Partijleiding in Hongarije erkent fouten Hollandse tuinhekken en poortjes Woodstone voor wand of plafond Aruti-kraakstrip beveiligt deuren en ramen 1 VRIJE TIJD Landdrainer voert water rond huis af Vochtige muur zelf injecteren Hervorming stagneert Kamervragen over Opera Amsterdamse politie krijgt extra cellen Betaalkaartenbende was actief in hele land Pin-up taboe in Voorburg Stradivarius verkocht voor recordprijs PAGINA 13 Nieuw decoratiemateriaal weegt bijna iets Hollands Recht. Een bijpassend rozenpoortje. Bij de 1100 ir nbraken die in ons land per 24 uur w 'orden gepleegd, is het meest gebru;| kte 'binnenkomertje' een koevoet die tussen deur of raam en kozijr istijl wordt geplaatst. Een nieuw Ibeveiligingsprodukt dat we op 'Kai-wei' zagen, geeft de 'krakers' nauwelijks kans. Het is de Anti-kraakstriio, die uit twee stevi ge stalen profie ien bestaat. Het ene wordt op de de'ur gemonteerd, het andere op de kozijnstijl. Ze sluiten nauw passend in elkaar, als de deur of het raam gesloten is. Zelfs een zware koevoet of breekijzer krijg je er niet tussen. Een eerste poging wordt door het grote leger van gele- genheidsdieven gauw gestaakt als een dergelijke beveiliging te veel tijd, lawaai en kans om op te vallen te groot is. De strips zijn makkelijk aan te brengen (schroeven), ze zijn rede- De onlangs geïntroduceerde strips om wand en plafond decoratief af te werken zijn slechts een halve centimeter dik. Je kunt er ook plantenbakken, kolommen of zui len mee maken. Ze wegen bijna niets en het is heel gemakkelijk om ze met lijm aan te brengen. De strips zijn 260 mm lang en 62 mm breed. Ze zijn samengesteld uit een mengsel van houtvezels en steenachtig materiaal, aan het op pervlak 'geruwd', waardoor een baksteen-effect is ontstaan. Ze kunnen met voegen worden aange bracht, dan lijkt het een gemetsel de wand. De bijgeleverde voegmal zorgt voor precies gelijke voeg- breedten. Het kan overigens ook zónder voegen, de strips strak tegen el kaar. Met een zaag kun je ze afkor ten, in verstek of in ronde vormen. Er kunnen allerlei structuren naar eigen idee mee gemaakt worden: een klassiek metselverband, maar ook diagonale of blokvormen. Het materiaal is een uitdaging voor el ke doe-het-zelver die met inbreng van eigen fantasie aan het vormge ven gaat. De Woodstones worden geleverd in één neutrale tint. waarop een grondverflaag is aangebracht. Met latexverf kun je ze dan zelf in een gewenste kleur afwerken. Omdat de strips zo licht van ge wicht zijn, laten ze zich heel mak kelijk 'plakken', zonder het gevaar dat ze, door hun eigen gewicht, eraf vallen. Woodstone wordt geleverd in dozen met 48, 120 en 240 strips, respectievelijk goed voor 1, 2 en 5m2. Intussen ook in Nederland ver krijgbaar, compleet met verwer kingsvoorschrift, en ideeën voor toepassingen. Informatie: Woodstone Neder land, Arnhem, 085-629170, of Inver- bo, Putten, 03418-52644. lijk van prijs (vanaf ong. 50 tot 60 gulden per set) en in diverse uit voeringen, passend bij type en kleur van raam of deur verkrijg baar. In landen waar dit produkt on der de naam Secu-strip is gelan ceerd, is de belangstelling dan ook groot. Het is in vele dhz- en ijzerwa- renzaken en bouwmarkten in Ne derland te koop. Een bijkomend IJzeren tuinhekken en -poorten hadden vroeger vaak een reeks van gemene, scherpe 'speerpunten', om het overklimmen te bemoeilij ken. De makers van die afrasterin gen leefden zich ambachtelijk en dikwijls heel kunstzinnig uit om zo'n 'ijzeren gordijn' ook als sie raad te laten fungeren. Waarschijnlijk is de grondge dachte dat een tuinafrastering nu eenmaal gepunte spijlen moet heb ben. uit dat oude