TAD LEIDEN T elefonische hulpdienst maakt nog kleine kans Scheefste brug in Nederland ontsluit park in Cronesteijn LAATSTE WEEK! BEHANGSTUNT LEIDSCH A DAGBLAD Leiden overweegt alsnog eenmalige subsidie Geen direct e subsidie voor Omroep Rijnland Flinke buit bij inbraak in kelderbox Betrapt bij inbraak in café Singelloop staat weer voor de deur Groen licht intern plan beziiiniging in het AZL 3 rollen halen 2 rollen betalen DE 3 EENEN s DONDERDAG 31 MAART 1988 LEIDEN De provincie Zuid- Holland trekt dit jaar 50.000 gulden extra uit voor ondersteuning van de Telefonische Hulpdiensten (THD) in Leiden, Schiedam, Spij- kenisse en Dordrecht. Het college van gedeputeerde staten wil zo voorkomen dat de THD's finan cieel in de knel komen te zitten. Een bedrag van 100.000 gulden was eind vorig jaar al toegezegd. Het is niet uitgesloten dat Leiden later dit jaar alsnog een bijdrage levert tot Want met deze financiële onder steuning door de provincie zijn de THD's nog niet uit de problemen. Er is een bedrag van 250.000 gulden nodig. Minus de bijdrage van de provincie blijft dan nog een post openstaan van 100.000 gulden. Het provinciaal college heeft in een re cent schrijven aan de gemeenten voorgesteld dat zij de overige kos ten voor hun rekening Wel verhuur faciliteiten aan Radio West LEIDEN/DEN HAAG - De provin- puteerde Staten van Zuid-Holland, Zuid-Holland wil Omroep Hol- het dagelijks bestuur van de pro land West (Radio West) en Radio Het plan is de omroepbij- Rijnmond rechtstreeks gaan subsi- drage met een tientje per jaar te dièren uit een verhoging van de verhogen. Mensen die alleen een radio hebben moeten 3 gulden meer gaan betalen. De provincie omroepen moeten wel gebruik wil de omroepen voorlopig gaan maken van faciliteiten plaatselijke omroepen, zoals bij voorbeeld van Omroep Rijnland in de regio Leiden. Die mogen daar voor dan geld rekenen zodat ook zij aan meer inkomsten komen. Dat is het standpunt van Gede- LEIDEN - Bij een inbraak in een kelderbox aan de Kennedylaan zijn, in de nacht van dinsdag op woensdag, twee herenfietsen, een workmate, twee boormachines, een decopeerzaag, een bank schroef en een hoeveelheid klein handgereedschap verdwenen. De deur van de kelderbox was met grof geweld opengebroken. periode van vijfjaar uit de om roepbijdragen financieren. Dat moet dan met ingang van 1989 ge beuren. De bedragen zijn het wet telijk maximum dat de provincie mag heffen. Voor de financiering van de bei de omroepen is een bedrag nodig van 8 miljoen gulden en bij uitbrei ding van zendtijd en zendgebied 10 miljoen. De omroepen worden tot nu toe betaald door het rijk. Met in gang van 1989 moet de provincie de subsidiëring overnemen. De pro vincie wil het geld niet zomaar doorsluizen. De beide omroepen moeten een werkplan en een be groting indienen. Op basis van de Mediawet heeft de provincie de mogelijkheid vijf procent van de zendtijd van omroe pen te claimen voor overheidsvoor lichting. Of de provincie van deze mogelijheid gebruik zal maken, wordt voorgelegd aan de staten commissies voor culturele en soci ale zaken en financiën die respec tievelijk daarover vergaderen op 14 april en 29 april. gemeenten wordt gevraagd 40 pro cent van de bijdrage die men vorig jaar aan de THD heeft verstrekt dit jaar opnieuw te betalen. Deze week is duidelijk geworden dat de gemeente Leiden hier wei nig voor voelt. Vorig jaar legde de gemeente nog een bedrag van 75.000 gulden op tafel, wethouder F. Kuijers (volksgezondheid) heeft nu echter te kennen te geven er weinig voor