Israël grendelt de bezette gebieden af VERBIJSTEREND Leger Panama pakt oppositie hard aan Gephardt staakt strijd om het presidentsschap Geheime dienst Russen zware slag toegebracht Armeniërs blijven staken Moordaanslag Zuid afrik a in hoofdstad buurland DINSDAG 29 MAART 1988 Vrees voor Palestijnse acties op herdenkingsdag WASHINGTON - Terwijl steeds meer Democraten denken dat Jes se Jackson wel eens de nominatie van hun partij zou kunnen winnen, heeft één van diens concurrenten, de afgevaardigde Richard Gephardt, zich gisteren uit de race naar het Witte Huis teruggetrok ken. door Henk Dam Het werd algemeen verwacht dat Gephardt, die eerder dan elke an dere Democraat aan zijn presiden tiële campagne begon, ermee zou stoppen na de voor hem teleurstel- v.» v AA_A lende resultaten van de voorverkie- gen dat niemand er in of uit mag. De maatregel is genomen met het oog op de 'Dag van het gJlfouderf^DezeMlchlg?n werd Land', morgen, een belangrijke Palestijnse herdenkingsdag waarvoor grootscheepse de monstraties zijn aangekondigd. TEL AVIV (GPD) Het Israëlische leger heeft de Westelijke Jordaanoever en de Gaza- strook voor een periode van drie dagen tot 'gesloten militair gebied' verklaard. Dat wil zeg- Verbazing over openlijke kritiek Chinees Volkscongres SINGAPORE (GPD) - Voor het eerst in de geschiedenis van het Chinese communisme hebben de afgevaardigden, tijdens de zitting van het Nationale Volks congres (het parlement), open lijk stelling durven nemen te gen het beleid van de regering. Onder de verbaasde blikken van westerse diplomaten en journalisten, die de vergade ring mochten bijwonen, ston den gisteren vijf afgevaardig den op om voor de microfoon hun bezwaren kenbaar te ma ken tegen het personeelsbeleid van de regering. Een vrouwelij ke afgevaardigde onthield zich van stemming toen een motie in stemming werd gebracht, iets wat ook nog nooit eerder is vertoond in de geschiedenis van het Congres. Een andere unieke gebeurte nis is dat niet één van de zeven commissie-voorzittters una niem werd gekozen. Een afge vaardigde, een naar China over gelopen voormalig lid van de Taiwanese regering, kreeg veel bijval van zijn collega's toen hij zich erover beklaagde dat de voorgedragen voorzitter van de commissie voor onderwijs en gezondheid te oud was. In het verleden werd het con gres beschouwd als een bejaard instituut' van ja-knikkers. De openlijke oppositie volgt ech ter op oproepen vanuit de top van de communistische partij, die nog altijd de dienst uit maakt, voor vrijere debatten en meer openheid in de regering. Buitenland kor Sikhs In een dorp in de deelstaat Punjab in India zijn door een aanslag van extremistische sikhs tien mensen om het leven gekomen. Het geweld had plaats tijdens een bruilofts feest, zo deelde de politie mee. De slachtoffers in het dorp Kada Vid- han waren de bruidegom, vier kin deren, a Dwangarbeid Een zwarte, voormalige Zuidafri- kaanse militair is in Zambia ver oordeeld tot 50 jaar dwangarbeid wegens spionage voor Pretoria. De 32-jarige Isiah Moyo uit Johannes burg werd schuldig bevonden aan het verzamelen van geheime infor matie over Zambiaanse strategi sche installaties en over het hoofd kwartier van het ANC in Lusaka. Volgens de aanklager had Moyo tot taak in het ANC te infiltreren en werd hij begeleid door een Zuid- afrikaanse legerofficier. Verzoening De Libische leider Gadhafi heeft gezegd dat hij de troepen langs de grens met Egypte terugtrekt. Een dergelijke maatregel zou een onge kend gebaar van verzoening zijn sinds de twee landen 16 jaar gele den in onmin raakten. „Ik wil je gens het Egyptische volk en leger benadrukken dat de Libische oos telijke militaire zone eindelijk zal worden opgeheven zonder tegen prestatie van Egypte te verlangen, zei hij. Gadhafi