smeedwerk ont staan. Houten hekken hebben in de meeste gevallen dus ook gepun te spijlen. Maar dat moet dan wel iets meer zijn dan een plankje met een punt. Althans, dat menen de ontwerpers van een nieuwe reeks houten tuin hekken die door 'Hollands Tuin' in produktie is genomen. Er zijn drie types die toepasselij ke namen hebben gekregen: 'Hol lands Recht', een visueel vrij dich te constructie, 'Hollands Open' met wat ruimer doorzicht, en 'Hollands Diep', met een golfvorm in de bo venkant van elk element. Het grenehout waarvan ze ge maakt zijn is onder Komokeur va- cuumdruk geïmpregneerd en dus rot- en schimmelbestendig. De ele menten worden geleverd in stan daardafmetingen van 60, 80, 100 en 120 cm hoog en 180 cm lang. In de- voordeel is dat de strip aan tocht verschijnselen en het binnendrin gen van opwaaiend vuil een einde maakt. Overigens is de fabrikant wel zo eerlijk om erbij te vertellen dat toe passing van zijn produkt natuurlijk niet betekent dat je dan wel van goede deur- en/of raamsloten kunt afzien. Informatie over verkoop adressen: 02968-5104. zelfde drie stijlen zullen poorten verkrijgbaar zijn in dezelfde hoog ten en 100 cm breed. De prijzen variëren van ong. 40 tot 60 gulden per element, exclu sief de palen voor de bevestiging. In zo'n houten tuinafscheiding kan ook het 'Hollands Rozen- poortje' opgenomen worden, pas send bij alle types. Behalve als markante toegang kan het ook die nen als 'geleider' voor klimrozen, clematis, kamperfoelie enz. De prijs daarvan zal ongeveer 225 gul den bedragen. Meer informatie bij VBI 'Tuin en Park' in Rotterdam, tel 010- 4154588. (GPD) Na een zomer, herfst en winter waarin we een veelvoud van de ge bruikelijke hoeveelheid regen te verwerken hebben gekregen, is het 'Landdrain' een nieuw produkt dat op Karwei werd gelanceerd een schot in de roos. Het is een eenvou dig systeem, dat door iedereen kan worden verwerkt. De materiaalkosten zijn laag (72 gulden per 15 meter), je moet er echter wel wat graafwerk voor ver richten, hoewel dat overigens ook best weer meevalt, want een smalle sleuf is al voldoende om deze revo lutionaire drainage aan te brengen en daarmee een goed werkende waterafvoer te verwezenlijken. De Landdrainer bestaat uit een kunststof kern met noppen, om wikkeld met een uit polypropy- leenvezels samengesteld filter- doek. Dat houdt zand en grondde- len tegen (geen dichtslibbing dus) maar laat water ongehinderd door. Water is weliswaar nodig om de tuin te laten groeien en bloeien, maar te veel van dat goede leidt tot verpietering van gras en gewas. Slechte waterafvoer kan trouwens ook de 'fysiek' van het huis aantas ten. Vandaar dat het nieuwe sys teem veel aandacht kreeg van vak mensen. De fabrikant geeft er voor de consument complete informatie bij. En als je specifieke problemen hebt. dan krijg je desgevraagd een persoonlijk advies. Conventionele drainagesy ste rnen zijn in het algemeen lastig ver- Een vochtoptrekkende muur is een veelvoorkomend probleem. Tot dusver was dit niet zelf op te los sen, de middelen daarvoor waren te ingrijpend. Sinds kort is er een vloeistof op de markt waarmee het vocht wel zelf kan worden bestre den. Deze zogenaamde 'Wall Injec tor' moet via kokers, waaraan slan getjes zijn verbonden, in de muur worden gegoten. De slangetjes zijn bevestigd in gaten die geboord zijn in een horizontale voeg van de muur. De vulling moet tweemaal in de kokers worden gedaan en als de ze erg snel leegloopt, zelfs drie werkbaar voor een doe-het-zelver. Met dit nieuwe materiaal kan ie dereen uit de voeten. Landdrainer is in tuincentra e.d. te koop. De afvoercapaciteit is on geveer gelijk