'Universiteit zelfstandige werkgever' Volvo 480 loopt als een trein Felle strijd om Bild-uitgever Springer CNV-jongeren: bedrijven bij banenplan betrekken Japanse spaarder zoekt belegging voor miljarden Nederlands bedrijf wil bibliotheken VS beheren WOENSDAG 6 APRIL 1988 ECONOMIE PAGINA 7 Commissie: cao voor 50.000 man UTRECHT (GPD) - Personeel van universiteiten moet geen ambtenaar blijven. Om te voorkomen dat hoog-ge- schoold personeel naar het bedrijfsleven verhuist moet het salaris van het universiteitspersoneel gelijke tred houden met het bedrijfsleven. De overheid zou dan slechts nog geld verstrekken, terwijl de universiteiten voortaan als zelfstandige werkgevers optreden. UTRECHT (GPD) - Als het minis- terie van sociale zaken en werkge legenheid het bedrijfsleven buiten het Jeugdwerkgarantieplan (JWG) houdt, wordt het plan nooit succes vol. Tot deze conclusie is de WJ- CNV (de werkende en werkloze jongeren van het CNV) gekomen na een onderzoek onder zo'n 350 deelnemende jongeren en onge veer 200 projectleiders, verbonden aan de zogenaamde 'Tijdelijke Voorziening', de voorloper van het JWG. De Tijdelijke Voorziening is van kracht sinds midden vorig jaar. Het is de bedoeling dat het Jeugdwerk garantieplan 1 januari 1989 van start gaat. Het ministerie wil is op den duur 35.000 laag-geschoolde werkloze jongeren via een tijdelij ke arbeidsplaats van 19 uur per week vooral bij gemeenten aan een vaste baan te helpen. Op het ogen blik werken ongeveer 3500 jonge ren tot 21 jaar met een tijdelijke aanstelling bij gemeenten. Dat is echter slechts iets meer dan de helft van het aantal jongeren dat een JWG-baan wilde hebben. Als belangrijkste oorzaak hiervoor wij zen de CNV-jongeren op de starre bureaucratie, onvoldoende scho lingsmogelijkheden en het niet aansluiten van de banen op het op leidingsniveau. Hoewel de WJ-CNV vol lof is over de betrokkenheid en de inzet van de gemeenten, gelooft deze jongerenorganisatie niet in het wel slagen van het JWG, zoals het nu is opgezet. "Op zichzelf is het geen slecht plan", zei de voorzitter van de WJ-CNV, Gerda Verburg, giste ren in Utrecht. "Maar er zijn straks in de collectieve sector gewoon geen banen genoeg te vinden. In de marktsector, het bedrijfsleven, daar liggen de toekomstige banen. Bij de gemeenten wordt alleen maar bezuinigd". Bovendien, al dus Verburg, hebben de bedrijven veel meer behoefte aan laag-ge- schoolde arbeidskrachten dan or ganisaties als gemeenten. Minister De Koning wil het be drijfsleven niet laten deelnemen aan het Jeugdwerkgarantieplan, omdat hij vreest dat de relatief goedkope arbeidskrachten concur rentievervalsing zullen veroorza ken. Vanwege het niet toelaten van de marktsector in het JWG hebben diverse grote gemeenten (waaron der Amsterdam, Rotterdam en Den Haag) laten weten niet aan het JWG mee te werken. Wil het JWG kans van slagen hebben, dan dient volgens de CNV-jongeren een aantal zaken te veranderen. Op de eerste plaats moet de overheid aanzienlijk meer dan 150 gulden per jongere uittrek ken, vooral te besteden aan inten sieve werving en meer aandacht voor gepaste scholing. Gerda Ver burg sloot dinsdag niet uit dat om het JWG succesvol te maken een tienvoud nodig is van het huidige bedrag per jongere. Tot nu toe is voor de jaren 1987 en 1988 een klei ne tachtig miljoen gulden begroot. Verder moet, aldus de WJ-CNV, de leeftijdsgrens voor deelneming worden opgetrokken van 21 naar 23 jaar. Juist in die categorie 'oude re jongeren' zit de grootste nood, aldus de CNV-jongeren. Zij