Huwelijk tussen oost en west van poging tot moord James Brown verdacht Overbeschaafde, saaie Messiah Stefan Heym wordt 75 jaar Christo wil landschap vol grote, kleurige paraplu's Schrijver laat zich niet muilkorven Schilderijendiefstal in Spanje Knus onderonsje van Jacobs en Van Dijk liefdesgeschiedenis Tagore op schrift Tokyo Ballet met 'The kabuki' in Muziektheater Sempre Crescendo zingt voor Hartstichting WOENSDAG 6 APRIL 1988 7~ KUNST PAGINA 21 hoff -alt, Jos van der Lans -tenor en Hans Smout -bas. Concert t.b.v. de Nederlandse Hartstichting, gehoord 5 april in de Ad- ventskerk te Aphen a In tegenstelling tot de Matthaus Passion van J.S. Bach kreeg de eerste uitvoering van Handel s "Messiah", die plaatsvond op 13 april 1742 tijdens een liefdadig heidsconcert te Dublin, een tri omfale ontvangst. De kritiek oor deelde toen "the finest composi tion of Music that was ever heard". Dat Handel zelf op zeke re hoogte deze mening deelde, blijkt wel uit zijn uitspraak over het Hallelujah-koor aan 't eind van het tweede deel: "I did think, I did see all Heaven before me, and the great God Himself'. Vanaf die tijd tot 1751 compo neerde Handel elk jaar een nieuw oratorium. "Messiah" kent geen handeling, de tekst bestaat slechts uit bij belwoorden, geordend door Charles Jennens. Het eerste deel heeft als onderwerp de voorspel ling van de verwachte Messias, het tweede deel zijn lijden, dood en opstanding en de verbreiding van zijn leer, het derde deel de overwinning op de dood en de verlossing van de wereld. Anders dan in zijn Italiaans getinte ora toria, wortelt de muziek van de "Messiah" in de oude Duitse Passionen en kerkcantates, zij toont een stralende maar een voudige vroomheid. Helaas moet mij van het hart, dat 'Sempre Crescendo' onder lei ding van Blomhert weinig weet heeft van stralend zingen. Gister avond was er een schoolse (beter gezegd universitaire), matte en wat overbeschaafde Messiah te beluisteren, die zeker voor de pauze aan spontaniteit, timing, puntigheid, scandering weinig te bieden had. Ook het orkest bege leidde matig, met name de meest kwetsbare partij: de violen. Het is een edel streven om in navol ging van Handel een oratorium uit te voeren en de baten van het concert geheel ten goede te laten komen aan de Nederlandse Hart stichting, maar had Blomhert dat niet beter kunnen doen met een minder pretentieus programma? Natuurlijk moeten studenten in de eerste plaats hard werken in de 'vermaledijde' twee-fasen- struktuur, maar richt je 'keuze pakket muziek' daar dan op in. Anke Zuithoff, die het meest te lijden had onder de begeleiding van de continuo-partij in het dra matische largo "He was despi sed", kon zich herstellen, onder andere in het duet "O death, where is thy sting", dat zij zong arme tenor Jos van der met de Lans. Zeker i nieten de pauze viel er te ge- het koor. Maar dan op momenten waar het accent min der op de alten viel; hun volume was beslist onvoldoende en soms waren ze nauwelijks hoorbaar. Maar "Since by man came de ath" werd bezonken en zuiver vertolkt. Mooi klonk ook het pit tig gezongen "Blessing and ho nour, glory and power". De wat omfloerste sopraan Carolyn Mc- Connell excelleerde met een groot gemak in "I know that my Redeemer liveth". Hopelijk is de akoestiek in de Leidse Lokhorstkerk wat beter en zijn koor en orkestleden wat meer op elkaar ingespeeld voor de komende uitvoering. LIDY VAN DER SPEK BERLIJN (DPA) - De in Oost-Ber- lijn woonachtige schrijver Stefan Heym, die zichzelf wel eens de 'be kendste onpersoon van de DDR' heeft genoemd, wordt zondag 75 jaar. Een aantal werken van Heym is nooit uitgegeven in de DDR, om dat daarin volgens de culturele au toriteiten teveel kritiek wordt gele verd op het Oostduitse systeem. Als kritisch marxist toetste hij het 'werkelijk bestaande socialisme" aan zijn eigen opvattingen waar door hij een lastige waakhond werd in zijn staat. Stefan Heym werd op 10 april 1913 geboren in Chemnitz, het hui dige Karl-Marx-stadt. Op 