VS versterken troepenmacht in Panama 30r India verwijt Pakistan steun aan extremisten Gouverneur Mecham van Arizona afgezet Klopjacht Filipijnen op ontsnapte ex-kolonel DINSDAG 5 APRIL 1100% ZIJDE] Sprinkhanen bereiken kust van Italië ROME (AP) - De vondst van duizenden dode sprinkhanen uit de Afrikaanse woestijn op stranden bij Rome heeft de vrees gewekt dat volgende zwermen Italië misschien wel levend zullen bereiken. De Ita liaanse kustwacht zei dat de wind de diertjes uit Noordafri- ka naar Italië moet hebben ge blazen, waar zij door het koude weer zijn bezweken. Italiaanse persberichten spraken de vrees uit dat bij war mer weer eventuele volgende zwermen de overtocht zuilen overleven. Het dagblad II Tem po zei dat de stranden het aan zien hadden van een "ternau wernood mislukte invasie, of erger, een invasie die op de loer ligt". Deskundigen hebben de mo gelijkheid echter uitgesloten dat Italië eenzelfde sprinkha nenplaag zal krijgen als Marok ko, Tunesië, Algerije en Libië. Vorige maand heeft de in Rome gevestigde VN-organisatie voor voedsel en landbouw, de FAO, de sprinkhanenplaag in Noord- afrika de ergste in 30 jaar ge noemd. Buitenland kort B Kussenhoesjes van 100% zuivere zijde uit de Bijenkorf Huis Collectie. Circa 40 x 40 cm. Keuze uit 50 kleuren. Normaal per stuk 20.- Nu 2 voor de t verbijsterende prijs van 30.- i Bijpassende veren binnen- kussentjes. Normaal per stuk9.90 Nu 2 voorde ver- bijsterende prijs van 15.- De Panamese autoriteiten bewe ren dat ze de ambasseur wilden be schermen omdat de auto van Davis werd achtervolgd door drie wagens met zwaarbewapende mannen erin. De chauffeur van de Ameri kaanse ambassadeur zag uiteinde lijk kans om zonder te stoppen de officiële residentie te bereiken. De spanningen tussen het be wind van generaal Noriega en de Verenigde Staten beginnen steeds explosiever te worden. Dit week einde onthulde de Amerikaanse pers dat minister van buitenlandse zaken Shultz een militair comman do naar Panama had willen sturen om Noriega te ontvoeren. Minister van defensie Carlucci zou zich te gen dergelijke plannen hebben verzet. President Reagan zou hebben overwogen om de door Noriega af gezette maar door Washington nog altijd erkende president Delvalle, een regering in ballingschap te la ten vormen in de door Amerikaan se soldaten beschermde kanaalzo ne. Volgens Carlucci zou dat bete kenen dat er minstens 6000 Ameri kaanse militairen extra naar Pana ma moeten worden gestuurd. Delvalle zelf heeft Washington opgeroepen om door te gaan met de voor het bewind van Noriega verstikkende economische sanc ties. Delvalle opperde het plan dat Washington een soort van multina tionale vredesmacht vormt om No riega te kunnen wippen. Gisteren heeft de omstreden ge neraal zich gewend tot Jesse Jack son, de zwarte kandidaat voor de Democratische presidentsnomina tie. Jackson had Noriega vorige week verzocht om aan de belangen van het Panamese volk te denken en "opzij te stappen". Noriega wil nu dat Jackson al zijn invloed ge bruikt om een einde te maken aan alle Amerikaanse bemoeienissen met Panama. Maar Jackson heeft laten weten niets te zien in een be middelingspoging. Dalai Lama mag van China terug naar Tibet SINGAPORE (GPD) - De in bal lingschap levende Tibetaanse reli gieuze leider, Dalai Lama, mag naar zijn land terugkeren, mits hij zijn ambities om Tibet onafhanke lijk te maken, opgeeft. Dat heeft de Pantsjen Lama, na de Dalai Lama de hoogste religieuze leider in Ti bet, gisteren in Peking bekendge maakt. De Dalai Lama, die op het