'Was hij maar wat humaner' &°25r Leidse pianist Soerjadi (18) wint nationaal muziekconcours Brand bibliotheek 'nationale ramp' Woutertje Pieterseprijs voor schrijfster Imme Dros PAGINA 23 PODIÜMBLIK Jacobs en Van Dijk Pim Jacobs en Louis van Dijk. Vanavond en morgenavond is dit vingervlugge Gooise tweetal te beluisteren in de Leidse Schouwburg. Na een concert vo rig jaar vroegen pianoliefheb bers om nog een optreden van de ze Siamese tweeling op de toet sen. Zij spelen van Bach tot Beat les, van Gershwin tot Ellington, van Chick Corea tot Erik Satie. Komt dit zien. Twee mannen wier vingers zich op de toetsen net zo veilig voelen als wande laars op het zebrapad. Rob de Nijs. (foto pr) Jozef van den Berg Het nieuwe programma van Jozef van den Berg heet 'C, Oce aan'. Wat hij daarin precies gaat doen is nog niet bekend. Wel zal zijn charmante tegenspeelster uit Pleisterplaats' weer van de par tij zijn met haar accordeon. Don derdagavond is het podium in de Leidse Schouwburg voor deze dichterlijke entertainer. Vrij dagavond volgt daar een herha ling van zijn programma 'Pleis terplaats'. Van Ulsen Henk van Ulsen is dit jaar veertig jaar aan het toneel. Hij viert dat jubileum met een zwar te komedie, getiteld 'No exit'. Van Ulsen speelt een oudere homo- sexueel die zich meldt bij een eu- thanasiekliniek. Daar wordt hem een begeleidster toegewezen die hem in zijn laatste dagen moet bijstaan. Die rol wordt ge speeld door de talentvolle Wivi- neke van Groningen. Toneel vol humorcynisme en ontroerende momenten. Zaterdagavond in de Leidse Schouwburg. De Nijs Aanstekers meenemen, fans. Rob de Nijs treedt maandag avond weer op in de Leidse SchoiLwburg met een heel nieuw programma. 'Rob de Nijs in zil ver' heet het. Tien spiksplinter- n ieuwe nieuwe songs zal hij daar ten gehore brengen alsmede een groot aantal hits uit vroeger da gen. Wiener Blut Prins Claus mag dan niet zo van operette houden, als hij 'Wie ner Blut' van de Hoofdstad Ope rette zou zien ging zijn Duitse hart onmiddellijk open. Deze heerlijke operette, waarin veel pruikenwerk, walsen en schoon- heidsstippen op verleidelijke vrouwenwangen, is volgende week dinsdag en woensdag avond te zien in de Leidse Schouwburg. Afgelast Een nare mededeling. De voor stelling 'Syntax Error' van de Theaterunie is wegens omstan digheden afgelast. Woensdag- en donderdagavond zou dit gezel schap optreden in het LAK-thea- ter. Marien Jongewaard Maar niet getreurd. Een en an der zal, denk ik, ruimschoots worden goed gemaakt door het optreden van Marien Jonge waard. die vrijdag- en zaterdag avond in dit theater komt met de solo-voorstelling 'Rinus'. In dit programma, dat voor een deel is gebaseerd op de historische fi guur van Leidenaar Rinus van der Lubbe, confronteert Jonge waard ons met feiten en begrip pen als armoede, oorlog en poli tieke strijd. Antigone Op zondag 10 april speelt De Zwarte Hand Antigone'. Voor de jeugd. De Griekse tragedie is ver eenvoudigd en bewerkt voor kin deren van 8 tot 13 jaar. De onder werpen die erin aan bod komen moeten het jonge volkje wel aan spreken: ongehoorzaam zijn aan je ouders, iets wat verboden is toch doen, je in de steek gelaten voelen. In het LAK-theater. Henk van Ulsen (rechts) omhelsd door Wivineke van Groningen tij dens de jubileumvoorstellging 'No exit'. (foto s.H. Valcke) Beeldhouwer Joris Minne (91) overleden Dirigent Herbert von Karajan 80 jaar SCHIPHOL De zestig jarige F ranse filmactrice Jeanne Moreau arri veerde zon dag op Schiphol. Zij speelde