DE SCHOTTEN VIEREN DIT JAAR PASEN BIJ ALBERTO. 25?5 13?S 7?s 6?s Onderverzekering komt nog steeds voor CONSUMENT- De groenteman Besparing door thermostaat met computer Braun haalt onveilige krultang terug fBELES 1945 1945 17?5 1845 1545 3495 25?5 19?5 5?5 PAASAANBIEDING 5,- KORTING 10,- KORTING LADY SERVICE Smullen met de Pasen L. R. Kallenberg^ DINSDAG 29 MAART 1988 PAGINA 11 De aubergine is een vruchtgroente die steeds populairder wordt in Nederland. Dat heeft deze paarse groente vooral te danken aan de Grieken die ons in hun restaurants gerechten voorzetten waarin deze groente is verwerkt. De aubergine heeft een bijzondere eigenschap; zij heeft niet zozeer een eigen smaak, maar neemt de smaak aan van het gerecht waarin het wordt gebruikt. Ze blijft altijd zacht, zelfs een beetje papperig of je het nou kookt of bakt, met of zonder schil. Wilt u ze eens proberen, koop deze groente dan als ze een gladde huid heeft zonder bruine plekken. Dit in verband met de zaadlijsten die verwijderd moeten worden; de aubergines met bruine plekken hebben zoveel zaden dat er bijna niets meer zou overblijven. De vruchtgroente wordt altijd in plakken gesneden en met zout bestrooid. Dit laatste is belangrijk, want deze vruchtgroente bevat oxaalzuur, waarvan je 'het zuur' kunt krijgen. Men moet er weliswaar erg veel eten voordat het zover is, zo'n drie per week, maar om het zekere voor het onzekere te nemen is het beter een beetje zout in de groente te laten trekken. Het zout heft het oxaalzuur namelijk op. Het volgende gerecht is zeer gemakkelijk en smakelijk: Voor vier personen neemt u vier middelgrote aubergines, 3/4 kilo aardappels, twee grote uien, een potje zure room. vier ons gehakt, een blikje gepelde tomaten, blikje tomatenpuree, olijfolie, verse knoflook, rozemarijn een beetje zout. Was de aubergines, snijd ze in plakken en bestrooi deze met zout. Schil vervolgens de aardappelen en snijd ze in niet al te kleine stukjes en kook deze met een beetje zout. Maak van de uien ringen. Doe vervolgens een beetje olijfolie in de pan en knijp hier het teentje knoflook in uit. Bak de uien hierin en als die een beetje bruin zijn de gehakt erbij. Maak deze los met een vork. Als de gehakt gaar is moet u het blikje tomaten en de puree erin legen. Maak op smaak met een beetje zout, peper en rozemarijn. Laat het geheel even pruttelen. Ondertussen de aubergineplakken ook in de olijfolie bakken, in een andere pan. Let erop dat ze niet aanbranden. Door erin te prikken voelt u of ze een beetje gaar. dus een beetje hard, zijn. Vervolgens de aardappelen en aubergines bij de gehaktsaus doen en de zure room erbij gooien. Met een glaasje Retsina (witte Griekse harswijn) erbij heeft u een heus Grieks maal. Forse prijsverschillen bij inboedelverzekering Verzekeringsmaatschappijen lopen jaarlijks tegen honderden klachten aan van mensen die zijn onderverzekerd en na schade slechts het verzekerde deel krijgen uitgekeerd. samenstelling Raymond Peil "Uit een enquête die een jaar gele den is gehouden, blijkt dat meer dan de helft van alle mensen ern stig is onderverzekerd", zo zegt H. van Ronkel, woordvoerder van het Verbond van Verzekeraars in Ne derland, een overkoepelende orga nisatie waarbij zo'n 350 verzeke ringsmaatschappijen zijn aange sloten. "En dan heb ik het dus niet over een verzekerd bedrag dat dui zenden guldens, maar tienduizen den guldens lager is dan de werke lijke waarde van de inboedel". De gevolgen van onderverzeke ring zijn uitermate vervelend bij schade. Als een inboedel ter waar de van 80.000 gulden is verzekerd voor 40.000 gulden, dan wordt bij schade slechts de helft vergoed. "Bij veel van deze onderverzeker- de klanten leeft de foutieve veron derstelling dat zij, zolang de schade beperkt is gebleven tot een bedrag dat lager is dan het verzekerde be drag, alles krijgen uitbetaald", zo zegt Van Ronkel. "Deze door brand of diefstal getroffen verzekerden worden in veel gevallen ten on