te voelen opnieuw met geld over de brug te komen. A.J. Sumer van de directie wel zijn ziet echter nog een lichtpuntje. "De deur is nog niet helemaal dichtgeklapt. Wethouder Kuijers heeft in februari al overleg gevoerd met de provincie en toen gezegd niet veel voor een nieuwe bijdrage te voelen. Hij heeft echter ook dui delijk gemaakt dat er onder bepaal de voorwaarden misschien toch nog geld op tafel komt". Een van die voorwaarden is vol gens Sumer dat Leiden een schrif telijke garantie krijgt dat de pro vincie nu echt voor de laatste keer bij de gemeente om geld vraagt. Daarnaast wil de wethouder wel licht betalen als de overige ge meenten waarin de Telefonische Hulpdienst werkzaam is dat ook doen. Sumer: "Wat Leiden doet LEIDEN - Met vereende krachten Een boot volgeladen met bestuurders, ambtenaren en genodigden varen door wat wel de scheefste brug van derland wordt genoemd. De brug werd gisteren officieel in gebruik gesteld. «foto Henk Bouw sloten gedeputeerde Jansen wethouder Peters gisterochtend de fietsbrug langs het spoor Leiden- Utrecht over het Rijn-Schiekanaal. De scheefgebouwde brug, die maandenlang als een curieus kunstwerk overeind heeft gestaan, is een belangrijke schakel in het fietsverkeer tussen de stad en het groene achterland. Beide bestuur ders gaven de brug de weinig origi- hangt dus van die andere gemeen ten af. Iedere gemeente heeft in middels een brief ontvangen waar in ons standpunt staat vermeld. Het is nu even wachten op de reac ties. Overigens, wethouder Kuijers heeft tot 1 augustus van dit jaar de tijd om definitief te beslissen". Denkt Sumer dat de gemeente voor dit jaar uiteindelijk toch nog overstag zal gaan? "Ik heb de in- JW.. druk van wel. Alleen, vraag me niet nele naam Kanaalbrug mee. waar het geld vandaan moet ko men. Het gaat immers nog altijd om een bedrag van meer dan 25.000 gulden". De financiering van de THD's was tot 1 januari 1987 een taak van het rijk en de gemeenten. Met het in werking treden van de nieuwe Welzijnswet was het echter de pro vincie die verantwoordelijk werd voor de telefonische hulpdiensten. Het tekort dat hierdoor vorig jaar ontstond kon nog worden opge vangen door de gemeenten die hun bijdrage nog een jaar gaven zonder dat daar tegenover een vergoeding van het rijk stond. Aan de opening was een heus boottochtje met ambtenaren en buurtbewoners over de Kagerplas- sen verbonden omdat er volgens wethouder Peters in deze jaren toch al zo weinig te vieren valt. Pe ters zei zeer gelukkig te zijn met de brug omdat er nu eindelijk een kor te verbinding met het polderpark Cronesteijn en het recreatiegebied Roomburg bestaat. De wethouder nam aan boord de gelegenheid te baat om duidelijk te maken dat het gemeentebestuur zeer veel waarde hecht aan groen voorzieningen in de stad. "De afge lopen tien jaar is er in Leiden door toedoen van het gemeentebestuur 140 hectare aan groen bijgeko men", voerde Peters aan: "Het ver haal dat we nu alle stukjes groen willen inpikken voor woningbouw is niet waar. Het groen is van emi nent belang, we moeten alle stuk jes koesteren". Peters rekende voor dat de nieuwe parken in het totaal meer dan elf miljoen gulden hebben gekost waarvan 5,7 miljoen door de gemeente is betaald. De brug over het kanaal heeft 3,2 miljoen gulden gekost waarvan de gemeente 1 miljoen gulden op tafel heeft gelegd. Volgens ingewijden is het de scheefste brug ooit ge bouwd in Nederland. De brug wordt, evenals de spoorbrug, via camera's op afstand bediend. De bouw was mede noodzakelijk om dat fietsers