TAD LEIDEN Leidse pohtie wil meer zaken afhandelen met een geldboete mmu Speelgoedtrein beweegt op samentrekken armspieren LEIDSCH DAGBLAD Tegen Leidse politie 21 klachten ingediend s DONDERDAG 7 APRIL 1 'Experiment voor honderd procent geslaagd' LEIDEN Politie en justitie zijn uitermate tevreden over het Leidse experiment waarbij kleine misdrij ven bij de politie kunnen worden afgedaan door het betalen van een boete. De politie heeft er zelfs voor gepleit het aantal misdrijven waar voor deze regeling geldt uit te brei den. Voorlopig is afgesproken dat het experiment in zijn huidige vorm wordt voortgezet. Er is een werkgroep opgericht die gaat stu deren op de aanbevelingen van de politie. Het 'afkopen' van strafvervol ging bij kleine misdrijven is in Lei den mogelijk sinds 1 februari van het vorig jaar. Onder kleine mis drijven wordt in dit verband ver staan: diefstallen, vernieling en rij den onder invloed (tot 1,3 promil le). Afkoop is echter slechts moge lijk wanneer de verdachte bekent, de schade vergoedt, minimaal 18 jaar is en de voorgaande twee jaar niet in aanraking is geweest met de politie. Sinds de start van het experi- LEIDEN Bij de politie zijn het vorig jaar 21 klachten ingediend over het optreden van agenten. Het aantal klachten was daarmee nage noeg gelijk aan het aantal dat voor- linke buit bij inbraak restaurant LEIDEN - Bij een inbraak in de nacht van dinsdag op woensdag in het Chinese restaurant Pearl City aan de Rosmolen is een flinke hoe veelheid goederen meegenomen. Personeel, dat gisterochtend om kwart over zeven arriveerde, merk te dat de toegangsdeur was open gebroken. De stereo-installatie, 20 muziekcassettes, vier sloffen siga retten en een tiental flessen sterke drank bleken te zijn verdwenen. Ook werd 500 gulden aan wissel geld meegenomen, en een grote hoeveelheid snoepwaren, tien kilo voorgebakken varkensvlees en een paar blikken ham waren ont vreemd. De inbrekers hadden te vens het biervat laten leeglopen. gaande jaren tegen het politie-op- treden werd ingediend. Van die klachten werden 13 als onterecht van de hand gewezen, in zes geval len oordeelde de hoofdcommissa ris dat de klager (gedeeltelijk) ge lijk had. Een klacht is nog in be handeling en over een klacht kon geen uitspraak worden gedaan. De klachten werden in eerste in stantie beoordeeld door de hoofd commissaris waarna de mogelijk heid bestond beroep aan te teke nen bij de burgemeester. Drie maal werd van deze gelegenheid ge bruik gemaakt. Onder de klachten die werden toegewezen bevond zich die van een man die op het Sta tionsplein werd aangehouden en geen kans kreeg om zijn fiets op slot te zetten. Na te zijn vrijgelaten, ontdekte de man dat zijn fiets ge stolen was. Ook de automobilist die tever geefs een agent van de parkeerpoli tie trachtte te bewegen een proces verbaal in te trekken omdat de overtreding was begaan omdat hij plots onwel geworden was, kreeg gelijk. De klacht van twee dames dat zij in aanwezigheid van manne lijke agenten gefouilleerd waren, werd door de hoofdcommissaris 'min of meer gegrond' bevonden. ment kregen 113 mensen een trans actie aangeboden. Slechts 10 men sen weigerden en werden verder door justitie vervolgd. In verreweg de meeste gevallen had de aange boden transactie te maken met winkeldiefstal. In mindere mate ging het om automobilisten die te veel hadden gedronken. Volgens politiewoordvoerder Graveland is het experiment 'voor honderd pro cent een succes'. De politie heeft geadviseerd de administratieve afhandeling van de transacties te vereenvoudigen. Ook moeten betere afspraken met de regiogemeenten worden ge maakt. Graveland: "Het is natuur lijk een beetje vreemd dat een win keldief er in Leiden met een boete van af komt terwijl hij in een buur gemeente wordt vervolgd". De politie heeft er voor gepleit de afkoopregeling uit te breiden met andere kleine misdrijven. Onder meer vindt de politie dat ook win keldieven die daarvoor vaker wor den aangehouden onder de rege ling moeten vallen. Gedurende het experiment konden 153 winkel diefstallen niet afgekocht worden omdat de daders al eerder in aanra king met de politie waren geweest. De ervaring van de politie is dat het experiment geen gevolgen heeft gehad voor de werkdruk van de agenten. Het kader zegt het makkelijker gekregen