een klacht van een interim-directeur van een olieverwerkend bedrijf, die zich volgens de justitie schul dig had gemaakt aan een groot milieuschandaal. In een radio-in terview vergeleek de officier de omvang van het schandaal met die van de milieuramp in Seveso. Te gen de verdachte was een gerechte lijk vooronderzoek gestart. Hoewel uiteindelijk geen vervolging werd ingesteld, raakte de man door de publieke verdachtmakingen van de justitie wel een andere direc- teursbaan kwijt. Volgens de Ombudsman is het van groot belang dat binnen afzien bare tijd door de minister van justi tie een beleid wordt ontwikkeld voor het verstrekken van informa tie aan'de pers. Regels moeten wor den gesteld om een afweging te kunnen maken tussen het gewicht van het algemeen belang en dat van het belang van de verdachte bij de bescherming van zijn persoon lijke levenssfeer. Ook moeten gren zen worden gesteld aan de infor matieverstrekking. De informatie moet zich beperken tot vastgestel de feiten. Strafrechtelijke kwalifi caties mogen niet worden gegeven. Bovendien moeten advocaten en verdachten op hetzelfde tijdstip als de pers in kennis worden gesteld. Van de schoolverlaters en jonge werklozen die een cursus informa tica hebben gevolgd vindt het over grote deel - ruim driekwart - een baan. Een kwart van de studenten die aan de cursus deelneemt zijn meisjes. Zij blijken helemaal geen problemen te hebben een baan te krijgen. Daarmee is het Informati caproject Schoolverlaters Informa- tiseringsberoepen, kortweg ISI, een geweldig succes gebleken. door Hugo van der Heem De ISI-cursus wordt sinds septem ber 1985 op vele plaatsen in het land gegeven. Halfjaarlijks nemen zo'n 2100 cursisten aan de oplei ding deel, al gaat het hier voorals nog om een experimentele oplei ding in het kader van het leerlin genwezen. In het werkgelegen heidsproject ISI werken overheid en bedrijfsleven samen. De minis teries van Sociale Zaken en Werk gelegenheid, Onderwijs en Weten schappen en Economische Zaken zijn bij het project betrokken. Het Instroomproject voor de schoolverlaters staat onder leiding van het Pedagogisch centrum Be roepsonderwijs Bedrijfsleven (PCBB) in Den Bosch. Er zijn twee opleidingen, die met een examen en diploma worden afgesloten. Men leidt op tot Assistent Micro computers (AM) en Applicatiepro grammeur (AP). Bij de eerste cur sus gaat het vooral om het gebruik van microcomputers en is pro grammeerdeskundigheid niet noodzakelijk. Deze opleiding richt zich vooral op jongeren met een Lagere Beroeps Opleiding-C of met een MAVO-diploma. De opleiding Applicatieprogram meur (AP) richt zich met name op het ontwerpen, schrijven, onder houden en aanpassen van pro grammatuur. Hierbij wordt een mi nimaal vooropleidingsniveau ge-, lijkwaardig aan HAVO veronder steld. Vorig jaar zijn daar de oplei dingen Assitent Logistiek Manage ment en Assistent Industriële Au tomatisering aan toegevoegd. Met het ISI-project streeft men een drieledig doel na. Allereerst het be strijden van de jeugdwerkloos heid, het inspelen op-de vraag naar gekwalificeerd personeel voor la gere en middelbare informatica be roepen en tenslotte het mede uit voeren van het emancipatiebeleid. Uit een onderzoek dat onlantgs verscheen, blijkt dat het Instroom project nauwkeurig bij' deze doel stellingen aansluit. Als men leerlin gen die in militaire dienst moesten en zij die een vervolgcursus heb ben genomen buiten beschouwing laat, dan is 90 procent, respectieve lijk 80 en 70 procent aan het werk uit de 'lichtingen' 85, 86 en 87. Daarbij zijn het vooral de vrouwe lijke cursisten die goed scoren op de arbeidsmarkt. Voor elke lich ting geldt dat procentueel meer meisjes dan jongens een baan vin den. Vooral bij de meest recente cursus geldt dat bijna 60 procent van de jongens een baan krijgt te gen vrijwel 80 procent van de meis jes. Vooral de vrouwelijke COBOL- applicatie programmeurs vonden een baan, maar ook de meisjes