in toenemende mate gebruikmaakten van de spoorbrug om het kanaal over te steken. Dat leverde levensgevaarlijke situaties Dwingend nut(1) "Menig Leidenaar zou in een shocktoestand raken als het Ra penburg verdwijnt. Ze noemen het vaak de mooiste gracht van Europa, maar dat is toch wel wat overdreven. Bovendien is die gracht toch niet heilig?". Job Ha- bold heeft zo z'n eigen vastom- lijnde ideeen om de verkeerspro blemen in de Leidse binnenstad het hoofd te bieden. En daarbij mogen best wat offers gebracht worden. De 78-jarige beeldend kunstenaar ontwierp een plan volgens welk het Rapenburg zou moeten verdwijnen. De gracht zou althans leeggepompt moeten worden om daarna op de bodem een doorgaande verkeersweg te kunnen aanleggen. Hoe komt iemand op zo'n idee? Job Habold: "Je leest met aandacht allerlei artikelen over de verkeersproblematiek. En je hoort natuurlijk de meningen van verschillende belangheb benden. Dan denk je al snel: zo komen ze er niet uit". Volgens Habold is de afslui ting van de Breestraat voor het autoverkeer niet de juiste oplos sing: "De gemeente wil graag een goede bereikbaarheid van de stad in verband met het econo mische belang, maar de afslui ting van de Breestraat staat daar haaks op". Habold stelt in zijn plan dat er nog altijd sprake is van een hinderlijke verkeers overlast die wordt veroorzaakt door de bussen. Dat leidt niet tot de juiste sfeer die nodig is om er ongestoord te winkelen of om op een terrasje te gaan zitten. Ter wijl de straat volgens hem toch 'mooie, voorname winkels en fraaie historische gebouwen' heeft. Kortom: de winkeliers en het publiek ondervinden schade van de gedeeltelijke afsluiting. Habold: "Het Rapenburg is ook een fraai stukje Leiden. Dat is nog echt een statige gracht met schitterende oude gebouwen en woonhuizen". Toch schrijft hij in een toelichting op zijn idee: 'Het brede water, door scheepvaart of plezierboten zeer weinig of niet gebruikt, is wel mooi om naar te kijken maar van dwingend nut is het eigenlijk niet'. Waarom dan niet de lusten en lasten, zoals hij dat noemt, gelijkelijk verdeeld over Breestraat en Rapenburg? Dat is heel goed mogelijk naar de mening van Habold. De City- ring, bedoeld als doorgaande verkeersweg, moet dan wel vol- lédig afkomen. Tot nu toe is de ring slechts gedeeltelijk gereali seerd. Het huidige traject moet volgens het plan worden doorge voerd vanaf de Hooigracht/Sint- Jorissteeg. Het nieuwe gedeelte van de ring loopt dan. via een kort stukje Levendaal, langs het Steenschuur en het Rapenburg. Om vervolgens via de Prinsesse- kade, de Turfmarkt en de Nieu we Beestenmarkt, bij de Lam mermarkt weer aan te sluiten op het oude gedeelte van de ring. Dwingend nut (2) Het revolutionaire van zijn plan is gelegen in het gedeelte Steen- schuur/Rapenburg. waar na het wegpompen van het water de weg over de bodem van de gracht moet lopen. Het verkeer daalt dan bij het Steenschuur af langs een helling. Habold: "De auto's rijden in dat deel dan zo'n vier meter beneden het niveau van de begane grond. Ongeveer honderd vijftig meter voor de Breestraat voert de weg weer omhoog". Om het lawaai van de auto's voor omwonenden zo draaglijk mogelijk te maken moet een geluiddempende laag asfalt worden aangelegd. "En bo men langs de kademuur dempen het geluid nog extra. Het staat bovendien nog mooi ook", meent Habold. Hij is zich echter terdege be- Het brede water van het Rapenburg i gracht wordt leeggepompt voor de aanleg van een weg. r niet van dwingend nut volgens Habold. Hij wil dat de