ogenblik een bezoek brengt aan Londen, heeft het aanbod echter afgewezen. De Pantsjen Lama, die is getipt voor het Chinese vice-pre- sidentschap, verklaarde voorts dat de Dalai Lama welkom is wanneer hij in Peking wil wonen en niet in de Tibetaanse hoofdstad Lhasa. Incident rond ambassadeur BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF MEXICO (GPD) De meer dan 10.000 man Amerikaanse troepen in Panama hebben tijdens het afgelopen Paas weekeinde hun posities versterkt. Er zijn wegversperrin gen opgeworpen op de toegangswegen tot de Amerikaanse bases in de kanaalzone en de wooneenheden van de Ameri kaanse soldaten worden sinds enkele dagen beschermd door hekken met prikkeldraad. Waarnemers ter plekke hebben het over een toename van het aantal 'Black Hawk' helikopters en 'Her cules' transportvliegtuigen. Van daag moeten de 1300 soldaten arri veren, die president Reagan heeft gestuurd om de veiligheid van de Amerikaanse burgers in Panama te kunnen garanderen. Op Tweede Paasdag kwam het bijna tot een ernstig diplomatiek incident tussen beide landen. Vol gens de Amerikaanse versie pro beerde een truck van de Panamese politie de dienstwagen van ambas sadeur Arthur Davis klem te rij den, nadat deze een bezoek had ge bracht aan de pauselijke nuncia- tuur in de Panamese hoofdstad. Colombia In Colombia zijn op Tweede Paasdag 44 mensen vermoord. Het ergste incident deed zich gister morgen voor in La Mejor Esquina in de provincie Córdoba in het noordwesten, waar minstens 28 boeren om het leven werden ge bracht, waarschijnlijk door een commando dat optrad voor groot grondbezitters. De anderen kwa men om het leven bij gevechten in verschillende delen van het land. Oostenrijk Vier Britse scholieren zijn giste ren tijdens een trektocht in de Oos tenrijkse Alpen bij Salzburg om het leven gekomen. Volgens een woordvoerder van de redding- dienst hadden ze kennelijk waar schuwingen van volwassenen in de groep in de wind geslagen en zich buiten de gebaande paden bege- Bevolkingsaantal India zou in de nabije toekomst China in bevolkingsaantal voor bijstreven. Dat heeft het Ameri kaanse Bevolkingsbureau meege deeld. China is lange tijd het drukst bevolkte land ter wereld geweest met ongeveer eenvijfde van de to tale wereldbevolking, maar vol gens het bureau zal India binnen afzienbare tijd die eerste plaats overnemen omdat de bevolkings groei twee keer zo hoog is dan in China. Spantax Het personeel van de failliet ge- gane Spaanse luchtvaartmaat schappij Spantax heeft ingestemd met een reddingsplan van de om streden magnaat Ruiz Mateos. Spantax moest een week geleden zijn diensten staken vanwege schulden van 170 miljoen gulden. Ruiz Mateos heeft gezegd dat hij Spaanse en buitenlandse beleggers warm heeft weten te krijgen voor een reddingsplan. Spanje Bij verkeersongelukken tijdens de Paasvakantie in Spanje zijn 178 doden gevallen. Meer dan 200 men sen raakten gewond, onder wie 130 ernstig. Het dodental, dat nog nooit eerder zo hoog is geweest in dezelf de periode, zal vermoedelijk nog stijgen als de 250.000 vakantiegan gers naar huis terugkeren. PHOENIX (AFP) - De Senaat van Arizona heeft gisteren de gouver neur van deze staat, Evan Mecham. afgezet na hem schuldig te hebben bevonden aan het verduisteren van overheidsgeld. De republikein Mecham (63), die in 1986 na vijf eerdere pogingen tot gouverneur werd gekozen, is de ze vende gouverneur in de geschiede nis van de Verenigde Staten die wordt afgezet. De laatste werd 59 jaar geleden tot opstappen ge dwongen. Met 21 stemmen tegen