vinden ook dat meer aandacht moet wor den besteed aan de groepen jonge ren die extra moeilijk aan een baan zijn te helpen: de jongeren uit bui tenlandse minderheidsgroepen, laag opgeleide meisjes en jonge ge handicapten. Tenslotte moet de overheid de gemeenten (onder meer door het laten deelnemen van het bedrijfsleven) een grotere vrij heid geven een individuele invul ling aan het JWG te geven. Overigens bleken de jongeren die aan het onderzoek meededen niet erg optimistisch te zijn over het voordeel dat ze van de Tijdelij ke Voorziening en (straks) het JWG zullen hebben. Niet meer dan veer tig procent verwacht aan de deel neming een vaste baan over te hou den. Volmac krijgt beursnotering UTRECHT (ANP) - De aandelen van de Volmac Software Groep (computerprogrammatuur en dienstverlening in de automatise ring) worden volgende maand ge noteerd aan de Amsterdamse effec tenbeurs. Naar verwachting zal de handel in de derde week van mei van start gaan, Bij de beursintro ductie worden geen nieuwe aande len geplaatst, maar zullen aandeel houders stukken voor verhande ling beschikbaar stellen, zo heeft de onderneming vandaag bekend gemaakt. Vorig jaar is de nettowinst met ruim 22 procent gestegen tot 94.1 miljoen gulden bij een toeneming van de omzet met bijna 20 procent tot 432,1 miljoen. Per aandeel van 0,25 gulden nominaal steeg de net towinst van 2,96 tot 3,62 gulden. Bij Volmac werken ongeveer 2500 Dat is de strekking van het advies van een commissie, die eind 1987 is ingesteld door de Vereniging van Samenwerkende Nederlandse Universiteiten (VSNU) om het ar beidsvoorwaardenbeleid van het universitair personeel door te lich ten. De commissie, die onder lei ding staat van mr. F. Spit, presen teerde gisteren in Utrecht haar dis cussienota 'Van regelrecht naar doelgericht'. De nota zal eerst door de besturen van de universiteiten worden besproken. Vervolgens komt het rapport op 6 juni in een -overleg met onderwijsminister Deetman aan de orde. De commissie constateert dat het huidige arbeidsvoorwaarden beleid op de universiteiten niet meer strookt met de eisen die nu aan deze instellingen worden ge steld. Immers, tot nu toe worden de arbeidsvoorwaarden centraal door de overheid geregeld, terwijl uni versiteiten steeds meer zelf de be steding van hun budget kunnen bepalen. Daarom past in deze ont wikkeling ook een arbeidsvoor waardenbeleid dat door de univer siteiten zelf wordt bepaald, aldus de commissie-Spit. Zij stelt onder meer voor ornde ambtelijke status van het perso neel van rijksuniversiteiten te ver vangen door de gangbare arbeids verhouding van werknemer/werk gever. Ook zouden universiteiten als zelfstandige werkgevers met de vakorganisaties een collectieve ar beidsovereenkomst moeten afslui ten. OVERNEMING - Wessanen wil haar Belgische dochter Wessanen SA verkopen aan DMV Campina. Het Belgische bedrijf maakt kunst- melkvoeders voor het fokken en mesten van kalveren en heeft een omzet van 60 miljoen gulden per jaar. Een belangrijk deel van de produktie wordt geëxporteerd. Economie kort Volgens voorzitter Spit wordt hiermee de kwaliteit van het uni versitair onderwijs en het weten schappelijk onderzoek gewaar borgd. Immers, als de salariëring van het universitair personeel (zo'n 30 duizend arbeidsplaatsen) meer gelijke tred houdt met die in de be drijven, dan zal de behoefte naar een overstap naar het bedrijfsleven ook minder groot zijn, meent de commissie. "Hierdoor creëren we meer kansen voor het toptalent", aldus Spit. Omdat universiteiten steeds