LEIDSCH DAGBLAD i bossen gevonden Si 6 I 7 I 8 vand&d Dagblad zweeg over losgeld in ruil voor alle informatie (fpHiüshoff Vijf doden op Rijksstraatweg Arrestatie ingenieur E. verrast buurtbewoners Vijf arrestaties losgeld en diamanten terecht WAALWIJK HEEFTTALLEMAAL DONDERDAG 7 APRIL 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38593 LANDSMEER (GPD) - De giste ren gearresteerde ingenieur Fer- rie E. stond in zijn woonplaats bekend als een rustige man. Drie jaar geleden raakte hij zonder werk. Zijn echtgenote genoot plaatselijke bekendheid als kun stenares. Eind vorig jaar expo seerde zij in twee galeries in de hoofdstad. Het gearresteerde ge zin bestaat naast man en vrouw uit een zoon van 16, een dochter van 18 en een dochter van 22 jaar. De vriend van de oudste dochter is gisteren weer op vrije voeten gesteld. De mensen werden in pyjama de tuin ingesleurd. De buurman van de hoofdverdachte in de ont- voeringszaak-Heijn kan twintig uur na de politie-inval in de straat nog niet bevatten dat hij de mogelijke ontknoping van een langdurige ontvoeringszaak van dichtbij heeft meegemaakt. "Ik snapte er niets van. Normaal sta ik om half zes op, gistermorgen werd ik om vier uur wakker van het kabaal", aldus E. Breemer. De buren in de Martin Luther Kingstraat waren vooraf niet in gelicht over de inval. "Achteraf geredeneerd kun je vaststellen dat er wat gaande was. Een buur vrouw heeft een paar weken ge leden de politie gebeld, want ze had het idee dat steeds dezelfde auto met mannen erin in de straat stond geparkeerd. De poli tie stelde haar toen gerust", zegt Breemer. Het laatste NOS-journaal had nog maar net de beelden van het pand aan de Martin Luther King straat getoond of tientallen nieuwsgierigen verzamelden zich na middernacht voor het woonhuis van de gearresteerde familie. De voordeur, waarop de sporen van de inval nog zicht baar zijn, werd aandachtig bestu deerd. De politie had per onge luk de garagedeur laten open staan en in het volle licht was duidelijk waar te nemen dat alles binnen was doorzocht op de aan wezigheid van het losgeld. Enke le persfotografen namen hun kans waar en liepen via de garage naar de achtertuin waar, zo werd Ook in de garage van de familie E. haalde de politie alles overhoop op zoek naar het losgeld en het vuurwapen. (foto gpd) door de buren verteld, de hele dag was gegraven. "Ik begrijp het niet en eigen lijk ook weer wel", zegt een over buurman die bijna dagelijks met het gezin te maken heeft gehad, wanneer de honden in een aan grenzend park werden uitgela ten. "Het was een aardige vent, maar tegelijkertijd een beetje contactgestoord. Sinds hij drie jaar geleden werkloos werd, ging het steeds slechter met hem. Ik kan me niet voorstellen dat hij een centrale rol heeft gespeeld in die ontvoering". 28 PAGINA'S Ajax en PSV vergroten kans op plaats in Europa cup-finale. PAGINA 17 Tienduizenden jongeren in Nederland zwerven rond. PAGINA 3 Bloedige botsing tussen joodse kolonisten en Pa lestijnen. PAGINA 5 Bonden stemmen mor rend in met verlaging jeugdlonen ambtenaren. PAGINA 7 Hugo Claus is 'nog altijd arm en gelukkig'. PAGINA 25 Iii Franse pers lof voor Ajax PARIJS (GPD) - De Franse pers was vanmorgen vol lof over de ver richtingen van Ajax, gisteravond tegen Olympique Marseille. Naast de min of meer gebruikelijke woordspelingen 'Ajax wast OM' spra ken de bladen van een 'harde les' en 'Ajax drijft Marseille naar zee'. Twee Amsterdamse spelers maakten vooral indruk: Scholten en Witschge. De laatste werd door dagblad Le Sport gedoopt tot 'Moor denaar van OM'. Over een ding waren de Franse kranten het eens: Olympique kan een Finaleplaats voor de Europacup wel vergeten. HAARLEM/LANDSMEER (GPD/ANP) - De ontvoeringszaak van Gerrit Jan Heijn is op gelost. Het reeherchebijstandsteam in de zaak-Heijn heeft