Ga er eens lekker helemaal in hangen' 'Culturele sector moet onafhankelijker' Opera wil zelf artistiek directeur kunnen benoemen PODIUMBLIK Rita Reys (63) geeft Masterclass les in jazz-zingen: DINSDAG 29 MAART 1988 PAGINA 25 AMSTERDAM (ANP) - Het be stuur van de Nederlandse Opera moet in de toekomst de bevoegd heid hebben om een artistiek direc teur te benoemen, in plaats van de minister. Dat is onder meer de uit komst van een gesprek dat het be stuur gisteren heeft gevoerd met minister Brinkman van WVC. Vol gens een bekendmaking van het bestuur is Brinkman bereid de sta tuten van de Operastichting zoda nig te wijzigen dat het bestuur voortaan de directie benoemt. De artistiek directeur zal neven geschikt zijn aan de zakelijk direc teur. De zakelijk directeur is ver antwoordelijk voor de bewaking van het door het bestuur opgestel de meer-jarenbudget. Binnen dat kader heeft de artistiek directeur de eerste en enige verantwoorde lijkheid voor de artistieke zaken. Dat betekent dus een twee-hoofdi ge leiding, aldus het Opera-be stuur. De opera is doorgelicht nadat bleek dat er een tekort was ont staan van 7,5 miljoen gulden. Een rapport dat na het onderzoek werd uitgebracht leidde ertoe dat het be stuur onder meer van plan is het budget voor artistieke activiteiten te verlagen. Daarnaast moeten de variabele kosten per produktie- /voorstelling met tien procent om laag. Het rapport zal in detail worden besproken met onder meer diege nen die het meest rechtstreeks bij de saneringsmaatregelen worden betrokken. Redactie Pieter C. Rosier I Colombaioni Het beste programma aller tij den van I Colombaioni'. Zo wordt het jubileumprogramma van dit Italiaanse cloumsduo ge kenschetst. De twee clowns vieren met dit programma hun vijftien jarig succes in Nederland. Mor genavond om 19.00 zijn ze te zien in de Leidse Schouwburg in een familievoorstelling. Humor met af en toe een serieuze ondertoon. Tribaden Per Olov Enquist schreef 'De Nacht der Tribaden'. Het toneel stuk speelt in het Kopenhagen omstreeks het einde van de vorige eeuw, maar de problematiek is nog geenszins verouderd. Het gaat over de leugen, een van de belangrijkste peilers van de be schaafde samenleving. In veel li teratuur wordt die leugen nogal eens aan het licht gebracht. Öok bij Enquist gebeurt dat. 'De Nacht der Tribaden' wordt gere gisseerd door Floor Maas. Een produktie gerealiseerd door FAct. Woensdag- en donderdag avond in het LAK-theater. Tineke Schouten 'Ik heb een pappapappapap- papappegaai! Ik noem hem 'pap pa', want 'gaai' vind ik zo saai'. Wie kent niet deze onvolprezen to phit van Tineke Schouten, de ca baretière die met haar onvervals te Utrechts Baaaartels (ja, die van goejnddaag) naar de kroon steekt. Op donderdag- en vrij dagavond is zij met haar Wan Woemen Sjow in de Leidse Schouwburg. Liedjes, sketchjes en wat dies meer zij. Lachen ge blazen. Vier zusters Merkx en Merkx komen op vrij dag- en zaterdagavond naar het LAK-theater met een 'gedanst fa miliedrama in vier bedrijven', getiteld 'Vier zusters'. Met een mi nimum aan woorden en een maximum aan fysieke beelden 'vertellen' Annemarie Blom, Sy- brig Dokter, Leah Jacob en Nan- da Leenders het verhaal van vier vrouwen die elkaar ontmoeten op een familiebijeenkomst. Is er sprake van een familiegeheim? De choreografie is van Wies Merkx. Net als in haar vorige stuk, 'Duncan, my life', laat Merkx