Archeologische puzzel Valkenburg nog niet voltooid Opgravingen gaan verder, ook na begin aanleg van provinciale weg Vondsten Valkenburg in Museum Oudheden Gemeente bezuinigt 3 miljoen op Broek en Simontjespolder Kantoor ZVA gevestigd aan Schipholweg Weer inspraakronde over verandering in de Breestraat DONDERDAG 7 APRIL 1988 iD LEIDEN VALKENBURG - Hoewel op 17 mei wordt begonnen met de aanleg van de nieuwe provinciale weg S-4 (Katwijk-Leiden) in Valkenburg, komt er voorlopig geen einde aan het archeologisch onderzoek in die gemeente. Want de puzzel is nog niet af. Elders in Valkenburg wil len en gaan wetenschappers nog meer onderzoek verrichten. De laatste drie jaar hebben zij zeer waardevolle vondsten uit de bo dem gehaald in het gebied waar nu weg komt. door Frans van den Berg Archeologen verwachten hun onderzoek volgend jaar voort te kunnen zetten op de plek waar de nieuwe provinciale weg moet aan sluiten op de Voorschoterweg. Zij vermoeden daar eveneens vondsten te doen uit de periode van 300 tot 600 jaar na Christus. El ders in Valkenburg en op de mari nevliegbasis moet de archeologi sche bodem nog in kaart worden gebracht. Op dit moment wordt nog op twee plaatsen gegraven: bij de Ach terweg en op de hoek van de Voor schoterweg en de Zonneveldslaan. In het verlengde van de start- en landingsbaan van het marinevlieg kamp is nagenoeg het hele terrein tussen de Achterweg en gemeente werken afgegraven. Daar zijn wo ningen, opslagplaatsen, een graf veld en Romeinse wegen gevon den. Toch was de puzzel van dit gebied net niet af. Ook onder de Achter weg zelf nemen de archeologen nu een kijkje. Na lang onderhandelen met de gemeente Valkenburg mocht de weg worden opgebroken. Voor fietsers is een omleidingsweg gemaakt van stalen platen. Een graafmachine schraapt de bodem steeds dieper af. Vijf medewerkers leggen met een schop de sporen van de woningen, opslagruimten en sloten bloot. Een ander brengt alles direct in kaart en maakt foto's. Op de plaats van de weg hebben drie Romeinse boerderijen ge staan. "We weten nu dat om de Ro meinse legerplaats, het Castellum, een grote burgerlijke nederzetting lag. Daar werd handel gedreven, zowel met de militairen als met an dere plaatsen langs de Rijn. We we ten alleen nog niet hoe groot dat dorp was. Daarnaast willen we we ten of al het graan zelf werd ver bouwd en een grote kudde vee werd gehouden, of dat het meeste werd geïmporteerd", verduidelijkt archeoloog Epko Bult. Om op deze en andere vragen een antwoord te geven, wordt de bodem in Valkenburg in kaart ge bracht. Alleen op een deel van het wegtracé van de S-4 is feitelijk ge graven. "Met weerstandsmetingen kunnen we de ondergrond in kaart brengen. We weten dan waar oude beddingen van de Rijn lagen, waar de bodem uit klei of zand bestaat. De mensen woonden alleen op de oeverwallen, zodat we in de toe komst op andere plaatsen niet meer hoeven te zoeken naar bewo- ningsresten", legt Bult uit. Vliegveld De wijde omgeving van de S-4 is al in kaart gebracht. "Maar een groot terrein blijft nog steeds een raadsel", wijst Bult op het aangren zende marinevliegkamp. "We heb ben een officieel verzoek bij het mi nisterie van defensie ingediend om op het vliegveld ook weerstands metingen te verrichten. Omdat de bodem niet wordt afgegraven of zo, moet dat volgens ons geen pro bleem zijn voor de marine, tenzij VALKENBURG De archeologische vondsten uit de Romeinse periode bij