Krook houdt mond nog dicht Ook Feyenoord wil Van Loen Nieuwe boycot Spelen dreigt Surprise in bekerstrijd SpoORPtTV Leiden jaagt op wisselcup Degradatiekandidaten pakken volop punten in volleybalstrijd Jagt tweede in derde etappe Griekse ronde Niet bekend welke schaatskernploeg hij gaat leiden Jeroen Piket deelt eindzege DINSDAG 29 MAART 1988 SPORT PAGINA 17 LEIDEN - Bij de mannen haal den in de rayon-volleybalcompe titie de degradatiekandidaten volop punten. Een ploeg als Rid- derveld die de laatste weken niets meer klaarmaakt, is daar door nog onverwacht in de pro blemen gekomen. Het onderaan staande mannen- team van WVC verraste met een gedecideerde 3-0 winst op Rid- derveld. WVC staat al zover ach ter op de concurrentie dat degra datie niet meer te voorkomen is. Het pleit echter voor de Warmon- ders dat zij tot het bittere einde de strijd aangaan. Dat onder vond Ridderveld, dat Michel Keizer wegens een blessure dit seizoen niet meer kan opstellen. De Alphenaren hadden de groot ste moeite met de eerste bal, speelden ongeorganiseerd en verloren volkomen terecht met 3-0 (15-13, 15-10 en 15-10). Ley- thon 4, de nummer voorlaatst, weerde zich eveneens uitste kend. Een 3-1 zege op SKC (dat niet over wisselspelers beschik te) is immers niet niks. Na weken zonder punten te zijn gebleven sprokkelde het derde van DAC weer een puntje bij el kaar door tegen Aarlanderveen gelijk te spelen. Aarlanderveen, dat de eerste competitiewed strijd van de Alphenaren verlo ren had, was belust op revanche. Via scores van 15-9 en 15-11 maakten de Veners hun bedoe lingen duidelijk. Vervolgens echter werd er gewisseld bij de thuisclub, waarbij nog kwam dat Arie Geerlof aan Alphense kant door het midden ging scoren. Setstanden van 8-15 en 9-15 wa ren er het gevolg van. Orion ver loor uit bij Liusna met 3-1. In de eerste reeks verspeelden de Ha- zerswoudenaren een 1-9 voor sprong (15-13) en in de tweede hadden ze aan 2-10 (15-11) niet genoeg. De derde bracht wel winst (0-15), maar in het vierde bedrijf was Liusna weer aan de beurt: 15-7. Leython 3 maakte het lijstaan voerder Valken wel heel makke lijk door met 3-1 van Gemini- /Kangeroes 3 te verliezen. Uit de resterende drie duels hebben de Valkenburgers nog maar twee punten nodig om zich kampioen te noemen. Gemini speelde vrij uit tegen de Leidenaren, die na een verloren eerste set J 5-8) di rect verhaal haalden (1-15). Hier na was er van krachtsverschil geen sprake meer en bleek Ge- mini de gelukkigste van de twee: 17-15 en 15-13. Valken won in Rijnsburg simpel met 0-3 van RW (5-15, 9-15 en 8-15). "We hadden geen schijn van kans", vond RW-speler Jan Kuivenho- ven. Vrouwen Bij de vrouwen won lijstaanvoer der Liusna overtuigend van rode lantaarndrager VCÓ: 3-0 (15-5, 15-10 en 16-14). In de laatste set stond VCO met 11-14 voor. Toen ging Hanneke ten Brinke serve ren en was het snel gdaan met de formatie uit Oegstgeest. InUpGo handhaafde zich op de derde plaats met 1-3 overwinning op DVO, dat moeite had met de pass. Na 6-15 en 12-15 pakte de ploeg uit Leiderdorp niettemin de derde set met 15-12. Ook in de vierde periode had DVO winst kansen, die echter niet benut werden: 14-16. InUpGo speelde weinig geconcentreerd en zag de serves nogal eens in het net be landen. Salvo passeerde NOVO 3 op de ranglijst door die ploeg een 3-1 nederlaag toe te brengen. NOVO was verre van compleet, wat aan het spel duidelijk te merken was. Salvo maakte net wat minder fouten dan de Noordwijksen, die zich door dit verlies aardig in de nesten hebben gewerkt. S'70 bleef in Woubrugge Leython 3 de baas. Het Leidse team kon