rechte kwaad op de verzekering, wanneer blijkt dat deze de schade niet volledig vergoedt", zegt hij. "Meestal sluiten mensen een in boedelverzekering af en leggen vervolgens de polis in de la. Ieder jaar of ieder kwartaal maken de verzekerden keurig een bedrag over en verder kijken ze er niet meer naar. Intussen schaffen ze bij voorbeeld een stereo-installatie, een video, een dure camera en sta pels boeken aan. De inboedel groeit, terwijl het. verzekerde be drag onveranderd blijft", aldus Van Ronkel. "Iedereen die denkt: 'Ik zit safe, ik heb een index op het verzekerde bedrag geplaatst', houdt zichzelf voor de gek. Want die index houdt namelijk in dat het verzekerde be drag wordt bijgesteld volgens de gemiddelde wijziging in omvang en prijsstijging van de inboedel. Maar dit betekent niet dat de nieuw aangeschafte apparatuur wordt meeverzekerd", legt Van Ronkel uit. Van Ronkel raadt iedereen met klem aan om één keer in de twee jaar serieus na te gaan of de inboe- del is gegroeid of gekrompen om daarna zo nodig het verzekerde be drag aan te passen. "Het verzeker de bedrag kan ook te hoog liggen, omdat iemand bijvoorbeeld klei ner is gaan wonen en dus meube len heeft weggedaan of omdat de kinderen die toch ieder hun ste reo-installatie, fiets en slaapkamer- meubelen hebben meegenomen uit huis zijn gegaan. En te veel pre mie betalen is ook onzin, omdat de verzekeringsmaatschappij nooit meer uitbetaalt dan de werkelijke schade". Een inboedelverzekeraar keert in tegenstelling tot de motorrijtui genverzekeraars de nieuwwaarde van de goederen uit. Uitzonderin gen hierop zijn er wel. Voor goede ren die niet 'normaal' meer worden gebruikt de oude bank en de kof fer met oude kleren op zolder wordt de dagwaarde uitgekeerd. Ook voor de spullen in de schuur wordt alleen de dagwaarde ver goed. De door het Verbond van Verze keraars in Nederland uitgegeven brochure 'Gezin en Verzekering' kan een helpende hand bieden bij het maken van de twee-jaarlijkse inventarisatie. In deze brochure is namelijk een zeer uitgebreide in ventarisatie-lijst opgenomen. Behalve de inventarisatie-lijst staat in 'Gezin en Verzekering' veel nuttige informatie over allerlei ver- zekeringsvormen. De gratis brochure is met een kaartje onder vermelding van de titel aan te vra gen bij het Bureau Voorlichting Verzekering, Postbus 990, 2501 CZ Den Haag. Prijsverschillen Voor diegenen die binnenkort zelfstandig gaan wonen en nog een inboedelverzekering moeten af sluiten, of voor hen die nog hele maal geen inboedelverzekering hebben, is het zaak zich goed te ori ënteren. Want de premies van de verschillende verzekeringsmaat schappijen ruim 200 maatschap pijen verzekeren in Nederland de inboedel - liggen ver uiteen. De ene maatschappij berekent jaarlijks voor de verzekering van 1000 gulden aan inboedel 3,50, gul den terwijl de ander onder precies dezelfde voorwaarden 4,50 gulden per 1000 gulden vraagt. Wanneer het verzekerd bedrag tussen de 50.000 en 150.000 gulden ligt kan het verschil in premie dus oplopen van 50 tot 150 gulden per jaar. Bij de aanschaf van dure apparatuur, zoals een personal computer, i geten mensen vaak hun inboedelverzekering aan te passen, (foto Wim d De bewoners van de vier grote steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht moeten re kening houden met de 'grote-ste- denmaatregelen'. In deze steden wordt bij diefstal van audiovisuele apparaten en/of geld en geldwaar dige papieren een maximaal be drag van respectievelijk 5000 en 1000 gulden uitgekeerd. Voor men sen die voor veel meer dan voor 5000 gulden aan audiovisuele appa ratuur in huis hebben staan, be staat de mogelijkheid een aanvul lende verzekering af te sluiten. Te vens hebben alle maatschappijen in de vier grote steden een eigen ri sico van 500 gulden ingevoerd. Sommige mensen die een inboe delverzekering willen afsluiten, krijgen bij een verzekeringsmaat schappij nul op het rekest. Dat mag in Nederland. Ons land