in 'Vier zusters' de dansen het woord een 'LAT-relatie' aan gaan. Aan het Rotterdams Conservatorium geeft jazz zangeres Rita Reys vijf openbare lessen aan studenten die een opleiding jazz-zingen volgen. Tot besluit van deze Masterclass - uitsluitend voor gevorderden - is er vandaag een concert in de Kleine Zaal van de Rotterdamse Doelen. Alle deelnemers aan de Masterclass zullen daaraan meewerken. Vanavond, in het programma 'Nieuwsspits', wordt aandacht besteed aan Rita en haar Masterclass. door Ko vari Leeuwen ROTTERDAM - Voordat de derde openbare les in de masterclass-se- rie in de Willem Pijperzaal van het Rotterdams Conservatorium be gint heerst er op de gangen van het imposante gebouw een nerveuze, schoolse drukte. In de kamer van de directeur drinken Rita Reys en echtgenoot Pim Jacobs nog even rustig hun koffie. Rita, smaakvol gekleed, vertelt hoe zenuwachtig 'die kinderen' tijdens de lessen zijn. Echtgenoot Pim, die ditmaal in plaats van Louis van Dijk de pia nobegeleiding zal verzorgen, moet er om lachen. Hij knikt instem mend. Jacobs: "Ze krijgen op hun don der waar het publiek bij is. Het hele auditorium geniet mee. Dat komt natuurlijk behoorlijk aan. Daar houdt Rita wel rekening mee, maar ze legt ze zeker niet in de watten. Maar aan de andere kant kan het ook heel heilzaam werken. Ze krij gen er een grote vrijheid mee naar dat publiek toe. En met dat publiek zullen ze later onder allerlei om standigheden moeten kunnen wer ken". Directeur John Floore: "Onze studenten zijn zeer nerveus, maar Rita stelt zé ook wel op hun gemak. Je hoort de vorderingen al tijdens de les. Heel verrassend vaak". Kneepjes In de klassieke muziek is een masterclass al jarenlang een be grip. Het gaat daarbij om de afwer king, de verfijning en de praktische kneepjes van het vak. Die worden dan bijgebracht door iemand die de sporen in het métier heeft ver diend. Voor klassieke zangeressen kwam bij voorbeeld de Duitse so praan Elisabeth Schwarzkopf ja ren achtereen naar ons land. Rita Reys doet het nu voor het eerst in de Jazz en ze geniet ervan. Drieënzestig jaar is ze nu, deze Nederlandse First Lady of Jazz, die al jaren aan de Europese top'staat. Nog steeds heeft ze die prachtige, een tikje rokerig klinkende, stem waarmee ze in zulke zorgvuldige fraseringen en geraffineerde timin- gen haar songs brengt. Zo zuiver als het maar kan. Als ze tijdens de lessen - meestal zelf zonder micro foon - even een aantal maten voor zingt, voel je de bewondering bij het gehoor op de tribune. Dan kij ken de bevoorrechte zangstuden ten elkaar even aan. Bevoorrecht zijn ze, de tien die overbleven uit een selectie van vijf entwintig zangers en zangeressen. Ze kwamen van het Tiburgs Con servatorium, het Koninklijk Con servatorium uit Den Haag en na tuurlijk uit Rotterdam zelf. Voorkeuren Na de eerste twee lessen heeft Ri ta Reys onder haar studenten wel al duidelijke voorkeuren. Daar is bij voorbeeld Meindert Velthuis, vierdejaars en de enige man in het gezelschap. Hij is begenadigd met een warme jazzy stem. En daar is ook Ine van Egdom, met ook al een stem vol belofte. Vandaag begint de nieuwbakken docente met Meindert. Samen overleggen ze wat hij zal gaan zingen. Pim er even bij. Rita spreekt het publiek kort toe en heet het welkom. "Mensen, we maken er hier een swingend feest van 's middags, maar er moet in de eerste plaats hard gewerkt worden. We