Klinkers taboe voor wegdek in Warmond Rijksstraatweg zadelt Wassenaar op met groeiende problemen leurt ONDERNEMERS: NIET IEDEREEN HEEFT OP HETZELFDE MOMENT TIJD VOOR TELEVISIE. DAAROM ZENDT DE LEIDSCH DAGBLAD KABELKRANT 17 UUR PER DAG OOK UW TV-SPOT UIT. DAT KAN NIET MISSEN! Haaswijkgelden weg uit Haaswijk PAGINA 14 DONDERDAG 7 APRIL 1988 Inspraak over soort steen is niet overdreven' WARMOND - "Met zo'n nieuwe wegverharding leg je dingen voor wel 30 jaar vast en veruit het groot ste deel van de Warmondse bevol king woont aan de doorgaande rou te. Die mensen ondervinden in toe nemende mate de hinder van het slechte wegdek. En dus is het niet overdreven om mensen hun zegje te laten doen of het soort straatte gel dat de gemeente moet gebrui ken", verdedigt gemeentesecreta ris C. Zoetemelk de hoorzitting over het wegdek van de doorgaan de route, woensdag in 't Trefpunt. In hun oproep om die hoorzitting bij te wonen, stellen B en W dat het gaat tussen de betonnen straat steen of een drie kilometer lange plak asfalt. Dat lijkt allemaal simpeler dan het is. Sweilandstraatbewoners bij voorbeeld, al jarenlang het slacht offer van lawaai en trillingen sme ken om asfalt en willen daarvoor zoiets vaags als "dorpskarakter" aan opofferen. Een eind verderop, midden in het dorp, wonen mensen die van asfalt niets willen weten en denken dat Warmond met zo'n zwart lint Warmond niet meer is. Maar er kunnen toch ook gedeel ten met asfalt en gedeelten met. straatstenen worden verhard? "Dat zou kunnen, ja. Al zijn die mogelijkheden beperkt. Asfalt moet je doen op de plekken waar weinig is gebouwd. Daar zitten imemrs ook weinig leidingen on der de grond. Ik praat nu dus over de uiteinden. In het bebouwde deel van de doorgaande route moet je op grond van zuiver financiële ar gumenten voor de betonnen straat stenen kiezen. Die kun je gebrui ken zonder dat de leidingen moe ten worden verlegd. Alleen het ver leggen van de leidingen kost al zes ton". Nu de Haarlemmertrekvaart weer open gaat voor gemotoriseerd verkeer en Warmond aan een nieuw wegdek toe is, is er toch geen beter moment denkbaar om te be sluiten van de doorgaande route één lange zandweg maken. Uniek in Nederlandeen nog echt lande lijk dorp. Dan is Warmond direct van alle gedonder, verkeer en klachten af en de kosten zijn nihil. Zoetemelk (lachend): "Ja, maar de bewoners zelf moeten Warmond in en uit blijven kunnen. We heb ben in de loop der tijd een bedrij venterrein Zuid ontwikkeld en het verkeer moet daar ongehinderd zijn entree blijven kunnen maken. En ook al is de S54 straks openge steld; er zal ook bestemmingsver keer blijven dat Warmond aan doet. Als de situatie bij het Postvia- duct is verbeterd zal Warmond als sluiproute blijven fungeren, zo is de verwachting. En verder is het zo dat B en W rekening houden met de recreatieve functie van het dorp, we hebben de pretentie een recrea tiegemeente te zijn en dat schept verplichtingen ten aanzien van je bereikbaarheid". Zoetemelk kan nog niets zeggen over de lengte van de periode dat de straat zal zijn open gebroken. Vast staat nu al wel dat het verkeer niet zal worden omge leid. Het openbaar vervoer zal dan schadeclaims indienen. Tot op de draad versleten gebakken klinkers op de Herenweg in Warmond. Het wegdek van de doorgaande route moet met betonnen straatklinkers worden opgeknapt. (foto Henk Bouwman) Voorkeur voor betonnen stenen; asfalt te duur. WARMOND - Warmond gaat afscheid nemen van de gebakken klinker en krijgt er een ruim drie kilometer lange weg van betonstraats- tenen - kosten ruim 2,2 mil joen gulden - voor terug. Al le tekenen tenminste wijzen erop dat de doorgaande rou te in Warmond (Oranje Nas- saulaan-Sweilandstraat-He- renweg-Oosteinde) zal wor den verhard met beton- straatstenen. Voor het aan de "dorpskarakteris- tiek" hechtende deel van de bevol king zal