De kunstwerkjes van Van Wely Van der Luit Venduhuis Pine Wood Paaseieren van Noordwijkse patissier genieten nationale faam ZATERDAG 2 APRIL 1988 PAGINA 2ï Er zijn paaseieren en paaseieren. Maar er zijn paaseieren. Neem nou het assortiment van 'Huize van Wely' in Noordwijk. Achter in de grote patisserie- en chocolateriezaak aan de Hoofdstraat staan langs de wanden ware kunstwerken uitgestald. Een kijkje achter de schermen van een ambachtelijk bedrijf waar men de grootst mogelijke aandacht besteedt aan iedere bonbon, iedere taart en in dit geval ieder paasei. door Willeke Heijkoop "Paaseieren geven is een traditie in ons land", meent Pieter Booij. Hij is eigenaar van 'Huize van Wely' (ge noemd naar de man die het bedrijf in 1922 stichtte) en zelf een meester in het bedenken en vervaardigen van nieuwe produkten. "Je kunt het volgens mij vergelijken met Valentine's Day in Amerika. Dat leeft in Nederland niet echt. Hier druk ken mensen hun vriendschap voor een ander uit in de vorm van een paasei. Zo'n geschenk geef je niet aan een zakenrela tie". Welke stemming Pasen ook oproept, het moet wel heel gek zijn als 'Huize van Wely' er geen passend ei voor heeft. Op de glazen platen staan kleine en grote ei eren met bonbons en truffels; in puur, melk en witte chocolade; met hazelno ten, walnoten en amandelen. Er staan ei eren versierd als paashaas en eieren met dof gekleurd aluminiumfolie eromheen, de zogeheten gestanioleerde eieren. Alle maal zijn ze afgemaakt met corsages, maar geen ervan ziet er uit als een ge woon paasei. "Zo'n paasei bestaat zoals al onze pro dukten uit drie eenheden", zegt de Noordwijkse patissier. "Het ei zelf, de verpakking en de sfeer in de winkel, en ten slotte de vakbekwaamheid van de, verkoopster". Geen van de componen ten kan worden gemist, zegt hij. "Ga maar na: je zit in een restaurant heerlijk te eten, leuke verlichting en prachtige decoraties. Als de kelner dan een lomperik is heb je het toch niet naar je zin. Als alles perfect is maar er zit ver der niemand in het restaurant, dan zal het eten je ook niet echt smaken. Zo is dat bij ons ook. We proberen te werken op het niveau van een sterren-restau rant". Kneepjes1 In de brandschone roestvrijstalen werkruimten van het lang gerekte be drijf van Pieter Booij zijn twaalf patis siers en vier chocolatiers bezig met het vervaardigen van de taarten, truffels en bonbons die even later in de winkel zul len liggen, al dan niet in samenspel met een eerder gegoten paasei. Allemaal ko men ze van de Hogere Banketbakkers- vakschool in Wageningen. Omdat ze daar met hoge cijfers vandaan kwamen kregen ze de kans de kneepjes van het vak te leren bij 'Huize van Wely'. "Het zijn stuk voor stuk prachtmensen met hart voor het vak", zegt Booij over zijn medewerkers, die hij samen met chef-patissier Adriaan van Haarlem ver der heeft opgeleid. "Ze zijn ambitieus, willen allemaal het mooiste maken. Daarom werken ze tegen elkaar op. Dat klinkt hard en zakelijk, maar het komt de kwaliteit van de produkten ten goede en bovendien bezorgt het de makers steeds meer vakmanschap". Naast de vaste medewerkers werkt er in het bedrijf telkens veertien weken een stagiair van de vakschool. Ook voor hem of haar geldt: alleen met de beste punten kun je bij Booij terecht. Ook van de zeven verkoopsters in de zaak wordt kennis van zaken verwacht. Iedereen die bij 'Huize van Wely' ver koopt heeft eerst uitgebreid tekst en uit leg gekregen bij de verschillende pro dukten die worden verkocht. "Een klant die iets vraagt moet antwoord krijgen", zegt Booij. "Dat geldt overigens ook voor