lijvig keuzepakket college Oegstgeest 0S0I0000 Wassenaarse kruising aangepast Kwestie rijksweg 11 ligt uiterst gevoelig Kinderdagverblijf duurste voorstel Baatbelasting na veel geharrewar ingevoerd r of geen weer, wij zijn op pad OEGSTGEEST - Uitbreiding van het gemeentelijk bureau voorlichting, het ordenen van het oud-gemeentearchief, een oppepper voor het tweede deel van de De Kempenaerstraat, instructielessen met perslucht voor de brandweer, het opknappen van speelplaatsjes en een kinderdagverblijf helpen oprichten. REGIO LEIDEN DINSDAG 29 MAART I Dat zijn de bestanddelen van het keuzepakket dat B en W van Oegst geest de gemeenteraad voorschote len in de vooijaarsnota 1988 waarin het dagelijks bestuur van de ge meente, vooruitlopend op de ge meentebegrotingen voor 1989, de financiële toekomst van het dorp schetst. De gemeenteraad moet echt keu zes maken, want het hele pakket kost 113.000 gulden (jaarlasten) en er is maar 53.630 gulden beschik baar voor de raad om te besteden. Met het samenstellen van zo'n keuzepakket komen B en W tege moet aan de wensen van de ge meenteraad. Die verzocht tijdens de behandelingen van de voor jaarsnota van vorig jaar om "een bestedingsruimte" te creëren. B en W maken wel opmerkingen bij de verschillende onderdelen van het pakket maar laten in het midden waaraan ze zelf het liefst geld zou den willen besteden. Het bureau voorlichting, zo schrijven ze, komt te weinig aan de voorlichtingstaak toe omdat de be treffende ambtenaar te veel admi nistratieve klussen op haar bureau krijgt. Vandaar de suggestie haar te laten bijstaan door een administra tieve kracht van negentien uur per week. Vijftienduizend gulden (jaarlas ten) zou er nodig zijn om de periode 1813-1930 van het gemeentearchief op orde te brengen. In de huidige staat wordt het archief voor het pu bliek als "niet toegankelijk" be schouwd. De plaatselijke brandweercom mandant heeft B en W nadrukke lijk om meer geld gevraagd voor opleidingen en cursussen voor zijn WASSENAAR Bewoners van het Laantje van Duinauwe en een gedeelte van de Oostdorperweg in Wassenaar zullen vanaf 1 januari 1989 zogeheten baatbelasting moe ten betalen in ruil voor de riolering die de gemeente heeft aangelegd. Dat werd gisteravond na een sle pende discussie in de raadsverga dering duidelijk. CDA-raadslid Schelhaas beet daarbij het spits af. Hij zei van me ning te zijn dat er geen baatbelas ting geheven zou moeten worden omdat de 'baat' zich niet voordoet als het om grond zonder bebou wing gaat. Bovendien is agrarische grond vrijgesteld van onroerend Belastingspreekuur Voorschotenaren die hulp willen hebben bij het invullen van het belastingbiljet, kunnen morgenochtend van negen tot twaalf uur in het Cultureel Centrum te recht. Daar zitten medewerkers van de belastingdienst. De ochtend is overi gens alleen bedoeld voor mensen in loondienst, pensioengerechtigden en mensen die een uitkering krijgen. Men dient alles mee te nemen dat van belang is bij het invullen van het biljet. Voor tele fonische informatie kan het nummer 071-251919 worden gedraaid. Paassfeer Met voorjaarstinten in hun aquarellen en olieverfschilderijen dragen de volgende exposanten bij aan de paassfeer in de Warmondse galerie De Pomp: Janny Endstra, Cora van der Haven, Wil Huis man, Margot Otten, Deanne Verburg en Bep Witte. De origamivouwsels van Car ry Willems zijn helemaal paasgericht. Ze heeft onder andere konijntjes, eierdop jes, mandjes en kipjes. De expositie is dinsdagavond geopend van zeven tot negen, woensdag van tien tot twaalf en twee tot