'Zoiets als in Alphen kan nog gebeuren' Weer uitbreiding bedrijfsterreinen Tuinders zetten deur van kassen wijd open DONDERDAG 7 APRIL 1988 Will PAGINA 16 Jaarlijks verdwijnt grote hoeveelheid chemisch afval spoorloos DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - De schattingen lopen uiteen van honderdduizend tot tweehonderddui zend ton chemisch afval. Elk jaar verdwijnt zo'n hoeveel heid. Spoorloos. "Nee, vermoedens waar het wordt gestort, hebben we niet. Anders zouden we er wel achterheen gaan", vertelt woordvoerder R. Haast van het ministerie van milieubeheer. De commotie over de vermeende stort van honderdduizend vaten chemisch afval in Alphen aan den Rijn is verbazingwekkend als de huidige situatie rond het verwerken van afval wordt bekeken. door Henny van Egmond Hèt verweer in de Alphense affaire is de onkunde. Men wist niets, con troleerde niets en had ook geen al ternatief. Het afval, ook het che misch afval, moest ergens worden gedumpt. En zo kon het gebeuren dat eind jaren '60 de Sassenheimse verffabriek AKZO/Sikkens na een grote brand sloopafval stortte in Noordwijkerhout. Dat gebeurde niet met toestemming van de over heidsinstanties, maar wel met me deweten van. "Het werd gedoogd", zo erkent milieugedeputeerde J. van der Vlist (PvdA). Miljoenen Op papier is veel veranderd, maar in de praktijk blijft veel mo gelijk. Er is een milieu-mafia, een netwerk van malafide vuiltrans- porteurs en -producenten die het riool of een illegale stortplaats ver kiezen boven verwerking via een bedrijf als de Afvalverwerking 'Rijnmond (AVR). Vreemd is dat niet, want als de cijfers juist zijn en er werkelijk zo'n honderd- of twee honderdduizend ton chemisch af val verdwijnt, dan is het een lucra tieve handel. Verwerking via de AVR zou tussen de tien en honderd miljoen gulden kosten, afhankelijk van de soorten chemicaliën die moeten worden verwerkt. Het wordt frauderende bedrij ven ook vrij gemakkelijk gemaakt omdat van een echte controle geen sprake is. De afdeling milieudelic ten van het ministerie van milieu beheer telt bij voorbeeld slechts drie leden. Zij kunnen wel een be roep doen op de regionale inspec tie voor de milieuhygiëne, maar volgens de betrokkenen komt daarvan in de praktijk niets te recht. De wet chemisch afval regelt de verwerking, de vergunningverle ning en de controle. De provincies coördineren de controle, die in sommige gevallen weer wordt overgedragen aan gemeentelijke milieu-ambtenaren. Het is de be doeling dat bedrijven die chemisch afval produceren, regelmatig wor den bezocht door provinciale of ge meentelijke controleurs. Waterdicht Bij het al eerder genoemde AK ZO/Sikkens is nog nooit op grote schaal gecontroleerd. "In decem ber vorig jaar zijn een paar gemeen telijke ambtenaren langs geweest om te kijken wat voor afval er in ons laboratorium wordt geprodu ceerd. Dit jaar schijnt er een con trole van de volledige verffabriek op stapel te staan", vertelt woord voerder J. Barnard. Hij vertelt dat het systeem voor de afvoer van chemisch afval bij Sikkens anno 1988 waterdicht is. "Wij voeren het chemisch afval zelf dit moment zeer beperkt uitge voerd. Gedeputeerde Van der Vlist constateerde al een jaar geleden dat hij veertig controleurs te wei nig heeft om zijn taak naar behoren uit oefenen. Dat veel chemisch afval ver dwijnt, blijkt overigens uit de on derzoeken die Zuid-Holland de laatste tijd heeft verricht. Drie be drijfstakken - chemische wasserij en, galvaniseerbedrijven en gara ges - zijn nader bekeken en de re sultaten waren onthutsend. Veel chemicaliën verdwenen direct in het gemeentelijk riool of werden ergens zómaar gedumpt. Ook de voorschriften werden op grote schaal niet nageleefd. Gewoon afval Is het probleem bij het chemisch afval al groot, het is nog veel groter bij het gewone bedrijfsafval. Con trole is er nauwelijks. Volgens AK- ZO/Sikkens-woordvoerder Bar