Antordus stoffig, Maria blijft vereerd PAGINA 2 GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 2 APRIL 1988 Wie zich smalend uitlaat over kerkelijke liefdadigheid oj diakonie. krijgt vrijwel overal applaus. A. M. Oostlander, direc teur wetenschappelijk bureau CDAin 'Centraal Weekblad' (ge reformeerd): "Dat is een merk waardige en pijnlijke ervaring als je als christen-democraat hel land doortrekt. Je kuiltje politie ke tegenstanders op allerlei ter reinen klem zetten, maar je legt het af als de sociale functie van de kerk in zicht komt". Deze kwestie is weer actueel nu ook kerken hun zegje doen over het 'armoedevraagstuk'. "Niemand schijnt het bezwaar lijk of vernederend te vinden om bij een overheidsdienst aan te kloppen. Maar een beroep op de kerk vervult de meeste mensen met afschuw. Zoiets zou een schande zijn. Men ervaart kerke lijke hulp veel meer als inbreuk op de privacy dan hulp van de so ciale dienst. Toch spreekt het Nieuwe Testament uitdrukkelijk over diakonale taken van de ge loofsgemeenschap". Zijn de diakoniecn soms te passief (geweest)? Oostlander denkt van niet. "De feiten weer leggen zo'n verwijt. Er kan mis schien best meer gebeuren, maar er gebeurt toch heel veel. Reek sen onopvallende activiteiten overal in het land". Zijn conclu sie is dan ook, "dat de burgerlij ke overheid er beter in geslaagd is vertrouwen van mensen in nood te-verwerven dan de kerke lijke". "De slechte reputatie van de kerk hindert zelfs het werk van politieke partijen op christe lijke grondslag, zoals het CDA. Zodra je als christen-democraat enig vertrouwen in kerkelijke in stanties uitspreekt, kun je de wind van voren krijgen". Volgens Oostlander kan het slechte imago van diakonieen niet uit historische ervaringen worden verklaard. "Waarschijn lijk heeft het meer te maken met de politieke visie op de rol van de kerk die in sommige stromingen wordt uitgedragen. Een kerk met een eigen praktische rol en ver antwoordelijkheid beschouwen velen nog als een gevaar. Schei ding tussen kerk en staat bete kent in hun ogen: de staat in het midden en de kerk naar de kant. Die politieke visie straalt uit tot in de kerken, ja tot in ons eigen bewustzijn". Oostlander wil de diakonale fou ten van de kerken niet toedek ken. Maar het blijft voor hem een raadsel: "hoe komt het, dat in de ogen van zeer veel mensen ge rechtigheid en bescherming van de privacy beter uit de verf zijn gekomen via politieke partijen dan via kerkelijke institu ten?" "Een vervelende, maar misschien ook tot creativiteit prikkelende vraag voor het ge-' sprek over 'de kerk en de armoe de'. Nu de kerken zich weer met het armoedevraagstuk gaan be- het van groot belang het geschonden imago van diakonale arbeid te herstellen". Geen hart... De Noordwijkse predikant W. van der Lee (44) deelt zijn ge meente hervormdin het kerk blad mee, dat de kerkeraad zich gaat bezinnen op het weer invoe ren van de jaarlijkse bid- en dankdag. "Die dagen zijn onder ons ter ziele gegaan wegens gebrek aan belangstelling. (Dat was al vóór mijn tijd). Toch zit dat ons niet lekker. Maar grondige bezinning is dan wel nodig: hoe doe je dat, zo'n biddag, zo'n dankdag in de ze tijd?" Dat zulke dagen sneuve len, staat, volgens Van der Lee, niet los van de aantasting van tra ditionele godsbeelden. "Over 'Gods voorzienigheid' wordt onder ons niet meer in het keurslijf van Zondag 10 van de Heidelberger Catechismus ge dacht. Weinigen zullen nog die Zondag onbekommerd kunnen naspreken. Wie die gebeeld houwde tekst in de mond neemt, voelt een stroom van vragen in het hart opwellen". "Dat heeft niets met ontrouw aan de belijdenis te maken. Trou wens, de Catechismus is geen be lijdenis, maar een reformato risch leerboek. Dat heeft wél al les te maken met het gegeven (ja, ge-geven) dat er na de zestiende eeuw van alles met het mensdom is gebeurd. Met schroom noem ik éen trefwoord, dat nooit zo maar een trefwoord mag worden, maar dat staat voor zes miljoen vermoorde leden van het mense lijk geslacht: Auschwitz. Dat ene woord scheurt ieder leerstellig spreken over 'de voorzienigheid' aan stukken. Wie daar geen last van heeft, heeft geen hart". Zee van licht... "De huidige groei van de Ma- ria-verering is zéker niet zonder gevaren". De theologe Barbel de Groot-Kopetsky, docent feminis tische theologie aan de Universi teit voor Theologie en Pastoraat in Heerlen, blijft