Een hoestbui op twee wielen TJA, ALS HET U NIET OP DE RUG GROEIT... Aart Stigter onbedreigd winnaar van Molenloop Ploegenprijs wielrenners Bollenstreek Sterk optreden van Jagt Planckaert troeft Van der Poel af Discuswerper Schmidt terug na zeven jaar DINSDAG 5 APRIL 1988 PAGINA 19 LEIDEN De amateurs van de wielervereniging De Bollenstreek uit Lisse hebben in de Omloop van de Bommelerwaard een uitsteken de indruk achtergelaten. Met drie renners (André van Reek, Ronald van der Tang en Eric Stroomber- gen) waren zij in eerste instantie vertegenwoordigd in een kopgroep 20 renners. Toen vanuit die groep weer zeven renners op avontuur gingen, waren Van Reek en Van der Tang er op tijd bij. Eric Stroom- bergen offerde zich op en daardoor werd de ploegenprijs een prooi voor de Bollenstrekers. In de finale bleek de Zeeuw Rob Bijvank na 156 km de snelste. Hij klopte Ha- rald Jansen (Edam), Anton van Putten (Arnemuiden) en Van Reek in de sprint. Van der Tang (Voor hout) moest in de laatste kilome ters lossen en werd op ruim één mi nuut knap zesde. Eric Stroomber- gen (Lisse) maakte met een 15e plaats het succes voor De Bollen streek compleet. Frank van Veenendaal had daar entegen een triest weekeinde. Zo wel in de Omloop van de Bomme lerwaard als in de Ronde van Dren te smakte de Sassenheimer tegen de straatkeien. Jan Hendrik Lager- wey (Woubrugge) haalde eveneens in Drente de eindstreep niet. Mar tin Kokkelkoren (Noordwijker- hout), net van een flinke griep her steld, hield zich nog rustig en reed zich niet in de prijzen. Bij de clubkampioenschappen van Swift/Casba demarreerde vier ronden voor het einde amateur Tom de Jong (Roelofarendsveen) weg van zijn medevluchters René Guyt, Gertjan Moraal en Frans Paardekoper. In die volgorde pas seerden zij ook de eindstreep. Een kwartier eerder Finishten de vetera nen met Jan Zwaan (Voorschoten) nipt als winnaar. Cor Kloosterman en Henk de Roon pakten het zilver en brons. Bij de liefhebbers zorgde Dennis van der Berg voor Zoeterwouds succes. Hij bleeftHans Wubben en Aloys Goossen knap voor. De overige medailles werden als- volgt verdeeld: Junioren: 1. Robert Karremans (Sassenheim), 2. Jurren van der Oe ver, 3. Jeroen de Blaey. Nieuwelingen: 1. Barry de Rui ter (Waddinxveen), 2. Mark Varke- visser 3. Robert van Dongen. Meisjes: 1. Herriette Vooys (Rijnsburg). 2. Corrine Ouwehand Vrouwen: 1. Astrid van Leeu wen (Zoeterwoude), 2. Ebelinda Turk, 3. Magareth van Egmond. Recreanten: 1. Cees Janmaat (Zoeterwoude), 2. Hennie van der Maat, 3. Theo van Klink. Ook bij De Bollenstreek wer den op eerste paasdag de clubkam pioenschappen verreden. André van Reek werd amateur-kampioen door Ronald van der Tang, Eric Stroombergen en Peter Uitendaal in de sprint te verslaan. Bij junio ren was Warmonder Pascal Ver geer weer eens de beste, voor An dré Biesbroek en Marcel Lommer- se. Bon Meyer was de snelste lief hebber. Raymond Minnee en Ton van Duivenbode kwamen iets te kort. Aad Nulkes won het goud bij de nieuwelingen door Jeroen Cor- tez en Rik van Wetten (zoon van oud-prof Arie van Wetten) te ver slaan. Karei Teeuwen was voor Herman Janssen de veteranen- kampioen en Els Kooloos 1 de de titel bij de i Derde plaats Theo van der Veer RIJPWERTERING - AAV'36 atleet Aart Stigter heeft zaterdag de 26e Zilveren Molenloop op zijn naam geschreven. De 31 -jarige Alphenaar snelde zonder anderen enige kans te gunnen op de zege af. Het dichtst in zijn buurt bleef Wim Zeegers (AV Veluwe), terwijl AV-Holland atleet Theo van der Veer een knappe derde plaats behaalde. Het buitengewoon mooie weer zorgde ervoor dat er op de valreep aantal lopers van formaat naar deze editie van de Zilverenmolen- loop