meer marktgericht opereren, moe ten zij in staat zijn om een flexibel arbeidsvoorwaardenbeleid te cre ëren. Immers, dan pas kunnen zij blijven voldoen aan de vraag vanuit de maatschappij naar on derwijs en onderzoek van hoog ni veau, redeneert de commissie-Spit. Zij vindt dat de centrale en gede tailleerde regels van de overheid de universiteiten op dit punt te veel aan banden legt. Hij voorspelt bo vendien dat dit de universiteiten op den duur geld zal besparen, want zij worden dan niet meer be dolven onder circulaires van het ministerie. De commissie ver wacht dat zowel de bonden als de minister niet afwijzend zullen staan tegenover haar adviezen. Onder het universitair personeel (in totaal ongeveer 50.000 mensen) heerst de laatste jaren onvrede, al dus de commissie. De trek naar 'buiten' en gebrek aan motivatie nemen alleen maar toe. De univer siteiten hebben de laatste decennia ingrijpende ontwikkelingen moe ten opvangen, aldus de commissie. Een drastische stijging van het aantal studenten, herstructurering, democratisering, modernisering en de wijziging van het stelsel van studiefinanciering zijn daar voor beelden van. Door een fout bij het stilleggen van de flixocooker van Esso in het Botlek-gebied, zijn de dorpen Geervliet en Ab- benbroek gisteren met een laag roet bedekt. Huizen, straten en auto's waren behoorlijk vuil. (foto anp> GEERVLIET (ANP) - Esso ver goedt de schade als gevolg van de roetwolk die gisternacht de Zuid hollandse dorpen Geervliet en Ab- benbroek op het eiland Voorne- Putten met enkele millimeters roet heeft bedekt. Een defect in een na bijgelegen fabriek van Esso in het Botlek-gebied heeft de uitstoot van de viezigheid veroorzaakt. Straten, ramen en auto's zagen zwart. Men sen die hun auto wasten beheer sten gisteren het straatbeeld in bei de dorpen. Volgens C. van der Kooy, hoofd van de meldkamer van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR), komt het roet (petroleum- cokes) van de flexicooker-fabriek van Esso. Uit onderzoek van de dienst is gebleken dat bij het stil- Roetwolk Esso hult twee dorpen in het zwart leggen van de fabriek een pomp- sectie is uitgevallen, waardoor er geen water meer kwam in de gas wasser van de flexicoker. De flexi- cooker, die voor onderhoud gedu rende zes weken buiten gebruik zou worden gesteld, is na de ont dekking van het defect direct stil gelegd. Bij Esso stond de telefoon giste ren roodgloeiend. Woordvoerster J. Wijnobel zei dat wordt onder zocht welke mogelijkheden er zijn om de schade te vergoeden. Zij er kende dat Esso verantwoordelijk is voor de vervuiling, die volgens haar geen schade oplevert voor de volksgezondheid. Schoonmaakploegen zijn giste ren in opdracht van de Esso-raffi- naderij in het Botlekgebied begon nen met het schoonmaken van de dorpen. Bewoners konden hun vuile auto in een wasstraat in Spij- kenisse gratis laten reinigen. Esso kreeg verder veel vragen binnen over besmeurde kleding van spe lende kinderen en dieren die het huis bevuilden. Een aantal bewo ners zou hebben aangekondigd een schadeclaim in te dienen. Daarvoor heeft Esso speciale formulieren in omloop gebracht. TOKYO (Rtr) Vele miljarden guldens in Japan komen binnen kort verhuizen binnenkort van de spaarekening naar een andere be leggingsvorm. Japanse spaarders hebben genoeg geld op, tot voor kort belastingvrije, rekeningen achter de hand om alle vijf miljard mensen op aarde 500 dollar elk te verstrekken. Op 1 april zijn nieuwe maatregelen van kracht geworden waardoor voor het eerst in 67 jaar over