nard is er bij het bedrijfsafval wei nig te vrezen. "Wij laten het verwij deren door Zegwaard, een fatsoen lijk vuiltransporteur. Wij controle ren niet echt of het naar de AVR wordt afgevoerd, maar er zijn goe de afspraken tussen Zegwaard en Sikkens. Bovendien is het huis- houdalijk afval niet zo gevaarlijk als het chemisch afval". De provincie Zuid-Holland, die voor het bedrijfsafval een eigen verordening heeft, is bezig met het inventariseren van de produktie en verwerking. Alle bedrijven hebben een brief gehad met het verzoek de gegevens op te sturen. "Een deel van de bedrijven heeft niet gerea geerd. De provincie bezoekt deze bedrijven nu", aldus Gunsing. "Maar er zijn tienduizend interes sante bedrijven op dit gebied. Die kunnen we nooit allemaal in de ga ten houden. Zoiets als in Alphen kan dus vandaag ook nog gebeu ren. Helaas". Gewoon be drijfsafval dat wordt gestort bij de AVR in Rozen burg. Controle op de verwerking van dit afval is er nauwelijks. af. We.moeten zelf bijhouden hoe veel we produceren en de AVR houdt, onafhankelijk van ons, bij hoeveel door ons wordt afgeleverd. Die registers gaan naar het ministe rie en worden daar vergeleken". Het systeem lijkt waterdicht, maar is het natuurlijk niet. Als een bedrijf slechts een deel van het ge produceerde chemisch afval opge eft en de rest in de sloot dumpt, is er geen haan die ernaar kraait. "Of wij al het afval krijgen van een be drijf, weten wij niet. Dat kunnen wij niet vaststellen. Een bedrijf meldt van tevoren wat het brengt en het enige wat wij doen, is kijken of de hoeveelheid die werkelijk wordt gebracht, daarmee overeen komt", schetst L. Chevalier van de AVR de gang van zaken. "Het is nog nooit voorgekomen dat de hoe veelheden afweken". Controle ter plaatse is daarom enorm belangrijk. "Al kunnen we nooit garanderen dat geen illegaal afval wordt gedumpt. Dan zouden we bij elke bedrijfspoort een con troleur moeten zetten", meent pro vinciewoordvoerster E. Gunsing. De controlerende taak van de provincie Zuid-Holland wordt op Streekplan voor Alphen achterhaald ALPHEN AAN DEN RIJN - Voor de tweede maal binnen een half jaar krijgt Alphen een forse uitbrei ding van beschikbare industrieter reinen. Werd eind vorig jaar zestig hectare toegevoegd aan het be drijfsterrein Molenwetering, dit maal gaat het om ruim twintig hec tare aan de Hoorn, langs de oprit naar de toekomstige rijksweg 11, de Leidse Schouw. Het nieuwe ge bied moet toereikend zijn tot de eeuwwisseling. "Het is eigenlijk helemaal niet onze bedoeling geweest om dit ter rein zo snel in gebruik te nemen, maar de praktijk wijst uit dat we het toch nodig hebben", aldus WD-wethouder G. van As (ruim telijke ordening). De nieuwe be stemming voor het weidegebied tussen de spoorlijn naar Leiden, het Genie-complex, de toevoerweg naar de zuidelijke randweg en de Hoorn is bedacht in samenspraak met de provincie. Van het gebied wordt ongeveer de helft in beslag genomen voor openbare doeleinden, zoals stra ten. Hierdoor resteert 12,5 hectare voor verkoop aan bedrijven. Vari de uitbreiding met zestig hectare in Molenwetering blijft immers ook slechts dertig hectare over voor uit gifte als daadwerkelijke industrie- grond. Met de uitbreiding wordt de aan Alphen toebedeelde hoeveel heid bedrijfsterrein iets overschre den. 'Onderzoek gierstort bij waterzuivering' ALPHEN AAN DEN RIJN - Op een veldje bij de Alphense water zuiveringsinstallatie aan de Hoorn zijn mogelijk vijftien giertanks leeggespoten. Lid van de raads commissie voor openbare werken J. de Groot (Progressief Alphen) vroeg gisteravond om een onder zoek naar deze geruchten. De berichten zijn afkomstig uit het blad Kwartaal dat regelmatig wordt uitgegeven door Progressief Alphen. In de editie die eind deze week verschijnt wordt melding ge maakt van de mogelijke gierstort op het terrein waar bijna de helft van het Alphens drinkwater wordt