kijksho NOG NIETS KOPEN, KIJKSHOP GAAT MORGEN OPEN! Suriname niet eens met plan Nederland Hoog water nog niet gevaarlijk voor de dijken MORGEN KUNT U VOOR DE LAAGSTE PRUS KOPEN! Over hervatting ontwüdtelingshulp Tweede Kamer krijgt wet gelijke behandeling Vakbonden meebetalen ook niet-leden moeten aan werk van bonden PAGINA 8 BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE DINSDAG 29 MAART 1988 Morgen gaat uw nieuwe KIJKSHOP op de Botermarkt 4 in Leiden open. Kom langs dan kunt u meteen profiteren van de speciale aanbiedingen. KIJKSHOP - BOTERMARKT 4- LEIDEN PARAMARIBO (AP/ANP) - De Surinaamse en de Nederlandse regering verschillen van mening over de manier waarop de ontwikkelingshulp aan Suriname zou moeten worden hervat. Dat heeft de Surinaamse minister van buitenlandse zaken Eddy Sedoc gisteren ge zegd. SEOUL (AP) Het Openbaar Ministerie in Zuidkorea heeft be wijzen gevonden dat de broer van oud-president Chun Doo Hwan minstens 9 miljoen dollar heeft verduisterd. De oppositie zegt dat ook andere familieleden van Chun betrokken waren bij corruptiepraktijken. Volgens aanklager Kang Won II heeft Chun Kyung Hwan 9,3 miljoen dollar achterover ge drukt toen hij aan het hoofd stond van de semi-officiële ont wikkelingsmaatschappij Saemaul. In totaal kan er 14 mil joen bij de maatschappij zijn ver dwenen. Verwacht wordt dat Chun zo snel mogelijk wordt gedagvaard en mogelijk gearresteerd. "Ge zien de omstandigheden zal het 'Broer Chun verduisterde miljoenen' moeilijk zijn hem naar huis te la ten gaan," zei de officier van jus titie. Chun en andere kopstuk ken van Saemaul zullen waar schijnlijk in staat van beschuldi ging worden gesteld wegens cor ruptie en afpersing. De affaire is het grootste schandaal dat ooit in Zuidkorea aan het licht is geko- Tientallen ambtenaren zijn in tussen verhoord op verdenking van betrokkenheid bij de affaire. Oppositieleider Kim Young Sam eiste gisteren dat het onderzoek wordt uitgebreid, om te zien wel ke andere familieleden van Chun zich hebben verrijkt. Er deden al langere tijd geruchten de ronde over machtsmisbruik door Chuns echtgenote Lee Soon Ja. De naam van de ex-president zelf is nog niet genoemd. Chun Doo Hwan is op dit moment in de Verenigde Staten. Het onderzoek naar het Saemaul-schandaal zou de goed keuring hebben van de huidige president Roh Tae Woo, die op 25 februari werd geïnstalleerd. Hij zou het onderzoek zien als een goed middel om zijn voorganger en vroegere strijdmakker Chun in diskrediet te brengen en diens aanhangers weg te de huidige regering. Autozwendel NIJMEGEN (GPD) - De politie heeft gisteren op verschillende plaatsen in Nijmegen bij particulie ren en bedrijven invallen gedaan in verband met een aanzienlijke zwendel met 'omgekatte' auto's. Het gaat hierbij om gestolen auto's waarop het chassisnummer van sloopauto's is gezet. Naar deze praktijken is al enige tijd een landelijk onderzoek gaan de. Mensen die te goeder trouw een 'omgekatte' auto hebben gekocht, zijn gedupeerd wanneer de auto's bij een verzekeringsmaatschappij als gestolen zijn aangemeld. De verzekeraar zal de auto in dat geval terugvorderen. Van schadevergoe ding aan de koper is in zo'n geval geen sprake. Sedoc gaf commentaar na een ge sprek van een uur met de Neder landse minister Van den Broek, die zondag in Paramaribo arriveerde om te praten over een normalise ring van de betrekkingen tussen de twee landen. "De gesprekken von den in een zeer vriendelijke sfeer plaats, maar de partijen hebben hun eigen visie op het herstel van de ontwikkelingshulp," zei Sedoc. Een van de geschilpunten is het Nederlandse voorstel om de hulp te "internationaliseren". Hoewel de details van het voorstel nog on duidelijk zijn, wil Nederland dat Brazilië, Venezuela, Frankrijk en België bij de hulpverlening betrok ken worden, een idee waar Surina me tegen gekant is. Sedoc zei dat de ontwikkelingshulp verstrekt moet worden in overeenstemming met de akkoorden die daarover in 1975 bij de onafhankelijkheid van Suriname zijn gesloten. Van den Broek had ook een on derhoud met president Ramsewak Shankar in het presidentieel paleis in het centrum van Paramaribo. Shankar zei na afloop van de ont moeting dat de Nederlandse ont- wikkingshulp hard nodig is om meer inhoud te geven aan Surina- mes zelfstandigheid. Shankar ver wacht dat het Nederlandse kabinet en de Tweede Kamer snel een be slissing zullen nemen over hervat ting van de ontwikkelingshulp. 