Golfoorlog nog gruwelijker door gifgassen Nederlands Kanker Instituut bestaat 75 jaar Politie kampt nog steeds met tekort aan vrouwen Inspraak militairen bij hun geestelijke verzorging PAGINA 2 DINSDAG 29 MAART 1988 In Midden-Oosten uitbreiding arsenalen chemische wapens De Iraakse gifgasaanvallen op Kurdische burgers en Iraan- se waarschuwingen dat vergelding met soortgelijke wa pens uiteindelijk misschien niet kan worden vermeden, roepen een afschrikwekkend spookbeeld op van dood en verderf, veroorzaakt door het gebruik van chemische wa pens. ze wordt gedwongen om ook che mische wapens in de strijd te wer pen. De intensiteit van de Iraanse be schuldigingen heeft de vrees doen rijzen dat de Iraniërs inderdaad overwegen om zelf chemische wa pens te gebruiken. Tot dusverre hebben zij dit steeds afgewezen op grond van humanitaire overwegin gen, gebaseerd op de islam. In Washington verklaarde de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, Charles Redman, dat er bewijzen zijn dat Iran al chemische granaten op Iraakse doelen heeft afgevuurd. Hij weigerde echter uit te weiden. Een woordvoerder van het Inter nationale Instituut voor Strategi sche Studies in Londen, Don Kerr, gaf als commentaar dat „het heel waarschijnlijk" is dat de Iraniërs dit zouden kunnen doen. Kerr wees erop dat Iraq al lange tijd che mische wapens tegen Iran ge bruikt. De Verenigde Naties hebben Iraq, dat het verdrag van 1925 heeft ondertekend, sinds 1984 vier maal veroordeeld voor het gebruik van chemische wapens. Volgens de Ira niërs hebben de Irakezen sinds 1984 rond 100 chemische aanvallen uitgevoerd, voornamelijk tegen Iraanse troepen. Kurdische guerrillastrijders die het regime in Baghdad bestrijden, hebben het afgelopen jaar herhaal delijk verklaard dat zij met chemi sche wapens waren aangevallen. De recente gifgasbombardemen ten lijken tot op heden evenwel de hevigste te zijn geweest in het Golf- conflict. Pest Biologische oorlogvoering is geen moderne uitvinding. Al in de 14de eeuw maakten de Tataren er gebruik van. Berucht is de aanval op de stad Kaffa in de Krim, waar de Tataten met pest besmette lij ken over de muren van de beleger de stad gooiden met de bedoeling de ziekte onder de bevolking te verspreiden. De moderne chemische oorlog voering begon op 22 april 1915, toen de Duitsers in de Eerste We reldoorlog aan het westelijke Front te leper 180 ton chloorgas op de Fransen afvuurden. Binnen een uur vonden 5.000 Franse soldaten de dood. Tegen het einde van de oorlog waren ruim 100.000 soldaten het slachtoffer van gifgassen ge worden. Ruim 900.000 anderen wa ren er ernstig door verwond. Hierbij zij aangetekend dat de te genwoordige zenuwgassen veel ef ficiënter werken dan de gassen die in de Eerste Wereldoorlog werden gebruikt. Een ander geruchtmakend ge bruik van chemische wapens was het aanwenden van chemische ont- bladeringsmiddelen door de Ame rikanen in de Vietnamoorlog. In 1967 werd hierop de aandacht ge vestigd door de filosofen Bertrand door Ed Blanche, AP Alles wijst erop dat in het Midden- Oosten hard wordt gewerkt aan uitbreiding van de arsenalen aan chemische wapens. Hun gebruik heeft een gevaarlijke dimensie toe gevoegd aan de oorlogvoering in het ontvlambare gebied. Voor de Kurden moet het een wrange ge dachte zijn dat het gebruik, maar niet de produktie, van chemische wapens ingevolge het Protocol van Geneve (1925) verboden is. Het ver drag heeft alleen betrekking op het gebruik van verstikkende en gifti ge vloeistoffen, vaste stoffen of gassen. In het in Londen uitgegeven Ja ne's Defense Weekly werd er on langs op gewezen dat het gebruik van gif- en zenuwgassen sinds 1984 in de zeven en een half jaar oude oorlog tussen Iran en Iraq „de re gels van oorlogvoering in het Mid den-Oosten heeft veranderd". Teheran voert aan dat Iraakse ge vechtsvliegtuigen chemische bom men hebben gegooid op verschei dene dorpen in het noordwesten van Iraq, nadat Iraanse