S'70 drie sets lang goed volgen, maar kwam op de beslissende momen ten tekort. Als het erom ging spannen pikte de Woubrugse équipe steeds de puntjes in via slimme plaatsballen. Routine heet zoiets. Setstanden: 16-14,15- 10 en 15-10. Gemini/Kangeroes 3 verspeelde zijn titelkansen door een 0-3 ne derlaag tegen LUSV. De ploeg uit Voorschoten speelde zeker niet slecht. Het eindelijk weer eens complete studententeam was gewoon sterker, met name het blok van Gemini kon weinig uitrichten tegen de gevaarlijke middenaanval van LUSV. Setstanden: 13-15,10-15 en 12-15. Blok'77 zegevierde met 0-3 over Gemini/Kangeroes 4. LEIDEN Naar het aantal deel nemers gemeten zijn de Grote Nederlandse Studenten Kam pioenschappen (GNSK) inder daad groot. Meer dan 1300 deel nemers zullen morgen en over morgen in Leiden en aangren zende gemeenten in actie komen in het kader van de studenten kampioenschappen voor teams. Niet alleen overdag verspreid over diverse sportaccommoda ties, maar ook 's nachts in de di verse slaapgelegenheden wor den de talloze studenten uit het hele land verwacht. Als centrale accommodatie doen de Groenoordhallen dienst, waar donderdagmiddag ook het traditionele hoogtepunt van de kampioenschappen, de finale van het basketbaltoernooi voor wordt verspeeld. Teams van alle Nederlandse uni versiteiten, vaak versterkt met HBO-studenten uit de omge ving, garanderen een hoog ni veau bij deze populaire studen- tensport. Naast uitgesproken teamspor ten als voetbal, handbal, hockey en volleybal staan er ook indivi duele sporten op het program ma. De resultaten van schermen, karate en judo, badminton en tennis worden per universiteits stad bij elkaar opgeteld. Vorig jaar trok de organiserende stad Groningen de eindoverwinning naar zich toe. Volgens Joan Blom, voorzitter van het Leidse organisatiecom missie, maakt Leiden dit jaar een goede kans om de wisselbeker van Groningen over te i „We hebben hier goede scher mers, volleyballers, basketbal lers en tennissters", somt de 24- jarige psychologie-studente op. „Vooral van de tennissters Buur man, Min Joe Tsjong en Spaan verwacht ik veel". Bij het mannentennis komt de kwaliteit uit een onverwachte hoek. De zoals gewoonlijk zwak vertegenwoordigde Vrije Uni versiteit van Amsterdam heeft onder anderen de A-spelers Rolf Bitter en Ivar de Jong op de deel nemerslijst staan. Laatstge noemde is als voormalig Tean- speler ook in Leiden geen onbe kende. Afgelopen zomer drong hij nog door tot de finale van het A-toernooi op Roomburg. Ondanks de vooruitzichten van een boeiend toernooi heeft de organisatie ook enige zorgen. Blom: „Het hockeytoernooi is noodgedwongen verplaatst van de universitaire velden naar het kunstgras van LMHC en Alecto. Die extra kosten hadden we niet begroot. Verder moet het weer niet verslechteren, anders loopt het doorgaan van de buitenspor ten gevaar. Maar op welk tijdstip je iets dergelijks in Nederland ook organiseert, het weer heb je toch nooit in de hand". TIM BROUWER DE KONING Ruud Paauw is op vakantie UTRECHT (GPD) Na Ajax heeft ook Feyenoord zich gemengd in de slag om John van Loen. Trainer Ri- nus Israel spreekt over 'informele contacten' met de FC-spits die vo rige week om de tafel heeft gezeten met een delegatie van Ajax. Ook vanuit België is intussen interesse getoond voor Van Loen die er zelf van uitgaat dat hij in ieder geval uit Utrecht zal vertrekken. „Ook wan neer het mocht mislukken met Ajax omdat Bosman zou blijven, heb ik nog meer ijzers in het vuur". Rinus Israel heeft twee jaar terug ook geprobeerd om Van Loen naar De Kuip te halen. „Dat mislukte omdat