dat geld belasting moet wor den betaald. De onbelaste spaargelden, be kend als maruyu, waren een be langrijk onderdeel van het Japanse economische beleid. Het besluit een verandering aan te brengen in de ongekende spaardrift van de Ja panners is mede het gevolg van in ternationale Amerikaanse druk. De afschaffing van maruyu zal waarschijnlijk niet meteen lei den tot een duidelijke afname aan spaargelden of een toename van de consumptie, maar het geld zal ver huizen van het ene beleggingsin strument naar een ander, zo zeggen financiële deskundigen. Het gaat om enorme bedragen. Geschat wordt dat er op maruyu- rekeningen 300 biljoen yen (ruim 4.500 miljard gulden) staat, even veel als het jaarlijkse bruto natio naal produkt (BNP) van Japan en genoeg om de buitenlandse schuld van Mexico 24.000 maal te betalen. Zelfs indien slechts een miniscuul deel van dit geld in aandelen wordt gestoken zal dit een duidelijke in vloed op de koersen uitoefenen, al dus een effectenhandelaar. Ook de prijs van goud zou wel eens positief kunnen worden beïnvloed, zo ho pen goudhandelaren. Een onderzoek ingesteld door een beleggingsmaatschappij wees onlangs uit meer dan 70 procent van de huisvrouwen in de steden, die over het algemeen de gezinsfi- nanciën beheren, van plan is dit geld te investeren in beleggingen die een hoger rendement opleve ren. Spaargeld op een belasting vrije rekening leverde tot voor kort 3,39 procent op. Na 1 april is dit rendement naar 2,20 procent ge zakt. Waarschijnlijk steken de spaar ders hun geld in beleggingsfond sen. De Japanse banken dreigen hiervan het slachtoffer te worden omdat als gevolg van wettelijke be palingen grote beleggingsmaat schappijen hierin nagenoeg een monopoliepositie innemen. De nieuwe belastingmaatregel zal waarschijnlijk tot gevolg hebben dat aan deze scheiding een einde komt. De Japanse Postspaarbank zal waarschijnlijk de grootste verliezer worden van de afschaffing van de maruyu. Deze weinig actieve rege ringsinstelling beheert meer dan 1.500 miljard gulden spaargeld en is daarmee de grootste financiële instelling ter wereld. De nieuwe belastingmaatregel zal er in de toekomst wellicht toe leiden dat er in Japan minder ge spaard wordt. In 1986 spaarden de Japanners 16,6 procent van hun re- eël besteedbaar inkomen. In de Verenigde Staten was dat vier pro cent en in de Bondsrepubliek Duitsland 12 procent. INTERVIEW - Het markton derzoekbureau Inter/View Europa heeft vorig jaar een verlies geleden van ruim 2 miljoen gulden. In 1986 was een nettowinst behaald van bijna 2,1 miljoen. Staatslening Er is weer een staatslening met een rentevoet van 6 procent op komst. Op 12 april stelt de minister van fi nanciën de inschrijving volgens het tendersysteem open op de le ning, die op 15 mei 1996 ineens wordt afgelost tegen de koers van 100 procent. Bedrag en koers van uitgifte van de lening 1988 per 1996 worden na de inschrijving vastge steld. 100 miljoen De Hollandsche Beton Maatschap pij, onderdeel van de Hollandsche Beton Groep, heeft drie opdrach ten ontvangen voor bouwprojecten in Den Haag,Honselersdijk en Eindhoven met een gezamenlijke waarde van ongeveer 100 miljoen gulden. Voor Staal Bankiers in Den Haag worden nieuwbouw en restauratie van een bankgebouw uitgevoerd, de veiling in Honse lersdijk wordt uitgebreid en het kantoorgebouw Mariënhage in Eindhoven gebouwd. Vrouw kandidaat Na in totaal tien mannen is nu voor het eerst een vrouw kandidaat voor een bestuursfunctie in de top van de Industriebond FNV. Het is Sas- kia van