te hebben omdat er minder proces-verbalen behoeven te worden bewerkt. Al leen de hulp-officieren bij de poli tie kregen het drukker omdat zij ie dere transactie moeten goedkeu ren. De winst van het nieuwe sys teem wordt geboekt bij justitie om dat er minder strafvervolgingen plaatsvinden. Volgens de politie 'ervaren de meeste verdachten het als prettig dat de zaak op deze wijze kan wor den afgedaan'. Duo betrapt bij innen gestolen cheques Hardrijders LEIDEN Bij een radarcontrole op de Willem de Zwijgerlaan heeft de politie bij 42 van de 327 automo bilisten proces-verbaal moeten op maken wegens te hard rijden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 104 kilometer. Overigens was de apparatuur zó afgesteld dat de 'kleine' snelheidsovertreders niet werden gepakt. In totaal overtra den namelijk 119 automobilisten de toegestane snelheid van 50 kilo meter per uur. Eerder op de dag was op de Burggravenlaan tegen 12 van de 134 automobilisten proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de snelheid. LEIDEN - Een 29-jarige man en een 39-jarige vrouw, beiden uit Delft, zijn gisteren in Leiden be trapt toen zij gestolen girobetaal kaarten ter waarde van 1400 gulden trachtten te verzilveren bij het postagentschap van Vroom en Dreesmann. Op het politiebureau bleken zij ook in het bezit van een pasje en nog acht betaalkaarten te zijn. die op 5 april in Delft waren gestolen. Het tweetal is aan de Delftse politie overgedragen. Brandje LEIDEN - Bij de Cortonastichtmg aan de Haagweg is gisterochtend brand op een van de kamers ont staan, waar een vrouw met haar kinderen verblijft. Vermoedelijk heeft een van de kinderen in een onbewaakt ogenblik een aansteker te pakken gekregen. Daardoor vloog een gordijn in brand. De uit gerukte brandweer heeft het vuur tje geblust. De schade bleef be perkt. Bijzondere expositie Leids Anatomisch Museum LEIDEN Een miniatuurtrein die rijdt op elektriciteit opgewekt door het samentrekken van de onder armspieren; een scanner die een driedimensionaal beeld geeft van de wervelkolom; een levensechte kunstknie waar men met een ca mera in kan kijken; video's over operatietechnieken. Dat is op 9 en 10 april, in het kader van het natio naal museumweekeinde, allemaal te zien op de expositie 'De mens in beweging' in het Anatomisch Mu seum aan de Wassenaarseweg 62. Deze tentoonstelling georga niseerd door de vakgroepen en af delingen anatomie, orthpaedie, reumatologie en revalidatie van de medische faculteit van de Rijks- Leids biertje De Leidse bierkenner Hans van der Reyden heeft samen met slij ter Kees Klerks het plan opgevat om een origineel Leids biertje te laten brouwen. "Ja, ik zat zo eens met Kees te filosoferen over bier soorten toen we op dat idee kwa men. Eerst dachten we aan een 3- oktoberbiertje. Daarna vonden we dat het een biertje voor het hele jaar moest zijn. Maar dan wel een Leids. Een paar jaar geleden vond Van der Reyden nog ergens een leeg bierflesje van de Leidse Stoom-bierbrouwerij De Post hoorn die aan de Oude Vest, bo ven de Hekkensteeg, was geves tigd. Dat was één van de laatste brouwerijen in Leiden die in 1915 definitief de poorten sloot. Stichter M.H. van Waveren had een eigen soort bier en daar moest nog ergens een recept van zijn, zo weet Van der Reyden die ook kroegbaas is van café De Plantage aan de Hogewoerd. Op een oproep kwam welge teld één reactie, maar wel een goede. Volgens die oplettende le zer zou in het stadsarchief van Haarlem het recept bewaard ge bleven zijn. De laatste eigenaar van De Posthoorn was na slui ting van de brouwerij immers naar Haarlem verhuisd. "Na een tijdje zoeken vonden we het nog ook. Jammer genoeg is het re cept niet helemaal compleet.