Meerderheid Kamer wil wijziging pakket Hoogstaand debat, maar zonder politiek vuurwerk stautenbeeh KBBHi Aansprakelijkheid in DES-affaire afg ewezen Artsenorganisatie geschokt door gevolgen gifgas in Kurdisch gebied STOUTENBEEK KENT Z'N KLASSIEKE DINSDAG 29 MAART 1988 PAGINA 3 BLOEMENDAAL (GPD) - De consument draait op voor de ver ontreiniging van het drinkwater met het bestrijdingsmiddel Ben- tazon. Drinkwaterbedrijven, die hun water uit de Rijn halen, zijn ge noodzaakt koolfilters te plaatsen, nu in het water sporen van Ben- tazon zijn aangetroffen. Een voor lichter van het Provinciaal Water leidingbedrijf van Noord-Holland (PWN) heeft dat gisteren medege deeld. De verontreiniging wordt veroorzaakt door het Duitse chemi sche bedrijf BASF dat gevestigd is in Ludwigshafen. De kosten van plaatsing van de koolfilters, 15 tot 20 cent per kubieke meter, zullen door de consumenten moeten wor den opgebracht. De Amsterdamse gemeenteraad Consument draait op voor zuivering van drinkwater CDA zwakt gedachte aan kabinetscrisis af (vervolg pagina 1) DEN HAAG (ANP/GPD) - Op de eerste dag van het met spanning tegemoet geziene ka- merdebat over de kabinetsvoorstellen voor de jaren 1988 tot 1990 is duidelijk geworden /\T*y*PfcQi"5:ltlPQ rill TlT*ntPet lATiorprPTI tPOPn rptrprino" dat het pakket maatregelen niet ongeschonden de Kamer zal passeren. Met name het CDA ICSlclLlCS JJIJ jJI UlCSl CI1 1 C^till 1_, stelde een aantal wijzigingen voor, die kunnen rekenen op steun van een meerderheid in r, u de Kamer In hoeverre de regering bereid is haar plannen te wijzigen en hoe hard het CDA fvond^jdens zich daarbij opstelt moet vandaag blijken. - - - krijgt binnenkort een voorstel voor de plaatsing van koolfilters. Vol gens de woordvoerder van het PWN zullen ook provinciale staten van Noord-Holland op korte ter mijn met deze investering worden geconfronteerd. Volgens de direc tie van de drinkwaterbedrijven is er geen sprake van een onmiddel lijke bedreiging van de volksge zondheid. Het gaat om uiterst kleine hoe veelheden die dankzij moderne verfijnde meetmethoden konden worden aangetoond. Volgens de geldende normen mag er een tien de microgram per liter in het drink water zitten. Metingen bij de pompstations wezen om een drie maal groter gehalte aan Bentazon: drie tiende microgram. Volgens richtlijnen van de Wereldgezond heidsorganisatie mogen mensen anderhalve milligram van stoffen als Bentazon binnenkrijgen. Het Provinciaal Waterbedrijf van Noord-Holland overweegt om het Westduitse bedrijf BASF aanspra kelijk te stellen voor de kosten van verwijdering van die stof uit het drinkwater. De mogelijkheid om tot een schadeclaim te kunnen ko men, wordt momenteel onder zocht. CDA, WD en PvdA zijn tegen het voorstel om het loon voor volwas senen pas op 27-jarige leeftijd te la ten ingaan. Het CDA stelde voor om in plaats daarvan jongeren tot 27 jaar die nog nooit hebben ge werkt of gestudeerd minder bij stand te geven. Ook de verlaging van de hoogste belastingtarieven valt niet goed bij de drie grootste fracties. Met name het CDA verzet zich tegen een te voordelige belastingoperatie voor de hoogste inkomens. De WD kwam haar coalitiepartner tege moet door akkoord te gaan met een andere opzet, die de koopkracht van de lagere en de middeninko mens moet ontzien. De WD denkt daarbij aan verlaging van de mid delste belastingschijf van 52 naar 50 procent. CDA en PvdA voelen ook niets voor het plan om werklozen een half jaar eerder in de bijstand te la ten komen. Die bezuiniging is in strijd met de beloofde 'rust' in de sociale zekerheid. Hoewel voorafgaand aan het de bat de messen aardig waren gesle pen - de felle reacties van CDA-be- windslieden en de WD op de ge spierde kritiek van CDA-fractie- voorzitter De Vries - waren er giste ren geen harde botsingen tussen politici. Er werd zakelijk gedebat teerd. De Vries begon zijn betoog met lovende woorden aan het adres van premier Lubbers en zijn ploeg. On danks alle pijn nodigt het pakket uit tot meedenken, meepraten, meesturen en het mee uitzetten van een goede