Ondernemers boulevard fel tegen 'dubbele' belasting Actievere rol lisse bij kwijtschelden belasting Ik werd gewoon heel erg 9 Voorlichting voor burgers verbeterd TOEKOMSTIGE STADSADER ALPHEN 'Emancipatienota plagiaat' Herwaardering sierteelt Alphen PAGINA 16 Will WOENSDAG 6 APRIL 1988 Voor bouw parkeerkelder en aanleg parkeerplaatsen Noordwijk aan Zee NOORDWIJK De ondernemers aan de Koningin Wilhel- mina Boulevard zijn fel gekant tegen een dubbele parkeer- heffing. De ondernemers worden naar hun mening door het instellen van een parkeer-baatbelasting en een par keerfonds, onevenredig hard getroffen. De belangenvere niging van de Koningin Wilhelmina Boulevard zal op korte termijn bezwaar aantekenen bij het gemeentebestuur. In navolging van Lisse, wordt ook in Noordwijk aan Zee op korte ter mijn baatbelasting ingevoerd. Doel van de belasting is geld bijeen te halen voor de financiering van een parkeerkelder op het voormalige Beuk-terrein aan de Binnenweg. Alle eigenaren van onroerend goed (behalve woningen) in Noordwijk aan Zee moeten baatbelasting be talen. De belasting wordt pas inge voerd op het moment dat er met de bouw van een parkeerkelder wordt begonnen. De plannen hiervoor heeft bouwbedrijf Noorlander uit Leiderdorp al klaarliggen, maar de financiering van het project is nog niet helemaal rond. Een kelder voor 250 auto's gaat naar verwach ting 3 tot 4 miljoen gulden kosten. Vooruitlopend op de baatbelas ting, stelt de gemeente alvast een parkeerfonds in. In tegenstelling tot de baatbelasting is storting in dit fonds alleen voor de onderne mers in het gebied tussen de Ko ningin Wilhelmina Boulevard en de Parallel-Boulevard verplicht. Een hoteleigenaar of winkelier die uitbreidt is verplicht extra parkeer plaatsen aan te leggen. Kan hij niet aan deze eis voldoen, dan moet er geld worden gestort in het zogehe ten parkeerfonds. De gelden uit dit fonds worden gebruikt voor de aanleg van openbare parkeerplaat sen en kleine parkeerterreintjes. Uitbreiding van het aantal par keerplaatsen aan de Koningin Wil helmina Boulevard is in de prak tijk onmogelijk. Het Hoogheem raadschap staat onderkeldering van de panden slechts sporadisch toe in verband met de zeewering. Op de 'begane grond' van de boule vard is geen ruimte meer over. De ondernemers die aan de KW-boule- bvard uitbreiden, moeten daarom voor elke parkeerplaats die'wel no dig is, maar niet wordt aangelegd, 8600 gulden storten in het fonds. Overigens is het systeem van het fonds niet helemaal nieuw. De af gelopen tijd is er door verschillen de bedrijven ook al geld aan de ge meente betaald omdat zij niet kon den voldoen aan de eis te zorgen voor voldoende parkeerplaatsen. De hoogte van het te storten be drag was echter tot nu toe niet vast gelegd in een verordening. Oneerlijk Het invoeren van een parkeer fonds èn baatbelasting is volgens voorzitter W. van Schie van de be langenvereniging Koningin Wil helmina Boulevard niet juist. Van Schie: "Wij moeten twee keer mee betalen aan de parkeervoorzienin gen in Noordwijk aan zee. Het par keerfonds schept oneerlijke con currentieverhoudingen tussen de ondernemers aan de boulevard en de andere ondernemers in Noord wijk aan Zee". Van Schie is in principe niet te gen het instellen van een baatbe lasting: "Niet alleen de hoteleige naren, maar ook de winkeliers en bar-dancinghouders betalen hier aan mee. Dat is eerlijk. Het is goed dat er iets wordt gedaan aan het tekort aan parkeerplaatsen in Noordwijk aan Zee". De ondernemer voegt eraan