LEIDSCH DAGBLAD Fraude giro 100 miljoen Politie moet 3000 mensen inleveren Einde aan slibstort in Braassem lEUBELEty den Haan F Straf van 12 jaar voor liquidatie in drugshandel NERGENS VOOKDSUt Officier moet getuigen over drugsonderzoek O IP EN IDA© VRIJDAG 1 APRIL 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38589 ALPHEN AAN DEN RIJN - Hel toezicht van de ambtenaren van openbare werken op de stort plaats in Alphen heeft in het ver leden te wensen overgelaten. Er zal naar de gang van zaken van destijds een onderzoek worden ingesteld. Politieke consequen ties wil de Alphense raad voor alsnog niet aan de gifaffaire ver binden. Burgemeester Paats, die nogal nadrukkelijk had aangekondigd te zullen opstappen als de raad zijn handelwijze zou afkeuren, kreeg juist lof toegezwaaid voor zijn doortastend optreden. Het raadslid Bosman (Progres- Raad Alphen bijeen 'Schuldigen mogen straf niet ontlopen' sief Alphen) vindt dat iedereen met enig aandeel in de gifzaak zijn straf niet mag ontlopen. Bur gemeester Paats was het hiermee eens. "Maar dan moeten we wel de schuldigen hebben". Paats blijft bereid het boete kleed aan te trekken. "Als het wantrouwen niet kan worden weggenomen, moet ik voor me zelf een afweging maken over mijn aanblijven". Als enige fractie heeft de Soci- alistiese Partij in de Alphense raad wel aangedrongen op het vertrek van Paats. Het antwoord van de raad was duidelijk. De SP kreeg een door alle overige raadsleden gesteunde motie van afkeuring aan de broek. De raad vond dat de SP de burgemeester ten onrechte in diskrediet heeft gebracht. DEN HAAG/RIJNSATERWOU- DE - Het Braassemermeer wordt in de toekomst ontzien bij de stort van verontreinigde bagger en slib. De verantwoordelijke gedeputeer de J. van der Vlist (PvdA) heeft dat gisteren toegezegd aan de provinci ale commissie voor milieu. De uitzonderingspositie voor het Braassemermeer is een gevolg van politieke druk van onder meer de CDA-fractie in de commissie. Met name CDA-statenlid W. van der Berg uit Katwijk heeft al maanden aangedrongen op een wijziging van het provinciale stortbeleid. Ook PvdA en WD willen dat er strengere normen komen voor het storten van slib, maar de fracties gingen er gisteren toch mee ak koord dat de bestaande richtlijnen, daterend uit 1984 voorlopig nog van kracht blijven. De opstelling van de commissie is vooral ingegeven door de vorig jaar geblokkeerde stort in het Braassemermeer van verontrei nigd slib uit Wassenaar. Na een protestactie van een hengelsport- vereniging in Alkemade en een hanrdtekeningactie in Woubrugge en Rijnsaterwoude weigerden de omliggende gemeenten een hin derwetvergunning af te geven voor de overslag van het verontreinigde slib. Ook de regionale milieugroep Slibgevaar heeft gevraagd om een definitief einde te maken aan het storten van vervuilde baggerspecie in het Braassemermeer. (Zie ook rëgiopagina) UTRECHT (ANP) - De politie moet de komende vier jaar met in totaal bijna 3000 mensen inkrim pen. Volgens de ministers Van Dijk (binnenlandse zaken) en Kort hals Altes (justitie) is dat de enige manier om de politie in Nederland betaalbaar te houden. Om gedwon gen ontslagen te voorkomen willen de bewindslieden een vut vanaf 57 jaar invoeren, schrijven ze in een brief aan de iSveede Kamer. De ministers nemen daarmee volledig het advies over van het Compact Beraad van bestuur, poli