20-jarige leeftijd vluchtte de schrijver, die in Berlijn begonnen was met een stu die filosofie, germanistiek en jour nalistiek, naar Tsjechoslowakije waar hij als journalist werkte. Twee jaar later emigreerde Heym naar de Verenigde Staten. Daar maakte hij zijn studie af. In 1943 trad hij toe tot het Amerikaanse le ger en hij bereikte de rang van offi cier. Heym werd ingezet bij de af deling psychologische oorlogsvoe ring. Als redacteur van het voor Duitse soldaten bestemde blad 'Fr- ontpost' en in radiozendingen pro beerde hij de Duitse soldaten van de zinloosheid van het voortzetten van de Tweede Wereldoorlog. Manuscripten, radioboodschap pen, oproepen, vlugschriften en korte verhalen uit de periode 1944/45 zijn in het boek 'Reden an den Feind' gebundeld. Dit boek werd in 1986, ondanks het verbod op veel van Heyms werk, in de DDR uitgegeven waar het veel aan dacht kreeg. Wegens zijn pro-communisti sche opvattingen werd Heym, die toen lid van de geallieerde bezet tingsmacht in Europa was, terug gestuurd naar de Verenigde Staten en uit het leger ontslagen. Hij maakte in de jaren veertig naam in de VS met Engelstalige publikaties als 'Hostages' (1942) en 'The Crusaders' (1948. In 1951 zag hij af van het Amerikaanse staats burgerschap en vertrok hij naar de DDR. Naast actuele thema's hield Heym zich daar bezig met histo risch onderzoek naar bijvoorbeeld de opstand van Baden van 1849 (Lenz oder der Freiheit, 1965). Ook schreef hij de parabel 'Der König David Bericht', een werk over machtsmisbruik en het stalinisme. Zijn werk verwees naar actuele ge beurtenissen in de DDR en bevatte indirecte kritiek op het beleid. 'Der König David Bericht' werd aan vankelijk verboden door Oost-Ber- lijn. Nadat Heym in 1976 samen met andere Oostduitse kunstenaars een verklaring had ondertekend waar in solidariteit werd betuigd met de uitgewezen zanger Wolf Biermann escaleerde het conflict met de auto riteiten. Omdat de schrijver zich niet liet muilkorven werd hij twee jaar later, met zeven anderen, uit de Schrijversbond van de DDR gezet. Tevens kreeg hij een publikatiever- bod. Systeemkritische werken zoals zijn publikatie over de opstand in Oost-Berlijn van 1953 'Vijf dagen in juni' (1974) en 'Collin' (1979), een frontale aanval van Heym op het stalinistische verleden van de AIKEN/BEECH ISLAND (AP) - De Amerikaanse soulzanger James Brown (54) heeft zich gisteren ge meld bij de politie van Aiken, een district in de staat South Carolina. Brown was maandag beschuldigd van poging tot moord, poging tot doodslag en ernstige mishandeling van zijn vrouw Adnenne (38). Brown is volgens de sheriff van Ai- ken, Carrol Heath, vrijgelaten op een borgtocht van 15.000 dollar. Hij heeft alle beschuldigingen ont kend. Zijn derde vrouw Adrienne moest zich maandagavond in een ziekenhuis voor blauwe plekken en kneuzingen laten behandelen. Brown zei dat hij en zijn vrouw ru zie hadden gekregen omdat zij niet mee mocht op een Zuidamerikaan- se tournee die hij donderdag zou beginnen. Volgens Brown heeft hij zijn vrouw nooit mishandeld, en is zij alleen maar boos omdat ze niet meemag op de toernee. Mevrouw Brown vertelde de po litie dat zij in haar auto was gaan slapen nadat zij en haar man zon dagavond woorden hadden gekre gen over de Zuidamerikaanse reis. De zanger zou drie kogels door de kofferruimte van de auto hebben gejaagd en nog een vierde schot hebben afgevuurd vlak onder de rechter koplamp. Mevrouw Brown beweerde door daar man met een ijzeren staaf te zijn geslagen toen zij maandagochtend probeerde het huis weer binnen te sluipen. Volgens de advocaat van Brown, Albert Dallas, hebben de zanger en zijn echtgenote al driejaar ruzie, en heeft Brown zeker zes keer een eis tot echtscheiding ingediend, maar DDR, zijn tot nog toe met worden zijn de meningsverschillen steeds uitgegeven in zijn eigen land. weer bijgelegd. Zanger James Brown verlaat op borgtocht het politiebureau MADRID (DPA) - Gisteren zijn zes schilderijen van de Catalaanse