LEIDSCH DAGBLAD F.X1EA Lawine doodt 6 Nederlanders Heerma: weinig winst in verkoop van huurhuizen Autoverkopen kelderen <sL C0SY Bergsldtocht in Zwitserland eindigt in drama Demmenie H.C.C. CARAVANS PSV straft Koeman zwaar PvdA eist opheldering over reclame voor investeren in Z.-Afrika Ook op 2e Paasdag voor meubels gezellig naar Waalwijk - pi KLERKX 01PÏIOI ZATERDAG 2 APRIL 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38590 DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Heerma (volkshuisvesting) heeft grote bezwaren tegen het plan van de WD om jaarlijks 15.000 tot 20.000 woningwetwonin gen aan de huurders te verkopen. De staatssecretaris twijfelt eraan of verkoop van deze woningen echt zoveel geld oplevert als de WD schat. De WD-fractie diende afgelo pen week het voorstel in om de wo ningwetwoningen te verkopen. De geschatte opbrengst daarvan, zo'n half miljard gulden, moet dan ge bruikt worden voor verbetering van de infrastructuur (wegennet en de rioleringen). Het CDA gaf zijn steun, terwijl ook het kabinet wel willende geluiden liet horen. Al leen minister Ruding (financiën) uitte zijn twijfels over de hoogte van de opbrengst. Ook lopen de liberalen volgens de staatssecretaris wat al te gemak kelijk over de eigendomsvraag heen. Daarnaast mag volgens hem niet vergeten worden dat de voor raad woningwetwoningen bestaat uit 'plussen en minnen': een cate gorie woningen die bij verkoop winst oplevert en een categorie waar juist geld bij moet. "Wat men nu wil, is alleen de plussen bij el kaar optellen en voor dat geld leu ke dingen bedenken, terwijl de i buiten beschouwing blij- In een dagbladinterview zegt Heerma dat voor een goed beeld van de winstgevendheid van het plan de hele woningvoorraad moet worden bekeken. "En als je dat doet, kom je tot de conclusie dat het nauwelijks geld oplevert". Daarmee onderschrijft hij de me ning van de Nationale Woningraad, de grootste koepel van woning bouwverenigingen, die in een reac tie voorrekende dat de verkoop vrijwel zeker weinig oplevert. Ze zijn daarnaast bang dat ze met veel onrendabele huurwoningen blij ven zitten. Nu kunnen ze de kosten die ze daarop maken nog compen seren door de 'winsten' op de aan trekkelijke huurwoningen. Boven dien kan de overheid een woning bouwvereniging nauwelijks dwin gen huurwoningen te verkopen, omdat die eigendom van de corpo ratie zijn. Overigens is Heerma niet princi pieel tegen de verkoop van wo ningwetwoningen. "Een onder zoek daarnaar, zoals de WD en ook het CDA willen, is wat mij be treft prima. Maar of dat nu echt zo veel geld oplevert, betwijfel ik". Een helikopter cirkelt rond boven de plaats waar zeven Nederlanders en hun gids werden overvallen door een lawine. De gids en een Nederlander bleven ongedeerd, terwijl vijf mannen de dood vonden. Een vrouw met ernsti ge onderkoeling overleed later in een ziekenhuis. (foto ap) ALKMAAR (GPD) De verkoop van nieuwe auto's is begin dit jaar met gemiddeld 20 procent gedaald ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Tientallen dealers wer den zelfs geconfronteerd met een terugloop in de verkoop van circa 50 procent in de eerste drie maan- X ilzjak Demmenie Computers Postbus 109-2300 AC Leiden Reaal 2 Leiderdorp Tel. 071-41.11.81 den van dit jaar. De vermindering van de kooplust wordt vooral toe geschreven aan de relatief lage prijs die autodealers betalen voor inruilwagens. Die prijs heeft alles te maken met het onverwacht grote overschot aan tweedehands auto's op de markt. Een andere oorzaak is de opleving in de autoverkoop eind vorig jaar. Toen kochten veel men sen een nieuwe auto om prijsstij gingen voor te zijn. De cijfers zijn gebaseerd op een enquête onder 64 autobedrijven in heel Nederland, die is gehouden door het blad 'Auto Professional'. De