Rijksweg 11 extra geld met te lijf B en W laten clubs verhuizen Boer deelt melk uit Bouw Weteringpark ligt zo goed als stil Burgeravond Zoeterwoude PAGINA 16 VRIJDAG 1 APRIL 1988 Voorschoten wil verkeerskundige raadplegen VOORSCHOTEN - De Voorschotense gemeente raad legt 70.000 gulden opzij voor de actie tegen de aan leg van rijksweg 11-west, 25.000 gulden meer dan B en W hadden voorgesteld. Voor dit extra geld kan een verkeerstechnisch bureau in de arm worden genomen. De 45.000 gulden van B en W bood slechts ruimte voor het laten maken van een brochure, het opstellen van een actieplan en het actie voeren zelf. Tijdens de gemeenteraadsvergade- ring, gisteravond, vonden de partij- de krappe kant. Ze stel- van wantrouwen. Gisteravond leg- Wassenaar". En die machten zou de alleen het CDA nog enige fel- den échte machten zijn "bij de hui heid aan de dag. Raadslid W. Val- dige regeringsconstellatie", kenburg (CDA) betreurde de uit- Het betekent wel dat Voorscho- spraken en het "solistisch/fïloso- ten verschillende dingen moet a fisch optreden vuldigheid e moeten voorop staan, meldde hij Dat zou de acties in het verleden ook zo succesvol hebben gemaakt. Rijksweg 11-west hangt Voor- Visser". Zorg- tonen in zijn strijd tegen de rijks- eensgezindheid weg. Raadslid G. Both (PvdA/PPR) had het er in dat verband over dat het verleden Voorschoten het wonderlijke bondgenootschap van expansieve bollenstreekgemeenten en overbe- schoten al 32 jaar boven het hoofd laste oorden als Wassenaar uit el- nog in 1977 brachten B „uitstekende nota" uit tégen de rijksweg. In 1980 en 1985 zonden z kaar moet spelen. Moeilijk hoeft dat volgens hem niet te zijn. Hij vindt dat Voorscho- anti-rijksweg moties naar Den ten sterke argumenten heeft en Haag en in 1986 zeiden de college- denkt dat die argumenten de argu- Taart voor wethouder VOORSCHOTEN - Een anti rijksweg 11-taart, uitgevoerd als stopbord. Dat kreeg de Voorschotense wethouder J. Visser gisteravond voor zijn 65ste verjaardag van de ge meenteraad. Nestor W. Valken burg (CDA) schonk hem de taart als een soort waarschu wing en bond hem op het hart: 'Zeg nou zelf, nooit rijksweg 11". De wethouder had dit alles te danken aan zijn uitspraak dat wanneer de rijksweg niet valt tegen te houden, Voorschoten maar moet vechten voor een tunnelvariant. Tijdens een de bat werd hij daar voorzichtig over onderhouden, in de speech van Valkenburg kreeg tussen de welgemeende ge lukwensen in het rode licht. Sinds Vissers verjaardag zijn alle wethouders bejaard. J.D. van Dalen was dat al voor de nieuwe regeerperiode begon, wethouder L.L. Marselis werd 65-plusser tijdens de rit. Burgemeester mevrouw Hendrickx stempelt de aanvraag tot opname in het Warmondse scholenplan v eniging Algemene School Warmond. Voorzitter R. Stuyling de Lange kijkt toe. <f partijen in hun beleidsplan wonden nee tegen het stukje infra structuur. "Tegen deze achter grond zeg ik dat Visser niet zorg- de buurman vuldig heeft gehandeld", aldus Val kenburg. "De vraag is: wat nu?" Visser moest duidelijk verklaren Nadat D66 hamerde op het in schakelen van de burgemeester, zei eerste burger P. Cannegieter strijdbare dingen. "Wanneer den wel dat het extra krediet, dat tegen de aanleg te zijn. D66 eiste ten laste gaat van de incidentele ruimte, niet uitgegeven hoéft te worden. Het is meer als geruststel ling bedoeld: mocht de nood aan de man komen, dan slaat er een potje klaar. Volgens D66, de vooral zo belangrijk omdat Voor- i tijdsklem' zit. Over vergadering enkele maanden presenteert rijks waterstaat een nieuwe wegen- schets. waarschijnlijk mét de rijks weg die Noord-Hofland scheidt anti-rijksweg gevoelens menten van anderen aantasten Minder gelukkig is hij met de sug gestie van B en W om "de weg bij te leggen. We moe ten als gemeenten niet tegen elkaar deze onzinnige gedachte wordt gaan opbieden". doorgezet, die zulke