Ik ben nog altijd arm en gelukkig Reserveringslijn theater een succes Steun voor Sagan Benny (Joodman in Breda Hugo Claus, over frivoliteiten en vrouwen met prei Op zoek naar varkentje Jerzy Kosinski naar Polen Internationale platenbeurs in Artis-zalen Naaktexpositie in Peking wil tolerantie aftasten DONDERDAG 7 APRIL 1988 PAGINA 25 GENT - Hugo Claus verhult niet dat het hem hoog zit dat de meeste critici 'Een zachte ver nieling', zijn nieuwe roman, met 'Het verdriet van België' vergelijken. "Het is het lot van de schrijver dat elk nieuw boek altijd met vorig werk wordt vergeleken. Heel wat critici blijven in die val trappen". door Carlos Alleene Claus sommeert zijn vriendin de muziek wat zachter te zetten als hem wordt gevraagd waarom hij 'Een zachte vernieling' niet lang van tevoren heeft aangekondigd? "Tegenwoordig moet elk nieuw boek met veel trammelant aange kondigd worden, maar ik had er dit keer geen zin in. Voor schrijver en uitgever is dat natuurlijk een ris kante onderneming. Nu ja, ik wou het dit keer allemaal gewoon hou den. Waarom niet?" Claus vindt de kritiek op 'Een zachte vernieling' ondermaats. Het lijkt erop dat de heren critici tegen woordig te snel lezen. Neerwaartse blik, trommelt even met zijn vin gers op het hagelwitte blad van zijn bureau. "Dat is natuurlijk het sys teem waarin iedere recensent ge vangen zit. Iedereen wil als eerste een stuk over een nieuw boek in de krant hebben. Vandaar dat de meeste critici een boek vaak in een paar uur lezen zonder er echt op in te gaan. Zo is na 'Het verdriet van België' elk nieuw boek een teleur stelling, hoe goed het ook mag we zen. De critici hebben 'Een zachte vernieling' vergeleken met 'Het verdriet van België' en missen op die manier natuurlijk de complexi teit en de grote aanpak die in dat boek aanwezig waren. Dat is na tuurlijk de grootste onzin ter we reld. Je hebt aan de ene kant de opera en aan de andere kant de so nate. Het heeft geen enkele zin bei de met elkaar te gaan vergelijken. Bovendien is 'Een zachte vernie ling' in eèn bijzonder lichte toon geschreven, zonder experimenten met taal of structuur". Cobra Claus heeft het in 'Een zachte vernieling' over 'Asur', een kunste naarsgroep die verdacht veel weg Hugo Claus: 'Ik heb een verderfelijke neiging naar frivoliteit'. heeft van de Cobra-beweging uit het begin van de jaren vijftig. Mag zijn boek als tijsdocument worden bestempeld? "Als dat mijn bedoeling was ge weest dan had ik beter mijn me moires kunnen schrijven of mijn reële kijk op hoe Cobra precies is geweest. Dan had ik ook echte na men gebruikt. Je weet toch beter dan wie ook dat een boek altijd zijn eigen wetten heeft. Op een boek moet niet geprojecteerd worden wat men liever had gehad. Dat slaat nergens op. Als je naar een schilde rij van Rubens kijkt zegje toch ook niet: 'Mooi, maar mijn favoriete kleur geel is er niet bij'". moet er als lezer vaak hartelijk om lachen. Geeft dat alles je persoonlij ke visie )op kunst weer? "Een enkele keer heb ik de nei ging om het sociale aspect van beeldende kunstmanifestaties als ridicuul en als fnuikend voor echte kunst te beschouwen. Ik heb dat al les van te nabij meegemaakt. Ik heb gezien hoe Cobra zich aankon digde als de triomf van het primi- Hoe reageert de schrijver als hij in de krant leest dat 'Een zachte vernieling' geen sleutelroman is ge worden en Simon Vinkenoog voor Floris de Wilde model heeft ge staan? "Ik wil me niet onschuldiger voordoen dan ik ben. In dit boek zijn autobiografische trekjes aan wezig. Ik ben in Gent huisschilder geweest, ben naar Parijs gegaan. Er tieve, van het kinderlijke, van het zijn