'Soms zat de hele tuin onder de witte poeder' Paasdrukte blijft waarschijnlijk uit AANLEG DRAINAGESYSTEEM PAGINA 14 W 3 DINSDAG 29 MAART 1988 Alphense familie Van Tol voelt zich over stortingen Voorgelogen' lisse en Noordwijk nog hoopvol gestemd ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Alphense aanne mersbedrijf Cultuurweg heeft gisteren een begin ge maakt met het aanbrengen van een drainagesysteem om een gedeelte van de in opspraak geraakte vuilnis belt in Zegersloot. Dit buizenstelsel voert het zogeheten percolatiewater (vervuild regenwater dat uit de belt sijpeltdirect naar de zuiveringsinstallatie. De gemeente verwacht dat de aannemer een week of drie nodig heeft om het drainagesysteem overeen leng te van enkele honderden meters) te voltooien. Met het aanbrengen van de pijpleiding is een bedrag gemoeid t van ongeveer honderdduizend gulden. Over het nut van het systeem zegt directeur W. van der Poel van openbare werken: "Het vervuilde regen water kan dan niet meer in de Kromme Aar stromen. Het onderzoeksbureau Iwaco toonde in 1985 aan dat het riviertje over een klein gedeelte licht vervuild was. Het adviseerde toen om een dergelijke leiding aan te leggen". Toch heeft het driejaar geduurd alvorens de gemeen te hiertoe over ging. "Omdat", maakt Van der Poel dui delijk, "er niet zoveel problemen waren. De prioriteit van dit drainagesysteem was wat naar achter gescho ven. Misschien", zegt hij voorzichtig, "heeft men de zaak destijds wat te licht opgevat. Kijkje, maar dat is achteraf praten., terug, dan had er aan die kwestie wel wat meer aandacht mogen worden gegeven. Er is in die tussenliggende periode echter niets verontrustends ge beurd. En in de toekomst zal dat evenmin gebeuren. Want als er viezigheid uitkomt, wordt dat naar de zui veringsinstallatie afgevoerd". Hoewel er in de omgeving van het heemgebied - in de buurt van de oude vuilnisbelt - nog geen vervuiling is aangetroffen, heeft men er toch rekening mee gehouden dat hier wel eens iets zou kunnen gebeuren. Via het drainagesysteem, waaraan nu wordt gewerkt, kan dat vuil naar de zuiveringsinstallatie worden geleid. Of zoals Van der Poel het zegt: "We hoeven dan slechts een klepje open te trekken om daar problemen te voorko men". (foto Ben de Bruyn) Nieuw hotel in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Het nieuwe hotel/restaurant Le Camelot aan de Herenweg in Noordwijkerhout opent op vrijdag 1 april zijn deuren. Het pand, waarin jaren geleden een pension was gevestigd, is door de nieuwe exploitanten verbouwd tot een hotel roet zeven tweepersoonska mers. In het pand is bovendien een restaurant met 40 stoelen onderge bracht. Met de verbouwing was een bedrag van 100.000 gulden gemoeid. De exploitant, het echtpaar Koomen, had tot voor kort twee snackwa gens. A. Kooroen: "We zijn driejaar geleden in het vak gestapt door met soep en gehaktballen langs bouwplaatsen te rijden. Dat liep gesmeerd zo dat we een tweedehands snackwagen konden kopen. Van het een kwam het ander. Een hotel beginnen is een oude wens van ons". Koomen werkt zelf als kok in het restaurant van Le Camelot. Naast Ifem zijn een tweede kok en twee kamermeisjes in dienst genomen. Het bedrijf houdt donderdag tussen 17.00 en 19.00 uur open huis. Twee verkeersdoden HAARLEMMERMEER (ANP) - Een verkeersongeluk in het dorp Zwaanshoek in de ge meente Haarlemmermeer heeft maandagmiddag twee mensen het leven gekost, de 79-jarige bestuurder G.G. Gertenbach en zijn evenoude passagiere T.M. Hansen uit Zandvoort. Hun au to kwam in de Ringvaart te recht. Het ongeluk gebeurde omdat een automobilist de auto van de Zandvoorters wilde passeren, wat niet werd opgemerkt door een derde autobestuurder die juist de dijk opreed. De be stuurders van de twee andere auto's raakten licht gewond. maar dat er niet alleen huisvuil en puin zijn gestort, staat voor