zien wel. Goed Mein dert, ga je gang". Zelf neemt ze - bril en aanteken- schriftje met Micky Mouse erop in de handen - plaats op een stoel vlak bij de zingende student en ze luis tert. Niet lang. Opeens veert ze op. Hand gespreid omhoog. Dan zegt ze gedecideerd: "Ja, stop maar even. Je zingt dit teveel op de tel, dat moetje niet doen. Dat doen jul lie eigenlijk allemaal, dat moeten jullie een beetje loslaten. Probeer het nog eens". Amigo Meinderts enthousiasme klinkt na het 'one-two-three' van Pim Ja cobs opnieuw door de microfoon. Rita is schuin voor hem gaan staan. Beetje voorover gebogen, beetje swingbeweging, terwijl ze de po tentie van de song onderstreept met forse maatklappen op haar rechter dij. Guitig kijkt ze even de zaal in, bijna een beetje gegeneerd, alsof ze beseft dat niet zij hier de zangeres is die het publiek moet bestoken. "Carefull, amigo...", klinkt het zachtjes door de installatie. "Stop", zegt Rita. "Luister eens Meindert, jongen, je zingt daar carefull, amigo, rustig aan vriendje! Ofwel: met je vingers van me afblijven! Dat zegt dat meisje in dit prachtige lied tegen die jongen. Hij vraagt of ze mee uit dansen gaat. Zij zegt dan: carefull, amigo! Dat moet jij vertéllen, snap je. Dus niet een beetje terloops, nee echt vertéllen! En dan niet steeds diezelfde noot aanhouden. Verde len, verdelen, niet altijd hetzelfde zingen". Sensueel Niet alleen op de muziek let ze scherp. Er wordt altijd uitgegaan van de tekst. Rita Reys: "Als je de tekst van een song goed kent, dan kan d'r eigenlijk niks meer fout gaan. Maar je moet die tekst wel heel bewust zingen. Als het over 'love' gaat, dan wil ik dat horen en zien. Daarom is het ontzettend be langrijk dat je de tekst kan dro- Meindert gaat verder. Hij stoeit nog een beetje met z'n ritmegevoel. Rita: "Kom op, nog een keer. En swingen! Whoooowwwü Baby shall we...je vraagt of ze met je mee gaat...dat moetje een beetje sensu- éel vragen! Maak het spannend! Je bent goed genoeg, hahaha. Kom op, hayyyü!" Meindert zingt nu duidelijk an ders en beter. Rita's schouders gaan ritmisch heen en weer. Tegen de anderen: "Jullie komen alle maal aan de beurt hoor, jongens!" Al vele jaren geleden werd er op Rita Reys een beroep gedaan om zoiets als een masterclass te doen. Ze heeft het altijd geweigerd, in de veronderstelling dat het lesgeven haar rviet zo goed zou afgaan. Haar optreden hier in Rotterdam bewijst het tegendeel. Ze gaat handig met de studenten om en als haar te rechtwijzingen al te hard zijn, dan regelt ze dat buiten de les om. Zoals bij die studente waarvan Rita vindt dat ze meer geschikt is voor het musicalwerk. Inhangen Rita: "Dat zeg ik dan niet met het publiek er bij, want dat zou dode lijk klinken. Ik zal haar straks eerst even nemen. Dat meisje heeft een enorme stem, daar komt me wel even wat uit. Maar voor jazz niet ge schikt. En ze wil het toch zo graag". Pim Jacobs: "Ik vind het wel een lekker meisje. Ze zou Porter-melo- dieen moeten doen, want ik vind wel dat er wat op het toneel staat..." Rita: „Maar die stem is niet ge schikt voor dit werk, dus die laat ik afvallen". Pim: "Ach, Riet, als je d'r nou eens een paar songs van Porter laat instuderen, dat lukt nog best. La ten ze op het slotconcert dan alle maal twee songs doen, dan kun je ze alle negen laten meedoen. Dat is wel zo leuk. Het niveau is goed ge noeg en je hebt met haar een