LEIDSCH DAGBLAD Werklozen behouden uitkering Verkeerd geschat: 600 miljoen extra Bioscopen in grote steden in één hand Appelboor-methode om gifbelten op te ruimen Lubbers zwicht voor eis De Vries, maar geeft verder weinig toe Massa's Nederlanders naar de zon en Parijs Universiteit tegen plan collegegeld Rivier blijft licht wassen DINSDAG 29 MAART 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38586 Recordomzet Flora RIJNSBURG - Bij de bloe menveiling Flora in Rijnsburg is gisteren een nieuw omzetre cord gehaald. Na sluiting van de veilingklokken bleek dat er voor 4.072.399 gulden aan bloe men was verhandeld. Het vori ge record van 4.007.055 gulden was op 26 maart 1986. Volgens P. Kralt van de bloemenveiling is het record éen gevolg van de naderende paasdagen. Zoals gebruikelijk ging driekwart van de bloemen naar het bui tenland, waar vooral met Pasen vaak een bloemetje wordt ge kocht. Met name tulpen wer den gisteren tegen een hoge prijs verkocht. DELFT (ANP) - De onderzoekinsti tuten Grondmechanica en TNO in Delft hebben een unieke 'appel- boor'-methode ontwikkeld om gif belten op een veilige manier op te ruimen. De kosten bedragen slechts tien procent van het bedrag dat nodig is om chemische stortho- pen af te graven en te verbranden. Dr. F. Mischgofsky, hoofd pro- duktontwikkeling van Grondme chanica, zal het ontwerp presente ren op een internationale conferen tie over bodemverontreiniging die TNO in samenwerking met de Westduitse en Nederlandse over heid van 11 tot 15 april in Hamburg houdt. De aannemersmaatschappij Heijmans Milieutechniek in Ros malen en Ecotechniek in Utrecht, die de apparatuur in uitvoering ne- Nieuwe vinding Grondmechanica-TNO men, hebben de patentrechten van Grondmechanica overgenomen. Met de in Delft ontworpen instal latie kunnen onder een overkap ping met luchtfilters in principe overal ter wereld alle gifbelten, zelfs die met de meest gevaarlijke stoffen, worden opgeruimd zonder dat er gevaar bestaat voor de om ringende bevolking of de natuur. Amerika, Canada en de Bondsre publiek hebben al belangstelling getoond voor de Nederlandse vin ding. De methode bestaat uit het heien van holle stalen buizen dicht tegen elkaar tot op de bodem van de gif belt. De pijpen, met een doorsnee van 3 meter, worden vervolgens met een speciale techniek aan de onderkant en bovenkant afgeslo ten. Daarna kunnen de goed geïso leerde buizen naar boven worden gehaald. De buizen kunnen direct veilig worden opgeborgen. In de opslag ruimte kunnen de pijpen regelma tig worden gecontroleerd op bij voorbeeld lekkage. Op een ge schikt moment kunnen ze op een voudige wijze worden geleegd en kan het vuil worden verbrand of op een andere manier worden ver werkt. De buizen kunnen ook in de grond blijven zitten waardoor het gevaarlijke afval voorlopig van de omgeving is afgeschermd. Op elk gewenst tijdstip, bij voorbeeld als er een betere manier van verwer ken van het chemisch afval is ont wikkeld of wanneer voldoende geld beschikbaar is om de rommel op te ruimen, kan men later de pij pen naar boven halen. DEN HAAG (ANP/GPD) - Premier Lubbers is vandaag gezwicht voor de eis van CDA-fractievoorzitter De Vries om werklozen niet een half jaar eerder in de bij stand te laten belanden. Lubbers zei dat het kabinet het voorstel wel wil laten vallen, als aan de totale omvang van de bezuinigingen niet wordt getornd. De premier omzeilde een tweede verzoek van De Vries om invoering van het woonlandbeginsel in de kinderbijslag (minder kinderbij slag als kinderen in het buitenland wonen) eerst voor te leggen aan het Europese Hof. Dat om te voorko men dat een individuele, gedupeer de burger naderhand met