kwam. Stigter. onlangs nog vierde in de Twintig van Alphen' en zich steeds meer ontpoppend als een nationale topper, gold voor af als de grote kanshebber, maar ook Henk Mentink, Kees Lange- laan en Wim Zeegers, een ex-win naar van de Zilveren Molenloop zorgden voor een sterk deelne mersveld. Al tijdens de eerste kilometer ontstond er een kopgroep van tien man die gevormd werd door Stig ter, Mentink (Athlos), Langelaan (AV'40). Zeegers, Gerard Huynen (Noordkop), Rob Veensra (Spark) en de Leidse regio-atleten Theo van der Veer (AV Holland). Jan Laan (NSL), Kees van Klink en Harry Versteegen (beiden Bata ven). Lang bleef deze groep niet bij elkaar omdat Huynen, vorig jaar glansrijk winnaar, af en toe fel ver- Bochwitz leidt in Nedersaksen HANNOVER (SID/DPA) - Na de proloog van zondag en de eerste etappe van gisteren heeft de Oostduitse wielrenner Steffen Bochwitz de leiding in de Ronde van Nedersaksen. Hij heeft twaalf seconden voorsprong op de Pool Zenon Jaskula. Zowel de proloog als de eerste rit bestond uit twee delen. Het eerste deel van de eerste etappe, over 105 ki lometer van Hannover naar Uch- te, werd een prooi voor Jaskula. Hij moest echter na de ploegen tijdrit over 36 kilometer, waarin Óostduitsland oppermachtig was, de leiderstrui afgeven aan Bochwitz. De Nederlander Rob Sienders werd zesde in het eerste deel, de bondsploeg kwam later in de tijdrit niet verder dan de tiende plaats van de zeventien deelnemende landen. De Nederlandse Monique Knol heeft zondag de tweede etappe van de Ronde van Texas voor vrouwen gewonnen. Zij won de eindsprint van de 77,2 ki lometer lange berg-etappe van Leaky naar Srio Canyon. Knol noteerde een tijd van 2 uur 15 mi nuten en 6 seconden. ATHENE (AFP) - Michel Zanoli is er in de laatste etappe van de Ronde van Griekenland niet in geslaagd de Sovjet Gintaoetas Oemaras uit de leiderstrui te rijden. De renner uit de nationale A-selectie bleef op ruim een minuut van de Rus die in de laatste rit, een criterium in de straten van Athene, slechts het wiel van Zanoli in de gaten hoefde te houden. Het deerde de Sovjets ook weinig dat de Fransman Dubreuil zich in de straten van de Griekse hoofdstad de snelste toonde. Beste Neder lander was dit keer Arjen Jagt die als zevende over de eindstreep kwam. De Woubruggenaar eindigde in het algemeen klassement als vijfde. De Ronde van Griekenland werd voor de Nederlandse A-selectie een groot spcces. De ploeg behaalde vijf etappe-overwinningen. Rob Harmeling schreef er daarvan drie op zijn naam. Hij won de vierde, de zesde en de zeven etappe. Arjen Jagt deed met twee ritzeges, de derde en de vijfde, nauwelijks voor hem onder. snelde. Hierdoor viel de kopgroep nog voor de vierde kilometer was afgelegd uit elkaar. Laan. Ver steegen. Veenstra. Van Klink en Huynen, die slachtoffer van zijn ei gen lopen werd. moesten afhaken. De uitgedunde kopgroep, met Stigter als tempomaker, werkte eendrachtig samen, waardoor de voorsprong op de achtervolgers snel toenam. Na ongeveer negen kilometer moest Mentink verras send afhaken en vlak voor het 10 kilometerpunt kon ook Langelaan het hoge tempo niet meer bijbe nen. Zo bleven er vooraan nog drie man over: Stigter, Zeegers en Van der Veer. Met nog zeven kilometer voor de boeg vond Stigter het welletjes en versnelde. Zeegers en van der Veer hadden daar geen antwoord op en haakten af, zodat Stigter vrij ge makkelijk de race op zijn naam schreef. Stigter legde de 20 kilome ter af in 1.02,58. wat bijna 3 minu ten te langzaam was om het par- coursrecord van Cor Lambregts te doen sneuvelen. Van der Veer leek de strijd om de tweede plaats in zijn voordeel te beslissen, toen hij Zeegers met nog zes kilometer te