Belt nog vergeven van geruchten achtergroni! 'Alphen vergelijkbaar met Lekkerkerk' 'Misschien zijn het wel fietsen' Milieu-gedeputeerde Van der Vlist na eerste onderzoek: Tien mille voor bewoners projectgroep Alphenaar gedood bij botsing met Intercity Vergadering gemeenteraad op televisie Leerstof voor scholen over dump giftig afval Golfclub: 'Dolksteek van onbekende vijand' PAGINA 16 W 3 REGIO DONDERDAG 31 MAART 1988 De eerste vuilnisbelt zonder va ten of metalen moet nog worden ontdekt. Het is dan ook in het ge heel geen nieuws dat dergelijke voorwerpen zich 'mogelijk' on der de voormalige belt in de Alp- hense Coupépolder bevinden. door Jan Preenen Zo wordt het echter wel in alle toonaarden gepresenteerd. Door vuilspeurders, van Socialistiese Partij tot buurtbewoners, voor wie het woord vat in deze dagen een synoniem is voor gif. In wer kelijkheid is door het Leidse on derzoeksbureau Geo-Logic de afgelopen tien dagen nog niet veel grond, gevonden voor al die zogenaamde bewijzen en ge ruchten, laat staan gróte hoeveel heden gif. Geo-Logic heeft vijf verdachte plekken ontdekt waar schijnlijk' vaten met afval van in dustrieën en ziekenhuizen liggen of vloeibare chemicaliën zijn ge stort. Dat is heel wat zwakker uit gedrukt dan de Radio Nieuws dienst gistermiddag om één uur op basis van informatie van het Algemeen Nederlands Persbu reau (ANP) ten onrechte nog tij dens de persconferentie de ether inslingerde: 'Er zitten vrijwel ze ker grote concentraties gif in de grond'. Het is een van de vele voor beelden van vervalsing van de geschiedenis die nog geschiede nis moet worden. Bijna twee we ken geleden heeft het door ge ruchten groot geworden dagblad De Telegraaf met een 'spectacu laire onthulling' de toon gezet voor een verhaal dat in allerlei varianten is naverteld. Er zijn volgens die krant zoveel vaten (100.000 a 150.000) illegaal ge dumpt, dat er kennelijk geen plaats meer is voor feiten. Die moeten nog altijd worden opge graven. Wel zijn de aanwijzingen ster ker geworden dat de vuilnisbelt een toevluchtsoord is geweest van de milieu-mafia. In zekere zin is dat zes jaar geleden echter al aangetoond door het onder zoeksbureau TNO dat in deze 'onderwereld' zware metalen en fenolen (een giftige chemische stof) heeft aangeboord. Dergelij ke uitwerpselen van de maat schappij zijn evenwel op vrijwel elke belt aan te treffen, zoals door gemeente, provincie en rijk meermalen is verkondigd. Wat nu moet blijken, is dat de ze instanties alle meetgegevens van TNO en het Rotterdamse bu reau Iwaco, dat zich vervolgens op de belt heeft gestort, hebben onderschat en ten onrechte naast zich hebben neergelegd. Vooral de gemeente en de provincie hebben in ieder geval de schijn tegen. B en W van Alphen heb ben steeds geroepen dat sprake was van een 'normale verontrei niging', terwijl door Iwaco wet degelijk was aangedrongen op het nemen van veiligheidsmaat regelen. Burgemeester Paats heeft in middels ook toegegeven dat 'er meer aan de hand is, dan werd verondersteld', maar daarmee is hij ondanks alle beschuldigin gen over omkoping nog niet in de beklaagdenbank terechtgeko men. Alphen zou ook de docu menten die betrekking hebben op de 'beruchte' periode met op zet hebben vernietigd, zo is van verscheidene kanten gesugge reerd. Inmiddels is evenwel ge bleken dat die aanval is ingege ven door fantasie. Alphen had de gegevens volgens de archiefwet in 1984 al mogen dumpen, maar heeft dat pas vorig jaar gedaan. Als straks de poppen op de v ten aan het dansen zijn, zal de ge meente zich ongetwijfeld ver schuilen achter de provincie, die steeds op de hoogte is geweest van alle rapporten, maar daarin nooit aanleiding heeft gezien om alarm te slaan. Sterker nog, op de provinciale topi-zes van schoon te maken lokaties in 1988 komt Alphen nog altijd niet voor. Ook niet nu Geo-Logic met een voor lopige conclusie is gekomen, op basis waarvan