vier, donderdag, zaterdag en zondag van twee tot vier. Eerste en tweede paasdag van twee tot vier uur. Poppentheater Het Voorschotens poppentheater Wel- lus-Nietus geeft morgen een voorstel ling voor kinderen vanaf zes jaar in het onderkomen aan de Prinses Marijke- laan 4. De voorstelling is getiteld 'De dwerg achter de spiegel'. Aanvang half drie. Graag telefonisch reserveren via nummer 01717-8361 Kinderfilm Voor kinderen van de kleuterschool en de laagste klassen van het basisonder wijs worden zaterdag 2 april tekenfilms vertoond in de Leiderdorpse Muzenhof aan de Cor Gordijnsingel. Aanvang half drie, toegang drie gulden vijftig. Coopertest Op veler verzoek zal in Voorschoten de komende maand de wekelijkse cooper test weer worden georganiseerd. Elke maandagavond zullen er twee cooper- testen worden gelopen, om acht uur en om kwart over acht. Plaats van hande ling is het kunstgrasveld bij hockeyver- eniging Forescate in sportpark Ade- geest. Overigens wordt er op 4 april geen test gelopen in verband met twee de Paasdag. goed belasting. Namens het CDA stelde Schelhaas in een amende ment op het raadsvoorstel voor dat bewoners van baatbelasting vrijge steld zouden moeten worden zo lang op hun grond geen bebouwing heeft plaatsgevonden. Wethouder Barning (WD) was het daar niet mee eens. Volgens hem is er sprake van 'baat' als er een voorziening wordt gemaakt voor de bouw, zoals in dit geval de riolering en wegverharding die er zijn aangebracht. Goulooze (PvdA) was er voor stander van om voor deze drie ge biedjes een bepaald tarief vast te stellen. Waarna wethouder Bar ning alsnog nadrukkelijk stelde dat ook volgens de wet er baatbe lasting moet worden geheven. De bewoners van het Laantje van Duinauwe en de Oostdorperweg hebben immers baat bij de voorzie ningen die er zijn aangebracht, of men die nu aanvaardt of niet. Zou de raad besluiten om dat niet te doen, dan moet het bedrag dat rio lering en wegverharding heeft ge kost, 375.000 gulden, ergens anders vandaan komen. Uiteindelijk schorste burge meester Schoute de vergadering om de fracties de gelegenheid te geven onderling te overleggen. Na veel geharrewar kwamen er drie voorstellen in stemming: allereerst het voorstel van het CDA om geen baatbelasting te heffen als er geen bebouwing heeft plaatsgevonden. Dit voorstel werd verworpen met vijftien tegen en vijf voor. Vervol gens werd ook het voorstel van Goulooze om de baatbelasting bij ten minste 500 vierkante meter te heffen terzijde gelegd en werd het raadvoorstel aangenomen. ADVERTENTIE manschappen. Dit vooral met het oog op oefeningen met perslucht. Het gaat om een bedrag van 3.000 gulden per jaar. Verder hebben B en W de plaat selijke speelplaatsjes op de lijst ge zet. Die zouden in een "slechte on- derhoudsstaat" verkeren. B en W willen elk jaar een speelplek aan pakken en stellen voor 5.000 gul den daarvoor vrij te maken. De gemeenteraad kan de beste dingsruimte ook in één keer ge bruiken en wel voor veruit het duurste voorstel, dat voor de op richting van een kinderdagverblijf, een aloude wens van de progressie ve partijen in het dorp. B en W stel len een "taakstellende subsidie" van maximaal een halve ton per jaar voor. Meer wensen Er zijn nog veel meer wensen maar B en W hebben die niet op het keuzelijstje van de raad willen zet ten. Zodoende maakt het verzoek van Oegstgeest zonder Obstakels om voorzieningen aan de verkeers lichteninstallaties voor blinden en slechtzienden weinig kans. OzO's verzoek zou neerkomen op 5.000 per verkeerslichtinstallatie. Ook de oude wens van B en W om de