EIDEN TAD Taxi Autokoot wellicht naar Zoeterwoudseweg NS kan werk aan spoorlijn voortzetten LEIDSCH m DAGBLAD Spaanse avond 1 spaanse muziek r sangria per glas 3,- en gratis hapjes SPONS DINSDAG 29 MAART 1988 Denk dan vooral aan een Verberg Toyota. Da's een Toyota waarvan u in de loop van de jaren meer plezier heeft. Kom maar langs voor tekst en uitleg. A.J. Verberg's Auto B.V. Zoeterwoudseweg 23. 2321 GM Leiden tel. 071-313141 Daar komt u verder mee In oud onderkomen Le Nobel Meer Toyota-plezier?" LEIDEN Het nieuwe taxibedrijf Autokoot wil zich vestigen in het voorma lige gebouw van Le Nobel aan de Zoeterwoudseweg. Het taxibedrijf dat het failliete taxibedrijf Kerkhof heeft overgenomen heeft de gemeente gevraagd om medewerking te verlenen aan de verhuizing naar de Zoeterwoudseweg. De taxi onderneming is nu nog ge vestigd aan de Narmstraat. Indien de verhuizing door gaat, is de kans groot dat de gemeente het pand Narm straat 2 overneemt. Het college van B en W heeft nog geen besluit genomen over de ves tiging van het taxibedrijf in het voormalige pand van Le Nobel. Burgemeester en wethouders heb ben stadsadvocaat mr. J.H.A. Lins- kens opdracht gegeven een aantal zaken uit te zoeken. Zo bestaat er verwarring over de vraag wie er nu eigenaar is van het pand aan de Narmstraat. Daarover is door Koot en de voormalige eigenaar N.G. Blonk geprocedeerd. Blonk stelde het pand aan Koot te hebben ver kocht, terwijl Koot beweerde huur der te zijn. Beide partijen hebben over deze vraag al eens een kort geding ge voerd. Ook is de zaak in hoger be roep behandeld. Blonk is toen in het ongelijk gesteld, omdat de zaak niet voldoende spoedeisend was om in kort geding te worden be- Met 13 man in een auto LEIDEN - De politie heeft van nacht op de Nieuwe Rijn een auto aangehouden waarin 13 personen zaten. De wagen bleek bovendien niet verzekerd. De auto is eigen dom van een 18-jarige man uit Lei den. De wagen is voor onderzoek meegenomen naar het bureau om dat deze een gammele indruk maakte. Ruzie over knikkerputje LEIDEN - Op de Driftstraat is gis teren een kleine onenigheid ont staan nadat een bejaarde bewoner een knikkerputje van enkele kin deren had dichtgemetseld. De be jaarde (84) zei last van het geknik- ker voor zijn deur te hebben. Eén van de moeders pikte de actie van de man niet en kwam verhaal ha len. Daarbij ontstond een handge meen. De politie moest er aan te pas komen om de gemoederen te Hofjes "Het is een liefhebberij die een beetje uit de hand is gelopen", meldt Isy Zwolle. Hij doelt daar mee op het boekje 'Een wande ling langs de Leidse hofjes', dat hij samen met zijn broer Evy on langs in eigen beheer uitgaf. Al eerder verschenen van hun hand 14 rijkelijk geïllustreerde boek werkjes waarin fraaie stadswan delingen door onder meer Lei den, Dordrecht en Haarlem wer den beschreven. "Er bestaat een gigantische vraag naar zulke werkjes", ver volgt Isy Zwolle. "De mensen vragen vaak bij de plaatselijke VW's wat de leukste wandel routes van de stad zijn. Meestal zijn er wel foldertjes, maar die zijn te summier. We zijn ook al benaderd om boekjes samen te stellen met wandelingen door Maastricht, Zwolle en de Jor- daan in Amsterdam. En daarin gaat een hoop vrije tijd zitten. Want Eef werkt als boekhouder bij boekhandel De Kier en ik werk als freelancer voor een aan tal uitgeverijen". Een leuke hobby mag echter wel wat tijd kosten, vindt Isy. Hun nieuwste boekje behandelt een wandeling langs 22 van de 35 hofjes die Leiden rijk is. Broer Evy nam de tekeningen voor zijn rekening, terwijl Isy de handge schreven tekst verzorgde. De tocht begint bij het Sint-Salva- torshofje