tiechefs en openbaar ministerie. Dat is ingesteld om oplossingen aan te dragen voor de tekorten bij de Nederlandse politie. Het budget is voor deze kabinetsperiode be vroren op 3,5 miljard gulden per jaar, maar de politie moet tegelij kertijd veel investeren in automati- Kledingateliers betaalden geen loonbelasting ZAANDAM (ANP) - Bij invallen in twee kledingateliers in Zaandam zijn de politie, de belastingdienst en het GAK een fraude van enkele tonnen op het spoor gekomen. Vastgesteld werd dat de eigenaren voor de 40 werkneemsters geen loonbelasting en sociale premies afdroegen. De belastingdienst heeft daarop direct een vordering van enkele tonnen ingediend bij de eigenaren. De politie vermoedde ook dat dat er illegaal in ons land verblijvende buitenlanders achter de naaimachine zaten, maar die werden niet aangetroffen. Opnieuw geweld in deelstaat Punjab AMRITSAR (AP) - In de noordelij ke Indiase deelstaat Punjab zijn gisteravond zeker 33 mensen om het leven gekomen bij aanslagen die vermoedelijk alle het werk wa ren van militante Sikhs. De ge-, weldsgolf, de ergste van dit jaar, vond plaats enkele uren nadat een overkoepelende Sikh-organisatie had opgeroepen geen aanslagen meer te plegen tegen gematigde Sikhs. Het merendeel van de slachtoffers was hindoe. In het dorpje Pangota, 40 kilometer ten noorden van Amritsar, werden in totaal 18 mensen door zeven mili tante Sikhs doodgeschoten. De ze ven openden het vuur op een Hin doe-gezin dat al lag te slapen, aldus de politie. Heeft u de mooiste y kollektie al ontdekt? «tuinstoelen, tafels en ligbedden kussens en parasols in meer dan a jji 200 dessins «WEBER-barbecues JJS •volop keus voor elk budget n aankoop GRATIS thuisbezorgd!^^ Alle grote merken in huis: IcJj «^KfTTLER, HERLAG. ALLIBERT. KURZ J-lf tOVERGARDEN. PALMC0LLECT, GROSFILLEX. HARTMAN enz afl Dagelijks geopend van 'IrR Slot 6 uur, vrijdag koopavond. Rijnsburg fiÜ Viet Zuidzijde 24, Rijnsburg (aan het grachtje in het centrum)^ Jp Tel. 01718-21301 JJ» Vrijwel overal droog Perioden met zon en droog. Minimum temperatuur omstreeks 2 graden, midda;tcmperatuur ongeveer 11 gra den. Matige zuidelijke wind. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Eerst perioden met zon, later in de week meer bewolking en grotere kans op neerslag. Middag- temperaturen rond 12 graden. Zaterdag 2 april zon op: 07.12 uur, zon onder: 20.15 uur; maan op: 20.44 uur, maan onder: 07.04 Waterstanden te Katwijk hoog water: 04.29 en 16.39 uur, laag water: 00.30 en 12.31 uur. sering en betere verbindingen. Het beraad heeft becijferd dat tot 1992 een kleine 1400 politiemensen van de regeling voor 57-jarigen ge bruik zullen maken. Samen met het natuurlijk verloop en gewone pensionering kunnen zo 2700 ar beidsplaatsen verdwijnen, wat 181 miljoen gulden moet opleveren. Daarvan gaat 140 miljoen naar au tomatisering. De grootste politiebond ACP zal 'tegen ons gevoel in' meewerken aan de regeling voor 57-jarigen, zo verklaarde ACP-voorzitter Koffe- man gisteravond. "Enerzijds heb ben we er moeite mee mee te wer ken aan een daling van de sterkte, aan de andere kant'ervaren we zo veel druk van 57-jarigen dat we er niet onderuit kunnen". De ministers willen voor de on- gemakkentoeslag, een belangrijk strijdpunt tussen de bewindslie den en de politiebonden, in begin sel maar 270 miljöen beschikbaar stellen. Maar