schilder Joan Miró gestolen uit het museum van de Miró-stichting in Barcelona. Naar de politie mee deelde, betreft het werk uit de ja- Wat er nog aan ofitbrak was een flakkerend openhaardvuurtje, maar voor het overige was het een en al knusheid, gisteravond in de Leidse Schouwburg. En dat is natuurlijk ook zo ongeveer het verwachtingspatroon dat het pianistenduo Pim Jacobs en Louis van Dijk in de afgelopen vijf jaar heeft opgebouwd met een indrukwekkende serie reci tals in den lande. Van Dijk, die sedert een stagnerende platenverkoop zo halverwege de jaren zeventig ter dege is gaan beseffen dat de schoorsteen van een instrumen taal solist in dit landje niet kan roken van een optredentje hier en een 'teeveetje' daar, kiest al ja renlang voor deze duo-formule. En op de een of andere manier is het altijd dik de moeite van het beluisteren waard geweest, of het nou Jules de Corte was of Da niël van Wayenburg die tegen over hem aan de vleugel plaats Pim Jacobs is op het vlak van pianotechniek misschien zijn minst indrukwekkende partner tot nu toe geweest, maar daar staat veel tegenover. Hij is net als Van Dijk een amusante causeur, die al aan het begin van de avond van harte toegeeft dat hij het z'n hele leven al doet met vijf jaar pianoles. Dat zoiets de essentie van muziek maken in het geheel miet in de weg hoeft te staan, be wijst de beminnelijke AVRO- presentator met een niet gering inzicht in het scala van stukken dat op een avond als deze de re vue passeert. Toch een aanmerkinkje. Voor al voor een muzikaal dier als Van Dijk heeft deze werkwijze tot ge volg gehad dat hij als scheppend musicus te vroeg oud is gewor den. Van enige vernieuwing (en dus verrassing) in zijn repertoire is niets meer te bespeuren. En dat maakt de teksten waarmee een en ander op het podium aan elkaar wordt gepraat zo langza merhand ook een beetje oubol lig. Het tweetal praat nog steeds in termen van 'muurtjes slech ten' en' stramme pianolereraren van wie jazz en improvisatie ei genlijk niet mag. Heren, dat wa ren de jaren vijftig en zestig. Mu ziek is vandaag de dag als dames mode: alles mag en alles kan! En dat heeft een nieuwe generatie musici opgeleverd die soms pijn lijk duidelijk maakt waarom de jeugd niet meer op u zit te wach ten. WILLEM SCHRAMA ren tussen 1914 en 1936, waaronder twee olieverfschilderijen. De dieven kwamen het museum binnen na een raam te hebben in gedrukt. Hoewel ze met hun actie het alarm in werking stelden, had den suppoosten het nakijken. De schilderijen hingen in een zaal die pas in gebruik genomen is. Joan Miró, een surrealist, werkte vele jaren in Parijs. NEW DELHI (IPS) - In India is onlangs een kroniek verschenen over de. kortstondige affaire tussen de dichter Rabindranath Tagore en de Argentijnse actrice Victoria Ocampo. Tagore maakte kennis met Ocampo in Buenos Aires. Hij was daar uitgenodigd om een eeuwfeest bij te wo nen. Eenmaal aangekomen in deze stad, werd hij ziek. Victoria Ocampo, die een groot bewonderaarster was van zijn poëzie, bood hem een buitenverblijf aan waar hij zou kunnen herstellen. Tagore bezweek voor de openlijke 'verering van Ocampo, zo wordt gemeld in de kroniek, die verscheen onder de titel 'In Your Blossoming Flower-Garden'. Na twee maanden gingen ze uit elkaar met plannen el kaar weer te zien in een Italiaanse villa. Maar geen van beiden hield zich aan de afspraak. Ocampo werd de muze van Tagore. Hij heeft enkele van zijn prachtigste gedichten aan haar gewijd. VAN GOGH IN ROME - De Van Gogh-tentoonstelling in Rome is tussen 26 januari en Tweede Paas dag door 320.000 bezoekers gezien, wat bijna een record is. Alleen de van de zeebodem gehaalde bron zen krijgers van Riace halen in Ita lië meer bezoekers. De krijgers trekken per dag in verschillende steden gemiddeld 24.000 bezoe kers; van Gogh vóór Pasen gemid deld 5.000 en met Pasen zelfs 10.000. Gimme hope Jo'anna Eddy Grant Tell it to my heart - Tay lor Dayne Get outta my dreams get into my car - Billy Ocean Stop loving