toe dat ook de baatbelasting 'niet hele maal eerlijk' kan zijn. Hoteleigena ren die ten koste van grote investe ringen de afgelopen jaren parkeer garages of parkeerkelders hebben aangelegd, moeten nu toch meebe talen aan de baatbelasting: "Ook zij worden dubbel gepakt". Akkoord Van politieke zijde besfaat er geen bezwaar tegen de invoering van het parkeerfonds nu en het voornemen om zodra de kelder wordt aangelegd, de baatbelasting te gaan heffen. Dat bleek gister avond tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening waar het collegevoorstel werd be handeld om formeel een parkeer fonds in te stellen. Het besluit tot het heffen van baatbelasting is vo rig jaar al genomen en wordt pas geëffectueerd zodra er met de bouw van de kelder wordt begon- J.J. Voorham-Bartens (PvdA) is het niet eens met de regel dat alleen de ondernemers aan de KW-boule- vard bij uitbreiding van hun be drijf verplicht zijn geld in het fonds te storten. "Ook elders in Noord- De Koningin Wilhelmina Boulevard wijk aan Zee breiden hotels flink uit. Waarom zouden niet ook deze ondernemers worden verplicht geld te storten in het fonds. Zij ver oorzaken net zo goed het tekort aan parkeerplaatsen als andere hotelei genaren". Wethouder V. Salman, en met hem de meerderheid van de raads leden, is evenwel van mening dat de grootste parkeeroverlast in de buurt van de boulevard is. Boven dien verbiedt het hoogheemraad schap van Rijnland alleen aan de boulevard de aanleg van parkeer kelders. Het parkeerfonds wordt vermoe delijk in stand gehouden totdat de hele boulevard is volgebouwd en verder uitbreiding van hotels of ap partementen onmogelijk is. Er zijn nu nog flink wat bouwmogelijkhe den aan de boulevard. Ook op het Ralace-plein bestaat op grond van het bestemmingsplan de mogelijk heid een hotel of appartementen complex neer te zetten. Koudekerkse (14) schrijft burgemeester brief na dodelijk ongeval katje LISSE De gemeente Lisse wil een actiever beleid gaan1 voeren bij het kwijtschelden van gemeentelijke belastingen. Dat blijkt althans uit een con cept-nota van burgemeester en wethouders van het bloembol lendorp. Morgenavond wordt de nota behandeld door de commissie voor sociale zaken. Met het nieuwe beleid komt het college tegemoet aan een wens van vooral de PvdA/PPR en het CDA. Tijdens de algemene beschouwin gen over de begroting voor dit jaar werd er door de twee fracties al op aangedrongen de mogelijkheden nader onder de loep te nemen om Lissenaren met een kleine beurs voor vrijstelling van plaatselijke belastingen in aanmerking te laten komen. Tot nog toe kon op basis van lan delijke normen vrijstelling worden verkregen voor onder meer de in komstenbelasting, premieheffing volksverzekeringen en onroerend- goedbelasting. B en W willen de raad voorstellen ook kwijtschel ding te verlenen voor de afvalstof fenheffing en het rioolafvoerrecht. Het college meent dat de criteria die moeten gelden voor Lissenaren die voor vrijstelling in aanmerking willen komen, overeen moeten ko men met de richtlijnen die de over heid hanteert bij het kwijtschelden van bepaalde belastingen. Onderzoek Uit onderzoek is gebleken dat op dit moment 162 Lissenaren in aan merking komen voor vrijstelling van plaatselijke belastingen op grond van de hoogte van een uitke ring die zij nu krijgen. Om inzicht te krijgen in de inkomens van de genen die geen bijstand ontvan gen, maar wel over een kleine beurs beschikken, is uitgegaan van de behandelde aanvragen voor de eenmalige uitkering over 