gaan van zich af schudde. Op karakter kwam Zee gers echter terug en passeerde hij de Leiderdorper. Van der Veer kwam deze slag niet meer te boven en eindigde achter Zeegers (1.03,19) als derde in 1.03,37. Top-tien Langelaan pakte de vierde plaats (1.04,13). terwijl de eendrachtig sa menwerkende Van Klink en Ver steegen de iets teleurstellende Mentink nog achterhaalden en als vijfde en zesde eindigden in res pectievelijk 1.04,50 en 1.05,06. Jan Verloop kwam nog net in de top tien met een eindtijd van 1.06,55. MEERBEKE (GPD) Adri van der Poel en de Ronde van Vlaanderen hebben een haat liefde-verhouding met elkaar. Toen de Nederlander twee jaar geleden die klassieker won stond hij voor de opgave te verklaren dat hij de superieure Sean Kelly nota bene in een eindsprint had verslagen. Op eerste paasdag kwam er een nieuw mysterie bij. Nu verloor Van der Poel in de slotfase van die wedstrijd op raadselachtige wijze het contact met zijn vluchtgezellen; de latere winnaar Eddy Planckaert en Phil Anderson. „Door een hoestbui op het laatste heuveltje", wilde de Wéstbrabander zijn gehoor doen geloven. Maar in de boezem van zijn dominante ploeg groeide onbehagen over de kopman. SQUASH - De Pakistani Jansher Khan heeft zondag de open squashtitel van Monaco gewon nen. De nummer een van de wereld versloeg na een moeizaam begin zijn illustere voorganger en landge noot Jahangir Khan in vijf reeksen: 3-9, 3-9, 9-3, 9-0, 9-4. MOTORSPORT - De Italiaan Mar co Lucchinelli heeft zondag in Do- nington Park de eerste motorrace voor het nieuw ingestelde wereld kampioenschap Superbike gewon nen. Hij bleef met zijn Ducati de Honda-coureurs Fred Merkel (VSt) en Joey Dunlop (GBr) voor. De twijfelaar in Van der Poel is nog niet verdreven. Een tijdlang heeft hij de schijn gewekt naar het top punt van zelfverzekerdheid toe ge groeid te zijn, maar na de uiterst merkwaardige ontknoping in de Ronde van Vlaanderen lijkt dat toch vooral een pose geweest te zijn. Adri van der Poel, in de finale van de Belgische koninginneklas- sieker als enige omringd door drie ploeggenoten, bleek niet in staat te zijn af te ronden. „Hij is, denk ik, te zenuwachtig geweest over de aan wezigheid van de snelle Eddy Planckaert", meende ploegleider Jan Gisbers. Dat zou wel eens de verklaring kunnen zijn waarom Van der Poel tijdens de beklimming van de laatste hindernis in de 279 kilome ter lange klassieker tussen Sint- Nildaas en Meerbeke een onver wachte manoeuvre uithaalde. Der tien kilometer voor het einde, op luttele meters van de top van de Bosberg, liet hij Anderson en Planckaert alleen om zich terug te laten vallen in een tot twintig meter genaderd achtervolgend groepje met daarin drie ploegmaats, Ste ven Rooks, Gert Jan Theunisse en Rudy Dhaenens. Hij speculeerde erop dat er zo kort voor het einde nog een hergroepering kon plaats vinden, waardoor een nieuwe kop groep en dan zonder de gevrees de sprinter Planckaert tot stand zou kunnen komen- Maar de hergroepering kwam er w C< „O® RLANDSE STAATSLOTERIJ Wie slim is koopt meteen een lot. Want ook deze maand zijn er meer dan 1 miljoen prijzen te winnen tegenover zo'n 2 miljoen loten. Verdeeld over 3 trekkingen. Alles bij elkaar ruim 33 miljoen gulden aan prijzen. Van een tientje king volgende week woensdag. MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ niet. Het wegvallen van de Neder lands kampioen stimuleerde de twee voormaligee Post-renners tot een extra krachtsinspanning. Een tempoversnelling waartegen het kwartet van Gisbers („Het is niet altijd een voordeel als je zo sterk vertegenwoordigd bent, want dan moet je het gewicht van de koers dragen", analyseerde Van der Poel de wedstrijd) niet bestand