met het diploma Assistent Microcom puter scoren hoog. Bij het onderzoek dat men naar de ex-cursisten instelde, bleek dat er wel regionale verschillen te consta teren zijn. Cursisten uit Friesland, Groningen en Drente komen moei lijker aan het werk. Ook cursisten uit de zuidelijke regio's scoren la ger dan de collega's uit centrum en oost. De meerderheid van de cursisten komt in dienst van het bedrijfsle ven, hoewel bij de overheid meer stage-plaatsen beschikbaar waren. Een derde van de cursisten wordt trouwens aangenomen na de stage tijd in het bedrijf waar men erva ring opdeed. Jongens en meisjes hebben een grote kans op een baan als ze een infor, tica-diploma behalen. (Foto c Op uitnodiging van de officiële Vredesraad gaat een delegatie van het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV) morgen naar de Sov jetunie voor een bezoek tot en met zaterdag 16 april. Het voor naamste doel is volgens secre taris buitenland W. Bartels van het IKV in verschillende ste den na te gaan welke invloed het nieuwe beleid van perestrojka en glasnost heeft op ontwikkelin gen in de samenleving en op het denken over vrede en veiligheid. Elf van de vijftien leden tellen de delegatie worden verspreid over de steden Leningrad, Pskov (waarmee Nijmegen een steden band heeft), Minsk en Latve (bij Riga in Letland). Zij verblijven daar bij mensen thuis en nemen deel aan een programma dat hen laat kennismaken met de dage lijkse praktijk in het land. De overige vier, onder wie Bar tels en IKV-secretaris Faber, zijn de eerste twee dagen in Kiev en brengen onder andere een be zoek aan Tsjernobyl, bekend van de kernramp twee jaar geleden. Daarna gaan zij naar Moskou voor gesprekken met politici, functionarissen van de ministe ries buitenlandse en binnenland se zaken en vertegenwoordigers van wetenschappelijke institu ten. Ook willen zij spreken met mensen van onafhankelijke groepen en een Russisch-ortho- doxe dissident. Het IKV zal van deze gelegen heid gebruik maken om eventue le nieuwe 'nulopties' op het ge bied van de korte-afstandswa- pens en vermindering van de conventionele bewapening aan de orde te stellen. Op het IKV- lijstje van onderwerpen staan ook de mensenrechten-confe rentie die de Sovjetunie in Mos kou wil houden, de komende topconferentie tussen president Reagan en partijleider Gor- batsjov en de houding van de Sovjetunie in bepaalde delen van de Derde Wereld, zoals Oost- Afrika. Alle leden van de delegatie ko men donderdag 14 april in Mos kou bijeen voor een tweedaagse conferentie van het IKV en de zo genaamde 'politieke club', een dispuut van mensen die nauwe banden hebben met de officiële Vredesraad, maar niet daarbij zijn aangesloten. Op de dag van vertrek hebben de IKV-mensen nog een ontmoeting met kerke lijke leiders in het beroemde klooster van Zagorsk. Deze reis is een tegenbezoek. Vorig jaar juni bracht een groep van de Russische Vredesraad een bezoek aan Nederland. Hogeschool De Evangelische Hoge school in Amersfoort is een actie begonnen om f. 1,7 miljoen gul den bijeen te krijgen voor een nieuwe huisvesting. Voor een be langrijk deel draait de school op vrijwillige bijdragen van particu lieren. Ze kan daartoe bogen op een kring van ongeveer 40.000 'vrienden'. Eind deze week ver schijnen ook advertenties in kranten en tijdschriften. De school vindt haar begunsti gers voor driekwart in de 'gere formeerde gezindte'. De overige 25 procent rekent zich tot de Ver gadering van Gelovigen, baptis tengemeenten en evangelische kerken en kringen. Aan de ad vertentiecampagne wordt mee gewerkt door bekende figuren in evangelische en reformatorische kring, zoals ir. J. van der Graaf, secretaris van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk, dr. ir. E. Schuurman, kamerlid voor de RPF, het artiestenduo Elly en Rikkert en de dichteres Nel Ben schop. Zowel de gemeente Amers foort als de hogeschool zelf heeft voor de nieuwe huisvesting een vroegere