troepen een deel van Kurdistan hadden ingeno men. Iraq heeft niet op de jongste Iraanse beschuldigingen gerea geerd, hoewel Baghdad eerder steeds heeft ontkend dat het che mische wapens gebruikt. Volgens Iran zijn door het inzet ten van de chemische bommen 5.000 Iraakse Kurden omgekomen en nog eens 5.000 anderen ver wond. De Iraniërs hebben westerse correspondenten de lijken laten Hashemi Rafsanjani. voorzitter van het Iraanse parlement en de vertegenwoordiger van ayatollah Khomeini in de Opperste Defensie raad, waarschuwde vorige week dat Iran door de Iraakse handelwij- Chemische wapens hebben vrese lijke verminkingen tot gevolg. Russell en Jean-Paul Sartre. Zij be legden indertijd in Stockholm het zogenaamde Russell-tribunaal, ook wel Vietnamtribunaal, ter ver oordeling van de Amerikaanse oor logsmisdaden. Het is bekend dat Iraq de be schikking heeft over een uitge breid arsenaal aan chemische wa pens. In drie uiterst geheime fa brieken zijn jarenlang gif- en ze nuwgassen geproduceerd. Volgens westerse bronnen heeft Iraq thans ook sarin in produktie genomen, een zenuwgas dat bij iemand die ermee in aanraking komt, binnen 10 minuten de dood tot gevolg heeft. De bronnen verklaarden dat Iraq ook werkt aan de ontwikke ling van bacteriologische wapens. Volgens schattingen kan Iraq thans maandelijks 60 ton mosterd gas produceren. Daarnaast kan het maandelijks vier ton sarin en ta- bun, een ander dodelijk zenuwgas, aanmaken. Verstikking Tabun dateert uit de Tweede We reldoorlog. Het werd door de nazi's ontwikkeld maar nimmer door hen gebruikt. Het gaat om een kleur loos gas dat het spierstelsel van het lichaam verlamt en binnen 15 mi nuten dood door verstikking tot gevolg heeft. Volgens de bronnen is de groot ste fabriek voor chemische wapens van de Irakezen gevestigd in Sa- marra, een zwaar bewaakt complex dat is omringd met batterijen luchtafweerraketten van Sovjet makelij. Samarra ligt ruim 120 kilo meter ten noorden van Baghdad. De voornaamste militaire woord voerder van Iran, Kamal Kharazzi. heeft laten weten dat ook zijn land chemische wapens produceert. Volgens deskundigen en diploma tieke bronnen bestaan de Iraanse chemische wapens voornamelijk uit mosterdgas en andere fosgeen- gassen. Kerr wijst erop dat deze gassen betrekkelijk eenvoudig te vervaar digen zijn uit gemakkelijk beschik bare stoffen, zoals waterstofcyani- de. In dit verband mag niet onver meld blijven dat het Nederlandse chemische bedrijf Melchemie in 1986 door een rechtbank in Arn hem werd veroordeeld wegens het transport van grondstoffen naar Iran waarmee gifgassen gemaakt zouden kunnen worden. De rech ter oordeelde dat het ging om een schending van het verbod op de uitvoer van strategische goederen naar spanningsgebieden. Melche mie kreeg een boete van 100.000 gulden opgelegd en trok in '87 een appèl tegen het vonnis in. Voorlopig zijn de Irakezen in de produktie van chemische wapens aanzienlijk verder gevorderd dan de Iraniërs en zou Teheran in een oorlog met chemische wapens te gen Baghdad ongetwijfeld het on derspit moeten delven. In kringen van veiligheidsdien sten is het verder geen geheim dat ook Syrië de afgelopen jaren een ei gen industrie voor de produktie van chemische wapens heeft opge bouwd. Volgens Israël vormt de voorraad chemische wapens van Syrië een ernstige bedreiging voor de veiligheid van de Israëlische staat. Jeruzalem voert aan dat Da mascus met behulp van raketten van het type Scud-B, geleverd door de Sovjetunie, en gevechtsvliegtui gen zenuwgas boven Israëlisch grondgebied zou kunnen loslaten. Iraq bestookt sinds enkele maan den met opgevoerde „Scud-B" ra ketten Teheran. Wat er zou gebeu ren als deze raketten geen explo sieven, maar gifgassen naar de Iraanse hoofdstad brengen, is alles behalve een opwekkende gedach te. De recente ontwikkelingen in de Golfoorlog lijken een dergelijk scenario echter niet uit te sluiten. DEN HAAG (GPD) - Gisteren verscheen