TAD LEIDEN Verwijderen terrasboten uit grachten onmogelijk dL S Ruzie met bestuur van AZL bijgelegd LEIDSCH A DAGBLAD Boten vallen onder oude regeling SPONS 'Na bemiddeling van minister Deetman' Alleen kunstenares mag beeld van vrouw scheppen Meao in Leiden wil contract-onderwij s Psychologische test gestolen Sikken s ontkent stort in Roomburg s WOENSDAG 6 APRIL 1 LEIDEN - De gemeente heeft geen mogelijkheden om een eind te maken aan de aanwezigheid van terrasboten in de Leidse grachten. Omdat er voor 1 juli vorig jaar geen vergunning vereist was voor terras boten, liggen de boten er legaal. Dat valt op te maken uit een advies van de gemeentelijke beroepscom missie aan B en W. De commissie is van oordeel dat de terrasboot voor café The Duke wél dient te verdwijnen omdat hiervoor pas na 1 juli een vergun ning werd aangevraagd en B en W hebben dit advies opgevolgd. Ad vocaat mr. Paar, die namens de ei genaar van het café optreedt, heeft aangekondigd bij de Raad van Sta te in beroep te zullen gaan tegen de beslissing van B en W. Eigenaar Wansink van The Duke is boos over het feit dat hij de be slissing van het college via de pers moet vernemen. "Het is toch te dol om los te lopen dat ik nog niets heb gehoord terwijl heel Leiden het in de krant kan lezen", aldus Wan sink. Hij is van plan de boot bin nenkort op te gaan knappen en, lo pende de beroepsprocedure, open te stellen voor het publiek. Volgens gemeente-ambtenaar Verplancke is Wansink in overtre ding wanneer hij zijn plannen doorzet. "Hij heeft geen vergun ning voor die terrasboot en loopt dus het risico dat er wordt ingegre pen", aldus Verplancke. Of er wordt opgetreden, zal tezijnertijd worden bekeken door de directie Havens en Warenmarkten die ver antwoordelijk is voor het wel en wee in de Leidse grachten. De beroepscommissie is het eens met B en W dat een terrasboot voor het café The Duke in het water van de Oude Singel 'het harmonieuze stadsbeeld verstoort'. De gevel- wand langs de Oude Singel is van hoge kwaliteit, een terrasboot zou daaraan afbreuk doen, stelt de commissie. Bovendien zou er naast het café voldoende ruimte op straat zijn om een terras te beginnen. Eigenaar Wansink had aange voerd dat zijn terrasboot niet we zenlijk anders was dan de schepen die met toestemming van de ge meente in het Galgewater liggen. Die vergelijking gaat volgens de beroepscommissie niet op omdat in het Galgewater sprake is van een 'collectie historische bedrijfsvaar- tuigen'. Advocaat Paar van The Duke zal de Raad van State om een snelle behandeling van het be zwaarschrift vragen opdat nog voordat de zomer begint duidelijk is of de boot mag blijven. Een woordvoerder van de ge meente kondigde enkele maanden geleden in de zitting van de be roepscommissie aan dat 'het beleid er op is gericht om de terrasboten uit de grachten te laten verdwij nen'. Welke mogelijkheden de ge meente daarvoor heeft, werd toen niet duidelijk omdat volgens de zelfde ambtenaar 'het beleid hier voor nog ontwikkeld moet wor den'. De beroepscommissie is inmid dels tot de conclusie gekomen dat de terrasboten van voor 1 juli 1987 "niet vergunningplichtig' zijn. Op die datum trad de nieuwe 'verorde ning op de wateren' in werking waarin het verplicht werd gesteld een vergunning aan te vragen. In praktijk betekent dat dat de ge meente geen middelen heeft om de terrasboten van voor deze datum aan te pakken. In de Leidse wateren liggen mo menteel vier terrasboten waarvoor geen vergunning nodig is. De ge meente is van plan uitbreiding van het aantal terrasboten tegen te gaan. De uitkomst van de beroeps zaak voor de Raad van State is hier