gisterochtend in de woning van een 45-jarige ingenieur in Landsmeer bij Amsterdam vijf arrestaties verricht. Op aanwij zing van de ontvoerder is het lijk van Heijn gisteravond opgegraven in de bossen bij Ren- kum. De man uit Landsmeer heeft de Ahold-topman a! op de dag van zijn ontvoering door het hoofd geschoten. Het moordwapen is evenals de losprijs - geld en diamanten - in de woning van de ingenieur teruggevonden. De arrestanten zijn afkomstig uit één gezin: de ingenieur, zijn vrouw en hun drie kinderen. Een zesde restant - een vriend van een van dochters van de familie - dels vrijgelaten. De politie kwam de familie op het spoor toen er omgeving van Amsterdam biljet ten v ken. Via dit supermarktfiliaal werden de eerste bankbiljetten, afkomstig i het losgeld, getraceerd en kwam de politie achter het adres vdn de ontvoer der. (foto ANP) supermarkt in de hoofd stad werd in februari een biljet van 250 gulden uitgegeven, waarvan via de AMRO-bank en de Neder- landsche Bank al spoedig bleek dat het tot het losgeld had behoord. De nummers van deze biljetten zijn bij alle banken bekend. De politie had de arrestaties jaar tweemaal gebeld naar het Oku- ra-hotel in Amsterdam. De politie maakte toen bandopnamen waar uit stembanddeskundigen op maakten dat het om een Indonesi sche ontvoerder ging. De politie heeft een poging gedaan de opbel ler in de telefooncel te arresteren, maar kwam net te laat. De Raad van Bestuur van Ahold heeft met verslagenheid gerea geerd op het bericht dat Heijn zijn ontvoering niet heeft overleefd. or"Bij de bepaling van onze activitei- Landsmëer echter weten,"dat haar ten in de toekomst zullen wij hem graag wat langer geheim gehou den. Omdat enkele media over de ar- recherche-inval waren getipt, is de de zaak toch naar buiten gebracht. inmid- In hoeverre vrouw en kinderen van de ingenieur bij de ontvoering van Heijn zijn betrokken is nog niet bekend. De echtgenote blijkt het betaalde losgeid opdo- namelijk op de dag van de ontvoe ring haar man als vermist bij de po litie te hebben opgegeven. Zij toon de zich bezorgd, omdat de man kennelijk niet kwam opdagen. De volgende dag liet zij de politie HILVERSUM (ANP) - Het dagblad De Gooi- en Eemlander in Hilver sum wist al enkele weken geleden dat een deel van het losgeld in de zaak-Heijn was opgedoken. De krant heeft echter op dringend ver zoek van de politie afgezien van pu- blikatie van de gegevens waarover zij beschikte. Dit heeft hoofdredac teur Wim Meiners van de krant vanochtend verklaard. Meiners zei aan het verzoek te hebben voldaan, nadat de politie hem duidelijk had gemaakt dat pu- blikatie ertoe zou kunnen leiden dat de ontvoerders het losgeld niet meer zouden uitgeven of zouden vluchten. In ruil voor het niet pu bliceren heeft de krant echter wel T/M ZATERDAG A.S. H 00,'PER ZITPLAATS INRUILPREMIE OP UW OUDE ZITMEUBELEN leiden NIEUWE RIJN Aanhoudend droog Wolkenvelden en droog. Minimum temperatuur ongeveer 4 graden. Mid- dagtemperatuur ongeveer 11 graden. Matige noordoostenwind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Middag- temperatuur ongeveer 11 graden. Vrijdag 8 april' zon op: 06.59 uur, zon onder: 20.26 uur: maan op: 03.14 uur, maan onder: 09.32' Waterstanden te Katwijk hoog water: 07.40 en 20.08 uur; laag water: 03.30 en 15.36. bedongen op de hoogte te worden gehouden van de gang van zaken rondom het onderzoek. Aan die af spraak heeft de politie zich volgens Meiners gehouden. De Gooi- en Eemlander kwam er bij toeval achter dat er losgeld uit de Heijn-zaak was opgedoken. De krant ontdekte dat het personeel van de AMRO-filialen in het land een notitie had ontvangen waarin erop werd gewezen extra attent te zijn op de 'losgeldnummers'. Er werd een premie van tien procent uitgeloofd als de werknemers een Meer nieuws over de Heijn- zaak op