wust dat de uitvoering van zijn idee de nodige financiële conse quenties met zich mee brengt: "Natuurlijk zal het een hoop geld kosten. Wil je echter de stad eco nomisch op een hoger peil bren gen dan moet je de zaken niet kleinschalig aanpakken". Bo vendien vermoedt hij dat een en ander wel op bezwaren zal stui ten bij de traditioneel ingestelde Leidenaars: "Ja, het is wel een soort Salomonsoordeel, want het oorspronkelijke Rapenburg ver dwijnt. Toch moet je op een ge geven moment de knoop door hakken. De Breestraat wordt dan weer veel leefbaarder". Op dit ogenblik overlegt hij ("met een aantal aannemers en bouwkundige specialisten") over de technische haalbaarheid van het geheel. "Mijn persoon is totaal onbelangrijk", haast hij zich nog te zeggen. "De mensen die het plan ten uitvoer brengen verdienen alle waardering. Nee, ik wil dus ook geen foto in de krant. De mensen zullen toch al zeggen dat ik gek ben. Ze ver wachten dergelijke initiatieven niet van oude mensen. Het feit dat ik beeldend kunstenaar ben zullen ze ook wel tegen me ge bruiken. Toch heeft dat er niks mee te maken. In Amsterdam ben ik een tijd lang een kleine on dernemer geweest. De proble men van de winkeliers in Leiden raken me dan ook. Het is een re- eël, goed overdacht plan". Wethouder Peters heeft daar over duidelijk een ander idee: "Nee, we nemen het plan niet se rieus. Het is echt het werk van een kunstenaar. Heel mooi ge schreven bovendien. Daar kan ik echt van genieten. Maar het gaat mijn voorstellingsvermogen te boven. Wij vinden het in onze be krompenheid juist goed dat het Rapenburg er zo rustig bijligt". Lachend: "Voor ons heeft het wèl dwingend nut. We houden rekening met wat de gemiddelde mens mooi vindt". Volgens woordvoerder Cees Meijer van het Hoogheemraad schap Rijnland stuit het plan ook nog op andere bezwaren: "Het leegpompen op zich zou nog wel kunnen. Daardoor zakt echter wel het waterpeil. Veel huizen in Leiden zijn gebouwd op houten palen. Een gedeelte van die pa len zou dan boven het grondwa ter komen te staan en het hout gaat dan rotten". HERMAN JOUSTRA voor recreatiemogelijkheden aan de rand van de stad, maar geen oog heeft voor goede ontsluitingswe gen. Peters doelde met name op de ontsluiting van de Vlietlanden. Re creanten kunnen dit gebied nu nog alleen bereiken via de smalle en slecht onderhouden Vlietweg langs het water. De provincie hoopt echter in het zomerseizoen van 1990 klaar te zijn met de nieuwe ontsluitingsweg die langs de rijksweg komt te liggen. Momenteel wordt daarvoor grond aangekocht en waar nodig ontei gend. Hoogstens kan de voorgeno men verbreding van de rijksweg nog roet in het eten gooien. Vol gens een woordvoerder van de pro vincie is het de bedoeling dat de weg naar de Vlietlanden klaar is voordat een definitieve beslissing is genomen over de verbreding van de rijksweg. LEIDEN - De Leidse politie heeft vannacht een 31-jarige Leidenaar op heterdaad betrapt bij een in braak in de Chaplin-bar aan de Ho- gewoerd. De politie was gewaar schuwd door een omwonende die verdachte geluiden had opgevan gen. De inbreker werd enkele mi nuten later in de zaak aangetroffen met twee geldkistjes. Een 21-jarige vrouw die buiten op de uitkijk stond werd ook aangehouden. LEIDEN In samenwerking met de Leidse Politie Sport Vereniging houdt het Leidsch Dagblad op vrij dag 29 april de traditionele Singel loop. Vorig jaar namen ruim drie duizend mensen deel aan deze prestatieloop. Start en finish zijn ook ditmaal bij het gebouw van deze krant. Het inschrijfgeld