herkenningspunten. ontvankelijke, enzovoort. Ten slót te is gebleken dat Cobra jaren niets meer is dan t schilders die met een reeks doeken in olieverf op de markt zijn geko men. Hierover is men dan tot op dat iets wat me amuseert. Daar hoef al die je niet meteen grote satirische be- reeks doelingen achter te zoeken". Je maakt er geen géheh •indelijk eens wil afrekene - De hoofdpersoon uit'Een zachte hoge leeftijd kinderlijk blijven met de dubbele bodems die de kr\ vernieling', stelt zich wat betreft doen". Asur zeer gereserveerd op. tiek in je werk blijft zoeken. Zit dat "Ogenschijnlijk is hij een out sider en bekijkt hij alles van een af stand. Op een bepaald moment, dat wordt zeer nonchalant aangeduid, veroorzaakt hij toch in de story een grote omwenteling". De meeste kunstenaars die je por tretteert hebben allerlei gekke theo rieën over kunst ontwikkeld. Je "Dat zou niet het geval geweest zijn indien men het ontvankelijke en het kinderlijke van het opzet volledig had doorgetrokken. Het kinderlijke imago werd evenwel tot stijlmerk, tot fabrieksmerk, ver heven." je zo hoog? "Het is niet zozeer afrekenen, omdat ik zelden zulke termen in de mond neem. Er zullen weer naar dubbele bodems in 'Een zachte vernieling' worden gezocht". De critici kunnen het niet laten. Onleesbaar Een zachte vernieling' is in een opvallend sobere taal geschreven. Opzettelijk? "Ik had zin om dit keer sober te schrijven. Mijn volgende boek, dat niet volgende week zal verschijnen maar waar ik nog wat tijd voor no dig heb, zal totaal onleesbaar zijn. Het wordt een artificieel en manië ristisch werk." Tijdens het schrijven van je nieu we roman heb je ongetwijfeld te ruggedacht aan je Parijse jaren. Was het een tijd dat je toen arm maar gelukkig was? "Ach, maar ik ben nog altijd arm maar gelukkig. Het is een verkeerd romantisch idee dat je als kunste naar eerst arm en gelukkig en daar na rijk en ongelukkig bent. Het lijkt wel een fatale ontwikkeling. Het is meer de optiek van de broe ders van liefde dan de waarheid". Is Sabine de Comptine d'Aar- selaer in 'Een zachte vernieling' een typische Claus-heldin? Een femme fatale die als filmster en fotomodel geld wil verdienen? "Ik heb een aantal vrouwelijke figuren gecreëerd die daar hele maal niet aan beantwoorden. Nu is het wel waar dat ik een verderfelij ke neiging naar de frivoliteit heb. Ik heb liever vrouwen die thuisho ren op de bladzijden van 'Vogue' dan vrouwen die sleuren met plas tic zakjes vol prei in de Veldstraat." Hoorne, een van de personages uit je nieuwe roman, zegt de litera tuur vaarwel. Hij schakelt over op de muziek. Is hij als schrijver niet gelukkig? "Dat is niet zo, dat wordt over hem verteld. Het is meer een wens droom dan wel een feit". Is het vroeger nooit je wens ge weest de literatuur vaarwel te zeg gen en enkel nog te schilderen? "Mijn grootste wens is niets te doen (gelach). Of af en toe een klei ne aquarel en om de zes maanden een klein Japans gedicht van zes regels. Zo'n wensdroom duurt na tuurlijk nooit lang, je hebt altijd die verderfelijke neiging om iets te wil len toevoegen aan die duizenden boeken en schilderijen." Leen Jongewaard Leen Jongewaard na hartaanval in ziekenhuis AMSTERDAM (GPD) - Acteur-ca baretier Leen Jongewaard is maan dag na een hartaanval met spoed opgenomen in het Amsterdams Medisch Centrum. Zijn toestand is volgens zijn vriend, de choreograaf Barry Stevens, weliswaar ernstig, maar niet kritiek. Jongewaard zou wel aanspreekbaar zijn en zich rus teloos voelen. Hoewel Leen Jongewaard nooit eerder te kennen gaf last van zijn hart te hebben, had hij de afgelo pen jaren wel regelmatig andere klachten van geestelijke en