wel kome afwisseling op het toneel, want ze steelt wel de show". En Ri ta gaat om, het meisje mag blijven. Voordat de les verder gaat neemt Rita Reys haar even apart. En in de les zingt deze studente even later met veel eigen inbreng een opzwe pende en uiterst pikante song. Rita onderbreekt haar snel en zegt: "Beetje jazzy hè! Je kan wel een lekker stuk zijn, maar dat is niet ge noeg. En ga d'r eens even lekker helemaal inhangen!" Als ze weer op de stoel zit, kijkt ze speels la chend naar haar pupil, die nu echt alles uit de kast haalt. Rita tussen door, ondeugend: "Oh, wat een vies lied zeg!" Inderdaad steelt ze de show en het publiek geniet van het effect en het applaus klinkt harder dan ooit in de Willem Pijperzaal." Prikpoppetje Toch heeft deze studente duide lijk niet Rita's voorkeur. Echt streng ziet het lesgeven van Rita Reys er niet uit, wel resoluut. Zon der omwegen zegt ze haar pupillen waar het op staat en dat kan. zeker met publiek er bij, soms hard aan komen. Verder eist ze van een ieder een absolute inzet bij de les. Als een van de meisjes die middag pas na anderhalf uur de les binnenwan delt en niet anders dan diagonaal over het podium naar haar plaats kan gaan, schieten Rita's ogen even vuur en bijtend in de stilte klinkt het: "Zo! Ben je ook nog even geko men? En in de pauze zegt ze tegen directeur John Floore: "Zeg, dat kleine prikpoppetje kwam maar liefst anderhalf uur te laat, die laat ik nu niet meer aan de beurt komen hoor!" Pim Jacobs lacht om mevrouw Jacobs. Als altijd is hij goed ge mutst, straalt hij een prettig ver trouwen uit. Ook naar de studen ten. Rita: "Hoorde je dat van een van die meisjes? Toen ze begon zei ze: okee, doe je best Pim! Goed hè, alsof ze al jaren met hem optreedt". Pim Jacobs: "Weetje wat het leu ke is, naarmate je meer van deze sessies doet, komt er ook steeds meer tekening in die meisjes". Rita Reys: „Ik vind het rot hoor, om in het bijzijn van al die mensen die kinderen af te katten. Ik krijg de naam dat ik een ellendig rotwijf ben. Maar als ik het zo doe, dan komt er echt wat uit. Verder vind ik het énig. Zaaaélig!" Voorsprong "Weet je dat het ook heel 'ans- trengend' voor die kinderen is? Ze zijn heel volgzaam, ze sterven van ellende hoor, als ze beginnen. Ik kan d'r niks aan doen, maar ze zijn erg bang. Daarom, als je ze de tijd geeft, dan komt het goed. Want ta lent is er. Eentje van de tien die ik had geselecteerd is afgevallen. Lief meisje, maar ze had het niet. Die zou cabaret moeten doen, is ze uit stekend voor." "Dit lesgeven heb ik nog nooit eerder gedaan. Het is niet gemak kelijk, maar het valt me mee. Die kinderen krijgen op zo'n conserva torium toch een hoop mee. Als ik dat met mezelf vergelijk, dan heb ben ze nu al een enorme voor sprong op mij toen ik zo oud was. Ik heb het in de kroegen en clubs moeten leren. En luisteren naar je grote voorbeelden. En maar scha ven, hoe ouder je wordt, hoe rijper, hoe meer vat je op die teksten krijgt". Ze vindt nu ook het lesgeven dankbaar werk. "Ja, want ze luiste ren enorm. Ook degenen die aan de kant zitten, dat merk je als ze aan de beurt zijn. En er is nog iets: ze zingen in het begin echt alles op de tel. Dat klinkt te mooi, het mag best wat ruwer, het is jazz. Weetje, daar komt nog iets bij met die kinderen, ze hebben nog niks meegemaakt. Geen ellende of echt groot verdriet en nauwelijks echte diepe