-Er zijn slechts flarden van het re cept opgeschreven en dus weten we van bepaalde ingrediënten niet precies de hoeveelheden", aldus Van der Reyden met een spijtig gezicht. Aanstaande vrijdag gaat hij met Klerks naar de Amsterdam se brouwerij 't IJ om een proef- brouwsel te laten maken. "Dan weten we of het ook nog een beetje te drinken is. Hoe het pre cies gaat smaken is nog een ver rassing. Het wordt in ieder geval een donker bierje. Dat maakten ze in die tijd allemaal, want het was met het smerige water moei lijk om een licht biertje te brou wen", aldus de bierkenner. Het beugelflesje van De Post hoorn is van zijn vader Ome Joop van der Reyden geweest, die kor te tijd eigenaar was van café De Plantage en altijd drankengroot handel Van Dort aan het Utrechtse Veer heeft bestierd. "Ik ben zogezegd tussen de drank opgegroeid. Als kind spaarde ik al blikjes bier. Nee, die heb ik jammer genoeg niet meer. Ik was een jaar of 16 toen ik met een vriend wat van die blikjes heb opgedronken. We wa ren als een kachel. Mijn vader heeft daarna de rest wegge haald". Toen kon de fijnproever er al niet vanaf blijven. Nu is Van der Reyden aange sloten bij een selecte club van kroegbazen: Alliantie van Bier tapperijen. "Die club wordt be wust beperkt gehouden tot 40 ca fés. Je moet een examen afleg gen en daarnaast komen ze elk half jaar plotseling keuren. Ze kijken of je genoeg soorten tapt, of ze de juiste temperatuur heb ben en je het goed tapt. Je kunt het vergelijken met het gedoe van Michelin". In Van der Reydens café De Plantage geeft de Belgische bieroloog Jan de Bruyne donder dag 14 april een lezing over Bel gisch bier. "Die man heeft het ca fé 't Brugs Beertje. In Brugge noemen ze het de bieracademie. Als je daar in de buurt bent moet je beslist eens langs gaan, want het is een bezienswaardigheid. Het bestaat uit twee kamers die zijn ingericht als een huiskamer. Een planken vloer, banken aan de zijkanten en een tafel in het midden. Zo ontzettend Belgisch. Prachtig", aldus een enthousias te Van der Reyden. Binnenkort komen we dus te weten hoe het Leids biertje smaakt. Groen De Socialistiese Partij laat zich weer eens zien zoals we haar ken nen: als actiepartij. Nu heeft de partij de handschoen opgeno men tegen de inmiddels beruch te inbreidingsplannen van de ge meente waarbij in verschillende wijken stukken groen worden opgeofferd aan woningbouw. Schandalige plannen, zo vindt de SP. Daarom is het comité 'Bou wen op groen? Nee niet doen!' in het leven geroepen. Samen met de Volkstuinvere niging Ons Buiten gaat de SP in de stad folders en groene raam biljetten uitdelen waarin het on genoegen kenbaar wordt ge maakt over de bouwplannen van de wethouders Peters en Tesse- laar. Ook gaan zo'n 100 medewer kers de komende zaterdagen op de markt staan om handtekenin gen op te halen. Volgens woordvoerster Mari an van der Linden van de SP is het doel van de actie het oproe- pen van buurtbewoners die wor den gedupeerd. "Ze moeten in groten getale naar de informatie avonden komen, zodat de wet houders weten dat ze verkeerd bezig zijn. De gemeente moet er van worden weerhouden om de onzalige plannen door te zetten", zegt Van der Linden kort maar krachtig. "Als van het weinige groen dat Leiden nog heeft ook de Leidse Hout en de volkstuinen worden bebouwd, blijft er toch niets meer over. Neem nu de mensen van Ons Buiten. Die hebben geen auto. Ze moeten met fiets en brommer naar hun tuin. Stel je voor dat die mensen buiten de stad worden geplaatst. Dat wordt dan veel te ver weg en bovendien hebben ze geen zin om weer hele maal opnieuw te beginnen. Ik vind dat we hen niet het laatste pleziertje moeten ontnemen", al dus Van der Linden. Volgens haar is het nog niet te laat om in Leiden actie te onder nemen. De nota 'Bouwen in be staande wijken' is al bijna een half jaar bekend en er zijn al drie informatie-avonden geweest. "Er is door de raad nog niets be slist en bovendien zijn er nog een paar informatie-bijeenkomsten, onder meer over het Leidse Hout (maandag 11 april in de Paulus- kerk, 19.30 uur). We hopen dat die erg goed bezocht gaat wor den", verdedigt Van der Linden zich. Nu raakt Leiden misschien wel groen kwijt, maar wellicht dat de groene raambiljetten van de SP een goed tegenwicht bie den. universiteit Leiden en het Acade misch Ziekenhuis schetst een beeld van de ontwikkelingen in het onderzoek van het bewegingsap paraat van de mens: het stelsel van botten, spieren, gewrichten, pezen, kapsels, banden en zenuwen. Veel mensen krijgen vroeg of laat te maken met aandoeningen van het bewegingsapparaat. Onge veer tien procent van alle ziekte verzuim is hiervan een gevolg. Bo vendien leiden dergelijke aandoe ningen niet zelden tot blijvende ar beidsongeschiktheid. Het onder zoek naar deze ziekten en het ont wikkelen van medische hulpmid delen om de patiënt zo goed moge lijk te kunnen laten functioneren, nemen in