zijn contract nog doorliep. We moesten dat met een groot be drag afkopen en over die middelen beschikte de club toen niet. Wan neer ik de bêrichten mag geloven, komt er nu wel een beetje geld vrij en dan behoort Van Loen tot de spelers in wie we geïnteresseerd zijn. Maar ook Bosman mag je op dat lijstje zetten. De kans bestaat dat Dave Mitchell naar Engeland vertrekt, hij heeft contacten met een paar clubs. Ook Been gaat weg, dus er moet wel wat gebeuren bij ons. Maar concrete gesprekken zijn LAMIA (ANP) Na Tom Cordes en Michel Zanoli behaalde Arjan Jagt een tweede plaats in de derde etappe van de Ronde van Grieken land voor amateurs. De derde etap pe leverde gisteren, in een massas print, een overwinning op voor de Sovjet-renner Ivan Romanov. Rob Harmeling werd vierde. De Bul gaar Stansjev raakte de eerste plaats in de algemene rangschik king kwijt aan de Sovjet Oemaras. Peter Post heeft gisteravond besloten zijn wielerploeg morgen niet te laten starten in de Profronde van Friesland. De organisatoren vonden de laatste dagen financiële mogelijkheden om een deel van de ploeg rond Eric Breukink alsnog te laten deelnemen. Post zag van die mogelijkheid af. Eerder waren er strubbelingen tussen de organisa tie en de ploeg Post over het start- geld. Commentaar van Peter Post: „Wij zijn geen ploeg om op het laatste moment aan een peloton te worden toegevoegd." In Friesland komen de toppers Stephen Roche, Greg Lemond, Matthieu Hermans en Jean-Paul van Poppel wel aan de start er nog met niemand geweest. We oriënteren ons momenteel wel op enkele alternatieven voor het geval Mitchell inderdaad vertrekt". Ook FC Utrecht-trainer Han Ber ger houdt er serieus rekening mee dat zijn spits niet bijtekent. De oe- fehmeester bezocht de afgelopen twee weken verschillende wed strijden in de eerste divisie om 'al ternatieven' voor de spitspositie te bekijken. „Wanneer Van Loen eventueel verkocht zou worden, hebben we wel een mooi bedrag ter beschikking maar een deel gaat in het exploitatie-tekort. Dus we heb ben geen miljoen te besteden om een nieuwe spits te kopen. Boven dien wil ik er graag een middenvel der bij hebben en mogelijk een vleugelspeler. Namen kan ik nog niet noemen, maar we proberen verstandig in te kopen. Daarom wil ik me nu al zo breed mogelijk ori ënteren". De belangstelling voor John van Loen, hier s i met Leo Beenhakker, neemt met de week toe. JOHANNESBURG/LONDEN (GPD) De Olympische Spelen, die eind deze zomer in Seoul plaatsvinden, worden voor de der de opeenvolgende keer met een massale bocoyt bedreigd. Na de re cente opschudding over de deelna me van de voormalige Zuidafri- kaaanse athlete Zola Budd aan de wereldkampioenschappen cross country in Nieuw Zeeland die uiteindelijk leidde tot de terugtrek king van Budd uit het Britse team is nu opnieuw beroering ont staan. Met name in sportkringen in het Verenigd Koninkrijk wordt aangenomen dat een aantal belang rijke derde-wereldlanden, waaron der Zimbabwe en Kenya, de ko mende spelen in Seoul zullen boy cotten als de Internationale Rugby Raad niet terugkomt op het besluit om toestemming te geven voor een LOOSDRECHT (GPD) Acht jaar lang was de voertaal voor Ab Krook het Duits. In het hoog gelegen Inzeil werkte hij zich een klein decennium lang in het zweet om het schaatsen over de oostgrens naar een hoger niveau te brengen. Een zware opgave in een land waar wintersporten als (alpine)skiën en ijshockey wél voor vol worden aangezien, en schaatsen eigenlijk nauwe lijks. Na die lange periode in Zuid-Duitsland keert de Gooise ijstrainer terug naar zijn stand plaats Loosdrecht. Als