1987. Aan 179 personen werd over het afgelo pen jaar een dergelijke uitkering verstrekt. Hiervan hadden 87 per sonen een minimum-inkomen. B en W becijferen dat op basis van de ze gegevens 249 (162 87) in aan merking komen voor kwijtschel ding. Uitgaande van een geschatte ge-, middelde aanslag van 100 gulden aan ogb, 50 gulden aan rioolbelas ting en 88,20 gulden aan afvalstof fenheffing. komt het maximaal kwijt te schelden bedrag neer op een kleine 60.000 gulden. Overi gens gaat het college ervan uit dat het geschatte aantal van 249 lager uitvalt omdat bij voorbeeld een aantal personen intussen een part time baan heeft gevonden. Omdat vorig jaar slechts 16 keer tot kwijt schelding van de ogb is overge gaan, denkt het college dat het aan tal vrijstellingen niet boven de 150 zal uitkomen. Kosten Het is de bedoeling dat wanneer kwijtschelding van de ogb wordt gegeven dat automatisch ook geldt voor de afvalstoffenheffing en rioolafvoerrecht. Indien kwijt schelding van de ogb niet aan de orde is, kan alsnog vrijstelling wor den verkregen voor andere ge meentelijke belastingen. Het zoge heten inkomens-onderzoek wordt dan verricht door de afdeling socia le zaken. Door middel van bijslui ters, publicaties en persoonlijke benadering willen B en W degenen die recht hebben op een dergelijke vrijstelling op de hoogte stellen. Het college heeft berekend dat op basis van de 150 Lissenaren die van de nieuwe regeling gebruik kunnen maken er 36.000 gulden minder aan inkomsten te verwach ten is. Voor dit jaar wordt, totdat een raadsbesluit is genomen, het huidige kwijtscheldingsbeleid voorgezet. De lasten daarvan zijn geraamd op 5000 gulden en reeds in de begroting verwerkt. Het college stelt voor om de kos ten van de kwijtschelding over 1989 ten laste te laten komen van de in de meerjarenbegroting opge nomen ruimte voor 'nieuw beleid'. Met ingang van dit jaar is besloten de belastingen voor dit doel jaar- ijks met een half procent te verho gen. In de meerjarenbegroting is op grond daarvan 20.000 gulden be schikbaar. Dat bedrag is onvol doende om de geraamde extra las ten te kunnen opvangen. Over de dekking van het resterende tekort wil het college nog verder van ge dachten wisselen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De Koudekerkse Joanne Goedhart (14) maakt zeker geen berustende indruk als ze vertelt over de vele katjes die het leven lieten door roe keloze automobilisten in de Dorps straat in haar woonplaats. Ook kin deren die op de stoep spelen lopen volgens haar gevaar. In een brief aan burgemeester L. Elfers heeft ze nu haar nood geklaagd. Met suc ces: op de stoep bij haar huis zijn inmiddels vier paaltjes neergezet. door Nell Bruynes "Het is zeker tien jaar geleden dat bij ons een kat op een normale manier is doodgegaan", vertelt Goedhart. Volgens de scholiere kunnen veel huisdieren worden ge spaard' als de snelheden worden gematigd. "Ze rijden hier in de Dorpsstraat verschrikkelijk hard. Toen onze laatste poes Danny werd doodgereden, werd ik gewoon heel erg kwaad. Ik bedacht dat ik het liefste een brief naar de burge meester zou willen schrijven. Dat heb ik toen meteen maar gedaan". Het werd een lange brief die het meisje aan de Koudekerkse burge meester schreef. Behalve haar angst voor het verongelukken van katten en honden, bracht zij in haar brief ook de zorg naar voren over het gevaar dat de kinderen in de Dorpsstraat lopen als zij spelen op de stoep. Het meisje merkte op dat vaak vrachtauto's half op de stoep staan