buitenlandse klanten, enige kennis van moderne talen moet dus wel aanwezig zijn". Die eis komt niet zomaar ergens van daan. Uit een onderzoek door de vak school in Wageningen bleek dat maar liefst zestig procent van de klanten van 'Huize van Wely' niet uit Noordwijk of de directe omgeving komt. Een klein ge deelte van hen is buitenlander. Na jaren van absoluut vakwerk is de kwaliteit van de Noordwijkse patisserie doorgedron gen tot ver buiten de gemeentegrenzen. "Veel mensen rijden kilometers om hier truffels of bonbons te komen halen", zegt Booij dan ook met gepaste trots. Hij realiseert zich overigens dat daar men sen bij zijn die dat vooral doen om te kunnen zeggen dat zij hun gebak bij 'Van Wely' halen. Met deze gegevens in het achterhoofd is het niet verbazend te horen dat Booij de woorden 'echt' en 'vers' voor in de mond beschoren liggen. Bij 'Huize van Wely' zijn de chocolade paaseieren en hazen dan ook niet eerder dan tien dagen voor Pasen in de winkel te vinden. "De kleine eitjes hebben we vanaf vijf weken voor Pasen, dat is om de mensen langzamer hand mee te nemen naar de lente. En Pa sen hoort daar natuurlijk bij". De mallen voor de grote eieren en de hazen die ook zijn opgebouwd uit 'ei erschalen' worden twee maanden van tevoren gegoten. Booij legt uit hoe de chocolade in de juiste vloeibare toestand wordt gebracht zodat de massa straks goed stolt. Dat blijkt te gebeuren door middel van een emulsie die in de choco lade wordt gekweekt. Hiervoor zijn be paalde kristallen nodig die er voor zor gen dat de verschillende ingrediënten zich niet van elkaar scheiden. Hoe het precies in zijn werk gaat is voor de leek moeilijk te begrijpen, en bovendien geeft geen enkele patissier zijn geheimen graag prijs. "Zijn de mallen gegoten en is de cho colade gestold", gaat Booij verder, "dan wordt een deel van de eieren gestanio- leerd, oftewel met folie bekleed". Vervol gens gaan de eieren de koeling in. "Dat moet wel in een vroeg stadium gebeuren, want het gaat om honderden eieren die vóór Pasen klaar moeten zijn, en tegen die tijd hebben we het al druk genoeg met de bonbons, de truffels en de taar ten". Een kleine twee weken voor Pasen worden de eerste eieren klaargemaakt voor de verkoop. De verschillende on derdelen van het ei (óf de haas) worden aan elkaar gesmolten en voorzien van een structuurlaagje, en vervolgens wor den de verse bonbons of truffels vastge maakt op de schalen. Bij wijze van 'finishing touch' worden alle eieren als kleine kunstwerkjes ver pakt. Dat betekent niet: een grote strik eromheen en klaar. Ieder ei wordt voor zien van een passende corsage in de kleu ren van de lente waarmee Booij en de zij nen Pasen graag associëren. "Die corsa ges laat ik speciaal maken in België door mensen die zich laten inspireren door de seizoenen en die hun materiaal soms uit verre landen importeren". Wensen Wordt normaal gesproken de helft van de patisserie en chocolaterie van Booij op bestelling aan derden geleverd, alle paasprodukten zijn voor de winkelver koop. Speciale bestellingen zijn wel mo gelijk. "Als iemand bijvoorbeeld een ei van alleen pure chocolade wil hebben, maken we die. Ook andere specifieke wensen worden zo mogelijk gehono reerd'. Paaseieren van 'Huize van Wely' zijn nooit opgemaakt in mandjes met de on vermijdelijke chocolade eitjes. In de loop der jaren heeft het bedrijf zich ge specialiseerd in truffels en bonbons met allesbehalve voor de hand liggende vul lingen. "Daar maken we de eieren mee af. Een ei met truffels of bonbons, dat is er een waarvan mensen kunnen zeggen dat het een echt Van Wely-ei