hem als een paal boven water. "Er wordt nu beweerd dat nooit verfstoffen en ziekenhuisafval zijn gedumpt, maar dat is een pertinente leugen. Verf ligt er genoeg, honderden kuub, dat hebben we met onze ei gen ogen gezien. Net als plastic zakken met ziekenhuisafval. Ik kan niet zeggen dat we bepaald bang waren aangelegd, maar we bleven wel uit de buurt van die zak ken. Die waren vaak tijdens de stort opengescheurd en wat daar allemaal uit kwam zetten... Het lag vaak bezaaid met injectienaalden". Nachtelijke stortingen op de Alphense belt waren volgens Van Tol eerder regel dan uitzondering. "In het begin werden we nog wel eens wakker van de herrie, maar op het laatst vonden we het bijna ge woon. Dan gingen de schijnwer pers aan en kwamen eerst de vrachtwagens en vervolgens de bulldozers. Mijn moeder heeft daar nog wel eens over gebeld met de gemeente en de politie, maar die zeiden dat er niets aan de hand "Merkwaardig en eigenlijk ver dacht", noemt J. van Tol de poging van de gemeente Alphen in 1982 om het gemaal aan de Kromme Aarweg te vervangen door een elektrische installatie. "Dat zou meer dan een miljoen hebben ge kost, terwijl het gemaal uiteinde lijk voor zo'n tienduizend gulden is opgeknapt. Ik denk dat ze om eventuele problemen te voorko men mijn vader daar wilden weg- hebben. Maar dat feest ging niet door omdat ze het financieel niet konden verantwoorden". Ronduit teleurgesteld is de fami lie Van Tol in de houding van bur gemeester M. Paats en de justitiële aanpak van de overheid. J. van Tol: "De burgemeester doet net alsof hij van niets weet, maar hij is jaren ge leden al eens bij mijn ouders op be zoek geweest en heeft toen gezegd dat hij wist dat er gif in de belt zat. Over het onderzoek van politie en justitie heb ik ook mijn bedenkin gen. De zaak zou op dit moment tot op de bodem worden uitgezocht, maar er is nog niemand bij mij of mijn ouders aan de deur geweest. Bij een beetje grondig onderzoek hadden wij toch al lang verhoord moeten zijn?" Verstand Van Tol, die werkzaam is als ver koopleider bij een tuinderij, heeft weinig vertrouwen in de onderzoe ken die op dit moment in de ver moedelijk zwaar verontreinigde poldergrond worden verricht. "On derzoeken in opdracht van de over heid. Toevallig zit ik zelf in de tuin derij en heb ik zoveel verstand van bodemonderzoeken dat ik weet dat je die kunt sturen zoals je zelf wilt. Tot nu toe houden alle betrokken instanties elkaar de hand boven het hoofd, want niemand wil z'n vin gers branden. Het enige waarin ik vertrouwen heb, is in een grondig onderzoek door volstrekt onafhan kelijke deskundigen". De aanleg van een drainagesys teem onder de voormalige vuil stortplaats beschouwt Van Tol als een 'zoethoudertje'. "Dat biedt ab soluut geen garantie dat het veront reinigde grondwater wordt afge voerd. Eigenlijk zou onder het vuil een laag aluminiumfolie moeten worden aangebracht, maar dan zou eerst de hele belt moeten worden omgezet en dat is niet te betalen. Ondanks een drainagesysteem blijft het verontreinigde water alle kanten op sijpelen. Bij voorbeeld naar het Aarkanaal. En dan te we ten dat we daar jarenlang in ge zwommen hebben. Daar moet ik nu vaak aan denken, net als aan die keren dat we met stinkende kleren en pijn in onze koppen van de belt thuiskwamen". ALPHEN AAN DEN RIJN - Bewijzen kan de familie Van Tol niets, maar de beheerder van het gemaal 'De Kromme Aar' is er van overtuigd dat op de vuilstortplaats in de Alp hense Coupépolder 'verschrikkelijke rotzooi' is gedumpt. "We zitten al dertien jaar bijna bovenop de troep en zijn een zenuwinstorting nabij. Door de gemeente zijn we ja renlang aan het lijntje gehouden, ze hebben zelfs gepro beerd ons uit de buurt van de belt te verdrijven en hebben ons het dringende advies gegeven niets in de openbaar heid te brengen. We voelen ons bedrogen en al die tijd