koers, meende de AMSTERDAM (ANP) - De tien far maceutische bedrijven die zijn ge dagvaard in het civiele proces rond het hormoonpreparaat DES, wij zen elke aansprakelijkheid in deze zaak af. De bedrijven achten zelfs niet bewezen dat de moeders van de vrouwen, die de procedure zijn begonnen, inderdaad DES hebben gebruikt en niet bijvoorbeeld een soortgelijk middel. Dit blijkt uit een verklaring van het Rotterdamse advocatenkan toor Loeff en Van der Ploeg, dat de bedrijven verdedigt. De verklaring is gisteren uitgegeven, omdat van daag voor het eerst openbare pleidooien zijn gehouden bij de rechtbank in Amsterdam. De zes eisende vrouwen zijn kin deren van vrouwen die het hor moonpreparaat DES hebben ge bruikt. DES (Diethylstilbestrol) werd gebruikt om miskramen te voorkomen. Ongeveer 200.000 Ne derlandse vrouwen hebben het in de loop der jaren gebruikt. Bij een aantal kinderen van deze DES-vrouwen werd later een spe ciale vorm van kanker in de vagina en de baarmoederhals vastgesteld. Onderzoekers stelden een verband vast tussen DES en deze kanker. Het middel is inmiddels uit de han del genomen. De gedagvaarde farmaceutische bedrijven (producenten en leve ranciers) achten het verband tus sen DES en de kanker niet aange toond, zo blijkt uit hun verweer. De speciale kankervorm komt ook Blindganger Ook in Amsterdam ligt een niet geëxplodeerde bom uit de Tweede Wereldoorlog. De Engelse dui zendponder ligt onder de Baarsjes- weg in Amsterdam-West. De blind ganger ligt in een gebied waar bin nenkort bouwwerkzaamheden be ginnen. De bom wordt opgeruimd, maar of daarbij een zelfde operatie nodig is als zondag in Rotterdam, is niet bekend. Te hard De rijkspolitie van Wester-Kog- genland heeft het afgelopen week einde voor het eerst een auto in be slag genomen omdat deze veel te hard reed. Na klachten van bewo ners van Noordhollandse dorpen over te hard rijden binnen de be bouwde kom werd die maatregel tien dagen geleden aangekondigd. De bestuurster reed in Avenhorn op een smalle weg binnen de be bouwde kom 95 kilometer per uur. Lucky Boy De eigenaar van de in 1984 over leden dekhengst Lucky Boy is gis teren door de Almelose rechtbank wegens het vervalsen van dekbe- wijzen en deknummers veroor deeld tot acht maanden gevange nisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Het onvoorwaar delijk deel van de straf mag wor den vervangen door driehonderd uur dienstverlening. Door het afge ven van de valse bewijzen staan ve le paarden onterecht te boek als na komelingen van Lucky Boy. Cadeautje De 25 gezinnen die rondom de achtertuin wonen waarin de bom lag die zondag door de EOD in Rot terdam onschadelijk is gemaakt, hebben gisteren van de gemeente als goedmakertje voor de overlast een levensmiddelen-pakket cadeau gekregen. De schade aan panden die zondag bij de evacuatie van het Bellebom-gebied door de politie zijn opengebroken (72 stuks) om dat de bewoners afwezig waren, wordt volledig hersteld. i DES- fractievoorzitter. "Het CDA vaart in dezelfde richting als het kabinet. Dat betekent dat er in dit debat hooguit een aanvaring langszij kan ontstaan. En dat zijn niet de ge vaarlijkste", aldus De Vries. Verbroken beloften De oppositie leverde gisteren krachtige kritiek op de kabinets plannen. Oppositieleider Wim Kok (PvdA) stelde dat "bijna twee jaar na de verkiezingen van 1986 dit het debat is van de verbroken belof ten". De PvdA'er viel vooral de be zuinigingen op de sociale zeker heid hard aan, en meende dat het kabinet te weinig doet aan bestrij ding van de werkloosheid, terwijl de inkomensverschillen worden vergroot. De PvdA wijst ook de bezuini gingen op ontwikkelingshulp af. CDA en WD accepteren die kor ting wel, evenals die op defensie. De PvdA wil de vennootschapsbe lasting voor bedrijven minder ver lagen dan het kabinet voorstelt. Langs die weg zou één miljard gul den beschikbaar komen voor een verlaging van de sociale pemies die werkgevers betalen voor de laagste inkomensgroepen. De PvdA wil op die manier het in dienst nemen van laagbetaald pesoneel tien procent die