Dood zes toerskiërs 'ongelukkig toeval' Interieur durft eindelijk kleur te bekennen Ontmanteling 7000 dorpen in Roemenië Door en door gekleurde kunststof Oorlog Iraq/Iran laait opnieuw op Togen verhogen sfeer in huis Tijd besparend montageraam Voor elke ruiker de juiste vaas Herv orming" platteland Een kleurige bank past in elk interieurals je alles maar zorgvuldig op elkaar afstemt. Togen verhogen de sfeer en gezel ligheid in huis, of dat nu een statig woonhuis is of een moderne flat. Ook buiten kunnen togen op vele manieren creatief worden toege past. Denk maar aan toogvormige. ramen die het aanzien van een ge bouw aanzienlijk verfraaien. Binnen worden togen tegen woordig toegepast om scherpe hoeken weg te werken: bij een aan bouw aan een bestaande ruimte, of het samenvoegen van twee ka mers, bij open keukens, of het weg halen van deuren. Ook kunnen ser res mooi bij een kamer worden ge trokken. Zo zijn er talloze voor beelden en mogelijkheden. En de uitkomst is altijd een mooier huis of een geslaagder interieur. Voor het vakkundig en snel aan brengen van togen zijn er nu gegal vaniseerde stukadoorstogen. Voor gevormde stalen togen voor ge bruik binnenshuis met een geslo ten afrijrand voor perfect stuc werk. Leverbaar in gemakkelijk aan te brengen delen met het beno digde bevestigingsmateriaal en simpel te lezen handleiding. Ze zijn verkrijgbaar in een uitgebreide se rie van verschillende stijlen. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot Truned in Bloemendaal, tel. 023-273655. Zelfs als we er vanuit gaan dat over smaak niet valt te twisten en dat er dus vele manieren zijn om een zalig interieur te krijgen, is op dit moment wel één trend aan te wijzen. Kleurloze meubelen die overal bij passen en nergens echt goed staan zijn uit. Of je nu een strak high tech interieur hebt of dat je voorkeur uitgaat naar een klassieke inrichting met Queen Anne-pootjes maakt niet uit. Het bankstel mag kleur bekennen. door Sjoerd van der Meulen Kleuren die populair zijn voor het nieuwe interieurmodebeeld zijn warme tinten als kerrie- en oker geel, roodbruine tinten, aarde- bruin, donkergroen, jade, wijn rood, donkerblauw, aubergine maar ook een uitermate saaie kleur als anthraciet. Deze laatste kleur heeft dan vooral tot taak rust te brengen in het kleurenpalet, want al knallen deze modekleuren niet, wie ze in een overdosis gebruikt loopt wel het risico dat het geheel wat schreeuwerig wordt. Om dezelfde reden hebben de pasteltinten ook nog niet helemaal afgedaan. In combinatie met de an dere kleuren zorgen tinten als lila, leverroze, grijsblauw, mint, esse- groen, abrikoos en zandkleur voor een harmonieus geheel. Dessins Het meest opvallende aan dit kleurgebruik is misschien wel dat we ze vooral toepassen in gedessi neerde stoffen, waardoor ook als we streng belijnde moderne meu belen gebruiken of statige klassie ke, een heel persoonlijk interieur ontstaat, dat ondanks het tijdloze van de meubelen juist door de be kleding zeer modieus oogt. Overigens hoeven de liefhebbers van een wat strakker interieur niet bang te zijn dat bij de gedessineer de stoffen de keus beperkt blijft tot de al dan niet opvallende bloem motieven zoals wij die kennen van de in Engeland zo populaire cre tonnes. Naast deze bloemmotieven zien wij ook verfijnde grafische dessins en zelfs stoftekeningen die het best worden gedefinieerd met die vage kreet 'fantasie-dessins'. Wat ook duidelijk een trend is voor de woningtextiel is de luxe die de stoffen uitademen. Er is veel vraag naar chintzstoffen die door een nabehandeling met kunsthars en walsen een glanzend oppervlak hebben gekregen. Maar u kunt ook kiezen voor drukdessins met een vleugje goud, zilver of parelmoer. Het leuke effect van dat soort stof fen is dat wanneer zon- of lamp licht er langs strijkt het net lijkt of ze tot leven komen. Kleden Wie geen zin heeft de meubelmode te volgen in de bekleding van zijn bankstel of in de gordijnen, al was het maar omdat het zo'n enorm karwei is om die plooien uit te reke nen, die kan ook bij de tijd blijven door een ander