kmsé 'Medisch paspoort kan snel' Is er n aantrekkelijker spaarvorm mogelijk dan de Spaarselect-rekening? De Spaarselect-extra- rekening. Ordinaire ruzie in PSP nekt Van Es 4,5% 5% Koninginnedag 1988 vindt plaats in teken van gevestigde traditie Russen mogen controleren op Woensdrecht Kamervoorzitter weigert vraag kmisiging Twee keer hoger beroep ontvoeringszaak Baarn WOENSDAG 6 APRIL 1988 BINNENtAND PAGINA 3 Patiënt draagt dossier op chip mee UTRECHT (GPD) De invoering van een medisch pas poort is slechts een kwestie van tijd. Het Nederlands insti tuut voor de eerstelijns gezondheidszorg (NIVEL) in Utrecht gaat binnenkort een proef nemen met een chip kaart, waar alle medische gegevens van een patient in wor den verwerkt. Het is de bedoeling dat de patiënten deze pas altijd bij zich dragen. KAMPEN (GPD) - De tapijtindus- trie van Genemuiden heeft de ge meente ter gelegenheid van konin ginnedag 1988 een borstbeeld van koningin Beatrix aangeboden. Het beeld, gemaakt door de beeld houwster Heieen Levano uit Broek in Waterland, zal twee dagen voor dat koningin Beatrix de festivitei ten rond 30 april in het Overijsselse plaatsje bijwoont, worden ge plaatst. De Koningin, haar gezin en prinses Margriet met familie zullen die dag ook een bezoek brengen aan Kampen. De viering van koninginnedag in de Overijsselse gemeenten wijkt nauwelijks af van die in voorgaan de jaren: een zanghulde en kinder spelen. In Kampen krijgt de Ko- ningin een boek aangeboden, waarin kinderen van de basisscho len in woord en beeld hun visie ge ven op het koninklijk bezoek. De beide plaatsen houden er rekening mee dat er nogal wat mensen van buitenaf op het bezoek van de ko ningin zullen afkomen. Genemuiden verwacht zo'n 15 a 16.000 mensen extra, terwijl Kam pen zich voorbereid op 50.000 be zoekers. Om alles in goede banen te leiden worden er 300 politiemensen van andere ge meenten aangetrokken. In Genemuiden wordt behalve de kinderspelen ook tapijten uit het tapijtmuseum op straat ge toond. Voor Kampen resten slechts ze ventig minuten alvorens de Konin gin naar Amsterdam vertrekt waar zij in het paleis op de Dam een ont moeting zal hebben met kunste naars die de afgelopen jaren een Koninklijke Subsidie hebben ge wonnen. In Kampen zal de Konin gin, zo zei burgemeester Kleemans, zeker naar haar mening worden ge vraagd over het portret dat de Rot terdamse schilder Rien Baudt van haar maakte. Het portret, Beatrix ten voeten uit in een hermelijnen mantel te gen een hardblauwe achtergrond vol gouden Nederlandse leeuwtjes, is een jaar geleden door de gemeen teraad aangekocht en zeer omstre den. De grootste bezwaren richten zich tegen het feit dat het portret volkomen uit de toon valt in de be roemde Kampense verzameling van Oranjes ten voeten uit. De gemeente Kampen maakt het centrum van de stad de avond daarvoor al autovrij en de oude brug over de Ijssel zal van 01.00 's nachts tot 16.00 uur 's middags voor alle verkeer zijn afgesloten. NIVEL-medewerker Groenewe- gen hoopt binnen een jaar in mid delgrote gemeente met een proef te kunnen beginnen. Aan de hand van de resultaten daarvan kan dan een besluit over invoering worden genomen. Het documentje zal on geveer 20 gulden kosten. Het is een kaartje met de afmeting van een betaalpas, waarop een chip is be vestigd. Het geheugen is geschikt voor de opslag van medische infor matie, die elk moment kan worden aangepast. Het paspoort zal een schat aan persoonlijke informatie bevatten, waardoor