verklaarde ook dat Libië geen geweld zou gebruiken om de Egyptische regering ten val te brengen of te bewegen tot opzeg ging van het vredesakkoord met Is raël. Kernproeven Frankrijk zal behalve Mururoa nog een eiland in de Stille Oceaan in ge bruik nemen voor het houden van kernproeven. Schout-bij-nacht Pierre Thireaut heeft verklaard dat voor de krachtigste ondergrondse proeven het eiland Fangataufa zal worden gebruikt. Dat eiland ligt ongeveer 20 zeemijlen van het atol Mururoa, waar de Fransen sinds 1975 al zo'n 90 ondergrondse kern proeven hebben genomen. Vol gens Thireaut is tot de verhuizing besloten om te voorkomen dat de rotsbodem van Mururoa tezijner- tijd barsten zou gaan vertonen als gevolg van de explosies. Vanunu De wegens hoogverraad en spiona ge tot 18 jaar gevangenisstraf ver oordeelde Israëlische kerntechni cus Mordechai Vanunu heeft bij het Hooggerechtshbf in Jeruzalem beroep aangetekend. Een justitieel woordvoerder verklaarde dat het beroep van de 34-jarige Vanunu „wegens overbelasting van het hof mogelijk pas over verscheidene maanden kan worden behandeld". In de hele Gaza-strook geldt vanaf gisteravond tien uur tot vrijdag ochtend drie uur een uitgaansver bod. De Arabische bewoners van de Westelijke Jordaanoever zijn in hun bewegingen beperkt tot eigen stad of dorp. De maatregel geldt niet voor joodse kolonisten, die ook vrij van en naar Israël kunnen De Israëlische radio citeerde gis teravond een hoge militaire bron, die de stap omschreef als buitenge woon, maar noodzakelijk ter voor koming van ongereldheden. Vol gens dezelfde bron zijn de maatre gelen volkomen legaal. Hoewel de bewoners van de Gaza-strook drie dagen lang in hun huizen moeten blijven, ligt het in de verwachting dat ze een paar maal gedurende korte tijd inkopen mogen doen. In de afgelopen weken zijn af en toe delen van de Westelijke Jor daanoever tot verboden gebied voor de pers verklaard. Maar de nieuwe maatregel betekent dat journalisten drie dagen lang vol strekt geen toegang hebben tot de gebieden. Het leger heeft een voor stel gedaan voor een 'pool-sys- teem', waarbij een kleine groep media-vertegenwoordigers onder begeleiding van militairen op be paalde plaatsen mag rondkijken. Het was gisteravond nog niet be kend of de Israëlische pers dat aan bod zal accepteren. Maar de voor zitter van de buitenlandse persver eniging heeft de suggestie al met kracht van de hand gewezen omdat het, zei hij, een 'gevaarlijk prece dent' zou scheppen. De Israëlische autoriteiten zijn al enkele weken geleden begonnen met de voorbereiding van de afslui ting van de bezette gebieden. Ze maken zich ernstig zorgen over in vloed van de Palestijnse opstand op de 800.000 Arabieren binnen Is raël. De maatregel lijkt vooral be doeld om contact tussen de beide groepen Arabieren in deze dagen te voorkomen. De 'Dag van het Land' was aanvankelijk een strikt Israë- lisch-Arabische aangelegenheid, een protest tegen grootscheepse landonteigeningen door de Israëli sche overheid in de jaren zeventig. Maar de laatste jaren is het vooral een solidariteitsdag met de Pales- tijnen in bezet gebied. Intussen tilt Israël zwaar aan de recente ontmoeting tussen de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Shultz, en twee leden van de Palestijnse Nationale Raad. Premier Shamir zei dat gisteren tij dens een speciale zitting van de Knesset, het Israëlische parlement. Shultz sprak afgelopen zaterdag met twee Amerikaanse hooglera ren van Palestijnse afkomst. Bei den zijn lid van de Palestijnse Na tionale Raad, een soort PLO-parle- ment in ballingschap. Shamir om- gehouden. Deze industriële staat bij uitstek geschikt terrein voor de boodschap waarop Gephardt zijn campagne baseerde: dat het tijd wordt voor protectio nistische maatregelen