voor met name van belang. LEIDEN Het flatgebouw met premie-A-appartementen zoals dat moet verrijzen in de uitbreidingswijk Ste venshof in Leiden. Wethouder Tesselaar van volkshuisvesting slaat donderdag de eerste paal voor ruim 200 wo ningen en appartementen in de Stevenshof. De woningen worden gebouwd door het aannemersbedrijf Van der Vorm bv uit Papendrecht. Archticet is Groosman en Partners uit Rotterdam. Het plan om vat de bouw van 125 premie-A-, 43 premie-B- en twee vrije-sectorwoningen. Van deze woningen is het overgrote deel inmiddels verkocht. Verder worden er 32 premie-A-appartementen gebouwd. Van deze wonin gen is inmiddels de helft verkocht. Het plan is ontwikkeld door de directie volkshuisvesting van de gemeente Lei den. <foto Pr> mmmmmm 1 één van de acht Herenstraat 1 1231752 as zaterdag aanvang: 10.00 uur CRIPPLED WALTERS BIG CITY band de Plantage IN DE 0UDE MAEENPfflKT SOORTEN BIER Sftieyefo LEIDEN Het conflict tussen de personeelsraad en het bestuur van het Academisch Ziekenhuis Lei den (AZL) is uit de wereld. De per soneelsraad heeft besloten weer te gaan overleggen met het bestuur nadat dit vorige week woensdag heeft besloten zijn leven te beteren. De personeelsraad zei half febru ari het vertrouwen op in het be stuur van het AZL omdat de raad vond dat hij niet serieus werd ge nomen. Bovendien zou het bestuur zich niet aan afspraken houden en onvoldoende informatie verstrek ken. De directe aanleiding voor het opzeggen van het vetrouwen was het feit dat de raad te laat werd .ge ïnformeerd over een bezuiniging van 18,3 miljoen gulden, waardoor hij geen advies hierover meer kon geven. Daarnaast zat het de raad dwars dat het bestuur de kandida ten voor de medezeggenschaps commissie nog altijd niet officieel had verteld waarom de verkiezin gen voor deze commissie niet wa ren doorgegaan. Volgens voorzitter C.F.S. de Vries van de personeelsraad heeft het bestuur nu beloofd dit laatste te zullen rechtzetten. Voorts hebben de bestuursleden toegezegd dat de verkiezingen alsnog voor het einde van dit jaar zullen worden gehou den. De Vries: "Ze gaan daar met man en macht aan werken". Het bestuur heeft verder beloofd om beter en vooral tijdiger infor matie te verstrekken. "Al met al was het voor ons voldoende om het overleg weer te beginnen", aldus De Vries. Hij voegt eraan toe dat het vertrouwen in feite nog niet is hersteld. "Het bestuur zal dat ver trouwen nog moeten waarmaken. Laat ik zeggen dat de relatie is her steld". Dat het conflict nu de wereld uit is, is volgens De Vries voor een be langrijk deel te danken aan minis ter Deetman van Onderwijs en We tenschappen. "Nadat we het ver trouwen in het bestuur hadden op gezegd, hebben we hem op de hoogte gebracht van het conflict. Hij heeft vervolgens persoonlijk gesproken met onder meer het be stuur en daarna laten weten dat hij 'aanknopingspunten' zag om het overleg opnieuw te beginnen. Ze ker weten doen we het niet, maar ik denk dat de minister een stevig woordje heeft gesproken met het bestuur", meent De Vries. Hij noemt het in elk geval 'zeer opvallend' dat de minister zich per soonlijk met de zaak heeft bemoeid en deze niet heeft overgelaten aan een van zijn ambtenaren. Het ge sprek van afgelopen woensdag, waarin de partijen tot elkaar zijn gekomen, was het gevolg van een bemiddelingspoging van directeur J. Peters van het AZL. Het personeel van het ziekenhuis wordt waarschijnlijk volgende week ingelicht over de afloop van het conflict. "We hebben al een communiqué klaarliggen, maar we hebben in verband met de vakan ties nog niet met alle bestuursle den contact gehad". Het voornaamste