huisartsen, apothekers en ziekenhuizen met behulp van speciale apparatuur in een han domdraai over alle belangrijke in formatie van de patient kunnen be schikken. Als gekozen wordt voor een uniforme registratie kan de pas in heel Europa worden gebruikt. Het aflezen van de informatie ge beurt met behulp van een monitor. Inclusief de levering van een soft- ware-programma moet het sys teem ongeveer 1500 gulden kosten voor de gezondheidsinstellingen. Het plastic kaartje wordt beveiligd tegen misbruik. De gegevens zul len uitsluitend toegankelijk zijn via een pin-code. Zo krijgt een apothe ker alleen inzage in gegevens over de medicijnen die een patient ge- Binnenland kort Schaking Vier mannen zijn gisteren in Al melo tot celstraffen van zan zes tot negen maanden veroordeeld om dat ze op 28 julie vorig jaar op klaarlichte dag in Almelo op straat een 16-jarig Turks meisje ontvoer den. De daders waren vier Turken, onder wie drie broers, van wie de jongste de vrouw tegen haar wil wilde trouwen. Het meisje werd onder de ogen van haar moeder in een auto gesleurd en weggevoerd. Dronken De Leeuwarder rechtbank heeft gisteren een 48-jarige automobilist veroordeeld tot negen maanden cel omdat hij in dronken toestand vo rig jaar een 22-jarige Hongaar doodreed op e'en vluchtstrook en een andere verwondde. Verder is de man vier jaar zijn rijbewijs kwijt en is zijn auto verbeurdverklaard. Hij was al twee keer eerder wegens dronken rijden veroordeeld. Vol gens de rechter heeft de man 'vol strekte onverschilligheid ten op zichte van het leven en de gezond heid van de medemens getoond'. Beslag De Amsterdamse politie heeft het afgelopen weekeinde de auto van een 19-jarige Amsterdammer in beslag genomen, omdat de man op de Cornelis Lelylaan de maxi mum toegestane snelheid van 50 kilometer per uur met maar liefst 100 kilometer overschreed. Het is de eerste keer dat in de hoofdstad de auto van een snelheidsovertre der in beslag wordt genomen. Nor maal gesproken krijgt iemand die te snel rijdt alleen een bekeuring. Minima Volgens onderzoek van de Haag se sociale dienst zijn in de periode 1984/1987 de woonlasten voor mini ma in huurwoningen hetzelfde ge bleven of gestegen, maar in elk ge val niet lager geworden. Minima zijn gemiddeld 40 procent van hun inkomen kwijt aan woonlasten. De gemeente heeft het onderzoek la ten verrichten voor een gemeente lijk beleid voor r Vredesactie De politie heeft gisteren 17 vre- desactvisten aangehouden bij ac ties rond de Johan van de Korput- kazerne in Steenwijk en de Johan nes Postkazerne in Havelte. De ac tivisten maken onderdeel uit van het vredesactiekamp dat sinds tweede paasdag op de Havelteberg staat. De ME trad op tegen een blokkade bij de kazerne in Steen- wijk. De actievoerders trokken na hun actie in Steenwijk naar de Jo hannes Postkazerne in Havelte, waar zij eveneens korte tijd een blokkade oprichtten. De acties wa ren in beide gevallen van korte duur. Diefstal De rijksrecherche is begonnen met een onderzoek bij de Nijmeeg se politie, omdat een 40-jarige ar restant daar beweert 85.000 gulden te zijn kwijtgeraakt tijdens of na zijn arrestatie wegens deelname aan een vechtpartij in een café. 