Melkquota verlaagd met vier procent EG strijdt tegen vakantieleed 9 Arabische oKemiriister Yamani: ontslag wegens overheersende rol' Bührmann-T etterode snijdt rotte plekken weg Akkoord cao banken en streekvervoer vrij zeker DINSDAG 29 MAART 1988 ECONOMIE PAGINA 7 EG dringt overproduktie terug BRUSSEL (GPD/ANP) De Nederlandse melkveehou ders mogen vanaf 3 april 450.000 ton melk minder produce ren. Dat komt overeen met bijna vier procent van hun hui dige produktie. De Europese Commissie heeft landbouw minister Braks gisteren in Brussel met deze strikte eis ge confronteerd. De Nederlandse melkveehouders produceren veel meer dan het voor het landbouwjaar 1988-1989 toege stane quotum van ruim 10,9 mil joen ton. Afgesproken is dat die overproduktie met ingang van vol gende week op de quota zal wor den gekort. Eerder was al afgespro ken dat de melkboeren 1,5 procent van hun quota zouden moeten inle veren. De Europese Commissie is niet bereid te wachten of Braks erin slaagt de rest van de overpro duktie later weg te werken via het opkopen van quota. Daarom moet nu ineens 2,5 procent extra worden gekort. Tot nog toe kon een deel van de overschrijding van de quota wor den opgevangen, omdat andere boeren beneden hun quota bleven. Maar vanaf 1 april worden de quota niet meer per boer maar per melk fabriek toegewezen en vervalt die vereveningsmogelijkheid. Het schrappen van de overpro duktie geschiedt overigens voor een groot deel toch via het opko- Directeur van Het Financieele Dagblad stapt op AMSTERDAM (GPD) Een dag na het bekend worden van de be trokkenheid van uitgever Sijthoff van Het Financieele Dagblad heeft gespeeld bij de overname van het krantenconcern Audet door VNU, heeft de directeur van het blad, ir. J.K. Hylkema, zijn functie neerge legd. De beslissing is in goed over leg tussen de raad van commissa rissen en Hylkema tot stand geko men, zo is meegedeeld. De com missarissen hebben H.B.G. Sijt hoff tijdelijk met het bestuur van Het Financieele Dagblad B.V. be last. In het afgelopen weekeinde bleek dat de uitgevers van het blad betrokken zijn geweest in het over namegevecht om Audet. Staal Ban kiers blijkft telefonisch de Hendrik Sijthoff Holding te hebben bena derd. De Holding is de 'moeder' van de vennootschap die Het Fi nancieele Dagblad uitgeeft. Staal Bankiers informeerde of Sijthoff geïnteresseerd zou zijn in verwerving van de meerderheid van de aandelen Audet. 's Middags bereikten Staal en Sijthoff over eenstemming. De gang van zaken nadien is voor Sijthoff overigens aanleiding geworden om Staal voor de rechter te dagen teneinde schadevergoeding te krijgen voor het mislukken van het operatie. De contacten met de Sijthoff- holding zouden tot stand zijn geko men nadat Staal Bankiers eerst vergeefs bij <je directie van Het Fi nancieele Dagblad, ir. Hylkema, had aangeklopt. Die zag geen heil in een band van zijn krant met de Audet-groep. Scheepsbouw Het aantal nieuw gebouwde koopvaardijschepen in de wereld is in 1987 ten opzichte van het jaar daarvoor verminderd van 1528 schepen voltooid tegen 1634 in 1986. Het totale brutotonnage ver minderde van 16,84 miljoen ton tot 12,3 miljoen ton, het laagste niveau sinds 1965. Japan en Zuidkorea bleven de grootste scheepsbou wers in de wereld. Ronde tafel Prof. dr. Wisse Dekker, voorzit ter van de raad van toezicht van Philips, wordt in mei voorzitter van de Europese Ronde Tafel van industriëlen (ERT). Deze ronde ta fel is in 1983 opgericht met als doel de industriële en technologische krachten van Europa verder te hel pen ontwikkelen en versterken. Dekker wordt de opvolger van dr. P.G. Gyllenhammer, president van Volvo, die wel deel blijft uitmaken van de stuurgroep van de ERT. Goed jaar Het zuivelconcern DMV-Campi- na in Veghel heeft een goed jaar