'Het publiek is op ons uitgekeken' Bezuinigingen PASEN IN POLEN BAANTJE Kranten bezorgen Roberto Jacketti somber gestemd PAGINA 9 PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Paul de Tombe i Telefoon 071-144941, toestel 242 Het debat over de bezuinigin gen dat iedereen met zoveel spanning had tegemoetgezien, is met een sisser afgelopen. CDA-fractieleider De Vries was zo fel van leer getrokken tegen een aantal onderdelen van het 3,4 miljard gulden om vattende kabinetsplan, dat sommigen het woord kabinets crisis al in de mond Premier Lubbers had al zijn (toch bepaald niet gerin ge) talenten om compromissen te formuleren nodig gehad om de ministers op één lijn te krij gen. Hij had ook al van te voren gewaarschuwd dat er maar weinig 'wisselgeld' in het kabi netsvoorstel zat. Maar het viel allemaal nogal mee. Toen de eerste kruitdam pen waren opgetrokken, ble ken CDA en kabinet het toch evenals de VVD akkoord met een verlaging van de bijstands uitkeringen voor jongeren tot ongeveer het niveau van een studiebeurs. Hoe hoog/laag de rww straks wordt is nog niet helemaal duidelijk, maar CDA-fractieleider rekende 'op zijn manchet' uit dat het rond de 800 gulden per maand wordt. Nu is de rww voor werkloze jongeren van 23 jaar en ouder nog ruim 1000 gulden per maand. Vandaar dat ongeveer hon derd jongeren op Goede Vrij dag in de tuin van staatssecre taris De Graaf een symbolische kruisiging organiseerden, waarbij een jongere aan het 'bezuinigingskruis' werd gesla gen. Een actie die overigens de nodige protesten heeft uitge lokt. SJAAK SMAKMAN "Twee keer anderhalf uur per week ben ik bezig met het rond brengen van de bladen. Ik loop 175 bladen per week maar er ko men er hier 350 binnen. Mijn moeder loopt woensdag 175 kranten en een vriendin doet er op donderdag 175. Vroeger deed mijn zus de wijk en hielpen mijn moeder en ik haar. Op een gege ven moment is ze gestopt en heb ben wij het overgenomen. Iets van vijfjaar doe ik het nu al". "Nee, het gaat helemaal niet vervelen. Ja, af en toe als het echt koud is denk je: was ik nu maar binnen. Maar ik vind het verder niet erg om te doèn". "Per krant krijg je vijf cent ge loof ik, en voor de bijgevoegde folder één cent extra. Bij het blad dat ik woensdag rondbreng zit ten altijd veel folders dus daar verdien ik veel meer mee". "In de kwekerij moet ik stek jes zetten of achter de potplant machine zitten. Dan moetje pot jes op de band zetten en ze, nadat ze gevuld zijn met aarde, er weer afhalen. Om acht uur beginnen en doorgaan tot een uur of twaalf. Vind ik ook leuk om te doen en het verdient aardig, drie gulden vijftig per uur. Bijna een jaar doe ik dat nu. Via mijn vader ben ik aan dat werk gekomen, die werkt daar namelijk zelf'. "Het is ook uit verveling dat ik die baantjes doe, anders zou ik niet weten wat ik moest doen. Veel hobbies heb ik niet. In mijn vrije tijd maak ik mijn huiswerk, kijk televisie of ga met vriendin nen ergens naar toe. Het werk in de kwekerij is ook heel gezellig, vooral omdat er veel jongeren werken. Soms heb ik geen zin om vroeg op te staan maar als ik er eenmaal uit ben gaat het wel "Bij het kranten rondbrengen heb ik wel eens meegemaakt dat iemand kwaad werd. Het regen de heel hard en de krant die ik door de bus gooide was helemaal nat. Ze begonnen toen tegen mij te zeuren dat ik die krant niet mochtlaten natregenen. Maar laat ze maar kletsen. Ik kan er ook niks aan doen. Dan loop ik gewoon verder". Bedelen "Dit jaar ben ik niet met kaart jes huis aan huis gelukkig nieuw jaar gaan wensen. De jaren daar voor deed ik het wel. Bedelen? Ja, daarom doe ik het dus ook niet meer. Ze moeten zelf maar naar buiten komen, want wij moeten al het hele jaar door weer en wind. Laat ze zelf maar de deur opendoen en wat geven. Waarom moeten wij aanbellen om een fooi te krijgen? Toen ik nog wel langs de deuren ging haalde ik ongeveer 160 gulden op. Niet dat ik bij iedereen aan belde, als ik genoeg had hield ik er mee op". "Sparen vind ik wel belang rijk, maar het lukt gewoon niet. Ik zie steeds iets leuks en wil het