ze zijn wel bereid om via bezuinigingen elders hiervoor meer geld uit te trekken In oktober 1987 demonstreerden nog zo'n 15.000 politiemensen tegen een dreigende aantasting van de toe slag. Koffeman is niet verbaasd over de besluiten van de ministers. "Door de samenstelling van het be raad wisten de ministers zich ver zekerd van de steun van het politie veld voor deze maatregelen. Ze kunnen de bal nu in het open doel schieten". Hij vindt het overigens 'een uitermate trieste zaak dat de kwaliteit en effectiviteit van de po litiezorg blijkbaar ondergeschikt is aan het huishoudboekje van de Ne derlandse staat'. ROTTERDAM (GPD) De Rotter damse rechtbank heeft een 37-jari- ge Ecuadoriaan gisteren veroor deeld tot twaalf jaar cel wegens doodslag op een 25-jarige Rotter damse travestiet. Moord achtte de rechtbank niet bewezen. Officier van justitie Gras had twee weken geleden 18 jaar geëist voor wat hij een 'keiharde liquidatie' noemde. De Rotterdammer, die als traves tiet werkte onder de naam Kelly, werd op 15 augustus in zijn woning, doodgeschoten toen een partij co caïne was verdwenen die hij voor de Zuidamerikaan beheerde. "De ze zaak toont aan dat in de interna tionale handel van verdovende middelen alle normen en waarden met voeten worden getreden," al dus rechtbankpresident Van der Grinten. Vorige week werden de twee an dere verdachten in deze zaak, een Peruviaan een Chileen, wegens ge brek aan bewijs vrijgesproken. Te gen hen had Gras respectievelijk twaalf en zes jaar geëist. Raketten op Kirkuk NICOSIA (AP) - Iran heeft vanoch tend gemeld twee raketten te heb ben afgevuurd op de noordelijke Iraakse oliestad Kirkuk. De aanval vond plaats nadat Iraq gisteren had aangekondigd een eenzijdig be stand in de stedenoorlog te zullen respecteren als beleefdheidsge- baar aan de Turkse premier Özal, die vanmiddag voor een driedaags bezoek naar Baghdad komt. Het Iraanse persbureau IRNA berichtte dat de raketaanval een vergelding waren voor de Iraakse raketaanvallen op Iraanse woon wijken. Bus stort in rivier VALLE DE BRAVO (AP) - In de buurt van de Mexicaanse stad Val- le de Bravo is gistermiddag door onbekende oorzaak een passa giersbus van de weg geraakt en in een 50 meter lager gelegen rivier, de Rio Paraje el Salto, gestort. Het voertuig werd in tweëen gereten, aldus een woordvoerder van het Mexicaanse Rode Kruis. Tot dus ver zijn 14 doden en 26 gewonden geborgen maar gevreesd wordt dat nog meer mensen bij het ongeluk het leven hebben verloren. De Ecuadoriaan werd behalve voor de doodslag ook nog veroor deeld tot 100.000 gulden boete we gens de invoer van een partij cocaï ne in Nederland vanuit Antwer pen. De officier van justitie over weegt tegen alle drie de uitspraken van de rechtbank hoger beroep aan te tekenen. Weekblad gaat op in Elseviers Magazine AMSTERDAM (ANP) - Elseviers Weekblad houdt half mei op te be staan. Het blad gaat dan op in Else vier. De redactie van het Weekblad en adjunct-hoofdredacteur J. van den Bossche gaan over naar Else vier, dat tot eind vorig jaar Else viers Magazine heette. Elseviers Weekblad kwam in 1945 voor het eerst op de markt. El seviers Weekblad en Elsevier heb ben ongeveer 120.000 abonnees. Voor het samengevoegde opinie weekblad verwacht de uitgeverij een betaalde oplage van 150.000. ÖÜlHet Motorhuis Het Motorhuis: je kunt er niet omheen. VONDELLAAN 80. LEIDEN. MAT/M