negen, maar net de vereiste tweederde meerderheid, besloot de Senaat van Arizona dat de gouverneur zich schuldig heeft gemaakt aan obstructie van een gerechtelijk on derzoek dat was ingesteld naar één van zijn medewerkers. De mede werker zou een vrouwelijke ambte naar met de dood hebben be dreigd, omdat zij als getuige was opgetreden in een rechtszaak naar aanleiding van Mechams verkie zingscampagne. Mecham had daar voor 350.000 dollars geleend, maar dat nooit hebben opgegeven. De Senaat, waarvan de meerder heid uit republikeinen bestaat, be sloot met 26 tegen 4 stemmen het feit bewezen dat Mecham 80.000 dollar (ruim 150.000 gulden) uit de overheidskas achterover had ge drukt om in zijn eigen autoshow room te investeren. Een meerderheid van stemmen werd niet gehaald voor een voor stel dat Mecham onmogelijk zou hebben moeten maken nog ooit voor een gekozen bestuursfunctie bij de overheid in aanmerking te komen. Mecham ontkent alle beschuldi gingen. Hij moet binnenkort voor de rechtbank verschijnen voor een fraude- en meineedsproces. Sinds zijn verkiezing in 1986 heeft hij een deel van de bevolking tegen zich in het harnas gejaagd door nogal con troversiële besluiten zoals afschaf fing van de officiële feestdag ter na gedachtenis aan negerleider Mar tin Luther King. Iraq vraagt VN onderzoek naar gebruik gifgas Iran NICOSIA (Rtr/AP) - Iraq heeft de Verenigde Naties vandaag ver zocht een team deskundigen naar Baghdad te sturen, omdat Iran op 30 en 31 maart in het door Kurden bewoonde noordoosten van Iraq gifgassen tegen Iraakse soldaten zou hebben gebruikt. Ambassadewoordvoerder, Ge rald Huchel, noemde berichten over betrokkenheid van de CIA bij de ontsnapping van Honasan, uit de lucht gegrepen. Honasan leidde op 28 augustus vorig jaar de mis lukte coup tegen president Aquino. grensgebied van India en Pakistan, was voor premier Rajiv Gandhi aanleiding om stringente maatre gelen te nemen en de hele veilig heidssituatie in Punjab door te lichten. Na een spoedvergadering met de goeverneur van Punjab gaf Gandhi opdracht om het noordelij ke gedeelte van de grens met Pakistan af te sluiten. Volgens de Indische regering is het toene mend geweld te wijten aan de smokkel van moderne wapens uit Pakistan, waar volgens de politie, de terreuracties worden beraamd. Om dat in de toekomst te voorko men zal het 80.000 man sterke vei- ligheidsleger in Punjab frequenter bij de grenspatrouilles worden in geschakeld, zullen voorts nieuwe grensposten worden gecreeerd en zal, waar mogelijk, de grens met onder stroom gezette prikkel draadversperringen worden afge sloten. Ook zullen er pasjes worden ingevoerd. De inlichtingendiensten in Pun jab worden gezuiverd van Sikh sympathisanten. Het Federale In lichtingen Bureau in New Delhi zou al verscheidene malen hebben gewaarschuwd, dat het politieap paraat en paramilitaire eenheden in Punjab zijn geinfiltreerd door Sikh-extremisten. De staatstelevisie onthulde giste ren, dat premier Gandhi van plan zou zijn het volk in Punjab te mobi liseren om een einde te maken aan de terreur die het afgelopen jaar aan 1234 mensen het leven heeft gekost. Sinds de militaire aanval in 1984 op de Gouden Tempel, heiligdom van de Sikhs in Amritsjar, is Pun jab het toneel van geweld en ter reur. In hun strijd voor een eigen onafhankelijk thuisland Khalistan tonen de Sikhs geen mededogen. Babies, kinderen, vrouwen en hele families zijn bij terreuracties om het leven gebracht. Volgens de Indische autoreiten in New Delhi heeft Pakistan de hand in de gewelddadigheden in