pagina 3. Kapers dreigen met gijzelaars te vertrekken NICOSIA (AP) - De kapers van een Kuwaytse jumbo jet die in Iran aan de grond is gezet hebben vanmor gen opnieuw 32 inzittenden vrijge laten en gedreigd om 12 uur (10.30 onze tijd) met de overige gijzelaars te zullen opstijgen als hun eis voor de vrijlating van 17 in Kuwayt ge detineerde terroristen niet wordt ingewilligd. Het ultimatum is in middels verstreken en uit Mashhad waren rond het middaguur nog geen berichten gekomen dat het toestel inderdaad is vertrokken. Eerder hadden de kapers ge waarschuwd dat drie leden van de koninklijke familie van Kuwayt, een man en zijn twee zusters, de eersten zullen zijn die „een dure prijs betalen", zei het Iraanse pers bureau IRNA. De kapers waarschuwden dat zij de Boeing 747 zouden opblazen als Iraanse veiligheidstroepen enige actie tegen het vliegtuig zouden ondernemen. Zij brachten hun ul timatum over aan de verkeerstoren van de luchthaven van Mashhad, waar zij het toestel hadden laten landen nadat zij het dinsdag tij dens een vlucht van Bangkok naar Kuwayt met 112 inzittenden had den gekaapt. dergelijk biljet zouden aantreffen. "Wij vonden het raar dat pas zo laat - in februari - zo'n schrijven rondging. Toen wij naar de politie stapten, schrok men enorm. Meteen al werd gevraagd deze we tenschap in het belang van het on derzoek niet naar buiten te bren gen", aldus Meiners. Nu de arrestatie van de Lands- meerse verdachten een feit is, pu bliceert De Gooi- en Eemlander uitgebreid alle gegevens over het verloop van het onderzoek, waar over zij door de politie op de hoogte werd gehouden. De krant meldt bijvoorbeeld dat de politie aanvan kelijk acht groepen verdachten op het oog had. Doordat de losgeldbil jetten vooral in de omgeving van Amsterdam werden ingeleverd, leidde het spoor volgens Meiners al snel naar de groep verdachten in Landsmeer. De krant vertelt ook hoe het Ahold-concern steeds nog heeft ge probeerd contact te onderhouden met Gerrit Jan Heijn. Dat gebeurde volgens Meiners onder andere via de bekende aanbiedingen-adver tenties van Albert Heijn. Hierin werden bij voorbeeld artikelen aangeboden die Gerrit Jan Heijn lekker vond, om hem, indien hij nog in leven zou zijn, een hart on der de riem te steken. man terug was. De ingenieur heeft tegenover de politie verklaard Heijn op de och tend van de ontvoering te hebben opgewacht bij de garage van diens woning in Bloemendaal. Het twee tal stapte even later over in een ge reedstaande gestolen auto en reed naar Renkum, dit alles volgens een van te voren vastgesteld scenario. In de bossen bij deze Gelderse plaats werd Heijn door het hoofd geschoten. De man sneed zijn slachtoffer vervolgens een pink af en nam persoonlijke bezittingen van de ontvoerde, zoals diens bril en autosleutels, mee. Vanuit een telefooncel vlakbij de Landsmeerse woning is eind vorig Op aanwijzing van de ontvoerder werd het stoffelijk overschot van Gerrit Jan Heijn in Renkum gevon den. (foto ANP) de vriend en zeer gewaardeerde collega", aldus de verklaring van de Raad van Bestuur. In de verklaring wordt bewonde ring uitgesproken voor het werk van politie en justitie en in het bij zonder voor het regionaal recher chebijstandsteam dat de dader heeft opgespoord. "Wij zijn daar zeer dankbaar voor". De familie Heijn heeft te kennen gegeven in de toekomst geen mededelingen te zullen doen over de ontvoerings zaak. Bij het Ahold-hoofdkantoor in Zaandam hing vandaag de vlag half stok. Palestijnen voor aanval op groep kinderen opgepakt TEL AVIV (Rtr) - Israëlische troe pen hebben vanmorgen 14 Palestij nen opgepakt die ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij de aanval op een groep joodse kinderen in het dorp Beita op de bezette Westelijke Jordaanoever, waarbij gisteren een joods meisje werd gedood. Dit is