in Het Parool een wer vingsadvertentie van de Amster damse politie. Die werd geplaatst in het kader van de zoveelste actie om meer vrouwen aan te trekken. Eerdere campagnes hadden niet tot voldoende resultaat geleid. Veel vrouwen die waren geïnteresseerd in een politiebaan, lieten het afwe ten als het op solliciteren aan kwam. De cijfers van de afdeling Wer ving van het hoofdstedelijke korps geven een duidelijk beeld. Van de 218 vrouwen die in januari en fe bruari een sollicitatieformulier kregen toegestuurd, hebben slechts 77 daadwerkelijk gesollici teerd. Mannelijke aspirant-agenten doen dat veel vaker: van de 343 mannen die hadden aangegeven een baan bij de politie wel te zien zitten, stuurden 248 het sollicitatie formulier ook terug. „Het is niet echt denderend", vindt T. de Kleijn van de afdeling Werving. Van de 2500 Amsterdam se dienders zijn er maar 300 vrouw. De Kleijn weet niet zekc vat de oorzaak is van de geringe belang stelling van vrouwen, maar heeft wel een vermoeden. „Tegenwoor dig gaan meisjes eerder de deur uit dan jongens. In de informatie die we tegelijk met het sollicitatiefor mulier toesturen, staat dat ze tij dens de opleiding een zakgeld vaq 400 gulden per maand krijgen. Ik denk dat vrouwen dat te weinig vinden en zich alsnog bedenken". De Amsterdamse politie geeft, zoals elk korps in de grote steden, aan vrouwelijke sollicitanten en mensen uit minderheidsgroeperin gen de voorkeur. Er worden per maand dertig nieuwe agenten aan gesteld. Een aantal plaatsen is ge reserveerd voor vrouwen, die als nog solliciteren, zodat mannelijke kandidaten langer moeten wach ten op een baan. „Ik vertel ze dat ze pas in januari 1989 geplaatst kun nen worden. Vrouwen worden on middellijk aangesteld als ze zijn goedgekeurd", zegt De Kleijn. On danks dat beleid zijn de vrouwen zwaar ondervertegenwoordigd in het Amsterdamse korps. De gemeentepolitie in de andere grote steden vertoont hetzelfde beeld. Alleen het Utrechtse korps heeft andere cijfers. Daar wordt echter niet bijgehouden hoeveel sollicitatieformulieren de deur uit gaan. Daardoor heeft de afdeling personeelszaken nauwelijks enig benul van het percentage vrouwen dat ondanks getoonde belangstel ling niet solliciteert in de Domstad. In de geüniformeerde dienst wer ken in Utrecht 36 agentes, een kwart van het totaal. Woordvoer der L. Baas van de Utrechtse poli tie zegt dat uit haar ervaring blijkt, dat zo'n 85 procent van de sollici tanten toch wel het formulier te rugstuurt, maar ze kan niet zeggen hoe groot het verschil is tussen mannelijke en vrouwelijke sollici tanten. Het gemeentekorps in Den Haag kent ook een groot verschil, Cijfers hebben ze daar echter niet. Minister Van Dijk van binnen landse zaken heeft een onderzoek aangekondigd naar de reden van het lage percentage vrouwelijke sollicitanten. Voorzitter G. Koffe- man van de Algemene Christelijke Politiebond (ACP) is blij met dat onderzoek. „We hebben dat zelf aanhangig gemaakt, omdat de lage respons van vrouwelijke sollicitan ten ons was opgevallen". De ACP weet zelf niet waar het knelpunt ligt, maar Koffeman spreekt het vermoeden van De Kleijn van het Amsterdamse korps tegen. „Als dat zo zou zijn, moet het ook gelden voor mannelijke aspirant-agen ten". Hij zoekt de oorzaak eerder in de vrouwonvriendelijkheid. „De politie heeft nog steeds het stempel 'mannenorganisatie' op zich. De campagnes zijn er niet in geslaagd dat vooroordeel weg te halen", zegt Koffeman. Het Rotterdamse korps gaat op eigen initiatief, samen met de Eras- musuniversiteit, zo'n onderzoek houden. Het verschil tussen geïnte resseerde en daadwerkelijk sollici terende vrouwen is volgens inspec teur M. D. Oeloff zo groot, dat een agente daar nog een pioniersfunc tie vervult. De redenen die Oeloff daarvoor noemt, komen overeen met de vermoedens van ACP-voor- zitter Koffeman. „Bovendien zijn de arbeidsomstandigheden voor vrouwen niet aantrekkelijk. Er is bijvoorbeeld