voorgelogen. Het ergste is de onzekerheid, die aan ons knaagt". door Jaap Visser H. van Tol werd in 1975 door de ge meente Alphen aangesteld als be heerder van het gemaal dat pal te genover de vuilstortplaats is gele gen. De familie Van Tol heeft 'vrij' uitzicht op de golfbaan waaronder meer dan 100.000 vaten giftig afval zouden liggen. De beheerder van het enkele jaren geleden gereno veerde gemaal bracht gistermid dag met zijn vrouw een bezoek aan het Alphense Stadskantoor, waar de opzichtersdagboeken van de vuilnisbelt ter inzage liggen. Het echtpaar Van Tol had ge hoopt dat de inhoud van de stort- boeken zijn vermoeden zou beves tigen dat in hun 'voortuin' grote hoeveelheden sterk verontreinigd afval zijn verwerkt. Maar de boe ken geven daarover geen uitsluit sel omdat de dagelijkse aanteke ningen van het op de vuilnisbelt werkzame personeel niet verder te ruggaan dan 1980, terwijl de illega le stortingen van giftig afval vooral in de jaren '78 en '79 zouden heb ben plaats gehad. Dode eenden Wel blijkt uit de dagboeken dat het toezicht en de controle op de belt minimaal zijn geweest en dat het de stortbaas wel eens was opge vallen dat het water in de ringsloot 'zeer donker' kleurde en er gere geld dode eenden en vissen in dre ven. Dat verbaast het echtpaar Van Tol niets, want in hun eigen moes tuin hebben zich herhaaldelijk merkwaardige 'natuurverschijnse len' voorgedaan. Van Tol: "Zo hebben wij een paar appelbomen in de tuin staan en daar kwamen in het begin echt karrevrachten appels van af. Maar de laatste jaren is dat geleidelijk minder geworden en de laatste keer had ik nauwelijks een emmer vol". Zijn vrouw vult aan: "Soms zat de hele tuin onder een laag wit poeder. Ik wilde een keer bonen plukken voor de inmaak, maar die zaten onder dat spul. Toen heb ik de gemeente gebeld en het enige dat ik te horen kreeg was dat ik die bonen maar wat langer onder de kraan moest houden. Maar na zes keer wassen waren ze nog spier wit". Met haar klachten en vragen heeft de familie Van Tol bij de ge meente nooit wat bereikt. Ook nu de gifzaak uiteindelijk toch in de openbaarheid is gekomen, probe ren de ouders van drie kinderden, 'die op de belt zijn opgegroeid', ver geefs verhaal te halen. "We leven in angst en onzekerheid en durven er Belangstellenden kunnen in het stadskantoor de stortboeken van de vuilnisbelt inkijken. Links het VVD-raads- lid Van der Schilden, die ook zeer geïnteresseerd was in de stortboeken. (foto Ben de Bruyn) eigenlijk nog steeds niet in het openbaar over te praten". Vandaar dat zij hebben besloten dat hun kinderen morgenavond het woord zullen voeren tijdens de door de gemeente belegde infor matie-bijeenkomst, 'want we zijn bang dat we zelf te geëmotioneerd zullen raken'. De oudste zoon van de familie, de 25-jarige J. van Tol, kan zich de angst van zijn ouders wel voorstellen, maar probeert zelf zo nuchter mogelijk te blijven on der alle gifverhalen. "Toch denk ik de laatste dagen dikwijls aan mijn toekomst. Het spookt steeds vaker door mijn hoofd dat er wel eens allerlei troep in mijn lichaam zou kunnen zitten, want ik heb talloze uren op de belt doorgebracht. Met een koppeltje vrienden ging ik er bijna dagelijks na schooltijd en 's avonds struinen. We maakten vlotten van hout en jerrycans die we op de belt vonden. Daarmee staken we dan het water over. We zijn ook wel eens met een trekker het terrein opgereden om een grote partij hout weg te halen. Dat ging heel eenvoudig, want met een spijker kon je zo het slot van het toegangshek openmaken". 