Citroen AX GTsnel en fel topmodel KI MNDERMB.DE Harde aanpak straatjunks in Amsterdam 's Werelds grootse autofabriek onder één dak -AUTO De band bestaat 100 jaar Auto Allerlei RIJ-IMPRESSIE Citroën dealer voor Leiden, Wassenaar e.o. Bankservice B en W Den Haag willen heffing op reclameaffiches DONDERDAG 7 APRIL 1988 PAGINA 11 Ierse dierenarts gaf de stoot tot rubber revolutie John Boyd Dunlop op zijn fiets met rubber banden. Zijn vin ding gaat nu vanuit de Japanse stad Kobe de we reld rond. (foto pr> Het is dit jaar precies leden dat de Ierse dierenarts John Boyd Dunlop op de gedachte kwam dat het wellicht verstandig zou zijn om de toen algemene houten wielen te voorzien van een rubber stootrand. Het werd het begin van de rubber revolutie. Uit dat simpele idee ont stond namelijk de band, die van daag de dag niet meer uit ons leven is weg te denken. Dunlops idee leidde ook tot de op richting van een bandenfabriek. Maar die bestaat nu niet meer. Dunlop is althans geen echte Dunlop meer. Het Britse bedrijf werd opgeslokt door het Japanse concern Sumito mo, dat weliswaar de oorspronke lijke naam handhaafde maar er verder een duidelijk Japans stem pel op drukte. Wat overigens heeft geleid tot een indrukwekkend ban denprogramma, dat wereldwijd wordt verkocht. De Volkswagenfabriek in Wolfs burg bestaat in mei een halve eeuw. Het is het moederbedrijf van een wereldomvattende organisa tie. Hier zetelen bedrijfsleiding en research. Het gaat om 's werelds grootste automobielfabriek 'onder éen dak', waarin 64.000 mensen (onder wie 11.000 vrouwen) wer ken. Per werkdag komen in het Volks wagen werk Wolfsburg bijna 3.500 Golfs en Jetta's van de band, naast 700 Polo's in verschillende uitvoeringen. De geautomatiseer de eindmontage voor Golf en Jetta in Hal 54 wordt door Volkswagen 'de modernste produktie-installa- tie in zijn soort' genoemd. Alle gebouwde wagens gaan per spoor naar hun bestemmingen. Daarvoor werd een speciaal station gebouwd. Elke dag verlaten zo'n vijftien treinen met elk 200 tot 250 auto's het verladingsstation. Ook vertrekken er dagelijks veertien treinen met materialen en onderde len naar andere VW-fabrieken. Het gigantische complex voeren. De totale overslag per dag bedraagt ongeveer 400 wagons. Een rangeeremplacement van 72 kilometer lengte is op het fabriek- terrein aangelegd. Tien dieselloco motieven met een vermogen tot 700 pk elk zijn voortdurend in ge bruik. Ook op het gebied van wegen lijkt alles overtreffende trap. De fa briek beschikt over een eigen we gennet van maar liefst 74 kilometer (waarvan 40 km overdekt) voor de onderlinge verbindingen tussen de verschillende produktiehallen, op slagruimten, kantoorgebouwen en externe installaties. Op deze wegen gelden de normale, voor het open baar verkeer geldende verkeersre gels. De elektriciteitscentrale op het terrein verzorgt niet alleen de stroomvoorziening van de fabriek maar ook van een deel van de stad. De daarvoor noodzakelijke kolen en olie worden per schip aange voerd en in de eigen haven van de fabriek gelost. Op het terrein staat ook een mu seum. In de tentoonstellingsruimte van 5.000 vierkante meter wordt een breed overzicht geboden van de geschiedenis, het heden en en kele technologische toekomstver wachtingen van het Volkswagen- concern. In totaal worden daar on geveer 140 expositiestukken ge toond, waarbij 110 historische au tomobielen. Citroën doet het goed op de r koers. De tijd is voorbij dat de