het afscheid zwaar vallen. Voor de Warmonders die zich groen en geel ergeren aan het uiter mate slechte wegdek in het dorp is er reden om opgelucht adem te ha len. Als alles meezit wordt er nog na de komende bouwvak begon nen aan de klus. Voor de door het verkeer murw getrilde bewoners van de Sweilandstraat, die asfalt willen, is de betonstraatsteen een teleurstelling of een redelijk alter natief. Voor volgende week woensdag avond staat weliswaar een hoorzit ting in 't Trefpunt op het program ma maar uit het rapport van het in Kritiek op Oegstgeest OEGSTGEEST Van de 3,5 miljoen gulden die er resteren als alle gronden in Haaswijk zijn verkocht en alle uitgaven zijn gedaan, wil de gemeente bijna drie miljoen gulden gebruiken om het fonds uitbrei ding gemeente en de gemeentelijke reserves op een hoger peil te brengen. Ook de rotonde op het kruispunt Haaswijklaan/Kerck- wervelaan/Kleijn Proffijtlaan willen B en W ermee betalen. Maar die rotonde kost waarschijnlijk niet meer dan twee ton. Het overgrote deel van het geld vloeit dus Haaswijk uit. De Haaswijkers protesteren hier fel tegen. Secretaris F. Dane van de Vereniging Haaswijk, die trouwens blijft volhouden dat in 1992 als de wijk klaar is er wel zes miljoen overblijft, wijst erop dat "met de politiek" afspraken zijn gemaakt over de winst die de gemeente op Haaswijk boekt". Volgens Dane is de verdeling van de Haaswijkgel den zoals B en W die nu voorstellen tegen de afspraken in. Een tijdje terug bracht de Vereniging Haaswijk een verlanglijstje in omloop. Op dat lijstje prijkten ook wensen die slechts indirect met de nieuwbouwwijk van doen hebben. Dane: "Haaswijkers profiteren natuurlijk ook van niet-Haaswijkse voorzieningen maar al het geld in de grondexploitaitie is in principe geld dat van ons, Haaswijkbewo ners, afkomstig is. Ik vind het onjuist dat andere Oegstgeestenaren voor zo'n groot aandeel meeprofiteren van het positieve saldo van de grondexploitatie, dat wij nu bij wijze van spreken meebetalen op de verliezen op zwembad Poelmeer". De 3,5 miljoen die de gemeente nu via het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten op haar rekening bijgeschreven is dus niet het definitieve eindsaldo. Gemeentesecretaris F. Willeme wijst erop dat de gemeen te heel voorzichtig met het geld moet omspringen want van nu tot aan het laatste huis in 1992 kunnen nog tal van "naijlende kosten" een ne gatieve invloed op het eindsaldo uitoefenen. Dane komt juist op veel hogere bedragen uit. Hij rekent voor dat de 3,5 miljoen Haaswijkwinst, tot 1992 weggezet tegen een rentepercen tage van zeven of acht procent, het totaal op vijf miljoen doen uitko men. Dat komt heel aardig in de buurt van de zes miljoen die hij al eens heeft voorspeld. De VH-secretaris is wel erg bezorgd over de ver deling van de winsten bovenop die 3,5 miljoen. Hij heeft begrepen dat het Bouwfonds en de gemeente hebben afgesproken dat ze die zullen delen. En ook dat zou tegen de afspraken in zijn. geschakelde ingenieursbureau Oranjewoud valt een duidelijke voorkeur voor de betonstraatsteen te destilleren. En B en W hebben die voorkeur overgenomen in het "voorlopige standpunt" dat ze aan het einde van de zomer van 1987 hebben betrokken. Nu, een dik half jaar later, zijn ze geen duimbreedte geweken. Gemeentesecretaris C. Zoetemelk vestigt de aandacht lie ver niet al te veel op dat voorlopige collegestandpunt. Dat zou bij de meepratende burger de indruk kunnen wekken "dat we woensdag in 't Trefpunt een schertsvertoning opvoeren, maar het is nog helemaal een open zaak. Bovendien moet de raad besluiten". Dat moge zo zijn, veel te kiezen valt er niet voor de gemeenteraad. De gebakken klinker wordt in het rapport van Oranjewoud bestem peld "als een slechtere keuze dan betonstraatstenen of asfalt", al was het alleen maar omdat de stroef heid ervan te gering is