verkeerslichteninstallatie bij de Leidse Buurt te vervangen, gaat voorlopig niet in vervulling. B en W zijn tot hun lijstjes geko men na een inventarisatie bij de di verse afdelingschefs. Uit die opga ven rolden bedragen voor 1889, 1990, 1991 en 1992 van een dikke miljoen gulden tot bijna 1,8 mil joen. Daarvoor ontbreken uiter aard de middelen. De wensen zijn vervolgens naar de mate van nood zaak ingedeeld. Dat schiftingspro ces heeft uiteindelijk geleid tot het keuzepakket. Van echt nieuw beleid kan vol gens B en W van Oegstgeest geen sprake zijn. Of de raad moet met al le geweld aan het bezuinigen slaan of tot belastingverhogingen beslui ten. ZOETERWOUDE Watje voor deelname aan een kampioenschap al niet over moet hebben.. De Zoeterwoudse drumfanfare VIOS maakt zich op voor de Nederlandse kampioenschappen in Amsterdam. Om breeduit te kunnen oefenen, maken de Zoeterwoudenaren regelmatig gebruik van de immense hal die een plaatselijk vervoerbedrijf aan de Keerweer heeft. Deze firma moet dan wel steeds veertig busseyi en busjes uit de remise halen, maar dan kan VIOS ook naar hartelust marcheren. (foto Loek Zuyderduin) VOORSCHOTEN - Goede vrij dag wordt een goede dag voor Vlietlandrecreanten. Zij kunnen gratis de Vliet oversteken met het pontje achter de Voorscho- tense ijsbaan, dat die dag zijn jaarlijkse première beleeft. Vanaf zaterdag moeten wande laars 50 cent, fietsers 75 cent en surfers 1,25 betalen voor een oversteek. 'Bevroren tarieven' dus. De afgelopen drie vaarsei- zoenen hebben vele tienduizen den recreanten gebruik gemaakt Vlietpont weer in de vaart van de pont. Zoals het er nu naar uitziet blijft de boot zeker tot 1990 in de vaart, aangezien de Vlietbrug nog wel even op zich laten wachten. De initiatiefnemer, de plaatse lijke stichting Weerwerk, werkt dit seizoen voor het eerst met speciale overzetkaartjes. Ze zou den een uitkomst zijn voor de ve le toeristen die een herinnering willen hebben aan dit voor de Randstad unieke pontje. Als ka piteins dienen ook dit jaar man nen met een uitkering. Zij varen uit van dinsdag tot en met zon dag, maar hopen op korte ter- mijn ook maandagvaarten te kunnen inlassen. Het zoen sluit op 2 oktober. Pompbediende krijgt klap WASSENAAR - De Wassenaarse politie is vanochtend op zoek ge weest naar drie mannen van 20 tot 25 jaar die om 7.30 uur een 60-jarige pompbediende van het Texaco- benzinepompstation aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat met een plat voorwerp op het hoofd hebben geslagen. De drie hebben verder niets mee genomen. Hun motieven zijn on duidelijk. De politie hield het aan vankelijk op "rancune" maar de pompbediende, die weer snel op de been was, zegt de mannen, die in een Daf Volvo arriveerden, niet te kennen. De 60-jarige werd ter plek ke door de GG GD geholpen. Hij heeft een wond aan het hoofd. Er is één getuige die de drie heeft zien slaan. De auto van de drie is uiteindelijk in de Raadhuislaan in Wassenaar teruggevonden. Ze zijn vermoedelijk te voet verder ge gaan. HAARLEMMERMEER Een verkeersongeluk in Zwaanshoek in de gemeente Haarlemmermeer heeft gistermiddag twee inwoners van Zandvoort het leven gekost. De auto van de slachtoffers, de 79- jarige bestuurder G.G. Gertenbach en zijn evenoude passagiere T.M. Hansen, kwam in het water van de Ringvaart terecht. Het ongeluk gebeurde doordat een automobilist de wagen van de Zandvoorters wilde passeren, het geen niet werd opgemerkt door een derde automobilist die juist de dijk opreed. De bestuurders van de twee andere auto's raakten licht ge wond. WASSENAAR - De Wassenaarse