succes een beroep doet op het Hof om toch volledige kinderbijslag te krijgen. Verder gaf Lubbers weinig toe en zette vele vraagtekens bij de wij zigingen die de Tweede Kamer in het sociaal-economisch beleid van de komende jaren wil aanbrengen. Verwacht wordt dat minister Ru- ding (financiën), die later op de dag aan het woord komt, de door de Ka mer ingebrachte aangedragen al ternatieven nog scherper onder vuur zal 36 in plaats van 35 procent). Minis ter Ruding (groot voorstander van verlaging met 2 procent) zal zich naar wordt verwacht heftig tegen het CDA-voorstel verzetten. Lubbers voelde niets voor de suggestie van PvdA-leider Kok, om het geld dat door afschaffing van de wir is vrijgekomen nog even vast te houden, totdat bekend is hoe veel wir-premie nog moet wor den uitbetaald. Als gevolg van het uitlekken van het bericht dat het kabinet van plan was de wir af te schaffen, dienden veel bedrijven op de valreep nog een aanvraag in. Lubbers vond echter dat er geen drama van het 'investeringsgolfje' moest worden gemaakt. (zie verder pagina 3) Rekenkamer gispt ministerie PvcLA-fractievoorzitter Kok inter rumpeerde vanochtend minister president Lubbers tijdens het ant woord van de regering in het debat over de bezuinigingen. (foto anp) EETHUIS DE STDED DAGSCHOTEL 9,50 Vandaag: BIEFSTUK JAGERSAUS Oude Rijn 1a, 071-144734 De premier prees de bijdrage van WD-fractievoorzitter Voorhoeve, die gisteren met het plan kwam om 1 miljard gulden binnen te halen door verkoop van woningwetwo ningen (500 miljoen) en het schrap pen van overbodige fiscale aftrek posten in het bedrijfsleven (500 miljoen). Het miljard kan worden gebruikt voor belastingverlaging en -vereenvoudiging, voor de bouw en infrastructuur en voor milieu investeringen. Overigens heeft de Nationale Woningraad het voorstel van de WD al gisteren als 'ondoordacht' afgewezen. Volgens de raad zijn woningcorporaties particuliere in stellingen, die alleen via een ontei geningsprocedure kunnen worden Rita Reys geeft studenten Masterclass les in jazz- zingen. PAGINA 25 Politie kampt nog steeds met tekort aan vrouwen. PAGINA 2 Artsenorganisaties ge schokt door gevolgen gif gas in Kurdisch gebied. PAGINA 3 Ook democraat Richard Gephardt trekt zich terug uit race naar Witte Huis. PAGINA 5 Europese commissie kort Nederlandse melkpro- duktie met vier procent. PAGINA 7 Ab Krook houdt mond dicht over baan als bonds coach Nederlandse schaatskernploeg. PAGINA 17 DEN HAAG (ANP/GPD) - Een ver keerde schatting van het aantal zo genaamde vroeggehandicapten in de algemene arbeidsongeschikt heidswet (aaw) door het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid heeft in 1984 en 1985 tot een extra last vSn totaal 600 miljoen gulden geleid voor het Algemeen Arbeidsongeschiktheidsfonds (AAF). Vroeggehandicapte aaw'ers zijn jongeren tot 27 jaar die arbeidson geschikt zijn en te werk worden ge steld in sociale werkplaatsen. In plaats van de door het ministerie geschatte aantal van 100 bleek het uiteindelijk te gaan om 15.000 jon geren. In geld uitgedrukt: in plaats van 2 miljoen gulden, bleek jaar lijks een bedrag van 300 miljoen gulden nodig. Dit is een van de conclusies van de Algemene Rekenkamer, het controle-orgaan van de overheid dat de inkomsten en uitgaven van het rijk onderzoekt, in haar giste ren verschenen jaarverslag over 1987. Eerder kwam de kritiek van de Rekenkamer op de 'Jeugdont- plooiingsbanen' al in de publiciteit, evenals de kritiek op de gebrekki ge en onvolledige informatie die ministeries aan de Tweede Kamer verstrekken over de financiële ge volgen van wetsvoorstellen. Volgens de Rekenkamer be schikte het departement van Socia le Zaken