bleek. Ze hadden hun reserves al te veel aangesproken, toen concurrerende teams als die van Post en Raas naar de definitieve nederlaag gereden werden. Van der Poel sprak de theorie van de miskleun met klem tegen. Hij had last van zijn maag gehad in het begin van de wedstrijd, Dhae nens had zelfs nog een rer hem gehaald. En in de beklimm van de Bosberg was hij even hoestbui op twee wielen geweest. „Ik moest hoesten en verloor daar door het contact". Twijfel Mede- en tegenstanders trokken die excuses in twijfel. Walter Planckaert, de oudere broer van winnaar Eddy Planckaert en assis tent-ploegleider van Peter Post, stelde: „Als hij zich geen honderd procent zou hebben gevoeld, zou hij nooit aangevallen hebben". Want Van der Poel luidde 24 kilo meter voor het einde zelf de beslis sende vlucht in. Ploeggenoot Ste ven Rooks vulde de commentaren aan met de mededeling: „Ik kan me niet voorstellen dat Adri uitge put was en daardoor het contact verloor met die twee, want tien ki lometer later won hij wel de sprint van onze groep". Domineren zonder te presteren. Een grotere frustratie is nauwelijks denkbaar voor een wielerploeg. Het ondermijnt het vertrouwen en leidt tot een geprikkelde sfeer. De vergelijking met de gouden jaren van Raleigh, die zich tijdens de laatste twee uur van de Vlaamse wedstrijd opdrong, werd door Gis bers zo snel mogelijk ontkracht met de opmerking: „Dat was een superploeg. Wij zijn dat niet". Een ploeg ook zonder „superkopman", moest hij toegeven. Want het num- meriek sterkste collectief legde het genadeloos af tegen de fysiek ster kere individualisten Anderson uit de ploeg van Cees Priem en Planckaert van de Belgische for matie. De afwezigheid van de formatie van Post en belangrijke renners als Edwig van Hooydonck, Rolf Golz en Laurent Fignon zorgde voor een indrukwekkende activiteit bij de renners van Gisbers. Ze richtten een ware slachting aan, waardoor de Ronde van Vlaanderen één van de fraaiste finales uit de jongste ge schiedenis kreeg. Renners als Guido Bontempi, Charly Mottet. Etienne de Wilde, Ronny van Holen, Johan Lammerts en Jelle Nijdam werd dat hoge tempo te machtig. Sean Kelly, nog altijd ja gend op een triomf in die klassie ker, zonk de moed in de schoenen bij zo'n groot overwicht. Aanval Van der Poel voelde zich comfor tabel, opende zelf de aanval voor de Muur van Geraardsbergen, maar kreeg behalve het gewenste gezel schap van erkend temporijder An derson ook de vanwege zijn eind sprint gevreesde Planckaert mee. Op de Bosberg verloor de Neder lander het contact. Anderson, in de hoop dat hij de „kleine uit Nevele" mogelijk met enkele demarrages op knieën kon dwingen, nam het ri sico dat hij in de laatste meters in een rechtstreeks duel volstrekt kansloos zou zijn. Planckaert groeide, met de eerste grote klas sieke overwinning van zijn carrière binnen handbereik, uit tot grote hoogte. Het afdankertje van Peter Post, nu kopman bij de Belgische forma tie van José de Cauwer. „Ik heb een goeie tijd gehad bij Post en ik heb er veel geleerd. Geen spijt dat ik niet eerder de enige kopman bij een ploeg ben geweest. Ik heb al tijd mijn kans gekregen, totdat Post op het laatst Eric Vanderaer- den te veel naar voren schoof. Toen was het moment gekomen om op te stappen en te bewijzen dat ik het kon. Na vandaag is er een pak stress van me af gevallen". terwi jl Wout Duindam (Rijnsoever) als elfde over de meet ging (1.07,03). Jaap van Duyvenvoorde werd twaalfde (1.07.18) en de te leurstellende Laan kwam niet ver der dan een 18e plaats in 1.08,20. Na afloop bekende Stigter het rustig aan te hebben gedaan. „Ik liep deze wedstrijd puur als als voorbereiding op de Westland-ma- rathon