licha melijke aard. Als gevolg daarvan moest hij midden vorig jaar na ëén seizoen stoppen met zijn (kleine) rol in Paul Haenens toneelstuk 'Een bijzonder prettig vergezicht', waarin hij optrad naast Mary Dres- selhuys. Hij leek de laatste tijd her steld te zijn. GRONINGEN (ANP) - Het Vlaamse toneelgezelschap De Tijd is gisteren enige tijd op zoek geweest naar het varken tje dat een rol speelt in de pro- duktie Pan. De kleine krul staart was 's nachts na de voor stelling in de Stadsschouwburg in een doosje in de hal van een hotel in de Groninger binnen stad te slapen gelegd, maar gis termorgen bij het ontwaken bleek het verdwenen. Het beest liep op dat moment enigszins verloren rond in de paardestal van het hoofdbu reau van politie. Het was gevon den door iemand van het hotel die niet wist dat het bij De Tijd hoorde. Nadat de politie in de omgeving tevergeefs navraag had gedaan, werd het varkentje maar meegenomen naar het bu reau, waar een agent, bekend met het boerenbedrijf, zich er over ontfermde. Even later volgde de ontknoping en kon het weer worden teruggegeven aan z'n collega-acteurs. 'Verraderlijk' schrijver terug in geboorteland WARSCHAU (AP) - De Ameri kaanse schrijver Jerzy Kosinski is woensdag na 32 jaar teruggekeerd in zijn geboorteland Polen waar hij onder andere voorbereidingen zal treffen voor de uitgave van zijn boek 'De Geverfde Vogel' in het Pools. Kosinski werd na de publi catie van 'De Geverfde Vogel' in Polen beschouwd als een verrader. Kosinski groeide op in de indus triestad Lodz. Hij blijft twee weken in Polen. Ter gelegenheid van de terug keer van de 55-jarige schrijver pu bliceerde het weekblad 'Przeglad Tygodniowy' een paginagroot in- AMSTERDAM (GPD) - In Artis wordt komend weekeinde een van de grootste internationale gram mofoonplatenbeurzen van Neder land gehouden. De Koningszaal en de Tijgerzaal van de Amsterdamse dierentuin kunnen zaterdag en zondag het walhalla zijn voor me nig muziekliefhebber en verzamel- freak, die al jaaren op zoek is naar dat ene plaatje... Dat felbegeerde schijfje kan er liggen. Klaar om te ruilen tegen een andere curiositeit, te koop voor een habbekrats of ver krijgbaar voor een modaal week loon. Platen (7, 10 of 12 inch, zwart of gekleurd), compact discs, muziek tijdschriften, curiosa, video's en veel, veel meer ligt op de stands van handelaars uit onder meer De nemarken, West-Duitsland, België, Frankrijk, Groot-Brittannië en Ne derland. Organisator van de beurs is de Noordhollander George Evers, een van de vele fanatieke verzamelaars in Nederland. AALSMEER (ANP) - De theater- reserveringslijn van theater-produ cent Joop van den Ende lijkt een succes te worden. In twee weken tijd zijn er al meer dan 10.000 kaar ten verkocht voor de musical Bar- num en de André van Duin-show. Het gaat om voorstellingen die ko mend seizoen in Carré in Amster dam, het Circustheater in Scheve- ningen en het Luxor-theater in Rotterdam zullen worden opge voerd. Er zijn in totaal 225.000 kaar ten verkrijgbaar. "De lijn voorziet duidelijk in een behoefte. Er moésten in de afgelo pen seizoenen regelmatig i die naar André van Duin wilden, worden teleurgesteld. Je kon vanuit Nederland wel kaartjes be stellen voor West End en Broad way, maar voor voorstellingen in het eigen land lag dat allemaal veel moeilijker", aldus een woordvoer der van Joop van den Ende B.V. De komende tijd zal worden on derzocht of de reserveringslijn ook ten bate van andere theaters kan worden aangewend. De lijn wordt dagelijks door 32 mensen bemand van 8.00 tot 24.00 uur. Er kunnen 500 telefoontjes per uur worden verwerkt. terview met Kosinski waarin hij zich