Hulshoff Nederlandse bedrijven op overnamepad Vut bij Akzo zes jaar gegarandeerd AbvaKabo wil cao bij Postbank openbreken Elsevier op jacht in VS AMSTERDAMMERTJES SLANKER Hoogovens verwacht winstherstel in 1988 Premie autoverzekering 7 tot 10 procent omhoog UUNLULKLIAU.il MAAK1' 1UU« ECONOMIE PAGINA 7 Men wil op die manier schaalver groting bereiken of aanvullingen op bestaande activiteiten, voor het merendeel door overnames in het buitenland, aldus een enquête van het accountancy en adviesbureau Price Waterhouse. "Bij 80 procent van de geënquêteerde bedrijven (30 op de beurs genoteerde Neder landse ondernemingen) hebben overnames een 'horizontale inte gratie' tot doel", aldus M.L.H.M. van Doorne van Price Waterhouse gisteren in Amsterdam. Dit om de internationale marktpositie te ver sterken vanwege de voltooiing van de interne Europese markt in 1992 of door de noodzaak wereldwijd te opereren. Het vinden van geschikte bedrij ven om over te nemen, is niet mak kelijk. Volgens de enquête is de vraag naar goede overnamekandi daten tien keer zo groot als het aan bod. In tweederde van de gevallen gaat het daarbij om een buiten landse onderneming. Als belangrijkste factoren van het mislukken van een overname noemen de dertig ondervraagde bedrijven: onvoldoende voorberei ding, optimisme in een te vroeg sta dium van de acquisitie waardoor men onvoldoende kritisch is en - met name binnen familiebedrijven - persoonlijke verhoudingen. Price Waterhouse publiceerde de gege vens tijdens een symposium van het Institute for International Re search in Amsterdam. Elsevier Elsevier-topman Vinken liet gis teren bij de presentatie van het jaarverslag van het uitgeverscon cern over 1987 ook blijken dat zijn bedrijf uit is op overnemingen. Bo venaan aan de verlanglijst staan overnemingen in de VS, gevolgd door acquisities in Engeland. Op de derde plaats komt Europa, met Nederland voorop. Ook al lijkt dat niet zo, er is in Nederland nog ge noeg over te nemen, al voegde Vin ken er direct aan toe dat zij op dit moment niet in ons land met een overneming bezig is. Het is volgens Vinken duidelijk te merken dat de wil tot internatio nale samenwerking bij de uitge vers toeneemt. Ook Elsevier heeft in de afgelopen jaren met tientallen collega's gepraat, waaronder Reed, United Newspaper en Pearson (Fi- Economie kort Benzineprijs De prijs van superbenzine gaat morgen met twee cent per liter om hoog en komt aan de zelftankpomp op 156 cent kosten. De prijs voor eurosuper (loodvrij) gaat met een cent omlaag naar 150 cent. Diesel olie gaat met een cent omhoog naar 82,8 cent. Voor ongelode normale benzine geldt, afhankelijk van de maatschappij, een adviesprijs van 150 of 149 cent. Volvo/Leyland Het Zweedse Volvo-concern is volledig eigenaar geworden van de Britse fabrikant van autobussen Leyland Bus. Volvo is nu naar ei gen zeggen de grootste fabrikant van bussen in Westeuropa. Ley land Bus werd begin vorig jaar voor vier miljoen pond sterling (14 miljoen gulden) door de directie van het bedrijf overgenomen van het Britse staatsautomobielcon- cern Rover Group. Wijn De EG-ministers van landbouw zijn het eens over beperking van de wijnproduktie. Van de jaarlijkse EG-produktie van 150 miljoen hec toliter wordt maar tweederde ge consumeerd. De maatregelen hou den onder meer een verlaging van de garantieprijzen voor wijnboeren in en een premie van ruim 10.000 ecu's (23.600 gulden) per hectare wijngaard die wordt gerooid. Nutricia Het bedrijfsresultaat van Nutri cia is vorig jaar met 40 procent ge daald tot 32,5 miljoen gulden. De nettowinst is weliswaar hoger dan in 1986, maar dat is te danken aan een meevaller. De nettowinst kwam uit op 52,8 miljoen tegen 38,7 miljoen gulden vorig