werk van de personeelsraad zal nu bestaan uit het voorbereiden van de verkiezin gen van de medezeggenschaps commissie. Als deze commissie eenmaal is gekozen, zal de raad worden opgeheven. Redactie: Simone van Drie! en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. Parkeerreclame De gemeente Leiden overweegt om op parkeermeters reclame te gaan plaatsen. Er kleven volgens D. Kuijper echter nog wel een paar vraagtekens aan het aanbod dat de gemeente heeft gekregen van een landelijk bedrijf dat zich hierin heeft gespecialiseerd. De gemeente Den Haag heeft daar entegen onmiddellijk toegehapt en daar prijken op de brede kan ten van de meters, daar waar de geldcassette zit, stickertjes van tien bij tien centimeter. Leiden heeft volgens Kuipers geen principiële bezwaren tegen de reclame. "We willen eerst we ten of het strijdig is met de ande re contracten die we hebben met dergelijke bedrijven. Een ander probleem vormt de codering die de meters nu hebben. Aan de kleur van de meters is te zien hoe lang maximaal geparkeerd kan worden. We zijn bang dat door die bont gekleurde reclame de herkenbaarheid wegvalt". Den Haag vindt de financiën kenne lijk zo aantrekkelijk dat aan deze mogelijke problemen voorbij is gegaan. Leiden kan volgens Kuijpers het geld overigens best'gebrui ken. Er is een parkeerfonds waaruit de kosten die het parke ren met zich meebrengt worden betaald. Het geld uit de parkeer meters komt bijvoorbeeld daarin terecht. Dat fonds moet zichzelf kunnen bedruipen, maar de laatste jaren heeft het parkeren toch een licht verlies opgeleverd. "Het geld voor de reclame helpt het verlies te beperken en dat is naturlijk een goede zaak". Hoeveel het plan kan opleve ren weet Kuijpers nog niet om dat dat afhankelijk van de stad is. Het is de bedoeling dat voor de reclame locale bedrijven worden geworven en hoe groot die markt is, is nog maar de vfaag. Aan de andere kant moet ook rekening worden gehouden met het feit dat de parkeermeters langzamer hand uit het straatbeeld gaan verdwijnen. "We gaan steeds va ker over op de parkeerautomaat. De meters op de Apothekersdijk bijvoorbeeld, waar er vroeger zo'n 50 stonden, zijn nu vervan gen door twee automaten. Alleen waar bijvoorbeeld maar vier par keerplaatsen bij elkaar liggen, gebruiken we nog meters", aldus Kuijpers. Zwartplakkers Of het plan met de parkeerme ters nu doorgaat of niet, de ge meente krijgt wel degelijk geld uit andere reclame-objecten. Van de firma Publex krijgt Lei den bijvoorbeeld geld voor het verpachten van 18 grote borden die her en der in stad tegen blin de muren zijn geplaatst. Daarop staan de boodschappen van lan delijke fabrikanten van onder meer waspoeders, sigaretten en auto's. Daarnaast zijn er nog de licht bakken aan de lantaarnpalen voor regionale bedrijven en de driehoeksborden waarop de aan kondigingen van evenementen en voorstellingen staan van bij voorbeeld de Schouwburg, Groenoordhallen en Stadsge hoorzaal. Helaas wordt door onverlaten ook illegaal geplakt. Zwartplak kers dus. Aankondigingen van popconcerten willen nog wel eens zonder vergunning op een stukje blinde muur worden ge plakt. Ook de schakelkasten op een hoek van de straat zijn erg populair. Om het probleem van het wild plakken enigszins in te dammen zijn er in de stad ver- schilende niet-commerciële plakborden geplaatst. Instellin- De brommers wringen zich aan de Niels Bohrweg ternauwernood tussen de twee paaltjes e Peters-pukkels door. Op de achtergrond het Huygens laboratorium. (foto gen en groepen die geen winst oogmerk hebbben kunnen daar hun boodschappen kwijt. Het blijkt volgens ambtenaar