achter de rug. Uit de voorlopige cij fers blijkt dat het concern in 1987 een winst heeft gemaakt van onge veer 175 miljoen gulden, 40 miljoen meer dan het jaar daarvoor. De om zet van DMV-Campina bedroeg bij na 2,7 miljard gulden. LONDEN (Rtr) Sjeik Ahmed Za- ki Yamani verloor plotseling zijn functie van olieminister van Saudiarabia in 1986, omdat koning Fahd vond dat hij te belangrijk werd. Bovendien dacht de koning heel anders over het te voeren olie- beleid. Dit zegt de Amerikaanse auteur Jeffrey Robinson in zijn gis teren gepubliceerde boek 'Yamani: the inside story". Koning Fahd van Saudiarabia was tegenstander van het door Ya mani gevoerde beleid, dat tot doel had het sinds 1973 verminderde aandeel van de Organisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC) van de energiemarkt via het open draaien van de oliekraan weer te rug te winnen. Sinds de oliecrisis van 1973 was het OPEC-aandeel af genomen als gevolg van de het westerse streven om nieuwe ener giebronnen te ontwikkelen zoals oliewinning uit de Noordzee-bo- dem. Yamani's streven was erop ge richt de olieproducerende landen die niet zijn aangesloten bij de OPEC tot geringere olie-export te dwingen via een prijzenoorlog. Door zijn strategie, die leidde tot een enporm overaanbod, van olie, daalden de prijzen in de eerste helft van 1986 met zestig procent tot ne gen dollar per vat (159 liter). Dit bracht een enorme vermindering van de inkomsten van Saudiarabia teweeg. Koning Fahd wilde met het oog op de schatkist Yamani tot een an dere strategie brengen. Hij eiste zo wel een hogere produktie als een olieprijs van achttien dollar per vat en gaf Yamani opdracht dit voor stel tijdens de OPEC-vergadering in oktober 1986 met alle macht te verdedigen. Toen Yamani onverholen tegen sputterde kon hij een week later zijn koffers pakken. "Met zijn aftre den als gevolg van jaloezie en zijn openlijk verzet tegen het korte-ter- mijndenken van de koning ver dween uit de Arabische politiek de enige man die door zijn gematigd heid groot respekt afdwong in zo wel het Midden-Oosten als het Westen", aldus Robinson. Het boek van Robinson is het eerste boek over Yamani. De au teur had enkele ontmoetingen met Yamani en verder gebruikte hij 150 interviews met andere personen. Yamani zelf heeft nooit in het openbaar gesproken over zijn ont slag noch over zijn verhouding met de koninklijke familie in die tijd. Deze informatie verkreeg Ro binson uit andere bron. Het resul- pen van quota. Braks heeft zelfs van de EG het ongekend hoge be drag van een rijksdaalder per on middellijk 'in te leveren' kilo melk toegewezen gekregen. Tot nog toe werd door de EG 1,70 tot 1,80 gul den per kilo vergoed. Met het hogere bedrag hoopt men hen alsnog over de streep te trekken. Zij bleken namelijk in on voldoende mate bereid hun quota te verkopen voor de EG-prijs die tot dusver gold. Het opkoopaan bod geldt drie maanden. De EG heeft daarvoor 355 miljoen gulden uitgetrokken, zodat 142.000 ton kan worden opgekocht, eenderde van de overproduktie. Mochten ook nu onvoldoende boeren bereid zijn hun quota te verkopen, dan blijft het overschie tende geld in Nederland. Braks dient het dan te besteden om op an dere manieren de melkproduktie te beperken. De minister zei overi gens aan het einde van dit jaar een kleine verhoging van de quota té verwachten. De Europese boe ren hebben sinds 1985 9,5 procent van hun quota ingeleverd, waarvan 5,5 procent in de vorm van een tij delijke schorsing met financiële compensatie. De Europese boerenorgamsaties "COPA en COGECA hebben giste ren in Brussel geprotesteerd tegen het feit dat de andere grote boter- producent in de wereld, Nieuwzee- land, nog steeds tegen verlaagd ta rief boter kan exporteren naar Groot-Brittannië. Volgens de organisaties