jaar. De om zet bedroeg 732 miljoen tegen 744 miljoen vorig jaar. Gelijk bod Twijnstra Gudde heeft niet toe gegeven aan de druk van enkele aandeelhouders om een hoger bod uit te brengen op de eigen aandelen en houdt vast aan de-eerder aange kondigde prijs van 85 gulden. De koers op de Amsterdamse effecten beurs schommelt rond de 90 gul den. nancial Times). Voorlopig valt er echter weinig concreets te ver wachten voor samenwerking van het Nederlandse concern over de grenzen heen. De voornaamste re den daarvoor is dat de wetgeving in de diverse Europese landen neven schikkende fusies nagenoeg onmo gelijk maken. Elsevier zou er geen bezwaar te gen hebben als de beschermings constructies tegen vijandige over nemingen in 1991 worden vermin derd. Vinken: "Voor het manage ment is het natuurlijk wel levens gevaarlijk, maar als alle bedrijven tegelijk hun bescherming vermin deren, vinden wij het niet erg. We zijn echter niet van plan onze tank uit te komen met een witte vlag, om daarna kapot geschoten te wor den". Het uitgeversconcern wil vooral nog steeds overnemingen in het ge specialiseerde deel van de uitgeve rij, dus vakliteratuur en dan het liefst Engelstalig. Dat is al jaren de politiek, wat te zien is aan de uit komsten van het concern. Zo lijkt het dat er de laatste vijf jaar geen omzetgroei is geweest, maar intus sen is de onderkant van de markt voor een groot deel verlaten (van de boekenmarkt gericht op het pu- bliek zijn alleen nog de Grote Winkler Prins en de woordenboe ken van Van Dale over). Daarente gen werden bedrijven aan de bo venkant verkregen waar de marges hoger zijn. Bij een van 1568 miljoen gulden naar 1469 miljoen gedaalde omzet zag Elsevier vorig jaar de netto winst toenemen van 123 miljoen naar 163 miljoen. Het concern meent dat zijn marktaandeel zal blijven groeien. De bijdrage uit Amerika zal blijven toenemen on danks de lage dollar. De oplage van de kranten, waaronder NRC Han delsblad en Algemeen Dagblad, zal blijven stijgen en het advertentie volume zal gelijk blijven of licht dalen. Vice-voorzitter FNV UTRECHT (ANP) - De Industrie bond FNV draagt- voorzitter Dra- ijer van de grafische bond Druk en Papier voor als vice-voorzitter van de vakcentrale FNV. De op één na grootste FNV-bond geeft de voor- kedr aan Draijer boven federatie- bestuurster Adelmund omdat Dra ijer te kennen heeft gegeven als vice-voorzitter de arbeidsvoor waarden te willen coördineren, zo heeft een woordvoerder gisteren meegedeeld. Adelmund wil ook als vice-voor zitter haar huidige portefeuille (ar beidsmarktzaken) behouden. Dat is voor de Industriebond aanlei ding om haar kandidatuur niet te steunen, al zegt de bond 'bijzonder veel belang' te hechten aan een vrouw in de FNV-top. Draijers kan didatuur wordt behalve door zijn eigen bond ook gesteund door de bouw- en houtbond en de journa- listenbond NVJ. Adelmund kan re kenen op steun van AbvaKabo, dienstenbond, onderwijsbond ABOP, horecabond en politie bond. UTRECHT (ANP) - De AbvaKabo wil de nieuwe tweejarige cao voor de Postbank (10.000 werknemers) openbreken. Een maand geleden bereikten Postbank en bonden een akkoord, maar de AbvaKabo wil daar nu weer van af omdat de af spraken voor bepaalde categorieën werknemers tot een achteruitgang in inkomen blijken te leiden, zo heeft bestuurder H. Wille gisteren meegedeeld. Wille erkent dat het openbreken van de cao een zeer ongebruikelij ke stap is. De bond ging er bij het afsluiten van het akkoord van uit dat de Postbank haar toezegging zou nakomen dat ook de 8000 werknemers met een overgangssa laris er niet op achteruit zouden gaan. Het betreft de werknemers die zijn overgestapt van de Post- chèque- en girodienst en de Rijks postspaarbank naar de Postbank, de