zich afvragen in hoeverre Maria wordt losge maakt uit het verhaal van Jezus van Nazaret, de Christus. In het tijdschrift 'Nederlandse Reli gieuzen' schrijft zij over bede vaarten en verschijningen. "Verschijningen van Maria blijken nog steeds voor te ko men. Een benediktijn heeft on derzocht hoeveel verschijningen en manifestaties sinds 1928 aan Maria worden toegeschreven. Hij telde er 227. Slechts de ver schijningen in 1933 in Beauraing en Banneux zijn door de kerk er kend. Toch belemmert dat bede vaartgangers niet om massaal naar tal van nieuwe plaatsen te trekken. En dat betekent ook niet, dat treinen en bussen naar oude bedevaartsplaatsen leeg blijven. Jaarlijks trekken zo'n twee miljoen mensen naar Fati- ma en Lourdes. Zelfs het vlak bij de Nederlands-Duitse grens ge legen Kevelaar wordt elk jaar door 500.000 pelgrims bezocht". Een diepgaand sociaal-psy chologisch onderzoek is nooit in gesteld. "Eén ding staat vast: dit is geen individueel of incidenteel verschijnsel. Na een zekere in zinking in de jaren 70 groeit de stroom weer. En dat zónder voortdurende acties, vurige pre ken of dringende oproepen. In kerkportalen zijn op onopvallen de plaatsen folders en affiches te vinden". Barbel de Groot gelooft, dat mensen op bedevaarten iets er varen wat de gewone zondagse Generaal Eva Burrows van het Leger des Heils heel eenvoudig vieringen zo niet bieden: "ener zijds een gevoel van gemeen schappelijkheid, anderzijds van nabijheid van God, het goddelij ke in Maria". "Zij is zichtbaar en voelbaar aanwezig. Bij haar kun je met alles terecht. Hier is een luisterend oor zonder de onmid dellijk opgestoken vinger. Hier wordt niet van alles van je ge vraagd. Je bent er en er is slechts een klein gebaar nodig, een ge bedje. een kaarsje, een bloeme tje". Als theologe vraagt Barbel de Groot zich af of de mensen deze gebaren niet nodig hebben. "Welke mogelijkheden vinden zij vandaag in de kerk om hun vraag naar God op een persoon lijke manier uit te drukken? Als <k toevallig in de Molenstraat in Nijmegen langs de kerk loop, zie ik in de Mariakapel volop kaar sen branden: een zee van licht bij het beeldje, en biddende men sen. Dat was twintig jaar geleden tijdens mijn studie zo, en het is vandaag nog zo". "Ook in gewone parochieker ken branden altijd kaarsen, staan verse bloemen bij het beeld van Maria. De beelden van de heilige Antonius en anderen zijn stoffig geworden, soms zelfs uit de kerk verdwenen, maar bij haar beeld blijven mensen bidden. En het zi jn niet de pastoors die dit aan wakkeren. Ik moet bij al mijn vragen als theologe beseffen, dat in de Maria-verering ook iets van de geloofszin van het volk naar voren komt". Intussen blijft de vraag of dit geen 'fatalistische houding' van berusting in de hand werkt, die alles aanvaardt en juist daarmee ook onrecht-situaties voor zich zelf en anderen in stand houdt. "Dat is dan niet de schuld van Maria, maar van het beeld dat wij van haar maken: de heilige maagd en moeder, die altijd be grip heeft en troost, ons niét uit daagt, zoals de Maria van het Magnificat, om te delen in haar visioen van God die heersers van hun troon stoot en geringen ver heft, die hongerigen overlaadt met gaven en rijken wegzendt met lege handen". Jezus De paasboodschap van gene raal Eva Burrows van het Leger des Heils spitst zich toe op de vraag 'wat doet u met deze- Jezus?' In 'De Strijdkreet': "Wij worden allemaal gecon fronteerd met deze Heiland aan het kruis. Het antwoord van de apostel Paulus was heel positief: de Zoon van God had mij lief en gaf Zichzelf voor mij. De dood van Jezus Christus kan met geen andere vergeleken worden, om dat hij over de eeuwen heenreikt om aan u en mij nieuwe hoop te geven. Het was niet zomaar een voorval, maar het werkelijke doel van Zijn leven. Geen onge luk in een overigens schitterende loopbaan, maar het door God ge kozen plan". De generaal wijst erop, dat heel wat theologen hebben ge probeerd de diepte van dit won der te doorvorsen. "Boeken met theorieen over de verzoening zijn er te over. Maar de apostel drukt de waar heid heel eenvoudig uit op een manier die wij allemaal kunnen begrijpen. Jezus had niets ge daan waarop de doodstraf stond. Pilatus vond geen schuld in hem. En Judas riep in berouw: ik heb onschuldig bloed verraden. Er waren geen twee getuigen die het over de beschuldiging met el kaar eens