klant genoegen moest en ook wilde ne men met de veelal eigenzinnige produkten die de Franse fabrikant hem voorzette. Vandaag de dag le vert ook dit merk de auto die de klant graag wil hebben. En wat die klant wil wordt tevoren diepgaand onderzocht. Natuurlijk van één kant jammer: de nieuwe koers kent geen ruimte voor uitzonderlijke modellen van begaafde en fantasierijke construc teurs. Dus geen sierlijke strijkijzers en leuke lelijke eenden meer. De Lelijke Eend blijft een kleurrijke herinnering, maar niet meer dan dat. Citroën staakte de produktie en sloot de poorten van de Eend-fa briek. Het betekende het einde van een tijdperk. Voor Citroën was het echter een kwestie van zijn of niet zijn. Met de tijd veranderde ook de smaak van de klanten. Maar op dit moment gaat het weer goed. Naast de suc cesvolle middenklasser BX doet nu de kleine AX de herinnering aan de Eend vervagen. De vraag is dermate groot dat de dagproduktie kon worden opgeschroefd tot 1.300 stuks. Zeker nu ook de vijfdeurs de grenzen van het vaderland heeft overschreden. Meer merken in Frankrijk heb ben de gewoonte een nieuw of ver nieuwd model eerst op de thuis markt uit te proberen. Zo bleven ook de vijfdeurs AX'en een half jaar lang binnen de Franse gren zen. Pas kortgeleden begon de ex port. Nagenoeg alle typen van de AX-serie zijn nu ook in ons land met vijf deuren te koop. De serie werd op die manier uitgebreid tot vijftien typen, want gelijk met die vijfdeurs uitvoeringen kwam ook het nieuwe topmodel (de AX GT) naar Nederland. Deze aardige auto heb ik een tijd je ter beschikking gehad: van bin nen leuk aangekleed, fel reagerend en heel snel. In het vooronder zit een 1360 cc motor, die een vermo gen van 85 paardekrachten op de wielen kan zetten. En daarmee kan het net 700 kilo wegende wagentje in 9.6 seconden uit stilstand naar een snelheid van 100 km/uur wor den gejaagd en kan een top van on geveer 180 km/uur worden ge haald. Dat zijn voor zo'n kleine au to imponerende prestaties. En dat bij een verbruik van om en nabij de 1 op 13. Maar meer nog dan die cijfers is het de felheid die indruk maakt, de gretigheid waarmee de wagen op het gaspedaal reageert. Men heeft af en toe het idee met een sportwa- gentje op stap te zijn, zo venijnig komt men uit de startblokken en kan men de snelheid opjagen. Het enige bezwaar vormt het kabaal. De motor levert niet alleen presta ties maar ook een overmaat aan ge luid, vooral bij wat hogere snelhe den. En die kan en wil men met zo'n wagen natuurlijk niet vermij den. Maar als men herhaaldelijk het onderste uit de kan wil moet men wel op een wat hoger verbruik rekenen. Het onderstel is zodanig ge maakt dat men deze auto ook echt als een GT kan rijden. Er behoefde niet eens zoveel te gebeuren. Een stabilisatorstang, bredere banden en dikkere remschijven bleken vol doende. De krachten van de AX GT blijven daardoor goed beheers baar. Het kleine model van Citroën is een inmiddels bekende verschij ning in het straatbeeld. In de GT- uitvoering heeft de aantrekkelijke gestileerde wagen van buiten maar weinig extra accenten meegekre gen. Wat bredere wielkasten, flank- lijsten en mistlampen in de spoiler, daar houdt het mee op. Een wat aparte, sportieve garnering kon er van buiten niet af. Gelukkig heeft men in het ïnteri- Citroën AX GT: top eur wel met leuke rood-zwarte be kleding, kuipstoeltjes en een be kleed stuurtje het bijzondere ka rakter wat nadrukkelijker onder streept. Jammer