'Om alle schijn te vermijden" heeft de Nijmeegse politie om het onder zoek gevraagd. De politie gaat er van uit dat de man, zo hij al zoveel geld bij zich had, dat is kwijtge raakt in het café. bruikt en die waarvoor hij aller gisch is. De medische chipkaart is een vinding van het Institut des Tech- nologique pour la Sant (ITS) in Ge- nève. De ITS-agent European Me dical Supplies in Antwerpen pro beert het medisch paspoort in de Benelux te introduceren. DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer heeft unaniem haar fiat ge geven aan de wettelijke regeling van Russische inspectie van de le gerbasis Woensdrecht. Minister Van den Broek (buitenlandse za ken) zei te verwachten dat de Ame rikaanse Senaat binnen afzienbare tijd het INF-verdrag zal ratificeren, waarna het van kracht kan worden. Het INF-verdrag behelst de af schaffing van kernwapens voor de middellange afstand door de Sov jetunie en de Verenigde Staten. De Amerikaanse president Reagen en de Russische leider Gorbatsjov slo ten dat akkoord eind vorig jaar bij een topontmoeting in Washington tussen de twee regeringsleiders. Voor Nederland betekent het ver drag dat de fel omstreden plaatsing van 48 kruisraketten op Woens- dracht kan worden afgelast. Volgens Van den Broek betekent de overeenkomst tussen de super machten geenszins dat de rol van kernwapens is uitgespeeld. "Zon der omwegen: voor de voorzienba re toekomst acht de regering een combinatie van nucleaire en con ventionele bewapening - ook op Europees grondgebied - absoluut noodzakelijk", zo hield de minister PvdA-senator Baarveld-Schlaman Minister Van Eekelen (defensie) zei dat een Amerikaans team de verantwoordelijkheid draagt bij de Russische inspecties. De Russen zullen een visum krijgen, maar geen volledige bewegingsvrijheid in Nederland. Wel zal voor de in specteurs diplomatieke onschend baarheid gelden. Bij de inspecties zullen ook steeds Nederlandse mi litairen aanwezig zijn, aldus Van Eekelen. Op vragen van senatoren zei Van Eekelen verder nog dat een Eu ropese spionagesatelliet wat hem betreft geen prioriteit heeft, gezien kosten ervan. ZAANDAM Gehuld in beschermende kleding tegen de benodigde chemicaliën wissen twee graffitiespuiters hun kunstwerken uit. Samen met nog 28 jeugdige 'kunstenaars' konden ze gisteren in het centrum van Zaandam aan de slag nadat ze van de politie de keuze hadden gekregen tussen schoonmaken en de gang naar de rechter. Overigens hielden twee politiemensen een wakend oog in het zeil. (foto anp> DEN HAAG (GPD) - Waarne mend voorzitter van de Tweede Kamer Eversdijk heeft geweigerd vragen van het RPF-kamerlid Leerling door te sturen aan minis ter Van Dijk (binnenlandse zaken). Leerling wilde van de minister we ten waarom niet harder is opgetre den tegen actievoerders die op Goede Vrijdag voor het huis van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) drie kruisen hadden opge richt als protest tegen verdere be zuinigingen op jeugdlonen en -uit keringen. Eversdijk vindt dat deze vragen niet bij de minister van binnen landse zaken thuis horen. Het be treft hier een zuiver lokale kwestie, waarvoor alleen de burgemeester van Naarden (de woonplaats van De Graaf) verantwoordelijk is, vindt de waarnemend kamervoor zitter, tevens vice-fractievoorzitter van het CDA. Leerling heeft 'met grote teleur stelling kennisgenomen' van het besluit van Eversdijk, 'mede gelet op het zeer krenkende karakter van de actie'. De RPF meent dat met de actie de 'perken van de de monstratievrijheid ver te buiten zijn gegaan'. Het CDA-kamerlid Weijers vindt dat ook. Hij kondig de dit weekeinde al aan kamervra gen over de actie te zullen stellen. Het is nog onduidelijk of zijn vra gen wel worden doorgestuur naar Van Dijk. De christelijke vakbond CNV is eveneens boos over de actie. De