opgepompt. Volgens de secretaris, van de Alp hense sierkweekvisvereniging, G. Meereboer, zou er ook iets mis zijn met het water dat uit dit gebied wordt gepompt. Gemeentelijk stedebouwkundi- ge H. Beetsma: "Molenwetering willen we vooral bestemmen voor hoogwaardige bedrijven en kanto ren. Als die in een parkachtige om geving worden neergezet, komen we zeker ruimte te kort. Het terrein aan de Hoorn sluit mooi aan bij het gebied in Molenwetering. Deze hoek kan daarmee goed worden af gebouwd". Het betreffende gebied heeft momenteel een agrarische bestemming. De Alphense ge meenteraad moet nog kennis ne men van het nieuwe ontwerp-be- stemmingsplan. Kwartaalomzet Flora stijgt 24 procent RIJNSBURG De omzet van de bloemenveiling Flora in Rijnsburg is het eerste kwartaal van dit jaar met 24 procent gestegen tot 132,3 miljoen gulden. De stijging is gro tendeels veroorzaakt doordat de aanvoer met 21,3 procent toenam. Dankzij de zachte winter was de vraag naar bloemen ook erg groot, zodat de prijzen in het algemeen niet zijn gedaald, maar juist licht stegen. De prijzen van trosanjers vlogen de afgelopen maanden de pan uit. De middenprijs steeg van 4,9 cent tot 32,3 cent. De vraag naar anjers was zeer groot terwijl het aanbod met slechts tien procent steeg tot 23,9 miljoen anjers. "De verwachte grotere aanvoer van anjers uit het buitenland bijna alle anjers wor den geimporteerd bleef uit. Met name vanuit Spanje was op meer aanbod gerekend. Wellicht dat de slechte prijzen uit de winter van 1987 hierbij een rol spelen. Boven dien worden meer importbloemen buiten de veiling om verkocht", geeft Flora-woordvoerder P. Kralt als verklaring. Ook het aanbod van kaschrysan- ten nam fors toe. De kooplust van het publiek veroorzaakte daarbij een hogere prijs dan vorig jaar het geval was. "Meer en meer wordt de Flora een rozenveiling van beteke nis", verwijst Kralt naar de sterk gestegen aanvoer van rozen. Ook het assortiment van rozen is uitge breid met onder meer Sissel, Rosa- rio, Rosetta en Florence. Voor de meeste consumenten is het niet meer dan logisch dat sla, tomaten, chrysanten en appels het hele jaar door te koop zijn in de winkels. Vrijwel niemand staat erbij stil dat de tuinders de nodige 'kunstgrepen' moeten toepassen om niet alleen in de zo mer, maar ook tot diep in de herfst, verse spinazie te kunnen oogsten. Ook het belichten en verduiste ren in de sierteelt, bedoeld om planten op een niet-natuurlijk tijdstip in bloei te krijgen, is voor de meeste consumenten een on bekend verschijnsel. Uitgaande van het principe 'onbekend maakt onbemind' is het Neder landse tuinbouwbedrijfsleven er daarom een paar jaar geleden toe overgegaan één keer per jaar de deuren van de kassen open te zetten. Zaterdag 9 april is het weer zover. Verspreid over Ne derland heten zo'n 300 bedrijven tussen 10.00 en 16.00 uur bezoe kers welkom. In het splinternieuwe tuin bouwgebied Kloosterschuur in Rijnsburg doen acht bloemenbe- drijven mee met de actie. De or ganisatie van de Rijnsburgse open dag is in handen van de Bloemenstudieclub Rijnsburg en omstreken. Voorzitter W. van Noort zegt over het nut van de open dag: "De tuinbouw komt heel vaak negatief in het nieuws, bijvoorbeeld in verband met de chemische bestrijdingsmidde len. Door voorlichting te geven over het reilen en zeilen in de tuinbouw, hopen we wat meer begrip te kweken en misverstan den uit de weg te helpen". De Rijnsburgse tuinders doen nu al elf jaar op rij mee aan 'Kom in de kas'. Van Noort: "De afgelo pen jaren hebben we gemerkt dat de meeste mensen ook geen flauw benul hebben van de wijze waarop bloemen en planten op de veiling worden verhandeld. Vandaar dat we sinds een aantal jaren de rondgang langs de be drijven beginnen bij de veiling Flora". Normeliter wordt er op zater dagmorgen niet geveild. Zater dag 9 april draait de veilingklok echter wèl en kunnen de bezoe kers