Valkenburg worden vanaf vrijdag 15 april tentoonge steld in het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg 28 in Leiden. Graven uit het Romeinse grafveld, munten, potten en pan nen, geconserveerde houten voorwerpen en een visfuik zijn daar een jaar lang te bezichtigen. De expositie kwam tot stand door samenwerking tussen de stichting Onderzoek Romeinse Bewoning Valkenburg en het Leid- se museum. "Zonder stichting geen opgravingen", meent secreta ris J.F.K. Kits Nieuwenkamp. "Op het moment dat bekend werd dat de provinciale weg S-4 zou worden aangelegd, had de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) in de meerja renplanning geen rekening gehouden met Valkenburg. Ook ande re instanties hadden geen geld. Dat terwijl voor de opgravingen ruim drie miljoen gulden nodig was". De stichting werd in het leven geroepen om subsidies te verkrij gen van de provincie Zuid-Holland en het Prins Bernhardfonds. Via de zogenaamde Terugploegregeling werden werklozen ingezet bij de opgravingen. Op dit moment zijn dat 21 mensen. Archeoloog en coördinator E. Bult is in tijdelijke dienst bij de ROB en ook de enige provinciale archeoloog D.P. Hallewas werkt in Valkenburg. In de zomerperiode werd het team aangevuld met studenten die vrijwillig meewerkten. Naast de ROB was het onderzoek in handen van afdelingen van de universiteiten van de Leiden en Amsterdam. De afgelopen drie jaar is al veel wetenschappelijk uitgewerkt, waarbij de computer op grote Schaal werd gebruikt voor de opslag van gegevens. Het resterende wetenschappelijk onderzoek wordt de komende driejaar uitgevoerd. "We zijn nog bezig de daarvoor benodigde gel den bijeen te krijgen. Zeven wetenschappers kunnen dan het on derzoek voort zetten. Dat moet volgens plan leiden tot vijf promo tiebundels van studenten aan verschillende universiteiten", ver duidelijkt Kits Nieuwenkamp. "Als dat is afgerond, wordt de stich ting weer opgeheven". daar geheime tunnels of silo's zijn gemaakt", grapt Bult. In eerste instantie waren de ar cheologen ook van plan om onder de toegangsweg naar gemeente werken te graven. "Maar de kosten van een omleidingsweg voor dat zware verkeer zijn te hoog. Boven dien is gebleken dat de ondergrond bij de aanleg van deze weg zwaar is verstoord. Van het Romeinse graf veld hadden we dan ook niet veel meer gevonden". De restanten van de Romeinse nederzetting en het grafveld worden al op 70 tot 80 cen timeter onder het maaiveld aange troffen. Alleen bij de zijtakken van de Rijn is tot drie meter diepte ge graven. Een Romeinse aanlegstei ger werd zelfs tot op zes meter diep blootgelegd. Het Romeinse grafveld, dat exact op het wegtracé van de S-4 blijkt te liggen, was voor de archeo logen het voornaamste doel van het onderzoek. Het grafveld is uniek, omdat het het enige grafveld uit de Romeinse tijd is dat in West-Neder land bekend is. "Zo'n grafveld ver telt ontzettend veel over die maat schappij. De meeste gegevens moeten de komende jaren nog wor den verwerkt, maar nu zijn al enke le conclusies te trekken", vertelt Bult. Slechts één op de vijf kinderen bereikte in de eerste twee eeuwen na Christus het vijfde levensjaar. De meeste kinderziektes waren blijkbaar dodelijk. Opvallend is bo vendien dat veel vrouwen tussen de 17 en 20 jaar overleden, vrijwel zeker als gevolg van een bevalling. Soms werden moeder en kind in één graf gevonden. Naast jonge vrouwen werden ook jonge man nen gevonden