geparkeerd. Door de geringe breedte van de weg kunnen geen twee auto's meer naast elkaar rij den. Tegenliggers wachten niet op elkaar maar rijden dan gewoon over het trottoir, met als gevolg dat de kinderen gevaar lopen. Pessimistisch Een tweede punt in de brief van Goedhart is de te hoge snelheid waarmee de automobilisten door de Dorpsstraat rijden. "De ge meente doet hier niets tegen", ver wijt de briefschrijfster. "Honden en katten kunnen geen auto's te genhouden en alle dieren waaraan je zo bent gehecht, gaan eraan". Volgens haar moeten er borden ko men met teksten als 'Geef dieren de ruimte'. Hierna merkt ze zelf pessimistisch op: "Maar wie kijkt er nou naar borden? Geen automo bilist". Ook over haar voorstel om palen langs de weg te plaatsen zodat au tomobilisten niet 'stiekum even een stoepje kunnen nemen', geeft zij in de brief zelf het antwoord al: "Het is te smal". Inmiddels heeft ze antwoord ge kregen op haar brief. De burge meester is uitvoerig ingegaan op haar opmerkingen. Volgens Elfers is het geen goede zaak dat vracht wagens op de stoep worden gepar keerd, maar is dit wel begrijpelijk omdat het zo smal is. Ze heeft ge lijk als ze zegt dat er te hard wordt gereden in de straat, maar volgens de burgemeester is bij snelheids metingen geconstateerd dat veel mensen niet te hard rijden. De kans om last te hebben van de mensen die ondanks controles een te hoge snelheid aanhouden, is een van de negatieve aspecten van het wonen aan de Dorpsstraat. Wel is besloten radarcontrole te intensiveren. Snelheidsremmende maatregelen zoals drempels en sluizen zijn geen Directrice van Katrijn verkoopt plaatsen in kinderdagverblijf ALPHEN AAN DEN RIJN - De directrice van het Alphense kin derdagverblijf Katrijn, M. Boons, gaat het komende half jaar zelf be drijven benaderen om op die ma nier opvangplaatsen te verkopen. Voor die methode is gekozen om de wachtlijst van honderd kinde ren kleiner te maken. Hoewel voor een voorlichtings avond over bedrijfsopvang eind vorig jaar weinig animo bestond, ziet Boons in een directe benade ring wel degelijk mogelijkheden. Zij begint bij bedrijven waarvan werknemers kinderen in het dag verblijf hebben of kinderen op de wachtlijst hebben staan. Daarna wordt contact opgenomen met an dere bedrijven. Voor elke opvang plaats wordt 12.000 gulden ge vraagd. Boons kan voor dit project een half jaar worden vrijgemaakt om dat het gewestelijk arbeidsbureau bereid is om in het kader van de bij zondere regionale projecten-rege ling 10.000 gulden beschikbaar te stellen. Hetzelfde bedrag wordt op tafel gelegd door de gemeente Alp hen. Gisteravond bracht de com missie cultureel sociale zaken daar over een positief advies uit. De res terende 3000 gulden wordt bijge dragen door de'Stichting Kinder opvang Alphen aan den Rijn. haalbare oplossing omdat over de Dorpsstraat het doorgaande ver keer rijdt. Slachtoffer Elfers vraagt zich af of je de die ren nu wel zo nodig de ruimte moet geven op de openbare weg. "Als je dieren hebt, moet je er zelf voor zorgen dat ze niet de straat op kun nen rennen". Elfers merkt ook op dat het wonen aan de Dorpsstraat het nadeel heeft dat loslopende katten en honden eerder het slacht offer worden van aanrijdingen dan in andere delen van het dorp. "Daarmee wil ik je verdriet niet ba gatelliseren, en ik beweer zeker niet dat je ongerustheid over de verkeersonveiligheid uit de lucht is gegrepen". Goedhart is tevreden met het antwoord op haar brief. Inmiddels zijn vier paaltjes geplaatst op de stoep