gisteren in de Amsterdamse Stads schouwburg in de solo-voorstelling 'De vertelling van de dienstmaagd Zerline' van de Oostenrijkse auteur Herman Broch. Ook vanavond is zij daar nog te zien. (foto and MEDIACONFERENTIE - In We nen zullen begin volgende week, op 12 en 13 april, de mediaminis ters van de 23 lidstaten van de Raad van'Europa proberen de laatste po litieke meningsverschillen uit de weg te ruimen om te komen tot een Europese conventie voor grens overschrijdende omroep. Het is de tweede keer dat de ministers met dit doel voor ogen in Wenen bij el kaar komen. De eerste keer, in de cember 1986, wera de basis gelegd voor de conventie. AMSTERDAM (ANP) - De Libris Woutertje Pieterseprijs 1988 is toe gekend aan de schrijfster Imme Dros voor haar kinderboek "Anne- tjeLi in het holst van de nacht". Dit maakte jury-voorzitter Jan Blok ker gisteren in Amsterdam be kend. De prijs is een nieuwe onder scheiding bestemd voor het beste literaire oorspronkelijk Neder landstalige jeugdboek. Hij wordt in principe jaarlijks toegekend en be staat uit een geldbedrag van 10.000 gulden. De Libris Woutertje Pieterse prijs is voortgekomen uit het initia tief van een aantal kinderboek-re censenten. Deze hebben zich vere nigd in de stichting Woutertje Pie terseprijs. De boekhandelorganisa tie Libris sponsort de stichting als mede de prijs die aan de onder scheiding verbonden is. Dit jaar bestond de jury uit Jan Blokker (voorzitter), Bregje Boon stra, Kurt Löb en Wam de Moor. Voor Imme Dros betekent de prijs dat zij het beste jeugdboek in 1987 schreef. UTRECHT (GPD) - Hoe snel er gistermiddag ook werd doorge werkt, de mensen die thuis naar het derde net keken om mee te genieten van de nationale finale van de Eurovisie Wedstrijd voor Jonge Musici hebben het slot niet meer kunnen zien, want toen was er al overgeschakeld naar het Muziektheater in Am sterdam voor het Zwanenmeer. De pianist Wibi Soerjadi uit Leiden heeft met zijn vertolking van Liszts tweede pianoconcert gewonnen. De daarbij behoren de eretekenen werden hem door minister Brinkman van cultuur overhandigd. Soerjadi zal op 31 mei Nederland vertegenwoordi gen bij de internationale finale van genoemd concours, die zal plaatsvinden in het Concertge bouw te Amsterdam. De andere deelnemers waren de fluitiste Marie-Louise Hekman uit Maars- senbroek, Hebe Mensinga, viool, en Quirine Viersen, cello, beide uit Amsterdam. In de zaal was ternauwernood tijd om iets van spanning te voe len en van lekker speculeren over de uitslag kwam ook al niets terecht, want de tijd van het jury beraad werd opgevuld door het Radio Symfonie Orkest onder leiding van Jan Stulen met de ouverture 'Le nozze de Figaro' van Mozart. Direct daarna kwam juryvoorzitter Ton Hartsuiker met de uitslag. Wibi Soerjadi, achttien jaar oud, was even na afloop toch wel in een soort euforie van blijd schap. In zijn solistenkamer zei hij onder meer: "Ik sloeg m'n handen zowat plat op de piano, ik dacht: ik moet alle remmen losgooien. Ik speelde een octaaf en toen was het net of dat Liszt er achter aan kwam. Het was alsof ik omhoog getild werd". Een fa milielid, nuchter: "Ik dacht al, hij kan niet meer bij de pedalen". Kortom veel vreugde. Of Wibi Soerjadi ook met het dit concert van Liszt naar de fina le gaat is nog afwachten. "Het is wat lang: het kan zijn, dat ik met Deze leerling van Jan Wijn aan het Sweelinckconservatroium heeft zeker een prestatie van hoog niveau geleverd. Naar Ne derlandse begrippen tenminste. Of hij tegen