Hoek, directeur en mede oprichter van de Alida de Jong School in Utrecht, de eerste van de zes succesvolle FNV-vrouwenvak- scholen in het land. Zij is in de markt voor een functie als bonds- secretaris. Honda-defect De Japanse autofabrikant Honda Motor zal 158.000 Preludes nakij ken in verband met een niet goed werkende oliedrukleiding in de stuurbekrachtiging. Een woord voerder van Honda zei dat het ging om de modellen van de Honda Pre lude die werden geproduceerd tus sen 19 maart 1987 en 31 maart 1988. Draka koopt De draad- en kabelfabrikant Draka wil het Amerikaanse bedrijf BIW Cable Systems overnemem. Tegen 5,85 dollar per stuk koopt het Am sterdamse bedrijf alle aandelen van de onderneming, die aan de electronische beurs Nasdaq is ge noteerd. De totale koopprijs komt bij 2,5 miljoen uitstaande aandelen en warrants uit op ruim 14 miljoen dollar (26 miljoen gulden). Ordina De omzet van Ordina Beheer (op leidingen en adviezen inzake auto matisering) is yorig jaar bijna ver dubbeld; het verkoopcijfer ging van 31 miljoen over 1986 naar 60 miljoen gulden over het afgelopen jaar. De winst na belasting steeg van 2,62 tot ruim 3 miljoen. SOESTERBERG De beroemde Fokker D21 jager (op de foto een replica) was 50 jaar geleden genstander in luchtgevechten. Zijn huidige evenknie, de F-l 6, maakt het leeftijdsverschil echter overduidelijk. De Rens replica van de Fokker D21 wordt door deze vliegtuig fabrikant aangeboden aan het Militair Luchtvaart Museum op de vliegbasis Soesterberg. (foto anp) HELMOND (GPD) - Volvocar heeft de hele jaarproduktie van het nieuwste model, de 480 ES, al ver kocht. Het autoconcern had oor spronkelijk in Europa een verkoop gepland van 10.000 van deze auto's. De verkoop-afdeling gaat er echter al vanuit dat 17.000 auto's zo goed als zijn verkocht. Meer 480's wor den er dit jaar in Born niet ge maakt. De produktiecapaciteit kan worden opgeschroefd, maar daar wil Volvo in afwachting van een eventuele stap naar Amerika nog even mee wachten. Ook in het eerste jaar van de pro duktie liepen de verkopen van de 480 boven verwachting. Deson danks hield Volvo vast aan een pro- duktie-aantal van zo'n 4000 auto's. Destijds stelde de Volvo-leiding de produktiecapaciteit niet bij omdat anders te veel aan de kwaliteit van het produkt zou worden getornd. "Als ik er duizend meer zou kun nen krijgen, was ik die zo kwijt. En geduchte te- die lijn stijgt nog steeds", zegt M. de marketingafdeling van Volvo in het vakblad Auto Pro fessional. De helft van de 480's die Volvo momenteel verkoopt is uit gerust met de turbo; met een aan schafprijs van 55.000 tot 60.000 gul den de duurste versie uit het pro gramma van Volvo in Born. De verkoop van de 480 in Europa komt Volvo goed uit. De auto was vooral voor de Amerikaanse markt ontwikkeld, maar door de lage dol larkoers is de introductie aldaar voor onbepaalde tijd uitgesteld. Dat wil niet zeggen dat Volvo op dit moment niets meer aan die mark tintroductie doet. In het autoblad verklaart marketing-manager Rens dat de hoop zo'n beetje is ge vestigd op de uitstraling van de nieuwe presidentsverkiezing in de VS. "Ik verwacht dat de dollar, nu we verkiezingen krijgen, over een half tot driekwart jaar op een hoger niveau zit. En er is zicht is op nog meer stijging, dan denk ik dat we gewoon moeten gaan". Als de dol larkoers weer aantrekt, kan Volvo binnen vier tot zes maanden de 480 op de Amerikaanse markt brengen, zegt Rens. Nieuwkomer Kirch uit op zeggenschap BONN (AP) Friede Springer, de weduwe van mediamagnaat Axel