'Leugen' Op het stortterrein heeft J. van Tol zelf nooit vaten aangetroffen, DINSDAG 29 MAART Alphen thema-avond van de Raad van Kerken, thema: 'De vreemdeling in uw poort is de naaste in uw straat'. schrijvers- en dichtersavond in de openbare bibliotheek, Thor- beckeplein, aanvang 20.00 uur. thema-avond sectie Contact Jong'e Bedrijven VOA, aanvang 20.00 uur in hotel 's Molenaars- brug. thema-avond Algemene Pa tiëntenvereniging Alphen, aarv Leiden uitvoering van de Mattheus Passion door Ex Animo, van 19.00 tot 23.00 uur in de Stadsge hoorzaal. film: in het kader van 200 jaar Australië een aantal korte films over de verschillende aspecten van de Australische cultuur en na tuur, aanvang 20.15 uur m de Ka pelzaal van K&O, Oude Vest. en 'Home of the brave' van Laurie Anderson om 22.00 uur, Lak-cine- ma, Cleveringaplaats. oecumenisch avondgebed in de Oud-Katholieke kerk, Zoeter- /an 19.00 tot 19.30 schrijfavond Amnnesty Interna tional. om 20.00 uur in de Vredes- kerk aan de Van Vollenhovekade. Zoeterwoude vergadering van de gemeente raad. aanvang 20.00 uur in het ge- WOENSDAG 30 MAART Alphen inloopavond Alfrinkkinderge- meenschap over project voeding, aanvang 18.30 uur, Vlietstroom gemeente 204. informatieavond Alphen voor inwont stort Zegersloot, aanvang 20.00 uur in gebouw Nabij, Lauraplein. 10.30 tot 12.00 t Stadsbouwhuis aan de Lange gracht. wajang-poppen maken in het Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat, van 14.00 tot 16.00 kindervoorstelling 'Duinkonijn', door poppentheater Thije. aan vang 14.30 uur in de Kaasmarkt- school. concert in de gitaarserie door Guy van Duynen, flamenco-gi taar, met een uitgebreid program ma, aanvang 20.15 uur in de Ka pelzaal van K&O, Oude Vest. familievoorstelling: optreden aanvang 19.00 uur in de Leidse Schouwburg, Oude Vest. film: 'Gezocht: Lieve vader en moeder', van S. Marijnissen en A. Rudolf, aanvang 21.15 uur in het LVC, Breestraat. schrijfavond Amnesty Interna- Leiderdorp kaboutermiddag met dansjes, liedjes, kabouter maken, voor kin deren van 4-5 jaar, van 13.30 tot 15.30 uur in Sjelter, Heemraad- paasversieringen maken en ei eren versieren, voor kinderen van 6-7-8 jaar, van 13.30 tot 15.30 uur in Sjelter. openbare voordracht: Theoso fie en occultisme', aanvang 20.00 uur in de Muzenhof. Cor Gordijn- hulp bij het invullen van het aangiftebiljet belastingen, van 9.00 tot 12.00 uur in het Cultureel Centrum, Prinses Marijkelaan 4. kindervoorstelling 'De dwerg achter de spiegel' door poppen theater Wellus Nietus, aanvang 14.30 uur in Cultureel Centrum, Prinses Marijkelaan. DONDERDAG 31 MAART Alkemade/Woubrugge hulp bij het invullen van het be lastingbiljet voor leden van de Roelofarendsveen. Leiden lunchconcert door pianiste Marlies Molenaar, van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K &0, Oude Vest. voor worden gezocht in de op komst van tweede en derde vakan ties. Bon: "Een tweede of derde va kantie mag niet te veel kosten. Ap partementen zijn niet duur en bie den wel de gewenste privacy". Optimisme De directeuren van de WV's in Lisse en Noordwijk laten iets opti mistischer geluiden horen dan hun collega's in de andere bollendor- pen. De appartementen in Lisse, hèt bloembollendorp bij uitstek, zijn volgens WV-directrice A. Schipper al voor driekwart volge boekt. Schipper: "Er is gelukkig nog ruimte". Schipper deelt de mening van haar collega's niet dat de belang stelling voor ons land dit jaar klei ner zou zijn dan vorig jaar als ge volg van de 'vroege' Pasen. Zij zegt: "Vorig jaar was Pasen twee- ëneenhalve week later, maar had den we een vreselijk koud voorjaar. Het zachte weer van de afgelopen weken heeft de eventueel nadelige effecten van de vroege Pasen hele maal op". De hoofdinformatrice van de Noordwijks VW, M. Abels, laat het voor de bloemenbadplaats ge bruikelijke positieve geluid horen. "De pensions en particuliere ka mers zijn vrijwel helemaal volge boekt. De hotels hebben nog wel ruimte, maar ook zij hebben over belangstelling niet te klagen. Zo wel de duurdere als de midden klasse-hotels hebben behoorlijk wat boekingen binnengekregen". Het is volgens Abels nu al be hoorlijk druk in Noordwijk: "Langzaam maar