margarinefabriek aan de Puntenburgerlaan op het oog. Daar is ook een mogelijkheid tot nieuwbouw. Het huidige ge bouw is te klein en vertoont bouwtechnische gebreken. Voor het komende jaar rekent de Evangelische Hogeschool op 250 studenten. Verwacht wordt, dat dit aantal geleidelijk klimt tot 425 in 1996. Steden De hervormde synode zal la ter deze maand een nota over 'de grote steden' behandelen. Daar in wordt gesproken over een 'verontrustende situatie' die om een aparte aanpak vraagt, een aanpak die vérgaande gevolgen heeft voor de kerkorde en de ker kelijke financiën. Het hervormd Grote Steden-Beraad citeert in dit verband een uitspraak van de gereformeerde synode uit 1984: "Voor een slagvaardig handelen in de grote steden dient er enige vrijheid en ruimte te zijn in de manier waarop gestalte wordt gegeven aan het gemeente-zijn". Het beraad stelt de synode voor, in de kerkorde een hoofd stuk op te nemen over grootste delijke gebieden zondere bepalingen kunnen gel den. Kerkleden moeten binnen zo'n gebied lid kunnen zijn van een gemeente naar eigen keuze, de dispensatiemogelijkheden voor de benoeming van ambts dragers uit andere gemeenten moeten ruimer worden en doop leden zouden het actieve en pas sieve kiesrecht moeten krijgen. Het bestaan van de wijkgemeen- te moet in grootstedelijke gebie den niet gebonden zijn aan een predikantsplaats. In zo'n geval zou de bediening van de sacra menten worden toevertrouwd aan ouderlingen en diakenen. De opdracht aan predikanten zou van tijd tot tijd moeten wor den herzien. Verandering van de rechtspositie van predikanten maakt het mogelijk, de beschik bare mankracht soepeler te ge bruiken. Er moet in deze gebie den een centraal financieringsor gaan komen, waarin kerkeraad, kerkvoogdij en diakonie samen werken. "Vernieuwing van de kerkorde op dit terrein zal een klimaat kunnen scheppen waar in het broodnodige elan weer kansen krijgt", zegt het Grote Steden-Beraad in zijn voorstel. In het beraad zitten vertegen woordigers van de hervormde gemeenten Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht en en kele kerkelijke instanties. Beroepen Hervormde Kerk: aangeno men naar Montfoort (deelge meente 'De Spreng') kandidaat J. H. L. Riemens Utrecht. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Gronin gen W. Triemstra Utrecht. Christelijke Gereformeerde Kerken: bedankt voor Grand Rapids (Verenigde Staten), Free Reformed Church, P. den Butter Middelharnis. Boek. 'Wie is Jezus?' Dat is de titel van een 120 pagina's groot boekje, dat bij het Boeken centrum in Den Haag is uitgeko men (f. 15). De teksten zijn sa mengesteld aan de hand van het NCRV-radioprogramma 'Rondom het Woord'. Dat Jezus van Nazareth een historische figuur is geweest, wordt door praktisch niemand ontkend. Maar hiermee is nog niet de vraag beantwoord wie Hij was en wat zijn betekenis is voor onze tijd. De persoon van Jezus blijkt zo onuitputtelijk te zijn, dat Hij steeds in een ander per spectief verschijnt. Dat laat het' Nieuwe Testament al zien. Tel kens valt weer een ander licht op hem, in onze tijd bijvoorbeeld vanuit een charismatische, femi nistische of zwarte theologie. Van die onuitputtelijkheid legt ook dit boekje getuigenis af. Be kenden uit allerlei christelijke kring belichten Jezus' persoon, werk en zending. Een joodse en islamitische visie worden de le zer niet onthouden. Voor wie Jezus iets, veel of zelfs alles betekent is het nuttig te weten hoe anderen hem zien en op grond waarvan. Het kan zijn dat men eigen opvatting hier en daar moet corrigeren. Het kan ook zijn dat de lezer zich in eigen geloof gesterkt weet. Jezus blijft boeien. Maar ook de mensen die hem, hoe dan ook, in hun ge- loofs-., gevoels- en gedachtenle- ven toelaten. De economische crisis in Panam,a leidde tot voedselschaarste. Kerken ingen toen over tot het uitdelen van voedsel aan de armen. (foto ap)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2