vakcentrale denkt er daarom over haar financiële steun aan een van de deelnemers aan de actie, de Dienst in de Industriële Samenle ving vanwege de Kerken (DISK), op te zeggen. mogelijkheden om 'op waardige wijze zijn (of haar) mening te uiten. Om effectief invloed uit te oefenen is een dergelijke actie volstrekt overdreven. Van een kerkelijke or ganisatie had het CNV een actie zoals vrijdag niet verwacht'. Tot grote vreugde van de vakcentrale heeft de jongerenorganisatie van het CNV niet aan de kruisiging meegedaan. UTRECHT/BAARN (GPD) - Zo wel de officier van justitie als de hoofdverdachte in de Baarnse ont voeringszaak gaan in beroep tegen het vonnis van de Utrechtse recht bank. Dat betekent dat de zaak nu in handen wordt gesteld van het Gerechtshof in Amsterdam. Wan neer de ontvoering van drie Baarn se kinderen wederom voor de rech ter komt is niet precies bekend. De officier heeft beroep aangete kend tegen de vrijspraak van de 39 jarige vrouw van de hoofdverdach te en tegen het vonnis van ee jarige mededader. In beide geval len had hij anderhalfjaar cel geeist, waarvan zes maanden voorwaarde lijk. De mededader is veroordeeld tot een vrijheidsstraf van een jaar, waarvan acht maanden voorwaar delijk en 200 uur dienstverlening. De hoofdverdachte is veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. Wesselius had daar nog een half jaar voorwaardelijk aan willen koppelen. De man heeft be zwaar aangetekend tegen zijn von nis omdat hij nog altijd van me- naing is dat hij onschuldig is. Het drietal is vorig jaar juli be trokken geweest bij de ontvoering van drie Baarnse jongetjes van vijf, zeven en acht jaar. Hun ouders zijn gescheiden en de drie werden daar bij toegewezen aan de moeder. DEN HAAG Door een ordinaire interne partijruzie zal de PSP rond de zomer tijdelijk niet in de Twee de Kamer vertegenwoordigd zijn. Andree van Es, die als enige haar partij in de Kamer vertegenwoor digt, verwacht in de zomer een kind. Doordat de partij het niet eens is geworden over haar tijdelij ke vervanging, zal het groene bankje van de PSP een paar maan den onbezet blijven. door Henri Kruithof Begin dit jaar werd bekend dat Van Es zwanger was. Onmiddellijk barstte in de PSP-gelederen de dis cussie los over haar vervanging. De nummer twee op de lijst, Titia Bos, zou staatsrechtelijk gesproken de eerst aangewezene zijn om Van Es te vervangen. Maar daar voelde het partijbestuur niets voor. Bos heeft geen enkele parlementaire erva ring en in een paar maanden kan ze die ook niet opdoen, zo redeneerde Beter was het Wilbert Willems, die jaren in de Kamer heeft geze ten, te vragen Van Es tijdelijk te •vervangen. Maar dat was een pro bleem: Willems staat vierde op de kieslijst voor de PSP en dus moes ten de nummers twee en drie afzien van de kamerzetel. Het partijbe stuur bracht dit voornemen begin dit jaar naar buiten, zonder daar over Titia Bos te raadplegen. Bos: "Ik was bereid een compro mis te aanvaarden. Maar gaande weg kreeg ik de indruk dat het be stuur vooral op het oog had mij de keuze voor Willems te laten accep teren. Zij zochten niet naar een compromis". Dat schoot haar zo in het verkeerde keelgat dat zij wei gerde haar plaats bij voorbaat af te staan. Ze stelde dat ze daarover pas een beslissing neemt wanneer Van Es haar zetel officieel tijdelijk heeft opgegeven. Het partijbestuur van de PSP durft het nu niet aan Van Es verlof te geven omdat dit de mogelijk heid dat Bos alsnog het groene bankje tijdelijk inneemt. Afgezien van haar onervarenheid, is men ook bang dat Bos de smaak zo te pakken krijgt, dat ze de zetel hele maal niet meer zal willen afstaan. En dat is wel het laatste wat men wil. 