waren". '.'Hij hing aan het kruis vanwe ge de zonde, mijn zonde, niét van hemzelf. Hij nam mijn plaats in, betaalde mijn schuld, droeg mijn overtredingen, stierf de dood die ik verdiende, opdat ik het eeuwi ge leven zou kunnen beérven. Dat is het goede nieuws van Goe de Vrijdag, de kern van het evan gelie. Een mens die dit verno men heeft, zal nooit meer dezelf de zijn als voordien en kan niet doen alsof hij het niet heeft ge hoord". Generaal Eva Burrows besluit met te vertellen dat zij op een tentmeeting in Sydney (Austra lië) op Goede Vrijdag eens naast een man zat "die zo te zien niet gewend was godsdienstige sa menkomsten bij te wonen". "Hij was zomaar uit nieuwsgie righeid de tent binnen komen lo pen. Aan het eind van een bewo gen toespraak over de dood en opstanding van Christus raakte hij zichtbaar in verwarring, en terwijl hij zich tot mij wendde zei hij: ik heb het nooit geweten; Hij stierf voor mij. Ik zei: ja. Hij houdt ook van u; u bent belang rijk voor Hem. Geef Hem uw lief de, kniel neer bij het kruis en geef uw leven aan Hem". "En dat deed hij". Alphen Naar onze waarneming is het 'Groene blad' van het rk jon gerenpastoraat in Leiden het eer ste in kerkelijke kring dat rea geert op het gif nieuws uit Alphen aan den Rijn. "De vondst van gifvaten in Alphen maakt opnieuw duide lijk dat we in onze samenleving bijna achteloos met de aarde om gaan. Gaan we anders met elkaar om? Wat is het verband tussen gerechtigheid, vrede en heelheid van de schepping? Hoe komen wij in onze westerse welvaarts maatschappij aan welzijn toe?" "Soms denken we, dat er toch niets aan te doen is. Maar we kunnen wel degelijk stappen zet ten om er iets aan te veranderen. We kunnen persoonlijk anders gaan leven. Maar alléén redden we het niet. Samen moeten wij kracht ontwikkelen om vernieti gende krachten in onze samenle ving tegen te gaan". Een groep mensen in Leiden heeft pas het initiatief genomen tot een eerste stap. "Eén dag in de week anders le ven. Eerbiediger met de aarde en elkaar omgaan. En als teken daarvan op maandag vegetarisch eten. Waarom vegetarisch? Voor het produceren van 1 kg vlees moet gemiddeld 5 kg graan of an dere voeding aan het slachtvee worden gevoerd. Een onevenre dig groot deel van de wereld voedselvoorraad. Als de eetge woonten in rijke landen verande ren, blijft er meer voedsel over voor Derde Wereld-landen, tegen betaalbare prijzen. Nü wordt bij voorbeeld in de Derde Wereld so ja geteeld voor export als vee voer, terwijl de bevolking amper heeft te eten". In het 'Groene blad' (Jonge renpastoraat, Lorentzkade 16a, 2313 GB Leiden) staan naast ve getarische recepten "gebeden en teksten om bij stil te staan". Elke eerste maandag van de maand komt de groep bijeen rond een sobere maaltijd. Een delegatie van het Wereldverbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken (164 kerken met ongeveer 70 miljoen leden) was deze week inZuid- afrika om geestelijke leiders als de predikant Allan Boesak (links) en de anglicaanse aartsbisschop Desmond Tutu middensolidariteit te betui gen in hun verzet tegen het apartheidsbewind. De groep stond onder lei ding van secretaris-generaal dr. Edmond Perret (rechts) van het verbond, waarvan Boesak president is. "Wij willen de solidariteit van hervormde en presbyteriaanse kerken in de hele wereld met Boesak, Tutu en vele anderen tot uiting brengen", zei Perret bij aankomst. Blijkens de foto sluit de ernst van de situatie persoon lijke vrolijkheid niet uit. Een voorwaarde om het vol te houden. Ri.jnsburg. Om 10 uur mor genochtend begint in de veiling 'Flora' een paasdienst, waarin de gospelgroep The Burning Cand les' uit Zwolle en de organist W. van der Marei uit Katwijk meewer ken. Spreker is de Rijnsburgse pre dikant P. J. Ribberink. Thema: 'Zeg maar ja tegen het leven'. Leiden. In de paasdienst mor gen om 10 uur in de Maranathakerk (Morsweg) zingt het Maranatha* koor. Na de opheffing van het Mo lenwijkkoor dat niet meer le vensvatbaar was kreeg dit koor er in eén keer achttien nieuwe le den bij, zo schreef een bestuurslid ons. Dirigent is Dik Verzaal. (Het koor repeteert elke donderdag van kwart voor 8 tot kwart voor 10 in de Maranathakerk). Leiden. De diensten van de baptistengemeente de komende maanden in de Bethlehemkerk aan de Driftstraat beginnen om half 10, een half uur eerder dus dan men gewend is. Dat is omdat na de