zijn buitenlandse mededingers kan opboksen is nog de vraag. Vooral uit Frank rijk, met z'n ongekend fanatieke conservatoriumdiscipline en Duitsland met z'n zwaar doorwe gende hoogromantische traditie kunnen gevaarlijke mededin gers komen. Maar niet alleen Soerjadi lever de een meer dan redelijke vertol king. Dat deden de andere drie ook. En hoe deskundig de jury ook is, mij bekruipt toch enigszins de angst dat de juryle den zich hebben laten impone ren door de puur virtuoze inter pretaties van Liszts concert, dat het voor een groot deel van hol effecten werk moet hebben. Daar kun je als eenstemmig spelende fluitiste, violiste of celliste toch niet gauw tegenop. De jury bestond uit Ton Hart suiker, directeur Utrechts Con servatorium, Robbert Jan de Neeve, chef Ernstige Muziek NOS-radio, Hans Heg, muziek criticus, Kenneth Montgomery, dirigent Radio Symfonie Orkest en Marijke Klinkhamer, impre- moniker en artistieke triomfen ook op talrijke tournees in binnen- en buitenland. De roem van het aan traditie rijke orkest werd opge stuwd tot wereldklasse en strekt zich nu ook met krachtige steun van von Karajan - töt de internatio nale mediamarkt uit. Dan echter komen de onzalige ja ren van eind 1982 tot de zomer van 1984, wanneer de muziek bij de Berliner Philharmoniker de twee de viool speelt. Naar buiten toe be kend geworden als "de zaak Sabi ne Meyer" de jonge, begaafde klarinettiste wier lidmaatschap van het orkest von Karajan niet vermocht door te drukken - wor den de dissonanten die tussen or kest en dirigent opklinken, nog schriller door de nevenactiviteit van de wereldberoemde maestro en de onderlinge menselijke ver houdingen. "Was ie maar wat humaner," ver zuchtte indertijd een musicus. Weliswaar had von Karajan het tel kens weer over zijn "familie" en over "mijn stut en toeverlaat", maar anderzijds meende hij grim mig: "Ze zitten op m'n dood te wachten". Wanneer hij het over or kestleden heeft, vallen uitdrukkin gen als "idioot" en "gewoon dom". De ervaren solopaukenist van de Berliner Philharmoniker, Werner Tharichen, schrijft er in zijn boek "Paukenschlage" over: "Niemand heeft hem ooit wat gedaan, maar het lijdt geen twijfel dat velen al thans af en toe zouden wensen dat hij er niet meer was". In de affaire Sabine Meyer liep von Karajan de kans het orkest, waar voor hij de artistieke verantwoor delijkheid op zich had genomen, te gronde te richten. Beide partijen hebben, "van haat vervuld", de te genstander tot overgave proberen te dwingen. Men liet het op een scheiding aankomen. Maar Kara jan werd deze keer "door zijn pu pillen overtroefd". De zakelijk leider van het orkest en von Karajans vertrouweling. Peter Girth, moest opstappen, zoals de omstreden klarinettiste. "De fami lieleden voelden zich verstoten en onttrokken zich aan de vaderlijke zorg, maar de kinderen konden het huis van de vader niet de rug toeke ren, zij moesten volhouden". Op het hoogtepunt van de "Sabine- Meyer-krach" heeft Karajan "zijn voor het leven getrouwde vrouw, de Festspiele van Salzburg, wegge jaagd en zijn geliefde, de Wiener Philharmoniker, .voorgetrokken". De musici in West-Berlijn wilden zich daarom van von Karajan scheiden. Het stadsbestuur van West-Berlijn had het ook over "echtbreuk" en dwong von Kara jan "naar tafel en bed" terug te ke- Het legendarische "verzoenings concert" in september 1984 in West-Berlijn was het resultaat. Uit gevoerd werd Bachs Hoogmis met het opportune slotkoor op "Dona Nobis Pacem" (Geef ons vrede). Een litteken