neemt twee ers mee naar EK Beenhakker wordt niets wijzer Sp%rTV Pieters profiteert vanPriem-collectief Arjan Jagt rapste in eindsprint PSV strompelt verder in KNVB-beker Barca geeft rampseizoen met bekerzege nog glans DONDERDAG 31 MAART 1988 PAGINA 17 Nederlaag Hermans in Friesland SNEEK (ANP) - Het wedstrijden gaat Matthieu Her mans in eigen land heel wat minder gemakkelijk af dan in Spanje. In de vierde Profronde van Friesland was zijn snelheid overigens niet af gebot. De man van de tien overwin ningen werd desondanks slechts derde, omdat hij moest buigen voor het sterke collectief van Cees Priem. Peter Pieters profiteerde. Met een demarrage onder de rode vlag van de laatste kilometer bleef hij Frank Pirard voor. Op de vlakke Friese wegen wa ren alle ogen gericht o^Hermans. Wie in zes weken tien koersen wint, kan onmogelijk nog, wat de ren ners zo noemen, 'gluiperig' meerij den. In de lussen vanuit Sneek, met vrij spel voor regen en wind, was Hermans vooral het doelwit van Priems formatie. „Maak hem kapot", had de ploegleider simpel weg gezegd, „blijf om beurten de marreren tot dat ploegje in elkaar stort." TVM moest daarvoor tot het ui terste gaan. De ploeggenoten van Israel: 'Geen bezwaar tegen Hans Kraay' ROTTERDAM (GPD) - Rinus Is rael zegt geen bezwaren te hebben tegen de komst van Hans Kraay als commercieel manager naar De Kuip, maar zal zijn tanden laten zien als de nieuwe beheerraad van Feyenoord Hans Kraay bevoegd heden wil geven op het technische vlak of hem beslissing laat nemen ten aanzien van het aankoopbeleid. Feyenoords trainer liet vorige week, toen er met Johan Cruijff werd gesproken, weten dat de be- heerstichting van de Rotterdamse club voor hete vuren komt te staan indien zij hem probeert 'weg te trei teren'. Via de media heeft Israel moeten vernemen, dat Jorien van den Herik, de voorzitter van de nieuwe beheerstichting, op dit mo ment in onderhandeling is met Hans Kraay. Volgens Van den Herik is de kans, dat Kraay bij Feyenoord als manager in dienst treedt, „groter dan 50 procent". Israel: „Als 'ie zich louter met commerciële activiteiten gaat be zighouden, heb ik nergens proble men mee. Maar het is onmogelijk dat Kraay iets te zeggen krijgt op het gebied van de trainer of zich gaat bemoeien met het samenstel len van het elftal. Ik heb een con tract getekend, waarin staat dat ik beslis over het aantrekken van spe lers en dat ik verantwoording moet afleggen aan de technische com missie van Fefyenoord. Verder heb ik met niemand iets te maken. Wat er gebeurt als Kraay plaats neemt in de technische commissie? Dat zal me worst wezen". „Toevallig ben ik met Feyenoord overeengekomen, dat ik mijn me dewerking moet verlenen, ja zelfs schriftelijk toestemming moet ge ven, als de organisatie boven mij wordt gewijzigd. Als er dus opeens een persoon boven mij wordt aan gesteld, hoef ik daar geen bevelen Rinus Israel vernam twee weken geleden tijdens een persconferen tie met plezier dat de ambities van de nieuwe machthebbers bij Feye noord op sportief gebied erg groot zijn. „Kampioen worden, de KN VB-beker winnen en meedraaien in de Europese top. Prachtig toch? Alleen heb ik steeds de indruk ge had, dat die mensen voor de nood zakelijke financiën zouden zorgen, zodat Feyenoord zich kan roeren op de transfermarkt. Terwijl de be langrijkste periode is aangebroken voor het aantrekken van spelers, gebeurt er echter niets. Juist nu moet er veel onderhandeld