verscheuren- De PvdA/PPR wil nuchter op de effecten heeft voor de Voorscho- n rijtje zetten hoe het woon- tense samenleving, dan zullen we iets later hetzelfde omdat tegen- werkverkeer in de Haagse regio protesteren met alles wat we in standers gebruik kunnen maken zich ontwikkelt en hoe bereikbaar huis hebben. Voorschoten zal filosofieën, hoe onschuldig die de bollenstreek is. Per saldo zal schieten uit alle vuurmonden", daar uitkomen dat de rijksweg "van uiterst relatief belang zal zijn Het CDA schrok daar een beetje De WD-fractie betreurde de uit- of zelfs overbodig blijkt". De op- van. Gebundelde kracht, daar gaat roep om bondgenoten te zoeken het om. Een zeer actieve rol van de onderstreepte Both van harte: "Dat burgemeester, daar kijken de de raadscommis- toont aan dat het niet louter eigen- christen-democraten naar uit. De belang is. En het zou aardig zijn burgemeester sloot de discussie wanneer een deel van het bedrijfs- met de strijdbare opmerking dat leven zich aan onze kant zou scha- "een admiraalschip vele kanonnen ren". heeft". ook lijken. het extra geld, is dat spraken van Visser evenzeer, r al gerustgesteld tijdens openbare werken. Volgens de PvdA/PPR-fractie van Visser hoeft niemand te twijfelen aan de WARMOND - De Warmondse bur gemeester mevrouw G.H.M. Hendrickx heeft gistermiddag 48 rechtsgeldige handtekeningen in ontvangst genomen van de voorzit ter van de kersverse vereniging Al gemene School Warmond. De voorzitter, R Stuijling de Lange, zei in zijn toespraak te verwachten dat in 1990/1991 de algemene school Warmond "een volledige basis school zal zijn met 160 leerlingen". Hendrickx-Vlaar reageerde spon taan: "Dat kan ik me haast niet voorstellen". Van die 48 handtekeningen, waarmee de in een felle school strijd gewikkelde ouders opname in het Warmondse scholenplan af- Nieuwe school in 1990 al 1600 leerlingen' dwingen, zijn er 32 goed voor de start van de onderbouw van de toe komstige school. De resterende 16 zijn afkomstig van ouders met kin deren in bovenbouwleeftijden. Dat is nu nog niet genoeg om met een volwaardige school te beginnen. Maar er zijn ook nog eens 33 hand tekeningen verzameld die afkom stig zijn van ouders met kinderen beneden de vier jaar. Die zijn welis waar niet rechtsgeldig voor de aan vraag om in het scholenplan te worden opgenomen "maar wel van belang voor de verdere prognoses en dus voor de verdere discussie", aldus Piet van der Vooren, be stuurslid van de vereniging Alge- mene%School Warmond. Voorzitter Stuijling de Lange wees de burgemeester erop dat een en ander betekent dat reeds in 1990 de nieuwbouw voor de te stichten school moet zijn gerealiseerd. Waarop de burgemeester de pape rassen van een stempel voorzag: 31 maart 1988.'Maar net op tijd want met ingang van vandaag kunnen er voor het eerstkomende scholen plan geen aanvragen meer worden ingediend. leen aan verkeerskundigen omdat voerder G. Both. "Nadrukkelijk ze kundig zijn, maar ook omdat de noemde hij de weg niet noodzake argumenten beter over zullen ko- lijk en met aanvaardbaar. Je kunt men dan wanneer een belangheb- hooguit stellen dat zijn stellingna- bende als Voorschoten ermee me niet erg opportuun was", komt. "We kunnen het zo boven Mensen die nu nog "doorzeuren" het gemeentelijk belang uittillen", zijn volgens Both alleen uit op poli- D66-raadslid J. Aikens, onder tiek gewin: "We moeten de zaak 'Niets blijft meer op zijn plek in Warmond' instemmend geknik. Even eensgezind waren politici over verkeerswethouder J. Visser. De PvdA/PPR-politicus had on langs verklaard dat wanneer de rijksweg 11-west niet tegen te hou den valt, Voorschoten voor een tunnelaanleg moet vechten. Nadat hij tijdens de vergadering nadruk kelijk verklaarde dat de weg onge wenst, onnodig, overbodig en onlo gisch is, waren ook de fracties van D66 en CDA tevreden. De afgelopen weken hadden de snel mogelijk sluiten". De manier