R. Verplancke heel moeilijk te zijn om zwartplakkers in de kraag te vatten. Er moet bewezen kunnen worden dat iemand daadwerkelijk de kwast met lijm heeft gehanteerd. Op het biljet kan bijvorbeeld staan: 'Kom eten bij restaurant Dikbuik'. "Je kunt op je vingers natellen dat de eige naar ook verantwoordelijk is voor de verspreiding. Het enige wat echter telt is als de politie ie mand op heterdaad met kwast en r betrapt", aldus Verplanc ke. Vernauwing Op Tweede Paasdag knalde een 17-jarige Oegstgeestenaar met zijn brommer op de wegvernau- wing die in de Nïels Bohrweg (tussen Wassenaarseweg en Ples- manlaan) is gemaakt om het au toverkeer tegen te houden. De Leidse politie spreekt van een onoverzichtelijke en verkeersge- vaarlijke situatie. De Leidse uni versiteit is eigenaresse van het terrein waar laboratoria, reken centrum en het biosciencepark liggen. Een jaar geleden besloot de universiteit om de Niels Bohr weg af te sluiten omdat teveel au tomobilisten de weg gebruikten als doorgaande route. Ze wilden het drukke verkeer bij station ontwijken. Dit tot groot verdriet van de gemeente en de NZH, om dat hierdoor ook een bushalte verloren ging waarvan veel ge bruik werd gemaakt. Volgens W.C. Wildervank van de universiteit gaf het particulie re verkeer voor het nabij gelegen Huygenslaboratorium te veel overlast. "Het verkeer veroor zaakte veel trillingen. In het la boratorium staat apparatuur dat nauwkeurige metingen moet verrichten en dus voor trillingen zeer gevoelig is". Daarnaast zorgde het sluipver- keer voor gevaarlijke situaties omdat op het terrein van de uni versiteit veel mensen lopen en er drie uitgangen van parkeerter reinen zijn. Daarom is de weg vernauwd, waarbij onder meer gebruik is gemaakt van zoge-, naamde Peters-pukkels. Dat is een trottoirband, vernoemd naar de wethouder, met verschillende opstaande punten. De vernau wing is kennelijk zodanig ge maakt dat (brom)fietsers daar brokken maken. Wildervank zegt dat als blijkt dat de vernauwing inderdaad ge vaarlijk is, er wat aan moet wor den gedaan. "Ik heb echter nog geen berichten binnen gekregen van de politie of de gemeente over de eventuele verkeerge- vaarlijkheid van de Niels Bohr weg. Die wacht ik eerst maar af', aldus Wildervank. LEIDEN - Het toekomstige beeld op de Hooglandse Kerk- gracht moet een vrouwelijke historisch figuur uitbeelden en door een kunstenares worden vervaardigd. Onder die voor waarden willen B en W 60.000 gulden beschikbaar stellen voor vervaardiging van het beeld dat in de buurt van de Hooglandse Kerk een plaats krijgt. Het besluit volgt na een jarenlange discussie in diverse commissies over welke figuur het beeld moet uitbeelden. Vele namen van historische bekendheden zijn de afgelopen jaren de revue gepasseerd. Aan vankelijk was de commissie Stedelijke Vormgeving het idee toegedaan dat het beeld de Leidse theologen Arminius en Gomarus uit moest beelden, twee hoogleraren die aan het begin van de reformatie aan de Leidse universiteit waren ver bonden. Het college besloot daarentegen, tegen de wens van de raadscommissie, dat het beeld gravin Ada moest voor stellen. De bevolking had een geheel eigen mening en kwam met suggesties als Jan van Hout, Jan Steen, Willem van Oranje, Floris de Vijfde etc. Wie het ook mocht worden, gemeentearchi varis Schelhaas liet weten dat gravin Ada voor Leiden van geen enkele betekenis is ge weest waarop het college dit idee verder liet varen. Overi gens wenste de betrokken wijk- vereniging geen historische fi guur, maar gewoon een beeld over toeristen dat een Deens kunstenares die aan de Hoog landse Kerkgracht woont zou moeten