en ge sproken worden. Nee, ik heb geen enkele behoefte om met de heren van de beheerraad van gedachten te wisselen. Ze knoeien maar lek ker door!" Het is duidelijk dat Jorien van den Herik en de zijnen naast Rinus Israel een sterke man bij Feye noord aan de leiding willen heb ben. De flirt met Johan Cruijff kortgeleden was daarvan het eerste bewijs. „Na het gesprek met Cruijff', aldus de op Cyprus woon achtige miljonair, „wilde we eens met Kraay praten. Het is fijn om met vakmensen te spreken. Hans Kraay heeft nog geen aanbieding van ons gekregen, maar hij heeft gisteren wel zijn visie over de toe komst van Feyenoord gegeven. We hebben besproken wat er moet ge beuren". Hoewel er aan de kwaliteiten van Hans Kraay niet hoeft te worden getwijfeld, moeten er toch enige kanttekeningen bij de toenade ringspogingen van de Rotterdamse geldschieters worden geplaatst. Voorzitter Gerard Kerkum nam in 1983 in de rechtszaal afscheid van Hans Kraay. Feyenoord en Kraay, die overigens verantwoordelijk was voor de komst van Gullit en Valke naar de Kuip en geliefd is bij de sponsors, zijn bepaald niet als vrienden uit elkaar gegaan. Het huidige demissionaire stich tingsbestuur is dan ook zeer ver rast door de actie van Van den Herik. „Ik heb het via de pers moe ten vernemen", aldus voorzitter Gerard Kerkum, die niet wil zeg gen of hij en Kraay na alle strijd die zij in het recente verleden hebben geleverd, opnieuw zouden kunnen samenwerken. Kerkum: „Daar geef ik geen enkel commentaar op". Hermans overtroffen zichzelf, om dat ze de laatste tijd zo lekker ver dienden. Hermans was dan ook door drie knechten omringd toen na 100 kilometer bij harde tegen wind de koers echt begon. De eer ste waaier bestond uit 23 man met vier renners van Priem. Onder im puls van Kelly kwam daar alleen nog een groep van dertien bij. Tot het eind bleef de snelheid hoog door de aanvallen van Siemons, Dekker en Schurer. De 'groten' LeMond en Kelly be moeiden zich slechts af en toe met de wedstrijd. Zij wekten de indruk meer met de Ronde van Vlaande ren dan met de Ronde van Fries land bezig te zijn. Neo-prof Schurer deed het laatste voorbereidende werk voor Pieters. De Zwanenburger was achter de hand gehouden, omdat hij veel basis-snelheid heeft. Pie ters durfde het, met Hermans en Kelly in de buurt, niet op de sprint te laten aankomen. Vorig jaar was hij nog verslagen voor Hans Daams. „Ik ben te vaak geklopt", aldus Pieters, „en bovendien ben ik ook heel wat keren gevallen in het gedrang van een sprint." Pieters ging zijn kans met een korte solo. Hermans' vazallen wa ren murw gereden. Ook Kelly en LeMond reageerden niet. Pirard deed het wel, maar te laat. Pieters bracht zichzelf, zijn sponsor en ploegleider in een staat van geluk zaligheid. „Drie dagen na Capiot in de Brabantse Pijl hebben we nog eens een keer laten zien, dat we geen min ploegje zijn." Klacht Organisator Tinus Jongsma van de Profronde van Friesland gaat bij de KNWU een klacht deponeren tegen de ploeg van wereldkam pioen Stephen Roche. 