kent geen acceptatie-plicht. Er zijn verzeke ringsmaatschappijen die weigeren een inboedelverzekering af te slui ten bijvoorbeeld voor mensen die in een wat verpauperde wijk wo nen of voor mensen in een studen tenhuis. Het risico dat bij deze mensen brand uitbreekt of dat er wordt ingebroken, is groter dan ge middeld, zo redeneren deze maat schappijen. In de winter duurt het 's morgens even voordat de centrale verwar ming het huis op temperatuur heeft gebracht. Maar dat is niet no dig. Met een klok- of computer- thermostaat behoort dit ongemak tot de verleden tijd. Instellen is een kleine kunst en kan (soms) bespa- De klokthermostaat kan zo wor den ingesteld dat hij een tijdje vóór het opstaan overschakelt op dag temperatuur en voor bedtijd op nachttemperatuur. Het is een appa raatje dat een klein aantal instruc ties kan uitvoeren. Maar het werkt niet besparend, zoals velen ten on rechte denken. Voegtijdig uitschakelen kan ook met de hand. Vroeg aanslaan 's morgens kost uiteraard alleen maar gas. Het voordeel zit vooral in het comfort. Het aantal comr do's dat de klokthermostaat De elektrische veiligheid van een aantal Braun krulborstels 'quick style compact LS 30' is onvoldoende. De fabrikant heeft daarom kopers van dit ap paraat opgeroepen deze om te ruilen. Het gaat om de krultan- gen met het typenummer 4565 en een driecijferige code tussen 743 en 804. Deze code staat ver meld op het typeplaatje op het handvat van de borstel. Braun deelt mee dat tot zich dusver geen ongelukken of scha degevallen hebben voorgedaan met de onveilige krultangen. "De kans erop is zeer onwaar schijnlijk. Controles hebben aangetoond dat de elektrische veiligheid van enkele appara ten, die vanaf november 1987 zijn verkocht, bij een zeer on gunstige samenloop van om standigheden niet optimaal zou kunnen zijn", aldus de fabri kant. Gebruik(st)ers van het ge noemde produkt en type kun nen hun krultangen ongefran- keerd opsturen aan: Braun, antwoordnummer 485, 2501 VB Den Haag. Het apparaat wordt kosteloos omgeruild. kan, is gewoon te klein voor een programma dat aan alle wensen voldoet. Dat wordt anders met de compu terthermostaat. De moderne ver sies maken een nauwkeurige stu ring mogelijk. Hij kan meer' com mando's per dag makkelijk aan. Bij een regelmatig leef- en werkpro gramma levert de computerther mostaat een maximum aan com fort en nog besparing ook. Bijvoor beeld in gezinnen waar overdag niemand thuis is. Sterker nog: er zijn computer- thermostaat, optimizers genoemd, die zelf bepalen wanneer ze de ke tel moeten aanzetten om precies op tijd de woonkamer en eventueel de andere vertrekken op de juiste temperatuur te brengen. Zo'n ther mostaat is optimaal besparend en werkt nooit langer dan strikt nood zakelijk. Computerthermostaten variëren in prijs van 300 tot 2000 gulden. Met de goedkoopste kan men al aardig uit de voeten. Het aansluiting en programmeren zijn vrij eenvoudig. Deze apparaten zijn onder meer verkrijgbaar bij installatiebedrij- Glenlivet pure single Mahwbisky Janncau Croft Port Sandeman Zwarte Kip C\l Armagnac ruby of white seco of medium advocaat 'L Tradition 0.7 liter 0.7 liter-&4fr 0.5 liter-7r75" 0.7 liter-30.95- Bols jongejenever De Kuyper Hoppe Dujardin Boomsma Hennessy Joseph Guy Smirnoff jonge jenever jonge jenever vieux vlierbessen cognac V.S. cognac*** Vodka 1 liter 1 liter48t95- 1 liter jenever 1 liter 0.7 liter-^95- 0.7 liter-2-6£5- 0.7 liter-20.95 glazen ^95" Tegen inlevering van deze advertentie ontvangt u Op de BH van uw keuze of Op een PANTYLET of KORSELET Geldig t/m 2 - 4 - '88 PS: Onze MODESHOW is MAANDAG 18 APRIL in de WAAG, kaarten a 15,- verkrijgbaar in de winkel incl. alle consumpties en in de pauze een optreden van WHITNEY HOUSTON. Doezastraat 19 Leiden Tel. 140728 de grootste sortering paaseieren vindt u bij KALLENBERG de ..Bonbonspecialist' Lammenschansweg 74 Telefoon 071-126416 Leiden.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11