Springer, is boos omdat ze het im perium van haar man dreigt te ver liezen aan een groep grootaandeel houders waarin zich ook twee van haar vrienden bevinden: Franz en Frieder Burda. De Burda's zijn behalve vrien den van mevrouw Springer ook uitgevers en zij hebben nu samen gespannen met Leo Kirch, een vreemde eend in de Duitse media wereld; iemand die van onderaf aan is begonnen en door veel geluk en nog harder werken nu zover is dat hij zijn macht kan doen gelden in het Springer-concern. De Springer-Verlag, met het ge respecteerde conservatieve para depaard Die Welt en de ranzige melkkoe Bild (oplage 5 miljoen) en tientallen andere media, goed voor een omzet van 2,7 miljard DM, is verwikkeld in wat in de Duitse pers wordt genoemd het 'Dallas an der Elbe'. Kirch is er namelijk in ge slaagd om zijn aandelenpakket van Springer te combineren met dat van de Burda's waardoor zij samen meer in handen dan het familieaan deel. Ernst Cramer, adviseur van de Springefamilie, doet nu nog zijn best om de zaak te bagatelliseren maar het ziet er naar uit dat het ein de voor de belangrijke rol van de familie Springer (en vertrouwelin gen) in het concern ten einde is. "Ik denk dat het geschil wel wordt gesust. En hoe eerder, des te beter", aldus Cramer. "Het belang van de grootste aandeelhouders is gelijk: het bedrijf moet succesvol blijven." Het weekblad Spiegel kwam echter in zijn uitgave van 28 maart met een ander verhaal. "Ik ben zeer ernstig teleurgesteld in de Bur da's," liet de 45-jarige weduwe van Axel Springer het blad weten. Het vervelende voor haar is echter dat haar overleden man waarschijnlijk zelf de schuld is van alle ellende. De 73-jarige Axel Springer over leed op 22 september 1985 en zijn vrouw en twee zoons waren directe erfgenamen. Axel Springer had van zijn uitgeverij een gigantisch familieconcern gemaakt. Maar op de dag van zijn dood kwam er een verklaring uit het Hamburgse hoofdkantoor van Springer, waar in werd gezegd dat een paar weken voor zijn overlijden de magnaat zelf had besloten om de aandelen te spreiden en een deel over te laten aan het vrije-markt mechanisme. Het familieaandeel en een belang voor bekende derden uitgezonderd werd een pakket aandelen geno teerd aan de beurs. Axel Springer had zelf met een gecompliceerde formule vastgelegd hoe de verhou dingen lagen: 26 procent van de aandelen kregen de erfgenamen, Burda kreeg 25,9 procent en Leo Kirch kreeg 10 procent. De rest ging naar de beurs. De gebroeders Burda, uitgevers van onder meer het met de familienaam gesierde zelfmaak-modetijdschrift en het geïllustreerde blad Bunte, hebben grote belangen in andere segmen ten van de kleurrijke Duitse media wereld. Kirch, rijk geworden door vrij wel alle rechten te verwerven op in het Duits nagesynchroniseerde speelfilms, wist echter nog eens 16 procent van Springer-aandelen te verwerven en maakte bekend dat hij zijn oog had laten vallen op het concern. Tot dan was er niets aan de hand. Maar Kirch zat niet stil en probeer de meer te krijgen. Voor het bedrijf niet zo gunstig omdat de Burda's zitting hebben in de raad van com missarissen, een plaats die Kirch tot dan toe tevergeefs ambieerde. Mevrouw Springer heeft laten we ten dat ze zich daar met hand en tand tegen zal verzetten. Woordvoerster voor Kirch, Arm gard von Burgsdorff, liet weten dat de Springer-erfgenamen aanvan kelijk vrede zouden hebben met Kirchs 26 procent maar ze zouden daar later op terug zijn gekomen. Vanaf dat moment begon Kirch sa men te spannen met de Burda's. Verder