'Fagor' ver scheen gisteren niet aan de start in Sneek, ondanks het feit dat ploeg leider Valcke daarvoor contracten had getekend. Een contract was voor een ploeg renners met Roche, het andere zonder de Ier. Jongsma houdt het startgeld in zijn zak. Dat was een bedrag rond 15.000 gulden. WEST-BERLIJN (GPD) - Stanley Menzo en Theo Snelders hoeven zich niet langer kop zorgen te maken wie begin juni als derde keeper met het Nederlands elftal afreist naar het Europees kampioenschap. Op voorstel van de Westduitse teamchef Franz Beckenbauer heeft de Europese Voetbal Unie besloten, dat er tijdens het EK een derde doelman mag overkomen wanneer een van de twee dusdanig ernstig geblesseerd raakt, dat hij voor de rest van het toernooi is uitgeschakeld. Peter Pieters steekt zijn handen omhoog. De winst is daar. Die beslissing ligt bij een onafhan kelijke arts, niet bij de teamarts van het betrokken land. Tenzij er gekke dingen gebeuren, gaat Oran je met Hans van Breukelen en Joop Hiele naar Westduitsland en blij ven Snelders of Menzo op afroep beschikbaar. Tijdens de gisteren in West-Ber- lijn gehouden bijeenkomst met de acht trainers van de EK-deelne- mers is tevens afgesproken, dat de spelers die niet tot de 'zestien' be horen toch mogen plaatsnemen op de reservebank. Wel moet tevoren worden aangegeven welke vijf spe lers tot de reserves behoren. Voor heen zaten de laatste vier op de tri bune. „Dat is volgens de trainers slecht voor de saamhorigheid", al dus Hermann Neuberger, de voor zitter van het organisatiecomité. „Daarom heeft de UEFA besloten van de regel af te wijken". Bondscoach Rinus Michels wil twee dagen na de oefeninterland tegen Bulgarije (24 mei) de van de 20 spelers vrijgeven, die meegaan naar Westduitsland. „Plus twee of drie spelers", aldus de bondsmanager. „die aan de se lectie kunnen worden toegevoegd als zich blessures voordoen". De maandag na de interland tegen de Bulgaren verzamelt Oranje zich in Zeist, waarna de groep een dag la ter zijn intrek neemt in een trai ningskamp in Düsseldorf. Tot de eerste wedstrijd op zondag 12 juni tegen de Sovjet-Unie trekt het Ne derlands elftal een paar keer de grens over om oefenwedstrijden te spelen tegen vaderlandse amateur- clubs. Michels: „Er ligt een stapel aanbiedingen. We spelen liever niet tegen Duitse clubs, want met Nederlandse amateurclubs kun nen we gemakkelijker afspraken maken". Het liefst zou Michels pas een paar dagen voor het EK naar Duits land zijn afgereisd en het trainings- De wielrenunie zal de klacht doorspelen naar de FICP, de profsectie van de wereldwieler bond UCI. De FICP legt in dergelij ke gevallen doorgaans een fikse boete op. Stephen Roche, vorig seizoen winnaar van de dubbel Giro d'Ita- lia-Tour de France alvorens we reldkampioen te worden, is inmid dels hersteld van een knie-opera tie. Twee weken geleden kondigde hij zijn rentree in het peloton voor de Ronde van Friesland aan. Later veranderde hij van gedachten en stelde hij zijn terugkeer uit tot Paasmaandag in de Boucles Pari- siennes, een veredeld criterium over 140 kilometer. Over zijn weg blijven uit Nederland zei Roche in de Franse sportkrant l'Equipe: „Voor zo'n kleine koers ga ik niet zo ver van huis." KATERINI (AFP) - Woubruggenaar Arjan Jagt heeft gisteren de vijfde etappe van de Ronde van Grieken land gewonnen. De amateurrenner was de rapste in een massale eindsprint. De Nederlander versloeg de Fransman Lino Pascal en de Sovjet-renner Gintaoe- tas Oemaras, de leider in de algemene rangschikking. Rob Harmeling en Tom Cordes mengden zich ook in het strijdgewoel om de dagprijzen in Katerini, na 151 kilometer koers. Zij kwamen respectievelijk als vijf de en zesde over de eindstreep. In het algemeen klas sement is Oemaras nog steeds eerste met 1 minuut en 16 seconden voorsprong op Michel Zanoli. De Driedaagse van De Panne