alleen, dat de zit tingen van die kuipstoeltjes niet wat langer mochten zijn. Voor een prijs van ƒ24.500 mag men zoiets toch wel verwachten. Technische gegevens Citroën AX GT. Viercilinder caburateurmotor. Inhoud 1360 cc. Compressieverhou- ding 9.3:1. Vermogen 85 pk. Koppel 115 Nm/4000 tpm. Onafhankelijke wielop hanging rondom. Gewicht 709 kg. Aanhanger geremd 700 kg. Inhoud benzinetank 43 liter. Acceleratie 0-100 km/uur in 9,6 seconden. Topsnelheid 180 km/uur. Pijs 24.500,-. Kluis autoradio Een slederadio in de auto voor komt weliswaar diefstal, maar wordt door veel automobilisten als ongemakkelijk ervaren. Ze moe ten elke keer met hun radio lopen sjouwen. Van huis naar de auto. Van parkeerplaats naar het werk. En terug. Dag in, dag uit. Halfords vindt dat overbodig. Die biedt een autoradiokluis in de kofferbak voor 179,- aan. De kluis is gemaakt van 8 mm dik plaat staal en meet 250x226x102 mm. Daarin kan elke autoradio worden opgebogen. Tegen de binnenkant worden bijgeleverde schuimplaten geplakt om beschadigd te voorko- De kluis is groot genoeg om er behalve de radio ook waardepapie ren en sieraden in te doen. Hij kan staand of liggend muurvast met bouten in de bagageruimte worden verankerd. Drie miljoen Uno's Fiat heeft kortgeleden de drie miljoenste Uno geproduceerd. Dat gebeurde vijf jaar na de introduc tie. En al die jaren leidt het model de Italiaanse markt. In de eerste twee maanden van dit jaar werden in Italië meer dan 68.000 Uno's verkocht, wat bijna de helft (44,7 procent om precies te zijn) uitmaakte van het segment waarin de wagen thuishoort. Hij wordt thans geleverd in twintig versies: vijftien met benzinemoto ren en vijf met diesels. In West- Duitsland en Spanje is de Uno de best verkochte geïmporteerde au to. In Nederland werd in januari de 50.000ste Uno afgeleverd. Samengesteld door Koos Post Kennedyiaan I 18 Leiden - Zuid Tel. 071 - 769322 Van Hallstraat 30 Wassenaar Tel. OI 751 - 19221 BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE Directer bestraffing AMSTERDAM (GPD) - De gemeente Amsterdam gaat har der optreden tegen de overlast die een groep verslaafde straatjunks vooral in de binnenstad veroorzaakt. Het gaat om een nieuwe projectmatige aanpak, in nauwe samen werking met politie, justitie, gezondheidszorg en de hulp verlening. Naast een uitbreiding van de opna mecapaciteit van twintig tot dertig extra plaatsen in de Jellinekkli- niek, wil Amsterdam ook zo'n 250 extra cellen om criminele drugs verslaafden hun straf te laten uitzit ten. Het plan werd gisteren bekend gemaakt door wethouder W. Etty. Het aantal problematische straatjunks in Amsterdam wordt geschat op 300 a 400 bij een totaal van ongeveer 6500 gebruikers van hard drugs in de hoofdstad. 'Ze worden onderscheiden in zes groe pen. Allereerst gaat het om een ca tegorie verslaafde criminelen die regelmatig ernstig strafbare feiten als beroving en diefstal plegen. Bij de hulpverlening is deze groep vrij wel onbekend. Na aanhouding door de politie worden ze veelal weer vrijgelaten wegens gebrek aan celruimte. Nieuwe afspraken met Justitie moeten daarin veran dering brengen. Daarbij kan gé bruik worden gemaakt van straf- vervangende behandeling in een afkickcentrum. Eenzelfde aanpak moet ook gel den voor straathandelaren die in verdovende middelen handelen om in hun verslaving te voorzien. Een derde categorie bestaat uit ver slaafden die kleinere vergrijpen plegen als winkeldiefstal zakken