waarop het CDA zijn wethouder aanviel, noemde hij "een beetje be neden peil". Dreigend De veelbesproken wethouder gaf aan dat het tamelijk uniek is wanneer een gemeente een public relations-bureau in de arm neemt om iets tegen te houden: "Meestal maken ze juist pr omdat ze iets wil len, iets te propageren hebben. Wij doen aan public-relations omdat we zorgvuldig willen handelen", partijen andere taal gesproken. De De situatie is volgens hem dreigen- wethouder had de onderhande lingspositie van Voorschoten on dermijnd en niet gedaan wat een gemeente-bestuurder moet doen: het gemeentelijke standpunt der dan ooit: "In de jaren '60 i hadden we alleen te maken met de verkeerstellers van rijkswaterstaat. Nu zijn er ook andere machten: de ondernemers van de bollenstreek. kondigen. D66 diende schriftelijke de Kamer van Koophandel c vragen in en dreigde met een motie tamelijk invloedrijke gemeente als WASSENAAR - De bouw van Was senaars laatste nieuwbouwwijk. Weteringpark, ligt nagenoeg stil. Aannemer De Vries heeft dinsdag uitstel van betaling aangevraagd en sindsdien hebben werknemers van hem en enkele onderaanne mers zich beperkt tot noodmaatre gelen en kleine klusjes aan bijna af geronde woningen. Zo konden de eerste vijf premie- A koopwoningen deze week toch huurders zijn geen acties te ver wachten: hun woningen zijn nog niet verdeeld. Nare situatie De bestuurder heeft het over een uiterst nare situatie en heeft dat nog nooit meegemaakt. Het is niet de eerste keer dat Weteringpark in de problemen komt. Door gedoe met verontreinigde bagger, begon de bouw drie maanden later vorig WARMOND - "Door die sporthal verandert alles in Warmond", con cludeert het raadslid Bram Schave- maker van Progressief Warmond uit de nota van B en W over de ac- commodatieproblematiek in het dorp. En inderdaad, in de nota, die als uitgangspunt heeft dat er daad werkelijk een nieuwe sporthal of - zaal komt in het dorp, krijgt vrijwel elke Warmondse instelling een an dere plek toebedeeld; niets blijft meer op zijn plaats. De meest in het oog springende verhuizing is die van de bibliotheek, nu nog in 't Meerpunt, naar het oude gemeen telijke gymlokaal bij het dorps pleintje met de pomp. Van alle raadsleden is Schave- maker degene die deze bui 'het eerst zag aankomen. Zijn algemene beschouwingen bij de gemeente begrotingen van 1987, twee jaar ge leden stonden geheel in het teken van die sporthal en de effecten er van. "Als de sneeuwbal eenmaal rolt"... luidde het motto. De nota moet worden gezien als een discussiestuk. Er staat nog niets vast. De betrokken instellin gen hebben tot eind deze maand de tijd om op het stuk te reageren. In juni zullen belangrijke besluiten vallen. Ook over de sporthal waar- ADVERTENTIE mee momenteel een werkgroep druk in de weer is. Alles hangt met elkaar samen, vandaar de nood zaak om de problematiek in één keer aan te pakken. Komt die sporthal er, zo filosofe ren B en W, dan kunnen alle instel lingen die nu nog gebruik maken van het gymlokaal bij de dorps pomp daar verdwijnen en de nieu we zaal gaan gebruiken. Het gaat om onder meer de gymnastiekclub Jong Warmond, een gymclub voor dames, een balletschool en de gy- mpnde leerlingen van de basis scholen. En zo rolt het balletje verder: de bibliotheek kan dan naar de gym zaal, "in het hart van het dorp", schrijven B en W. De ruimte die de bibliotheek achterlaat is geschikt voor gebruik van de plaatselijke jongerensoos Ut Sloepie. Ut Sloe- pie is nu nog de buur van de biblio theek in 't Meerpunt. Onderzocht kan worden of medegebruik van de huidige bibliotheekzaal door de vereniging Kommunikatie War mond mogelijk is. Gaat ook die vlieger op dan ko men er dus twee ruimtes vrij in het gemeentelijke multi-functionele ZOETERWOUDE - Nieuwe inwo ners van Zoeterwoude zijn welkom op de burgeravond, die het ge-, meentebestuur op 13 april aan staande houdt in het