Punjab. Pakistan zou de extremis ten niet alleen van wapens voor zien, maar ze ook in eigen land op leiden. Wapens zijn in Pakistan vrij gemakkelijk en erg goedkoop te krijgen. Pakistaanse wapensmede rijen aan de noordwestelijke grens zijn in staat om de modernste wa- Shultz boekt vooruitgang in internationaal vredesoverleg in de Amerikaanse politiek ten op zichte van Israël, werd gisteren overeenstemming bereikt over een Israëlisch-Amerikaans memoran dum van verstandhouding dat op Israëls onafhankelijkheidsdag, 21 april, zal worden ondertekend. In het memorandum van verstand houding wordt gesproken van poli tieke. economische en strategische samenwerking tussen beide lan den. Intussen gaven de Palestijnen in de door Israël bezette gebieden zondag uiting aan hun anti-Ameri kaanse emoties met een algehele staking. Uit protest sloten Pales tijnse winkeliers in de bezette ge bieden hun winkels. In de nacht van zondag op maandag vatte in Hebron op de Westelijke Jordaan- oever het kantoor van de politie rechter vlam. Daarbij ging een groot deel van de dossiers verloren. Volgens de officiële Israëlische le zing kwam gisteren een 15-jarige Israëlische soldaten staan op het punt om, weg te rijden met ee pen weekeinde is zeer onrustig verlopen. In het totaal kwamen z JERUZALEM (GPD/AFP/Rtr/AP) Israëls vice-premier Peres heeft zondag na uitgebreid overleg met de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Shultz, in Jeruza lem gezegd dat "de vredesonder handelingen in het Midden-Oosten al over enkele weken zouden kun nen beginnen. Ook een Ameri kaanse bron in het gevolg van Shultz zei het gevoel te hebben dat er 'enige beweging is'. De Amerikaanse diplomaat voer de zondag gesprekken met premier Shamir, vice-premier Peres en mi nister van defensie Rabin. Hij leg de daarbij de nadruk op de inhoud van een eventuele vredesregeling, zoals de voorwaarde voor een tus senoplossing voor de door Israël bezette gebieden en de wijze waar op die tussenoplossing in een defi nitieve regeling moet worden om gezet. Het voor premier Shamir on verteerbare onderwerp van een in ternationale vredesconferentie, die de aanzet zou moeten zijn tot direc te onderhandelingen tussen de par tijen in het Midden-Oosten, werd om tactische redenen vermeden. Zelfs de noodzaak voor Israël, uit eindelijk in te stemmen met het op geven van bezet gebied in ruil voor vrede, bleef gisteren althans in de openbare verklaringen in Jeru zalem onvermeld. In een duidelijke poging onder de Israëli's vertrouwen te wekken i geblinddoekte Palestijnse arrestant. Het afgelo- s Palestijnen om het leven. «foto AP) Palestijn om het leven. Zaterdag doodde het Israëlische leger zes Palestijnen, waarmee die dag de bloedigste werd sinds het uitbre ken van de onlusten in de bezette gebieden. De Israëlische vredesbeweging Vrede Nu bood premier Shamir een petitie aan waarin werd gepleit voor territoriale concessies in ruil voor vrede. In de petitie, die door ruim 1600 activisten was onderte kend, onder wie kolonels, oversten en commandanten, werd gezegd dat de voortzetting van het neder- zettingenbeleid, de handhaving van de status quo en de ideologie van Groot-Israël, een gevaar voor de veiligheid kunnen betekenen. Het gerucht dat Israël in het ge heim aan China moderne wapens zou hebben geleverd, werd giste ren door de Volksrepubliek hevig ontkend. "Zulk nieuws is volko men ongegrond," zei een woord voerster van het Chinese ministe rie van buitenlandse zaken in een korte reactie. Zij wilde geen verder commentaar geven. Volgens