neemt Nieuwzeeland inmiddels meer dan de helft van de Britse boterimport voor zijn rekening. Terwijl de EG- boeren hun produktie verminde ren is de produktie in Nieuwzee land de afgelopen jaren met drie procent toegenomen. Volgens CO- PA zou de tijdelijke korting met 1,5 procent dit jaar niet nodig zijn ge weest als de EG de Nieuwzeelan- ders tijdig de pas had afgesneden. COPA-voorzitter H.O.A. Kjeld- sen zei gisteren verder in Brussel dat de afbraak van de steun zal lei den tot een verder inkomensverlies voor de boeren. Die zouden er sinds het midden van de jaren ze ventig reëel al meer dan 25 procent op achteruit zijn gegaan. Uitstel besluit verkeersleiding DEN HAAG (GPD) - Er komt voorlopig geen duidelijkheid om trent een nieuwe taakverdeling tussen de algemene luchtverkeers leiding op Schiphol en Eurocontrol in Beek. De Tweede Kamer heeft verzocht om uitstel van het ge sprek met minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) hierover tot 4 mei. Daarmee blijven de lucht verkeersleiders op Schiphol en in Beek in onzekerheid over hun toe komst. Afgesproken was dat minister Smit-Kroes de vaste kamercom missie van Verkeer en Waterstaat op 12 april een voorstel over een taakverdeling tussen Schiphol en Beek zou doen. De Ka mer is in meerderheid voor een ver dere overdracht van taken van Schiphol naar Beek. Het verzoek van de Kamer heeft daarom bij de luchtverkeersleiders verbazing ge wekt. Eurocontrol heeft voorgesteld al het vliegverkeer boven de 6000 me ter voor zijn rekening te nemen. Hiervoor zouden 27 tot 29 luchtver keersleiders van Schiphol naar Beek moeten verhuizen. De over gebleven verkeersleiders zouden zich dan op Schiphol bezig moeten houden met het aankomend ver keer. taat was dat Yamani de publikatie van het boek wilde voorkomen om dat het tal van gevoelige zaken aan roerde. Robinson beschrijft in zijn boek Yamani's ambtsperiode vanaf 1962 onder de koningen Feisal (1964- 1975), Khalid (1975-1982) en de hui dige monarch Fahd. Daaruit blijkt dat Yamani vooral tijdens het be wind van Feisal de vrije hand had bij het oliebeleid van Saudiarabia. Yamani was de man achter het olie- embargo tegen Israëls westerse bondgenoten in 1973, maar hij nam een gematigde houding aan toen de OPEC in 1979 ten tijde van de re volutie in Iran op hogere prijzen wilde aansturen. Yamani leidde ook de onderhan- Yaman delingen waarmee Saudiarabia zijn oliebronnen uit handen van de Amerikaanse multinationals in ei gen beheer kreeg. Hij was de grote organiserende kracht binnen het OPEC-kartel. Ondanks zijn ontslag volgt Yamani de ontwikkelingen op de oliemarkt nog volop en doet hij soms in kritische commenta ren nog van zich spreken. AMSTERDAM (GPD) Bühr- mann-Tetterode (papier, grafische machines, verpakkingen, speel goed) probeert de Franse agendafa- brikant en verkoopmaatschappij Les Papeteries de Romainville en de textielsector van de divisie sport te verkopen. Bestuursvoorzitter A.W. Overwater zei gisteren tijdens een toelichting op de jaarcijfers in Amsterdam dat deze concernon derdelen onvoldoende rendabel zijn. Bührmann-Tetterode staat op het punt Les Papeteries te verko pen. Overwater: "Als dat deze week toch niet lukt, sluiten we het bedrijf. Dat betekent het einde van onze aanwezigheid in Frankrijk op dit gebied". Bij Les Papeteries wer ken 150 De omzetten in textiel in de sportsector van Bührmann-Tette rode zijn sterk gedaald door het slechte zomerseizoen in 1987. De sportdivisie (bekend van onder meer de Puma-voetbalschoenen) had eind vorig jaar een omzet van 78 miljoen gulden en telt ongeveer AMSTERDAM In het Amster damse RAI-complex wordt tot en met morgen de beurs voor relatiege schenken Europremiumgehou den. Allerlei zinvolle en onzinnige hebbedingetjes zijn er te zienzoals deze tas met