bap- tistendienst de 'gereformeerde ge meente in Nederland' in deze kerk nog samenkomt (half 12). Wateren brood. Het (rk) jonge renpastoraat 'Leiden-Op-Tocht' houdt Tweede Paasdag van half 7 tot 8 uur 's avonds een 'maaltijd op water en brood'. Jongeren en ande ren die ervaringen willen uitwisse len over de thema's gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping komen bijeen voor een sobere maaltijd op Lorentzkade 16a. De jongerenpastor Jan Jetse Bol (071- 120070) kan er. meer inlichtingen over geven. Noorden. Op donderdag 21 april wordt de gerestaureerde her vormde kerk in Noorden (achter Nieuwkoop) officieel heropend. Zaterdag 23 april is het open dag voor iedereen, van 10 tot 12 en van 2 tot 4. Er wordt ook een tentoon stelling ingericht over hoe Noor den vroeger was. Speciaal over de kerk is een boekje (met veel foto's) gemaakt. Dat is die dag verkrijg baar. Tentoonstelling. In het Bijbels Museum, Herengracht 366 Amster dam, is tot 18 april een tentoonstel ling te zien van werk van dertien kunstenaars uit verschillende tra dities en geloofsbelevingen. Het bevrijdingselement in de paasver- halen speelt een belangrijke rol in dit werk. Sommigen zijn van een persoon lijk bevrijdingsverhaal uitgegaan, anderen hebben zich direct laten inspireren door de bijbelverhalen. De tentoonstelling opgesteld door het hele museum bestaat uit schilderijen, foto's, collages, textiel, keramiek en objecten in hout. Er is deze dagen nog meer te zien in het Bijbels Museum, zoals een video met als titel 'Pesach het feest van de bevrijding', een aangerichte pesachtafel en achttien diorama's over het proces, de terechtstelling, de dood en de opstanding van Je zus. Het 'postzegelkabinet' van het museum biedt een kleine tentoon stelling over hetzelfde onderwerp. Het museum is op werkdagen, behalve maandag, open van 10 tot 5 uur. Op zon- en feestdagen (dus ook Tweede Paasdag) van 1 tot 5 (De diensten van vandaag, waaronder paaswakes, stonden in de krant van LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Kool stra. gez. dienst mmv cantori), 11.45 studente- nekklesia: Marekerk 10 dr. Meijers. 5 ds. v. 't Hof, Woubrugge, maandag 10 kand. A. La gendijk: Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra mer; Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9,30 ds. Hortensius, 11.15 ds. Hortensius en pastoor v. Well; Bethlehemkerk (Driftstr.) zie Petrakerk; Bevrij- dingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Rietveld, 5 ds. Koolstra; Vredesk, (Burggravenl.) 10 ds De Mey-Meulendi)k, mmv koor 'Emoena'; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs Wijk Stevenshof' (geb. Dijkhof )10 kand. mevr S. P. Vermeer. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst. 10.15 ds. v. Bemum, ha. Diakonessenhuis el ke zat. 10.30 rk, dienst, morgen 10.30 ds. v. t Hof. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surina- mestr.) 10ds. Alblas, mmv jongerenkoor Sas- senheim. gez. dienst; Oude Vest zie Hoog landse kerk; Maranathak. zie herv gem.; Be- vrijdingsk. zie herv. gem., bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Verdoorn; Merenwijk zie hen/, gemeente. Verpleeghuis Zuydtwijck maandag 10.15 ds. Rietveld en pater Van Haasteren, oecum. dienst. Geref. K. Vrijg (Herengr.) 10 ds. Houtman. 5 ds. Room. Chr Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Her tog. Geref Gem. (N. Rijn) zond. 10 en 4.30 en maand. 10 ds. Boogaard. Geref, Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lok- horstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. A. Zwarten dijk. Baptistengemeente (in Bethlehemkerk Driftstraat) 9.30 ds. Agtereek, ha. Evang. Ge meenschap (Middelstegr. 3) 9 en 10.30 evang. S. van Groningen. Evangeliecentrum- Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lammer markt) 9.30 paaszang, 10 evang. Zijlstra (mmv gospelzangeres Hélen Workala), wo. 8 gebedsdienst. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 br. J. Eikerbout. Leger des Heils (hoek Ves- testr./Groenesteeg) 10 paasjubeldienst, 5 fa milie-paasfeest. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventis ten ('De Ontmoeting', Noordhofland V.scho- ten) elke zat. 10 tot 11 bijbelstudie, 11 tot 12 predikatie. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Genootschap der Vrien den ('Quakers') 10.30 (Rapenburg 6). Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30.10.30 en 11.20. Oud-Kath. K (Zoeterw.singel) zo. 10 hoogmis. Rooms-Ka- th. K. Haagweg zo. 10.30 pl. hoogmis, mmv jongerenkoor, ma. 10.30 gezongen euch.vie- ring; Herensingel zo. 11 paasviering mmv jon gerenkoor 'The Lord's Folks', ma. 9.30 euch- viering; Rijndijk (Leiden-Stevenshof) zo. 9.30 hoogmis, ma. 9.30 euch.viering; Steenschuur zo. 8.30 h. mis, 10 pl. hoogmis, 11.30 Ned mis, 6 h. mis, 7 pl. Lof, ma. 8.30 euch.viering, 10 gezongen hoogmis (Lat.), 11.30 h. mis met paasliederen. geen avondmis en geen Lof; Boshuizerlaan zo. 9.30 hoogfeest van Pasen. 11 gezinsviering, ma. 10 euch.viering: Lam- menschansweg zo. 10 hoogmis mmv dames- en herenkoor, ma. 10 hoogmis mmv dames- en herenkoor, Haarl.straat zo. 10.30 paasmis mmv gemengd koor, 12.15 gelezen h. mis, ma. 10.30 hoogmis met herenkoor; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES Herv. Gem. 9.30 hr. J. W Hoffe- AARLANDERVEEN Herv. Gem. 10 ds. v Driel. 7 ds. Wilschut, gez. dienst. Geref Kerk 10 ds. v. Wijngaarden. 7 zie herv. gemeente Clir. Geref Kerk 9.30 en 3.30 ds. Velema. Nunspeet, ma. 9 leesdienst. Rk Kerk zo 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN Herv. Gem. Ad- ventskerk zo. 10 ds. Taselaar, belijdenis en avondmaal. 6.30 ds. Jonkman, evangelisatie- dienst mmv Rijnse Zangers Bodegraven, ma. 10 ds. Jonkman; Kruiskerk 10 ds. Jonkman; Opstandingskerk 10 ds. Ommering, 6.30 ds. v. Wijngaarden, gez. dienst; G. Herderkerk 10 dr. C. Wigmans, 7 ds. Moll, opendeurdienst; De Bron 9.15 ds. Verheul, 10 30 ds. Moll, 6.30 ds, Taselaar; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mul der; Driehoorne 10 ds. v. Dok; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals, mmv cantorij; Sionskerk (Meteoorlaan) zo. 9 45 samenzang, 10 ds. Ouwendi|k. 6.30 ds Boer. Benthuizen, ma. 10 paasappel. ds. De Graaff. Loenen aan de Vecht. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Wilschut, ha. 6.30 ds. Boer; Salv.kerk 10 ds. Boer, belij denis en ha. 6.30 zie Opstandingskerk. Ned Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. M. de Jong. ha. 4.30 ds. G. Zwarts. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) zo. 9.30 en 4 30 en ma. 9.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 ds. Koekkoek, mmv 'De Lichtdragers', 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noora (school Kalk- ovenw. 62) 10 hr. N. van Gemeren, 6.30 geen dienst. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54) 10 hr. A. v.d. Hoorn (doopdienst). Pinkstergem. 'Het Licht' (Morgenstersch. Bril- jantstr 1) zo 10. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb 'Bethel', hoek Emmalaan) zo. 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Meijering, O.geest. Rk Kerk: Bonifaciusk. zo. 9.45 hoogmis met greg. zang, 11.30 euch .viering, ma. 9.45 euch.viering; Piusk. zo. 10.30 gezongen hoogmis, ma. euch.viering met samenzang; De Bron zo. 11 paasviering, ma. 10 viering. BENTHUIZEN- Herv. Gem. zo. 9.30 ds. Boer. 6 ds. Ouwendijk, Alphen, ma 9.30 ds. Boer. Geref./Herv. Gem. (geb. 'De Hoeksteen', Sch- weitzerstr.-Bernhardstr.) 10 ds. Pettmga, Z.meer. Geref. Gem. zo. 9.30 en 6 en ma. 9.30 ds. v. Aalst BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorpskerk 9.45 paassamenzang, 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 hulp- pred. K. M. v. Dijk, Opheusden, ma. 10ds. v.d. End, Huizen; Salv.kerk 9.45 paassamenzang, 10 ds. Terlouw, 6.30 ds. Wieman; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 10 ds. Wieman, 6 30 ds. Van It- «erzon, Gouda. ma. 10 ds. v.d. Hoef. Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. v.d. Berg. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 ds. Simpelaar. Geref. Gem. (Stationsweg 17) zo. 10 en 6.30 ds. Bac, ma. belijdenisdienst, ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. v. Beek. BOSKOOP Hen/. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 11 ds. v.d. Pol, 6.30 ds. v. 't Hoff, gez. dienst, ma. 9 zangdienst; De Stek 9.30 ds. G. de Jong, Geref. Kerk 9,30 ds. v. 't Hoff, zie ook herv. gemeente. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 7 ds. Boogaard, maand. 9.30 leesdienst. HAZERSWOUDE Herv. Gem. zo. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 ds v.d. Pol, Boskoop, ma. 9.30 gez. dienst, ds. Huisman en ds. De Graaf. Ge ref. Kerk 9.30 (belijdenis) en 5 (gezinsdienst) ds. Huisman, zie ook herv. gemeente. Rk Kerk: dorp zo 10.30 pl. h. mis mmv gemengd koor. ma. 10.30 pl. h. mis mmv jongerenkoor; Anker zo. 8.45 mmv parochiekoor, 10 gezins viering mmv jeugdkoor, 11.30 mmv jongeren koor, maand. 