protesteerden tegen de bezuinigingsvoorstellen van de regering, elf arrestaties verricht. Zij worden be schuldigd van openlijke geweldpleging. Tot de demonstratie was opgeroepen door de Jonge renbeweging van de FNV. Op het Binnenhof, waar het hoogtepunt van de manifestatie zich afspeelde, heerste geruime tijd een gespannen sfeer, aangewakkerd door het opzwepende ritme van een groep trommelaars on der de galerij van het Eerste-Kamergebouw. Al op het Binnenhof verrichtte de politie de eerste vijf arrestaties. De betoging, waaraan zo'n 8000 men sen deelnamen, bleef daar overigens nog ordelijk. Vol gens de politie was het aan de ordedienst van de FNV Bij de terugtocht naar het Malieveld ging het mis. De massaal aanwezige politie, die onderweg het gebouw van het ministerie van financiën scherp bewaakte, greep in toen een groep van een kleine honderd beto gers een kruispunt bezette. Met een charge van de mo biele eenheid werden de demonstranten verjaagd naar het Malieveld waar de bussen stonden van de betogers die van buiten Den Haag kwamen. Op en rondom het Malieveld werden nog eens zes mensen gearresteerd, omdat ze met flessen en stenen gooiden. Volgens politiewoordvoerder Laterveer be trof het een kleine groep van bekende relschoppers. voor los van het gebruik gebruik, stellen zij. De meeste van de tien gedag vaarde bedrijven menen verder dat goedkoper maken zij ten onrechte in de procedure zijn betrokken, omdat zij ren, waar het in de zaak helemaal geen DES leverden of geen DES leverden die geschikt Kok drong er op aan de vrijko- de ja- mende gelden uit de investe- gaat, ringspot wir meer op het scheppen van arbeidsplaatsen te richten. Voor het overige verzette hij zich gebruik tij- tegen de belastingplannen, de dens zwangerschappen. De bedrij ven vinden tot slot ook dat de sende vrouwen niet kunnen aanto- woonlandbeginsel nen, welk middel hun moeders pre- slag en het sneller cies hebben gebruikt. hoging van de minimumleeftijd het volwassenenloon, het de kinderbij- ir de bijstand sturen van werklozen. Ook D66 verwerpt de meeste voorstellen. Voorhoeve (links) en De Vries, de fractievoorzitters van VVD en CDA, sa- en kamerbankje tijdens het debat over de sociaal-economische ka binetsplannen. (foto ANP) SCHIPHOL (ANP) - De organisatie Artsen zonder Grenzen stuurt bin nen enkele dagen medische goede ren naar de Iraanse hoofdstad Te heran ten behoeve van de Kurden, die de afgelopen weken het slacht offer waren van aanvallen met gas sen door het Iraakse leger. Het gaat om gaasverbanden, an- tisceptische zalven en antibiotica ter waarde van twee tot drie ton. Hiermee kunnen 200 tot 300 ge wonde Koerden ongeveer een maand lang worden verpleegd. Jacques de Milliano van Artsen zonder grenzen verklaarde dit gis teren op Schiphol. De Milliano keerde terug van een bezoek aan het Kurdische gebied in Irak waar onlangs gasaanvallen plaatsvonden. Hij was daar met twee Belgen op uitnodiging van een Kurdische organisatie. Artsen zonder grenzen is tot nu toe de eni ge buitenlandse hulporganisatie in dit gebied. De Milliano vindt dat ook andere organisaties, zoals het Rode Kruis op louter humanitaire gronden zouden moeten insprin gen. Iraakse vliegtuigen deden op 16 maart een aanval op de steden Kur- mal en Halabja. Deze steden liggen in Irak zelf op enkele tientallen ki lometers afstand van de Iraanse grens. De Milliano noemt het "schrijnend" wat hij in Halabja aantrof. Een normaal door 70.000 mensen bewoonde stad, die nu vrij wel leeg is en waar het stinkt naar lijken. De Nederlandse arts schat het aantal dodelijke slachtoffers in Halabja op 1000 tot 5000. Naar een stadion en ziekenhuizen in Tehe ran werden nog eens enkele dui zenden gewonden overgebracht. De Iraakse aanvallers gebruik ten volgens hem mosterdgas en cyanide. Van het gebruik van ze nuwgas is hem niets gebleken. De gewonden zijn vooral vrou wen en kinderen. Hun huid, ogen en luchtwegen zijn vaak ernstig aangetast door het mosterdgas. Veel gewonden hoesten of stikken bijna door hun ernstig aangetaste luchtwegen. Gewonden door