draaischijf, telefoon- hoorn i 2 bellen. Je kunt er alleen BRUSSEL (GPD/ANP) De Eu ropese Commissie wil een einde maken aan het vakantieleed waar mee duizenden mensen elk jaar worden geconfronteerd: een de reizigers klachten heeft over vervoer, accomodatie of prijswijzi gingen op het laatste moment. De richtlijn zou touroperators ver plichten vooraf precieze informatie verknoeide vakantie, omdat de reis te verschaffen en de aangeboden GM: omzet naar 101 miljard NEW YORK (Rtr) Het auto concern General Motors heeft vorig jaar van alle Amerikaanse bedrijven de grootste omzet ge boekt. Computerconcern Inter national Business Machines (IBM) maakte de meeste winst en had tevens de hoogste beurswaarde, zo blijkt uit een jaaroverzicht van het Ameri kaanse tijdschrift Forbes. GM verkocht in 1987 voor in totaal 101,8 miljard dollar. Het is het derde achtereenvolgende jaar dat de autogigant de For- bes-ranglijst van omzetten aan voert. Tweede vorig jaar was oliemaatschappij Exxon met een omzet van 76,4 miljard dol lar. Ford was derde met 73,1 miljard dollar, IBM vierde met 54,2 miljard dollar en Mobil vijfde 51,2 miljard dollar. IBM zag zijn winst vorig jaar met 9,8 procent stijgen tot 5,26 miljard dollar. Daarmee stootte het Exxon van de eerste plaats wat betreft winstgevendheid. Het resultaat van de oliemaat schappij daalde in 1987 met 9,7 procent tot 4,8 miljard dollar, waardoor de tweede plaats werd ingenomen. Ford was met een winst van 4,6 miljard dollar, een stijging met maar liefst 41 procent ten opzichte van het voorgaande jaar, derde. Ford overtrof daar mee de winst van concurrent GM (3,5 miljard dollar) ruim schoots. of het verblijf niet voldeden beloften uit de fraaie vakantiefol ders. Plannen voor een Europese richtlijn ter bescherming van de 150 miljoen Europeanen die jaar lijks een zogenaamde all-in vakan tie- of zakenreis boeken zijn giste ren ingediend bij de raad van mi nisters. Volgens de Commissie blijkt uit onderzoek dat 27 tot 37 procent van te leveren. Als hij de i loften uit de vakantiefolder niet kan waarmaken moet hij zorgen voor een goed alternatief of passen de schadevergoeding. Prijzen zouden alleen nog maar mogen worden aangepast, als de kostenstijging voor de reisorgani sator, bijvoorbeeld door een stij ging van de brandstofprijzen, gro ter is dan twee procent. In de maand voor vertrek of de drie maanden na het boeken van de reis zijn geen prijsverhogingen meer mogelijk. De Commissie wil touroperators verder verplichten een verzekering af te sluiten voor het geval dat zij hun verplichtingen jegens de klant niet kunnen nakomen. Er moet in alle EG-landen een garantiefonds komen voor vakantiegangers die de dupe worden van het faillisse ment van een reisorganisator. In Nederland, Denemarken, Ierland en Groot-Brittannië bestaat al zo'n fonds. Geldens in de plus BUNNIK (ANP) - De Geldens Groep, waarin de gezonde onder delen van de failliet gegane Bre- dero zijn ondergebracht, heeft vo rig jaar een nettowinst geboekt van 6,9 miljoen gulden. Op basis van het eerste halfjaar werd een jaar winst verwacht van ten minste 4 miljoen. De groep heeft zich echter sterker ontwikkeld dan was voor- De nettowinst zal geheel aan het vermogen worden toegevoegd, minder hoeft ^e worden geleend, aldus Geldens. Een belangrijk deel van de kredietbehoefte zal vanaf 1988 worden gedekt via een lening met een looptijd van vijf jaar. De verwachtingen voor 1988 zijn posi tief. De orderportefeuilles van de werkmaatschappijen zijn over het algemeen goed gevuld. UTRECHT (ANP) - Werkgevers en bonden in het streekvervoer hebben gisteren op de valreep toch nog een akkoord bereikt over een nieuwe cao voor het streekvervoer (14.000 werknemers). De bonden zullen het onderhandelingsresul taat met een positief advies aan