de medische wereld dan ook een belangrijke plaats in. De kennis over aandoeningen van het bewegingsapparaat is de afgelopen decennia flink toegeno men, niet in het minst dankzij de meest geavanceerde meetappara tuur. Zo is op een historische prent te zien hoe een arts een patiënt met scoliose, een vergroeiing van de ruggegraat, in de 'juiste' stand pro beert te duwen. Thans stelt men door middel van een scanner drie dimensionaal vast wat de precieze vorm van de wervelkolom is, en wordt de afwijking vervolgens ope ratief verholpen. In minder ernsti ge gevallen wordt een speciaal gip- scorset voor de patiënt ontworpen. Daarnaast geeft de tentoonstel ling tekst en uitleg over onder meer de zogenaamde omkeerplastieken. Vroeger hield de behandeling van botkanker vaak in dat het li chaamsdeel waarin het aangetaste bot zich bevond geheel werd geam puteerd. Bij de techniek van de omkeerplastieken verwijdert men bijvoorbeeld in het geval van bot kanker in het bovenbeen, het zieke gedeelte. Daarna wordt het onder been 180 graden gedraaid en omge keerd aan de heup vastgezet. Het enkelgewricht kan dan dienst doen als kniegewricht en een speciale prothese neemt de plaats in van het onderbeen. Vorig jaar trok een soortgelijke tentoonstelling die in het teken stond van het hart ongeveer 3500 bezoekers. De organisatie ver wacht dat dit weekeinde nog meer mensen de gang naar het museum zullen maken. Naast de expositie ruimte is ook het anatomisch mu seum zelf, met een grote verzame ling preparaten en modellen van het menselijk lichaam en de em- Stichting wil onderzoek horstkanker LEIDEN - Vijf Basisgezondheids diensten en het Integraal Kanker centrum West zijn van plan een stichting op te richten die het be volkingsonderzoek op borstkan ker in het westelijke deel van Zuid- Holland ter hand neemt. De nieu we stichting wil jaarlijks 55.000 vrouwen onderzoeken op borst kanker. Volgend jaar wordt gestart met het onderzoek in Leiden. Voor de financiering van het onderzoek is subsidie gevraagd aan het minis terie van WVC en de Ziekenfonds raad. bryonale ontwikkeling, voor pu bliek toegankelijk. Normaal is dit niet het geval omdat in hetzelfde gebouw geregeld colleges en prak- tica worden gegeven voor studen ten van de medische faculteit. Bo vendien ontbreekt volgens de orga nisatie van de tentoonstelling het geld om suppoosten in dienst te ne- Stichting Meerburg wil af van sluipverkeer LEIDEN - De Stichting Meerburg heeft de gemeente gevraagd om maatregelen te nemen om sluipver keer in de wijk tegen te gaan. Dit sluipverkeer, schrijft de stichting, is het gevolg van de slechte door stroming op de Hoge Rijndijk na de aanleg van de busbaan. Om files te vermijden rijden de auto's bij de Matiloweg de wijk in om via de Lekstraat en de Meerburgerkade enige honderden meters verder weer op de Hoge Rijndijk terecht te komen. De aanleg van een viertal drempels in de wijk heeft niet ge holpen, vindt de stichting. Deze stelt daarom voor het aantal drempels uit te breiden en de be staande drempels te verhogen. Ook vindt de stichting dat er maatrege len moeten worden genomen om de doorstroming op de Hoge Rijn dijk te verbeteren. Tenslotte wil de stichting dat er een parkeerverbod voor vrachtwagens in de Lekstraat komt. Gehandicapten Aktief krijgt subsidie van de provincie DEN HAAG/LEIDEN - Slechts een van de vijf Leidse instellingen die activiteiten organiseren voor men sen zonder werk krijgt subsidie van de provincie Zuid-Holland. Het gaat om Gehandicapten Ak tief, die alternatief werk wil verzor gen voor maximaal 400 gehandi capten. De instelling krijgt 6600 gulden, maar had om 8500 gulden gevraagd. Subsidieverzoeken van SDJ-Ori- ëntatiejaar (30.000 gulden), de Klussenbank 5000 gulden), het Vertaalburo (10.200 gulden) en 'Vrijwilligerswerk loont' (11.750 gulden) werden afgewezen om nog onbekende redenen. Het vijf Leidse projecten maak ten deel uit van in totaal 87 aanvra gen voor subsidie. Er is 122.555 gul den in het kader van de subsidiere geling voor mensen zonder werk. Alle instellingen vroegen bij elkaar ruim 675.000 gulden subsidie. De provincie heeft prioriteit gegeven aan die projecten waarbij de mees- worden bereikt. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STA~D LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13