geprivatiseerde voortzetting van PCGD en RPS. Voor deze categorie geldt in de nieuwe cao een eenmalige loons verhoging van 2 procent en een eenmalige uitkering van 150 gul den netto. Desondanks blijkt uit de salarisafrekeningen dat sommige werknemers met een overgangssa laris nu zo'n 50 gulden netto per maand minder verdienen. Dat heeft volgens AbvaKabo-bestuur- ARNHEM (ANP) - Vakbonden en Akzodirectie zijn het vannacht eens geworden over loonsverho ging en verlaging van de vut-leef- tijd voor 23.000 werknemers van het chemische concern. Na moeiza me onderhandelingen hebben zij een principe-akkoord over een tweejarige cao gesloten. Woord voerders van Akzo en de bonden hebben dit na afloop van de vijfde onderhandelingsronde meege deeld. De werknemers krijgen per 1 ja nuari 1989 een loonsverhoging van 1 procent en een jaar later nog eens 1 procent. Bovendien krijgen ze in juni 1988 een winstdeling van 2,6 procent. In juni 1989 volgt een soortgelijke uitkering over de re sultaten die in 1988 zijn behaald. Verder gaat de vut-leeftijd (nu 60/61 jaar) in 1990 omhoog naar 62 jaar. Voorts garandeert Akzo dat de vut aanvankelijk helemaal over boord wilde zetten dat de vut tot eind 1994 op 62 jaar gehandhaafd blijft. Verder zijn de vakbonden er mee akkoord dat het uitkerings der Wille tot grote onrust onder het personeel geleid. Wille verwacht dat de raad van bestuur van de Postbank opnieuw met de bonden aan tafel gaat zitten om deze onverwachte gevolgen te bespreken. De cao is nog niet on dertekend; wel werd vorige maand een zogenaamd 'onderhandelaars- akkoord' getekend, maar daaraan acht de AbvaKabo zich nu niet meer gebonden. Drs. J. Schoenmakers van de Postbank zei in een reactie dat de berekeningen van de bond nog moeten worden bekeken. Voorals nog gaat de Postbank er van uit dat een misverstand in het spel is. Het kan zijn dat de bond een groep be doelt die door de verbeteringen in het overgangssalaris in een salaris op Postbank-niveau terecht komt. Het Postbank-salaris zou dan ho ger zijn dan het overgangssalaris. In dat geval krijgen ze de netto-uit kering niet, maar dat betekent niet dat ze er op achteruit gaan. percentage van de vut (nu voor ie dereen 85 procent) afhankelijk van de leeftijd gaat variëren van 85 (voor 62-jarigen) tot 75 procent (voor 64-jarigen). De lager betaal den (tot 52 mille) ondervinden daar echter nauwelijks pijn van omdat voor hen een garantieregeling is af gesproken, aldus onderhandelaar A. Voerman van de Industriebond FNV. Overigens beaamde Voerman dat de vakbonden 'met de nodige pijn' akkoord zijn gegaan met de verhoging van de vut-leeftijd naar 62 jaar. Maar de bonden zijn ge zwicht voor het feit dat voortzet ting van de huidige vut-regeling te duur zou worden. Voerman voegde daar onmiddellijk aan toe dat de werkgevers elders in de industrie niet moet denken dat de vakbon den overal dit soort operaties zul len slikken. Anderzijds is het voor de bonden aantrekkelijk dat de vut bij Akzo nu de komende zes jaar gegaran deerd op 62 jaar blijft staan. Voer man wees erop dat tot nu toe in geen enkele cao de vut voor zo'n lange periode is vastgelegd. De Postbank heeft vorig jaar een nettowinst behaald van 249 mil joen gulden, ruim 18 procent min der dan in 1986. De directie voor spelde vorig jaar al dat de winst zou dalen al gevolg van de overgang van spaarbank (RPS) naar gewone bank. De directie zegt bij de pas gepu bliceerde cijfers dat de winstdaling is meegevallen dankzij hogere ren te-inkomsten en geringe kosten stijging dan waarop was gerekend. Het aan de bank toevertrouwde vermogen steeg van 52,4 miljard naar 55,2 miljard gulden. Deze stij ging werd vooral veroorzaakt door een groei van de toevertrouwde middelen