bedraagt vijf gulden per persoon. De voorverkoop vindt plaats bij het kantoor van het Leidsch Dagblad, Witte Singel 1. De opbrengst is bestemd voor een goed doel. LEIDEN De directie van het Academisch Ziekenhuis heeft gis teren van de vakbonden het groene licht gekregen voor het maken van een plan dat tot een grootscheepse bezuiniging moet leiden. Er moet zeven miljoen op personeel en elf miljoen op materiële middelen worden bespaard. De bonden zeggen gisteren bij de directie van het AZL begrip te heb ben gevonden voor hun bezwaren tegen de operatie. Zo heeft de di rectie erin toegestemd dat ver schuivingen onder het personeel zullen worden gecontroleerd door de dienst sociale zaken en dat de dienst personeelszaken centraal zal blijven functioneren. Oorspronkelijk was het de be doeling van de directie dat de be heerders van de vier divisies, waar in het AZL is opgedeeld, zelf met personeel zouden kunnen schui ven. "Maar de directie was gevoelig voor de problemen die een derge lijke gang van zaken zou kunnen opleveren. Immers beheerders zouden op die manier goedkoop personeel kunnen aannnemen om zo meer geld aan materieel te kun nen besteden. Maar dat gevaar is nu van de baan. De dienst sociale zaken zal alles blijven controleren en de directie behoudt zelf de eind verantwoordelijkheid", aldus woordvoerder namens de bonden Evert van Seggelen. Wèl heeft de AZL-directie na drukkelijk de mogelijkheid open gelaten dat er onderling tussen af delingen met personeel moet kun nen worden geschoven. "Maar dat is in het kader van de bezuinigin gen ook logisch. Wanneer de ene afdeling ruim zit, terwijl de andere een tekort heeft aan personeel, moet er geschoven kunnen wor den", vindt Van Seggelen. De vakbonden hebben boven dien van de directie de toezegging gekregen dat de nieuwe medezeg genschapsstructuur, die eigenlijk al eind vorg jaar van de grond had moeten komen, nu snel zal worden geregeld. Binnen een maand wor den de voorbereidingen voor een medezeggenschapscommissie ter hand gekomen en nog vóór de zo mervakantie moet de commissie er zijn. "Directeur Peters zal zich daar zéér voor inspannen". De vakorgansaties zeggen door het gesprek met de directie gister middag gerustgesteld te zijn. "Ie dereen weet dat wij als ziekenhuis- te veel geld opmaken. Dat betekent dus: bezuinigen. Maar wij hebben nu de indruk dat dat verantwoord zal gebeuren en dat er garanties zijn voor het personeel", meent Van Seggelen. Bijtgrage hond zorgt voor overlast LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag jacht gemaakt op een bijtgrage hond. Het dier, een chow chow, was door een familie uit de Rijndijkstraat uit het dierenasiel gehaald. Omstreeks half drie gistermid dag zag de hond kans te ontsnap pen. Het dier belandde op een ge geven moment in de sloot. Een Voorschotenaar die behulpzaam wilde zijn bij het op het droge trek ken van het dier, werd door de hond in de rechterarm gebeten. De Voorschotenaar moest met een die pe vleeswond in de onderarm naar het Academisch Ziekenhuis wor den gebracht. Nadat het vervolgens ook daarna niet lukte de hond te vangen en het dier wild om zich heen bleef bijten werd de Leidse politie te hulp ge roepen. Twee hondengeleiders van de politie zagen uiteindelijk kans de chow chow met een vangstok te vangen. De hond is door de eige naar teruggebracht naar het asiel. ADVERTENTIE 6 rollen halen - 4 betalen 9 rollen halen - 6 betalen enz. enz. De Wandenwinkel Haarlemmerstraat 111 - Leiden STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13