ZA8.I5- 17.45 GEEN TREINEN - De Neder landse Spoorwegen zullen in de nacht van zaterdag 2 op zondag 3 april het laatste deel van het afgelo pen woensdag ontspoorde treinstel bij Driebruggen afvoeren. Daar door is er tussen Gouda en Woerden tussen zaterdag 21.30 uur en zondag 12.00 uur geen treinver keer mogelijk. Reizigers worden met bussen vervoerd. Gestolen betaalkaarten massaal verzilverd in het buitenland ASSEN (GPD) - Een team van de Drentse politie heeft een fraude met girobetaalkaarten aan het licht gebracht waar bij de Postbank een schade heeft geleden die kan oplopen tot 100 miljoen gulden. Tijdens het onderzoek dat drie maanden heeft geduurd zijn 400 verdachten bekend ge worden. BOLLENSTREEK Traditiegetrouw gaat de opening van de Keuken hof gepaard met het inrichten van de bekende bloemenstalletjes langs de wegen in de bollenstreek. Dit jaar was Trudi Hulsbosch een van de eersten. Dit Paasweekeinde nog zullen nog vele collega's volgen. Hidsbosch staat met bloembollen, tulpen en de bekende bloemenslingers voor op de motorkap van auto's, langs de Delfweg in Noordwijkerhout na bij de Keukenhof. De bloemenslingers rijgt zij zelf. Omdat op dit moment vooral narcissen in bloei staan, kunnen toeristen alleen nog narcissenslin- gers kopen. De tulpenslingers volgen over enkele weken, (foto Wim Dijkman) Van hen zijn er 63 vrijwel allen afkomstig uit Amsterdam opge pakt, waarbij Justitie voorrang heeft gegeven aan die verdachten die de vetste winsten opstreken. De rijksaccountantsdienst is in geschakeld om de onrechtmatig verkregen inkomsten te 'verreke nen' in een belastingaanslag. ,,We hebben geprobeerd hen zoveel mo gelijk in hun portemonnee te tref fen", aldus officier van justitie mr. H.A. Marquart Scholtz. Zes van de arrestanten zitten nog vast. De officier gaat er vanuit dat de Postbank zal proberen de schade te verhalen op de hoofdverdach ten. Zij krijgen ook de belasting en de sociale dienst van de hoofdstad achter zich aan. ,,Alle verdachten hadden een uitkering. Die gebruik ten ze voor hun sigaretten", geeft Marquart Scholtz de weelde aan waarin de grote helers leefden. Er is in de vorm van peperdure auto's, speedboten en stacaravans maar voor een bedrag van een miljoen gulden teruggevonden. Het Drentse politieteam begon in januari met het onderzoek nadat in Assen twee jongens uit Amster dam waren betrapt op het henge len van betaalkaarten uit de brie venbussen van een flat. Toen al werd duidelijk dat het om een lan delijke zaak ging. „Maar aangezien er elders in het land weinig aan werd gedaan, hebben wij dit team gevormd", aldus de officier, die zegt dat er sprake is van georgani seerde zware criminaliteit. Het team kreeg de naam Zandlo per, naar de opbouw van de crimi nele organisatie, die werd gevormd door jeugdige 'hengelaars', tussen- helers, een kleine kern van grote helers en vervolgens weer een le gertje van vooral oudere Amster dammers die de betaalkaarten in het buitenland verzilverden. Van die laatste categorie zit een aantal vast in Spanje, Oostenrijk en Zwit serland. De grote helers behaalden een winst van zo'n 3.500 gulden op een setje betaalkaarten van 20 stuks. Bij het innen van de gestolen kaarten werden vervalste betaal- pasjes gebruikt die in een bedrijfje in Loenen op de Veluwe werden gemaakt. Ook werd gebruik ge maakt van gestolen en vervalste