kopen. Een paar jaar geleden heb ik wel veel gespaard. Samen met flink wat verjaardagsgeld heb ik een radio-cassettedeck gekocht. Nog jong was ik toen, 12 of 13. Mijn ouders legden het geld voor me weg. Wat nu op mijn bankre kening staat, staat vast. Al het zakgeld dat ik krijg wordt daarop gestort. Ben ik 18 dan kan ik daar bijvoorbeeld mijn rijlessen van betalen. Kleedgeld krijg ik een keer in de drie maanden. Ik hoef dus eigenlijk niet te sparen, dat doen mijn ouders al voor me". "Ik denk dat ik over een tijdje, als ik de opleiding mode en kle ding ga volgen, toch in een kle dingzaak wil gaan werken. Of ik dan wel durf? De eerste keer bel len zal ik wel niet durven maar daarna ga ik echt doorzetten". ERNA STRAATSMA het wel gezien en wilden de eer aan zichzelf houden. Gaat het nu met Roberto Jacketti en zijn Scooters dezelfde kant op? Erik van der Hoff: "Ik denk en ik hoop van niet. We denken er over om een periode van een half jaar te gebruiken voor bezinning. Als we verder gaan moeten we investeren in onze toekomst. Een plan maken met visie. Niet zo maar even een noodgreep toe passen. Wij zijn, net als onze fans van vroeger, volwassen gewor den. Nu moeten we zoeken naar een nieuwe invalshoek om ver der te gaan. Niet doorwandelen op de ingeslagen weg. We zijn ook niet meer zo ongebonden en zorgeloos als acht jaar geleden. Sommige bandleden zijn ge trouwd en hebben kinderen. Dat verandert je leven en daar moet je als band rekening meehou- den". Omdat de band op met mo ment niet echt druk is met tv-, ra dio- en live-optredens zijn de le den momenteel bezig met het ontwikkelen van nieuwe ideeën. Erik: "Dat bedoel ik met investe ren in de toekomst*. Ik zelf bij voorbeeld presenteer een tv-pro- gramma over films bij de KRO en ben een kinderboek aan het schrijven, werk met vijf vrienden aan een televisieserie en met de groep maken we plannen voor een groots opgezette theatertour nee. Dat is iets wat we heel graag willen, maar dan wel heel specta culair opgezet met zang, dans, acts en mooie decors. Dat plan kost veel geld en ook veel tijd. Als het er van komt dan wordt het niet eerder dan het najaar 1989. Dat is een groot verschil tussen ons en de Dots. De Dolly Dots hadden eigenlijk alles mee gemaakt. Succes in eigen land, in het buitenland, een speelfilm, een tv-serie en een theatertour nee. Wij hebben nog zoveel in te halen. Tot nu toe hebben we al leen maar een paar goede platen gemaakt. We kunnen veel meer". JONGSTE PILOOT WASHINGTON - De 9-jarige Tony Alienga uit Californië ii jongste piloot die ooit een vlucht maakte over het Amerikaanse contingent. Tijdens een perscon ferentie in Washington op Twee de Paasdag vertelde Tony over zijn vliegavontuur. Hij verliet Oceanside in Californië op 30 maart en kwam 2 april in Boston aan. (toto anpi Bianca van Eijk: 'Het is ook uit verveling dat ik die baantjes doe, an ders zou ik niet weten wat ik moest doen'. <foto will Dijkman) Scholieren vertellen over het hoe en waarom van hun bijver dienste. Wil je zelf iets vertel len over je bijbaantje schrijf of bel dan naar de Kits-redactire, postbus 54, 2300 AB Leiden, tel. 071-144941. (Aflevering 3) Bianca van Eijk is 15 jaar en woont in Ter Aar. Ze zit in de vierde klas van het lhno (lager huishoudelijk en nijverheidson derwijs). In de vrije tijd die over blijft na school en huiswerk werkt Bianca het liefst. Twee keer per week brengt ze in haar woonplaats advertentiebladen rond en op zaterdagochtend helpt ze in een kwekerij. "Tot ik een vaste baan heb blijf ik bijbaantjes doen. ik zou wel iets anders willen maar je kunt zo moeilijk iets vinden. Moetje echt gaan zoeken. In een kledingzaak werken, dat lijkt me leuk. Kom je veel mensen tegen. Maar als ik een advertentie zie staan durf ik nooit op te bellen of er naar toe te gaan. Ja, ik denk dat ik dan ga stotteren". Gezellig "Voorlopig blijf ik die kranten wijk dus maar doen en heb ik dat baantje in de kwekerij. Niet al leen om het geld maar gewoon omdat ik het leuk vind. Breng ik de kranten rond dan kom ik ie dereen tegen. Je kletst even met ze