aan de Steenstraat en brengt de wandelaar uiteindelijk bij het Pieter Londanshofje aan de Oude Varkenmarkt. Daarbij verschaft het boekje de nodige historische informatie over de hofjes. Uit de tekst: '...We gaan nu linksaf en via de Groenesteeg bereiken we rechts af de Middelstegracht. Op nr. 27 bevindt zich het Schachtenhofje dat werd gesticht door Theunis Jacobsz van der Schacht. Deze Leidse weesjongen zag kans een graantje mee te pikken van de na het beleg bloeiende textielnijver heid. Als nastelingmaker, een fa brikant van veters en band, wist hij een bloeiend bedrijf op te bouwen. In 1664 liet Van der Schacht een testament maken, waarin hij bepaalde dat er na zijn dood een hofje moest worden ge sticht'. 'Het Schachtenhofje kwam ge reed in 1671. De nu nog aanwezi ge pomp dateert van 1730 en heeft aan beide zijden een tuit en een zwengel. Aan de ingebeitel- de letter P of R kon men zien of er pomp- of regenwater uitkwam. Het goed onderhouden hofje be vindt zich nog grotendeels in de 17-de eeuwse toestand'. Wie belangstelling heeft voor deze historische tippel moet zich echter haasten. Isy Zwolle: "Want het boekje is verschenen in een oplage van 2500 en de ver koop loopt goed". Tijdens de tocht zullen de wandelaars het evenwel rustig aan moeten doen. Want de tekst vermeldt: 'De Leidse hofjes zijn bewoond. Daarom wordt u verzocht de pri vacy en de rust van de bewoners niet te verstoren'. Poolse gasten Opnieuw had Leiden een aantal Polen binnen de stadsmuren. Gisteravond waren zestien stu denten uit dit Oostblokland aan wezig in de zaal van sociëteit De Burcht om op informele wijze van gedachten te wisselen met belangstellende Leidenaars over actuele vredesvraagstukken. In dit geval ging het niet om asiel zoekers die verstopt tussen de to neelattributen hun land hadden verlaten. De Poolse autoriteiten handeld. Op initiatief van het ge rechtshof is indertijd ook een be middelingspoging gedaan door de gemeente. De zaak kon echter niet worden opgelost. Begin dit jaar be reikten beide partijen wil overeen stemming. Koot zou de koopsom aan Blonk doen toekomen. Dat is echter nog niet gebeurd. Koot wil nu dat de gemeente de bedrijfsruimte aan de Narmstraat overneemt. Hij heeft de gemeente al gedreigd zijn bedrijf te sluiten in dien de gemeente niet tot koop overgaat. De gemeente stelt al ja ren pogingen in het werk om de be drijven uit de wijk d'Oude Morsch naar elders te verplaatsen en is vol gens een woordvoerder van de af deling grondzaken best bereid tot koop over te gaan. "Echter niet voor elke prijs, bovendien is het ons nog niet duidelijk wie eigenaar van het pand is. Wij willen niet het risico lopen de koopprijs op de ver keerde rekening te storten". De verhuizing van het taxibedrijf naar de Zoeterwoudseweg zou een tijdelijke aangelegenheid zijn. Het voormalige taxibedrijf Kerkhof had plannen om nieuwbouw te ple gen in de Stevenshof. Volgens een woordvoerder van de gemeente be staan die plannen nog altijd. Voor de overgang van de onder neming naar de Zoeterwoudseweg moet aan een aantal voorwaarden worden voldaan. Zo moet de In spectie voor de Volksgezondheid om advies worden gevraagd. Ook moet de gemeente de buurtbewo ners horen. De secretaris van het buurtcomité, G.F. Weissberg, liet gisteren weten weinig bezwaren te verwachten tegen de komst van Taxi Autokoot. "Het lijkt mij een schoon bedrijf, ik verwacht daar weinig overlast van". Over de positie van het personeel bij het nieuwe taxibedrijf Koot be staat nog onduidelijkheid. Inmid dels is bij het arbeidsbureau wel een ontslagvergunning aange vraagd voor 20 fulltime en 18 partti me krachten. Het