bondscoach van óf de vrouwen- óf de mannenkernploeg. Krook, die af en toe midden in een zin nog een Duits woord laat val len, wéét wel welke groep zich van af september onder zijn vleugels zal bevinden, maar hij wil nog niets verklappen. De KNSB heeft hem gevraagd voorlopig de kaken nog even op elkaar te houden. „Eerst moeten beide vacatures (Henk Gemser en Egbert van 't Oever ver trekken immers, red.) zijn opge vuld", legt Krook uit. „Als alle trai ners bij elkaar zijn gezocht, worden de definitieve plannen bekendge maakt. Ik vermoed dat de zaken over pakweg twee a drie weken rond zijn". De contacten tussen Krook en de schaatbond stammen al van sep tember vorig jaar. Daarna is er veel informeel overleg geweest. Dat de overeenkomst pas zondag werd be krachtigd, komt volgens de Loosd- rechter door het extreem drukke programma in het net afgesloten seizoen. „Er is wel regelmatig tele fonisch contact geweest. Het pro bleem was dat je in een olympisch jaar heel weinig tijd kunt vrijma ken. Om rond de tafel te gaan zitten en knopen door te hakken, is dan erg lastig. Daardoor lijkt het alsof de onderhandelingen lang hebben geduurd. Dat valt echter wel mee. Nee, het is zeker geen centenkwes tie geweest. Houd het maar op de drukte". Geen heimwee Op het eerste oog zou je zeggen dat er wel een dozijn redenen be staat voor Krook om terug te keren op het oude nest. De Loosdrechter, in de periode van '76-'80 trainer van de vrouwenploeg, noemt er een paar. „Ten eerste is acht jaar erg lang. Ik heb echt een prima tijd ge had in Inzeil, maar ik stond een beetje op een kruispunt. Je ver vreemdt toch wel van Nederland, wanneer je acht jaar in het buiten land vertoeft. Je kunt niet stellen dat het een kwestie van heimwee is geweest. Wilde ik echter terugko men, dan moest het nu gebeuren". LISSE Zaalvoetbalhoofdklasser Sloos Sport heeft net als vorig jaar de finale van de Afdelingsbeker ge haald. Glasbergen werd verrassend met 3-2 verslagen. Door een 13-4 overwinning op Lugdunum werd Bax de andere finalist. Glasbergen de Best - Sloos Sport 2-3 Ook dit seizoen bewees Sloos zich als een ware cup- fighter. Met doelman Wijnand Sloos aan het hoofd werd Glasbergen, dat op volle sterkte naar Lisse geko men was, in de slotfase geklopt. Ook in de eerste helft bleef de hoofdklasser Glasbergen goed volgen. Hennie Koet opende wel na acht minuten de score, maar nog in dezelfde minuut punterde Wim Meutstege zijn ploeg op gelijke hoogte (1-1). Nadat Peter Hogewoning Glasbergen weer aan de leiding had geholpen maakte Sloos een moeilijke periode door. Maar Martin de Jong hielp de Leidse ploeg er weer bovenop (2-2). Het wach ten was op een Rijnsburgse treffer, maar Wim Meutste ge dacht daar anders over (2-3). Bax - Lugdunum 13-4 Alleen in de beginfase leek het erop dat Lugdunum met serieuze plannen .naar Lisse was gekomen. Eerst schoot Harm de Vos de bal hard achter doelman van Woensdregt en even later maakte de Voorhoutse goa lie alweer de gang naar het net toen Edwin Verhoogt voor de 'kikkers' scoorde. Het was tevens het einde van het Lugdunum-offensief. Want van de aftrap af leidde Cees van der Lans het Bax-doelpuntenfestival. Mario Faber, Jeffrey Forée, Hans van Leeuwen en Wim Bouckaert (2x) voerden de stand naar 2-6. Voor Lugdunum kon Hans van As vlak voor rust nog een maal tegenscoren (3-6). In de tweede helft liep de aanval van Bax gesmeerd. Jeffrey Forée (2x) en Hans van Leeuwen volgden het goede voorbeeld van uitblinker Bouckaert (4x). Harm de Vos vond voor Lugdunum uit een strafschop nog eenmaal het vijandige doel (4-13). FC Lisse - Menken/Landbouw 