Nederlandse vereniging van Rijwiel- en Auto-Industrie (RAI) geeft toe dat de situatie in de auto branche 'niet zo florissant' is. Woordvoerder Glasius vindt de te ruggang in de verkoop echter nog niet verontrustend. Hij noemt een daling van 20 procent 'overtrok ken'. "De afgelopen jaren is het vrij goed gegaan met de autoverkoop. Het gaat nu wat minder, maar wij voorzien voor de langere" termijn geen verdere inzakking". Glasius erkent dat de inruilprij- zen zijn gedaald. "Maar het prijsni veau van occasions was hoog opge lopen. Dat er nu een marktcorrec- tie volgt, is logisch". Enkele grote dealers bevestigen dat de verkoop in de maanden januari en februari slecht was. De meeste constateren de afgelo pen twee weken echter weer een opleving. Maart en april zijn tradi tioneel maanden waarin veel men sen een andere auto kopen. "Als het weer wat mooier wordt en het voorjaar zich aandient, blijkt steeds weer dat veel mensen gaan denken aan nieuwe aankopen, zoals auto's", aldus een dealer. WASSENAAR 2e PAASDAG GEOPEND Zie adv. op pag. 16 Perioden met zon Wind in hoofdzaak uit zuidelijke rich ting, zwak tot matig. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Eerst perioden met zon, later in de week meer bewolking en grotere kans op neerslag. Middag- temperaturen rond 12 graden. Zondag 3 april zon op: 07.10 uur, zon onder: 20.17 uur; maan op: 22.01 uur, maan onder: 07.14 Waterstanden te Katwijk hoog water: 04.57 en 17.10 uur; laag water: 00.58 en 13.03 uur. Maandag 4 april zon op: 07.08 uur, zon onder: 20.19 uur: maan op: 23.21 uur, maan onder: 07.26 Waterstanden te Katwijk hoog water: 05.26 en ,17.41 uur: laag water: 01.31 en 13.40 uur. Dinsdag 5 april zon op: 07.05 uur, zon onder: 20.21 uur: maan op:maan onder: 07.43 uur. Waterstanden te Katwijk hoog water: 05.56 en 18.13 uur; laag water: 02.01 en 14.12 uur. EINDHOVEN (ANP) - Het bestuur van PSV heeft Ronald Koeman een boete van 10.000 gulden plus een schorsing voor de competitiewed strijd PSV - Haarlem opgelegd. Dit gebeurde naar aanleiding van uit spraken van Koeman in het maga zine Sport International. Daarin verklaarde hij de 'doodschop' van Gilhaus tegen Tigana in de Europa Cup-wedstrijd tegen Bordeaux klasse te vinden. Het clubbestuur was de mening toegedaan, dat Koeman door zijn uitlatingen niet alleen zichzelf, maar ook zijn me despelers en zijn club schade heeft berokkend. ISSeztLÜösTi^L grotesnuffelmarkt in de ronFNOOBDHAL te leiden op zat. 2 april en 2e paasdag 4 april 7aterdag 2 april 9.00-17.00 uur( -* 2e paasdag 4 apriM0.00-l7_00 uur inl. tel. 01640-35916-57521 S-CHARL/DEN HAAG (GPD) Zes Nederlanders zijn gisteren om het leven gekomen toen zij tijdens een ski tocht in het Zwitserse plaatsje S-Charl door een zware lawine werden verrast. De slachtoffers, vijf mannen en een vrouw, maakten deel uit van een groep van zeven Nederlanders, die onder leiding van een Zwitserse berggids een toertocht maakten op de berg Lorenzo. Baader uit S-Charl, die om 11 uur 's morgens met een groep van twaalf toer-skiërs op de Lorenzo was, heeft het drama op 1000 meter af stand zien gebeuren. „We zaten op het moment dat de lawine naar be neden kwam op zo'n 2000 meter hoogte", vertelt Baader. „We hoor den een enorme klap en op datzelf de moment kwam de lawine naar beneden. Van de acht skiërs die zo juist naar boven waren gegaan, za gen we niets meer. De berggids heeft direct alarm geslagen en is met zijn groep naar beneden geskied om verdere hulpacties op gang te brengen. Eigenaar Major van het bergho- tel waar het Nederlandse gezel schap logeerde, vertelde dat de 35- jarige gids zeer ervaren was. On derzoek moet uitwijzen of de berg gids onnodige risico's heeft geno men. Bij een lawine die vier jaar ge leden van de Lorenzo (3021 meter hoog) naar beneden