blijft een favoriete koers van Erik Vanderaerden. Na de tijdrit op de eer ste dag won de renner uit de ploeg Post ook de rit in lijn van Herzele naar De Panne over 217 kilometer. In de massasprint versloeg hij Planckaert, De Wilde en Arras. Vanderaerden, die door zijn vijftien seconden bonificatie de leiding in het algemeen klassement versterkte, heeft nu samen met de voorgaande edities al tien etappes in de 'Driedaagse' gewonnen. Na de derde heuvel, Ten Houte op ongeveer vijftig kilometer, ontstond een kopgroep van 29 renners, on der wie Bontempi, Vanderaerden, Planckaert en De Wilde. De voorsprong liep op tot een minuut, maar na de heuvels kwam de rest van het veld onder aanvoe ring van Fignon, De Wolf, Capiot, Mottet en Arras te rug. Bij een kasseienstrook in Houthulst scheidde een dertigtal renners zich honderd meter af, maar voor de plaatstelijke ronde in De Panne was de hergroepe ring een feit. Vanderaerden won de sprint met mini maal verschil voor Planckaert. DEN BOSCH (GPD) - Dat half werk op overuren komt te staan, heeft PSV aan den lijve ervaren. De halve finalist in de Europacup voor landskampioenen had tegen FC Den Bosch de grootste moeite om tot de achtste finales van het KNVB-bekertoernooi door te drin gen. Sterker nog; de thuisploeg had gezien de mogelijkheden in de reglementaire speeltijd het meest recht op een overwinning. Zeker na de hervatting legde de ploeg van Theo de Jong alle schroom van zich af en ontstond er een echte cupstrijd inclusief verlenging. „We hebben gewoon slecht ge speeld", stelde PSV-coach Guus Hiddink onomwonden vast. „Ze ker voor de pauze. Na de rust heb ben de toeschouwers in elk geval een echte bekerwedstrijd gezien. Ofschoon wij ook toen niet best speelden". Of Leo Beenhakker, die gisteren spioneerde in De Vliert, veel wijzer is geworden van het PSV dat het bekerduel tegen FC Den Bosch uit eindelijk met 1-0 won, valt te be twijfelen. De ploeg van Guus Hid dink controleerde weliswaar de derby van meet af aan, maar was zelden bereid iets dat op Europese klasse leek, te laten zien. De Eind- hovenaren beperkten zich tot sim pel 'breiwerk' en gingen daarbij kennelijk uit van de veronderstel ling dat de thuisploeg maar de ste ken moest laten vallen. Dat nu juist trachtte coach Theo de Jong te ondervangen door zijn defensie met zoveel mankracht te bezetten dat er altijd wel weer een corrigerend been aanwezig was. FC Den Bosch miste lef en PSV was niet van plan zich evenals ver leden seizoen door underdog FC Den Bosch de bekerles te laten le zen. Het gevolg: een saaie, verve lende pot zonder hoogtepunten. Slechts Mart van Duren bracht kleur in de ontmoeting door Jan Heintze diverse keren voor schut te zetten. Tot resultaat leidde dat niet omdat Van Duren in zijn overmoed vervolgens steeds weer bleef ste ken bij de volgende PSV-verdedi- ger. Eén keer werd het geijkte pa troon doorbroken, toen Ivan Niel sen de stoute schoenen aantrok. Zijn rush werd onreglementair ge stuit door Cor Adriaanse. Het le verde de Bossche veteraan een gele kaart op; de enige opwinding die de derby voor de pauze rijk was. De thuisploeg besefte het best dat het voetbal van voor de pauze uiteindelijk niets zou opleveren. FC Den Bosch kroop na de hervat ting uit zijn schulp en bracht PSV regelmatig in verlegenheid. Zo hadden Van Duren (2x) en Hendrie Kruzen enkele goede mogelijkhe den hun club op voorsprong te zet ten. De onzorgvuldige afwerking stond Bossche