vervaardigen. B en W hebben uiteindelijk de knoop doorgehakt en een vrije opdracht met enkele voor waarden de kunstenaarswereld ingestuurd. Echter niet zonder dat daar een uitgebreide dis cussie onder de wethouders aan vooraf ging. De twee colle geleden van WD-huize spra ken zich uit tegen een beeld dat alleen door een kunstenares vervaardigd mag worden, ter wijl de wethouders Tesselaar en De la Mar geen voorwaarden aan het beeld hadden willen stellen. LEIDEN De Leidse Meao wil be ginnen met zogenoemd contract onderwijs. Dat is een vorm van on derwijs waarbij leraren van de school in hun vrije tijd, maar onder de vlag van de school, les geven aan particulieren en medewerkers van bedrijven. Het bestuur van de me ao heeft inmiddels een stichting in het leven geroepen, de Stichting Mea-part, die het contract-onder wijs moet gaan verzorgen. Volgens directeur C E. van Oort van de meao wil de school de ko mende tijd een enquête houden on der oud-leerlingen naar de behoef te aan deze vorm van onderwijs. "Andere scholen in Nederland hebben het ook op die manier aan gepakt, en het bleek een heel goede manier te zijn om de belangstelling hiervoor te peilen'. Van Oort verwacht dat het con tract-onderwijs in de naaste toe komst door de scholen zelf kan worden gegeven, zonder tussen komst van de stichting dus. "Maar het wachten is nog steeds op richt lijnen hiervoor van het rijk. Daar willen we niet op wachten. Van daar dat we inmiddels de stichting in het leven hebben geroepen". Aan welke lessen of cursussen het meest behoefte bestaat, moet nog blijken. Maar Van Oort denkt dat er zeker grote belangstelling zal zijn voor computeronderwijs en voor talen, met name Spaans. De directeur van de meao erkent dat LEIDEN Een vrouw uit Leiden heeft gisteren aangifte gedaan van een diefstal uit haar auto. Zij had de wagen afgelopen maandag avond neergezet op het parkeerter rein van het Stadzicht in de Meren- wijk. De volgende ochtend bleek uit het voertuig een houten doos met daarin een psychologische test ter waarde van 2000 gulden ont vreemd. De dader had zich toegang verschaft tot de auto door een ruit je in te slaan. i dergelijke cursussen ook kunnen volgen bij allerlei particu liere instellingen. "Maar wij den ken dat oud-leerlingen het toch aardiger zullen vinden om voor die lessen terug te keren naar het oude nest". De school hoopt ook bedrijven te interesseren om hun cursussen door de meao te laten verzorgen. "En het gewestëlijk arbeidsbu reau. Dat laat zijn cursussen in een aantal gevallen verzorgen door par ticuliere instellingen. Waarom niet door een school?" LEIDEN - De verffabriek Sik- kens ontkent na een brand in 1968 grote hoeveelheden afval op de toenmalige vuilstort in Roomburg te hebben gestort. Het raadslid Vergeer van de Socialistiese Partij beschuldigde Sikkens hiervan vo rige week. Hij beweerde over oog getuigen te beschikken die de ille gale stort konden bevestigen. Vol gens de directie van de verffabriek zijn de beschuldigingen echter 'volledig uit de lucht gegrepen'. Volgens Sikkens is destijds al leen het sloopafval van het ver brande gedeelte van de verffabriek afgevoerd naar de vuilnisbelt in Noordwijkerhout. Van chemisch afval is geen sprake omdat 'er na zo'n geweldige brand met buiten gewoon hoge temperaturen weinig overblijft dat als chemisch afval kan worden bestempeld' zo laat Sikkens weten. Sikkens betreurt het dat het raadslid geen contact met de directie van de fabriek heeft opgenomen voordat hij tot zijn be schuldigingen kwam. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN - STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13