in het grafveld: deze soldaten kwamen om op het strijd- veld. Liefdes Het grafveld en de bewonings- resten vertellen volgens Bult ook veel over de relatie tussen het Ro meinse bezettingsleger en de 'Val kenburgers'. Tijdens de 200 jaar dat de Romeinen bij Valkenburg wa ren gelegerd, zijn zeker liefdes op gebloeid tussen soldaten en plaat selijke 'schonen'. Zo waren er sol daten die een gezin stichtten en buiten het Castellum op een boer derij woonden. Op de omgang van de Romeinen met de plaatselijke bevolking zal het wetenschappe lijk onderzoek zich de komende ja ren toespitsen. De combinatie van grafveld, met een burgelijke nederzetting en het castellum, maken de opgravingen bij Valkenburg voor wetenschap pers zc uniek. De afgelopen drie jaar is duidelijk geworden dat de overwegend agrarische bodem van Valkenburg een schat aan informa tie over de Romeinse periode be vat. Dat verklaart ook de nationale en internationale belangstelling voor één van de grootste archeolo gische onderzoeken in ons land. Valkenburg wordt in de weten schappelijke wereld wel het best onderzochte Romeinse grensfort genoemd. Voordat de ploeg drie jaar gele den aan het werk ging, was al het nodige bekend. De Romeinse mili taire nederzetting is in 40 na Chris tus bij de Rijn gebouwd als noorde lijke verdediging van het Romein se rijk. De bezetters wisten eerder nog door te stoten tot Velsen, maar hielden later de Rijn die toen nog bij Katwijk in zee uitmondde als Archeoloog Epko Bult bij de opgraving van drie Romeinse boerderijen op de plaats van de Achterweg i plaats begonnen met de aanleg van de provinciale weg S-4 tussen Leidenen Katwijk. i Valkenburg. Op 17 mei wordt op deze grens aan. Het castellum werd al in 1942 onder leiding van professor Van Giffen onderzocht. Het fort dat zich uitstrekt tot straten rondom het huidige Valkeburgse Castel- lumplein, blijkt in 200 jaar tijd vijf keer te zijn verwoest en weer opge bouwd. In het begin van de jaren zeven tig werd op het terrein van De Woerd, tussen de Torenvlietslaan en de Zonneveldslaan, een deel van deze agrarische bewoning gevon den. "Dat plaatste de archeologen voor een raadsel, omdat de afstand tussen het fort en de nederzetting erg groot is. Het antwoord zou ge vonden moeten worden door op gravingen te doen tussen de Zon neveldslaan en het centrum van Valkenburg. Het tracé voor de nieuwe weg is daarvan een deel", verduidelijkt Bult. Het enige dat voor de opgravin gen in het betreffende gebied was gevonden, waren grafurnen. Loon arbeiders verkochten deze potten aan het Rijksmuseum van Oudhe den in Leiden. De betreffende tuin ders hebben nooit wat gezegd uit angst dat hun land door de weten schappers zou worden onderzocht. De exacte plaats van het grafveld stond dan ook niet vast. Europoort Zowel Bult als J.F.K. Kits Nieu wenkamp, secretaris van de stich ting Onderzoek Romeinse Bewo ning Valkenburg, zijn het er over eens dat de opgravingen meer aan het licht hebben gebracht dan was verwacht. Niet alleen het grafveld is gevonden, ook de burgerlijke ne derzetting blijkt zeer groot te zijn. Graan, vlees en paarden werden onder meer aan het leger geleverd. Enkele paardenfokkerijen voor de Romeinse cavalerie zijn al gevon den. "Het dorp leefde niet alleen van de militaire aanwezigheid. Het was tevens een belangrijke havenstad aan de monding van de Rijn. In fei te een Europoort van de Romeinse en wellicht ook vroeg-middel- eeuwse