aan een ronde draina gebuis van 80 mm diameter. Nadere informatie: Horman Drainagefilter, 's-Gravendeel, 01853-1400. maal. De vloeistof vormt tenslotte een waterafstotende zóne. Deze methode kan zowel aan de binnen- als buitenzijde van de (vol- steens) muur worden uitgevoerd Door een beetje snelcement in de geboorde gaatjes te doen, zal van de 'operatie' al gauw niets meer te zien zijn. Per strekkende meter komt deze manier van vochtbe- strijding op ruim veertig gulden, de prijs van de kokers inbegrepen. Wall Injector wordt geïntrodu ceerd door Aquaplan in Amers foort. Telefoon: 033-14213. BUDAPEST (GPD) De Hongaarse communistische par tij heeft het boetekleed aangetrokken over in het verleden gemaakte ernstige politieke fouten. Dat blijkt uit een door het Centraal Comité opgestelde ontwerpverklaring, die gisteren in het partijdagblad Nepszabadsag werd gepubli ceerd. De zelfkritiek blijft echter beperkt tot constateringen; er wordt niets gezegd over de consequenties die politiek verantwoordelijken voor dit falende beleid moeten dragen. Zo wordt vastgesteld dat de reso luties van het in 1985 gehouden dertiende partijcongres 'niet realis tisch' waren. Ook is er een 'onjuiste inschatting' gemaakt van de effec ten van economische veranderin gen in de wereldeconomie op de Hongaarse economie. De hervor mingen stagneerden en de bevol king raakte steeds meer ontevre den, onverschillig en teleurgesteld. „Het Centraal Comitë en de rege ring zijn voor dit alles verantwoor- DEN HAAG (ANP) - De WD-frac- tie in de Tweede Kamer wil met mi nister Brinkman (cultuur) overleg over het functioneren van de Ne derlandse Opera. Dat blijkt uit schriftelijke vragen van het kamer lid Van Heemskerck Pillis. De con clusies uit een recent verschenen rapport daarover zouden in het Ka merdebat centraal moeten staan, zo zegt zij. Ook de kamerleden Beinema (CDA) en Nuis (D66) hebben zich met schriftelijke vragen tot de mi nister gewend. In het bijzonder willen zij nadere informatie over.de formele verhouding tussen de za kelijk leidster en de nog te benoe men artistiek leid(st)er en over de plaats van de Nederlandse Opera in de structuur van het Muziekthe ater. AMSTERDAM (GPD) - De Amster damse hoofdofficier van justitie heeft extra celruimte vrijgemaakt voor de politie in de hoofdstad. Het gaat om 30 cellen extra in het Am sterdamse huis van bewaring en 27 cellen in Nieuwersluis, waarover de Amsterdamse politie dit paas weekeinde kan beschikken. Hoofdcommissaris Nordholt had om extra celruimte gevraagd met het oog op de te verwachten drukte tijdens Pasen in de hoofd stad. Volgens politiewoordvoerder Wilting komen er dit jaar meer bui tenlanders naar Amsterdam, op grond van het weer. „Normaal gaan de mensen naar de kust. maar dit jaar zullen de toeristen zich voornamelijk in de grote stad ver pozen". De te verwachten drukte in de hoofdstad betekent ook dat de Am sterdamse politie maatregelen heeft genomen. „Meer buitenlan ders betekent ook een verhoging van de kleine criminaliteit. Daar om hebben we besloten om extra manschappen in te zetten tijdens het Paasweekeinde", aldus Wil ting. Met extra surveillances op die plaatsen waar voornamelijk bui tenlanders komen hoopt de Am sterdamse politie het openbreken van auto's tegen te kunnen gaan. Naast de extra surveillance van manschappen op straat zal de Am sterdamse politie vandaag in de hoofdstad onder meer bij de rond- vaartbedrijven en bij hotels folders verspreiden, waarin de toeristen worden gewaarschuwd, geen waar devolle spullen in de auto achter te laten. Ook zullen deze folders ach ter de ruitenwissers van auto's worden gestoken. delijk", aldus