liefde. Dan kan je niet verwachten dat zo'n kind het woordje 'love' hele maal tot z'n recht laat komen. Dat komt wel als ze ouder worden". "Als je ouder wordt, dan krijg je steeds meer vat op het leven. Hè Pim? Dan weetje wel wat er aan de hand is met het woordje 'love'. Je gaat ook steeds heerlijker zin gen...ach, alles ga je lekkerder doen als je ouder wordt, hahaha". "He's knocking on the door...but not for me", zingt even later een vierdejaars blondine met veel ver ve over eenzaamheid en hunkering naar liefde. Rita is er weer even bij gaan zitten, ("maar ik ben geen zit- mens!") Ze luistert aandachtig. Springt op en de zangeres zwijgt om aan te horen. Rita: "Dat tussen stukje, dat is te kort en dan is het niet mooi meer. De spanning gaat er dan uit. Ik zou dat niet zo doen". Als ze het even heeft voorgedaan zingt haar pupil weer verder. Weer onderbreekt Rita: "Dat is heel mooi, maar, als je het zo doet kun je geen rekening met je adem hou den. En dat moet je wel doen hoor, anders red je het niet. Luister: ...pampampam...but nót for me, snap je? Nót for me". En als het dan weer even nét niet lukt roept Rita: „Kijk, nu krijg je wéér hetzelfde!" De zangeres: "Tja, het zit erin hè? En Rita, luid en schalks: „Nee, dat moet eruit!" Dan naar het pu bliek: "Moeilijk hoor, al die mei den!" Portret van de componist Marios Vargoglis, geschilderd door Modig- liani. ,foto ap> Recordprijs voor portret Modigliani LONDEN (AFP) - Een schilderij van Modigliani, 'Le Portrait de Mario', is gister avond op een verkoop in Londen voor ruim 17 miljoen gulden van de hand gegaan. 'Blanchisseuses por- tant du linge' van Edgar Degas bracht ruim 13 miljoen gulden op. De recordprijs voor Modigliani's portret van de Griekse componist Marios Vargoglis verrastte ieder een. Men had niet gedacht dat de ruim 13 miljoen gulden zouden worden overtroffen die voor 'Nue assise sur un divan' van dezelfde meester betaald werden op een vei ling die in november van het vorig jaar in Parijs gehouden werd. De Degas was in 1972 al eens in New York te koop aangeboden, maar men had toen geen koper ge vonden. De kopers van de twee schilderij en zijn onbekend. Dode popidolen op postzegels BONN (AFP) - De Westduitse pos terijen gaan voor het eerst zegels uitgeven met de beeltenis van niet meer levende idolen uit de moder ne muziek. Er komen zegels met de kop van Buddy Holly, Elvis Pre sley, Jim Morrison (van de Doors) en John Lennon, zó heeft de West duitse PTT in het weekeinde in Bonn meegedeeld. De zegels, waarvan de waarde uiteenloopt van 50 tot 80 pfennig, zijn tussen 14 april en 30 september te koop. De toeslag die er op zit, komt ten goede aan een Westduitse jongerenorganisatie. De zegels zijn gemaakt door de Münchense kun stenares Antonia Graschberger. Minister Brinkman waarschuwt AMSTERDAM - In het Amsterdamse Muziektheater heeft Rudi van Dantzig (rechts) de tentoonstelling '111 jaar Het Zwanenmeer' geopend. Kostuums, maquettes, rekwisieten en kostuumontwerpen van vroegere produkties zijn er te zien. De tentoonstelling is voor aanvang, tijdens pauzes en na afloop van voorstellingen te bezichtigen. ARNHEM (GPD) Het gevaar be staat dat culturele instellingen die voor het overgrote deel van hun in komsten van de overheid afhanke lijk zijn, op termijn verlies aan functie, betekenis en legitimiteit lijden. Door de financiële afhanke lijkheid ontstaat de tendens