'Opheffen van grote centra woonwagens gaat te traag' (vervolg pagina 1) DEN HAAG (GPD/ANP) - De Re kenkamer zet in het jaarverslag ook vraagtekens bij het woonwa- genbeleid van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieu. Dit ministerie heeft in het afgelopen jaar weinig vorderingen gemaakt met het op heffen en verkleinen van grote, re gionale woonwagencentra. Er be staan nog steeds 36 van deze grote centra, terwijl het overheidsbeleid gericht is op kleine centra van maximaal 15 standplaatsen. In de toekomst moeten zeker nog 5000 nieuwe standplaatsen ge creëerd worden in kleine woonwa genkampen. Die zijn onder meer nodig voor de opvang van de na tuurlijke groei van de woonwagen bevolking en dienen als vervan ging van standplaatsen die zonder de steun van het rijk zijn aange legd. De vertraagde opheffing van de grote centra heeft een negatief effect op de contacten tussen woonwagenbewoners en huisbe woners. De Rekenkamer constateerde ook een teveel aan lokatiesubsidie. In totaal betreft het een bedrag van 55 miljoen gulden. Uit een onder zoek onder met deze subsidie ge steunde uitbreidingsplannen, bleek ook dat in veel gevallen de re geling te soepel werd toegepast. De staatssecreataris van VROM is al in enkele gevallen tot verrekening of terugvordering overgegaan. Verder is het ministerie van WVC er het afgelopen jaar niet in geslaagd de grote achterstanden in de afrekening van subsidievoor schotten weg te werken. Eind fe bruari stond nog 3,2 miljard aan voorschotten uit 1985 en eerdere ja ren open. Een flink aantal Nederlandse ambassades en kanselarijen in het buitenland kampen met achterstal lig onderhoud en zijn mede daar door onvoldoende representatief. Dat geldt niet alleen voor de gebou wen, maar ook voor meubilair, vol gens de Algemene Rekenkamer. Voor de 130 buitenlandse posten heeft het rijk ongeveer 170 panden in eigendom met een globale waar de van 600 miljoen gulden, terwijl het departement van buitenlandse zaken voor huurpanden jaarlijks ongeveer 18 miljoen gulden be taalt. Bij 60 panden is sprake van fors achterstallig onderhoud. Soms bieden alleen renovatie of ingrij pende verbouwingen nog een op lossing, aldus de Rekenkamer. Op de vraag of Suriname bang is voor vertraging door het inschake len van derde landen en organisa ties als de hulpverlening weer op gang gekomen is, zei de president dat Nederland altijd aangestuurd heeft op democratisering. "De de mocratie kan alleen in stand ge houden worden door hulp en Ne derland zal wel geen vertragende tactieken willen toepassen". Presi dent Shankar vroeg zich overigens af waarom ontwikkelingsgelden via andere landen gekanaliseerd moeten worden. Het meerjarenont- wikkelingsprogramma is volgens hem de basis van het verdrag met Nederland en aan dat verdrag moet weer uitvoering worden gegeven. Van den Broek had gisteren ook ontmoetingen met vice-president Henck Arron en met parlements voorzitter Jaggernath Lachmon. Tijdens het gesprek met Lachmon demonstreerde een tiental jonge ren voor het parlementsgebouw. In leuzen werd Van den Broek ge maand een eind te maken aan de terreur. Eën van de jongeren stak een Nederlandse vlag in brand. De groepering "Herstel relaties met Nederland pas nadat" heeft zich openlijk uitgesproken tegen normalisering van de betrekkin gen zolang de Nederlandse rege ring geen eind maakt aan de steun die vanuit Den Haag zou worden gegeven aan het Junglecommando van Ronnie Brunswijk. Zondagavond verklaarde de voorzitter van de Surinaamse Raad van Christelijke Kerken, Aloisius Zichem, voor de televisie dat de Raad na Pasen een "zeer belangrij ke stap zal nemen, die