vloerkleed te kie zen. Erg opvallend zijn bijvoor beeld de dessins, geïnspireerd door Afrikaanse motieven, waarbij je weliswaar nu al weet dat je er niet mee zult doen tot de gouden brui loft, maar waarmee je zonneklaar interieurdurf vertoont. Eigenlijk is die interieurdurf de zaak waar alles om draait in de wo ninginrichting. Saaiheid en al te slaafs navolgen zijn uit. Wie gaat in richten moet kiezen en dan wel zijn eigen keus en niet die van zijn ou ders, kennissen of interieuradvi seur. Wat dat kiezen makkelijker maakt, voor sommigen misschien ook wel moeilijker, is dat je de laatste jaren inderdaad uit duide lijk onderscheiden meubelen kunt kiezen. Op dit moment laat kwaliteit zich niet meer klakkeloos vertalen in volume, maar spreekt de kwali teit uit de vormgeving of de ge bruikte materialen. In trek zijn vooral lichtvoetige meubelen, een voudig van vorm en strak van lijn waarbij dan vaak het dessin van de bekleding voor een verrassend contrast zorgt. Je hoeft niet ver baasd te zijn wanneer je op een strak gelijnde stoel een vrolijk ge bloemde stof ziet zitten vaak in combinatie met zwart. Dat mag volgens sommigen geen kleur he ten, het is wel een tint die terrein wint, niet alleen in de stoffen maar ook in de andere materialen. Gra niet en zwart gebeitst hout zien we daarom steeds vaker. Comfort Een zeer positieve ontwikkeling in de meubelbranche is dat bij ont werpen de vorm niet altijd het be langrijkste is. Comfort, en dan vooral het individuele, wordt een steeds belangrijker factor. Vandaar dat je als koper niet alleen bij een bepaald model de keus hebt uit al lerlei variaties in diepte van de zit ting, hoogte van de rugleuning of stijfheid van het binnenwerk maar dat veel meubelen ook in het het gebruik nog zijn aan te passen aan de persoonlijke wensen van de be zitter. Een geheel ander, maar daarom nog niet minder aardig fenomeen is de terugkeer van de chaisse lon gue, die kruising tussen leunstoel en canapé die de meesten alleen nog kennen van toneelstukken uit het begin van deze eeuw. Wat ook een beetje aan het terugkomen is dat is de bedbank, een altijd al wat curieus meubel dat echter tegen woordig niet alleen handig is maar bovenal fraai. Als je bij dit alles bedenkt dat we Formica is een materiaal dat we vooral kennen als bekleding voor keukentafels en ander uitermate nuttig, maar zelden echt fraai meu bilair. Dat is jammer want er zijn in het interieur, en zeker het moder ne, heel veel toepassingsmogelijk heden voor dit materiaal. De nieuwste loot aan de Formi- castam is het 2000X, een door en door gekleurde kunststof, verkrijg- Zo lang de bloemen in de tuin nog niet al te uitbundig bloeien zullen we het vooral van de snij bloemen moeten hebben om wat fleur aan deze kwakkelwinter te brengen. Op die momenten kun je blij zijn dat ons land een echte bloemennatie is. Een verkeerde 'huisvesting' voor onze nationale trots is fu nest. Berucht zijn de bossen chrysanten die klemvast in een vaas worden gewurmd zodat ze er bijstaan als een stedeling in een volle tram. Een misschien wel even akelig gezicht is dat bosje fresia's dat in te grote vaas verdwaalt. Wil je niet elke keer een stukje maken met steekmos en andere op dit moment in het fin de siecle zitten, een periode die meestal niet tot de hoogtepunten van een eeuw baar in diverse plaatdiktes. Het materiaal is niet poreus en daar door bijzonder hygiënisch, het is waterbestendig, kan tegen chemi caliën en tegen hoge temperaturen. Het oppervlak is niet glad. kil en glimmend, zoals u gewend bent met dit spul. Het 2000X heeft een wat een zij- demat oppervlak. Hierdoor laat de ze nieuwe soort formica zich voor hulpmiddelen dan is de enige re medie een plank vol vazen in alle soorten en maten, maar daar moet je wel de ruimte voor heb ben. Rosti uit de Mepalstal heeft nu een zeer gisse serie vazen die niet voor één boeketje te vangen zijn. Het grapje is dat de opening van de vaas dank zij twee inzetringen te varieren is. Op die manier blij ven ook wat minder uitbundige boeketten als narcissen, anemo nen of fresia's goed