een vervolgonder zoek wordt uitgevoerd. Dat de provincie de 'gifzaak' nu toch serieus neemt, blijkt uit het feit dat zij Geo-Logic van vo ren af aan heeft laten beginnen. Alle rapporten, die er al waren zijn als bodemmonsters zonder waarde aan de kant geschoven. Aan de ene kant is dat overdre ven. aan de andere kant is het juist goed dat in het streven om het onderste vat boven te krij gen, grondig wordt gespit. Zono dig letterlijk. In 1980, toen ook al is gegraven en slechts een leeg vat en een vat met talkpoeder te voorschijn kwamen, zijn te veel vragen blijven liggen. Alvorens de golfbaan die op de belt is aan gelegd, wordt veranderd in één groot 'hole' is, zal Geo-Logic, dat niet over de goede apparatuur zou beschikken, zichzelf echter nog moeten bewijzen. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - Het gifschandaal in Alphen aan den Rijn is ver gelijkbaar met de affaires in Lekkerkerk, Gouderak en de Dordtse Merwedepolder. "Het enige verschil is dat er in Alphen geen woningen op de verontreiniging staan. Het gaat ge lukkig om een stortplaats", reageerde milieugedeputeerde J. van der Vlist (PvdA) op de resultaten van het eerste bodemonderzoek dat in Alphen aan den Rijn is uitgevoerd. Uit dat onderzoek blijkt dat er geen direct gevaar is voor omwonenden en recreanten die van het Zeger- slootgebied, een golfbaan, gebruik maken. Bovendien is het niet noodzakelijk om direct maatrege len tc nemen. De provincie Zuid- Holland heeft wel al een opdracht verstrekt voor een vervolgonder zoek dat duidelijkheid moet ver schaffen over aard en omvang van de vervuiling. Er komen onder an dere proefboringen. Half mei zijn de resultaten van het nadere onder zoek bekend. Vertegenwoordigers van de ge meente Alphen toonden zich onge lukkig met de vergelijking met Lekkerkerk, Gouderak en Dordrecht. Alleen burgemeester M. Paats zag een lichtpuntje, om dat in die plaatsen slechts enkele duizenden vaten werden gevon den: "Als het tot deze aantallen be perkt blijft, ben ik dolgelukkig". door Henny van Egmond en Rob van der Zanden ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen wil 10.000 gul den beschikbaar stellen aan verte genwoordigers van de omwonen den van het recreatiegebied Zegef- sloot. Zij kunnen het geld gebrui ken om zelf hun achterban op de hoogte te houden van het vervolg onderzoek naar de verontreiniging met chemische stoffen van de voormalige vuilnisbelt. De buurt bewoners kunnen van het geld ook onpartijdige deskundigen raadple gen. Het is de bedoeling dat het nader onderzoek wordt begeleid door een projectgroep, waarin behalve de overheidsinstanties ook ten minste twee vertegenwoordigers van de bewoners zitting hebben. Want in Alphen wordt gesproken over honderd- tot honderdvijftig duizend vaten illegaal gedumpt in dustrieel en ziekenhuisafval. Ex-werknemers van het vuil- transportbedrijf Kemp uit Hazers- woude hebben verklaringen hier over afgelegd. In de jaren 1978 en 1979 zouden zij veelvuldig illegaal afval hebben gedumpt op de Alp- hense stortplaats, die in 1985 werd gesloten. Het Leidse onderzoeksbureau Geo-Logic heeft tijdens diverse metingen vijf verdachte plekken aangetroffen in Zegersloot. Maar de toegepaste methoden scheppen geen duidelijkheid over de vraag of er nu daadwerkelijk op zo'n grote schaal is gestort als wordt be weerd. Vaststaat dat er op enkele plaat sen concentraties metaal liggen. Bovendien blijkt dat de bodem op een paar van die plaatsen een bete re geleiding te zien geeft, hetgeen wijst op de mogelijke aanwezig heid van chemicaliën. Maar ook dat is nog niet zeker. Uit het onderzoek van Geo-Logic en de watermonsters die de ge meente Alphen aan den Rijn heeft laten analyseren, blijkt een reeks van verontreinigingen. Alleen zijn die niet anders dan de verontreini gingen die op elke stortplaats in Nederland worden aangetroffen, erkende Van der Vlist. De milieu- gedeputeerde: "Ik zal wel weer een susser worden genoemd, maar er is geen sprake van een situatie die voor de omwonenden of de men sen die er recreëren gevaar ople vert". Van der Vlist: "Met de nu ge bruikte methoden kunnen we niet alle vervuilingen aantonen. Als er echt plastic vaatjes zijn gestort, kunnen we die niet via deze weg vinden". Vooral daarom heeft de provinciebestuurder reeds op dracht gegeven voor een vervolg onderzoek. Dat onderzoek bete kent in eerste instantie een verdere verfijning van de metingen die tot op heden zijn verricht. Bovendien zullen er op de vijf verdachte plaat sen proefboringen worden verricht om te kijken of zo duidelijkheid over de aanwezigheid van de vaten kan worden verkregen. Die duidelijkheid is voor de kor te termijn niet echt nodig, omdat er geen gevaren zijn, maar wel op de langere duur. Als er namelijk wer kelijk zoveel vaten met chemica liën liggen, kunnen die gaan lek ken. Het vuil is gestort op een klei laag, maar uit het onderzoek is naar voren gekomen dat die laag moge lijk niet overal aanwezig is. Boven dien is er een kans dat de kleilaag op een bepaald moment verzadigd raakt en de verontreiniging laat doorlekken. „Hoewel het wel een lange tijd zal duren, voordat dat ge beurt", aldus Van der Vlist. Een tweede maatregel die wordt overwogen, is de aanleg van een ge sloten drainagesysteem. Het op pervlaktewater komt op dit mo ment nog in de sloten rond het re creatiegebied. Op een aantal plaat sen wordt het opgevangen en ge transporteerd naar een waterzuive ringsinstallatie. Via een gesloten systeem komt het oppervlaktewa ter helemaal niet meer in de sloten en is verontreiniging via die weg uitgesloten. Het nadere onderzoek en de maatregelen zuljen worden be sproken in en begeleid door een speciale projectgroep waarin de provincie, de gemeente Alphen, het rijk en het Hoogheemraad schap van Rijnland zitting hebben. Ook omwonenden zullen voor deze groep worden uitgenodigd. ALPHEN AAN DEN RIJN - Waar de tv al niet goed voor is. Niet voor de rust onder de inwoners van Alp hen, die zich gisteravond via het 'grote' journaal lieten vertellen dat een van de bezoekers bewijzen had, dat in 1984 een half miljoen zwijggeld werd betaald om de ille gale stort van chemisch afval óp de voormalige vuilnisbelt verborgen te houden. Navraag leerde dat die bewering nergens op stoelde. Wer kelijk nérgens. Maar de man mocht DRIEBRUGGEN/UTRECHT Het treinverkeer tussen Gouda en Utrecht is tegen het middaguur hervat. Het baanvak raakte gister morgen geblokkeerd bij een onge val ter hoogte van Driebruggen waarbij de 38-jarige Alphense auto mobilist Gerrit Visser om het leven kwam. Het ontspoorde treinstel moest naast de rails worden ge plaatst. Het eerste treinstel van de inter- citytrein uit Utrecht ontspoorde gisteren omstreeks 11.00 uur. De passagiers bleven nagenoeg onge deerd. Enkelen kwamen er volgens de NS met wat schrammen en bui len vanaf. Het eerste rijtuig is naast de rails getakeld en wordt naar ver wachting in een van de komende nachten weer op de rails gezet. De bij het ongeval betrokken Alphenaar stond voor de beveilig de overweg tot een trein uit Woerden was gepasseerd. Hij wachtte echter niet tot de waar- schuwingslichten bij de overweg gedoofd waren. De wagen raakte bij het optrekken onder de interci- tytrein die naderde uit de andere richting. De man werd uit de auto geslingerd en was op slag dood. De Nederlandse Spoorwegen hebben zwaar materieel en tiental- De ontspoorde trein i land bij Driebruggen. len mensen ingezet om het haan vak op tijd vrij te maken. door Gerard Haverkamp Lokatel, dat de op het Alphense kabelnet aangesloten inwoners een directe reportage van de informa tie-avond bracht, schotelde veel betere beelden voor. Die maakten vanzelf duidelijk dat de verontrus ting het uiteindelijk toch won van de fantasie. De plaatselijke bevol king mag zich terecht zorgen ma ken over