treffers echter in de weg. De matte vertoning had door de inbreng van de thuisploeg aan kleur gewonnen; PSV bleef het antwoord schuldig. Niet één uitge speelde mogelijkheid, dat was de formatie van Guus Hiddink dit sei zoen nog niet overkomen. Zelfs de vrije trappen van Ronald Koeman waren van elk gevaar ontbloot. En toen de international de laatste mo gelijkheid over het doel van Jan van Grinsven had geschoten, was een verlenging noodzakelijk. De historie van verleden jaar had zich herhaald. Een verlenging die de aanstaan de landskampioen aan zichzelf te wijten had. Te behoudend was het spel van PSV tot dan toe geweest en de tol moest nu worden betaald: Overwerk op het toch al overvolle kwartier hebben opgeslagen in Zeist. „Net als in 1974. Toen had den we in Zeist het rijk alleen, dat ligt tegenwoordig wel iets anders. Het is er nu soms net de Bijenkorf. Ik kan dat best begrijpen, maar in zo'n sfeer kun je een ploeg niet voorbereiden op een belangrijk toernooi als het Europees kam pioenschap. Daarom reizen we lie ver wat vroeger af en spelen we in de buurt van Nijmegen een paar oefenwedstrijden. Zo ver is dat ook niet van Düsseldorf, en het is een aardige onderbreking van een trai ningskamp". Drie maanden voor de aftrap wordt verricht met de openings wedstrijd Westduitsland-Italië, hoeft de organisatie zich over de kaartverkoop geen zorgen meer te maken. Van de in totaal 880.000 be schikbare kaarten zijn er nu al 716.000 over de toonbank gegaan. Dat is volgens Neuberger een abso luut EK-record. Van dat aantal werden er 456.000 in de Bondsre publiek afgezet, en zijn er in totaal 260.000 naar het buitenland ge gaan. Veruit het meeste daarvan (82.161) ging naar Nederland, op af stand gevolgd door Denemarken (56.000), Ierland (37.000), Engeland (33.000) en Italië (26.000). Opmerke lijk is het geringe aantal kaarten (6900) dat Spanje tot nu toe heeft af genomen. Voor de Sovjet-Unie, de eerste tegenstander van Oranje, heeft de organisatie 1200 kaarten gereserveerd. De Westduitser sloot de moge lijkheid niet uit, dat Nederlanders 'via vrienden en bekenden' kaarten in Duitsland hebben gekocht, „maar ik ga ervan uit", aldus Neu berger, „dat onder die mensen geen relschoppers zitten". Al even weinig problemen ziet hij met de in Engeland gelegerde militairen. „Die kaartverkoop is gekanali seerd via de legerautoriteiten. Dat was ook al zo toen Engelse clubs nog deelnamen aan het Europa Cup-voetbal. Daar hebben we al zo veel ervaringen opgedaan, dat we in dat opzicht geen problemen ver wachten". Larsson speelt BERLIJN (TT) - Ajacied Peter Larsson speelt vanavond tijdens de openingsdag van het vierlanden- toernooi in West-Berlijn toch met het Zweedse voetbalelftal tegen Westy-Duitsland. Ajax had ge hoopt dat de Zweedse coach Nor- din geen beroep op de geblessseer- de sLarsson zou doen, maar de trai ner acht hem onmisbaar in het cen trum van de verdediging. Larsson heeft de afgelopen dagen met een ingepakte schouder getraind. ADVERTENTIE GEBOUWD MET RUIMTEVAARTTECHNIEK. GEEN WONDER DAT IE HEMELS LOOPT. MADRID (Reuter) - Barcelona heeft het abominabele seizoen gisteravond toch nog enige glans gegeven door de Spaanse beker te veroveren en daarmee alsnog Europees voetbal af te dwingen. In de finale versloe gen de Catalanen Real Socie- dad, dat Real Madrid in de hal ve eindstrijd had uitgeschakeld via onder meer een eclatante overwinning van 4-0 in het Ber- nabeu-stadion, met 