bleef. Maar geen van tweeën kon zich een uit elkaar gaan voorstellen. "Wij moeten proberen deze periode op verstandige wijze af te sluiten", was de mening van een orkestlid. "Karajan moest erkennen dat het orkest zijn creatuur en een stuk van zijn leven is", zegt de nu 83-jari- ge oud-directeur van het orkest, Wolfgang Stresemann. "Van de an dere kant zou de wereld niet heb ben begrepen hoe een stad als Ber lijn zo'n man de woestijn in had kunnen sturen". De man heeft ten slotte voor het orkest en voor Ber lijn oneindig veel gedaan". In het recente verleden heeft de door moeilijkheden met zijn ge zondheid geteisterde Karajan ook dikwijls openlijk gesproken over zijn opvolging, wat vroeger een voudig ondenkbaar was. "Morgen kan ik door een beroerte of zoiets worden getroffen", zei hij dan, en hij opperde dat "drie of vier echt in- tressante dirigenten regelmatig voor een reeks concerten naar Ber lijn komen, Riccardo Muti of Clau- dio Abbado, of wie ook, om de bes te uit te zoeken". Ook Lorin Maazel en de Japanse Karajan-discipel Seiji Ozawa diri geren de Philharmonie in West- Berlijn dikwijls. Dat is ook het ge val met de uit de Sovjetunie afkom stige Amerikaan Semyon Bychkow. Wat hemzelf betreft is von Karajan van plan "zolang en zo goed moge lijk verder te gaan". Hij behoudt zich daarbij evenwel het recht voor na meer dan dertig jaar teveel hooi op zijn vork te hebben genomen, iets kalmer aan te gaan doen. De "Berlijnse connectie", die in 1984 op een haarbreed na werd ver broken, begon na de dood van de dirigent Wilhelm Furtwangler op 30 november 1954, met een tele gram dat von Karajan zonder af zender in Italië bereikte: "De ko ning is dood; leve de koning." Nog in december beslist het in West- Berlijn zetelende orkest ten gunste van de dan 46-jarige von Karajan. Omdat deze van de overheid van West-Berlijn een verbintenis voor het leven verlangde, liet de onder tekening van het contract even op zich wachten. De van nature wantrouwige Von Karajan zei dat hij niet afhankelijk wilde zijn van ongunstige omstan digheden of personen die hem niet goed gezind waren, waaraan hij toen echter toevoegde: "Wat mij betreft, ik heb het eerlijke voorne men dit werk te doen tot ik niet meer kan of tot aan mijn dood." Wat volgden waren in het alge meen vruchtbare jaren van samen werking met de Berliner Philhar- Bette Davis 80 WASHINGTON (AFP) - De Ameri kaanse filmactrice Bette Davis, van wie de bazen van Universal Pictu res op het einde van de jaren twin tig zeiden dat zij geen 'sex appeal' had, is vandaag 80 jaar geworden. Hoewel reeds een legende, is Da- vis nog lang niet uitgespeeld. In Amerika heeft men enkele maan den geleden de loftrompet gesto ken over 'The Whales of August', een film naar een toneelstuk van David Berry, waarin Davis' tegen speelster een nóg oudere legende van Hollywood is, Lillian Gish. De twee spelen zusters die na 30 jaar samen geheel en al van elkaar af hankelijk zijn geworden. 'Grand old lady' Bette Davis. (foto AP) ANTWERPEN (AP) - De Belgische graveur en beeldhouwer Joris Min ne is donderdag op 91-jarige leef tijd overleden. Minne was de laatst levende van een groep van vijf Vlaamse grafici die in het begin van de twintigste eeuw nieuwe aandacht hebben ge wekt voor hout- koper- en linole- umgravuur. Met zijn collega's Frans Mase- reel, Henry van Straten, Jan-Frans Cantre en Joseph Cantre richtte hij in de jaren twintig het blad 'Lumiè- re' op, dat beoogde de oude tech niek van het houtsnijwerk nieuw leven