8.45 geen viering, 11.15 viering met volkszang; Rijndijk zo. 10 mmv Bernard- uskoor, ma. 10 viering met volkszang. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Verbeek, ge zinsdienst mmv kerkkoor. Geref. Kerk ('Hoek steen') 10 ds. Hofland. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v. Langevelde. Rk Kerk: Mart. zo. 9 ge zinsviering, 11 jongerenviering mmv jonge renkoor, 4 nam. euch.viering voor de Polen, ma. 10 euch.viering met samenzang; Joz&fk. zo. gezinsmis met kinderkoor, 11.30 met Ned liederen, ma. 10.30 met gemengd koor HOOGMADE Herv. Gem. 10 ds. Boonstra. Rk Kerk zo. 10 hoogmis, ma. 10 euch.viering. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Koldewijn. Rk Kerk zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN Herv. Gem. Dorpsk. zo. 10 ds. Aarents, 6 ds. Sloof, ma. 10 ds. Romein, R.dam; Ontm.kerk 10 ds. Sloof, 6.30 hr. J. W. Hoffenaar. Voorhout. Hen/. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. v. Breevoort, 5 ds. v.d. Horst. Rk Kerk zo. 10 pl. hoogmis met parochiekoor, 11 30 gezinsviering met kinder koor, ma. 10 hoogmis. Vliegkamp Valkenburg 10.30 dienst van Woord en Tafel, ds. v. Selms. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk zo. 10 ds. Vroegindeweij, 6 ds. Sjollema, ma. 10 ds. Schuurman; O. Kerk 9.45 samenzang, 10 ds. Driebergen, 6 ds. Hovius; Ichthusk. 9.45 samenzang, 10 ds, Christ, 5 ds. Vroeginde weij; Pmélk, 9.30 ds. Visser, 6 ds. Bogaard, ma. 9.30 kand. W. Zuyderduyn, Stellendam; Maranathakerk (Rijnsoever) 9.45 samenzang, 10 ds. Schuurman, 6 ds. C. M. Visserr, Gene- muiden. Overdum 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Fredenkdreef 15) 10 ds. Westera-Franke, dienst van Schrift en Tafel. Geref. Kerk Vr- .kerk 10 ds. Kersten. 5 ds. v. Breevoort; Trium- fatork. 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. Kersten. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 4 ds. Heida. Ned. Ge ref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 ds. Zwarts, 7 ds. M. de Jong, Alphen. Chr. Geref. K. zo. 10 en 5 en ma. 9.30 ds. Slagboom. Vrije Chr. Ge ref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Ge ref. Gem. (Remisestr.) zo. 10 en 5 en maand. 10 leesdienst. Geref. Gem. in Ned. (Lou- westr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachts- weg 2) 10 hr. H. Bakker, Haverlee. Soefibe weging Universe! Murad Hassil (eind Zuid- Boulevard) 4 nam. universele eredienst. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapre. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Lugt. Geen avonddiensten. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorlh, mmv 'Hart en Stem', 6.30 ds. Doesburg, zangdienst; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg, ha, mmv dubbelkwartet 'Musi- ca' uit Leiden; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen, ha, in tweede dienst belijdenis en me dewerking van cantorij. Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.-ziekenhuis 9.30 hoogmis. 11 ds. Brommet, dienst van Schrift en Tafel. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. De Vries. Rk Kerk zo. 10 euch. met dames- en heren koor. 12 gezinsmis, ma. 10 euch.viering met samenzang LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt, zie ook geref. kerk. Geref. Kerk zo. 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 ds. Zijl, ma. 9.30 gez. zangdienst, ds. v.d. Kooi, mmv Excelsior. Rk Kerk zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk zo. 10 ds. 't Hooft, mmv The Messengers', ma. 10 ds. 't Hooft, paasviering met de zondagsschool; Pauluskerk 10 (mmv 'Looft den Heer') en 7 (zangdienst) ds. De Gelder. Geref. Kerk 10ds. Boswijk, 5 ds. De Reus. Ter Aar. Geref. K. Vrijg. (Prinsessestr. 1) 9.30 en 5 ds. J. van Dijk. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 (gecomb. met Heemstede) en 5 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk zo. 10 en 7 en ma. 10 ds. v. Dijken. Ge ref. Gem. zo. 10 en 4 en ma. 10. ds. Den Boer. Evangeliegemeente (Heereweg 52a) 9.45 hr. M. A. Brands. Rk Kerk: Agathakerk zo. 10 hoogmis, 11.30 gezinsviering, ma. 10 h. mis; Poelpolder zo. 10.30 gezinsviering, maand. 10.30 h. mis; Mariakerk zo. 9 gezinsmis, 10.30 pl h. mis met jongerenkoor, ma. 9 stille h. mis; Engelbew. 