gemeentehuis aan de Noordbuurtseweg. Doel van de avond is om, zoals het officieel heet, "een bijdrage te leveren aan het totstandkomen van een nog betere communicatie tus sen burger en bestuurder". Om klokslag acht uur opent bur gemeester houdijk de burger avond. Vervolgens houdt wethou der Van der Heijden (financiën, ruimtelijke ordening) een toe spraak over het huidige beleid en de toekomstige ontwikkelingen die Zoeterwoude te wachten staan. Datzelfde doet wethouder Gra- niewski die in haar portefeuille welzijn, onderwijs, sociale zaken en volksgezondheid heeft. centrum 't Meerpunt. B en W spe len met de gedachten die zalen te gebruiken als vergaderruimte, een eigen onderkomen voor de Stich ting Welzijn Ouderen of er muziek lessen te geven. B en W noemen in hun stuk ook 't Trefpunt. Verschil met de voor noemde gebouwen is dat dit ge bouw aan de Herenweg niet in ge meentelijke handen is maar eigen dom van de hervormde gemeente. De kerkvoogdij klopte een tijd te rug bij de gemeente aan om een subsidie omdat de grote onder houdskosten veel hoger waren dan de recettes. Aanvankelijk heette het dat 't Trefpunt dicht zou gaan en de huurcontracten zouden wor den opgezegd maar door overleg en een siibsidie konden de Tref puntdeuren openblijven. In het dorp valt nogal eens kritiek te be luisteren over de wijze van exploi tatie van het Trefpunt. De kerk voogdij laat dat over aan een pach ter en die drijft de tent met een commercieel en niet met een soci aal-cultureel oogmerk. Veel te doen is er ook geweest om het ver schil in tarieven. Instellingen met protestants-christelijke inslag Dit alles kan B en W er toch niet toe verleiden tot aanschaf van 't Trefpunt over te gaan. Ze willen slechts blijven helpen bij het open houden door de kerkvoogdij van het gebouw. Wel betrokken bij de hele opera tie wordt de Triangel, het voormali ge kleuterschoolgebouwtje van ba sisschool Oostérgeest. Wat B en W betreft kan het aloude idee om de peuters daar aan een speelzaal te helpen, worden gehandhaafd. Wel licht dat de stichting in kwestie, als ze eenmaal beter is gehuisvest, kan uitgroeien tot kinderopvang voor halve dagen. In gebouwtje De Woe- zel kan dat per se niet. Tussen de regels door wordt duidelijk dat dat een krot is. B en W hebben er ook voor ge zorgd dat de verhuisoperatie niet geheel in duigen valt als de sport zaal/hal er toch niet komt. Dan komt weliswaar het gymlokaal ook niet vrij maar de bibliotheek kan in dat geval naar de Triangel. Van de nu nog gescheiden zalen in het Meerpunt van de boekenuitleen en Ut Sloepie kan dan één hele grote worden gemaakt met alle gebruiks mogelijkheden vandien. Duidelijk is wel dat er minder kan als er geen nieuwe sporthal komt. worden opgeleverd en zullen vijf jaar. De vondst van prehistorische andere koopwoningen misschien volgende week volgen. Het lot van 35 andere premie-A koopwoningen en 35 woningwetwoningen is min der zeker. Woningbouwvereniging St. Willibrordus hoopt de vertra ging zo klein mogelijk te houden en heeft het bouwbedrijf inmiddels in gebreke gesteld. Indien de bewindvoerders aan geven dat De Vries uit Emmeloord het werk niet kan doorzetten, gaat ze onverwijld op zoek naar een an dere aannemer. Door de doorbere kende prijsstijgingen, betekent dit dat het werk duurder wordt in de polder aan de Leidse kant van Was senaar. Anderzijds dreigen de in komsten tegen te vallen, wanneer huurders later gaan huren. Deze schade valt niet op Wete- ringparkers te verhalen: kopers hebben hun woning al gekocht en huurders zullen een officieel vast gelegde prijs betalen. St. Willibror dus moet het geld dus van de bou wer terugkrijgen. Voorzitter J.A. van den IJssel verwacht dat ook kopers in de pen zullen klimmen wanneer hun woningen niet, zoals beloofd, voor 1 juli klaar zijn. Zij moeten daarvoor hun verzeke ringsmaatschappij hebben Van graven maakte het vervolgens noodzakelijk