is", zegt Booij breed lachend. De prijzen van de eieren variëren van f 27,50 voor een kinderei in de vorm van een hazehoofd tot 135 gulden voor een complete paashaas zo groot als een uit de kluiten gewassen baby. "Dat is mis schien veel geld, maar voor het produkt is het echt niet zo duur. We gebruiken hier alles van topkwaliteit, echte room boter, goeie cacao, zelfgemaakte aman delspijs. Voor de smaak gebruiken we de beste likeuren, nooit essence, en ga zo maar door". "Bij die prijzen moet iedereen zich ver der goed realiseren dat alles, maar dan ook alles, met de hand is gemaakt. De factor arbeid bepaalt dus een heel groot aandeel in elk produkt. Er wordt veel tijd en energie in gestoken, dat weerspiegelt zich in de prijzen, maar dat is ook duide lijk te proeven en dat vind ik veel belang- Eieren zonder folie en met grote bon bons erop worden het meest verkocht door de zeven dames in de zaak. Booij heeft daar wel een verklaring voor: "In driekwart van de gevallen is het een man die een ei voor een vrouw vast niet al tijd de zijne koopt. Mannen houden blijkbaar meer van grote bonbons en minder van fijnverpakte eieren met veel bloemetjes en versiefsels, die worden meer door vrouwen gekocht". Grapje Naast de paaseieren maken de mede werkers van 'Huize van Wely' nog andere produkten voor Pasen. Er liggen zwaar- gevulde paasbroden, kleine beeldhouw werkjes van marsepein, en zowaar gewo ne hardgekookte eieren met het kopje eraf geslagen. "Dat is een grapje' ver klapt Booij. "Dat zijn echte eieren die he lemaal leeg en schoon worden gemaakt, het vlies wordt er met een pincet uit ge haald. Vervolgens gaan de schalen èen nacht in een speciale vloeistof om ze goed te ontsmetten. De binnenkant van elk ei wordt bestrooid met cacaopoeder en dan komt de vulling van gianduja is een nootvulling erin. Beetje fondant erover en een marsepeinen eidooier, en het is net een echt ei. Totdatje het pelt, want dan blijkt het een bonbon te zijn. Da's de verrassing". Elk jaar houden de medewerksters in de winkel handgeschreven statistieken bij van alles wat er wordt verkocht. "Zo kunnen we zien hoeveel puur, hoeveel melk en welke soort eieren en andere ar tikelen het meest worden verkocht. Daar spelen we dan het volgend jaar weer op in". Op die manier kan elk jaar de voor raad goed worden gepland. Als het karwei is geklaard krijgen alle medewerkers een paasei mee naar huis. Wat gebeurt er met de eieren die dan nog overblijven? Daar kan Booij kort over zijn: "Er blijft bijna nooit iets over". MUZIEK-RADJO-TV UW TROUWDAG OP VIDEO... CHRIS SIERAT VIDEOPRODUKTIES Tel. 070-468534 RADIO - TV - VIDEO DEFECT VAN DER GREFT TV SERVICE Gerrit Doustraat 4a, Leiden. Tel: 071-120310 Reparatie en onderhoud van alle merken audio en video apparatuur. Wij geven 3 maanden garantie. Ook verkoop van nieuwe en gebruikte apparatuur. RITMICO ESPECIAL Caraïbisch allround orkest. Tel.: 071-210731. Semi-professionele co verband zkt goede zan geres). Tel.: 143576 of 219806. Yamaha el. orgel D/3R 2 man. vele effect mog. aut. ritme enz. in notenkl. pr. n.o.t.k. Tel. 071- 310650. Voor wie het beste wil: trio The MELLOW TONES 01714-3796. COUNTRY- ZANGERES Elly Feddema, voor eve nementen - countryshow begl. met band, muziek band of orgel, ook ach- tergrondmuz. Inl. of boe kingen 01725-4331. T.k.a. mooie, goed on- derh. piano met renner- mech. pr. n.o.t.k. Tel. 071-120449. T.k.a. Sony-MSX-2 com puter Hb-F700D, nieuw in doos vr.pr. 675,- 02522-31893. T.k. soundmixbanden meer dan 1700 titels, plus 1 discotafel t.k. Tel.: 071-311638. El. volaut. platenspeler 22 GA 209 merk Philips met S. opn. el. GP 412 II pr. 150,-. 