10.30 pl. euch.viering, ma. 10.30 euch.viering met samenzang. NIEUWKOOP' Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif. 6.30 hr. N. Stam, ma. 9.30 hr. N. Stam, zang dienst. Geref. Kerk 10 ds. Nooteboom. Chr Geref. Kerk zo. 9.30 leesdienst, 7 ds. Beek huis, R.dam, ma. 7 nam. ds. Slagboom, Kat wijk, belijdenisdienst. Remonstr. Gem. 10 ds. Friedench. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedy- laan 33) 9.30. Rk Kerk zo. 9 en 10.45, ma. 10. NIEUWVEEN Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 ds. v.d. Heuvel, Harmeien, ma. 9.30 ds. De Graaff. Geref. Kerk 9.30 ds. Baane, 7 ds. Cziria, Rijnsburg. Rk Kerk zo. 9 en 11 NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. zo. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 ds. Wijngaarden. Geref. Kerk 9.30 ds. Rang, 6.30 dienst. Chr. Geref. Kerk zo. 9.30 en 4.30 ds. M. W. Nieuwenhuijze, ma. 9.30 ds. P. Kok. Rk Kerk zo. 10 hoogmis, ma. 10 hoogmis (greg.). NOORDEN: Herv. Gem. zo. 9.30 ds. Geuze, 7 ds. G. A. de Koeyer, ma. 9.30 ds. Geuze. Ge ref. Kerk (W. Verlaat) 10 hr. M. Schreuder, 7 ds. G. Terlaak, Alphen. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) zo. 10 ds. v.d. Lee, mmv kerk koor, 5 ds. Vergunst, Zoetermeer, ma. 10 ds. C. v.d Bergh. Barneveld; Hoofdstr. (Zee) zo. 10 ds. Ruitenburg, 5 ds. v.d. Lee, ma. 10 ds. Kuiper, zangdienst; De Rank (Golfbaan) zo. 10 ds. v. Gorse.l, Gouda. Geref. Kerk Buurt- kerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper; Vinkenl. (Bin nen) 10 ds. Elgersma, 7 ds. Kuiper. Kapel W. v.d. Bergh-stichting 11 ds. Slofstra. 'Sole Mio' 9 ds. Elgersma. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 mevr. J. A. Brostróm-Bruin. Rk Kerk Zee zo. 9.30 en 117 Duitse mis, maand. 10.30; Binnen zo. 9,30 hoogmis, 11 gezinsmis, ma. 9.30 h. mis. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 9 ds. Roth- fusz. Hillegom; De Zilk 10 ds. Hemmes. C.geest. Rk Kerk Victork. zo. 9 hoogmis met dames- en herenkoor. 11 jongerenviering, maand. 10.30 greg. hoogmis met herenkoor; Jozefk. zo. 9 gezinsviering, 10.30 pl. paasvie ring, ma. 10.30, De Zilk zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will- .kerk 9.45 paasjubel, 10 ds. Kooman. mmv cantorij; Pauluskerk 9.45 paasjubel. 10 ds. Da Costa. mmv Pauluskerk-orkest; Gemeente centrum (Lijtw.) 10.30 ds. Sterringa, Winters wijk, 7 hr. W Schot. Geref. Kerk 9.45 paasju bel, 10 ds. Plomp. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 8.30 ds. Houtman, 3 ds. J. van Dijk, Hardenberg. Ned. Geref. Kerk (Gem- centrum) 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wijc- kerslooth 4 dr. W. v.d. Zwaan, Endegeest 10 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4 Rk Kerk Will.kerk zo. 9 ge zinsmis met jeugdkoor, 10.30 pl. hoogmis met dameskoor, ma. 10.30 hoogmis met samen zang. OUD-ADE: Rk Kerk zo. 10.30 met jongeren koor, ma. 9 hoogmis met gez. koren. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Achterberg, Leiden. Geref. K. 9.30 ds. Zijl, 6.30 ds. v.d. Kooi. Remonstr. Gem. 10 prof. dr. H. J. Adriaanse. Rk Kerk zo. 10.30 pl. hoogmis, ma. 10. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mal. Pres. zo. 9 en 11 (jongerenviering), ma. 10.30; Pe trus-B. zo. 9.30 hoogmis, 11.30 gezinsviering, ma. 9.30 hoogmis en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v Doorn, Hilversum, 7 ds. v. Driel. Chr, Geref. K. zo. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. H. de Haan, R.dam-west, ma. 9 leesdienst. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentiuskerk zo. 9.30 ds. Smaling, 5 ds. Wagter, ma. 9.30 ds. Smaling, zangdienst; Bethelkerk 9.30 ds. Wagter. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Cziria, 7 ds. Rang, N.-Vennep; Immanuelkerk 9.30 ds. Snel. 5 ds. Cziria, ma. 9.30 ds. Kersten, Katwijk; Maranathakerk 9.30 ds. Koster. Kat wijk, 5 ds. Snel. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. zo. 9.30 en 5 ds. v. Sorge, ma. 9 ds. H. H. de Haan, R.dam-west. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 dienst. Rk Kerk zo. 10.30 pl. paasviering, ma. 10.30 euch.viering. Veiling Flora zo. 10 paasdienst mmv The Burning Candles' uit Zwolle en or ganist W. v.d. Marei uit Katwijk, spr. ds. Ribbe rink (Rijnsburg), thema- 'Zeg maar ja tegen RIJPWETERING: Rk Kerk zo. 9 pl. hoogmis met gez. koren, 10.30 gezinsviering, ma. 10.30 h. mis met samenzang. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Germans, 7 ds. De Graaff, Nieuwveen. Geref. Kerk 10 ds. Bras. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10 ds. Cossee, R.dam. Rk Kerk zo. 9 hoogmis, 11 jongerenviering, ma. 10 euch.viering met samenzang. TER AAR: Herv. Gem. zo. 9.30 en 5ds. Stam, ma. 9.30 ds. P. Molenaar, Amersfoort. Geref. Kerk vanavond 11 paaswake, ds. De Reus, morgen 9.30 ds. De Reus, 6.30 ds. Boswijk, Lisse. Rk Kerk Aardam zo. 9 en 12; kerk Lan- geraar zo. 10 gezongen paasmis, ma. 10 ge zongen euch.viering. VALKENBURG: Herv. Gem. zo. 10 dr. Vermeulen, 6.30 kand. A. Lagendijk, Leiden, ma. 10 gez. dienst, ds. Cziria, Rijnsburg. Ge ref. Kerk zo. 9.30 en 6.30 ds. Oegema, ma. 9.30 gez. dienst. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.30 ds. Heida. Vliegkamp Valkenburg: zie Katwijk aan den Rijn/ VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkgemeen schap 10 ds. C. J. de Jong, gezinsdienst. Rk Kerk zo. 9 gezinsmis met jeugdkoor, 10.30 eu ch.viering met dameskoor, ma. 10.30 euch- viering met volkszang. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. v.d. Schoot, mmv cantorij en Vocaal En semble; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. De Zwart; Hulp en Heil-kerk (Schakenbosch) 10 ds. Honig, zangdienst. mmv bariton Ber nard Kruysen, org. Richard Heidema en Wil lem Lekkerkerker, trompet. Herv. evang. op geref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoekkade) zo. 9.30 en 4.30 ds. G. H. van Kootên, ma. 9.30.ds. A. Vlietstra sr., Voor burg. Geref. Kerk 10 ds. De Zeeuw, mmv 'Exultate Deo', 7 ds. De Zwart. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 8.30 ds. Grutter, 5 ds. W. de Graaff. Rk Kerk Laur.kerk zo. en ma. 11M. Godskerk. zo. 9.30. Kerk van Engeland (Bri tish school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. zo. 9.15 ds. Kunz, 5 dr. Verboom, Hierden, ma. 9 ds. Kunz; Hoeksteen 9.15 ds. Schipaanboord, 6.30 ds. Dekker. R.dam; Bethelk. 9.15 ds. Goossen, 5 ds. Schipaanboord; Rehoboth- school 9.15 ds. Vroegindewey, Voorthuizen; Imm.kerfc 9 en 10.30 ds. v. Houwelingen. Ge ref. Kerk Kruisk. 10.30 ds. De Moor, 5 ds. Mondeel, Reeuwijk; Ontm.kerk 9.30 ds. Bon- gers. Geref. K'. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 ds. J. Kok, Veenendaal, 2.30 ds. G. Hagens, R.dam. Chr. Afgesch. Gem. zo. 9.30 en 5 en ma. 9.30 ds. v.d. Want. Oud-Geref. Gem. (Mercurius- weg 29) zo. 10 en 6.30 en ma. 10 leesdienst. Remonstr. Gem. 10 hr. J. A. v. Kakerken, Soest. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk zo. 8.30,10 (hoogmis) en 11.30, maand. 8.30 en 10.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. zo. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Blenk, Amsterdam, ma. 10 ds. De Reuver, Delft; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. J. Visser en ds. Janse de Jonge; Messiask. 10.30 ds. v. Waasbergen; Dorps centrum 9.30 kand. C. N. v. Dis. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. v.d. Woude, belijdenisdienst, 7 ds. v.d. Woude, zangdienst. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Fockema Andreae, 7.30 nam. in 'De Burcht'. Rk Kerk Willibrorduskerk zo. 9.30 en 11. ma. 9.30; G. Herderk. zo. en ma. 10.30; Jozefkerk zo. 9 en 11ma. 11. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. v. 1 Hof. 6.30 ds. Aalders, gez. dienst, mmv De Lof- stem, ma. 9.30 paasviering voor school en clubs. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 zie herv. gemeente. Rk Kerk zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. J. de Haan, 7 hr. M. Schreuder, gez. dienst. Geref. Kerk 9.30 hr. J. P, Karstens, Leiden, 7 zie herv. gemeente. RK Kerk zo. 9 hoogmis, 10.45 gezinsviering, ma. 10 hoogmis. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 gezins dienst, drs. A. Wijlhuizen en ds. J. R. Wolt- haus. Rk Kerk St. Jan zo. en ma. 9.30; Chr. Dienaark. zo. en ma. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zo. 10 pl. hoogmis, 11.30 euch.viering met orgel en volkszang, maand. 10 hoogmis met volkszang. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.45 samen zang, 10 ds. Eijsenga, 6.30 ds. Poot, Zoeter meer. Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. Buikema, ha flemonstr. Gem. 10 ds. Siccama, Rijsenhout. Samenstelling van deze pagina: S.J. de Groot

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2