uitsprak over zijn spirituele en culturele banden met Polen. Kosinski leidt ook het Ameri kaanse Fonds voor Pools-Joods Onderzoek, In het interview zei hij dat hij als jood "erkenning wil voor de belangrijkheid van het Poolse verleden voor de joodse spirituele ontwikkeling." En als Pool, zo zei hij, wil hij dat de bijdrage van de joden aan de Poolse cultuur en historie erkend wordt. De uitgave van De Geverfde Vo gel leidde tot beroering in Polen en binnen'de Pools-Amerikaanse ge meenschap omdat er zonder schroom in wordt geschreven over de wreedheid waarmee een joodse jongen, op de vlucht tijdens de Tweede Wereldoorlog, in een op Polen gelijkend land wordt behan deld. Het boek werd verboden in Po len en en Kosinski - die Polen in 1956 verliet - werd naar eigen zeg gen het doelwit van "wilde aanval len" en bestempeld als een verra der die de "Poolse maatschappij door het slijk haalde". Een van de grotere Poolse uitge verijen, Czytelnik, zal De Geverfde Vogel alsnog uitgeven. ADVERTENTIE Beroemdlieden: 'Wij zijn ook schuldig' Kamsteeg Auto Lease B.V 071-17 14 41 41 27 87 Jongeren op toneel AMSTERDAM In de Amster damse Stadsschouwburg heeft za terdagmiddag de finale plaats van de toneelschrijfwedstrijd voor jon geren. De door de vak- en jongeren- jury gekozen twee eenakters 'Ko ning Frambozenrood' van Arnon Grunberg (17) en 'Het Laboratori um' van Miranda Smeink (21) wor den onder regie van Petra Laseur en Alize Zandwijk ten tonele ge bracht. Aan Ceren Taygun (14) zal een aanmoedigingsprijs worden uitgereikt voor zijn drie korte een akters. Vooral zijn stuk 'Als er een morgen is' viel op door goed geko zen situaties en beknopte schrijf stijl, aldus de jury. Legendarisch concert wordt 'nagespeeld' BREDA (ANP) - Het befaamde Carnegy-Hall-concert van Benny Goodman en zijn band zal tijdens het achttiende internationale Oude Stijl Jazzfestival in Breda worden herdacht. Het is dit jaar vijftig jaar gele den dat Goodman en de zijnen in New York het grote publiek wis ten te interesseren voor swing- jazz. Voor dit herdenkingscon cert op donderdagavond 12 mei, waarin het programma van janu ari 1938 exact nagespeeld zal worden, is de Bob Wilber Big Band uit het Verenigd Konink rijk gecontracteerd. Dit heeft de organisatie in Breda gisteren be kend gemaakt. Tijdens dit 'Jazz Jubilee' wordt ook het 40-jarig bestaan van de Engelse Humphrey Littleton Band ge vierd. Het achttiende Oude Stijl Jazz festival in Breda zal van 12 tot en met 15 mei ongeveer zeventig jazzorkesten uit binnen- en bui tenland op de diverse podia brengen. Verwachte hoogtepun ten zijn het drie dagen durende concours voor amateurorkesten, het 'At the Jazzband Ball' op vrij dagavond en het nachtconcert van zaterdag op zondag. De be langstelling voor het concours, het grootste op dit gebied in West-Europa, is dit jaar opmer kelijk groot. De organisatie heeft vijftien orkesten uit zeven lan den geselecteerd. Zij komen op donderdag- en vrijdagmiddag in twee voorronden uit. De finale wordt op zondagmiddag 15 mei gehouden. Op het 'At the Jazzband Ball' zullen onder andere de befaamde Original Praque Syncopated Or chestra uit Tsjechoslowakije en de Britse dansgroep 'The Jiving Lindon Hoppers' optreden. Het nachtconcert biedt een afwisse lend programma. Optredende bands: de 'Delta Jazz Band' uit Argentinië, 'The Harlem Jazz Ca mels' uit Zweden, het 'Louisiana Repertory Jazz Ensemble' en 'The South Frisco Jazzband' uit de Verenigde Staten, 'Christiana Jazzband' uit Noorwegen en 'The Jazzin' Babies' uit de Bondsrepubliek Duitsland, vo rig jaar winnaar van het Bredase concours. Het festivalprogramma biedt daarnaast ook nog diverse