de aanwezigheid van gif tig spul in het recreatiegebied Ze gersloot, maar hoeft zich nog ner gens het hoofd door op hol te laten jagen. "Want", bekeek R. Steem- ers, hoofd afdeling bodemsanering de provincie gisteravond de onderzoekresultaten nog eens, "wat de onderzoekers voor metaal in de vuilnisbelt hebben aangetrof fen, kunnen net zo goed fietsen zijn". ALPHEN AAN DEN RIJN - De vergadering van de Alphense ge meenteraad over de mogelijke aan wezigheid van gif in het Zeger- slootgebied, wordt vanavond vanaf half acht uitgezonden op televisie. Dank zij de medewerking van de Lokale omroep Alphen (LOA) kun nen belangstellenden in Alphen en omgeving het verloop van de dis cussies in de gemeenteraad volgen via de zender Nederland 3. Tot uitzending van de vergade ring is besloten na een verzoek van omwonenden tijdens de hoorzit ting die gisteravond in Alphen over het onderwerp werd gehouden. En daarmee is wel duidelijk dat de (afgerond) 450 bezoekers van ge bouw Nabij ook gisteravond nog geen duidelijkheid kon worden ge geven over de ernst van de situatie, hoezeer de forumleden aan de zijde van gastspreekster Marijn de Ko ning dat ook wilden. Het meren deel van de burgers schikte zich daarin, sommige anderen niet. "Al die onderzoeken zijn maar lapmid- delen. We kunnen beter meteen af graven, dat is beter voor de toe komst. Als we zo doorgaan met al lerlei onderzoeken, bent u veel meer geld kwijt". Dat was nog netjes. De volgende minder: "Zijn jullie eigenlijk wel in staat om zulke onderzoeken te doen? Wij hebben geen enkel ver trouwen meer in de provincie en de gemeente. Jullie zijn incapabel of corrupt. Hoe kunnen jullie nou zo'n onderzoek leiden?" Applaus. Met dat soort vragen deden dege nen die ze mochten beantwoorden gisteravond niet veel. In een pro fessionele omgeving, met overal langs de wanden tv-schermen en reporters, waar vandaan ook, spra ken zij op een heel ander niveau. Maakte de zaal zich vooral zorgen om de vraag of de omwonenden ge zond zouden blijven en de golfbaan intact, milieu-gedeputeerde Van der Vlist keek naar heel andere za ken. "Ik wil uw zorg niet bagatellise ren, maar mijn grootste zorg is dat het diepere grondwater niet wordt verontreinigd. Als de vaten gaan lekken is de ramp pas compleet. En u als Alphenaar merkt daar het minst van, omdat het diepere grondwater in noordelijke richting wegstroomt". Van der Vlist is dan ook vooral geïnteresseerd in een oplossing die het diepere grondwa ter beschermt. Illustratief is in dit verband de 'discussie' aan het einde van de avond tussen een jonge belangstel lende en het forum. "Wat gebeurt er als u bij het boren een vat raakt? wilde hij weten. Het antwoord van het podium was kort en krach tig: "Dan weten we precies wat erin zit". Da's duidelijk. ALPHEN AAN DEN RIJN - De vermeende immense gif dumping in Alphen is ook op de basisscholen in deze plaats onderwerp van gesprek. De ge meentelijke onderwij swerk- plaats heeft daarom een specia le editie uitgebracht van de werkkrant, die op alle scholen wordt verspreid. In de extra uitgave wordt uit gebreid ingegaan op de milieu problematiek en dan met name die van chemisch afval. De ge volgen voor het milieu worden belicht en in het bijzonder die voor de omgeving van de kin derboerderij in het verdachte recreatiegebied Zegersloot. Op woensdag 13 april houdt de onderwijs werkplaats een speciaal spreekuur (13.00 tot 14.00 uur) voor de leerkrachten. D. Overheul, hoofd van de afde ling milieuzaken van de ge meente Alphen is daarbij aan wezig om vragen te beantwoor den. Tevens is daar een uitstal ling van lesmateriaal over milieuvervuiling. ALPHEN AAN DEN RIJN - Voorzitter Martin van Kasteren van de golfclub 'Zeegersloot' in Alphen ervaart de ontwikkelin gen in de 'gifaffaire' als een 'dolk steek in de rug'. "Jaren ben je en thousiast bezig geweest iets van de grond te tillen en dan gebeurt dit. Eigenlijk