in de vaas staan. Heeft u een keer een wat dikkere bos dan laat u de ringen weg en hebben de bloemen de ruimte. Afhankelijk van de grootte kosten de Rosti-vazen tussen de 12,95 en 16,95. gerekend kan worden, dan maken we voor ons interieur in elk geval een zeer creatieve periode mee. veel meer interieurzaken gebrui ken dan het oude. Het is er in diver se plaatdiktes en is in allerlei vor men is te buigen. Formica 2000X is leverbaar in drie plaatdiktes, vier plaatafmetingen en vijf kleuren. Bovendien zijn ook wastafels en gootstenen in dit materiaal ver krijgbaar. Totaal anders dan het 2000X van Formica, maar speciaal ontworpen voor bijzondere effecten is het Co- lorcore van dezelfde fabriek. Het gaat hier om een een door en door gekleurd laminate, waarbij je dus geen last hebt van ontsierende donkere randen op de kanten van het werkstuk. In tegendeel, door dat het materiaal door en door ge kleurd is kun je een heel aardig 'en gels drop' effect krijgen. Een twee de mogelijkheid is het inlijmen van stroken Colorcore in andere plaat materialen. Colorcore kan op tal van manie ren worden bewerkt. Je kunt het graveren, fresen, schuin afwerken en zelfs zandstralen. Het materiaal, dat ongeveer 1.3 mm dik is, wordt geleverd in platen van 3050x1220 mm, 2440x1220 mm en in strips van 3050 mm lang en 60 mm breed. De strips kunnen koud worden gebo gen tot een minimum straal van 150 mm. U kunt kiezen uit 25 kleuren die passen bij de rest van het For- mica-programma. Moderne ligbaden hebben vaak brede randen en/of worden voorzien van een tegelrand rondom. Dit bemoeilijkt het monteren van een mengkraan. Eer de metselaar, de tegelzetter en de installateur klaar zijn, ben je wel enige tijd verder. Met een beetje planning en het Perfecto montagesys teem van Dornbracht bespaar je zo 45% van de tijd. Bij dit systeem be hoeft slechts een montageraam te worden geïnstalleerd. In dit raam zijn alle voor montage benodigde onderdelen geintergreerd. Het raam is afge stemd op vaste tegelmaten. Het systeem is geschikt voor elke badhoogte tussen de 510 en 610 mm. Meer informatie Brugmans Agenturen, 010- 4508451 Lawinevoorspelling zo algemeen als het weerbericht WENEN (AP) - De Roemeense autoriteiten hebben een plan opgesteld om binnen 12 jaar het platteland ingrijpend te hervormen. Niet minder dan 7.000 dorpen zullen van de landkaart verdwijnen en worden vervangen door grote „landbouw-industriële centra". Het enorme project, dat vorige maand door partijleider Ceausescu werd onthuld, houdt in dat het aan tal dorpen in de straatarme socia listische republiek zal worden te ruggebracht van 13.000 tot 5.000 of 6.000. Op 4 maart verscheen een officië le mededeling in het partijdagblad Scinteia, waarin werd verteld dat het project erop is gericht „de fun damentele verschillen tussen de dorpen en de steden uit te schake len en de harmonieuze ontwikke ling van alle gebieden in het land te verzekeren". Uitvoering van het plan moet uit eindelijk 348.000 hectare bouwland extra opleveren voor de collectieve staatsboer derijen. Dat zal gebeu ren door de bouw van traditionele boerderijen te verbieden en alle boeren onder te brengen in flatge bouwen. Sinds 1986 zijn al duizen den van dergelijke gebouwen, met zeer primitieve voorzieningen, neergezet. In dat jaar werd al een wet aangenomen om systematisch meer landbouwgrond te creeren. Gezinnen die in dergelijke flats worden ondergebracht verliezen hun traditionele stukje grond en moeten gebruik maken van ge meenschappelijke faciliteiten voor landbouw en veeteelt. In 15 boe rengemeenschappen rond de hoofdstad Bukarest werden vorig jaar al 8.300 appartementen neerge zet. Een Roemeense emigrant in Pa rijs, Mihnea Berindei, zei gisteren telefonisch dat het project neer komt op de ontmanteling van „de dorpen en de traditionele gezins kern van de Roemenen." Berindei, de woordvoerder van de in Parijs gevestigde Liga voor de Verdediging van Mensenrech ten in Roemenië, zei dat ook dui zenden kerken zullen worden ge sloopt in het kader van de „syste matiseringsplannen", zoals het project