cyanide zijn er nauwelijks. De Mil liano: "Bij dit gas ga je of dood, of je bent binnen een dag weer op de been". Bij de behandeling van slachtoffers van mosterdgas kan het weken, soms maanden duren voor mensen uit een ziekenhuis worden ontslagen. Het heeft volgens De Milliano geen zin om buitenlandse artsen naar Teheran te sturen. Er zijn nu voldoende, goed opgeleide Iraanse artsen. Twaalf jaar geeïst iii hoger beroep wegens moord pompbediende AMSTERDAM (ANP) - "Een laf hartige en meedogenloze overval". Zo typeerde de Amsterdamse pro cureur-generaal bij het gerechts hof, mr. M. Koers, gisteren de over val door vier mannen op een benzi nepompstation in Nieuw-Vennep vorig jaar mei. Een 51-jarige be diende werd daarbij doodgescho ten, een ander zwaar verwond. "Criminelen die niets ontziend handelen, alleen omwille van het geld", aldus Koers. Zij eiste tegen één van de verdachten, een 22-jari- ge Amsterdammer, 12 jaar cel we gens zijn aandeel in de overval in Nieuw-Vennep en een andere over val op een benzinepomp in Harme ien. Bij de Haarlemse rechtbank was de man in eerste instantie tot 10 jaar cel veroordeeld. Die 10 jaar vond de man te veel en ging in ho ger beroep. De procureur-generaal echter vond de straf bepaald niet te hoog en deed er nog een schepje bovenop. De behandeling van het hoger beroep dat door twee andere verdachten was ingesteld wordt la ter behandeld. De overval in Nieuw-Vennep ge beurde in de vroege ochtend van 19 mei vorig jaar. Met een gestolen au to reden de vier jongemannen van 15 tot 21 jaar naar de pomp waar ze de twee bedienden bedreigden. Hoewel zij geen enkele weerstand boden en met de handen in de lucht stonden, werden beiden neergevuurd door een 21-jarige Amsterdammer. Ook hij ging in ho ger beroep tegen het vonnis van 10 jaar, maar verscheen gisteren niet omdat hij "depressief' is. Het hof wijst 11 april arrest. Politie rolt milj oenenfraude in de bouw op ELST (GPD) De rijkspolitie van Eist heeft in samenwerking met het fiscaal fraudeteam Gelderland en het Sociaal Fonds Bouwnijver heid (SFB) een fraude van zeker 2,5 miljoen gulden in de wegen- en wo ningbouw aan het licht gebracht. Een 51-jarige aannemer/wegen bouwer uit Driel en 17 werknemers van zijn bedrijven in Driel, Andelst en Kleef werden door het onder zoeksteam aangehouden. De Drie- lenaar betaalde deze mensen, die allemaal een uitkering hadden, tus sen 1984 en 1987 het loon zwart, al dus de politie. Hierdoor werd de fiscus voor 1.200.000 gulden en het Sociaal Fonds Bouwnijverheid voor ruim 800.000 gulden benadeeld. Het na deel dat een aantal gemeentelijke sociale diensten heeft geleden, wordt geraamd op minimaal 500.000 gulden. Na het onderzoek van de admini stratie werd in februari de Driele- naar gearresteerd. Ook 17 van zijn werknemers werden aangehouden en verhoord door het team. Deze 17 mannen variëren in leeftijd van 23 tot 63 jaar en zijn voornamelijk af komstig uit Driel, Eist en Heteren. Enkelen komen uit Nijmegen en Arnhem. Ze werkten dagelijks 'zwart' op diverse bouwprojecten van de aannemer in Nederland en Duitsland. Allen hadden een uitke ring bij of de gemeentelijke sociale dienst, het GAK, of een wao-uitke- ring. Onder hen waren diverse oud- werknemers die afgekeurd waren om dit soort werk te blijven doen en inmiddels een uitkering had den. ADVERTENTIE DEN HAAG Wie van het debat over de financiële toestand van ons land, dat deze week in de Tweede Kamer wordt gevoerd, politiek vuurwerk had verwacht, kwam gis teren bedrogen uit. Wie echter houdt van goede, inhoudelijke be togen, waarover is nagedacht, kon zijn hart ophalen. door Henri Kruithof Niemand is uit op een kabinets crisis, maar van de door premier Lubbers gegeven mogelijkheid om 'verbeteringen' aan te brengen in de kabinetsvoorstellen. wordt ruimschoots gebruik gemaakt. De hoofdlijnen van Lubbers' voorstellen, om 3,5 miljard gulden te bezuinigen en voor tien miljard veranderingen aan te brengen in ons belastingsysteem, blijven zon der twijfel overeind. Bert de Vries heeft naast enige verschuivingen, weliswaar een 