heb ik daar geen woorden voor. Voor mij is dit een dolksteek van een onzichtbare vijand", aldus Van Kasteren. De golfclub speelt sinds vorig jaar op en rond de voormalige vuilnisbelt die mogelijk moet worden afgegraven als zich ir grond inderdaad zoveel giftig af val bevindt als wordt beweerd. Van paniek is bij de golfclub op dit moment overigens geen spra ke. De vereniging heeft ook nog geen opzeggingen gehad. Wel stellen nieuwe leden zich 'enigszins gereserveerd' op. Ondanks de onzekerheid o de toekomst is Van Kasteren overigens 'blij' met de resultaten van 'het voorlopige onderzoek van het bureau Geo-Logic dat nog geen bewijs heeft kunnen le veren voor de aanwezigheid van 100.000 a 150.000 giftig afval. Blij ken die er wel te zijn, dan moet tot afgraven worden overgegaan. Van Kasteren: "Ik hoop niet dat dat gebeurt. Rond die heuvel hebben wij meer dan twee mil joen gulden geïnvesteerd. Alle leden hebben voor dat bedrag hun nek uitgestoken. Wat kan ik doen? Alleen maar lijdzaam wachten op de dingen die te ge beuren staan. Ach, zo'n voorlopi ge conclusie is een geruststelling ik voorlopig wel kan le- De golfclub had in mei willen beginnen met de uitbreiding de baan aan de noordzijde met nog eens negen holes, waardoor het totale aantal op 27 komt. Op dit moment maakt de club nog even pas op de plaats in afwach ting van hetgeen gebeurt. "Ik heb de leden en de mensen lid willen worden ook gezegd dat we in feite niets anders kunnen doen dan afwachten welk resul taat het onderzoek uiteindelijk oplevert". DONDERDAG 31 MAART Alkemade AVoubrugge hulp bij het invullen van het be lastingbiljet voor leden van de FNV, van 19.00 tot 22.00 uur in het FNV-gebouw, Narcisstraat 2. Roelofarendsveen. uitvoering van de Mattheus Passion door het Bachkoor Hol- land, aanvang 19.00 uur in de Pie terskerk. schrijfavond Amnesty Interna- openbare swingavond met me dewerking van de Leidse latin- punk-bluesgroep Divaz, aanvang 20.00 uur in het recreatiegebouw van psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. paasklaverjassen en sjoelen, aanvang 19.30 uur in gebouw Ak- tief. Berlagestraat 2. telefonisch spreekuur van het klachtenmeldpunt Ambulante Psychotherapie, van 18.00 tot 19.00 uur op tel. 141808. eniging De Buitengewonen, aan vang 20.00 uur in de Muzenhof. klaverjassen en sjoelen bij Ta- marco, aanvang 20.00 uur in het clubgebouw aan de Splinterlaan. Voorschoten vergadering van de gemeente raad, aanvang 20.00 uur in het ge meentehuis. VRIJDAG 1 APRIL Alphen 'De Aanslag', Katwijk paas-meubelshow in Tripodia, van 10.00 tot 18.00 uur. Leiden uitvoering van de Mattheus Passion door het Bachkoor Hol land olv Charles de Wolff, aan vang 11.30 in de Pieterskerk. ruilavond van de ruilclub Ko- ningskerk in buurthuis 't Spoortje 19.00 c i Bernhardkade, aanvang 20.30 uur in het Laktheater, Cle- ZATERDAG 2 APRIL AJphen koppeldarttoernooi in clubhuis Westerhaven. Emmalaan. aan vang 20.00,uur. optreden van 'I've got the bul lets', in Het Kasteel, Concertweg, aanvang 21.00 uur. voorstelling 'Mijn vaders huis'. Hoofdstraattheater, aanvang 20.30 uur. Katwijk Paas-meubelshow in Tripodia van 10.00 tot 17.00 uur. Leiden halfjaarlijkse snuffelmarkt, var 9.00 tot 17.00 uur en Paaskermis van 10.00 tot 22.00 uur in de Groenoordhallen. de basischolen, 15.30 uur in de Muzenhof, Cor Gordijnsingel. oudheidkamer. Hoofdstraat 24, geopend van 14.00 tot 16.00 uur. klaverjassen en sjoelen bij Con Bravura, Beukenschans, aanvang 20.00 uur. jazzconcert optreden van Harry Verbeke/Carlo de Wijs kwartet, vanaf 21.30 uur in De Holland- sche Tuyn, Hoofdstraat. SA-drive-in-show met mede werking van Veronica-ddj Rob Stenders, in Het Kasteel, Concert- weg, aanvang 14.30 uur. open deurdienst in de Goede out' bij de homojongerengroep de Pink Puppies, aanvang 19.30 uur in het pand Langegracht 65, na af loop swingen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16