beslissend zal zijn voor de pogingen om vrede te brengen tussen de Surinaamse regering en het Junglecomman do". Alle partijen hebben ermee in gestemd dat de Raad optreedt als bemiddelaar. Minister Van den Broek (rechts) tijdens zijn onderhoud met de Surinaamse president Shankar. AMERSFOORT (ANP) - Werkne mers die geen lid zijn van een vak bond (ongeorganiseerden) moeten via een inhouding op het loon bij dragen aan het werk van de vakbe weging dat aan alle werknemers ten goede komt. De vakbonden zouden dan uit een centraal fonds kunnen putten, waarin de bijdrage Rechercheurs weer in dienst AMSTERDAM (ANP) - De vijf re chercheurs van het Amsterdamse bureau IJ-tunnel die in 1984 waren ontslagen wegens het ontvreem den van broeken uit een in beslag genomen partij kleding, worden weer in dienst genomen. Burge meester Van Thijn en hoofdcom missaris Nordholt maakten dit gis teren bekend. Het besluit van de burgemeester vloeit voort uit een uitspraak van de Centrale Raad van Beroep. Die Raad is van me ning dat het ontslag onterecht is geweest. De rechercheurs hadden een grote partij kleding in beslag genomen en twee verdachten aan gehouden. Maar toen ze te horen kregen dat ze hun onderzoek moes ten staken omdat een groter onder zoek elders in het land in gevaar zou komen, ontstond er op het bu reau een ballorige stemming en be gon een groot aantal agenten broe ken te passen en uit te delen. van de werkgevers aan het vak bondswerk wordt gestort. Ook moeten FNV en bonden proberen buiten het werk om voordelen voor bondsleden aan te bieden. Deze uitgangspunten voor het vraagstuk 'Georganiseerd/ongeor ganiseerd' heeft de ledenvertegen- woordiging (bondsraad) van de Bouw- en houtbond FNV gisteren unaniem aanvaard. Hoewel voor een bijdrage van ongeorganiseer den "vooralsnog vrijwel geen per spectief is", heeft de bondsraad dit wel als principieel oordeel onder schreven. De aloude discussie over het bevoordelen van vakbondsle den is nieuw leven ingeblazen, in het kader van het toekomstplan FNV-2000, waarin vakcentrale en bonden een antwoord proberen te vinden op het sterk teruggelopen ledental en daarmee de tanende in vloed van de vakbeweging op het sociaal-economisch beleid. De Bouw- en houtbond FNV is zich ervan bewust dat een oplos sing voor de verschillen tussen ge organiseerde en ongeorganiseerde werknemers niet eenvoudig is. Dat neemt niet weg dat de bond zich wil inspannen om te komen tot bij voorbeeld een centraal fonds waar in alle werkgeversbijdragen wor den gestort. De vakbeweging zou uit dat fonds kunnen putten voor werk dat alle werknemers ten goe de komt. De werkgeversbijdrage aan de vakbond heeft in tal van sectoren haar intrede gedaan in de jaren zes tig. Ook toen probeerden bonden in de cao voordelen voor leden af te spreken, bijvoorbeeld in de vorm van bijzondere uitkeringen of te rugbetaling van een deel van de contributie. Die slag werd verlo ren. Als tegemoetkoming bleken werkgevers wel bereid financieel bij te dragen aan het vakbonds werk. DEN HAAG (GPD) - Najaren van voorbereiding heeft het kabinet gisteren de wet gelijke behande-, ling naar de Tweede Kamer gezon den. De wet verbiedt in principe het maken van onderscheid op ba sis van godsdienst, levensovertui ging, politieke gezindheid, ras, ge slacht of iedere andere grond. Er zijn echter uitzonderingen. Tijdens de voorbereidingen is het wetsont werp vaak bekritiseerd, omdat het discriminatie van bijvoorbeeld ho moseksuele leerkrachten of leer lingen op christelijke scholen mo gelijk maakt. Die mogelijkheid is in de nu in gediende wet overeind gebleven. Volgens de indieners, minister Korthals Altes (justitie) en minister Van Dijk (binenlandse zaken) is in de wet een afweging gemaakt tus sen de verschillende grondrechten die de Grondwet naast elkaar kent, zoals vrijheid van godsdienst, le vensovertuiging en onderwijs. De wet verbiedt discriminatie en het maken van onderscheid, zolang dat niet tegen die grondrechten ind ruist. De beide bewindslieden ontken den gisteravond dat andere grond rechten