over informatie, die in combinatie met andere beschikba re gegevens (onder meer van de Gemeenschappelijke Medische Dienst, die in 1983 al tot 13.000 ge vallen kwam) tot een betere raming hadden kunnen leiden. De infor matievoorziening en de afstem ming binnen het departement deu gen niet, stelt de Rekenkamer. (zie verder pagina 8) gekomen toen een groep jonge Westduitse skiërs en hun gids be dolven raakten onder een lawine in het Jamdal in Tirol. De autoriteiten werd pas laat in de middag op de hoogte gesteld betwijfelde of de verkoop omdat alle elektriciteits- en tele- pir^gen en het schrappen foonverbindingen waren verbro ken door een andere lawine. De premier vond de bijdrage van de VVD in elk geval een 'verstevi ging' van de kabinetsplannen. Maar hij voegde eraan toe dat hij trekposten wel 1 miljard zou ople- Archeologen vinden in Valkenburg drie Middeleeuwse aanlegsteigers (Van een onzer verslaggevers) VALKENBURG - Tussen de Voorschoterweg en de Rijn in Val kenburg zijn restanten gevonden van drie aanlegsteigers uit de vroe- Middeleeuwen (7de en 8ste eeuw). Daarmee i gen worden uitgevoerd op de plaats waar in mei de provinciale weg S-4 tussen Leiden en Katwijk wordt aangelegd. Volgens archeo loog E. Bult zijn de gevonden aan legsteigers van grpot historisch be- aangetoond dat Valkenburg haven- en handelsfunctie in de Middeleeuwen heeft gehad, net als Rijnsburg, Leiderdorp en Koude kerk. De aanlegsteigers zijn gevonden bij de archeologische opgravingen van de Romeinse legerplaats en het Romeinse grafveld. Deze opgravin- het eerst lang; "Over de periode na de Romei- vrijwel niets bekend. Zo was het onbekend of Valkenburg in de Middeleeuwen een handels plaats was of slechts een agrarische nederzetting. Met de vondsten is de handelsfunctie bewezen. Daar naast zijn munten en door am bachtslieden gemaakte pen opgegraven". De vooral door CDA en PvdA in gebrachte kritiek op de vereenvou diging van het belastingstelsel noemde de premier "een misver stand". Lubbers bestreed dat de stelselwijziging extreem voordelig voor de mensen met hogere inko mens zou uitpakken. De premier hield het CDA voor dat de laagste inkomensgroepen geen koopkrachtverlies zullen lij den door de kabinetsplannen. Bij de hogere inkomensgroepen daar entegen zullen mensen die een groot beroep doen op aftrekposten er fors op achteruit kunnen gaan, terwijl anderen in die inkomensca tegorie er op vooruit kunnen gaan. De premier liet zich niet direct negatief uit over het voorstel van CDA-fractievoorzitter De Vries om de vennootschapsbelasting één procent minder te verlagen (naar AMSTERDAM (GPD) - Het aan houdende mistroostige weer is er oorzaak van dat massa's Nederlan ders de komende paasdagen naar de zon en Parijs trekken. Het Frans Verkeersbureau meldt een stijging van zeker 10 procent van de aan vragen voor een verblijf in Parijs. De run op vliegreizen naar de zon is vooral de laatste weken goed op gang gekomen. Het reisbureau Accentreizen in Amsterdam, gericht op culturele reizen en het reserveren van hotel kamers, spreekt van een grote toe loop op kamers in Parijs en op vliegreizen naar zonnige bestem mingen als Spanje en Griekenland. Ook Resinter, een bureau voor in ternationale hotelreserveringen in Amsterdam, spreekt van een stormloop op Parijse hotelkamers in Parijs de afgelopen dagen. "Pa rijs is boordevol. Amsterdam heeft een veel lagere belangstelling dan voorgaande ja ren. "Maar het zou me verbazen als we toch niet volledig vol raken met de hotelkamers," aldus een mede werker van de Amsterdamse VW. Voor de hoofdstad is het vroege tijdstip van Pasen een groot na deel. Valt Pasen later, dan wordt een bezoek