paspoorten. Een verdachte heeft bekend 1.800 pasjes te hebben ver valst. Aangezien een setje betaal kaarten in het buitenland al 8.500 gulden opbracht, was alleen zijn aandeel al goed voor een schade van ruim 15 miljoen gulden. Officier Marquart Scholtz zegt dat het politieteam de handel in ge stolen betaalkaarten een gevoelige klap heeft toegebracht. Het aantal aangiften van dit soort diefstallen is de laatste weken drastisch ge daald. De hoofdverdachten die in mei en juni voor de rechtbank in Assen komen kunnen maximaal zes jaar gevangenisstraf krijgen. 30 PAGINA'S Ronald Koeman Strafcommissie over weegt maatregelen tegen Ronald Koeman na 'ver spreking' in interview, PAGINA 19 Dijkzigt wil schadever goeding geven voor geel zuchtbesmetting. PAGINA 3 PAGINA 5 Onderzoek Erasmus- universiteit: weinig be drijven houden 25 jaar stand. PAGINA 7 vlotte pump met open teen en geleng. In wit, I zwart en marineblauw. Maten 36 - 4" Winkelprijs 34.95 Bristolprijs 27.50 alléén vandaag en morgen AMSTERDAM (GPD) - De Alk- maarse officier van justitie Groen huis moet op 30 juni getuigen voor het Amsterdamse gerechtshof over de wijze waarop hij vorig jaar het onderzoek heeft geleid in een zaak tegen enkele heroïnehandelaren. De advocaat van een van de ver dachten had om diens getuigenis gevraagd en het Amsterdamse hof besloot gisteren dat dit inderdaad voor een goede beoordeling van de zaak van belang kan zijn. Op 14 april van het vorig jaar vond de politie van Purmerend bij een inval in drie panden 16 kilo he roïne. De politie was de drugs toe vallig op het spoor gekomen door de telefoon af te luisteren van een man uit Purmerend die na een steekpartij in het Amsterdamse VU-ziekenhuis was beland. Omdat de man weigerde de da ders van de aanslag te identifice ren, werd besloten zijn telefoon af te tappen in de hoop zo de schuldi- gen te achterhalen. De daders kwa men nooit boven water, maar wel kwam de politie zo op het spoor van de drugszaak. Advocaat Rammelt uitte zijn twijfels over de manier waarop de politie de zaak heeft aangepakt. Drie als getuigen opgeroepen poli tiemensen bleken zich gisteren weinig details te kunnen herinne ren. Zo bleef onduidelijk waarom de invallen uitsluitend in opdracht van de Purmerendse hoofdinspec teur Heineman waren geschied en officier Groenhuis niet was meege gaan. Het hof besloot de zaak tot 30 juni aan te houden en dan Groen huis te horen. Minder geld per girobetaalkaart in het buitenland AMSTERDAM (ANP) - De Postbank wijzigt in een poging het verzilveren van gestolen gi robetaalkaarten tegen te gaan de maximum-bedragen die in het buitenland kunnen worden opgenomen. Bovendien wor den daar de legitimatiever plichtingen verscherpt. In de meeste van de 39 lan den waar de betaalkaarten kun nen worden verzilverd kan niet meer dan ongeveer f 275 per be taalkaart worden opgenomen. In de postkantoren in het bui tenland wordt bovendien voortaan niet alleen gevraagd naar een giromaatpas maar ook naar een paspoort. 1 in het mooie "Wilgenpark" I Leiderdorp staan momenteel 25 grandioze I WITTE HALVE LANDHUIZEN in aanbouw. Prijzen v.a.: 383.000,- V.O.N. Zaterdag 2 april zijn wij in de verkoopkeet aan de (pM|) Hoogmadeseweg van 13.00 tot 15.00 uur. Kom langs. Ljg Er zijn er nog maar 7 te koop! Iionyu] 1| HEEREWEG 282, LISSE, 02521 -19120

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1