hun leden voorleggen. Dreigende acties in het streekvervoer zijn daarmee van de baan. Alle lonen en toeslagen worden met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari met 1 procent verhoogd. Ook het belangrijke knelpunt van de nachttoeslag is van de baan. De bonden wilden een toeslag van 45 procent voor de uren tusseft mid- ADVERTENTIE gelijk hellenze,: die (jtorie van lava-sioaren zijn joch abso luut clt lekkerste, fradlij hdckr- ijp dekl/ad/ Bnju, van Oud Kampent dus is 10 stuks 6,50. Semi-wildepanatella 10stuks 5,50. Cigarillo 20stuks 8,80. Ook in cederhouten kistet dernacht en vijf uur, de werkge vers wilden die toeslag slechts van af één uur geven, terwijl de meeste avonddiensten tot dat tijdstip uit lopen. Als compromis is nu een toeslag van 40 procent uit de bus gekomen voor de uren tussen mid dernacht en half zes. Ten aanzien van gebroken dien sten is afgesproken dat die con form de eis van de bonden ook voor parttimers zal gelden. De hoogte ervan zal dan afhangen van het aantal uren dat de chauffeurs op' een dag rijden. Andere punten waarover overeenstemming is be reikt zijn een in het rooster opgeno men pauze van netto een kwartier met ingang van 1990 en verlaging van de vut-leeftijd per 1 juli dit jaar van 61 tot 60 jaar. Eind 1989 zal worden bekeken of er geld genoeg is om de vut-regeling volgend jaar voort te zetten. Werkgevers en bonden in het bankbedrijf (100.000 werknemers) hebben vannacht een 'onderhan delingsresultaat' bereikt over een nieuwe tweejarige cao. Het resul taat van een akkoord wordt na drukkelijk niet gesproken wordt de komende maand aan de leden worden voorgelegd, zo hebben de Werkgeversvereniging voor het bankbedrijf en de Dienstenbond FNV na zo'n zestien uur onderhan delen meegedeeld. Het onderhandelingsresultaat heeft het karakter van een compro mis. De werkgevers hebben uitein delijk een eindbod op tafel gelegd, dat voorziet in een loonsverhoging van 1 procenten 1 procent eenmali ge uitkering. Aanvankelijk wilden de werkgevers van geen loonsver hoging weten, terwijl de bonden hadden ingezet op 2,5 procent. Veerdiensten niet plat met Pasen LONDEN (AP/DPA/Rtr) - De Britse vakbond van zeelieden NUS heeft plannen voor een landelijke staking tijdens de paasdagen op de veerdiensten naar het vasteland opgeschort. Dat gebeurde nadat het Hooggerechtshof de bond ten tweede male had verboden een stemming over het stakingsvoor- stel te houden. De rechter oordeelde dat de stemming neerkwam op een op roep tot een sympathiestaking ter ondersteuning van 2300 stakende zeelieden bij P and O in Dover. Dergelijke stakingen zijn wettelijk verboden. De staking in Dover is al meer dan zeven weken aan de gang. P and O wil 400 man perso neel ontslaan in verband met de bouw van de kanaaltunnel die in 1993 klaar moet zijn. Het openbare leven in Portugal is gisteren vrijwel volledig tot stil stand gekomen. Twee miljoen ar beiders hebben gehoor gegeven aan de oproep van de twee grootste vakcentrales tot het houden van een staking van 24 uur uit protest tegen het economische beleid van de centrum-rechtse regering van premier Anibal Cavaco Silva. Vooral de staatsbedrijven wor den getroffen door de staking, die voor het eerst gezamenlijk is geor ganiseerd door de de communis tisch geörienteerde CGTP en de so cialistische UGT. In het openbaar vervoer lijkt de stakingsoproep voor honderd procent te worden opgevolgd. De vakbonden verzet ten zich vooral tegen wetsvoorstel len waarbij werknemers gemakke lijker kunnen worden ontslagen. Ook kunnen werknemers volgens de nieuwe voorstellen eenvoudiger op contractbasis worden aange steld. Dollar rustig AMSTERDAM/TOKYO (VW- D/Rtr/ANP) De dollarkoers heeft zich vanochtend op de Europese wisselmarkten enigszins weten te stabiliseren. In Amsterdam open de de Amerikaanse munteenheid weliswaar op 1,8640 gulden, een halve cent lager dan de slotkoers van 1,8690 gulden op gisteren, maar vervolgens ging zij weer wat omhoog. 