klei nere concerten in zalen en op buitenpodia. Op vrijdagavond zal de traditionele kroegentocht in ruim twintig horecazaken met levende muziek worden gehou den. Op zaterdagmiddag zullen tien streetparade-orkesten de Bredase binnenstad op stelten zetten. Zondagochtend wordt in de Grote Kerk van Breda een oe cumenische dienst gehouden met medewerking van de Ameri kaanse Jackson Singers. De Benny Goodman tijdens het North Sea Jazz Festival 1983. (foto GPD) kaartverkoop via de VW-thea- terbespreekbureaus begint op maandag 25 april. PEKING (AFP) - Een groep Chine se schilders heeft besloten in de cember van dit jaar 120 naaktschil- derijen te exposeren. Hiermee wil men de tolerantie van de partij af tasten. De tentoonstelling heeft geen officiële toestemming gekre gen. Professor Wu Xiaochang van de schilderacademie zei dat de ex positie drie weken zou duren en een viering zou zijn van "de bevrij ding naar lichaam en geest van de Chinese mens". Chinese kunstenaars schilderen het naakt sinds de jaren dertig. De communistische partij dacht er het hare over, maar greep pas in 1984 in. Waarnemers coristateren intus sen grotere tolerantie en wijzen er op dat in december van het vorig jaar in Shanghai een naakt voor het eerst een nationale prijs kreeg. staat van beschuldiging' proteste ren ze tegen het feit dat de zaak rond Frangoise Sagan, die heeft be kend een kleine gebruikster te zijn, in de openbaarheid is gebracht. Dat is een schending van het in structie-geheim, aldus de onderte kenaars, die dat een "bedenkelijke en schandalige zaak" vinden. Onder de protesterende artiesten bevinden zich onder meer de zan geressen Jane Birkin en Juliette Gréco, de acteurs Sandrine Bon- naire en Michel Piccoli, de regis seur Constantin Costa-Gavras en schrijfster Marguerite Duras. Zij stellen: "Wij zijn tegen drugs, wij zijn tegen alle drugs. Wij zijn tegen hen die er handel in drijven. Maar wij zijn 'schuldig' omdat we eens een joint konden roken of hebben gerookt, een glas teveel konden drinken of hebben gedronken of cocaine hebben aangeraakt. Daar om zijn we verbaasd dat wij niet met haar in staat van beschuldi ging zijn gesteld...". Schrijfster Franqoise Sagan zelf heeft fel tegen de beschuldigingen geprotesteerd. Ze ontkent overi gens niet cocaïne te gebruiken, maar volgens haar ging het vervoer van de drugs niet verder dan van "mijn handtas naar mijn jaszak". Sagan vermoedt dat achter de be schuldiging een politiek complot schuil gaat. Ze is een persoonlijke vriendin van president Mitterrand. Eerder werd ze voor de verkiezin gen van 1986 beschuldigd voor de zelfde feiten. Toen werd ze vrijge sproken wegens gebrek aan be wijs. Wie warm loopt voor zeldzaam materiaal van de legendarische Ne- derbeatgroep The Zipps, zal er snel bij moeten zijn. De eerste 250 be zoekers ontvangen een gratis exemplaar van een unieke single met zeldzame opnames ('When you tell it, tell it well'/'Lotus Love') van deze psychedelische jaren-zestig band uit Dordrecht. DEN HAAG Monique van de Ven en minister Brinkman bladeren in het achtste Nederlandse Jaarboek Film 1988. Monique van de Ven bood gistermiddag dit exemplaar aan de bewindsman aan. Het is het eerste Neder landse naslagwerk over film dat met subsidies uit de filmbranche en van het ministerie van WVC tot stand is ge komen. (foto ANP) PARIJS (GPD) Tweeëndertig Franse artiesten betuigen in het maandblad Globe, dat morgen ver schijnt, hun solidariteit met de twee weken geleden van 'transport en gebruik van drugs' beschuldig de schrijfster Frangoise Sagan. On der de kop 'Stel ons met Sagan in

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 25