personeel is nog niet officieel in dienst van het nieu we bedrijf. Bij de Kamer van Koop handel is die nieuwe onderneming overigens ook nog niet ingeschre- Het pand aan de Narmstraat nog het taxibedrijf Kerkhof (Anto-koot) is ondergebracht. Bezwaren Vereniging Spoorleecl afgewezen DEN HAAG/LEIDEN - De Neder landse Spoorwegen kunnen door gaan met de eerste werkzaamhe den voor de verdubbeling van de spoorlijn Leiden-Mariahoeve. De voorzitter van de Afdeling recht spraak van de Raad van State, mr. J. Kapteyn, heeft vanmorgen een verzoek van omwonenden afgewe zen om de werkzaamheden voorlo pig te' verbieden. Daarmee is de weg vrij voor de NS om door te gaan met het storten van zand, zo dat er uiteindelijk vier in plaats van twee spoorbanen kunnen komen. De bewoners, verenigd in de Vereniging Spoorleed, hebben op zich geen bezwaar tegen de spoor baanverdubbeling. Wel vinden zij dat de NS onvoldoende bereidheid toont om eventuele geluidoverlast aan te pakken. Volgens de bewo ners staat nu al vast dat er na de verdubbeling zoveel hinder is dat er geluidschermen moeten komen. De NS betwijfelen dat en weigeren daarom op dit moment de aanleg van deze schermen toe te zeggen. De NS willen ook niet op voor hand praten over een eventuele vergoeding van de schade die de bewoners zeggen te lijden. Als de schade daadwerkelijk wordt aan getoond, is er een wettelijke proce dure die de bewoners dan maar moeten volgen, zo menen de NS. Zowel de gemeente Leiden en de provincie Zuid-Holland als de NS verbaasden zich vorige week don derdag, toen de zaak bij de Afde ling rechtspraak diende, over de opstelling van de bewoners. Vol gens de drie instanties zijn de be langen van de bewoners met de procedure die nu wordt gevoerd, beter gediend. Met name de peildatum voor het geluidniveau, die door de gemeen te en de NS in een schriftelijke overeenkomst is vastgesteld op 1984, pakt gunstiger uit voor de be woners. Zij stellen namelijk dat sinds 1984 de herrie al is toegeno- Als de wensen van de bewoners worden gevolgd en het Besluit Ge luidhinder Spoorweglawaai wordt toegepast, is de situatie op 1 juli 1987 het uitgangspunt. Op dat ni veau moet het geluid terugkomen na uitvoering van de werkzaamhe den. De gemeente en de NS heb ben onderling afgesproken dat het niveau niet hoger mag zijn na de werkzaamheden dan in 1984. Zijn er dus maatregelen nodig, dan zul len die door de gesloten overeen komst verdergaand moeten zijn Studiedag W. Banning LEIDEN De Leidse Universiteit wijdt op zaterdag 9 april een studie dag aan prof. dr. W. Banning ter ge legenheid van diens honderdste geboortedag. Een vijftal lezingen staan op het programma. Banning, die leefde van 1888 tot 1971, heeft zich altijd ingezet voor een ontmoeting tussen kerk en we reld en tussen christendom en soci alisme. Hij heeft een belangrijke bijdrage geleverd aan de vernieu wingsbeweging in de Nederlands Hervormde Kerk. Daarnaast be hoorde hij na de oorlogsjaren tot de oprichters van de Nederlandse Volksbeweging en de Partij van de Arbeid. De studiedag over prof. Banning zal worden gehouden in het Cen trale Voorzieningengebouw aan de Cleveringaplaats 1 en duurt van 10.00 uur tot 17.00 uur. dan in het Besluit Geluidhinder Spoorweglawaai wettelijk is be- Daald. Boosheid over parkeerregime LEIDEN Bewoners van de Van der Werfstraat, Hekkensteeg, Oude Rijn en Hogewoerd zijn ontevre den over het parkeerregime dat in hun wijk geldt. De bewoners beta len 180 gulden per jaar voor een parkeerplaats, maar hebben vaak geen parkeerplaats. Daardoor lo pen zij soms nog een parkeerbon op. De Socialistische Partij is een handtekeningenactie