geen kinderopvang. Daarom zijn ook de campagnes die gericht zijn op herintredende vróu wen, niet succesvol". „Het percen tage vrouwen in het Rotterdamse korps moet in 1995 op 25 procent liggen", zegt Oeloff. Nu is dat nog 7,3, ruim één procent boven het landelijk gemiddelde van zes. „Maar gezien die realiteit is dat niet haalbaar". De politie heeft nog steeds het stempel 'mannenorgariisatie' op Zich. (foto GPD» AMSTERDAM (GPD) - Dit jaar bestaat het Nederlands Kanker In stituut 75 jaar. Tussen 18 en 24 april zal de verjaardag worden gevierd met een jubileumprogramma, waarin onder meer een weten schappelijk symposium, een ten toonstelling en de presentatie door de PTT van een speciale postzegel. Daarnaast zullen in juni nog een gynaecologisch congres en een symposium worden gehouden. De Vereniging het Nederlands Kanker Instituut werd in 1913 op gericht door de hoogleraren Rot gans en De Vries en de uitgever De Bussy. Doel van de vereniging was bestrijding van kanker door mid del van wetenschappelijk onder zoek en klinische behandeling van patiënten. Twee jaar later, in 1915, kon met die aanpak een begin wor den gemaakt. Het eerste Antoni van Leeuwenhoek Huis vestigde zich samen met een onderzoeksla boratorium aan de Keizersgracht in Amsterdam. Toen het instituut daar uit het jasje groeide .werd in 1929 het voormalige Militair Hospi taal aan de Sarphatistraat betrok ken. Het instituut zou daar in deze combinatie tot 1973 blijven be staan. In dat jaar betrok het zieken huis de huidige huisvesting in Am- sterdam-Slotervaart. Het laborato rium kon aldaar zes jaar later in ge bruik worden genomen. De integratie tussen onderzoek en behandeling van kanker is uniek voor Nederland. Behalve in Amsterdam bestaan elders in de wereld slechts enkele van deze in stituten. Zowel in de kliniek als bij het onderzoek werken artsen en onderzoekers met verschillende specialisaties en deskundigheden nauw samen. Een tweede belang rijk kenmerk is de internationale samenwerking met buitenlandse artsen en onderzoekers. Het kli nisch onderzoek wordt voor een belangrijk deel verricht in een in ternationaal samenwerkingsver band. Zo is het Nederlands Kanker Instituut (NKI) de grootste partner van de Europese Oranisatie van Onderzoek en Behandeling van Kanker. Daar leverde het NKI een belangrijke bijdrage aan de ont wikkeling van borstsparende be handeling bij borstkanker. Bij deze nieuwe bestralingstech niek blijkt het mogelijk borsttumo- ren kleiner dan twee centimeter via een bestralingspen in de borst te bestrijden. Op dit moment is daar door het aantal borstamputaties met een kwart verminderd. Vol gens het NKI bestaan er voor deze behandeling inmiddels ook goede vooruitzichten voor de bestrijding van grotere gezwellen van tussen de twee en vijf centimeter. Omdat de behandeling van kan ker vaak bekend staat als vermin kend, belastend en ook zeer ingrij pend, vindt bij het NKI ook onder zoek plaats naar de mogelijkheid juist deze aspecten terug te drin gen. Vorig jaar wezen de World Health Organisation en de Univer siteit van Amsterdam het NKI daarom aan als centrum voor on derzoek naar de 'Quality of Life' van patiënten met chronische ziek ten. Dankzij onderzoek en therapie heeft momenteel ongeveer de helft van de patiënten in het Antoni van Leeuwenhoek Ziekenhuis na be handeling goede vooruitzichten. De patiënten die langere tijd met de gevolgen van kanker of de be handeling daarvan moeten leven, vereisen grote aandacht. Met name door de chirurgische technieken of toediening van medicijnen is de ziekenhuisopname minder vaak nodig en veel korter. In. 1973 be droeg het aantal dagen dat een pa tient in het ziekenhuis moest door brengen gemiddeld 25. Nu ligt dat nog onder de twaalf dagen per jaar. Steeds meer behandelingen vin den nu poliklinisch plaats. De patiënten.die voor behande ling naar het Antoni van Leeuwen hoek Ziekenhuis komen, wonen verspreid over het hele land. Voor 