voorzichtig te zijn bij het bouwrijpmaken. Het nieuwe oponthoud hoeft geen gevolgen te hebben voor de verdere fasen van de nieuwbouw wijk. De woningbouwvereniging heeft subsidies binnen voor de bouw van de tweede fase: 13 pre- mie-A-koopwoningen, 5 premie-A- appartementen en 58 woningwet woningen. De derde fase, met 22 huurwoningen, kan volgend jaar verrijzen en St. Willibrordus wil binnenkort een inschrijving orga niseren voor de reeds bouwrijp ge maakte stukken polder. De tweede helft van Wetering park, aan de oostelijke kant van de wetering, is in handen van de Was- senaarse woningbouwvereniging. Volgens Van den IJssel was vooral de gemeente zeer geïnteresseerd. Ze heeft ook al een helpende hand uitgestoken. Toen het energiebe drijf gisteren het niet betaalde gas, water en licht wilde afsluiten, heeft het gemeentebestuur ervoor ge zorgd dat de woningbouwvereni ging het kon overnemen. Er kan dus nog steeds worden gebouwd. Volgende week zal blijken of dat ook gebeurt. Henk Nell bood zijn overgeproduceerde melk gratis aan. WASSENAAR - De Wassenaarse boer Henk Nell heeft de laatste drie dagen van maart gratis melk uitge deeld op zijn boerderij. Hij had het toegestane quotum van zijn melk- produktie bereikt, hij mocht niet meer melk produceren. "Het was eigenlijk een idee van mijn kinde ren om een bord langs de kant van de weg te zetten. Zij Hebben ook stencils gemaakt en rondgedeeld op school. In het begin kwamen er wel veel mensen langs die het bord zagen staan maar die hadden dan geen emmertje bij zich. Sommigen kwamen later terug". Voor veel boeren was de laatste week van maart een probleem. Het quotum-jaar loopt van één april tot één april. In dat jaar mag een boer produceren wat hij in 1983 gepro duceerd heeft. Precies berekenen hoeveel melk je in een jaar gaat produceren is echter onmogelijk. Voor boer Nell kwam het er op neer dat hij de laatste week van maart voor niets melkte."Van de fabriek krijg ik 76 cent voor een liter melk maar als ik mijn quotum over- schreid dan moet ik 75 cent boete betalen per liter. Dan houd ik dus maar één cent over. Dan kan je er beter iemand anders een lol mee doen!". Nell schat dat zeven van de tien boeren in zijn omgeving de quota overschreden hebben in de laatste week van maart. De meeste boeren hebben die melk toch maar gewoon naar de fabriek gebracht. Op de gratis-melk-actie zijn on geveer vijftig mensen afgekomen. Die namen vier of vijf liter melk mee. Diepgekoelde volvette melk. Mensen konden maximaal tien li ter meekrijgen, dit om te voorko men dat boeren die nog onder het quotum zaten de gratis melk zou den verkopen."Met die boeren sluit ik dan liever zelf een deal",al dus Henk Nell. Katwijker andermaal in de fout WASSENAAR - Een 32-jarige Katwijker is gisteren voor de drie ëndertigste keer aangehouden we gens het rijden onder invloed. Hij maakte zich aan verschillende ver keersovertredingen schuldig in Wassenaar waarna de politie gea larmeerd werd. De man werd om elf uur s'avonds aangehouden in Katwijk. Zijn auto is in beslag ge nomen en er is proces verbaal op gemaakt. De officier van justitie beslist wat er verder met de man gaat gebeuren. Mededelingen Gemeentebestuur Lees in gS/VEEK van a.s. zondag onder meer over: Verkeersmaatregelen Verbinding Stevenshof-Wassenaar tij delijk gestremd. Onderhoudswerkzaamheden Minne- broersbrug. Herbestrating Nieuwe Mare tussen Oude Singel en Lammermarkt. Herinrichting Duivebodestraat. Diversen Openingstijden buidenbaden "De Zijl" en "De Vliet". Openstelling Museum De Lakenhal en Molen de Valk tijdens de paasdagen. Inspraakbijeenkomst "Bouwen in be staande Leidse Wijken" voor de wijken Houtkwartier, Poelgeest en Vogelwijk Grof-/huisvuilophaaldienst Regeling rond pasen. Welstandscommissie Beoordelen diverse bouwaanvragen. Milieu Verleende hinderwetvergunning.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16