be richten in de Sunday Times in Lon den en de Sunday Morning Post in Hongkong zou een team van vijf Is raëlische militaire geleerden in no vember Peking hebben bezocht en een overeenkomst hebben geslo ten voor de levering van raket-kop pen en anti-tankgranaten door Is raël. Union Carbide veroordeeld tot betaling van smartegeld NEW DELHI (DPA) - Het Ameri kaanse chemieconcern Union Car bide moet bijna 400 miljoen gulden betalen aan de slachtoffers van de giframp in het Indische Bhopal. Dit heeft een hof van beroep in de Centraalindische stad Jabalpur gisteren bepaald. Tegen Union Carbide loopt nog een ander pro- Bij de giframp kwamen in de nacht van 2 op 3 december 1984 in Bhopal meer dan 2.800 mensen om het leven. Enkele tienduizenden personen liepen ernstige bescha- dingen aan de luchtwegen op toen het zwaar giftige gas methyl-iso- cyanaat vrijkwam uit een fabriek voor pesticiden. Het hof van beroep verlaagde het smartegeld van 500 naar 400 mil joen gulden, maar dit bedrag is dan ook dwingend opgelegd. "De scha deloosstelling door Union Carbide moet definitief en bindend zijn", aldus rechter Seth in de motivering van het vonnis. Als het concern niet binnen twee maanden over de brug komt, kan de eisende partij, de regering van India, de hulp van de rechter inroepen om het vonnis effectief te maken. In eerste instantie was Union Carbide veroordeeld tot betaling van geld aan de slachtoffers en hun verwanten, omdat de eigenlijke strafprocedure nog zeer lang zou duren. Maar de rechtbank heeft in tweede instantie besloten dat het geld meteen als smartegeld moet worden betaald, omdat zij meent dat er genoeg bewijs ten gunste van de klagende partij voorhanden Iraq moest zich in de tweede week van maart uit een deel van het noordoosten terugtrekken, waarna het gebied werd bezet door Iraanse troepen. Daarna volgde op 16 maart een Iraakse gifgasaanval op onder meer de stad Halabja op Iraaks grondgebied, hetgeen door Iraq wordt ontkend. De aanval zou duizenden doden en gewonden hebben geëist onder de Kurdische bevolking. Halabja werd vervol gens geëvacueerd. De Iraakse soldaten zouden "in de buurt van Halabja" door Iraanse gifgassen zijn verwond en meteen naar Baghdad voor behandeling zijn vervoerd. Het Iraakse persbu reau INA meldde vandaag dat de Iraakse minister van buitenlandse zaken, Taraq Aziz, de secretaris-ge neraal van de VN, Javier Perez de Cuellar, om een onderzoek heeft gevraagd. De VN heeft het gebruik van gifgassen door Iraq in het ver leden al eerder bewezen geacht. De Kurdische verzetsleider Jalal Tala- bani heeft zondag gezegd dat Iraakse troepen 400 burgers heb ben gedood die eerder een aanval met chemische wapens hadden overleefd. Zij zouden zijn gedood toen zij probeerden een ziekenhuis te bereiken. Noch Iraq noch Iran, dat de Kur den steunt, hebben commentaar geleverd op de melding van Tala- bani die vanuit Londen contact had opgenomen met het persbu reau The Associated Press. In de Iraanse heilige stad Qom zijn vanochtend 15 mensen omge komen bij de inslag van een Iraak se raket. De slachtoffers waren vol gens het officiële Iraanse nieuwsagentschap IRNA voor het merendeel vrouwen en kinderen. Het Iraakse persbureau INA liet weten dat de raketaanval onder deel was van het antwoord van Iraq op Iraanse artillerie- en raketbe schietingen op Iraakse steden. SINGAPORE (GPD) - De VS heb ben gisteren ontkend dat de Ame rikaanse inlichtingendienst CIA de 40-jarige coupleider Gregorio Ho nasan op de Filipijnen heeft gehol pen bij zijn gedurfde ontsnapping van