tegen lan- me". den die hun grenzen niet voor De premier riep op tot eenheid Amerikaanse produkten openstel- binnen de regering tegenover het len. Amerikaanse vredesinitiatief voor Maar zelfs de arbeiders van de het Midden-Oosten en tegenover autofabrieken in Detroit die, ge- „de rellen in de gebieden". Israël, zien het grote aantal Zuidkoreaan- zei hij, zal nooit afwijken van de se en Japanse auto's dat de Ameri- principes die zijn neergelegd in de kaanse markt overspoelt, extra Camp David-akkoorden en nooit ontvankelijk instemmen met een internationale conferentie zoals voorgesteld door minister Shultz. Gephardts boodschap zouden moeten zijn, stemden niet op hem. Gephardt eindigde in Michigan op een derde plaats, na de verrassende i Jackson en gouverneur Dukakis. „Het is tijd geworden om mijn campagne te stoppen", aldus Gephardt gisteren, die aankondig de dat hij vanaf nu campagne zal voeren voor het behoud van zijn ze tel in het Huis van Afgevaardigden. Inmiddels heeft de Democraat op wie sinds de verkiezing in Mi chigan alle ogen zijn gericht, Jesse Jackson, gisteren gezegd ervan uit te gaan dat hij de Democratische nominatie krijgt, als hij bij de voor- verkiezingen ook de meeste gede legeerden wint. Jackson reageerde daarmee op allerlei stemmen in de Democratische partij die steeds hebben beweerd, dat Jackson de nominatie niet kan krijgen, omdat anders verlies bij de presidentsver kiezingen van november al van te voren vast staat. Tot zaterdag dachten maar wei nigen dat Jackson werkelijk kans maakte op de nominatie. Maar na zijn verrassende winst in de indus triestaat Michigan, met z'n relatief geringe percentage zwarten, is die perceptie veranderd. In de Ameri kaanse kranten werden gisteren tal van topfiguren uit de Democrati sche partij aangehaald die, zij het bijna allemaal anoniem, nu wel be reid waren te zeggen dat er „een klein, nog nauwelijks denkbaar kansje" begint te ontstaan dat Jackson toch de nominatie op zijn naam gaat schrijven. Eén van de Democraten die wel voor zijn zienswijze durfde uit te komen, is de verkiezingsexpert Paul Maslin uit Washington. Hij zei tegen de New York Times: „De partij bevindt zich in een buitenge woon opmerkelijk eindspel. Als deze man (Jackson) meer gedele geerden heeft dan wie dan ook, hoe kunnen we hem dan niet nomine ren? Maar aan de andere kant: hoe kunnen we hem wel nomineren?" De grote verliezer van de gebeurte nissen van zaterdag was gouver neur Dukakis uit Massachussetts, die, in gedelegeerden gerekend, nog samen met Jackson aan kop staat. Maar Dukakis is nu in moei lijkheden. De resultaten in Michigan en eer der in Illinois hebben zijn geloof waardigheid aangetast en hij zal het nu bij volgende voorverkiezin gen echt heel goed moeten doen Richard Gephardt. wil hij zich de grote bedreiging die Jackson is gaan vormen, van het lijf houden. Dukakis heeft één ge luk: de eerstvolgende voorverkie zing vindt over precies een week in de staat Connecticut plaats. Die staat grenst aan zijn staat Massa chussetts, dus Dukakis heeft er het voordeel van de regionale sympa thie. UITBUNDIG WELKOM VOOR VS-SOLDAAT KARLSRUHE (AFP/DPA/Rtr/U- PI) - De Westduitse contraspionage heeft vorige week zes personen aangehouden op verdenking van spionage voor de KGB, de geheime dienst van de Sovjetunie. Er is sprake van „de zwaarste slag voor de KGB sinds de Bondsrepubliek (in 1949) gesticht werd", zo heeft procureur-generaal Kurt Rebmann gisteren meegedeeld. Op Westduits verzoek hebben de Zwitserse autoriteiten verder in Bern een 40-jarige ingenieur aange houden. De in de Bondsrepubliek aangehouden personen zijn een in Wenen geboren zakenman, een Co lombiaan die in de DDR gestu deerd heeft voordat hij zich als in genieur in de Bondsrepubliek ves tigde, een