uit veiligheids kringen vernomen. Het incident, waarbij ook twee Palestijnen wer den doodgeschoten, heeft woeden de reacties uitgelokt onder de jood se kolonisten in de bezette gebie den. Volgens de zegslieden werden de 15 Palestijnen afgelopen nacht opgepakt tijdens een zoekactie van Israëlische troepen in het dorp. De Israëlische minister van de fensie, Rabin, verklaarde voor de legerradio: „Wij kennen een aantal van de inwoners van het dorp Beita die aan de aanval hebben meege daan en wij zullen hen volgens de wet aanpakken om hen te straf fen". (zie verder pagina 5) EETHUIS DE STOEP DAGSCHOTEL 9.50 Vandaag: Catalaanse kip Oude Rijn 1a, 071-144734 Opnieuw ernstig ongeluk op doorgaande weg in Wassenaar Ontdek de vele gezichten van de Huishoudbeurs! HUIS,,. 7 t/m 17 april dagelijks van 10-17 uur, ma. en di. 10-22 uur Gratis pendeldienst: volg borden P RAI AMSTERDAM ral (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR - Bij een ongeluk op de Wassenaarse Rijksstraatweg zijn vanmorgen om zeven uur vijf mensen omgekomen. Vier van hen zaten in één personenauto en wa ren op weg naar een bouwproject in Sassenheim. De vijfde, een 49-ja- rige Lissenaar, bestuurde een vrachtauto. Het ongeluk werd volgens de po litie veroorzaakt door de chauffeur van een grijs/blauwe bloemenwa gen. Hij haalde de personenauto in op het stuk tussen motel Bijhorst en de Klein Persijnlaan en sneed hierbij dusdanig dat de bestuurder van de personenauto de macht over het stuur verloor. De wagen kwam eerst in de rechterberm te recht en raakte vervolgens op de weghelft van het tegemoetkomend verkeer, richting Den Haag. De vrachtauto uit Lisse kon de wagen niet ontwijken en raakte na de aanrijding een boom, de perso nenauto kwam op het fietspad tot stilstand. Door de klap werd de vrachtwagenchauffeur uit de wa gen geslingerd, evenals een aantal inzittenden van de personenauto - in leeftijd variërend van 20 tot 40 jaar. De veroorzaker van de aanrij ding bezocht kort i In deze auto vonden benzinestation langs de Rijks straatweg. Volgens de politie vroeg hij hier spierwit om een kopje kof fie en vertelde hij dat iets verderop een ongeluk was gebeurd. Aan het begin van de middag had de politie deze man nog niet kunnen pakken, maar weet ze wel dat hij een wit kenteken heeft met een L. Dit bete kent dat de wagen op de weg mag zijn, maar nog niet gekeurd is. Er zijn drie getuigenverklaringen. De politie vraagt andere getuigen het bureau te bellen (01751-19244). b Toegangbiljetten bij NS-st APRIL j tot 10 uur APRIL j APRIL j tot 10 uur tot 10 uur APRIL tot 9 uur Vier meubel-actiedagen van 10-10 uur. PIET KLERKX 0IPITOL «rik mJwmLD C0SY lelegenaandeweg Waalwijk-Tilburg In Leiden rijdt paardetram weer LEIDEN - De paardetram komt mogelijk weer terug in Leiden. De WV laat tijdens de Leidse Lakenfeesten, die van 7 tot en met 17 juli worden gehouden, de paardetram tegen betaling toeristische tochtjes door de stad maken. Als er veel animo voor bestaat, wordt bekeken of het vervoermiddel met ingang van het zomerseizoen van 1989 geregelde ritten in de binnen stad kan gaan maken. Een en ander is ook afhanke lijk van Sassenheimer Mazee die de paardetram moet gaan bestieren. Hij gaat dit jaar met vut en wil graag vanaf 1989 zijn diensten aanbieden als be stuurder van de paardetram. Hoeveel een ritje gaat kosten is nog niet vastgesteld, maar vol gens VW-directeur Hugens gaat het om een klein bedrag. NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zeil hoe u betaalt! I n per maand 23,95 per hall jaar 141,90 (alleen mogelijk met automatische betaling) 1 per jaar 270.25 per kwartaal 70.95 uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam Straat Postcode Plaats Teletoon controle bezorging) iCtvAlphens Dagblad, t

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1