aan de hoofdstad al snel gekoppeld aan de Keukenhof. Opvallend is de geringe belang stelling voor Londen voor de ko mende paasdagen. Dat heeft vooral te maken met de berichten over de stakende veerdiensten. Want vlieg vakanties naar Londen en andere Britse bestemmingen blijken ook te mogen rekenen op een verhoog de belangstelling. Bij touroperator Holland Inter national wordt het beeld van de vraag naar zonvakanties bevestigd. Tunesië, dat afgelopen winter ook al 50 procent meer toeristen trok, ziet met Pasen 20 procent meer Ne derlanders komen. Tegelijk ook maakt Hl melding van zeker 15 procent meer Nederlanders die met Pasen voor de wintersport kie zen. Oostenrijk en de Franse Alpen zijn de voorkeurlanden. Zelfs vliegreizen op Amerika, met name Florida, blijken met de paasdagen populair. LEIDEN/UTRECHT (ANP) - Het college van bestuur van de Leiden universiteit en 12 andere universi teiten vinden het wetsvoorstel voor harmonisatie van de collegegelden en de inschrijvingsduur in het ho ger onderwijs in de huidige vorm onaanvaardbaar. Zij hebben de ka merleden dit vandaag in een geza menlijke brief laten weten. De harmonisatiewet voorziet in het gelijktrekken van het college geld binnen het hoger onderwijs tot 1.600 gulden en een inschrij vingsduur met recht op studiefi nanciering van ten hoogste 6 jaar. Daarna moet de student veel meer collegegeld (maximaal 5.000 gul den) betalen. De universiteiten bereikten eind vorig jaar met minister Deetman een akkoord over zijn voorstellen, maar trekken dat nu in in verband met de wijzigingen in de studiefi nanciering die onlangs bekend werden gemaakt, aldus een woord voerster van de Vereniging van Sa menwerkende Nederlandse Uni versiteiten (VSNU). Volgens de bestuurscolleges is er sprake van .buitelende wetgeving'. Er worden steeds weer veranderin gen aangebracht die elkaar beïn vloeden en het onmogelijk maken het wetsvoorstel in zijn samenhang te zien. Dat kan pas als ook bekend is wat er precies met het beurzen stelsel gaat gebeuren. De besturen wijzen er verder op dat door deze gang van zaken het praktisch onmogelijk zal zijn een eventuele wet nog voor studiejaar in te voeren. ARNHEM/LOBITH (GPD) - Het water in de Nederlandse rivieren nadert zijn hoogste stand. Vanmor gen om half tien stond het water bij Lobith op 15.82 meter. Rijkswater staat verwacht voor morgen een peil van 15.97 meter boven NAP. Daarmee wordt het record van 1983 toen het water tot 15.90 meter kwam gebroken. Voor de komende dagen wordt geen verder stijging verwacht, ter wijl voor volgende week al wordt gerekend op waterstanden die net boven de 15 meter zullen liggen. Rijkswaterstaat baseert haar ver onderstelling op het peil van het water in de zijrivieren van de Rijn in Duitsland. Die zijtakken zijn van zeer grote invloed op de hoogte van de waterstand. De afgelopen twee dagen is juist in die rivieren het peil aanzienlijk gedaald. De lichte re genval in het stroomgebied van de Rijn heeft daarop nauwelijks enige invloed. De rivier is in Nederland dermate breed dat de grote hoe veelheid water gemakkelijk weg kan stromen. De afvoercapaciteit bij Lobith is op dit moment meer dan 10.000 kubieke meter water per seconde. (zie ook pagina 8) Gouda verplicht pitbull-terriërs te muilkorven GOUDA (ANP) - Op voorstel van de PvdA-fractie heeft de ge meenteraad in Gouda besloten dat pitbull-terriërs daar voortaan alleen gemuilkorfd de straat op mogen. Bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) had een woordvoerder nog niet eerder van een dergelijk verbod gehoord. De Goudse raad, die ook bepa lingen in de Algemene Politie Verordening (APV) wijzigde over het op straat lopen van