in te blazen. Behalve graveur was Minne ook een verdienstelijk tekenaar en schilder. WEST-BERLIJN (DPA) - Herbert von Kara jan viert vandaag zijn 80e verjaardag. Hij kijkt daarbij terug op een "echtvereni ging" van 33 jaar met zijn "Berliner Philharmoni- kern" en daarmee op de be langrijkste, mooiste en zeer zeker stormachtigste perio de van zijn leven. Aan de vooravond van zijn verjaar dag dirigeerde hij zijn eigen enscè- nering van Giacomo Puccini's ope ra "Tosca" op de Salzburger Oster- festspiele met het Filharmonisch orkest van Berlijn. Op 24 april vindt in de Philharmonie in West- Berlijn een feestconcert plaats als officieel begin van de uitvoeringen in de stad als "Cultuurstad van Eu ropa". Aansluitend daarop gaat hij Herbert von Karajan tijdens een Nieuwjaarsconcert in Wenen. met zijn orkest concerteren in de (foto anp) Sovjetunie en Japan. Russische manuscripten in bulldozer Javelin sweatshirt In o.a.: marine, rood, mint of lila. M, L, XL. XXL Als beeldhouwer kreeg Minne pas in 1950 algemene erkenning na een tentoonstelling in het Ant werpse park Middelheim. Veel van zijn beelden zijn in hout uitge voerd. MOSKOU - Het verlies van 400.000 oude boeken en manuscripten door een brand in de bibliotheek van de Academie van Wetenschap pen in Leningrad is een 'nationale ramp', vindt het hoofd van het Cul tuurfonds van de Sovjetunie, Dmi tri Lichatsjov. In het weekblad Knizjnoje Obozrenije eiste de in brede kring vermaarde historicus bovendien dat de directie van de bibliotheek wordt vervangen om dat deze de omvang van het verlies heeft gebagatelliseerd en de her stelwerkzaamheden vertraagd. "De brand van 14 februari kan met recht een nationale ramp wor den genoemd", zei de 81-jarige Li chatsjov. "Onze cultuur heeft een geweldig verlies geleden." De bibliotheek begon in 1714 met het verzamelen van boeken en manuscripten, die een plaats kre gen in het Academiegebouw aan de Neva op het Vasiljev-eiland in Leningrad. In 1920 verhuisde de bi bliotheek naar een speciaal ge bouwd onderkomen elders op het eiland. Onder de verloren gegane boeken was een verzameling oude medische geschriften en boeken verzamelingen van Baltische en Poolse koningshuizen. Lichatsjov zei dat 400.000 boe ken en bladen waren vernietigd en dat de rest van de boeken nog eens zo'n 2,7 miljoen gulden aan water en vochtschade hadden opgelo pen. De door vocht aangetaste boe ken begonnen een week na de brand te schimmelen, en de kans is groot dat ook deze verloren zullen gaan. Het partijblad Pravda heeft onlangs gezegd dat de schade mini maal 300.000 roebel (900.000 gul den) bedraagt, maar dat veel van de manuscripten onvervangbaar zijn. Lichatsjov beschuldigde de biblio theekleiding ervan aanvankelijk op de brand te hebben gereageerd volgens het 'Tsjernobyl-model' - door het incident "op grove wijze te bagatelliseren". Lichatsjov zei dat directeur V.A. Filov de schade aanvankelijk op 3.000 roebel had begroot en verze kerd had dat de bibliotheek binnen enkele dagen weer zou opengaan. Daarna was een bulldozer aange rukt die verbrande, dampende en onbeschadigde boeken op een hoop schoof om te worden vernie tigd. "De bibliotheekmedewerkers mochten geen boeken uit de puin hopen redden, alleen maar om de omvang van de catastrofe sneller voor de ogen van de maatschappij te kunnen verbergen", zei Li chatsjov. vS- - OOKKpNDt: Schrijfster Imme Dros neemt de Woutertje Pieterseprijs in ontvangst. (foto ANP) *5NJV -

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 25