dat de instellingen nalaten voor zichzelf een maatschappelijk draagvlak te scheppen. Dat stelde cultuurminis ter Brinkman gisteravond in een toespraak over privatisering van de kunsten in het Arnhemse Gemeen temuseum. Door de kamerdebat ten in Den Haag was de minister zelf afwezig en liet hij zijn toe spraak voorlezen door de Directeur Generaal Culturele Zaken, J. Rie- zenkamp. Volgens de minister zijn culture le instellingen en initiatieven op langere termijn beter af wanneer ze niet te veel leunen op de overheid. "Ik ben er zeker van dat het in het belang is van de cultuur dat cultu rele instellingen met een publieks functie ook op eigen kracht zich een plaats in de samenleving weten te verwerven. Er moet een goed evenwicht worden gevonden tus- anp) sen een puur commerciële aanpak en met schone handen aan de kant blijven staan", aldus Brinkman. Om dat te bewerkstelligen is een zekere beleidsautonomie van de culturele instellingen noodzake lijk. Zij kunnen zich dan presente ren als zelfstandige partners in het overleg met het bedrijfsleven, zo stelde de minister. Ook VNO-voorzitter C. van de Lede sprak over de privatistering van de kunsten en de sponsoring door het bedrijfsleven. Hij stelde in zijn rede dat de geldstroom van het bedrijfsleven van de sport in de richting van de kunsten afbuigt. Toch waarschuwde de werkge versvoorzitter voor al te hoge ver wachtingen over de mate waarin het bedrijfsleven kan bijdragen in de culturele sector. "Er wordt een tienvoudige aanslag op ons ge daan", stelde hij. "Het is een punt van zorg dat men automatisch naar het bedrijfsleven loopt als de over heid het laat afweten", aldus Van Lede. Gerard Thoolen maakt internationaal filmdebuut ALKMAAR (GPD) - Gerard Thoolen maakt binnenkort zijn in ternationale filmdebuut in 'A dry white season'. In deze verfilming van de gelijknamige roman van de Zuidafrikaanse auteur André Brink speelt Thoolen de rol van een kolonel in het Zuidafrikaanse leger. Als tegenspelers treft hij nie mand minder dan Marlon Brando en Donald Sutherland. Thoolens eervolle nieuwe film opdracht komt niet helemaal uit de lucht vallen. Met zijn opvallende acteerprestaties in Nederlandse films als 'De Mannetjesmaker', 'Pervola' en 'Van geluk gesproken' deed hij - ook internationaal - al van zich spreken. Ook in Nederland laat het onder werp Zuidafrika Thoolen intussen niet los. In het Nieuwe de la Mar Theater staat hij van 5 tot en met 10 april op de planken met Ian Bru- ce's actuele stuk 'Mijn vaders huis'. Thoolen vertolkt daarin de rol van een Transvaalse boer, wiens on wrikbare morele waarden en idea len de bron vormen van een heftig generatieconflict. De regie is in handen van Marian Theelen en de overige rollen worden vertolkt door Tamar Baruch en Hein van der Heijden. De voorstellingen be- STRADIVARIUS - Britse onder zoekers zijn eindelijk achter het ge heim gekomen van Stradivarius' klank. Dat zit hem niet in de lak van de viool, zoals wel werd veron dersteld, maar in een dunne laag vulkanische as eronder. De vioolbouwer smeerde zijn in strumenten in met een papje van deze as en kreeg zo niet alleen een rijke toon maar ook een instrument dat de tand des tijds met gemak kon weerstaan. Rita Reys: 'Je kunt wel een lekker stuk zijn, ■dat is niet genoeg' GPD) Rita Reys in het begin van haar carrière. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 25