met een druk op de knop zelf een plantje aanschaffen. Me dewerkers van de veiling zijn aanwezig voor het beantwoor den van alle vragen over de ver- koopwijze en zijn bereid bezoe kers door het veilinggebouw rond te leiden. De acht bedrijven die aan 'Kom in de kas' meedoen, kun nen vrijwel onmogelijk allemaal goed worden bekeken op één dag. Bij de veiling krijgen de be zoekers daarom een boekje met beschrijvingen van de bedrijven, zodat vooraf een keuze kan wor den gemaakt. De voorzitter van de organiserende club: "Er is ontzaglijk veel te zien. Omdat al le tuinders zich de hele dag heb ben vrijgemaakt voor het rond leiden van de bezoekers, valt er bovendien op zaterdag heel wat kennis op te doen". In de twee Anthurium-kweke- rijen die deelnemen, is te zien hoe planten op steenwol worden geteeld. Steenwol is een soort isolatiemateriaal dat zelf geen voedingsstoffen afgeeft. De steenwolmatten liggen op een betonnen vloer en daarin worden de jonge Anthuriumplanten uit gezet. Omdat het materiaal geen voedingsstoffen afgeeft, moet al le voeding met het water aan de planten worden toegediend. Bij elke plant ligt een druppelaar waaruit, gestuurd door een com puter, water met daarin opgelos te voedingstoffen stroomt. Tros- en grootbloemige anjers worden in de grond geteeld, maar het bedrijf dat hierin is ge specialiseerd, is daarmee niet minder interessant. "Ook de teelt van orchideeën spreekt nogal tot de verbeelding. Voor heel veel mensen is de orchidee nog steeds een buitenissig gewas", brengt Van Noort naar voren. Een van de 'kunstgrepen' die in de tuinbouw worden toege past, is het verduisteren en be lichten van planten teneinde het bloeitijdstip ervan te verschui ven. Alstroemeria's, ook wel In ca-lelies genoemd, bloeien van nature in een periode dat de da gen lang zijn. De Nederlandse tuinders willen echter graag het hele jaar door alstroemeria's pro duceren. In de wintermaanden worden de dagen daarom kunst- Tuinder W. van Noort: "Kom in matig verlengd door dë planten gedurende enkele uren per dag te belichten. Op een van de Rijnsburgse bedrijven is de be lichting uit en te na te bestude- Van Noort verwacht ook een grote belangstelling voör het tuinbouwbedrijf dat kangeroe- poten rood/gele bloemen met de vorm van een kangeroepoot produceert. De bloem groeit aan twee meter hoge planten. Een kas volgeplant met deze plante- soort lijkt meer op een oerwoud dan op een tuinbouwbedrijf. Volgens Van Noort kost het niet veel moeite de Rijnsburgse tuinders bereid te vinden aan 'Kom in de kas' mee te doen. De voorzitter: "Onze ervaringen van de afgelopen jaren zijn prima. Bezoekers stellen leuke vragen en laten overduidelijk merken geïnteresseerd te zijn". Het tuinbouwbedrijfsleven is, zo stelt Van Noort vast, doordrongen van de noodzaak te zorgen voor een goede reclame voor de sector. Kassen in het landschap worden door velen als storend ervaren. Van Noort: "Voor ons betekent het glazen huis wel onze bron van inkom sten. Dat proberen we met 'Kom in de klas' duidelijk te maken". Ook misverstanden over de kas brengt burgers en agrariërs die vervuiling door tuinbouwbedrij ven worden volgens Van Noort door een bezoek aan een tuin bouwbedrijf grotendeels uit de weg geruimd. "Een schoon milieu is voor niemand zo be langrijk als voor hen die er hun brood in verdienen. De tuin bouwsector probeert op alle mo gelijke manieren het gebruik van chemische middelen terug te dringen. Het idee dat tuinders maar raak spuiten, is echt een misvatting". 