'gaatje' van 150 mil joen gulden geschoten in de bezui nigingsvoorstellen, maar daarvan -zal het kabinet niet wakker liggen. Tekenend voor de sfeer was ook dat De Vries zijn aanvankelijke grote bezwaren tegen de bezuini gingen op defensie en ontwikke lingssamenwerking, zij het mor rend, liet varen. CDA-fractievoorzitter Bert de Vries, die zich steeds meer ontpopt als een kleine zelfstandige in het CDA, in plaats van de 'zetbaas' van premier Lubbers, uitte forse kri tiek op de bezuinigingen die het kabinet op de sociale zekerheid wil doorvoeren. Maar hij zorgde er wel voor alternatieve voorstellen in te dienen voor de bezuinigingen die hij onwenselijk vindt. Grote verrassing was zonder twijfel WD-fractievoorzitter Joris Voorhoeve, die zich meer en meer als de leider van de WD begint te profileren. Een teken daarvan was dat hij in een interruptie met PvdA-leider Kok, zich zelfs een grapje over Hans Wiegel durfde permitteren, waar hartelijk om ge lachen werd. Inhoudelijk verbaasde de W- D'er de talrijk aanwezige kamerle den met een omvangrijk voorstel om nog verdergaande wijzigingen aan te brengen in het belastingstel sel, dan het kabinet al wil. Voor ruim een miljard gulden wil Voor hoeve verdere belastingverlaging voor de middeninkomens, extra in vesteringen in wegen, milieu en de bouw en een steuntje in de rug voor de land- en tuinbouw. En dat alles moet betaald worden door verkoop van woningwetwoningen aan de bewoners en een verdere beper king van de aftrekposten bij de be lastingen. Ongetwijfeld zal minister Ru- ding vandaag wel het een en ander weten af te dingen op de voorstel len van Voorhoeve, maar het zal het kabinet niet licht vallen om de plannen van de WD-fractievoor- zitter heen te lopen. Kenmerkend voor de zakelijke sfeer waarin het debat wordt ge voerd, was het geringe aantal inter rupties. Oppositieleider Kok kwam niet een keer zijn bankje uit en ook hijzelf werd niet door de re geringspartijen dwars gezeten. Slechts enige hilariteit uit afwisse lend de regeringsbankjes en de op positiegelederen, tijdens het begin van Koks betoog, toonde aan dat er over en weer wel geluisterd werd.. Premier Lubbers zat er slechts ver moeid bij, zonder openlijk interres- se te tonen. De oppositie deed wat van haar verwacht mag worden. D66-leider Hans van Mierlo hield als vanouds een betoog vol fraaie zinnen, waar van overigens weinig concreets te melden valt. En Wim Kok stelde zich keihard tegenover de kabi netsplannen op. Vooral de bezuini gingen in de sociale zekerheid kon den geen genade vinden in zijn ogen. Hij kwam daarnaast ook met een alternatief plan ter waarde van een miljard gulden. Hij wil de kosten die werkgevers betalen aan de laagstbetaalden met tien procent verminderen, zonder overigens de lonen te verlagen. Dat plan wil hij betalen door de vennootschapsbe lasting minder te verlagen dan het kabinet voorstelt. Voor het overige deed Kok niet al te veel moeite om met het kabi net mee te denken over mogelijke alternatieve bezuinigingen. Hij vindt gewoon dat er teveel naar het financieringstekort en te weinig naar de sociale gevolgen van de maatregelen wordt gekeken. En daartegen past slechts harde oppo sitie, zo moet hij hebben gedacht. Een van die Klassiekers is deze Bielefelder Werkstatten Bank, ontworpen door Manfred Brand. Een solide en robuuste bank, geraffineerd en verfijnd van lijn, met een uitgesproken klassiek karakter. Het sublieme ontwerp en de zeer hoge kwaliteit van de stoffering zorgen voor de rijkdom aan zitcomfort Verkrijgbaar in diverse hoogwaardige, runder lederen en stoffen bekledingen. NET 'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Beverwllk Parallelweg 10, iel: 02510 - 2 90 33. Leiderdorp: Meubelplein 1, tel: 071-89 93 23. Donderdag koopavond. Maandagochtend gesloten. Artilort Auping Banz Bord Besouw Castle furniture Cor de Sede Outlet Fischbacher Gelderland Hülsta Intertübke J.A.B. Kendix Koekoek Leolux Miller Montis Musterring M.I.D. Parade Pastoe Ploeg Rohé Rolf Benz Saponti

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3