rollen en handel in drugs en medi cijnen. Hun overtredingen zijn veelal te gering om te worden ver volgd. Amsterdam wil deze groep voor rang geven bij bestraffing en hun straf ook direct opleggen. De hulp verlening zal zich indringender met deze groep gaan bezighouden. Deze zal zich ook meer gaan rich ten op verslaafden die hand- en spandiensten verlenen voor drugs handelaren en voor straatprostitu- ées. De afgelopen tijd is al geble ken dat de omvang van deze groep is afgenomen door het onlangs in gestelde crisiscentrum. Tenslotte is er nog een groep criminele vreemdelingen, welke vorig jaar 20 procent besloeg van alle verdachten die in het kader van het Zomerplan door agenten van het bureau Warmoesstraat werden aangehouden. Voor deze laatste groep wordt ernaar ge streefd deze eerst hun straf te laten uitzitten. Daarna moet een uitzet tingsprocedure volgen waarbij de vreemdelingen beter in het land van herkomst opgevangen wor den. Verslaafden met ernstige psychi atrische klachten worden in be perkte mate opgevangen in het Jel- linekcentrum. Daarbij gaat het om mensen die vaak meermalen we gens een overdosis moesten wor den opgenomen in een ziekenhuis. BRUSSEL (ANP) - De Neder landse socialist Alman Metten die lid is van het Europees Par lement heeft gisteren in vragen aan de EG-commissie de naar wat hij noemt "krankzinnige gang van zaken" bij bepaalde bankverrichtingen aan de kaak gesteld. Metten noemt als voor beeld het geval van een Neder landse vrouw die in België woont en die onlangs via de Ge nerale Bank in Brussel een be drag van vijftien gulden (282 Belgische franken) overmaakte naar de rekening van haar broer bij de Rabo-bank in Culem- Voor het overmaken van die 282 franken werden haar de vol gende kosten in rekening ge bracht: 150 franken aan beta lingscommissie, 75 franken aan wisselcommissie, 168 franken aan "francokosten", 42 franken aan portokosten, 83 franken aan btw. In totaal moest de vrouw dus 518 franken betalen (sinds 1 maart van dit jaar is dat zelfs 587 franken) om 282 fran ken naar Nederland over te ma ken. Metten heeft de EG-( sie gevraagd of deze "e ve praktijken" in overeenstem ming zijn met het Verdrag van Rome. Verder vraagt hij de Commissie welke maatregelen ze denkt voor te stellen om vóór 1992 (op het eind van welk jaar de vrije markt een feit moet zijn) ook de grenzen op dit ge bied af te breken. ■AMSTERDAM (GPD) - De Amsterdamse archeologi sche dienst heeft de afgelopen twee weken de funda menten blootgelegd van vier middeleeuwse stenen hui zen. De funderingen en vloeren bleken nog geheel intact te zijn. Tijdens het opgravingswerk is ook een grote hoeveelheid voorwerpen aangetroffen. Daaronder een zeer zeldzame Spaanse schotel uit de 15de eeuw die op de foto door stadsarcheoloog Baart wordt getoond. De opgravingen vinden plaats op een terrein tussen de Prins Hendrikkade en de Nieuwendijk. Binnenkort moet hier de uitbreiding van het Victoria Hotel begin nen. Volgens Baart werd een zeer interessant stukje middeleeuwse stad aangetroffen. De huizen bevonden zich direct aan het IJ, een belangrijke vestigingsplaats in die tijd in verband met de scheepvaart. Het waren vooral houtkooplieden die zich hier vestigden. Deze im porteerden eikehout uit Polen en Duitsland en later dennehout uit Noorwegen. Omdat dit handelsartikel verder strekte dan de plaatselijke behoefte, ontstond hier een belangrijke houthandel. De blootgelegde fun damenten zijn afkomstig