begonnen om aan deze situatie een einde te maken. De handtekeningen wor den binnenkort aangeboden aan wethouder Peters van verkeer. Het buurtcomité Hogewoerd heeft zich in een brief tot het colle ge van B en W gewend. Het comité is van mening dat iedereen die 180 gulden voor een parkeervergun- ning betaalt, een redelijke kans moet hebben om zijn auto op een plaats voor een vergunninghouder te parkeren. Rond de Hogewoerd is dat niet het geval. "Een en ander is niet te wijten aan het feit dat er te weinig plaatsen zijn, maar aan het feit dat in het bijzonder in de avonduren en tijdens het weekein de voor vergunninghouders be stemde plaatsen door anderen in beslag worden genomen", schrijft het buurtcomité aan het college. De bewoners hebben zelf tellin gen gehouden van het aantal fout- parkeerders in hun buurt. Zij con stateerden dat aan de Hogewoerd tussen St. Jorissteeg en Kraaier- straat op grote schaal fout werd ge parkeerd. Op de tijdstippen dat werd geteld, bedroeg het aantal fout geparkeerde wagens in de meeste gevallen rond de 20, terwijl circa 10 auto's goed stonden gepar keerd. Het buurtcomité heeft het college van B en W dan ook ge vraagd om in de avonduren en tij dens het weekeinde intensievere parkeercontroles te houden. Polen en Leidenaars doen zich, al pratend over winkelen en politiek, tegoed o hadden hen keurig netjes toe stemming verleend voor dit offi ciële bezoek. Want ze waren hier op uitnodi ging van de Leidse afdeling van de Studentenvereniging voor In ternationale Betrekkingen (SIB). Deze vereniging, die al jaren een uitwisseling met haar Poolse zuster-organisatie SSP-NOSZ onderhoudt (de volledige naam zullen we u hier besparen), had voor haar Poolse gasten een tien daags programma opgesteld. Eén van de programma-onderde len vormde een ontmoeting met het Leids Vredesplatform. En die ontmoeting vond dus gister avond plaats in De Burcht. De avond droeg inderdaad een in formeel karakter volgens Jacky Missler van het platform: "Het was beslist geen zwaarmoedige discussie. Natuurlijk hebben we wel over politiek gepraat. Maar ook gewoon over alledaagse din gen zoals winkelen. Het belang rijkste was dat we contacten konden leggen". Dat vond ook Dirk Jan Bin nendijk van hetzelfde platform: "Want er bestaan plannen om een stedenband aan te gaan met Torun, waar acht van de studen ten vandaan kwamen. Het Leids Vredesplatform werkt die plan nen uit samen met de werkgroep Regio Leiden helpt Polen en en kele leden van de gemeenteraad. Binnenkort gaan er zestien Ne derlandse studenten naar Polen voor een bezoekje. Volgens de woordvoerder van de SIB, Hans van der Lee, was die uitwisseling de laatste jaren een beetje in het slop geraakt: "Dat begon eigen lijk met die moeilijkheden rond Solidarnosc. De autoriteiten wa ren toen niet zo happig toestem ming te verlenen voor een uit wisseling". Uit angst voor een enkele reis van hun studerende landgenoten waarschijnlijk. Geen haar op het hoofd van Ar- tur Wozniak, een biologiestudent uit Poznan, die gisteravond aan een enkele reis dacht. Althans niet aan een gepland enkeltje. Artur had zondag zijn paspoort en zijn vliegticket verloren in een telefooncel in Bussum. Een tik keltje zenuwachtig nipte hij aan een glaasje Vermouth. "Het loopt wel los", meldde Ernst Pij ning van de SIB geruststellend. "De gemeente heeft goede con tacten met de Poolse ambassa de". HERMAN JOUSTRA l\d één van de acht de Plantage zeven bieren van het fust IN DE OUDE MARENPQKT de WW (3®© SOORTEN BIER ete. Jlwec STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD I F I D F N

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13