kruising van Zuylen van Nijevelt- straat/Storm van 's-Gravesande- weg/Katwijkseweg/Dr. Mansvelt- kade wordt aangepast en van een verkeerlichteninstallatie voorzien. De gemeenteraad van Wassenaar had gisteravond geen enkel pro bleem met het beschikbaar stellen van het hiervoor benodigde geld: 304.000 gulden. De politici discus sieerden wel over de zitbank ter hoogte van de kruising. Bewoners zouden die weer terug willen heb ben. Het CDA nu ook. Op de kruising gebeuren veel on gelukken. Onderzoek heeft uitge wezen dat belemmering van het zicht door bomen en platen, te wei nig "oprijzicht", de geringe opval lendheid van het kruispunt en de vage vormgeving ervan alsmede de grote verkeersdrukte ter plekke, de grootste boosdoeners zijn. Er zijn door adviesbureaus drie oplossingen bedacht en de raad heeft nu gekozen voor de duurste en meest drastische. Zo zal de aan sluiting van de Dr. Mansveltkade op de kruising worden verlegd en aangepast. De Dr. Mansveltkade komt dan recht tegenover de Storm van 's-Gravesandeweg te liggen. Dat maakt het verkeers knooppunt begrijpelijker en over zichtelijker. Het "fietspadencir cuit" wordt er eenvoudiger op. Ook worden er "boogstralen en drup pels" aangebracht. De verkeerslichteninstallatie, die alleen al twee ton kost', wordt een volledig verkeersafhankelijke. Op de Storm van 's-Gravesande- weg komen twee opstelvakken voor de verkeerslichten opdat ver keer dat rechtsaf slaat van het an dere verkeer gescheiden kan blij- Voetgangers krijgen twee met lichten beveiligde oversteekplaat sen over de Strom van 's-Gravesan deweg en over de Van Zuylen van Nijeveltstraat. CDA'er Vreugdenhil vertelde in de raadsvergadering, gisteravond, dat bewoners de zitbank terug wil len als de reconstructie van de kruising een feit is. Burgemeester Schoute ziet dat niet zo zitten. Ge bruikers van de bank komen dan midden in de autodampen te zit ten. CDA'er Overdevest meent dat in elk geval moet worden voorko men dat bewoners er zelf een zit bank neerzetten maar burgemees ter Schoute blijft "binnenstedelijk bermtoerisme", ongewenst vinden. Burgemeester Schoute: binnenste delijk bermtoerisme ongewenst... VOORSCHOTEN - Als één kwestie in Voorschoten gevoelig ligt, is het de aanleg van rijksweg 11 -west wel. De weg zoude tegen Leiden aangebouwde wijk Noord-Hofland van de rest van de gemeente scheiden, minder woningbouw mogelijk maken en ten koste gaan van 50 tot 60 wo ningen langs het stukje Hofweg tussen Leidseweg-noord en Voorschoterweg. door Paul van der Kooij Jarenlang was de gemeente raad bijna unaniem tegen de aan leg en schiepen de jaarlijkse pro testen een groot gevoel van saamhorigheid. Alleen het in middels vertrokken WD-raads- lid S.A.C. Begeer voelde wel wat voor de verbinding tussen de rijksweg bij het Haagsche Schouw en de nieuwe rijksweg langs Zoeterwoude naar Bode graven. Al in de tijd dat het Ber- bice-bos van zijn zus werd be dreigd, zei de Zilverfabriek-di- recteur dat Voorschoten niet al leen aan zichzelf moet denken. Hij stond daarin alleen en in 1978 noemde de gemeenteraad demonstratief een bestemmings plan naar de bedreigde boerderij aan het Nicolaespad. Het plan gaat uit van veel recreatiegroen en 200 woningen links en rechts van de Admiraal de Ruytersin- gel. Recreatiegroen kon, wonin gen konden niet in de strook tus sen - ruwweg - Berbice en zwem bad het Wedde aan de ene kant en Noord-Hofland en Allemans- geest aan de andere kant. De gemeente weigerde dat te accepteren en vroeg de Tweede Kamer in 1985 rijksweg 11-west definitief te schrappen. Idee daarachter: de wijken Noord- Hofland en Bijdorp zijn in 1987 vol voor wat betreft sociale wo ningbouw, terwijl Starrenburg pas rond 1989 beschikbaar komt. Wanneer de tracé-gronden in 1988 bebouwd kunnen worden, valt er geen gat. Ook was de ge meente het beu om sportvelden het predikaat 'tijdelijk' te geven. Bedrijfsleven De toenmalige PvdAPPR- wethouder had goede hoop dat de Tweede Kamer korte metten zou maken met de weg die nooit concreet is uitgewerkt en op het programma staat voor na het jaar 2000. Keer op keer wees J. van Leeuwen erop dat rijkswater staat de woningen op het tracé heeft terugverkocht. De huidige Pvd APPR-wethouder, J. Visser, lijkt wat minder optimistisch. Vooral nu het bedrijfsleven uit de regio zich massaal sterk maakt voor de weg, zou het snel gedaan kunnen zijn met de pro testen van Leiden, Voorschoten en organisaties van milieube schermers. Soortgelijke tafere len deden zich immers ook voor rond de omstreden rijksweg rond Hengelo? Vanuit die gedachte zou het strategisch süm kunnen zijn aan te geven waar voor Voorschoten de grenzen liggen. Als beleids makers het werkelijk menen met hun 'versnelde aanleg', weten ze alvast waar ze aan toe zijn. Voor burg doet iets dergelijks bij de omstreden Landscheidingsweg tussen de rijksstraatweg bij het Wassenaarse Bijhorst en de A4 ter hoogte van Leidschendam. De verkeerswethouder bracht de strategie in stelling tijdens een discussie-avond, eind vorige maand. Zijn boodschap: indien de weg echt niet valt tegen te houden, moet Voorschoten maar vechten voor een verdiepte, overkapte aanleg. Als politicus kleedde hij dat natuurlijk zeer omzichtig in, maar het bleef uniek: een gemeente-bestuurder die niet alleen maar 'nee' zegt te gen het nieuwe stukje infra structuur. Collega-politici stonden op hun achterste benen, de fracties van D66 en CDA voorop. Zij vin den dat Visser de onderhande lingspositie van Voorschoten on dermijnt en niet doet wat een ge meente-bestuurder moet doen: de mening van de gemeenteraad verkondigen. Die raad had keer op keer geprotesteerd en vroeg vorig jaar zomer nog om een anti rijksweg brochure. Zo'n brochure zou veel meer duidelijk maken dan al die recht- toe-rechtaan protestbrieven en harde gesprekken, waarin vooral Wassenaar gespecialiseerd is ge raakt. Toen D66 het idee lanceer de was de verkeerswethouder enthousiast, tijdens de discussie avond in februari moest de brochure nog door B en W wor den besproken en bleek zeer dui delijk dat de tijd dringt. Nog dit vooijaar wil rijkswaterstaat een nieuwe rijkswegenschets pre senteren, compleet met rijksweg 11-west. Een week na de discussie avond stelde D66 schriftelijke vragen. Afhankelijk van het ant woord, wil de fractie een motie van wantrouwen indienen tegen de wethouder. De zaak zou er be langrijk genoeg voor zijn, de ang sten en gevaren moeilijk te on derschatten. D66 is bang voor on zalige compromissen en vreest dat de uitspraken een eigen le ven gaan leiden, zo van: Voor schoten is niet langer principieel tegen. Geremd De fractie-voorzitter van de PvdAPPR, mevrouw M. Breu- nesse, steunde haar wethouder in eerste instantie, maar tijdens een commissievergadering bleek dat haar fractie daar anders over dacht. De wethouder was te ver gegaan. Hij had zich 'niet uit moeten laten over een hypothe se', heette het. Toch moesten an dere partijen niet te hard uitha len: de wethouder kan nog best de belangen van Voorschoten verdedigen. In den beginne omarmde de WD Vissers woorden. Voor schoten kon anderen, als Wasse naar, niet met de verkeersproble men laten zitten en kon