en de aanleg- kosten en het onderhoud nog duur der zijn dan die van de stroevere betonnen exemplaren. B en W suggereren in hun oproep aan de burgers om op de hoorzit ting te komen dat het zal gaan tus sen de betonklinker of asfalt. Maar asfalt valt af omdat het te duur is, zo kan iedere lezer uit het bijgele verde kostenstaatje opmaken. Al leen al het verleggen van elektrici- teits-, gas en waterleidingen kost zes ton. De kabels en buizen kun nen gewoon op hun plaats blijven als er wordt gekozen voor een ver harding van "losse elementen". Van belang in het zeker voor de gebakken klinker vernietigende onderzoek van Oranjewoud zijn de aspecten stroefheid, vlakheid en comfort, geluidhinder, trillingshin- der, de gevolgen voor de "laanbo men", de onderhoudsintensiteit en de snelheid van het verkeer ge weest. Nauwelijks of geen rol heeft het gegeven meegespeeld dat nog deze zomer de Oegstgeester Haar lemmertrekvaart (S54) weer wordt opengesteld voor gemotoriseerd verkeer en vermoedelijk de door gaande route in Warmond zal ont lasten. Metingen hebben uitgewezen dat het gemiddeld aantal voertui gen per dag op het ene uiteinde (Oranje Nassaulaan) 6500 bedraagt en op het andere (Oosteinde) 5500. Zeseneenhalf procent daarvan is zwaar verkeer: gemiddeld dus 425 bussen en vrachtauto's per dag. Volgens eerste ambtenaar Zoete melk kan de invloed van de open stelling van de S54 alleen nog maar met de natte vinger worden geme ten. Oranjewoud houdt het op een vermindering van duizend voertui gen per dag. Er zou trouwens allerminst aan leiding zijn tot feestvieren als het aantal verkeersbewegingen in het Warmondse drastisch zou afne men. Er is dan weliswaar minder lawaai en minder trillingshinder maar bij de provincie, die de nieu we wegverharding voor 37.5 pro cent binnen en 75 procent buiten de bebouwde kom moet subsidi ëren, rijst dan onmiddellijk de no dige twijfel over de noodzaak van vernieuwing van het Warmondse wegdek. Weg subsidie, weg nieuw wegdek. Zoetemelk: "Het is best nog allemaal spannend, ja". In de huidige situatie hoeft er aan die noodzaak niet te worden getwijfeld. Verkeer is er nog volop en de sleuven in het wegdek groei en in aantal en omvang. Voor race fietsen met dunne bandjes is de weg al nagenoeg onberijdbaar. Autobanden maken een vreemd soortig brullend geluid op de res tanten van de tot op de draad versleten wegverharding. Een po ging om door "opruwing" de stroefheid, die zeker bij nat weer nihil is, te verbeteren pakte ave rechts uit. Het verkeer in Warmond moet het al lange tijd doen met een slecht melkgebitje. Met betrekking tot de stroefheid van het huidige wegdek meldt Oranjewoud dat al in oktober 1985 de "wrijvingscoëffciënt" onder de kritische waarde zat. Gewenst is er minimaal een van 0.45. Bij 0.38 is onderhoud noodzakelijk. War mond zat driejaar geleden op som mige weggedeelten al onder die 0.38. Van de drie mogelijke wegver- harders asfalt, klinker, betonstraat steen zijn de eerste en de laatste het stroefst. Qua "vlakheid en com fort" wint asfalt het van de beton nen straatsteen. Ook als het om de geluidshinder gaat, valt asfalt te prefereren boven die straatsteen maar Oranjewoud en B en W haas ten zich hieraan toe te voegen dat automobilisten de neiging hebben harder te gaan rijden als ze asfalt zien. Waardoor die overwinning van asfalt weer teniet wordt ge daan. Asfalt wint het in eerste instantie ook van de betonnen straatsteen in de strijd om de minste trillingshin der. Toch heeft deze hinder meer met de zwaarte van het verkeer te maken dan met de wegverharding, aldus Oranjewoud. Bovendien zou de draagkracht van de uit zand be staande ondergrond dusdanig groot zijn "dat het verschil tussen asfalt en betonnen straatstenen niet maatgevend is". Een wegverharding van losse elementen is te prefereren boven asfalt wanneer als toetssteen de laanbomen