van 45,1 miljard tot 46,8 miljard. Vooral de particuliere spaargelden gaven een aanmerke lijke stijging te zien van bijna 1.5 miljard tot 25,2 miljard gulden. Van de beurskrach in oktober vorig jaar heeft de Postbank vrij wel niets gemerkt omdat de aande- lenportefeuille, die eind 1986 ruim 300 miljoen gulden bedroeg, in de Het principe-akkoord bij Akzo omvat geen letter over verdere ar beidstijdverkorting. Wel bleek al tijdens de vierde overlegronde vo rige week, Akzo bereid in twee jaar tijd 630 mensen boven de sterkte aan te nemen. De helft van die ba nen gaat naar schoolverlaters en de rest wordt verdeeld over speciale categorieën als herintredende vrouwen, langdurig werklozen en hoger opgeleiden. Volstrekt uniek noemde vak bondsbestuurder Voerman het feit dat Akzo ermee heeft ingestemd dat de werknemers recht hebben op individuele, permanente scho ling. Overigens bleek Akzo niet be reid om de werknemers allemaal 13 scholingsdagen te geven, zoals de industriebonden graag hadden ge zien. Akzo wilde zich echter niet op een vast aantal scholingsdagen vastleggen. Dat moet van geval tot geval worden bekeken en de kwali teit moet voorop staan, niet de kwantiteit, meent Akzo. Akzo verwacht over 1988 aan een resultaat te kunnen komen dat vóór buitengewone baten en lasten zomer van vorig jaar vrijwel geheel is verkocht. Het aantal girorekeningen steeg in het afgelopen jaar met 84.000 tot 5,3 miljoen. Een belangrijk deel van deze stijging is volgens de Postbank toe te schrijven aan het aantal jongeren dat na invoering van het nieuwe systeem van stu diefinanciering een rekening heeft geopend. Het aantal transacties op de girorekeningen nam toe van 809 miljoen tot 827 miljoen. Het aantal verstrekte hypothe ken stabiliseerde zich op het ni veau van 1986. De Postbank sloot vorig jaar 18.800 hypothecaire le ningen af voor in totaal bijna 2 mil jard gulden. Aan consumptieve kredieten (persoonlijke leningen en doorlopende kredieten) zette de Postbank ruim 1 miljard uit, een stijging van bijna 5 procent ten op zichte van 1986. De Postbank kondigde tegelijk met de jaarcijfers enkele nieuwe produkten aan op het gebied van het betalingsverkeer voor zakelijke relaties, die dit jaar of volgend jaar zullen worden geinstroduceerd. Het betreft produkten als betaal-, incasso- en buitenlanddiskettes, het uitwisselen van massale betaal opdrachten via datatransmissie een een aangepaste versie van giro- tel. IJMUIDEN (ANP) - Hoogovens heeft vorig jaar een verlies geleden van 76,4 miljoen gulden. Over 1986 bedroeg de nettowinst 154,6 mil joen. Het verlies wordt uit de alge mene reserves gedekt. Hoogovens voorziet voor 1988 een verbetering die weer zal leiden tot een licht po sitief resultaat. De omzet daalde met 4 procent van 6,1 miljard tot 5,8 miljard gul den. De voornaamste oorzaak was de sterke koersdaling van de Ame rikaanse dollar, die een verdere druk op de prijzen van staal en alu minium tot gevolg had. Hoewel de kosten van grondstoffen en energie eveneens daalden, was het be drijfsresultaat van 68.9 miljoen 306,1 miljoen lager dan dat over 1986. Hoogovens verwacht dat de prij zen voor staal- en aluminiumwals- en -extrusieprodukten, die in 1987 zeer laag lagen maar in het begin van dit jaar alweer duidelijk ste gen, verder kunnen stijgen. Ook de afzet zal toeneme, waardoor winst herstel erin zit. Het concern tekent hierbij aan dat, gezien de onzekerheden over het verloop van de dollarkoers, de gevolgen van de mogelijke afschaf fing van het produktiebeperking binnen de Europese Gemeenschap in dezelfde orde van grootte zal lig gen als in 1987, zo staat in het van daag gepubliceerde jaarverslag. Vorig jaar verdiende het Arnhemse chemieconcern netto 942 miljoen