een marineschip, dat voor an ker lag in de Baai van Manila. Ex- kolonel "Gringo" Honasan vlucht te zaterdagochtend vroeg samen met veertien bewakers in twee rub berboten. Ondanks een massale klopjacht van het in staat van alarm gebrachte Filipijnse leger, blijft de ex-kolonel spoorloos. President Corazon Aquino wil dat de zaak tot op de bodem wordt uitgezocht, omdat zij volgens presi dentiële kringen, niet gelooft dat Honasan heeft kunnen ontsnappen door nalatigheid van de bewakers. Zij waarschuwde, dat militairen die de voortvluchtige rebel helpen, SINGAPORE (GPD) - De Indi sche premier Rajiv Gandhi heeft 3000 commando's naar de deelstaat Punjab gestuurd in een poging om het toenemende geweld in de kiem te smoren. Zeshonderd mensen zijn dit jaar om het leven gekomen als gevolg van terreuracties, die worden toegeschreven aan de Sikh-extremisten. De commando's behoren tot een elite-onderdeel van de troepen die in het Himalaya- gebergte de grens met Tibet bewa ken. De troepen zullen worden in geschakeld bij patrouilles in het gebied aan de grens met Pakistan, waar de meeste terroristische ac ties van de Sikh-extremisten plaatsvinden. De moord op een achttien leden tellend gezin, vorige week in het pens te copieren. De Sikh-organi saties hebben genoeg geld. dat zij onder meer krijgen van in het bui tenland wonende Sikh-gemeen schappen. Ook krijgen zij bijdra gen van sympathiserende banken. Nieuw Delhi verdenkt Pakistan ervan, dat het expres vrije door tocht geeft aan de Sikhs naar de ge bieden waar de wapensmederijen zijn gevestigd. De regering in Isla mabad zou belang hebben bij een instabiel India. Een complete anar chie in Punjab of onafhankelijk heid van deze deelstaat, .zou het voor Pakistan eenvoudig maken om de communicatie tussen India en Kasjmier, waarop Pakistan aan spraak maakt, te verbreken. Pakis tan heeft de beschuldigingen van Nieuw Delhi van de hand gewezen. Ex-kolonel Honasan (toto and de kogel kunnen krijgen en dat burgers die de helpende hand toe steken zullen worden vervolgd. De minister van justitie dreigde de kranten met sluiting wanneer zij interviews met Honasan in de ko lommen opnemen. Intussen is ontdekt dat nog drie luchtmachtofficieren en een ser geant, die betrokken waren bij de mislukte militaire staatsgreep van augustus vorig jaar, eveneens zijn ontsnapt uit een detentiekamp op een luchtmachtbasis bij Manila. Legerwoordvoerder kolonel Flo- renda zei dat er geen verband be stond tussen deze ontsnapping en die van Honasan. Bij hun vlucht over land hadden Honasan en zijn bewakers de beschikking over tien voertuigen. Een lid van het Filipijnse Huis van Afgevaardigden, Venancia Garduce, had Washington ervan beschuldigd de hand te hebben ge had in de vlucht van Honasan. De VS zouden de Filipijnse regering onder druk willen zetten bij de van daag begonnen besprekingen over de toekomst van twee Amerikaan se bases, Subic Bay en Clark. Mani la heeft de VS voor de keus gesteld een vergoeding van tenminste een miljard Amerikaanse dollars of ontmanteling van deze Amerikaan se bases, die volgens Washington de regionale veiligheid garande ren. Maar minister van buitenland se zaken, Manglapus, stelt dat er 'geen extern gevaar' dreigt voor zijn land. Krachtens de laatste overeenkomst betalen de VS Mani la jaarlijks 180 miljoen dollar als vergoeding. Dat is volgens Mangla pus maar een schijntje vergeleken met wat de Amerikanen aan som mige Europese landen betalen voor gebruik van militaire facilitei ten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5