die ik volgende week in Maasluis ga lopen. Ik probeerde een gelijkmatige race te lopen en dat is op het snelle begin na aardig gelukt". Beste Leidenaar Van der Veer was gezien het sterke deelnemers veld tevreden met de derde plaats, alhoewel hij ontevreden was over het feit dat hij zijn tweede positie niet kon consolideren. „Dat laatste stuk doet mij altijd de das om. Toen Zeegers weer langszij kwam wist ik dat ik de tweede plaats wel kon vergeten". Ook Van Klink en Ver steegen blikten tevreden terug naar hun prestaties omdat ze per soonlijke toptijden op het traject neerzetten. Bij de Veteranen 1 zegevierde Jan de Hollander van Hellas, ter wijl good-old Willem Ravensber- gen bij de Veteranen 2 de zege pak te. De Bataven-atleet, die naarmate hij ouder wordt beter presteert, voltooide de 20 kilometer in een uitstekende tijd: 1.10,21. Bij de vrouwen ging de zege naar Cisca van Velzen (Ilion), die Janny Vis sers (NSL) en Carolien Rijkelijk- huizen (Bataven) enkele minuten voorbleef. JAN BROUWER DE KONING MIAMI (SID) - Wolfgang Schmidt, de voormalige Oostduitse ex-we reldrecordhouder discuswerpen, heeft zaterdag na bijna zeven jaar zijn rentree gemaakt. De inmiddels 34-jarige Schmidt, die vorig jaar november van de DDR naar West- duitsland mocht, werd bij atletiek wedstrijden in Miami derde met een afstand van 60,08 meter. Schmidt moest Bradley Cooper (Bah, 63,52 m) en John Powell (VSt, 61,44 m) laten voorgaan. Schmidt, die van 1978 tot en met 1983 wereldrecordhouder was met afstand van 71,16 meter, ver dween in 1982 plotseling van de at letiekbaan. Later bleek dat hij tot vijftien maanden gevangenisstraf was veroordeeld in verband met een poging naar het Westen te vluchten. Na herhaalde verzoeken mocht hij in november 1987 naar Westduitsland vertrekken. Schmidt kan voor zijn nieuwe va derland echter niet bij internatio nale kampioenschappen starten. Daarvoor geldt een wachttijd van drie jaar, tenzij de DDR verklaart geen bezwaar te hebben tegen het in actie komen voor Westduitsland. Bij de wedstrijden in Miami liep olympisch kampioen Roger Kingdom (VSt) de 110 meter hor den in 13,49 seconden. Evelyn Ash- ford, de olympische kampioene, liep de 100 meter in 11,2 sec (hand- tijd) en Willie Banks haalde bij het hinkstapspringen een afstand van 16,96 meter. Marti ten Kate (Fortis) zege vierde gisteren in Schinnen in een nationale loop over tien Engelse mijl, die werd gehouden ter nage dachtenis van marathonloper Pe ter Rusman. Ten Kate liep de ruim zestien kilometer in 47 minuten en 12 seconden. Cor Lambregts (Uni- tas), nog steeds kampend met de gevolgen van een griep, werd op ruim drie minuten tweede. Oxford loopt in op Cambridge LONDEN (Rtr/SID) - De acht van de universiteit van Oxford heeft za terdag de 134e roeiklassieker tegen Cambridge met opvallend verschil gewonnen. Op de Theems liep het verschil over het 6800 meter lange traject van Putney naar Mortlake bij Londen op tot zestien secon den. Cambridge voert het klassement aller tijden nog altijd aan met 69 te gen 64. In 1877 werd het een dead- heat. De laatste dertien jaar won Cambridge slechts één keer. in 1986. De wedstrijd van zaterdag be gon met een half uur vertraging, omdat Gavin Stewart van Oxford de voetsteun kapot trapte. BOKSEN - De Amerikaan Virgil Hill heeft zondag zijp wereldtitel boksen in het halfzwaargewicht behouden door in Bismarck in de staat Noord-Dakota de uit Came- roun afkomstige Franse uitdager Jean Marie Emebe te verslaan. De scheidsrechter maakte een einde aan het gevecht in de elfde en voor laatste ronde. Het was de tweede maal dat Hill zijn titel met succes verdedigde.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19