van stenen huizen van zeer welvarende kooplieden uit de 15de eeuw. In deze perio de bestonden de huizen in Amsterdam nog voorname lijk uit hout. (foto ANP) DEN HAAG (ANP/GPD) Winke liers en makelaars in Den Haag die reclamebiljetten op ramen plakken moeten daar waarschijnlijk voor gaan betalen. Het college van B en W van de Hofstad heeft de raad voorgesteld een belasting van tien gulden en vijftig cent per vierkante meter per kalenderjaar te gaan hef fen. Het college rekent op een netto opbrengst van 1,7 miljoen gulden. Daar is al een half miljoen gulden voor controle en administratie van af. Het KNOV, waar veel winkeliers bij zijn aangesloten, noemt de Haagse plannen 'uiterst ongeluk kig'. Secretaris Lam: "Den Haag gaat geld halen waar het nog kan. Zij past een belastingregel toe, die tot voor kort niet werd gebruikt". Hij vraagt zich af hoe B en W zich tegenover de bedrijven verant woorden. "Een bedrijf moet belas ting betalen over een handeling die het verricht op zijn eigen terrein, zijn eigen kantoor, kortom zijn pri- vé-eigendom. Daar komt nog bij dat de gemeente geen enkele te genprestatie levert", betoogt de KNO V-secretaris. De Nederlandse Vereniging van Makelaars in Onroerend Goed (NVM) vindt de Haagse voorstellen 'gezocht en overdreven'. Volgens de NVM wordt via het bordje of bil- Recordwinsten bedrijven in VS NEW YORK (AP) - De grootste Amerikaanse bedrijven hebben kennelijk geen enkele hinder on dervonden van de beurskrach van oktober, en hebben het afgelopen jaar gigantische omzetten en winst en geboekt. Dit meldt het Ameri kaanse tijdschrift Fortune. Fortu ne zei dat de 500 grootste bedrijven vorig jaar met elkaar een omzet hadden gehaald van 1.880 miljard dollar, 9 procent meer dan de 1.720 miljard van 1986. De gezamenlijke winst steeg van 64 miljard tot 91 miljard. jet 'te koop' alleen bekend gemaakt dat iemand in de markt is. "Deze maatregel zal de gemeente Den Haag meer nadelen dan voordelen opleveren, omdat de opdrachtge ver voor de kosten opdraait. Het wordt voor hem duurder om zijn huis te verkopen", aldus de NVM. Amsterdam en Rotterdam heb ben de reclameverordening in de jaren zeventig ingevoerd. In Rot terdam, waar de heffing in 1972 van kracht werd wordt 13,10 gulden ge rekend per halve vierkante meter. Voor verlichte advertenties betaalt men meer. Sandinisten en Contra's eens over zeven zones MANAGUA (DPA/UPI) - Een woordvoerder van de Nicaragu aanse regering heeft vandaag mee gedeeld dat zijn regering (San dinisten) en de Contra's het eens zijn geworden over welke gebieden als bestandszones zullen gaan fun geren, waar de Contra's zich kun nen vestigen voor de duur van de voorlopige wapenstilstand van zes tig dagen, die op 1 april inging. Het zijn in totaal zeven bestands zones geworden. Vandaag zal in de grensplaats Sapoa verder worden onderhandeld over de 'technische' details van de zones. Intussen heeft de Nicaraguaanse president Ortega echter een waar schuwing aan het akkoord verbon den. De Sandinisten zullen een grootscheeps militair offensief te gen de Contra's uitvoeren als het vredesoverleg tussen beide partij en op een mislukking uitdraait. "Als de Contra's niet akkoord gaan dan moeten de mensen voor bereid zijn op de strijd en een of fensief lanceren met alle beschik bare kracht, zodat we voor eens en voor altijd van de Contra's af zijn en geen oorlog hoeven te blijven aldus Ortega.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11