'een poliklinische behandeling moeten de vaak zwaar zieke patiën ten regelmatig zeer lange en ver moeiende reizen ondernemen. Niet zelden gebeurt het dat mensen per vliegtuig worden gehaald en weer thuisgebracht. In het kader van het 75-jarig bestaan van het NKI start te vorig jaar december een jubile umactie voor de bouw van een overnachtingshuis. Hier kunnen patiënten samen met een partner bijkomen van de behandeling en hoeven in een korte periode boven dien minder te reizen. Het huis is tevens bedoeld voor familie van ernstig zieke patiënten. De bouw- en inrichtingskosten worden op ongeveer zeven ton ge schat. Inmiddels is hiervan al vier honderdduizend gulden ingeza meld. Daaronder ook een recente gift door het Koningin Wilhelmina Fonds van honderdvijftigduizend gulden. De verwachting is dat nog dit jaar met de bouw kan worden begonnen. De voorkeur van militairen zelf en niet de maatschappelijke be tekenis van kerkgenootschap pen moet bepalend zijn voor de verdeling van de geestelijke ver zorgers in de krijgsmacht. De geestelijke verzorging van mos lims en hindoes in krijgsmacht en strafinrichtingen dient verbe terd. De overheid zou voor een proefperiode van vijf jaar zeven verzorgers voor moslims en zes voor hindoes moeten financie ren. Ten slotte nog iets heel an ders: kerken moeten voor onder houd en restauratie van monu mentale gebouwen een beroep op de overheid kunnen doen. Dat zijn een paar belangrijke aanbevelingen in het eindrap port 'Overheid, godsdienst en le vensovertuiging' van de com missie Hirsch-Ballin, dat giste ren aan minister Van Dijk van binnenlandse zaken werd aange boden. Met haar advies om voor de geestelijke verzorging uit te gaan van de voorkeur van mili tairen gaat de commissie in tegen bezwaren van kerkelijke kant en kiest zij voor de gedachte van het Humanistisch Verbond. Overi gens heeft de staatssecretaris van defensie nog geen definitie ve beslissing genomen over ver deling van de geestelijke verzor gers in de krijgsmacht. Onder voorzitterschap van mr. E. Hirsch Ballin, hoogleraar staats- en bestuursrecht in Til burg, heeft de commissie gestu deerd op de vraag welke normen de overheid zou moeten hante ren voor haar steunverlening aan kerken en genootschappen op geestelijke grondslag. De com missie is tegen algemene subsi die voor kerkgenootschappen. Wel moet de overheid ervoor zor gen, dat de vrijheid van gods dienst en levensovertuiging niet wordt uitgehold of gefrustreerd. 'Vrijheidsontneming' De commissie wijst in dat ver band naar 'bijzondere levenssi tuaties', zoals militaire dienst, ziekenhuisverpleging en deten tie. "Geestelijke verzorging moet in zulke situaties zijn gewaar borgd". Wel maakt het verschil of het gaat om voorzieningen die de overheid zelf regelt, zoals mili taire dienst en detentie, of voor zieningen uit particulier hande len waarbij de overheid orde nend optreedt, zoals ziekenhui zen, bejaardenoorden en scho len. Het eerste betreft 'vrijheids ontneming', waardoor mensen geen gebruik kunnen maken van de bestaande geestelijke verzor ging. De overheid moet dan alle kosten op zich nemen. Wel blij ven de kerken zelf, ook finan cieel, verantwoordelijk voor op leiding en begeleiding van gees telijke verzorgers. Wat de militai re dienst aangaat houdt de com missie vast aan haar aanbeveling in het tussenrapport van eind 1986 dat de behoefte van de mili tairen zelf doorslaggevend moet zijn. Wel moet de militairen dui delijk worden gemaakt waarvoor ze kunnen kiezen, en moeten na afloop hun bevindingen worden gepeild. Voor onderhoud en restauratie van monumentale kerkelijke ge bouwen stelt de commissie voor, een 'kerkelijke gebouwendienst' in het leven te roepen, betaald door de overheid, voor voorlich ting, advisering en eventueel be geleiding bij het beheer van deze monumenten. De overheid zou 80 procent van de onderhouds kosten voor haar rekening moe ten nemen. Reacties Het Interkerkelijk Contact