worden genomen. As falt staat een goede beluchting en watertoevoer in de weg. Oranje woud voegt er overigens aan toe dat de berm in Warmond onver hard is en blijft. Dit pluspunt van de betonnen straatsteen lijkt dus schijn. Asfalt, zo stelt Oranjewoud, be zorgt de weggebruikers minder overlast als er onderhoud wordt ge pleegd, al was het alleen maar om dat het herstel van een verharding van losse elementen tijdrovender is. Het verkeer zal moeten worden omgeleid en de ervaring leert dat vervoersmaatschappijen van suc ces verzekerd zijn als ze omleidin gen aangrijpen voor het indienen van schadeclaims. Asfalt wint het op punten maar verliest het van de guldens. Warmond zou er bijna drie miljoen gulden aan kwijt zijn. Bijna één miljoen gulden meer dan de betonnen straatstenen kosten. De voordelen van asfalt wegen daar niet tegenop. WASSENAAR - De Wassenaarse Rijksstraatweg is een probleem- route. Met zijn vier, ongeschei den rijbanen geeft hij het verkeer uit bollenstreek en verder noor delijk een aansluiting op hartje Den Haag. 55 tot 60.000 auto's per dag zijn geen uitzondering en het aantal ongevallen is groot. Regel matig vallen hierbij doden. Vorig jaar waren het er vier, in februari dit jaar was het wederom raak. De meeste botsingen ontstaan doordat automobilisten op de weghelft voor tegenliggers ko men. Automobilisten mogen op de weg niet sneller dan 70 kilo meter per uur rijden, maar de po litie constateert regelmatig snel heden die daar ver boven liggen. Vooral de komst van nieuw, ge luiddempend asfalt lijkt daar de bet aan te zijn. Onlangs werd dan ook besloten om meer snelheids controles te houden. De gemeente beseft dat dat niet voldoende is, maar wat kan ze nog meer doen? Een verbre ding van de weg zou het groen van de aangrenzende landgoede ren flink aantasten en extra ver keer aantrekken. Niemand in de gemeente lijkt daar veel voor te voelen, tien jaar nadat B en W die kwestie op tafel worpen. Beter scoren de aanleg van een mid denberm en het instellen van een inhaalverbod voor vrachtwa gens. De politie voert al jaren aan dat een middenberm een gevoel van veiligheid geeft en de schade beperkt bij ongelukken. En de WD, met 10 van de 21 zetels een machtige partij, stelde het deze week nog voor in het plaatselijke partijorgaan. Tijdens het voortdurende overleg heeft Rijkswaterstaat immer voorzichtig over midden bermen gedaan, maar was de wegbeheerder wel bereid het ge vaarlijke stuk bij het witte via duct aan te pakken. De krappe invoegstrook bij motel Bijhorst werd tweemaal zo lang en auto mobilisten werd de mogelijk heid ontnomen om na het via duct nog rechtsaf te slaan rich ting Bijhorst en achterliggende zaken. Zij moeten voortaan vóór het viaduct de Rijksstraatweg verlaten. Randwegen Het meeste heil verwachten Wassenaarders van randwegen. Ze hebben zich nooit willen neerleggen bij het schrappen van de Leidse Baan (tussen Leiden en Den Haag) en het vervallen van de duinweg (tussen bollen streek en Den Haag). Nu die we gen écht buiten bereik liggen, maakt Wassenaar zich hard voor de rijksweg 11-west (tussen de rijksweg bij Zoeterwoude en de rijksweg bij Wassenaar) en de Verlengde Landscheidingsweg (van de Wassenaarse Rijksstraat weg naar de rijksweg bij Leids chendam). Deze oost-west bindingen zouden, samen met de provinciale weg rond Valken burg, een aardig hoefijzer vor men rond de 'groene oase in d< Randstad'. Als ook het openbaa: vervoer beter wordt, is er echt sprake van een 'oplossingenpak ket'. Aldus burgemeester P.H Schoute, door Paul van der Kooij De protesten tegen beide rijks wegen zijn altijd hard geweest, maar Wassenaar heeft met zijn pleidooien voor de routes méér gedaan dan aandacht wekken. De Tweede Kamer drong een jaar geleden aan op een onder zoek naar extra oost-westverbin dingen en de minister van Ver keer en Waterstaat, N. Smit- Kroes, laat