you - Toto Reckless - Afrika Bam- baata en UB 40 Winter in America - Re ne Froger Play it cool - Freiheit The time of my life - B Medley en J Warnes Somewhere down crazy river - Robbie Ro bertson That's the way it is - Mel en Kim She's like the wind - Pa trick Swayze Beds are burning - Mid night Oil Beat dis - Domb the Rise to the occasion - Cli- mie Fisher The sun ain't gonna shi ne - Grant en Forsyth 1 should be so lucky - Ky- lie Minougue Angel eyes - Wet Wet Wet 1 need you - B.V.S.M.P. Englishmen in New York - Sting Hey mambo - B Manilow en Kid Creole Don't turn around - As- wad Addicted to love - Tina Turner Together forever - Rick Astley Shake your love - Debbie Gibson Come into my life - Joyce Sims Rok da house Beatmas- ters en Cookie Crew Sleepinbird - Herman Brood Say it again - Jermaine Stewart Senza una donna - Zuc- chero Fomaciari Everywhere - Fleetwood Mac I think we're alone n Tiffany You've lost that loving feeling - Righteous Bro thers Amsterdamned - Lois Lane 1 want to be your m 9 (16) 10 8) 11 (19) 12 (34) 15 (18) 16 (14) 17 9) 18 (25) 19 (11) 20 (29) 21 (-) 22 (32) 23 (13) 24 (28) 25 (15) 26 (21) 27 (33) 28 (35) 29 (26) 30 (-) 31 (20) 32 (-) 33 (36) 34 (22) 35 Maladie d'amour - bert Strating 36 Shotgun - Selena 37 Heart of gold - Johnny Hates Jazz 38 (23) Spy in the house of love - WAS 39 (30) My killer my shadow - Golden Earring 40 (24) When will 1 be famous - Bros. DEN HAAG (ANP) - Honderd Zuidhollandse musea houden van 22 april tot en met 1 mei samen een expositie in de Grote of Sint Ja- cobskerk in Den Haag. Ze komen allemaal met een karakteristieke selectie uit hun verzameling. De or ganisatie is in handen van de Fede ratie van Musea in Zuid-Holland, die een groot publiek in één klap kennis wil laten maken met de veelzijdigheid van de Zuidholland se musea. De selecties doen in kwa liteit niet voor elkaar onder, aldus een woordvoerder, ook al verschil- Honderd musea in Zuid-Holland exposeren samen len ze in aard als de dag van de nacht, van prehistorie tot compu tertijdperk. Het brandweermuseum komt bij voorbeeld met een handbrand spuit uit de 17de eeuw, het Leidse Rijksmuseum voor Oudheden met Egyptische sculpturen, Ma- durodam met een maquette van een deel van Amsterdam, de Hor tus Botanicus met een nabootsing van een medicinale tuin uit 1594, museum Het Prinsenhof recontru- eert de moord op Willem van Oran je, het legermuseum toont een van de eerste Harley Davidsons en er is kunst uit heden en verleden. De bezoeker kan aan de hand van een folder een route langs de selecties volgen. Die route is als het ware een weg door de provincie. AMSTERDAM - The Last Em peror kreeg een Oscar voor de kle ding. Wat mij betreft, krijgt The Kabuki, het avondvullende ballet waarmee het Tokyo Ballet drie avonden in het Muziektheater staat, er ook een voor het oogstre lende toneelbeeld. door Henk Beljaars Miljoenenproject in Japan en Califomië Het Tokyo Ballet is jong. De Ja panners gingen bij de Russen te ra de om een balletacademie en gezel schap van niveau te vormen. In de 25 jaar van zijn bestaan is het Tokyo Ballet uitgegroeid tot een bijzonder bekwaam klassiek gezel schap. Oprichter en zakelijk leider Sasaki heeft er eveneens voor ge zorgd dat Westerse choreografen met het gezelschap werken. Eén van hen is Maurice Béjart die zeer geinteresseerd is in de Japanse cul tuur. Het ballet The Kabuki is ge baseerd op één van de bekendste kabuki-verhalen, Kanadehon Chushingura, over 47 samurais die hun meester helpen wraak te ple gen. Zelfmoord Voor Béjart moet het een kolfje naar zijn hand zijn geweest om daar te werken. Hij had de beschik king over een grote hoeveelheid technisch uitmuntende dansers; hij gebruikte de verhalende midde len van het kabuki-theater en koos een componist die hem als het wa re van dramatische filmische mu ziek voorzag. De compositie van Mayuzum is een mengeling van or kestrale en Gidayu- en Geza (beho rend bij kabukitoneelstukken) mu ziek. Aan het einde gebruikt