en gaat weer verder. Gezellig". m jowp-Vie -het was een mooie iïm irtówd.ik 6a wervattmn- WARSCHAU - In Polen kondigt men de lente op een heel aparte manier aan. En wel door elkaar op Tweede Paasdag met emmers water nat te gooien. In de Poolse hoofdstad Warschau waren dit jaar ongeveer dui zendjongeren die deze traditie in ere hielden. Misschien een leuke tip voor de Paasvakantie... (foto api aardig eens. Op één belangrijk punt na: het uit de koker van minister De Koning (sociale za ken) afkomstige plan om de jeugdlonen te verlagen, sneu velde. De Koning wil jongeren pas vanaf 27 jaar (nu 23 jaar) recht geven op het volwassen minimumloon, maar haalde daarmee al twee keer bakzeil bij de Kamer. De Koning gelooft dat veel jongeren werkloos zijn omdat ze te duur zijn voor het be drijfsleven. Als het minimum (jeugd)loon lager wordt, kun nen 15.000 tot 20.000 jongeren extra aan de slag, is zijn stelli ge overtuiging. De Kamer ge looft dat echter niet, en wei gerde opnieuw om het mini mumloon door een verhoging van de leeftijdsgrens te verla gen. Maar zowel De Koning als premier Lubbers hebben al la ten weten het er niet bij te la ten zitten, en deze zomer een nieuwe poging te doen om als nog hun zin te krijgen. De jon geren kwamen echter niet on geschonden uit het debat, want het CDA ging wel akkoord met een verlaging van de bijstand (rww). De rww-uitkeringen zijn voor een aantal jongeren hoger dan een studiebeurs. En dat is een soort premie op niets-doen, vond de Kamer in meerder heid. Het CDA ging daarom HILVERSUM - Erik van der Hoff, zanger van de eens zo po pulaire, 'jongensband' Roberto Jacketti and The Scooters is somber gestemd. Het succes van 'I save Today' en 'Arriverdeci' wil niet meer komen. De laatste twee singles van de groep bleven onder aan de hitparades steken. "Ik begrijp er mets van. Vooral de laatste plaat was de beste die we ooit hebben gemaakt", ver zucht Erik van der Hoff. door Frederike Contant Erik geeft toe dat er iets moet gebeuren met de groep. "Zo gaat het kennelijk niet meer. Het pu bliek is op ons uitgekeken, ter wijl wij nog zoveel willen. Daar om denken we nog niet aan stop pen, maar we zijn wel bezig met het zoeken naar een nieuwe for- Hef tvft ct/i taooie ftötn Inmd ik w) toeleg ook ofóeslaa* uit -n'n petfiotötiVJ» over de ik oa M weer M/ne/rte* houden Geloof ik-te/itoerboten rtie/fr.. mule. Daar zijn we nog niet uit. De toekomst van de band staat zeker ter discussie". De jongensgroep werd acht jaar geleden opgericht. "We wa ren allemaal nog kinderen. Ik was zestien en drummer Erik was twaalf. Het succes dat plot seling over ons heen spoelde hadden we absoluut niet ver moed. Daar durfde je als kind niet eens aan te denken. Toch hebben we het allemaal als fan tastisch ervaren. Je maakt zoveel mee. Optredens, fotosessies, ver liefde meisjes aan je deur en noem maar op". Erik van der Hoff is gezichts bepalend voor de groep. "Als zanger worden al gauw de came ra's steeds op jou gericht. In het begin vonden de andere jongens dat niet zo leuk. We wilden alle maal beroemd worden en met je gezicht op de tv. Voor ons was het enorm spannend. Ik kreeg al gauw door dat er ook vervelende kanten aan het 'beroemd' zijn za ten. Je bent op een gegeven mo ment jezelf met meer. Je denkt dat je altijd vrolijk moet kijken en moet voldoen aan het ideaal beeld dat mensen van je hebben gevormd. Dat is heel vermoei end. Na al die jaren leer je dat wel af. Ik ben nu gewoon mezelf. Ook als ik een slechte bui heb. Men sen moeten me maar nemen zoals ik ben." Dolly Dots Roberto Jacketti and the Scooters zijn eigenlijk de manne lijke tegenhangers van de Dolly Dots geweest. Toeval of niet, maatschappij zoals bijvoorbeeld het inhuren van hitschrijvers als Stock, Aitken en Waterman. Be gin dit jaar kondigden de Dolly Dots aan te stoppen. Ze hadden (wordt vervolgd) Erik van der Hoff heeft een rela tie met Dot Patty. De Dolly Dots scoorden de laatste twee jaar ook niet meer zo fantastisch ondanks alle noodgrepen van de platen

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9