daarmee zwaarder zijn gaan wegen dan het recht op gelij ke behandeling.."We leven in een maatschappij die niet alleen gelijk heid kent, maar ook pluriformi teit", aldus Van Dijk. "De wet moet mensen de mogelijkheid geven volgens hun eigen levensovertui ging te leven en hun nageslacht ook zo op te voeden. Geloof moet niet iets zijn dat je alleen in de ei gen huiskamer kunt beleven". In het wetsvoorstel staan overi gens geen concrete aanwijzingen wanneer het maken van onder scheid nu wel of niet mag. Die on duidelijkheid is volgens de minis ters bewust ingebouwd. Al te con crete richtlijnen werken volgens heft knellend. Als daarover proble men ontstaan, zal de hulp van de rechter moeten worden ingeroe pen. De wet geeft aan de overheid de mogelijkheid sollicitanten van be paalde politieke stromingen te we ren uit functies die een zeker ge vaar voor de staatsveiligheid in houden. De wet verbiedt ook het maken van 'indirect onderscheid'; een werkgever mag dus niet meer vragen om iemand die goed Neder lands spreekt en op die manier bui tenlandse sollicitanten uitsluiten. Alleen als het voor de betreffende functie noodzakelijk is, is indirect onderscheid wel toegestaan. Wie om een sopraan vraagt, schakelt daarmee alle mannelijke sollicitan ten uit. maar dat is ook in de toe komst geen probleem. Het nu voorliggende voorstel is eind 1987 door de Raad van State heftig bekritiseerd. De Raad vroeg zich toen af of een anti-discrimina- tiewet in deze vorm wel nodig was. De waarborgen in de Grondwet zouden op zich voldoende zijn. Mi nister Korthals Altes was het daar gisteren niet mee eens: "Het is be langrijk dat er naast het strafrecht een instrument komt, waarmee de burger zelf de mogelijkheid krijgt naar de rechter te stappen. Deze wet geeft die mogelijkheid, niet al leen aan individuen, maar ook aan groepen. De samenleving kan met deze wet discriminatie via de rech ter aanpakken". ABOP, CNV, COC, FNV, Hu manistisch Verbond, KOV, PCO, Platform van Organisaties voor Al leenstaanden en de Vereniging voor Openbaar Onderwijs hebben nogmaals forse kritiek geuit op de wet. "Wij noemen het slecht en een vrijbrief voor ongelijke behande ling", zo zeggen zij in een reactie op het indienen van het ontwerp bij de Tweede Kamer. "Wat heeft een werkgever ermee te maken of iemand samenwoont, verliefd wordt op een persoon van hetzelfde of andere geslacht? Wie krachtens eigen onvervreemdbare geaardheid het leven inricht en dat zo goed en zo verantwoord moge lijk probeert te doen, verdient niet om die reden anders beoordeeld te worden", aldus de organisaties. Dit wetsontwerp zondert velen uit van een gelijke behandeling en lokt uit tot lange procedures bij de rechter om vast te stellen welke discriminatie wel en welke niet mag, zo vinden de-organisaties. "Er is behoefte aan een échte wet gelij ke behandeling, zonder uitzonde ringen". ARNHEM/LOBITH (GPD) - „Je weet het natuurlijk niet zeker, maar ik denk niet dat het veel erger wordt. Op de Main, de Ruhr en de Neckar is het water al tot stilstand gekomen, hier wordt nog 'vierzig zentimeter' verwacht en dan staat het bij mij net op de stoep". De inwoner van het Duitse Em merich kijkt toch wat mistroostig over de onafzienbare watervlakte die daar Rhein en bij ons gewoon Rijn heet. De Rheinpromenade waaraan hij woont, staat groten deels onder water en sommige om wonenden zien de garages onder hun huizen voor 2/3 gevuld met drabbig water. Een aantal bewo ners van appartementen moet van af gistermorgen achterom, want de voordeur is door planken en zand zakken afgesloten. Dat afsluiten gebeurt overal langs de promenade. Gadegesla gen door talrijke nieuwsgierigen zetten gemeente-arbeiders met dikke planken en zakken zand de kade af. Veel zorgen maken ze zich niet. „Es wird schon gehen", zegt een van hen lachend. „Het is een paar jaar geleden al eens erger ge weest". Erger of niet, toch wordt met enig ontzag gemeld dat het wa ter per uur met 2 centimeter stijgt. Ook in Nederland ziet men het aanzwellende water met enige on rust naderen. De