voor haar huis. "Ze -rijden echter nog steeds te hard. Daaraan heeft de brief niets geholpen. Ik had toch eigenlijk het liefst ver keersdrempels of zoiets gehad. Maar ik kan niks beslissen. Mis schien denken ze wel: 'Als er iets gebeurt met mensen, doen we er iets aan. Dieren zijn er toch zat'. ALPHEN AAN DEN RIJN - De schrijfster van de onlangs ver schenen Alphense emancipatie nota, Edith Smit, heeft plagiaat gepleegd. Dat is de mening van het WD-raadslid R. Blom die het 'bewijs' voor zijn beschuldi ging gisteravond in de commis sie cultureel sociale zaken lever de: "Zestig procent van de tekst is letterlijk overgenomen uit de nota van Capelle aan de IJssel. Dat geldt ook voor zestig van de negentig te nemen maatregelen. Je moet wel erg traag werken, wil je daar een maand over doen en dan ook nog eens twintigdui zend gulden ontvangen. Ik vind dat dat niet kan. In plaats dat we praten over de nota van Alphen, buigen we ons over de nota van Capelle". De woorden van Blom werden gedeeltelijk weerlegd door wet houder G. Brussen-Leerdam en welzijnsambtenaar A. van Gar deren. Zij wezen er op dat de schrijfster niet meer dan tiendui zend gulden heeft gekregen en dat de maatregelen die in de nota staan vermeld, niet klakkeloos zijn overgenomen: "Er is uitge breid over gediscussieerd, maar je moet natuurlijk niet opnieuw het wiel uitvinden. Capelle heeft een goed stuk gemaakt. Dat was al bekend toen aan de Alphense nota werd begonnen. Dan is het niet zo vreemd datje delen over neemt". Blom kon zich uiteindelijk vin den in het 'compromis' dat de Alphense versie wordt voorzien van de noot dat het Capelse stuk model heeft gestaan voor de emancipatienota van Alphen. ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen gaat in overleg met WD-gedeputeer- de T. Jansen het aan deel van de sierteelt in de lokale agrarische sector opnieuw bestu deren. Hieruit kan een herwaardering voort vloeien voor de zoge noemde Boskoose cul tures: sierteelt als lo nend alternatief voor de land- en tuinbouw. Dit (WD/ruimtelijke or dening) aan het CDA- raadslid B. Kortmann. Laatstgenoemde had zich verbaasd over de strikte regelgeving van de gemeente en de pro vincie om de sierteelt in de Alphense polder Kerk en Zanen de kop in te drukken. Ander zijds staat de gemeente wel toe dat in het Steekterweggebied op beperkte schaal sier teelt wordt uitgeoe fend. As De lage prijzen i landbouwprodukten, de meststoffenwet en de superheffing zijn maar enkele redenen die veel boeren nieuwe wegen doen bewande len voor een behoorlijk inkomen. "Je kunt het zeker op dit moment niet maken om de mo gelijkheid van sierteelt voor deze boeren hele maal te verbieden", al dus Kortmann. Het overleg van het college van B en W met de ge deputeerde staat op het programma voor 14 april. ALPHEN AAN DEN RIJN - Belangstellend bekijken Alphense raadsleden en ambtenaren de eerste maquette van de zogeheten Castellum-as. Deze toekomstige verkeersader loopt van het Alphense centrum, via de rotonde in de Pruis Bernhardlaan naar de nog te bouwen woonwijk Kerk en Zanen, De verstedelijkte route kan, zo is gister avond meegedeeld, zonder verlies door de gemeente worden gerealiseerd. De plannen voorzien onder meer in de bouw van een kleine kantoorflat op het parkeerplein voor de Rabobank en diverse kiosken naast het stadskantoor in de Castellumstraat. Aan de rotonde komen kantoorgebouwen en op het ijsbaanterrein zijn een serviceflat en een hotel met een congreshal annex theater gepland. Tegenover de ser