Sovjet-emigrant die via Israël naar de Bondsrepubliek ge komen is en drie in Rusland gebo ren mannen van Duitse afkomst. Zij hebben jarenlang technologi sche en industriële geheimen en in lichtingen over de Westduitse poli tiek en over inwoners van de Bondsrepubliek aan de KGB door gespeeld, aldus Rebmann. De procureur-generaal van de Bondsrepubliek gaf opening van zaken over een omvangrijke opera tie die de Westduitse contraspiona ge vorige week donderdag en vrij dag op ettelijke plaatsen heeft uit gevoerd. Zij doorzochten 33 objec ten en hielden tien mensen aan. Van hen zijn er vier weer vrijgela ten, maar die worden nog wel in de gaten gehouden, aldus Rebmann. In de kring van de Westduitse contraspionage houdt men het er op dat de reeks aanhoudingen van vorige week bewijst dat men de za ken weer op orde heeft na de klap die het overlopen naar de DDR van Hans-Joachim Tiedge in 1985 ver oorzaakt heeft. Geheimen die met name aan het Oostblok zijn doorgegeven, zijn blauwdrukken en constructieteke ningen van de NAVO-straaljager Tornado en van de EFA, het nieu we Europese gevechtsvliegtuig voor de jaren '90 waaraan de Bondsrepubliek, Italië, Spanje en Groot-Brittannië werken. Terwijl de Amerikaanse soldaten gisteren uit Hondu- vandaag voortgezet. Aan de orde zou zijn: het vaststel ras terugkeerden en hen een warm onthaal van familie Ion van de bestandszones waar de Contra's zich. moeten en echtgenotes wachtte, liepen de besprekingen tussen verzamelen en hun wapens moeten inleveren. Intussen de Nicaraguaanse regering Sandinisten) en het verzet hebben zich op enkele plaatsen weer schermutselingen (Contra's) vast. Struikelblok was de uitwerking van voorgedaan tussen militairen en Contra's. Contra-lei- het vorige week overeengekomen bestand. De Contra's der Calderon verklaarde dat dat aan communicatie- willen pas de wapens neerleggen wanneer de regering problemen lag en dat het heel wat moeite kost om alle de democratische hervormingen heeft doorgevoerd die verzetsstrijders te overtuigen van de noodzaak van een zij voorstaan. vredesakkoord met de regering. De besprekingen werden echter niet afgebroken, maar (foto ap> MOSKOU (AFP/Rtr) - In Stepana kert, de hoofdstad van de Armeen se enclave Nagorno Karabach in de Sovjet-republiek Azerbajdzjan, is gisteren opnieuw op grote schaal gestaakt. Volgens de regerings krant Izvestija lag het werk i ren naar de fabrieken en bedreig den zij werkwilligen. De krant schreef dat de stakingen in het ge bied, waarvan de overwegend Ar meense bevolking aansluiting wil bij Armenie, de overheid al zeven miljoen roebel (byna 20 miljoen aantal zijde- en schoenenfabrieken gulden) aan gederfde inkomsten stil, terwijl ook in een onderne- heeft gekost, ming voor elektronische onderde len werd gestaakt. Verder bleven veel leerlingen weg van school en brachten moeders hun kinderen niet naar de peuterscholen. Volgens de Izvestija hielden jon geren bussen tegen die op weg wa- De Sovjetautoriteiten publiceer den gisteren een decreet dat in een reeks maatregelen voorziet om de sociaal-economische situatie in Nagorno Karabach te verbeteren. JOHANNESBURG (GPD) werd door Zuidafrikaanse ballin- Zuidafrikaanse commando's heb ben gisterochtend in alle vroegte een aanval uitgevoerd op een huis in Gaborone, de hoofdstad van het buurland Botswana. Volgens de Zuidafrikaanse legerautoriteiten zijn hierbij vier ANC-terroristen om het leven gebracht. De Zuid afrikaanse aanval van gisteren in Garabone was de derde in driejaar. Een legerwoordvoerder in Preto ria bevestigde later op de dag dat tot de aanval was besloten omdat vanuit het bewuste huis aanslagen op Zuidafrika voorbereid zouden worden. De vier slachtoffers zijn volgens Zuidafrika allen ANC-ter- roristen. Ze werden met kogels om het leven