kwam, vond één persoon de dood. De gids en de andere Nederlander wisten zich uit de sneeuw te bevrij den. Zij bleven ongedeerd. De vrouw werd zwaar onderkoeld uit de sneeuw gehaald, maar overleed gisteravond laat in het universi teitsziekenhuis van Zürich. De identiteit van de slachtoffers kon vannacht niet worden vrijgegeven, omdat een aantal nabestaanden nog niet op de hoogte was gesteld. Het ongeluk gebeurde gister morgen tussen 11 en 12 uur, toen de groep op een hoogte van 2600 me ter werd overvallen door een sneeuwmassa. Voor de hele streek Unter-Engadin, waar het ongeluk is gebeurd, geldt al enkele dagen een waarschuwing voor lawinege vaar op 2000 meter hoogte. De erva ren Zwitserse berggids, die direct na het drama met zijn walkie-talkie alarm sloeg, heeft samen met de ongedeerd gebleven Nederlander vijf slachtoffers geborgen. De gealarmeerde reddingsploe gen met honden waren spoedig ter plaatse, een half uur na het drama cirkelde een helikopter boven de plek des onheils. De vrouw werd een uur na het ongeluk ernstig on derkoeld gevonden. Zij had toen een lichaamstemperatuur van 25 graden. Met een helikopter werd ze overgebracht naar een streekzie kenhuis en vandaar naar de univer siteitskliniek in Zurich. Maar een spoedoperatie mocht niet meer ba ten. De Nederlanders waren afgelo pen zondag in S-Charl aangeko men, een dorp met niet meer dan veertien huizen en twee hotels. Zij logeerden in het berghotel Jean Jacques Major en zouden er een week blijven om te gaan 'toer-ski- ën'. Met een gids zouden zij buiten de normale pistes om door de ber gen trekken. Het plaatsje S-Charl, dat dichtbij het bekendere toeristenoord Schuls ligt, leeft uitsluitend van het zomertoerisme. Maar elk jaar rond Pasen worden daar de zoge naamde voorjaars-skitochten geor ganiseerd, tochten waaraan ook de Nederlanders deelnamen. Een andere berggids, Hermann GEVLUCHT - Kolonel Gregorio Honasan, de leider van de mislukte poging tot een staatsgreep tegen de Filipijnse regering in augustus, is vandaag gevlucht van een marine schip waar hij sinds vier maanden werd vastgehouden. Honasan ge bruikte een rubberboot om te vluchten vnadat hij een aantal be wakers om de tuin had geleid. Gifbelt stinkt letterlijk en figuurlijk 'T V L - JT «si f >«-I-7 i r t *- 2»> f De schaduwzijde van de geneeskunst Kings droom nog lang geen realiteit VANDAAG 44 PAGINA'S PAASSHOW - PAASSHOW !3ntteUl)utS „Hcptfjen" opent op 2e PAASDAG haar GREJVEA ZOLDER gnticfefjuis „ïrptfjen" Lammermarkt 59, Leiden, 071-146965. Ronald Koeman, die in eerste in stantie geen van zijn woorden in trok, heeft intussen zijn excuses aangeboden. Het bestuur van PSV was de mening toegedaan, dat de schrijver van het artikel verschil lende uitspraken van de internatio nal uit z'n verband heeft gehaald. In Bordeaux gaf de geschopte Franse international Tigana com mentaar op de uitspraken van Koeman. „Geweld is helaas onder deel van het spel. Wat ik niet kan begrijpen is dat Koeman er mee pocht". (Zie verder pagina 17) EETHUIS I I STOEP DAGSCHOTEL 9,50 Vandaag: SPIES VARKENSHAAS Oude Rijn 1a, 071-144734 Toeristen stranden door veerstaldng PARIJS/LONDEN (AFP) - Door een staking bij P and O Ferries moesten meer dan 3000 toeristen gisteren de eerste dag van hun paasvakantie in Dover moeten doorbrengen in een rij van 97 bus sen, 425 auto's en 500 vrachtwa gens. Reizigers werden geconfron teerd met vertragingen tot 12 uur. De 2300 werknemers van P and O staken al acht weken tegen plan nen van de rederij om 400 banen af te stoten en een nieuw ploegensys- teem in te voeren. De Franse autoriteiten hebben gisteravond een akkoord bereikt met de zeeliedenbonden dat een einde zou kunnen maken aan de staking van het veerbootpersoneel tussen Frankrijk en Groot-Brittan- nié. Het resultaat