zeker loopt de bloemenbadplaats weer vol. We merken het aan het aantal toeristen dat aan de balie van het VW-kan- toor informatie komt inwinnen. Het wordt hier weer gezellig druk". Abels is ervan overtuigd dat de vroege Pasen nauwelijks invloed heeft op het uiteindelijke aantal boekingen. "Als Pasen laat valt, boeken de Duitsers al maanden te voren. Nu wordt er pas een week of zes voor de paasdagen geboekt. Ze ker als het weer zich de komende dagen gunstig ontwikkelt, zullen we niet te klagen hebben over de belangstelling voor de bloemen badplaats". Rustig Ook directeur K. Verplancke van het VW-kantoor in Katwijk signa leert een achterblijvend aantal boe kingen in vergelijking met het vo rig jaar. Er is in de kunstplaats nog volop ruimte in de hotels en pen sions. Het geringere aantal boekin gen is volgens Verplancke niet he lemaal terug te voeren op de datum waarop Pasen dit jaar valt. "Duitsland zit nog steeds volop in de sneeuw. Veel van ons ooster buren kiezen er waarschijnlijk voor om te skiën in eigen land of vem'zM^JMe^overafsneeuw^enk VW-direclrice A. Schipper: "Wij hebben gelukkig nog wat ruimte beschikbaar BOLLENSTREEK Het aan- tal buitenlandse toeristen dat komend paasweekeinde een bezoek brengt aan ons land, ligt volgens het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) aanmerkelijk lager dan vorig jaar. Belangrijkste oorzaken hiervoor zijn de vroege Pasen .en het niet al te florissante weer in binnen- en buitenland. R. Brouwers van het NBT: "Vorig jaar hadden we met 650.000 buiten landse toeristen een goed begin van het seizoen. Het is echter nog zeer de vraag of we dit aantal ko mende weekeinde weten te evena ren". Het NBT heeft nog geen schatting gemaakt van het aantal te verwachten toeristen. De komende dagen houdt het bureau een enquê te onder hotels en pensions om woensdag met een prognose te ko- Traditioneel wordt de bollen streek in deze tijd van het jaar voor namelijk door Duitse toeristen be zocht. De afgelopen weken heeft de telefoon van het NBT-kantoor in Keulen volgens Brouwers niet stil gestaan. Vele Duitsers vroegen zich af of de Keukenhof met de paasdagen wel zou zijn geopend en of er dit weekeinde wel al bloemen in bloei zouden staan. Brouwers: "Over belangstelling van Duitse zijde hebben we zeker niet te kla gen. Die grote interesse heeft ech ter vooralsnog niet geleid tot boe kingen op grote schaal". Het uiteindelijke aantal bezoe kers hangt volgens de NBT-man in hoge mate af van het weer de ko mende dagen en de weersverwach ting voor de paasdagen. Brouwers: "Mocht het goed weer worden, dus geen regen en wellicht een zonne tje, dan kan het toch nog wel heel druk worden. Niet alleen de bin nenlandse toeristen, maar ook be zoekers uit het buitenland, beslui ten dan op het laatste moment toch nog maar om er een dagje tussenuit te gaan". je niet zo snel aan bloembollën en strand", brengt de VW-directeur De meeste Engelse toeristen ko men volgens Verplancke een paar weken later naar Nederland dan de Duitse gasten. Het aantal Engelsen dat ons land met Pasen bezoekt is dit jaar volgens Verplancke extra laag: "De toeristen van de Britse ei landen zijn heel terughoudend met boekingen. Als gevolg van de sta kingen bij de veerbootmaatschap pijen is hef immers nog maar de vraag of zij het vasteland kunnen bereiken". De Noordwijkerhoutse collega van Verplancke, M. Bon, heeft de zelfde indruk van het aantal boe kingen. "Pasen valt erg vroeg. Met name het aantal busgezelschappen uit Duitsland dat hier komt over nachten, lijkt kleiner te zijn dan voorgaande jaren. Wellicht denken sommige toeristen nu alle bloemen wel te hebben gezien". De verhuur van gemeubileerde kamers en appartementen loopt volgens Bon wel als een trein. Vol gens de Noordwijkerhoutse WV- directrice moet de verklaring hier-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16