gebracht waarna hun li chamen met benzine werden over goten en in brand gestoken. De au toriteiten in Gaborone meldden dat twee van de slachtoffers vrou wen waren die de nationaliteit van Botswana hadden. Volgens ooggetuigen wist een vrouw te ontkomen. Omwoners be vestigden dat het huis bewoond gen. Ze vertelden ook, dat de c mando's bij hun aanval gebruik hadden gemaakt van een auto met een Zuidafrikaans nummerbord en dat ze later door een helicopter wa ren opgehaald. Mogelijk is er door de bewoners van het huis ook te ruggeschoten. Het Zuidafrikaanse legeropper- bevel verdedigde de aanval met te verwijzen naar recente aanslagen in Zuidafrika door het ANC. „De acties van afgelopen vrijdag en vandaag bewijzen ten overvloede, dat ANC- terroristen via de buur landen Zuidafrika infiltreren. Wij hebben onze buurlanden herhaal delijk gewaarschuwd, dat ze erop toe moeten zien, dat dit niet meer gebeurt en dat we anders gedwon gen zijn om het recht in eigen hand te nemen". Zowel de Amerikaanse regering als de Verenigde Naties, bij monde van secretaris-generaal Perez de Cuellar, hebben de Zuidafrikaanse militaire actie in Botswana krach tig veroordeeld. BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF t) Niet in Utrecht, wèl in Haarlem verkrijgbaar. Leden van de Panamese oproerpolitie belagen een demonstrant, (foto api MEXICO (GPD) Het Panamese leger heeft de afgelopen nacht een vijftigtal oppositieleiders en bui tenlandse verslaggevers opgepakt. De meefete journalisten zijn inmid dels weer vrijgelaten. Eerder op de dag sloeg de para militaire oproerpolitie een protest mars van duizenden mensen in het centrum van de hoofdstad Panama uit elkaar. Ondanks alle bedreigin gen van regering en leger bleven banken, fabrieken en supermark ten gisteren opnieuw gesloten. De begin vorige week begonnen sta king zal doorgaan totdat generaal Noriega is verdwenen, aldus de or ganisatoren van het protest. Na het harde optreden tegen de anti-Noriega-mars, omsingelden militairen en veiligheidsagenten in burger het Marriott-hotel in het hartje van de stad Panama. Opposi tieleiders hadden in dat hotel een persconferentie gepland. Maar voordat het zover kwam, werd het gebouw bestormd door de Norie- ga-gezinde troepen. In de lobby werd iedereen met een camera apart genomen. Films, geluidsbanden, apparatuur, alles werd in beslag genomen. Vervol gens begonnen de militairen het hele hotel te inspecteren, verdie ping na verdieping, kamer na ka de militairen zijn afgevoerd. De Nationale Burgerkruistocht, de bundeling van conservatieve oppo sitie-partijen en ondernemers die de afgelopen weken zijn hoofd kwartier in één van de kamers van het hotel had gevestigd, gelooft dat er ongeveer twintig leiders van de organisatie zijn opgepakt. Vannacht werden er ook nog tien buitenlandse journalisten vastge houden. Een verslaggever van het Amerikaanse televisie- station CBS zou zodanig zijn mishandeld, dat hij met een paar gebroken rib ben in een ziekenhuis is opgeno- Generaal Noriega zelf heeft on dertussen afwijzend gereageerd op een nieuw initiatief om tot een op lossing voor de Panamese crisis te komen. Het gaat om een poging van de Costaricaanse president Os car Arias en de Spaanse premier Felipe Gonzalez, die op het ogen blik een bezoek brengt aan Mid- den-Amerika. Beiden lieten gisteren weten dat ze de Venezolaanse ex-president Carlos Andres Perez hebben ge vraagd om te proberen de verschil lende partijen in Panama rond de onderhandelingstafel te krijgen. Marcos McGrath, de Panamese aartsbisschop zou de uiteindelijke bemiddeling op zich moeten ne men. Gonzalez herhaalde tijdens zijn verblijf in Costa Rica het Spaanse aanbod om politiek asiel aan Noriega te verlenen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5