in Overheidszaken, waarbij acht tien kerkgenootschappen zijn betrokken, is niet blij met het ad vies van de commissie-Hirsch Ballin om de individuele voor keur van militairen als uitgangs punt te nemen voor de verdeling van de geestelijke verzorgers. "Als dit de enige norm is, wordt geen recht gedaan aan de eigen taak en verantwoordelijkheid van de kerken". De kerken missen in het rap port concrete normen voor bij voorbeeld strafinrichtingen en ziekenhuizen. Dat betekent in feite handhaving van het be staande beleid, terwijl dat juist in de praktijk grote vragen oproept. Het Interkerkelijk Contact stemt in met de voorstellen voor een beter beheer van monumentale kerken en heeft begrip voor de voorstellen tot positieverbete ring van minderheden. Het Humanistisch Verbond oordeelt 'overwegend positief, al had het meer verwacht van dit rapport, zoals een uitspraak over steunverlening aan godsdienstig en levensbeschouwelijk onder wijs op openbare scholen. Het Verbond is ook voorstander van wettelijke regeling van de gees telijke verzorging in gezond heidszorg en bejaardenoorden. Voor ziekenhuizen zouden, ge zien hun gevarieerde situatie, ei gen regelingen moeten komen, die de overheid vervolgens moet toetsen. Aldus een voorlopige re actie van het Humanistisch Ver bond. IKON De IKON wil de komende ja ren meer aandacht besteden aan de godsdienstige kant van maat schappelijke problemen. Niet dat er 'geloofswaarheden' wor den verkondigd. Op een 'uitnodi gende, vragende manier' wil de interkerkelijke omroep laten zien, welke antwoorden het christendom op deze problemen kan geven. Deze 'beleidswijzi ging' mag echter niet als 'verzui ling' worden aangemerkt. De directeuren radio en tv van de IKON, B. de Ronden en W. Koole, deden daarover gisteren mededelingen naar aanleiding van het jaarverslag over 1986 en 1987 en de beleidsnota voor 1988. De radio zal de komende jaren uitgebreid aandacht schenken aan het' 'decennium voor de vrouw' van de Wereldraad van Kerken en het proces voor ge rechtigheid, vrede en behoud van de schepping waartoe de We reldraad het initiatief heeft geno men. Ook wil de IKON-radio oe- cumenisch-gerichte en evangeli sche christenen met elkaar in ge sprek brengen. In de tv-program- ma's, die van volgende week af via Nederland 3 worden uitge zonden, zullen de morele en godsdienstige kanten van. ge beurtenissen meer worden be licht. Daarmee zou voorkomen kunnen worden, dat in een pro gramma zoals het avondvullend programma van de NOS over aids vorig jaar, de houding van de kerken in Nederland wordt genegeerd. Directeur algemene zaken van de IKON dr. R. Haan betreurde het, dat de kerken nog zo weinig oog hebben voor de toenemende betekenis van radio en tv in onze cultuur. Hij schreef dat onder meer toe aan het feit dat bij domi nees, zoals ook bij andere intel lectuelen, radio en tv in een 'infe rieure reuk' staan, in tegenstel ling tot boeken. "Dominees zijn lezers, geen luisteraars of kij kers". Beroepen. Hervormde Kerk: beroepen te Dinxperlo mevrouw I. van der Pol Grijpskerk-Vis- vliet. Gereformeerde Kerken: be roepen te Aduard (Gr.) P. Raven- sbergen Wijnjewoude (Fr.), te Sint Pancras D. M. Knibbe Anna Jacobapolder/Oud-Vossemeer (verbeterd bericht), te Tiel me vrouw N. J. de Jong-Dorland Oostvoorne. Gereformeerde Ker ken Vrijgemaakt: beroepen te Bunschoten D. T. Vreugdenhil Berkel-Rodenrijs. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroe pen te Culemborg P. van Zonne veld Driebergen. Raad van Kerken. De Sy- risch-Orthodoxe Kerk is toege treden tot de Raad van Kerken in Nederland. Zij is het tiende lid van de raad. Zierikzee. De Grote Kerk (met de 'Monstertoren') in Zie rikzee sinds 1977 eigendom van de stichting Oude Zeeuwse Kerken wordt op 16 april na al gehele restauratie (ruim f. 3,5 miljoen) weer in gebruik geno men. De kerk zal beschikbaar zijn voor 'allerlei evenementen'.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2