gulden, maar daarin zat een eenma lige meevaller van 273 miljoen. Akzo verwacht dat voor alle pro- duktgroepen het bedrijfsresultaat ongeveer gelijk zal blijven. Ook voor chemische vezels, waarvan het resultaat in het afgelopen jaar flink onder druk heeft gestaan, wordt geen belangrijke verbete ring verwacht, hoewel het bestuur van Akzo hier en daar tekenen van verbetering signaleert ten opzichte van de tweede helft van 1987. De investeringen beliepen vorig jaar, afgezien van overnemingen, een bedrag van 1,1 miljard. Op dit bedrag komt Akzo waarschijnlijk ook dit jaar weer uit. In Nederland investeerde Akzo 445 miljoen en in de Bondsrepubliek 232 miljoen. Eind 1987 telde Akzo 67.400 perso neelsleden. Dat waren er 1000 min der dan een jaar eerder. DEN HAAG (GPD) - De grote ver liezen op de autoverzekeringen noodzaken de -verzekeringsmaat schappijen de premies met 7 tot 10 procent te verhogen. De verhoging gaat voor nieuwe verzekeringen op 1 juni in. Op bestaande polissen zal de nieuwe premie worden geheven vanaf de eerstvolgende vervaldag na 1 juni. De Contact Commissie Motorrij tuigverzekering van het Verbond van Verzekeraars heeft de 'pre miestijging zoals zij die aan de ver zekeringsmaatschappijen heeft aanbevolen, vanmiddag bekend gemaakt. De Contact Commissie vertegenwoordigt alle in Neder land werkende automobielverze keraars. De commissie heeft uitgerekend dat de huidige premies niet genoeg opleveren om de geclaimde scha devergoedingen te voldoen. De au toverzekeraars lijden er jaarlijks meer dan 300 miljoen gulden ver lies op, 10 procent van het bruto premie-inkomen van ruim 3 mil jard gulden. De maatregelen die de Contact Commissie heeft aanbevolen, be staan onder meer in het (deels of geheel) opheffen van het premie- verschil tussen auto's waarin veel of waarin weinig wordt gereden. Wie minder dan 12.000 kilometer per jaar ri jdt, betaalt nu in het alge- Nederlanders hebben geen last van Spantax LEIDEN (ANP) De financiële problemen van Spanjes grootste charterluchtvaartmaatschappij Spantax zullen weinig gevolgen hebben op de Nederlandse toeris ten. L. Verburg van Dutch Pool (Zonnetours, Sudtours. Sun Air, NBBS en Bonair) heeft dit gisteren gezegd. Voor de paasdagen zal er zeker niets aan de hand zijn aange zien de contracten van Dutch Pool en Spantax pas op een latere da tum ingaan. Wat het komend zo merseizoen betreft zei Verburg zijn reizigers bij andere luchtvaart maatschappijen te zullen onder brengen. Dinsdag liet Spantax we ten de activiteiten de komende da gen te zullen beëindigen wegens een onoverkomelijke schuldenlast van ongeveer 167 miljoen gulden. Vorig jaar leed Spantax een verlies van tien miljoen gulden op een om zet van 300 miljoen gulden. Span tax kon de salarissen over maart van de 925 werknemers niet meer betalen en besloot het bijltje er bij neer te legggen. en de verdere sanering van de Eu ropese staalindustrie, het risico op tegenvallers in de tweede helft van dit jaar vergroot. De investerings uitgaven zullen dit jaar uitkomen op ongeveer 900 miljoen gulden te gen met 1,1 miljard in 1987. De produktie van ruwstaal zakte van 5,05 tot 4,84 miljoen ton en de afzet van walserijprodukten van 4,41 tot 4,28 miljoen ton. Daarente gen steeg de produktie van ruwalu- minium van 96.400 tot 116.800 ton en de afzet van aluminiumproduk- ten van 181.700 tot 238.800 ton. De personeelssterkte nam toe van 27.461 tot 29.609. Reclame voor rookwaren aan strakke banden DEN HAAG (ANP) - De recla me voor sigaretten en shag zal aanzienlijk aan banden worden gelegd. Staatssecretaris Even huis van economische zaken heeft hierover een akkoord be reikt met de tabaksindustrie. Hij schrijft dit mede namens staats secretaris Dees van volksge