3-6 Menken werd pas wakker nadat Patrick Bon en Dennis Hoogendoorn FC Lisse op een 2-0 voorsprong hadden gezet. Peter Ruygrok en Cees Nulkes brachten de partijen weer op gelijke voet, alvorens Van der Zalm de Noordwijkers op 2-3 zette. De vreugde was van korte duur toen Jan Kaak weer 3-3 aantekende. De routine gaf de doorslag. Cees Nulkes, Eric Groene- woud en doelman Ed Zuidhoek (uit strafschop) zorg den toch nog voor een ruime Noordwijkse zege. Van der Plas - Landwcr Johan 6-1 De ploeg van coach Leo de Jong kan zich rustig gaan voorbereiden op de voor hun zo belangrijke nacompe- titie. Gisteravond hadden de Katwijkers in iedergeval weinig moeite met Landwer. Marco van der Plas (3x), Rick Curfs, Peter Gijsman en Cees Varkevisser met re gelmaat de overigens uitstekend keepende Paul van der Zwaan. Eric Warmerdam redde de eer voor de ploeg uit Voorhout. WIM VAN DUIVENBODE Verder vond Krook dat hij zich niet meer voor de volle honderd procent op het schaatsen moest fixeren. „Ik werkte in Duitsland de hele periode als full-time trainer. Misschien hield ik er iets te weinig rekening mee dat er na het schaat sen ook nog een leven is. Je moet denken aan een zekere sociale ze kerheid. Daarom richt ik mijn vi zier ook een beetje op het bedrijfs leven. In de wintermaanden houd ik me alleen met het schaatsen be zig, het overige half jaar werk ik dan elders. Er bestaat van diverse kanten wat interesse voor mij en dat is heel belangrijk". Het feit dat de Gooise bonds coach hier met echte wereldtop pers kan werken, noemt de 43-jari- ge Krook een prettige bijkomstig heid. „Natuurlijk is het leuk om met schaatsers van het kaliber Yvonne van Gennip-Leo Visser aan de slag te kunnen gaan. Het is echter zeker geen hoofdreden ge weest om terug te komen naar Ne derland". Oneens Degene die trainer wordt van de dames, kan moeilijk zeggen dat hij aan een groot avontuur begint. Nu de sterke Oostduitse tandem Ka- nia-Ehrig de ijzers op de schoor steenmantel heeft geplaatst, lijken de kaartjes zo geschud dat Van Ge- nnip de komende jaren alle troeven in handen heeft. Krook is het van harte oneens met die stelling. „Dat kan op het eerste gezicht zo lijken, maar ik geloof er niets van. Reken erop dat de Oostduitsers volgend seizoen, of anders over twee jaar, weer een sterke ploeg hebben geformeerd. Er wordt daar heel overwogen met talent omge sprongen. De kracht van het schaatsen in de DDR is een van de redenen om te zeggen: haal Rainer Mund maar binnen. Alleen al uit een soort nieuwsgierigheid; om te kijken hoe hij de zaken aanpakt. Toch kan ik me ook vinden in de opmerking van Gemser, die meent dat de tweede bondscoach in eigen kring moet worden gezocht. We hebben inderdaad een rijke traditie op het gebied van de begeleiding van schaatsers. Er valt voor beide standpunten wat te zeggen". Op het moment dat Hein Vergeer op EK's en WK's iedereen zoek reed en grossierde in gouden me dailles, vond Krook dat schitte- Ab Krook: „Ik hield te weinig rekening met een leven na het schaatsen' rend. Ook in Calgary, waar Van Ge- nnip zich tot winterkoningin liet kronen, kon de Loosdrechter zijn enthousiasme over de knappe prestaties niet onderdrukken. Krook zegt van zichzelf dat hij niet erg chauvinistisch of nationalis tisch is ingesteld, maar vertelt wel dat hij liever het Wilhelmus dan het „Deutschland über alles" hoort spelen. Vlagvertoon „Bij het vlagvertoon vóór grote evenementen hield ik me altijd af zijdig", bekent de kerverse bonds coach. „Ik voelde nou niet direct een grote verbondenheid met het zwart-rood-geel. Ik vind het prettig dat ik nu