1-0. Het eni ge doelpunt werd in de 61e mi nuut gemaakt door Jose Alexanko. In Madrid waren 45.000 toeschouwers getuige van de wedstrijd. KV Mechelen bereikte met moeite de halve finales van het toernooi om de Belgische voet balbeker. De ploeg van Aad de Mos kwam voor eigen publiek tegen Beveren niet verder dan 0-0. Mechelen had de eerste wedstrijd ook al gelijkgespeeld (1-1) en dankte aan die enige treffer de plaats bij de laatste vier. Daarbij schaarde zich ook Anderlecht via een royale zege op St. Truiden: 5-0. De verras sing kwam op naam van twee deklasser Lierse SK, dat de re turn tegen Kortrijk woensdag tot een goed einde bracht (2-2), na voor eigen publiek al met 3-0 te hebben gezegevierd. Beide doelpunten van Lierse werden gemaakt door het talent Gert Verheyen. Standard Luik ten slotte schakelde de andere tweedeklasser in de kwartfina les, Patro Eisden, uit. Juist voordat Den Bosch-verdediger Cees van der Linden kan ingrijpen, heeft Anton Janssen de bal i ting van het vijandelijke doel geschoten. De voorzet van de PSV'er leverde niets op. rooster. Een omstandigheid die Re- al-coach Leo Beenhakker zeker niet ongelegen komt. „Och", tem perde Guus Hiddink, „we zitten nog zover van die ontmoeting in Madrid verwijderd, dat dat half uurtje extra tegen die tijd al lang vergeten is". Het was in die verlenging dat Beenhakker voor het eerst kennis kon nemen van het aanvallende vermogen van de equipe van Hid dink. Een aanval volgens het boek je, de eerste na honderd minuten voetbal, liep via Arnesen, Vanen burg en Gerets. Wim Kieft was ter plekke om de Eindhovense preten ties, de dubbel, voorlopig te waar borgen: 0-1. „In het begin van die eerste ver lenging", zei Leo Beenhakker na de ontmoeting, „heeft iedereen kunnen zien dat PSV zeer goed kan voetballen. Toen wilde de ploeg snelheid maken en toen ook werd duidelijk waarom PSV een top- ploeg is. Verdedigend sterk en aan vallend met spelers als Kieft en Va nenburg zeer sterk". De complimenten van Beenhak ker aan de komende Europese op ponent lieten Theo de Jong koud. „Iedereen mag van PSV zeggen wat hij wil. Ik weet in elk geval ze ker dat FC Den Bosch had moeten winnen. We speelden beter en had den de duidelijkste mogelijkhe den. Als Van Duren geconcentreer der bezig zou zijn geweest, had Beenhakker die eerste minuten van de verlenging moeten missen. Want dan was het zover nooit geko men". DONDERDAG 10.23-10.45 Did 1: Voelbal: kwalificatie wedstrijd voor de Olympische Spelen: Westduitsland-Denemarken. 16.25-18.20 Did 1ARD-Sport extra. Met voetbal: Vierlandentoernooi in Berlijn: Ar- gentinië-Sovjetunie. 19.10-21.00 Did 2: Die Sport-Reportage. Met voetbal' reportage van het Vierlan dentoernooi in Berlijn: Westduitsland- Zweden. 22.30-23.15 SKY: Ski Report: winter- sportmagazine.- 22.35-23.35 SCH: American Indoor Soccer League 23.15-23.35 SKY: Italian Football Hig hlights: samenvatting van Italiaans com petitievoetbal. 23.35-00.35 SCH: American College Football. LEIDEN VAN DALEN SCHOENEN B V D0NKERSTEE6 21 LEIDEN TRENDY. HAARLEMMERSTRAAT 128 LEIDEN THEO VERHEIJEN SCHOENEN. 0E K0PERM0LEN 25 LEIDERDORP MEIJER SCHOENMODE. W C WINKELHOF. SASSENHEIM. HOOFDSTRAAT 238 LISSE VAN ZELST. KANAALSTRAAT 28 N00RDWIJKERH0UT SCHOUTEN SCHOENEN, DORPSSTRAAT 13-15-17 0EGSTGEEST VAN ALPHEN S SCHOENEN. DE KEMPENAERSTRAAT 32 OIUMYW;\ ilMM KIMHlll ROCKPORT BUILDS A BETTER SHOE.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17