zondheid in een brief aan de Tweede Kamer. De nieuwe code geldt voor een periode van vijf jaar. De belang rijkste veranderingen zijn dat op affiches voor roken 15 procent van de ruimte wordt besteed aan een waarschuwingstekst tegen roken en in advertenties 10 pro cent. In reclame-uitingen mag voortaan geen relatie meer wor den gelegd tussen roken en de meeste sporten en in reclame mogen geen personen jonger dan 25 jaar worden afgebeeld. Het gratis uitdelen van sigaret ten op manifestaties, beurzen en markten is vanaf 1 september niet meer toegestaan. Verder is reclame in discotheken verbo den, terwijl dat in bioscopen al leen nog in de avonduren mag. De reclamecode treedt in wer king na overleg tussen de betrok ken bedrijfstak en de Stichting Reclamecode Commissie, aldus de brief. Volgens de staatssecretaris was de aanscherping van de be staande reclamecode hard nodig omdat deze niet duidelijk genoeg was. "We hebben een aantal hel dere afspraken willen maken om jongeren te waarschuwen tegen het roken maar ook diegenen op oudere leeftijd die nooit tot ro ken zijn overgegaan", aldus Evenhuis gisteren in een toelich ting. meen minder dan iemand die tus sen de 12.000 of 20.000 kilometer per jaar aflegt. Die op zijn beurt be taalt weer minder dan automobilis ten die per jaar meer dan 20.000 ki lometer rijden. De basispremie zal voor alle au to's worden verhoogd. Daar komt voor een all-riskpremie voor auto's met een catalogusprijs van meer dan 20.000 gulden nog een extra verhoging bovenop. Uitgerekend is dat de aanbevolen maatregelen bij de meeste maatschappijen uit komen op een premiestijging met gemiddeld 7 tot 10 procent. Belang NIB groter AMSTERDAM (GPD) - De Natio nale Investerings Bank (NIB) heeft woensdag een meerderheid ver kregen in het commissionairshuis Strating Effecten NV. De NIB, ooit opgericht als na-oorlogse herstel- bank, wil zich via het toonaange vende Amsterdamse effectenkan toor meer gaan richten op de zoge naamde 'onderhandse' markten in aandelen en obligaties. Al in 1987 verwierf de NIB een meerderheidsbelang in het effec tenkantoor Sneekes en een belang van 5 procent in Strating. Door de uitgifte van extra aandelen is dit laatste belang nu gegroeid tot 51 procent. ADVERTENTIE DE PAASMEUBELSHOW BIJ HULSHOFF ZAL U EN UW PORTEMONNAIE NOG LANG BIJBLIJVEN! GARDE. BANZ BORD. CASTEUJN. DURLET. GELDERLAND. HARVINK. HENNIE DE JONG. HULSTA. LEOLUX. MIRODAN, PASTOE, ROLF BENZ. TONON e.v.a. Op zichzelf al een reden genoeg om de komende Paasdagen mei meer dan een gemiddelde belangstelling een vrijbliivend kijkje te nemen bij Hulshoff Tijdens de Paasmeubelshow Hulshoff tijdelijk veel geld op! bekledingsstoflen maar ook door c uitvoeringsmogelijkheden is deze zijn of klassiek als dit uw voorkeur 2-zitter 3-zitter inruilkortlng 5 zitplaatsen anders denken over wonen DEN str DG UM I AMSTERDAM/DEN HAAG (ANP/GPD) - De grote Ne derlandse ondernemingen zijn op overnamepad om hun marktpositie in Europa en de wereld te versterken. Anders dan in de jaren zestig en zeventig, toen door overnames di verse grote samenwerkingsverbanden van bedrijven ont stonden, streven op de beurs genoteerde ondernemingen nu eerder overname van bedrijven in hun eigen branche ZAANDAM Bij een bedrijf in Zaandam worden momenteel nieuwe anti-parkeerpalen vervaardigd voor de gemeente Amsterdam. De nieuwe Amsterdammertjes zijn slanker dan de bestaandedie overigens ook te kwets baar bleken voor de bumpers van de agressieve parkeerders. Omdat de onderhoudskosten van de nieuwestevige palen teruglopen verwacht de gemeente een besparing op het onderhoud van ongeveer 20 procent. tfoto anp» Tweejarige cao bevat loonsverhoging

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7