'Oplossing' Daarom heeft het partijbestuur nu besloten Van Es maar helemaal niet te vervangen. Een merkwaar dige oplossing voor een politieke partij. Het moet toch mogelijk zijn een oplossing in dit conflict te vin den. Het partijbestuur heeft het vooral aan zichzelf te wijten dat het tot deze onenigheid gekomen is. Het had natuurlijk van het begin af aan moeten overleggen met Titia Bos, die dan mogelijk wel voor re de vatbaar was geweest. Aan de andere kant is het ook Bos nu te verwijten dat zij het per soonlijk belang stelt boven het par tijbelang. Ze heeft het conflict zo in de prestige-sfeer getrokken dat de PSP er nu de dupe van is. Partij voorzitter Saar Boerlage denkt dat de kiezers het wel zullen begrijpen. "Tenslotte moet ook een kamerlid een kind kunnen krijgen", vindt ze. Dat laatste is natuurlijk waar, maar of de kiezers zullen begrijpen dat een ordinaire prestigestrijd tot gevolg heeft dat de PSP haar in vloed in de politiek tijdelijk moet laten varen, is maar de vraag. En het argument van de partijvoorzit ter dat de PSP heel goede fractie medewerkers heeft, die veel werk van Van Es kunnen opvangen, is wat vreemd. Fractiemedewerkers mogen niet meepraten en -stem men. En daar ligt nu net de belang rijkste mogelijkheid voor een poli tieke partij om invloed uit te oefe- ADVERTENTIE Geen minimuminleg. Opnamen kontant toegestaan. Vrij opneembaar tot f 5.000- per kalendermaand. Rentepercentage per jaar. Geen minimuminleg. Opnamen kontant toegestaan. Vrij opneembaar tot f 2500,- per kalendermaand. Wie voor iets kostbaars spaart, moet zich het nodige ontzeggen. Toch kan het gebeuren dat u opeens tegen een aantrekke lijke aanbieding aanloopt. De Spaarselect-rekeningen van de Nutsspaarbank bieden u dan alle financiële vrijheid die u nodig hebt om 't leven te ver aangenamen. Bovendien is er geen mini muminleg vereist en krijgt u toch een hoge rente. Bij de Spaarselect-rekening is dat 4,5 procent, terwijl u de vrijheid houdt om per kalender maand 5.000 gulden op te ne men. Let wel: zonder moeizame overboekingen, zonder boete. Alleen wanneeru meer wilt opnemen, wordt er over 't meer dere 1% retourrente ingehouden. Bij de Spaarselect-extra- rekening krijgt u zelfs een rente van 5 procent en kunt u desge wenst, zonder restrikties, per kalendermaand 2.500 gulden opnemen. Over het meerdere wordt 1% retourrente ingehouden. Vernieuwde fiskale vrijstellingsregelingen genoten rente m.i.v. 01/01/1988. Per kind: f 500,-per jaar Alleenstaandef 1.000 - per jaar Echtparen: f 2.000- per jaar. Saldering genoten rente met betaalde hypo theekrente is met terugwerkende kracht tot 1 januari 1987 komen te vervallen. Mocht u nog twijfelen wel ke spaarvorm van de twee voor u het aantrekkelijkst is, vraag dan gerust - vrijblijvend - advies bij de Nutsspaarbank, of stuur de bon in. Waar u in ieder geval zeker van kunt zijn, is dat de Spaarselect-rekeningen net zo aantrekkelijk zijn als de zaken waarvoor u spaart. De Nutsspaarbank doet meer voor spaarders. Rentepercentage perjaar. Stuur mij a.u.b. meer informatie over de Spaarselect-rekeningen. Naam:. Adres:. _M/V .Plaats:. Postcode'. I Telefoon:i°i I In een enveloppe zonder postzegel zenden aan: Nutsspaarbank I I Den Haag, Antwoordnummer 1980,2500 VD Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3