geen verstoppertje meer hoef te spelen. Bij de opening van de Winterspelen in Albertville, als ik dan tenminste nog de verant woordelijke man ben, kan ik ge woon meelopen met de rest van de olympische ploeg". Op de vraag of er voor de buiten banen nog wel toekomst is, iets dat vooral de directeuren van de open luchtstadions bezighoudt, reageert Krook aanvankelijk wat aarzelend. „Het is moeilijk te zeggen. Onmis kenbaar krijg je in een hal een eer lijkere concurrentie. Toestanden als in Alma Ata zijn natuurlijk niet goed voor de schaatssport. Per soonlijk zou ik het jammer vinden wanneer schaatsen zuiver een in- door-aangelegenheid wordt. Dan mis je toch de frisse lucht. Ik ben eigenlijk meer een buitenmens. Maar als ik eerlijk ben, geloof ik dat de toekomst aan de hallen is. Die ontwikkeling is nauwelijks tegen te gaan". toer van een zogenaamde 'wereld- selectie' door Zuidafrika dit jaar. De beslissing van de Internatio nale Rugby Raad (IRB), afgelopen vrijdag, om na een aantal jaren, waarin internationale rugby-con- tacten met Zuidafrika werden afge houden, nu weer toestemming te geven voor een toer van een 'we reldselectie' door Zuidafrika, is in Groot-Brittannië als een schok er varen. In Zuidafrika daarentegen is de beslissing met gejuich ontvan gen en wordt zij als een doorbraak beschouwd in de internationale sportboycot. De Britse Sport Raad heeft reeds zijn bezorgdheid uitgesproken over het besluit van de IRB en een woordvoerder van de minister voor sportzaken heeft herhaald, dat de regering-Thatcher zich blijft hou den aan de Gleneagles-overeen- komst, waarin sporters uit het Ge menebest wordt afgeraden om con tacten met Zuidafrika te onderhou den. Rugbyspelers in Wales heb ben te horen gekregen, dat hun deelname aan zo'n toer de kansen van Cardiff om de komende Geme nebest-spelen te organiseren, aan zienlijk zal verkleinen. Het sterkste dreigement voor een eventuele boycot van de Spe len in Seoul kwam evenwel van de overkoepelende Afrikaanse Sportraad, de SCSA. Ere-president van deze SCSA, Abraham Ordia, sprak de waarschuwing uit dat alle Afrikaanse landen zich zullen te rugtrekken als de rugby-toer door gaat. Ook de voorzitter van het Zuidafrikaanse Niet-Raciale Olym pisch Committee (Sanroc) te Lon den, Sam Ramsamy, kondigde aan dat zijn organistie maatregelen zal nemen wanneer Britse rugbyers aan een toer door Zuidafrika deel- SPIJKENISSE (ANP) - Jeroen Piket en Nona Josseliani uit de Sovjetunie moetèn de winst in de schaakvierkamp van Spijkenisse delen. In de zesde en laatste partij kwamen ze in een onderling duel remise overeen. Piket en Josseliani eindigden met vier punten op de eerste plaats. Liafbern Riemersma won zijn laatste partij van Pia Cramling uit Zweden. Riemersma haalde 2 1/2 punten uit de vier kamp, Cramling bleef op 1 1/2 staan. Winst Sijbrands PUTTEN (ANP) Ton Sijbrands heeft gisteren ook zijn tweede par tij in het toernooi om de Neder landse damtitel gewonnen. De voormalige wereldkampioen, die in 1974 zijn sportieve loopbaan abrupt stopzette en nu in Putten zijn rentree maakt, schoof John van den Borst terzijde. De enige an dere winstpartij kwam op naam van Van Aalten, die Heusdens ver sloeg en zijn totaal op drie punten bracht. DINSDAG 15 58-1655 gramma voor d 21 00-21 30 Sport sportqui; 21 00-22.00 22.00-23.00 titievoetbal. 22 35-22 40 Scene. 22.40-23.40 23.00-2320 Met ijshockey: de play-offs. Did 2: Pfiff: sportpro- 5 jeugd. BBC 1 A Question of SCH: Gillette Soccer SCH: Super Sport. Did 1: ARD-Sport extra tweede finalewedstrijd in

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17