tijd. Goederen werden niet alleen stroomafwaarts verhandeld, maar ook vanaf de Noordzee wer den produkten uit het Middelland- se-zeegebied aangevoerd", stelt Kits Nieuwenkamp. De handel is bewezen door de aanwezigheid van resten van op slagplaatsen, alsmede twee graan- pakhuizen, waarin voor duizend mensen voor een jaar graan kon worden opgeslagen, aanlegstei gers, handelswaar en restanten van een schip. Volgens Bult verklaart die handelsfunctie het feit dat het dorp niet is verdwenen na het te rugtrekken van de Romeinen, zoals bij andere castella wel het ge val was. In het opgravingsveld zijn ook sporen gevonden van de vroegmid deleeuwse bewoning. Omdat de loop van de Rijn steeds verander de, werden nieuwe woningen en aanlegsteigers gebouwd. Momen teel worden dergelijke vondsten gedaan op de hoek van de Voor schoterweg met de Zonneveld slaan. "Ook nu weer is opvallend dat er een gat in de geschiedenis is. Uit de periode tussen 300 en 600 jaar na Christus hebben we niets gevonden. Dat verschijnsel doet zich bij veel opgravingen voor", verzucht Bult. Maar de onderzoekers hebben goede hoop toch sporen uit deze tijd te vinden. "Uitgaande van het steeds groter worden van de bocht in de Rijn bij Valkenburg is er nog één plaats waar we opgravingen moeten doen. De mogelijkheid om daar te graven dient zich pas vol gend jaar aan. Het kassencomplex aan de Zonneveldslaan wordt dan gesloopt voor de aanleg van een afrit van de S-4 naar de Voorscho terweg". Bult hoopt met de aanne mer afspraken te maken voor op gravingen op die plaats. Ook over de Romeinse periode is nog niet alles bekend. Op Romein se kaarten staat Valkenburg en om geving als Praetorium Agrippina aangegeven. Maar bovendien is de nederzetting aangeduid met een te ken dat alleen bij andere zéér be langrijke plaatsen in Frankrijk staat. Volgens Bult staat het teken voor een staatshotel waarin ambte naren uit Rome logeerden, terwijl ze in Nederland hun werk deden. Van het hotel is nog geen spoor ge vonden. Ook niet van bijbehorende badhuizen en sportvelden. Alleen een tempeltje kwam aan het licht. Volgens Bult is de kans groot dat in de toekomst alsnog dit staatsho tel wordt gevonden. "We hebben nu alleen het wegtracé onderzocht. Tussen het Castellum en deze be woning ligt nog een uitgestrekt ge bied waar geen opgravingen zijn gedaan. Met name onder de weilan den achter de Marinus Poststraat moet nog gegraven worden", meent Bult. Overigens worden der gelijke opgravingen alleen verricht wanneer er sprake is van een nood situatie: de bouw van woningen of de aanleg van een weg. Mocht de gemeente voor het jaar 2000 over gaan tot woningbouw in dit gebied, dan moeten de archeologen op tijd worden ingeschakeld. Voor een dergelijk onderzoek moet de ge meente een half tot een heel jaar uittrekken. LEIDEN - Aan de inrichting van het recreatiegebied in Warmond, vlakbij de Merenwijk, wil de ge meente Leiden bijna drie miljoen minder uitgeven. Aan het aankle den van de eilanden Strengen en Tengnagel en een deel van de Broek en Simontjespolder wordt nu ruim twee miljoen uitgegeven. De bezuiniging wordt bereikt door een soberder inrichting van het re creatiegebied. Niet uitgesloten wordt dat bepaalde zaken later toch worden uitgevoerd zoals ze waren gepland. Het nieuwe voet- en fietspad langs de Merenwijk wordt bijvoor beeld niet voorzien van verlichting. Bovendien wordt afgezien van oe verafwerking, terreinafscheiding