officieel wordt genoemd. Nergens in Oosteuropa is ooit een dergelijk project uitgevoerd, aldus Berindei. In 1981 lanceerde Ceausescu een „nieuwe agrarische revolutie", ge richt op het oppeppen van de graanproduktie. Roemenië kampt met schrijnende voedseltekorten. De boeren hebben te maken met tekorten aan veevoer voor eigen dieren. Zij moeten een contract te kenen waardoor zij hun produkten tegen lage prijzen aan de staat moe ten verkopen. Het nieuwe plan maakt deel uit van een Programma voor de Vor ming van de Multilateraal Ontwik kelde Socialistische Samenleving en de Opmars naar het Communis me. In het kader daarvan zullen honderdduizenden dorpelingen hun huizen moeten verlaten om hun intrek te nemen in apparte menten met gemeenschappelijke keukens en sanitaire voorzienin gen. Ceausescu zei dat de goed opge leide kaders, zoals artsen en onder wijzers, dit jaar al moeten verhui zen naar plattelandsflats. De mees ten van hen wonen nu nog in ste den en trekken dagelijks naar het platteland. Er zijn al flats gebouwd voor de „dorpsintelligentsia" en volgend jaar moeten er genoeg zijn. BAGHDAD/TEHERAN/NEW YORK (AFP/DPA/Rtr) - Iraq en Iran hebben ook vandaag weer el- kaars grondgebied met raketten bestookt. Iraq meldde een actie van zijn luchtmacht tegen een olie tankschip in de Perzische Golf. De kansen lijken gering dat de VN er in slagen een eind aan de oorlog te maken, die zeven en halfjaar gele den begon. Secretaris-generaal Pe rez de Cuellar opent vandaag een nieuwe gespreksronde met de twee oorlogvoerende landen. Iraq meldde dat het vier raketten heeft afgevuurd op Teheran. Een dag eerder kwamen volgens het Iraanse persbureau IRNA twee Iraanse raketten neer op Baghdad. Het Iraanse landleger heeft vijf ra ketten afgevuurd op militaire en industriële doelen in de Zuidiraak- se stad Al-Basrah. Naar IRNA meldde betrof het een vergelding voor Iraakse aanvallen op steden in Iran. Een week later dan oorspronke lijk de bedoeling was, voert Pereze de Cuellar vandaag en morgen be sprekingen met de Iraanse onder minister van buitenlandse zaken, Mohammad Javad Larijani. Vol gende week maandag en dinsdag ontvangt Perez de Cuellar een Iraakse vertegenwoordiger, maar het is nog niet bekend wie dat zal zijn. Het officiële doel van deze be sprekingen is te onderzoeken of resolutie 598 van de Veiligheids raad ten uitvoer kan worden ge legd. Deze dringt aan op een on middellijk staken van alle vijande lijkheden, terugtrekking van de troepen achter de internationaal er kende grenzen en het openen van een proces van vredesonderhande lingen. In tegenstelling tot Iraq heeft Iran de resolutie niet formeel aanvaard. DEN HAAG Er was wel ge waarschuwd voor lawines, vori ge week vrijdag op de helling van de San Lorenzo in het Zwitserse S-Charl, waar zes Nederlandse toerskiërs omkwamen in de sneeuw. Maar het Bondsinsti- tuut voor Sneeuw- en Lawine- onderzoek in Davos, een soort KNMI voor lawines, schatte de situatie in het gebied niet als bui tengewoon gevaarlijk in. "Het ging om matig lawinegevaar en dat komt iedere dag op honder den plaatsen in Zwitserland voor. We raden mensen dan aan om veilige routes te kiezen, maar we raden ze niet af te gaan ski ën", aldus Hans-Jörg Ettir, woordvoerder van het Bondsin- stituut. door Runa Hellinga Het instituut verspreidt iedere vrijdag en indien nodig vaker la winevoorspellingen via radio, te levisie en krant. Op basis van de dagelijkse meldingen van vijftig, over heel Zwitserland verspreide controleposten proberen de me dewerkers van het instituut zo goed mogelijk in te schatten waar het lawinegevaar het grootst is. De voorspellingen worden tegelijk met het weerbe richt verspreid en hebben net zo'n algemeen karakter. Hoe de situatie op een bepaalde berg of helling is, kan men in Davos niet zeggen. Ettir: "Voor exacte infor matie moeten de mensen ter plaatse een gids raadplegen". Lawinevoorspellingen, voor de toerist de meest in het oog springende taak van het insti tuut, zijn bepaald niet het enige werk waar de 34 medewerkers zich mee bezighouden. Het Bondsinstituut