dat na 13 uur on derhandelen werd bereikt wordt vandaag voorgelegd aan de staken de zeelieden in Duinkerken, Calais en Dieppe. DEN HAAG (GPD) - De PvdA vindt het merkwaardig dat het mi nisterie van economische zaken via het blad Export Magazine het Ne derlandse bedrijfsleven attendeert op de mogelijkheid om in Zuidafri- ka geld te verdienen. Het kamerlid Wallage wil over twee weken het kabinet in een debat opheldering hierover vragen. In het tweewekelijkse blad van de Exportbevorderings- en Voor lichtingsdienst dat ressorteert on der het ministerie, verschijnen ge regeld mededelingen over ontwik kelingen van projecten in Zuidafri- ka. Bijvoorbeeld dat de eerste op drachten voor een groot oliewin ningsproject in de Mosselbaai in de herfst worden geplaatst. Volgens Wallage is het gedrag van Economische Zaken is in strijd met de dtuk die minister Van den Broek uitoefent op het bedrijfsle ven orn niet meer te investeren in Zuidafrika. "Er moet nu meer druk worden uitgeoefend, want Zuidafrika wordt door dit soort signalen be moedigd om door te gaan met het onderdrukken van de zwarte be volking", aldus het kamerlid. Ook anti-apartheidskringen vin den het kwalijk dat in een over- heidsblad dergelijke mededelin gen worden gedaan. Volgens een woordvoerder van Buitenlandse Zaken bestaat er geen verbod op het leveren van goederen aan Zuid afrika, tenzij het om speciale pro- dukten als wapens gaat. Ook is de import van ondermeer staal, ijzer en gouden munten uit Zuidafrika verboden. Er is wel een wet in de maak die investeringen (bijvoorbeeld het op zetten van bedrijven of vestigin gen) in Zuidafrika verbiedt, maar de export van goederen en dien sten valt daar niet onder. Aan het Nederlands bedrijsleven is, in af wachting van de wetsbehandeling, gevraagd niet meer te investeren in Zuidafrika. Een woordvoerder van Econo mische Zaken zegt dat er geen sprake is van een actief beleid om Nederlandse bedrijven te betrek ken bij projecten in Zuidafrika. "De EVD kent twee actieprogram ma's, namelijk op het gebied van voorlichting en op het gebied van werkelijke exportpromotie. In die programma's komt Zuidafrika niet voor". De mededelingen in 'Export Ma gazine' berusten volgens hem meestal op vrije nieuwsgaring. Dat de aankondiging over het miljar denproject Mosselbaai afkomstig zou zijn van de Nederlandse am bassade kon hij niet bevestigen. Hoogovens in keramiek IJMUIDEN (ANP/GPD) - Hoogovens gaat in keramiek. Als eerste stap daarvoor heeft het IJmuidense bedrijf een dochteronderneming opge richt, Hoogovens Industrial Ce ramics (HIC). Het zogenaamde technisch keramiek is een materiaal dat in het industriële proces afrekent met zaken als slijtage en roest- vorming. Hoogovens wil de ontwikkelingen op dit terrein van nabij meemaken. Technisch keramiek heeft de laatste jaren ongemerkt een be langrijke plaats veroverd in bij voorbeeld de auto-industrie, de ruimtevaart, als drager van computerchips en zelfs in tand artspraktijken. Gaten in kiezen worden steeds vaker met een combinatie van keramiek en kunststof gevuld. Het hecht be ter dan het traditionele amal gaam. Dinsdag 5, woensdag 6. donderdag 7 april geopend van 10-10 uur. Vrijdag 8 april van 10-9 uur. CONTAINER SERVICE 'AMSTERDAM' bv Verkoop en verhuur op maat van alle typen jT^T^TTj zeecontainers, gespecialiseerd in koel- en 1 I vriescontainers 24-uurs service Ideaal voor transport, tijdelijke opslag van goederen, magazijn en huisvesting Corslcaweg 6-1044 AB Amsterdam - Tel. 020-116810 Telex 18419 Corep NI Ned Ik) yd I Container Service 'Amsterdam' is een ^^^^^^^^|ondernemin^aruJ^<oninklijkeNedlloy^Groep^^^ WONEN Zanddonk Waalwijk s gelegen aan de weg Waü!*i|k T,bu,q Nederlands grootste meubelshow op 80.000 m2.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1