en beplantingen. Ook voor het be staande pad langs de Merenwijk van de Vossemeerlaan naar de Broekweg is niet gerekend op ver lichting en terreinafwerking. Wel wordt dat pad 5 asfaltlaag. Op het eiland Tengnagel komt voorlopig geen fiets- en voetpad. Wel wordt daarvoor alvast de fun dering aangelegd. De brug die wordt gemaakt over de Grote Sloot en die toegang geeft tot de Stren gen wordt eveneens soberder uit gevoerd. Het gedeelte onder de brug wordt niet beschoeid. Op de Strengen worden geen auto's toe gelaten, maar wel is de brug ge schikt voor gebruik van ambulan ces en onderhoudsverkeer. Bij de paden rond en door de golfbaan die in de Broek en Si montjespolder wordt ook bezui nigd in het aanbrengen van terrein afscheidingen, terreinmeubilair en beplantingen. Wel worden er ver schillende andere zaken uitge voerd zoals het aanleggen van een fiets/voetpad op Tengnagel, een surfstartplaats en een houten toi letgebouw op de Strengen dat een voudig van aard zal zijn. LEIDEN In het Kantorenhuis aan de Schipholweg heeft zich de maatschappij ZVA gevestigd. Dat is een ziektekostenverzekeraar voor ambtenaren. De maatschappij heeft in het kantorenhuis een ad vieskantoor geopend. De ZVA, die precies twintig jaar bestaat, behoort tot de middelgrote ziektekostenverzekeraars. De maatschappij heeft ongeveer veer tig medewerkers in dienst en een jaaromzet van om en nabij de 85 miljoen gulden. In het Kantoren huis zullen acht personeelsleden komen te werken. De ZVA, wier hoofdkantoor in Den Haag is gevestigd, heeft een advieskantoor in Leiden geopend om de service aan haar klanten te verbeteren. De maatschappij geeft op 26 april een open dag. LEIDEN - Op gebouwen verspreid over de stad zijn vannacht leuzen legen de oliemaatschappij Shell gekalkt. Het protest behelst dit keer de zure regen die door lood in de benzine (mede) wordt veroorzaakt. Behalve de gevel van Vroom en Dreesmann aan de Aalmarkt, moest onder meer ook de Burcht het ontgelden. (foto Henk Bouwman) Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Janny dv. F. Redel en J. Webbers, Wieke Barbara Sara dv. M.B. Peeman en B. van Groningen, Lambert Willem zv. J.P. van den Berg en H.W. Klok, Stephanie dv. J.C.J. Greeve en K. Klinkenberg, Cindy Da nielle dv. G. Hageraats en H.R.M. van Twillert, Rosemijn Dolores Christine dv. M.G. Popkes en R.E. Isada, Thierry Adriaan Eugéne zv. H. Petitjean en M.C.H. Boland, .Justin zv. A.C.M. Bak ker en M. Hannah, Nadia dv. F. Belmon- te en A.W.C. Prinse, Judith Maria dv. J.H. van der Heiden en T.M. Katz, Aliene dv. K. van der Spijk en A.G.H. Heemskerk, Denise Danielle dv. W.L. Dekker en E. Agajanie, Lara dv. H.J. Vij geboom en M.C Stip, Wendy dv. H.J. Vijgeboom en M.C. Stip, Thomas Rus- sel zv. C.M. Tack en G. Volkman, Step hanie Christina dv. C.M. Tack en G. Volkman, Scott Martin zv. M. de Jager en J.L. Sans, Remco zv. J. van Ees en A.J.H. Arts, Flip Onno zv. O.J.F. Middel dorp en J. Platenburg, Swana Cecilia dv. D. van Schaardenburg en H. Kübler, Kimberley dv. K.J.P. de Graaf en S. Hel- fensteijn, Willem zv. J.W. van Leeuwen en I.C. van der Scheer, Robin zv. C. ten Bokkel en M.A. van Maanen, Helena Margaretha Maria dv. H.G.M. van Vel- zen en M.W.M. Geerlings, Wilhelmus Johannes Maria zv. H.G.M. van Velzen en M.W.M. Geerlings, Lisanne Johanna dv. A.M. Captein en A.A.M. Bunnik, Christine dv. B. Slofstra en E. Hoorn, Björn Johannes Martinus zv. M.M. Broekhof en A.M. Salman, Jan