werd ruim vijftig jaar geleden opgericht om het tot dan toe versnipperde onderzoek naar lawines en ijsvorming te co ördineren. In gepaste omgeving, op 2600 meter hoogte midden in de sneeuw, onderzoekt men me teorologie en sneeuw, mechani ca en sneeuw, plantengroei en sneeuw en fysica van de sneeuw. Het instituut adviseert overheid en particulieren in de strijd tegen Griesmeel Voor Ettir bestaan er vele soor ten sneeuw en hij vergelijkt ze re gelmatig met voedingsmiddelen: sneeuw als pap, sneeuw als gries meel. De sneeuwsituatie in Zwit serland is dit jaar volgens hem niet zo goed. De eerste maanden viel nauwelijks een vlok en wat er lag, klonk in en bevroor. De laatste maanden is een dik pak gevallen, maar die heeft zich nau welijks aan de onderste laag ge hecht. Ettir vergelijkt de struc tuur van deze sneeuwlaag met griesmeel: kleine korreltjes die onderling nauwelijks enige sa menhang hebben. De situatie in S-Charl was vol gens hem vorige week niet beter of slechter dan elders. De week daarvoor had het Bondsinstituut toerskiën in het gebied afgera den, maar het sneeuwdek was in tussen aanzienlijk beter gewor den, vooral omdat nauwelijks nieuwe sneeuw was gevallen. Alarmerend was de toestand dus beslist niet, maar kans op lawi nes is er volgens Ettir altijd. Vooral bij veel sneeuwval, tem peratuurstijgingen en harde wind neemt het risico aanmerke lijk toe. Juist het betrekkelijk geringe lawinegevaar had de zes Neder landers vorige week naar S-Charl gedreven. "Ze waren eerst in een ander gebied, maar hadden in overleg met een skischoolhou der besloten dat ze daar beter weg konden gaan, omdat de situ atie erg onveilig was", aldus Henk van den Berg, woordvoer der van de Toerencommissie van de Nederlandse Ski Vereniging en de Koninklijke Nederlandse Alpen-Vereniging. Van den Berg heeft inmiddels met de enige Nederlandse over levende van het ongeluk, de Gro ningse arts Peter de Waard, ge sproken. De skiërs hebben vol gens hem geen enkele schuld aan het ongeluk gehad: "Vaak wor den lawines door skiërs zelf afge trapt, maar in dit geval kwam de sneeuw van honderden meters boven hen. Toerskiën Toerskiën houdt zekere risi co's in, dat geeft Van den Berg volmondig toe. Skiën buiten de goed onderhouden en zorgvul dig aangestampte pistes is niet iets voor de onervaren eenling. Dat is ook de reden waarom de Toerencommissie die de tochten vanuit Nederland organiseert, zeer streng is bij de selectie van deelnemers. Wie aan een ski tocht van hut naar hut wil deel nemen, moet eerst een introduc tiecursus gevolgd hebben, an ders wordt hij niet toegelaten. De verongelukten waren volgens Van den Berg dan ook allen erva ren skiërs, die wisten wat ze de den en bovendien van goed ma teriaal waren voorzien. Ze droe gen bijvoorbeeld allemaal een 'pieps'; een apparaatje dat nood signalen uitzendt en ontvangt. Ook de gids die ze bij zich had den valt volgens hem niets te ver wijten: "Ik heb van Peter de Waard begrepen dat de gids heel voorzichtig was. Hij had ook al maatregelen genomen, omdat hij de betreffende helling riskant vond. Er komt in Zwitserland al tijd een gerechtelijk onderzoek na dergelijke ongelukken, maar als ik uitga van wat ik nu ge hoord heb, ben ik ervan over tuigd dat hij geen fouten heeft gemaakt". Voor de Toerencommissie is het ongeluk geen reden om dit seizoen geen tochten meer te or ganiseren. In de twintig jaar dat de Toerencommissie bestaat, is nog nooit eerder een dode geval-1 len. Het ongeluk in S-Charl is volgens Van den Berg het gevolg van "een zeer ongelukkig toeval. Er komen dagelijks honderden lawines naar beneden waar je nooit wat van leest. Het was ge woon heel ongelukkig dat ze daar net op dat moment waren. In S-Charl waren zo'n 200 toerskiërs en in de dagen er voor hadden tientallen mensen pre cies dezelfde tocht gemaakt zon der dat hen iets is overkomen. Voorlopig zullen we om psycho logische redenen geen toer in S- Charl organiseren, maar ik zie geen enkele reden om de overige tochten voor dit jaar af te bla zen".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11