huis dieren ter beperking van overlast en hondepoep, besloot dat de APV zal worden uitgebreid met een lijst waarop de te muilkor ven gevaarlijke hondenrassen en door kruisingen verkregen exemplaren met name worden genoemd. De PvdA-raadsfractie kwam met het muilkorfverbod voor pit bull-terriërs gezien de aanvallen van deze dieren op kinderen en dieren elders in het land. In Gouda hebben zich dergelijke gevallen nog niet voorgedaan. Het gemeentebestuur weet ei genlijk niet eens of er pitbull-ter riërs in de kaasstad rondlopen, zo bleek tijdens de behandeling van het voorstel. Cannon Nederland koopt 23 filmzalen van concurrent Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele bui en. Minimumtemperatuur ongeveer -1 graden, middagtempcratuur om streeks 9 graden. Zwakke tot matige wind, uit uiteenlopende richtingen. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Half- tot zwaar be wolkt en van tijd tot tijd enkele buien. Middagtempcratuur ongeveer 10 gra den. Woensdag 30 maart zon op: 07.19 uur, zon onder: 20.10 uur; maan op:17.06 uur, maan onder: 06.36 Waterstanden te Katwijk hoog water: 02.53 en 15.06 uur; laag water: 10.56 en 23.17 uur. AMSTERDAM (GPD) - Vrijwel alle bioscopen in de drie grote steden komen in handen van één eige naar: the Cannon Group Neder land. In totaal neemt het bedrijf 23 filmzalen in Amsterdam, Rotter dam en Den Haag over van de eni ge andere concurrent in deze bran che, Holland Exhibitors/Holland Film Releasing. Cannon heeft alles bij elkaar geteld in de 3 grote ste den nu de beschikking over 68 filmzalen; dat is 95 procent van alle zalen. Cannon was al in het bezit van de Amsterdamse theaters Tuschinsky en City en een aantal bioscopen buiten de Randstad (o.m. Gronin gen en Utrecht). Tot de nu over te nemen theaters behoren Calypso, Bellevue/Cinerama, de Uitkijk en het Alfa-complex in Amsterdam, Babylon en Asta in Den Haag en de Cinerama- en Calypso-complexen in Rotterdam. De besprekingen over de overna- overeenkomst kan worden bereikt, me zijn nog niet afgerond, maar gemeen directeur Bruinstroop Cannon Nederland, is ér zeker dat er binnen enkele weken e Kleine opleving in bioscoopbezoek AMSTERDAM (ANP) - De Ne derlandse bioscopen telden vo rig jaar ruim 15,4 miljoen bezoe kers. Dat is 600.000 meer dan in 1986. Deze cijfers betekenen voor het eerst sinds tien jaren een .bescheiden opleving'. In 1978 gingen nog 30,5 mil joen naar de film. De Nederland se bond van bioscoop- en filmon dernemingen is gematigd opti mistisch. "Een zwaluw maakt nog geen zomer. Er is immers nog altijd de verslindende kracht van video en het stijgens aantal te ontvangen tv-kanalen. De top-10 films, met de Neder lands 'Flodder' als nummer 1, trokken samen 2,6 miljoen kij kers. Bij de overname door Cannon zijn 460 personeelsleden van Cannon en 170 mensen van Holland Exhi bitors betrokken. Gisteren zijn de werknemersor ganisaties en de managers van de betrokken theaters ingelicht. Vol gens Bruinstroop zal de overname van de bioscopen geen gevolgen hebben voor het personeel. „De ar beidsplaatsen zijn door ons gega randeerd". Cannon vindt het belangrijk over meer middelgrote en kleinere zalen te beschikken. Veel films, die niet geschikt zijn voor grote zalen, kon den tot nu toe in de Randstad moei lijk in roulatie worden gebracht. NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelt hoe u betaalt! I per maand 23,95 Q"] per half jaar 141,90 ■natische betaling) per jaar ƒ270,25 voorkeur 'aankruisen I De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Suaat Postcode Plaats Telefoon 2300 VB Leiden In plat tch/Alphens Dagblad, t

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1