071-310650. Wij geven 25 tot 150,- voor uw oude kl. tv. defect geen bezwaar. Tel. 01720-42800. Philips tuner 4 voork. toetsen, pr. 50,-. Tel. 071- 310650. Gevarieerde muziek!!! THE MUSICIANS 3-mans formatie met zangeres. Tel. 071- 133872 b.g.g. 02521- 15331 T.k. B O, Beocentre 3500 met losse cass.rec. en boxen i.z.g.st. 700,- Tel. 01718-14559/ Accordeonist zoekt gita rist, later evt. contrabas sist, voor het maken van folk, in 1e inst. op straat. Tel. 071-156025 (Peter). DE AMICO'S gevarieerde muziek voor iedere gelegenheid. 071-768179 b.g.g. 01828-13676. 5 eitjes maken muziek NIGHTSHIFT 5 man/onbetaalbaar, tel. 071 -762660/21 821 6. COMPUTERS HARD/SOFTWARE Wat moet je doen bij een "Disk Error"? Het staat op pagina 179 van hand leiding MS-DOS/PC- DOS door PIM OETS Verkrijgbaar in de ge specialiseerde boekhan del. Of bel anders 020- 204694. Atari type 130 XE -+- da- tarec. 4- diskdrive -+- printer -+- software, pr. ƒ1200,-. Tel. 01728- 8170. BOEKEN EN ENCYCLOPEDIEËN Derde testament Open boekje Openbaring H10 11 en 2 getuigen 12,-. Atjehstr. 65, Leiden. TUININRICHTING EN -ONDERHOUD Hoveniersbedrijf H.P. van der Vos Voor algehele tuinverzorging. Tel. 071-218286. Hoveniersbedrijf PETER HULSBOS Hazerswoude., Rijndijk 77., Tel. 01714-5658,, b.g.g. 071-897160. VAKANTIE CAMPING Zomerhuisjes te huur in rustige bosrijke omge ving van Schoonoord (Dr.). Tel. 05910-40019 (liefst na 19.00 uur). PAASSHOW van 12.00-17.00 uur Antiek en verlichting uit het betere hout gesneden 2e PAASDAG OPEN van 12.00 tot 17.00 uur Levendaal 88 Leiden 071-121335 Begrafenissen - Crematies Transporten In het rouwcentrum is gelegenheid tot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid. Verzekeringen Deposito's. L«iden, Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432, 2300 AK Leiden, telefoon 071-213231 Wassenaar, Deijlerweg 127, telefoon OI75I-12436 Voorschoten, Hyacinthstraat 7, telefoon 01717-5985 GROTE FRUITVERKOOR de Groenoordhallen, tijdens de Veemarkt. Verk. van 8-1 uu A.s. dinsdag 5 april bij W.J. Sira.- Kwaliteits Sinaasappelen Lage prijzen 1 kist 150 stuks Spaanse Sinaasappelen hand/pers, vol sap30,00 1 kist 100 stuks Maroc zoete hand sinaasappelen voor30,00 1 doos 72 stuks grote Cuba pers sinaasappelen voor25,00 Aardappelen. 10 kg binten2,50 Bloemige Irene's rode aardappelen 20 kg8,00 afhaal pijs 25 witte gr. fuits's10,00 3 kg stoof beer, roodk4,00 8 grote citroenen2,50 2 kg grote Jomagold4,75 Grote sappige handperen Conference 2,5 kg5,00 Hollandse appelen zachtzuur Lombart's.reklame prijs 5 kg 16 rode gr. fruit10,00 50 vol sap Sinaas10,00 30 grote Maroc Sinaas10,00 2 kg Granny Smith4,50 Verk. iedere ma.dag di. dag Bestellingen worden gratis thuisbezorgd. Tel. 224769 Rijndijk 68b, Leiden PAASMENU Salade van gerookte zalm en heibot met citroendressing Heldere kippebouillon met tomaat en kervel Kalfsbiefstukjes met saus van appel en dragon Vers fruitsalade met diverse ijssoorten Prijs p.p. 47,50 Beide dagen met muzikale omlijsting van Wim Lichtendahl. Ijofejl DeNachtegaal Nu ook verlichte J^N.ljjSSE all weather tennisbanen en overdekt zwembad. HOTEL RESTAURANT Heereweg 10,2161 AG Lisse. Telefoon 02521-144 47. der Notarissen te s-Gravenhage Sedert 1812 Nobelstraat 5.2513 BC 's-Gravenhage. tel. (070) 65 88 57' Patissier Pieter Booij en zijn vrouw Hanneke: 'Proberen te werken op het niveau van een sterrenrestaurant' KIJKDAG ALGEMENE VEILING DINSDAG 5 APRIL (9-21 uur) Attentie: maandag 4 april (2e Paasdag) is er GEEN kijkdag

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 25