regelmatig merken niet gediend te zijn van Voor- burgse protesten tegen de Ver lengde Landscheidingsweg. Rijksweg 11-west krijgt waar schijnlijk een plaatsje op een nieuwe rijkswegenschets en zou wel eens vóór het jaar 2000 kun nen worden aangelegd, eerder dan tot nu toe aangenomen. De Rijksstraatweg zelf noem de ze, tijdens een gezellig avond je in Wassenaar, "overbelast". En ze opperde dat subsidiegevers meer moeten kijken naar de be lasting van wegen. Veel beter zou de Wassenaarse situatie nooit worden: "Men is nu een maal een randgemeente van Den Haag". De Stuurgroep Haagse Agglommeratie, een initiatief van rijk, provincie en regioge meenten, heeft de Rijksstraat weg als een groot knelpunt aan gewezen en noemt hem 'zeer on veilig'. Door het ontbreken van een middenberm is het aantal letselongevallen tien maal zo hoog als gemiddeld op een weg met twee maal twee rijstroken. Binnenroutes Terwijl de hoop op veelomvat tende oplossingen groeit, stellen de plaatselijke partijen realis- tisph d*at een eventuele aanleg van de randwegen jaren duurt. En ondertussen groeien de pro blemen. Doordat de Rijksstraat weg steeds voller wordt, zoekt het verkeer door Wassenaar sluiproutes. Een aantal van 20.000 auto's is geen uitzonde ring op de binnenroutes, die daar totaal niet op zijn gebouwd. Volgens de burgemeester zijn de binnenroutes "nog onveiliger dan de Rijksstraatweg", wordt ook hier te snel gereden en lijdt het milieu grote schade. Zijn col lege heeft vorig jaar voorgesteld om dusdanige verkeersremmen- de maatregelen te treffen, dat het sluipen onaantrekkelijk wordt. Als alle sluipers naar de Rijks straatweg terugkeren, raakt die misschien zó verstopt dat auto mobilisten massaal Wassenaar mijden. Het idee werd niet helemaal goed ontvangen. Veel Wassen aarders vinden dat het verkeer al aan de grenzen moet worden te gengehouden en een uit de grond gestampt actiecomité kreeg brede steun voor die stel ling. De WD vindt nu dan ook dat dergelijke ingrepen niet zo maar opgelegd kunnen worden en zoekt het meer in versmallin gen van héle binnenroutes en in- haalverboden op gevaarlijke stukken. Jongens verjagen video-dief S] jJ |Ej |a| |A| OEGSTGEEST- Uit een woning aan de Van Houdringelaan in Oegstgeest is gisterochtend een vi deorecorder met een waarde van 3700 gulden gestolen. Ten tijde van de inbraak was van de bewoners al leen een zoontje thuis. Hij was met een vriendje op de eerste verdie ping van de woning aan het spelen. De respectievelijk vijf- en tien-jari ge jongens gingen naar beneden toen ze geluiden hoorden en trof fen daar een man aan. De vrienden waren mans genoeg om de inbre ker te verdrijven maar konden niet voorkomen dat hij de videorecor der Ingebroken met een hangertje WARMOND - In twee woningen in Warmond is vannacht ingebroken. Uit een van de woningen werd geld gestolen. Inbrekers kwamen de woning binnen door met een han gertje van de stomerij via de brie venbus de deur open te maken. De politie van Warmond wijst er op, dat mensen de deur op het nacht slot moeten doen om een inbraak op deze manier te voorkomen. Bij een andere woning staakten inbre kers hun poging, omdat ze de deur niet snel genoeg open kregen. Lunchconcert .In de Wassenaarse Pauwhof (Paauw- laan 2a) wordt zondag 10 april, klokslag twaalf uur, een lunchconcert gehouden. Pianiste Marijke van der Harst en ho boïste Odile van Eek Verzorgen dit con cert. Ze brengen werken van Bach, Van Beethoven en Saint-Saëns. Reserveren kan telefonisch via nummer 01751- 14283. Coopertest Voorschotenaren kunnen komende maandag weer meedoen aan de co opertest. Plaats van handeling is het kunstgrasveld bij hockeyvereniging Fo- rescate in sportpark Adegeest. Er wor den twee testen gelopen: één om acht uur 's avonds, de ander een kwartier la ter.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14