viceflats komt een klein park met links daarachter gemengde bebouwing van woonhuizen en kleine bedrijfjes. De plannen dichtbij de spoorlijn zijn nog uiterst onzeker. VVD-wethouder G. van As (ruimtelijke ordening) wijst op de maquette het Alphense stadskantoor aan. Links van hem de raadsleden Van der Veen Meerstad, De Jong en Kleingeld, rechts van hem de raadsleden Van Geest, Bosman, Van der Schilden en directeur openbare werken Van der Poel. (foto Ben de Bruijn) A.M.A.L. een informatie-avond over Remigratie. Korevaarstraat 30a, aanvang 20.00 u 19.00 uur. 1 tentoonstelling van foto's van de-broers William en Matthijs Rep- -i de centrale van de openbare Bibliotheek, openingstijd van 19.00 tot 21.00 uur. club en buurthuis Westerkwar tier, expositie amateurschilders van schilderclub Palet en Volks schilderen, Ten Katestraat 10a, van 10.00 tot 17.00 uur. Rijnsburg CJV Azarjah organiseert Jaar feest met opvoering 'De rauwe grond' in De Voorhof. Vliet N.Z. 36, aanvang 20.00 uur zaal open Voorschoten rondleiding Kasteel Duiven voorde, Veurseweg, aanvang 14.00 en 15.30 uur. DONDERDAG 7 APRIL 4.00 tot 16.00 u expositie amateurschilders van de schildersvereniging Palet en Volksschilderen, Ten Katestraat 10a, van 10.00 tot 17.00 uur, en van 19.00 tot 22.00 uur. Werkgroep Uitkeringsgerech tigden van de Leidse afdeling van de FNV houdt een info-spreekuur, Café Eigenzorg aan de Stations weg in Leiden, van 14.00 tot 15.00 maandelijks spreekuur van de PvdA in Het Gulden Vlies, Bree- straat 125, van 19.00 tot 21.00 De Leidse Communicatiesa lon, houdt haar eerste bijeen komst In den Leidschen Salon, Steenstraat 2, aanvang 17.00 uur. de opening wordt verricht door burgemeester C.H. Goekoop, te vens houden de vice-voorzitter van de NOS, A. van den Heuvel, en tv-regiseur Berend Boudewijn een praatje over Nederland 3. zaal-voetbaltoernooi, georga niseerd door buurthuis Op Eigen Wieken, om het Leids kampioen schap. aanvang 9.00 uur in de Vijf Meihal. bijeenkomst van de Vakantie Bijbel Club, met het thema: 'Kijk eens om je heen', voor kinderen van 4 tot 12 jaar, van 10.00 tot 11.30 uur in gebouw Irene, Drift- Leiderdorp uitstapje naar Museum van Volkenkunde voor kinderen van 8- 12 jaar, Sjelter van 9.30 tot 12.30 uur, van tevoren opgeven, brood jes bakken en creatief voor kinde ren van 4-8 jaar, van 13.30-15.30 film voor kinderen t/m 7 jaar die aan 'Schatten' hebben meege daan. Bibliotheek. klaverjassen De Buitengewo nen, Muzenhof, aanvang 20.00 klaverjassen en sjoelen Con Bravura, Beukenschans, aanvang 20.00 uur. Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, Veurseweg, om 14,00 en 15.30 uur. VRIJDAG 8 APRIL Alphen voorstelling van Robert Paul, aanvang 20.15 uur in gebouw Na bij, Lauraplein. Leiden Lokhorstkerk, De messiah van HSndel, door het Madrigaalkoor en orkest van het Studentenmu ziekgezelschap Sempre Crescen do, aanvang 20.00 uur. Rijksmuseum voor Volkenkun de, Paas-vakantie aktiviteiten, op zijde schilderen voor kinderen vanaf 9 jaar. open soos bij buurthuis Op Ei gen Wieken, met optreden van een, nogg onbekende muziek band, aanvang 20.00 uur. lezing door Swami Deva Amrito (Jan Foudraine), naar aanleiding van zijn nieuwe boek 'Jaren van voorbereiding', aanvang 20.00 uur inhet Centrum Ex '85, Kop- penhink steeg 15. bijeenkomst van de Vakantie Bijbel Club met het thema: 'Kijk eens om je heen', voor kinderen van. 4 tot 12 jaar, van 10.00 tot 11.30 uur in gebouw Irene, Drift straat J"- a

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16