viaducten in de Boterdijk naar Spijk en in de kom van Lobith zijn door Rijkswater staat afgesloten; een standaardpro cedure als het water hoger komt dan 15.50 meter. De schippers en oud-schippers op de kade in Tolka mer maken zich niet benauwd. Het water klotst vervaarlijk tegen de bovenkant van de kademuur, maar „ze hebben het allemaal al eens er ger mee gemaakt". Op het bunkerschip Service Cen trum Lobith heerst in tegenstelling tot anders rust. Er wordt nauwe lijks gevaren en dat betekent dat er niet wordt afgemeerd om gasolie en levensmiddelen in te slaan. „Dit kost ons goudgeld", zegt directeur H. Drent. „En je kunt er niemand de schuld van geven. Je moet ge woon maar afwachten. We hebben nu nog omzet van de zandschepen die hier bunkeren, maar als in Duitsland het vaarverbod van kracht is, dan kunnen we gaan dui mendraaien". Het bunkerschip is overigens nog de enige afmeer plaats in Tolkamer, de andere zijn al niet meer bereikbaar. Drent ergert zich aan de nalatig heid van dierenbeschermingorga nisaties aan Duitse zijde. „Het klei ne wild daar verzuipt als ratten. Ik zie van hieraf de konijnen in de bo men hangen. Dat ze daar toch niks aan doen." Op de Rijndijk langs Pannerden, het slechtste deel van het dijken- stelsel langs de Rijn, is Rijkswater staat bezig om lekken te dichten met linnen matten en zandzakken. Het water mag er wel door, maar het zand willen de kantonniers lie ver binnensdijks houden. „We heb- Een rubberboot is op het ogenblik op tal van Duitse wegen in plaatsen langs de Rijn ee voermiddel dan auto of fiets zoals blijkt uit dezefotofd, genomen in de directe omgeving v ben ook al sloten helemaal dichtge gooid met grind om het zand in de dijk te houden", aldus een der kan tonniers. Gevaar voor dijkbreuk wordt niet aanwezig geacht, daarvoor is de dijk veel te sterk, maar omdat het water al zolang tegen de dijk staat, is het dijklichaam verzadigd van water en is het oppassen gebla- In het alarm- en berichtencentrum van Rijkswaterstaat in Arnhem is het druk. Elk moment rinkelen de telefoons en moeten vragen over de waterstand beantwoord wor den. En elke morgen wordt met be hulp van een ingewikkeld compu terprogramma de waterstand voor de komende dagen berekend. De medewerkers van Rijkswaterstaat zien, in tegenstelling tot vele ande ren, het Rijnwater met genoegen stijgen. Een puur professioneel ge noegen natuurlijk. „Wij werken met rekenmodellen, waarbij de cij fers voor zeer hoog water theore tisch zijn. Het is dus fijn als je nu in de praktijk kunt meten hoe de af voer van water zich tot de water stand verhoudt. Daarnaast meten we allerlei andere zaken zoals het transport van rivierzand, bo- demslijtage en dergelijke", zo leg gen W. Hageman en H. Geurtsen van Rijkswaterstaat uit. Volgens deze deskundigen is er nog geen enkele reden tot paniek. „De Buitengewoon Riviercorres pondenten zijn nog niet gealar meerd. Tot nu toe houden de wa terschappen en de polderdistricten de dijken in de gaten. Pas als het water erg hoog wordt, of het hoge water lang aanhoudt, komt de BRC in actie met beperkte of permanen te dijkbewaking", aldus Hageman en Geurtsen. Toch lijkt het er op dat voorjaar 1988 voor nieuwe records gaat zor gen. Een plaats in de top vijf is in ie der geval al zeker. Vandaag wordt een peil van 15.95 meter verwacht. Naoorlogs record was 16.18 meter in 1948, gevolgd door 16.13 meter in 1970, 15.99 in 1955 en 15.90 in 1983. De hoogste stand van deze eeuw, 16.93 meter in 1926 telt eigenlijk niet meer mee. Dat peil zou met de huidige afvoercapaciteit van de Rijn nooit worden gehaald. Maar liefst 8960 kubieke meter water per seconde stroomt op dit moment met een snelheid van ruim zeven kilometer per uur langs de meet- boot van Rijkswaterstaat. Een hoe veelheid water die gelijk staat aan de inhoud van 28.000 badkuipen. Morgen gaat uw nieuwe KIJKSHOP op de Botermarkt 4 in Leiden open. Kom langs dan kunt u meteen profiteren van de speciale aanbiedingen. KIJKSHOP - BOTERMARKT 4- LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 8