Béjart Scene uit 'The Kabuki' van het Tokyo Ballet. de Finale van zijn Nirvana Symfo nie voor de massale zelfmoord van de 47 trouwe strijders en hun leider in een spierwit sneeuwlandschap. Na twee uur is de reis door het ver leden voorbij. Het vertrekpunt van Béjart is de moderne Japanse technologische maatschappij, clichématig gesym boliseerd door vele videoschermen en breakdansense jongens. De lei der van de groep vindt een oud zwaard en de tijdmachine treedt in werking. Béjart tovert ons het uni versele verhaal van liefde, verraad, wraak en doodslag voor. Hij mengt symbolen uit de verschillende cul turen en slaagt er wonderwel in Westerse en Oosterse bewegings technieken tot een synthese te brengen. Zijn bekende neiging tot bombast wordt als vanzelf getem- kante meter champagne-kleurige stof. In 1983 omwikkelde hij elf ei landen voor de kust van Florida in 'shocking pink' kunststof. In 1976 gebruikte hij een doorschijnend witte stof om zijn 'Running Fence' project te realiseren, een ruim vijf meter hoge en 40 kilometer lange afrastering in het landschap van Marin en Sonoma in het noorden van Californie. Al zijn projecten beogen 'een zachtaardige verstoring van de ruimte, het creëren van nieuwe grenzen, nieuwe gebieden, een nieuw soort beperking van de ruimte die iedereen routinematig gebruikt. Ik beschouw mijn projec ten als een poëtische schreeuw - een schreeuw om vrijheid", aldus de in Bulgarije geboren kunste- De eerste voorbereidende be sprekingen met de autoriteiten van Californie zijn inmiddels al gehou den. Beide huizen van het Califor- nische Congres hebben in septem ber van het vorig jaar in resoluties hun steun betuigd aan het nieuwe Christo-project. Nu moeten nog 51 particuliere landeigenaren in Cali fornie en 750 in Japan voor de plan nen gewonnen worden. kertijd moeten 1.500 blauwe reu- zen-regenschermen in de Ibaraki- vallei, ruim 100 kilometer ten noor den van Tokyo, worden 'geplant'. De paraplu's zullen een paar we ken in bloei blijven en vervolgens weer verwijderd worden. Het project heeft van Christo de naam 'De Paraplu's: Gezamenlijk Project voor Japan en de VS' mee gekregen en gaat ongeveer tien miljoen dollar kosten. Of het kunstwerk een succes wordt is af hankelijk van de vraag of de beno digde financiële middelen beschik baar komen en of de betreffende plaatselijke en regionale autoritei ten en landeigenaren hun toestem ming geven. Christo verwacht vooral aan het laatste veel tijd kwijt te zijn. De kunstenaar kan het weten: hij heeft zich in de loop der jaren ont wikkeld tot een landschapskunste naar voor wie geen project te verge zocht lijkt te zijn. In 1985 verpakte hij de bijna vier eeuwen oude Pont Neuf in Parijs in zo'n 40.000 vier- (foto GPD) perd door de Japanse ingetogen heid. Daarvan valt het meest te ge nieten in de sublieme solo voor de pauze van de hoofdroldanser Chikahisa Natsuyama. Voorstelling: The Tokyio Ballet met The Kabuki van Maurice Bé jart. Muziek: Toshiro Mavuzumi. Gezien: Muziektheater Amster dam 3 april. Nog te zien: vanavond (dinsdag 5 april). LOS ANGELES(AP) - Christo, de kunstenaar wiens kunstprojecten steevast aanspraak maken op het predikaat onconventioneel, heeft weer een 'bijzonder' plan. Hij wil delen van het Japanse en Californi- sche landschap in bloei zetten met zo'n 3.000 kleurige paraplu's van gigantische afmetingen. De 52-jarige Christo beoogt met zijn project "een vergelijking te trekken tussen de verschillen en overeenkomsten tussen plaatsen en mensen die veel met elkaar ge meen hebben". Voor het project, dat voor okto ber 1990 staat gepland, moeten in totaal ongeveer 3.000 paraplu's worden vervaardigd met zeer in het oog lopende afmetingen. Zij moeten zes meter hoog worden en een diameter van acht meter heb ben. Het plan is om in de Tehachapi Mountains, een kleine 100 kilome ter ten noorden van Los Angeles in het zuiden van Californië, 1.500 ge le giganten neer te poten. Tegelij-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21