wist Von Burgsdorff te mel den dat Axel Springer zelf had be sloten om Kirch in het concern op te nemen "omdat hij wist dat Leo Kirch in de toekomst een belangrij ke zou spelen in de Duitse media." Gevolg is nu dat mevrouw Sprin ger althans voorlopig twee vrienden kwijt is, evenals de meer derheid van de aandelen. Woord voerder Cramer wist daaraan toe te voegen dat de nalatenschap van Axel Springer voor de familie het allerbelangrijkste is. De lezers van Bild zouden er van smullen. WASHINGTON (GPD) - De Ame rikaanse bibliotheekwereld en Congresleden hebben de afgelo pen maanden heftig geprotesteerd tegen het voornemen van de rege- ring-Reagan om het beheer van een van de federale bibliotheken in handen te geven van een Neder landse onderneming. De onderneming, Aspin Sys tems, is een dochter van de uitge versgigant Wolters Samsom. De Amerikaanse regering is van plan Aspin Systems de bibliotheek van de National Oceanic and At mospheric Administration, in de buurt van Washington, te laten be heren. In die bibliotheek bevinden zich, in de vorm van 800.000 boeken en tijdschriften, de resultaten van Amerikaanse wetenschappelijke onderzoeken op het gebied van on der meer weerkunde, oceanogra fie, zee-biologie en hydrologie. Als zodanig is het een biblio theek waarin belangrijke weten schappelijke gegevens zijn opge slagen die niet in buitenlandse handen mogen vallen, aldus de Amerikaanse bibliotheekwereld. Het voornemen komt juist op het moment dat de federale politie macht, de FBI, een campagne is be gonnen waarbij technische biblio theken worden gewaarschuwd te gen mogelijk misbruik door bui tenlandse agenten. Een tweede reden is de manier waarop Aspin systems wil opere ren. De onderneming heeft aange boden voor het relatief lage bedrag van 917.990 dollar gedurende vijf jaar de bibliotheek te beheren. Dat bedrag is onder meer zo laag omdat Aspin van vrijwilligers gebruik wil maken. Dat is slecht gevallen bij de belangenorganisatie van Ameri kaans bibliotheek-personeel. Al in november 1986 was duide lijk, dat Aspin Systems de biblio theek het goedkoopst zou kunnen beheren. Maar door het verzet van de bibliotheek-wereld en Congre sleden is tot nu toe het contract nog steeds niet aan het Nederlandse be drijf gegeven. Maar de regering wil dat nu, on danks het verzet, toch spoedig doen. Een van de argumenten is, dat zich in de bibliotheek geen ge heim materiaal bevindt. Boven dien wordt erop gewezen, dat As pin ook al de bibliotheek van het ministerie van huisvesting en ste delijke ontwikkeling beheert. Winstval Stork AMSTERDAM (ANP) - Het Stork-concern heeft 1987 afgeslo ten met een nettowinst van 50,7 miljoen gulden of zoals ver wacht 13,4 procent beneden het niveau van 1986. De winst per aan deel daalde van 2,81 tot 2,43 gul den. Bij voortzetting van de huidi ge internationale economische si tuatie wordt op grond van een bete re orderportefeuille voor 1988 een stijging van de winst verwacht, zo heeft het bestuur gisteren bekend gemaakt. De omzet steeg van 2103 miljoen tot 2117 miljoen gulden. Het be drijfsresultaat daalde van 70,4 tot 62,6 miljoen. Vorig jaar is voor 2136 miljoen gulden aan opdrachten ontvangen. Ten opzichte van 1986 is de orderportefeuille met 86 mil joen toegenomen of met 4,2 pro cent. Van de ontvangen opdrach ten was 68 procent afkomstig uit het buitenland. Ondanks de harde gulden is de export van de Neder landse werkmaatschappijen toege nomen tot 56 procent van de order- ontvangsten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7