niet voorbijgaan aan het feit dat er te weinig oost-west verbindingen zijn in de Randstad. Volgens - fractievoorzitter H.J. Willemsen" moet zijn gemeente de voorwaar den klaar hebben voor het geval de weg echt niet tegen te stoppen blijkt. Aanleg in een tunnel is zo gek dan nog niet: Voorschoten wordt niet in tweeën gedeeld en de lawaaioverlast blijft beperkt. Toen vice-fractievoorzitter mevrouw M.C. van der Kloes ver volgens niet bereid was 45.000 gulden opzij te leggen voor een tegen-actie waarvoor niet eens verkeersdeskundigen waren aangetrokken, leek het WD- standpunt bepaald. Een commis sievergadering later lieten frac tiegenoten het 'onaanvaardbaar' vallen. De weg was een mon strum en de strijd ertegen mocht best iets meer kosten dan de 45.000 gulden waar B en W het over hadden. Ze wilden er graag meer over zeggen, maar voelden zich geremd door de vragen van D66. Geen politicus wilde zich aan de kwestie branden, dat was wel duidelijk. Maar wat moesten de dagelijks bestuurders - die 17 van de 19 raadsleden vertegenwoor digen. Volgens WD-wethouder J.D. van Dalen "kun je erover twisten of Visser het, tijdens de avond nog voorzichtiger had kunnen zeggen. Maar in de con text van - als de weg echt niet te gen te houden is, dan maar in een tunnel - is dat zo slecht nog niet". De omstreden Visser hield zich in. Niemand moest aan zijn anti-rijksweg standpunt twijfe len. Hij blijft de economische en verkeerskundige argumenten vóór de rijksweg 'nonsensicaal' vinden. Volgens hem ontlast het stukje rijksweg de regio niet en zal het Duitsland-rijders amper lokken. En hij gaat heus niet om wanneer voorstanders als de Ka mer van Koophandel, Wassenaar en bollenstreekgemeenten een beetje blazen. En dat was dat. Oppositiepartij D66 en college fractie CDA legden zich daar niet bij neer en D66-raadslid J. Ai- kens wilde hoe dan ook een 'hel der, nauwkeurig en zorgvuldig antwoord van burgemeester en wethouders'. Antwoordén De antwoorden van B en W zijn er inmiddels en hebben iets beknopts..Duidelijk wordt dat de wethouder zijn uitspraken niet van te voren met zijn collega's heeft besproken, onduidelijk blijft wat ze daar achteraf van vinden. Ze wijzen er wél op dat de uitspraken niet verkeerd moe ten worden geïnterpreteerd. De wethouder heeft slechts 'gefilo sofeerd en gespeculeerd over een wijze van uitvoering. De uitspra ken duiden naar onze mening geenszins op aanleg van de rijks weg of een aanleg-variant daar van'. De angst dat onderhande laars daar gebruik van gaan ma ken, delen ze niet. Vragensteller Aikens (D66) had meer verwacht: "Niet alleen omdat dat behoorlijk zou zijn ge weest, maar ook omdat de ge meente naar buiten toe duidelijk moet maken hoe ze erover denkt. Misverstanden moet wegwer ken. Men heeft het helaas niet kunnen opbrengen politiek en persoonlijk prestige onderge schikt te maken aan de zaak". Volgens B en W loopt dat zo'n vaart niet. In de raadsvergade ring van donderdag mogen poli tici zich uitspreken over het plan om 45.000 gulden opzij te leggen voor het in de arm nemen van een pr-bureau, dat een anti-rijks weg brochure opstelt, een actie plan maakt en meehelpt met het actievoeren. Daarnaast mogen alle raadsleden een vraag stellen, als ze die maar ruim van tevoren hebben ingediend. Wij vormen ruim de helft van het Leidsch/Alphens Dagblad Promotie-team. U komt ons en onze collega's binnenkort vast en zeker tegen. Let dus maar goed op: onze kleuren zijn blauw en geel, onze glimlach is echt. WIJ ZIJN HET PROMOTIE-TEAM VAN UW DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14