'Kom in de kas' wordt zaterdag in Rijnsburg door acht bollen streek-burgemeesters met hun echtgenotes geopend. In de Rijnsburgse bloemenveiling hebben de cursisten van de Rijnsburgse bloemsiercursus een tentoonstelling ingericht. Onderdeel van de expositie is een afbeelding van de acht dor pen waaruit de burgemeesters komen. Het bezoek aan de tuinbouw bedrijven en de Rijnsburgse vei ling kost niets. Van Noort: "Het is een gratis dagje vertier, waar van je nog wat opsteekt ook. De tuinbouw is een interessante be drijfstak. We zouden elke dag wel 'Kom in de kas' kunnen hou den, want elke dag is er weer wat anders te zien". elkaar". (foto Wim Dijkman) Gazon De tweede helft van april is een goede tijd voor de aanleg van een nieuwe gazon. Een goede grond bewerking (spitten, egaliseren en verkruimelen van de boven laag) vergroot de kans op succes. Voor een grasveld van 50 vier kante meter is een kilo zaad no dig. Zaai vooral niet te dicht en kies een windstille dag uit. Aan de randen van het gazon moet in. een 'veurtje' wèl dicht gezaaid worden waardoor een stevige kant wordt verkregen. Meng het zaad met wit zand, dan is te zien waar is gezaaid. Het zaad wordt voorzichtig en gelijk matig ondergeharkt. Met een lan ge, brede plank, die u samen met iemand anders verlegt, wordt de grond aangedrukt. Daarbij kunt u best over de plank lopen. Bij vochtig weer kiemt het zaad al na een week. Om te voor komen dat het gras erg opper vlakkig wortelt, moet er niet te vroeg een begin worden gemaakt met sproeien. Eén keer te vroeg gesproeid en u zit aan een gere gelde sproeibeurt vast. De eerste weken mag het gras niet worden betreden, ook niet door de hond. DONDERDAG 7 APRIL Volksschilderen, Ten Katestraat 10a, van 19.00 tot 22.00 uur. maandelijks spreekuu De Leidse Communicatiesa lon, houdt haar eerste bijeen komst In den Leidschen Salon, Steenstraat 2, aanvang 17.00 uur, de opening wordt verricht door burgemeester C.H. Goekoop, te vens houden de van de NOS, A. van den Heuvel, en tv-regiseur Berend Boudewijn een praatje over Nederland 3. familievoorstelling 'Oceaan' van Josef van den Berg, aanvang 19.00 uur in de Leidse Schouw burg. film: Toute une nuit' van Chan- tal Akerman, aanvang 21.45 uur in filmhuis LVC, Breestraat. Leiderdorp klaverjassen De Buitengewo nen, Muzenhof, aanvang 20.00 klaverjassen en sjoelen Con Bravura, Beukenschans, aanvang 20.00 uur. VRIJDAG 8 APRIL Alphen voorstelling van Robert Paul, aanvang 20.15 uur in gebouw Na bij, Lauraplein. Lokhorstkerk, de Messiah van HSndel, door het Madrigaalkoor en orkest van het Studentenmu ziekgezelschap Sempre Crescen do, aanvang 20.00 uur. Rijksmuseum voor Volkenkun de, Paas-vakantie aktiviteiten, op zijde schilderen voor kinderen vanaf 9 jaar, aanvang 14.00 uur. open soos bij buurthuis Op Ei gen Wieken, met optreden van een, nog onbekende, muziek band. aanvang 20.00 uur. lezing door Swami Deva Amrito (Jan Foudraine), naar aanleiding van zijn nieuwe boek 'Jaren van voorbereiding', aanvang 20.00 uur in het Centrum Ex '85, Kop- penhinksteeg 15. bijeenkomst van de Vakantie Bijbel Club met het thema: 'Kijk je heen', voor kinderen t 12 jaar, van 10.00 tot r in gebouw Irene, -Drift- de Leidse S chouw- het Lak-theater, Cleve- ringaplaats. film: Toute une nuit', van Chantal Akerman, aanvang 21.45 uur in filmhuis LVC, Breestraat. Leiderdorp klaverjassen bij supportersver eniging RCL, aanvang 19.45 uur in de kantine, sportpark De Bloe- merd. Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui- Veurseweg, om 14.00 Zoeterwoude rondleidingen bij de Heineken Brouwerij (boven 18 jaar), aan vang 14.00 uur, aanmelden bij K ZATERDAG 9 APRIL Alphen voorstelling 'Café 't Randje', door Per Express, aanvang 20.30 uur in het Hooftstraatheater. kledinginzameling Scouting Nederland voor de Derde Wereld, info: 01720-44907. voorstelling Margreet Dolman in gebouw Nabij, Lauraplein, aan vang 20.15 uur. viswedstriijd om 7.30 uur, kop- pelklaverjassen om 20.00 uur in buurthuis Westerhaven, Emma- 1 natuurwerkdag IVN, i 9.00 boorsche Kade. Boskoop Hillegom grote ruil- en verzamelbeurs in de evenementenhal van Treslong, van 10.00 tot 16.30 uur. Koudekerk zaalvoetbaltoernooi met mede werking van de All Stars, aanvang

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16