140 medewerkers. Doordat textiel sterk modegevoehg is, moesten de aanwezige voorraden belangrijk worden afgewaardeerd. Gezien deze ontwikkeling heeft het bedrijf begin dit jaar besloten tot een heroriëntatie. "We proberen het textielgedeelte van de divisie sport kwijt te raken en zullen ons weer uitsluitend gaan oriënteren op vertegenwoordiging en distri butie van een beperkt aantal geves tigde merken. Ook zullen we de in ternationalisatie van de sportsec tor voorlopig beperken tot België en Engeland", aldus Overwater. De winst van Bührmann-Tette rode is vorig jaar met 39,6 procent gestegen tot 130,2 miljoen gulden. De omzet bedroeg 3,8 miljard tegen 3,4 miljard in 1986. een stijging van 12,8 procent. De winst per aandeel was 5,33 gulden, een toeneming van 36 procent. Voorgesteld wordt een dividend van 2,10 gulden in contanten of een bedrag in contan ten plus 2,5 procent in aandelen. Overwater: "Voor onze onderne ming is het jaar 1987 zeer goed ver lopen. Hiermee ligt een periode van vijf jaar voorspoedige groei achter ons, waarin de netto winst steeg van ongeveer 21 miljoen in 1983 tot meer dan 130 miljoen in 1987. Dit houdt een groeipercenta ge in van gemiddeld 58 procent per jaar". Na het afgelopen jaar al enkele bedrijven geheel of gedeeltelijk te hebben overgenomen, gaat Bühr mann-Tetterode ook dit jaar weer de boer op voor aankopen. Door de komende ontwikkeling van de EG- markten tot één markt zonder in terne grenzen verwacht Overwater versnelde concentraties en fusies. Zo werkt de verpakkingsdivisie van Bührmann-Tetterode bij voor beeld aan een overneming van een niet met name genoemd bedrijf. Uiteindelijk hoopt het concern marktleider te worden op het ge bied van beschermende verpak kingen, zowel in Europa als in de Verenigde Staten. Eind 1987 werkten er bij Bühr mann-Tetterode 10.326 personen, 659 meer dan eind 1986. Van het to tale aantal waren er 6633 mensen in Nederland werkzaam en 3603 over de grens. Akzo wint weer slag in strijd om aramidevezel ARNHEM (ANP) De rechtbank in Londen heeft beslist dat het Amerikaanse chemieconcern Du- pont De Nemours inbreuk maakt op een belangrijk octrooi van Akzo. Het octrooi is noodzakelijk voor de produktie van het supervezel ara- mide, dat Dupont op de markt brengt onder de naam kevlar en Akzo onder de naam twaron. Dat heeft een woordvoerder van Akzo gisteren bevestigd. Akzo en Dupont bestrijden el kaar al sinds het begin van de jaren tachtig het recht om de supervezel te maken en in een groot aantal lan den in te voeren. Beide bedrijven zijn van mening dat inbreuk wordt gemaakt op eikaars octrooi. De rechtbank in Londen heeft nu bepaald dat het Britse octrooi van Akzo voor twaron geldig is en dat Dupont op dit octrooi inbreuk maakt met de verkoop van kevlar in het Verenigd Koninkrijk. Wat de consequenties van deze beslissing voor de bedrijven zijn zal de recht bank 14 april medelen. De woordvoerder van Akzo wil vooruitlopend op die nadere mede delingen nog niet ingaan op de be tekenis van het vonnis voor Akzo. Volgens de woordvoerder zal Akzo op grond van het vonnis wel om een invoerverbod van kevlar in het Verenigd Koninkrijk vragen. Het Europese Hof in Luxemburg heeft in een vergelijkbare octrooik westie al eens een uitspraak ge daan ten gunste van Akzo. Op grond van deze uitspraak heeft Ak zo aan de rechtbank in Londen ge vraagd of het invoerverbod kan worden opgeheven. De rechtbank doet in deze zaak eveneens op 14 april uitspraak. Akzo voert behalve in het Verenigd Koninkrijk onder meer processen in de Verenigde Staten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7