Willem zv. W. de Vreugd en W.G. van Strien, Helena Wilhelmina Johanna dv. J.C.M. van der Geest en M.E.H. Kortekaas, Mourad zv. A. Kaddouri en H. Ouraghi, Niels Eric Boudewijn zv. P.C. Wolters en C.J. l'Ecluse, Cornelis Theodoor zv. C.S. Venema en M. Vroom, Boris Woody zv. J.J.G. Berkhout en J.M. van LEIDEN Er komt opnieuw een inspraakronde over de voorgeno men afsluiting van de Breestraat. Het gaat volgens de gemeente om een puur formele aangelegenheid die volgens de Leidse inspraakver ordening verplicht is. Het voorstel waarover inspraak wordt verleend is hetzelfde als al eerder aan de be volking werd voorgelegd: afslui ting van de Breestraat tussen zeven uur 's ochtends en zeven uur 's avonds en enkele aanvullende maatregelen in de binnenstad om de verkeersafwikkeling goed te la ten verlopen. Door nu alle verplichte inspraak ronden af te werken, hopen B en W dat zo spoedig mogelijk na het defi nitieve besluit van de gemeente raad in mei, de nieuwe verkeerssi tuatie in de Breestraat gerealiseerd kan worden. Dit komt overeen met de wens van de gemeenteraad om een einde te maken aan de proef en zo snel mogelijk tot een definitieve oplossing te komen. Wanneer er de komende weken om wat voor rede- der Zalm, Pirn zv. R. van der Kolk en M.E.H. Schlepers, Laura Mary dv. L.J.M. van der Sande en A.P. Schuite maker, Cornelis Jan zv. D. van der Plas en C. van Haaften, Judith Margot dv. R.A. Heijjer en M.M. van Maanen, Eline Julia dv. A.W.M. Kroften G.M.C. Ranke, Manon dv. R, Schippers en M.C. van Dijk, Lech Witold zv. R.C. Bakhuizen van den Brink en E.M. Dziewonska, Joy ce Maria Alida dv. A.A. Zuijdam en M.J.M.C. Donders, Samir zv. M.L. Pol, Renée Vita dv. M.J.F. Leermakers, Eli sabeth Charlotte Maria dv. P.J. Hooger- vorst en A.M. Carlie, Job zv. H. Duijn en W. van der Niet, Armin Jacco Notker zv. A.N. Weibel en C.M.M. Rosier nen dan ook er wijzigingen worden aangebracht in het voorstel van B en W, is er echter opnieuw een in- praakronde noodzakelijk en treedt er vertraging op. Het is niet uitgesloten dat B en W zelf verantwoordelijk zijn voor een dergelijke wijziging. Het college moet namelijk nog een besluit ne men over het definitieve voorstel dat de gemeenteraad krijgt voorge legd. Dat gebeurt vermoedelijk op 19 april. Hierbij is van belang wel ke waarde B en W hechten aan de 30 binnengekomen inpraakreac- ties die vrijwel alle de door het col lege gekozen oplossing afwijzen. Aan de andere kant lopen deze re acties zo uiteen dat B en W er nau welijks een peil op kunnen trek ken. Op een enkel punt zijn er over eenkomsten, maar bijvoorbeeld het voorstel van de betrokken on dernemersorganisaties om de Marktenroute voor verkeer open te stellen, is politiek nagenoeg onbe spreekbaar. Duidelijk is ook dat het huidige voorstel van het college op grote te genstand zal stuiten van de fracties van CDA en WD. Zij lieten in een eerder stadium al weten de Bree straat alleen op donderdagavond en zaterdag af te willen sluiten en de inspraakreacties geven geen aanleiding dit standpunt nu te ver laten. De nieuwe inspraakronde duurt tot 25 april. Op die dag komt de plaatselijke raad voor verkeers- en vervoeraangelegenheden bij elkaar die advies uitbrengt aan de raads commissie. Deze vergadert op 28 april over de Breestraat. Mensen die al eerder een reactie over de Breestraat instuurden, hoeven dat niet nog een keer te doen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15