het document. De hervormingen die de partij top nu voorstelt om uit de crisis te komen zijn echter tweeslachtig. Aan de ene kant moet de partij zich democratiseren. Verkiezingen voor het leiderschap moeten voortaan geheim zijn. De afdelin gen mogen „een zeker deel van de centrale leiding" voortaan direct kiezen, maar niet gespecificeerd wordt voor welke posten dit gaat gelden. Op lager niveau moeten er in elk geval meerdere kandidaten voor een post zijn. Anderzijds dient de leidende rol van de partij te worden versterkt en anti-socialistische opvattingen en uitingen te worden bestreden. De besluitvorming moet worden gedecentraliseerd, spontane bij dragen van burgers ter oplossing van maatschappelijke problemen zijn welkom, maar daarbij dient wel de verdere ontwikkeling van het socialisme voorop te staan. De bedoeling is dat dit document half mei door een partijconferentie wordt bekrachtigd. De aanbevelin gen moeten dan van kracht worden op het volgende partijcongres, dat in 1990 wordt gehouden. Uit alles blijkt dat het document een uitge kiend compromis is tussen de oude garde in de partij, geleid door par tijleider Janos Kadar en de meer hervormingsgezinde vleugel. In partijkringen wordt niet ver wacht dat de 76-jarige Kadar de partijconferentie zal aangrijpen om zijn terugtreden af te kondigen. Wel ligt het voor de hand dat een aantal van zijn oude kameraden uit het politbureau zullen verdwijnen. - AMSTERDAM - Een ruim 20 meter lange 'legbatterij' van verklede aktievoerders slingerde zich gisteren over het Amsterdamse Stationsplein. De slangbestaande uit leden van de Stichting Lekker Dier, milde het publiek erop wijzen geen eieren uit de legbatterij te kopen onder het motto: 'Een legbatterij-ei is een martel-ei'. Behalve in Am sterdam werd ook aktie gevoerd in Den Haag en Utrecht. (foto anpi Geen drank in pompstations DEN HAAG (ANP) - Tanksta tions mogen in de toekomst geen alcoholhoudende dranken meer verkopen. Staatssecretaris Even huis van economische zaken heeft dit gisteren gezegd bij de presenta tie van een rapport van het Cen traal Bureau Levensmiddelenhan del over de positie van de levens middelenzaken in de jaren negen tig. De bewindsman wil rijdende winkels daarentegen toestemming gaan geven om bier en wijn te gaan verkopen. VOORBURG (GPD) Ambte naren van de gemeente Voor burg mogen in hun werkruim ten geen aanstootgevende fo to's of posters ophangen. Ook tijdschriften met naaktfoto's mogen door de ambtenaren niet naar het werk worden mee genomen. Burgemeester en wethouders zullen ervoor zor gen dat in de werkvertrekken de fatsoensnormen in acht wor den genomen. De Voorburgse gemeente raad heeft een motie van die strekking aangenomen tijdens een debat over de beleidsnota vrouwenemancipatie. De motie was ingediend door de fracties van PvdA, CDA en Links Voor burg, die vinden dat werkruim ten van ambtenaren geen prive- vertrekken zijn en dat er niet van alles kan worden opgehan gen. Drie van de vier wethouders stemden tegen de motie. Zij vinden dat de werkvertrekken juist wel een privékarakter hebben en dat pin-ups gewoon kunnen blijven hangen. De meerderheid van de raad be sliste echter anders ASSEN (GPD) Girobetaalkaar ten niet meer thuis bezorgen, maar laten afhalen op het postkantoor - een maatregel die op 1 mei lande lijk wordt ingevoerd - helpt tegen diefstal. Dat is de wrange conclusie die getrokken kan worden uit de arrestatie van 65 Amsterdamse handelaren in gestolen betaalkaar ten door een team van Drentse po litiemensen. De dieven beperkten hun werkterrein aanvankelijk tot de hoofdstad, maar toen de Post bank de betaalkaarten daar wegens te grote risico's liet afhalen, zwerm de het legertje hengelaars uit over het hele land. Een aantal cafës op de Amster damse Nieuwmarkt fungeerde als ontmoetingsplaats van hengelaars LONDEN (AP) - Bij het veilinghuis Sotheby's in Londen is gisteren een viool van de 18de-eeuwse in strumentbouwer Stradivarius ver kocht voor een recordbedrag van 473.000 pond (1,63 miljoen gulden). De in 1709 gebouwde viool van Antonio Stradivarius is vernoemd naar de Engelse meestervioliste Marie Hall. De koper was een onbe kende Zuidamerikaan. Verwacht was dat de Marie Hall zou worden verkocht voor 450.000 pond. Het bieden begon bij 200.000 pond. Toen uiteindelijk bij het re cordbedrag van 473.000 pond werd afgehamerd, klonk een applaus door de veilingzaal. In april vorig jaar werd een ande re beroemde Stradivarius, de Co lossus uit 1716, verkocht voor 440.000 pond. De hoogste prijs die volgens het Guinnes Book of Records ooit voor een Stradivarius is betaald was 600.000 pond. In dat geval ging het echter om een particuliere ver koop. Stradivarius bouwde in totaal 1.116 instrumenten, waarvan er nog ongeveer 700 in omloop zijn. Marie Hall, een van de grootste violisten van haar tijd, overleed in 1956 op 72-jarige leeftijd. Zij kocht het instrument in 1905 en gaf het aan haar dochter. De laatste keer dat het instrument werd verkocht was in 1968, toen het een record- prijs opbracht van 22.000 pond. en kleine helers. Daar floreerde de handel en werden 's morgens de routes verdeeld. De dieven trokken vanaf de Nieuwmarkt in alle windstreken het land in om 's avonds beladen met setjes betaal kaarten de helers te ontmoeten. Daar ook rolde de politie een groot deel van de helers op. Slechts in één geval verzette een verdachte zich tegen zijn aanhouding. Er zijn door het Drentse politie team in Amsterdam ontelbare ke ren huiszoekingen en arrestaties gedaan. „De konvooien auto's met politiemensen reden af en aan tus sen Assen en Amsterdam, om met meer mensen en meer auto's terug te komen." meldt hoofdinspecteur Patberg, daarbij doelend op de rij ke oogst aan helers en aan peper dure Mercedessen en andere prijzi ge wagens. Ook zijn twee speedbo ten - door de politie betiteld als het Miami Vicetype - en een horloge van ruim een ton in beslag geno men. „Aan zulke dingen ontleen den de grote jongens hun status," aldus officier van justitie mr. Mar- quart Scholtz. De gestage stroom boeven heeft de justitie voor de zoveelste keer met het probleem van het cellente kort geconfronteerd. Acht hoofd verdachten moesten wegens ge brek aan ruimte voortijdig worden vrijgelaten. „Dat heeft ons weer parten gespeeld. En we hebben er ook wel eens voor moeten kiezen om dan maar liever een lokale in breker naar huis te sturen," aldus de officier. De werkzaamheden van het Drentse team waren uit finan cieel oogpunt van meet af aan be perkt tot drie maanden, ongeacht het resultaat. Daarom is het team nu opgeheven. De postale recher che gaat echter met het overgeble ven materiaal nog op eigen kracht verder. Zondag 26 juni weer Parkpop' DEN HAAG - Het (gratis) popfesti val 'Parkpop' wordt dit jaar op zon dag 26 juni voor de achtste maal ge organiseerd in het Haagse Zuider park. Tussen één uur 's middags en half negen 's avonds zullen elf pop groepen uit binnen- en buitenland twee podia in het park voortdu rend bezet houden. De eerste vier contracten zijn reeds getekend met Brendan Croker The Five O'clock Shadows, The Nits, Grin gos Locos en T'pau. Daarnaast wordt ook weer de traditionele 'Parkpopmarkt' gehouden. Twee mv,anieren om woodstone te verwerken.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13